January 17-18, 2020
|
Texas Tech-Sports Performance Center - Lubbock, TX
|
200m (Banked)
|
3217 ft. elevation
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 KORTNEI JOHNSON Senior NIKE 7.23
2 Symone Mason JR-3 LSU 7.24
3 Thelma Davies FR-1 LSU 7.30
4 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 7.38
5 Ruth Usoro JR-3 Texas Tech 7.44
6 Rosemary Chukwuma FR-1 South Plains 7.54

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Symone Mason JR-3 LSU 5.71 7.31 5.27 8.19 7.75
2 KORTNEI JOHNSON Senior NIKE 7.07 7.36 5.89 8.91 7.58
3 Thelma Davies FR-1 LSU 8.46 7.42 6.01 5.57 5.87
4 D'Jenne Egharevba SR-4 Texas Tech 8.98 7.42 5.42 5.57 6.76
5 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 5.65 7.43 6.69 5.43 7.43
6 Tonea Marshall SR-4 LSU 7.43 7.43 6.91 5.87 9.22
7 Rosemary Chukwuma FR-1 South Plains 6.85 7.44 9.53 9.38 7.30
8 Ruth Usoro JR-3 Texas Tech 6.05 7.46 8.06 6.12 9.55
9 Lashira Tremble SR-4 New Mexico St. 8.16 7.48 7.11 8.31 6.21
9 Keosha Sanders SR-4 New Mexico St. 6.51 7.48 7.78 9.35 9.58
11 Ariyonna Augustine SO-2 LSU 6.22 7.49 7.87 9.22 8.92
12 Le-Taija Jackson FR-1 Texas Tech 6.07 7.49 5.32 5.92 9.14
13 Peyton Ricks SO-2 Texas Tech 6.03 7.53 6.48 7.91 8.29
14 Cheyenne Hill-Johnson JR-3 Wayland Baptist 6.33 7.62 5.49 6.79 6.18
15 Camille Hensarling FR-1 LSU 6.80 7.64 8.26 5.58 7.95
16 Daja Gordon JR-3 Texas Tech 7.60 7.67 5.53 9.67 7.52
17 Leah Belfield FR-1 West Texas A&M 7.85 7.69 8.08 7.92 6.31
18 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 8.04 7.73 7.66 8.51 6.50
19 Keshana Page FR-1 South Plains 8.62 7.76 6.83 6.21 9.70
20 Raheema Westfall JR-3 Wayland Baptist 8.19 7.80 6.95 5.46 10.07
21 Angel Johnson SO-2 New Mexico JC 7.04 7.82 6.18 9.31 7.51
22 Jasmine McQuirter SR-4 Tarleton State 7.99 7.83 7.29 5.95 9.48
23 Yanique Dayle SO-2 New Mexico JC 7.06 7.84 6.35 6.35 6.51
24 Blayre Catalyn SO-2 West Texas A&M 7.70 7.85 7.78 9.66 6.52
25 Kayla Wilson SR-4 West Texas A&M 8.45 7.89 9.71 8.29 7.66
26 Micah Walker FR-1 New Mexico St. 9.87 7.89 5.53 9.63 7.82
27 Maijah Mathis SR-4 Eastern New Mexico 8.53 7.89 10.18 9.87 8.68
28 Jehnelle Gayle SO-2 New Mexico JC 6.01 7.90 6.96 6.80 10.12
29 Aasha Marler Senior Unattached 10.13 7.91 9.73 8.47 6.89
30 Lillie Burnett SO-2 Garden City CC 9.61 7.94 9.37 9.93 10.17
31 Destiny Huyler FR-1 Garden City CC 7.10 7.97 6.54 8.45 7.50
32 Mone' Octave FR-1 Garden City CC 5.68 7.99 7.35 9.03 9.03
33 Lateria Slaughter SR-4 Eastern New Mexico 8.03 8.03 8.76 6.51 8.36
34 Faith Roberson JR-3 Angelo State 10.23 8.05 7.49 9.91 9.10
35 Jade Westmoreland SO-2 West Texas A&M 7.65 8.05 8.38 6.61 7.09
36 Jessica Eastham SR-4 Hardin-Simmons 9.68 8.06 9.27 5.89 6.21
37 Zykia McDaniel FR-1 Angelo State 8.39 8.06 6.13 9.68 5.97
38 Shiean Walters FR-1 Angelo State 7.69 8.09 6.48 6.48 6.80
39 Royale Hayes FR-1 New Mexico St. 9.98 8.11 6.90 5.68 6.98
40 Johna Diggs JR-3 UTEP 10.24 8.12 5.93 6.58 9.02
41 Nakia Dunn FR-1 Tarleton State 9.37 8.14 7.90 6.19 5.95
42 Meosha Erving SO-2 Garden City CC 8.16 8.24 6.68 5.85 10.06
43 Julissa Chavez FR-1 Wayland Baptist 7.76 8.25 6.44 10.07 8.58
44 Madeline Jones JR-3 UTEP 6.28 8.26 8.43 7.11 8.35
45 Cooper Mitchell FR-1 Hardin-Simmons 6.63 8.28 6.46 6.38 6.13
46 Brianna Devereaux FR-1 West Texas A&M 6.49 8.31 8.31 9.15 9.81
47 Alexandria Telfair FR-1 Garden City CC 8.57 8.32 9.49 7.91 6.83
48 Geraldy Barron SO-2 UTEP 6.83 8.33 7.17 6.42 10.00
49 Genevie Rivera SO-2 Angelo State 6.67 8.33 9.25 8.50 8.42
50 Alize Tarver SR-4 West Texas A&M 9.38 8.37 9.55 6.95 6.95
51 Margaret Gaydon JR-3 Wayland Baptist 10.90 8.38 7.88 10.90 6.54
52 Destani Warner JR-3 Hardin-Simmons 7.88 8.38 10.40 7.71 8.30
53 Danielle Sauls FR-1 Hardin-Simmons 7.94 8.44 7.94 9.12 9.54
54 Kaitlyn Callaway FR-1 Hardin-Simmons 6.02 8.48 9.42 10.10 10.35
55 Kennedy Jones FR-1 Eastern New Mexico 6.55 8.85 6.29 11.42 7.88
56 Sadie Meyer SO-2 Hardin-Simmons 6.30 8.87 7.45 10.74 10.56
57 T'Kayla Baker SR-4 Eastern New Mexico 7.37 8.88 8.00 6.75 9.77
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Lashira Tremble SR-4 New Mexico St. 7.48 7.41 5.99 7.04 9.35
16 Daja Gordon JR-3 Texas Tech 7.67 9.44 8.75 6.98 9.36
21 Angel Johnson SO-2 New Mexico JC 7.82 5.48 5.56 9.94 8.84
26 Micah Walker FR-1 New Mexico St. 7.89 9.87 7.03 8.60 8.92
29 Aasha Marler Senior Unattached 7.91 7.60 9.18 10.05 8.94
51 Margaret Gaydon JR-3 Wayland Baptist 8.38 8.72 9.56 10.31 8.89
56 Sadie Meyer SO-2 Hardin-Simmons 8.87 8.34 11.36 9.23 7.81
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 7.43 8.99
8 Ruth Usoro JR-3 Texas Tech 7.46 9.40
13 Peyton Ricks SO-2 Texas Tech 7.53 8.66
35 Jade Westmoreland SO-2 West Texas A&M 8.05 6.44
48 Geraldy Barron SO-2 UTEP 8.33 7.42
53 Danielle Sauls FR-1 Hardin-Simmons 8.44 8.61
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Keosha Sanders SR-4 New Mexico St. 7.48
12 Le-Taija Jackson FR-1 Texas Tech 7.49
32 Mone' Octave FR-1 Garden City CC 7.99
39 Royale Hayes FR-1 New Mexico St. 8.11
40 Johna Diggs JR-3 UTEP 8.12
52 Destani Warner JR-3 Hardin-Simmons 8.38
55 Kennedy Jones FR-1 Eastern New Mexico 8.85
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 D'Jenne Egharevba SR-4 Texas Tech 6.16 7.42
7 Rosemary Chukwuma FR-1 South Plains 5.58 7.44
25 Kayla Wilson SR-4 West Texas A&M 6.63 7.89
27 Maijah Mathis SR-4 Eastern New Mexico 6.24 7.89
41 Nakia Dunn FR-1 Tarleton State 7.98 8.14
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Symone Mason JR-3 LSU 8.12 7.31 7.31 9.14 6.66
31 Destiny Huyler FR-1 Garden City CC 6.46 9.09 7.97 7.18 8.85
42 Meosha Erving SO-2 Garden City CC 7.75 7.58 8.24 6.18 6.68
43 Julissa Chavez FR-1 Wayland Baptist 8.25 8.75 8.25 8.25 7.10
44 Madeline Jones JR-3 UTEP 7.69 6.03 8.26 6.12 8.76
47 Alexandria Telfair FR-1 Garden City CC 6.49 9.24 8.32 10.07 9.99
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Tonea Marshall SR-4 LSU 7.51 7.43 9.37 8.18 8.25 5.95 6.62
17 Leah Belfield FR-1 West Texas A&M 6.93 7.69 5.54 7.92 7.62 7.46 7.16
22 Jasmine McQuirter SR-4 Tarleton State 10.03 7.83 9.32 8.77 7.52 8.07 9.95
24 Blayre Catalyn SO-2 West Texas A&M 6.91 7.85 9.66 8.17 7.78 8.33 10.21
36 Jessica Eastham SR-4 Hardin-Simmons 7.18 8.06 7.02 6.77 8.71 9.27 6.13
49 Genevie Rivera SO-2 Angelo State 6.08 8.33 10.25 9.08 10.75 9.67 8.58
54 Kaitlyn Callaway FR-1 Hardin-Simmons 7.21 8.48 9.67 6.11 8.31 9.50 9.33
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Ariyonna Augustine SO-2 LSU 7.49 5.70 5.25
18 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 7.73 5.49 9.05
19 Keshana Page FR-1 South Plains 7.76 9.24 8.62
28 Jehnelle Gayle SO-2 New Mexico JC 7.90 6.56 9.41
30 Lillie Burnett SO-2 Garden City CC 7.94 9.14 8.18
45 Cooper Mitchell FR-1 Hardin-Simmons 8.28 9.61 9.77
46 Brianna Devereaux FR-1 West Texas A&M 8.31 8.98 5.82
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Thelma Davies FR-1 LSU 8.09 7.42
15 Camille Hensarling FR-1 LSU 8.48 7.64
20 Raheema Westfall JR-3 Wayland Baptist 6.40 7.80
33 Lateria Slaughter SR-4 Eastern New Mexico 8.27 8.03
34 Faith Roberson JR-3 Angelo State 9.74 8.05
50 Alize Tarver SR-4 West Texas A&M 7.03 8.37
57 T'Kayla Baker SR-4 Eastern New Mexico 9.15 8.88
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 KORTNEI JOHNSON Senior NIKE 9.57 7.29 7.36 7.95 8.91
14 Cheyenne Hill-Johnson JR-3 Wayland Baptist 8.77 7.40 7.62 8.54 6.86
23 Yanique Dayle SO-2 New Mexico JC 8.94 6.04 7.84 8.86 10.20
37 Zykia McDaniel FR-1 Angelo State 8.06 8.14 8.06 9.84 9.27
38 Shiean Walters FR-1 Angelo State 7.04 9.95 8.09 5.75 6.31