March 5- 6, 2021
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)
ICON KEY: NJCAA

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Seydi Sall FR-1 South Plains 1:54.97 2:29.30 10
2 Jackson Burnett SO-2 Indian Hills CC 1:50.52 2:29.35 8
3 Isaiah Barnes FR-1 Louisburg College 2:04.05 2:29.45 6
4 Mehdi Yanouri FR-1 South Plains 2:32.50 2:29.51 5
5 Yonas Mogos FR-1 Iowa Western CC 1:48.34 2:30.47 4
6 Conner Dosmann SO-2 Trinidad State JC 2:56.36 2:30.73 3
7 Alex Piquart FR-1 New Mexico JC 2:47.68 2:31.06 2
8 Samuel Hydro SO-2 Iowa Western CC 2:22.06 2:31.12 1
9 Lucorien Deboest FR-1 Fort Scott CC 2:25.13 2:31.17 -

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Seydi Sall FR-1 South Plains 2:24.80 2:17.41 3:10.60 2:27.75
2 Mehdi Yanouri FR-1 South Plains 2:36.75 2:02.74 1:59.78 2:27.87
3 Jackson Burnett SO-2 Indian Hills CC 2:28.21 2:14.88 1:46.72 2:28.21
4 Yonas Mogos FR-1 Iowa Western CC 1:54.90 2:57.58 3:09.51 2:29.22
5 Isaiah Barnes FR-1 Louisburg College 2:42.95 3:03.88 3:14.34 2:29.49
6 Samuel Hydro SO-2 Iowa Western CC 1:55.31 2:56.71 2:11.78 2:29.75
7 Conner Dosmann SO-2 Trinidad State JC 1:55.58 3:01.62 2:55.62 2:30.10
8 Alex Piquart FR-1 New Mexico JC 2:24.31 2:04.77 2:00.26 2:30.32
9 Lucorien Deboest FR-1 Fort Scott CC 2:46.34 2:02.48 2:55.41 2:31.21
10 Dawson Crawley SO-2 Cowley College 1:53.93 3:17.47 2:36.46 2:31.90
11 Robin Aguilar Gonzalez FR-1 Iowa Central CC 1:46.34 2:15.20 2:09.13 2:31.91
12 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 2:51.14 2:49.61 1:59.19 2:32.80
13 Angel Ayala FR-1 Garden City CC 2:35.40 3:06.17 1:47.71 2:33.86
14 Domanic Enriquez SO-2 Dodge City CC 2:01.22 2:35.41 2:49.40 2:35.41
15 Trenton Faulkner FR-1 Vincennes 2:52.59 2:49.46 2:13.37 2:36.90
16 Pudens Kipkosgei FR-1 North Iowa Area CC 2:11.86 2:02.44 2:33.83 2:36.97
17 Noah Friske SO-2 Iowa Central CC 3:19.26 3:08.19 2:19.17 2:38.14
18 Bryan Hill SO-2 Louisburg College 2:35.53 2:27.43 3:30.62 2:42.01
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNF DNF DNF DNF
  Kelvin Bungei SO-2 Iowa Central CC DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Seydi Sall FR-1 South Plains 1:50.82 2:51.39 1:52.29 2:27.75 1:58.20
3 Jackson Burnett SO-2 Indian Hills CC 2:51.93 2:44.52 3:00.82 2:28.21 1:48.20
4 Yonas Mogos FR-1 Iowa Western CC 2:06.84 2:33.70 2:57.58 2:29.22 2:47.13
7 Conner Dosmann SO-2 Trinidad State JC 3:03.13 2:51.12 2:57.12 2:30.10 2:37.61
9 Lucorien Deboest FR-1 Fort Scott CC 2:22.14 2:44.82 2:47.85 2:31.21 3:10.53
10 Dawson Crawley SO-2 Cowley College 2:07.60 2:27.35 3:09.88 2:31.90 3:02.28
12 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 2:51.14 2:51.14 2:48.08 2:32.80 2:54.20
14 Domanic Enriquez SO-2 Dodge City CC 3:17.37 3:03.39 3:15.82 2:35.41 1:59.67
17 Noah Friske SO-2 Iowa Central CC 1:52.28 3:19.26 2:11.26 2:38.14 2:46.05
18 Bryan Hill SO-2 Louisburg College 2:50.11 2:43.63 2:45.25 2:42.01 2:40.39
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Mehdi Yanouri FR-1 South Plains 2:29.35 2:27.87 2:17.52
5 Isaiah Barnes FR-1 Louisburg College 2:57.90 2:29.49 2:56.40
6 Samuel Hydro SO-2 Iowa Western CC 2:43.23 2:29.75 1:55.31
8 Alex Piquart FR-1 New Mexico JC 1:52.74 2:30.32 2:09.28
11 Robin Aguilar Gonzalez FR-1 Iowa Central CC 2:54.70 2:31.91 2:15.20
13 Angel Ayala FR-1 Garden City CC 1:53.86 2:33.86 2:23.09
15 Trenton Faulkner FR-1 Vincennes 2:07.09 2:36.90 2:29.06
16 Pudens Kipkosgei FR-1 North Iowa Area CC 3:05.23 2:36.97 2:15.00
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNF DNF DNF
  Kelvin Bungei SO-2 Iowa Central CC DNF DNF DNF