April 10, 2021
|
Indiana Tech - Fort Wayne, IN
|
Timing: wwww.crossroadstiming.com
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Diego Gomez Junior Purdue Northwest 5:05.62 4:02.55 4:41.36 4:12.26 5:08.04 3:40.72
2 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 4:13.85 4:04.08 3:29.91 3:05.50 4:28.49 3:12.83
3 Alex Weber SR-4 Cedarville 3:57.83 4:05.18 5:11.38 4:24.80 5:04.03 4:05.18
4 Jordan Freese   Indiana Tech Developmental 4:35.41 4:05.90 3:14.27 5:00.00 5:07.38 3:01.97
5 Russell Schultz JR-3 Cedarville 4:47.90 4:08.19 3:35.93 3:48.34 2:53.74 5:12.72
6 Braedon Killion SO-2 Cedarville 3:21.76 4:09.08 3:19.27 3:06.81 3:14.29 4:48.94
7 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 4:20.36 4:10.34 3:00.25 5:02.92 3:00.25 3:20.28
8 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 3:37.92 4:10.48 5:03.08 3:35.42 3:22.89 4:20.50
9 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 5:00.69 4:10.57 4:50.67 5:08.21 4:00.55 5:00.69
10 Will Hanak FR-1 Cedarville 3:31.79 4:12.13 4:57.52 3:59.53 3:54.48 3:09.10
11 Nikita Smyrnov   Illinois Track Club 3:18.19 4:14.08 3:25.81 3:56.30 4:21.71 4:57.28
12 Jordan Shoemaker FR-1 Bethel (Ind.) 3:27.21 4:15.81 4:43.95 4:18.37 3:45.12 5:14.65
13 Oneel Occenat FR-1 Purdue Fort Wayne 4:21.34 4:16.21 4:08.53 3:45.47 4:54.65 4:52.08
14 Colin Cramer JR-3 Cedarville 3:14.80 4:16.31 3:42.99 5:02.45 3:14.80 3:01.98
15 Ethan Oudbier FR-1 Cornerstone 3:50.85 4:16.50 2:59.55 5:05.24 4:16.50 3:48.29
16 Jake Willison   Indiana Tech Developmental 5:22.40 4:17.92 3:00.55 3:31.50 5:14.67 5:35.30
17 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 5:34.88 4:19.59 4:27.38 4:58.53 3:40.66 4:40.36
18 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 3:33.16 4:19.95 4:25.15 3:38.36 4:09.56 3:04.57
19 Matthew Hyter JR-3 Huntington 3:56.63 4:20.03 4:22.63 4:38.24 5:30.24 3:02.02
20 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 3:25.64 4:20.30 4:59.35 3:33.45 5:12.36 3:38.66
21 Martin Marquez Freshman Purdue Northwest 3:31.59 4:21.22 4:31.67 3:52.49 5:29.14 3:05.47
22 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 4:21.37 4:21.37 3:47.40 3:18.65 5:24.10 3:57.85
23 Levi Trout FR-1 Lourdes 3:24.75 4:22.50 3:19.50 4:46.13 3:11.63 3:16.88
24 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 5:23.41 4:22.93 4:12.42 4:38.71 3:56.64 3:19.83
25 Carter Leak Freshman Purdue Northwest 5:13.13 4:23.13 4:07.35 4:23.13 4:59.97 3:12.09
26 Tyson Agnew SO-2 St. Francis (Ind.) 4:36.61 4:23.43 5:24.02 4:07.63 3:43.92 4:23.43
27 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 5:03.32 4:23.75 3:54.74 3:09.90 4:47.49 3:31.00
28 Cameron Chapman Junior Purdue Northwest 4:29.43 4:24.14 3:20.75 3:39.24 5:19.61 3:07.54
29 Nolan Portteus SO-2 Lourdes 5:17.80 4:24.83 3:50.41 4:32.78 5:44.28 4:35.43
30 Brandan Wright FR-1 Indiana East 4:36.32 4:25.69 3:13.96 3:29.90 4:12.41 3:08.64
31 Aden Burke SO-2 Bethel (Ind.) 3:28.91 4:27.83 4:03.73 4:38.55 4:46.58 5:13.37
32 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 3:47.95 4:28.17 5:11.08 3:10.40 4:01.36 5:11.08
33 Kole Hanke JR-3 Bethel (Ind.) 3:23.85 4:28.22 4:17.50 3:29.22 4:33.59 3:50.67
34 Norb Nieves   Illinois Track Club 4:25.65 4:28.33 5:40.78 5:19.32 4:33.70 5:05.90
35 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 4:09.68 4:28.47 4:55.32 5:14.11 3:45.52 4:17.74
36 Rob Kloosterman FR-1 Aquinas 4:02.69 4:29.65 3:35.72 3:35.72 4:51.23 3:54.60
37 Philip Evory FR-1 Shawnee State 3:44.48 4:30.45 4:19.64 4:00.70 5:43.48 5:08.32
38 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 5:51.80 4:30.61 3:39.20 4:33.32 5:38.27 5:13.91
39 Abram Enns FR-1 Cedarville 3:18.56 4:31.99 3:43.04 4:02.08 4:53.75 4:48.31
40 Thomas Hoggard JR-3 Shawnee State 4:39.69 4:34.20 5:40.01 5:34.53 4:56.14 4:39.69
41 Jack Hammond FR-1 Taylor 5:37.98 4:34.78 4:51.27 3:23.34 4:37.53 4:48.52
42 Alex Morris FR-1 Shawnee State 5:49.71 4:35.36 4:46.38 4:29.86 4:57.39 4:46.38
43 Adam Nadler FR-1 Indiana East 3:30.22 4:36.60 5:56.82 4:53.20 3:27.45 3:27.45
44 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 4:09.43 4:37.14 4:39.92 5:04.86 4:45.46 3:38.94
45 Simon Hagen SR-4 St. Ambrose 4:24.84 4:38.77 3:15.14 4:22.05 4:19.26 5:34.53
46 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 4:28.22 4:39.39 5:35.27 3:37.93 5:38.07 5:46.45
47 Evan Brown FR-1 Bethel (Ind.) 4:20.68 4:40.30 4:34.70 4:03.87 6:01.59 6:01.59
48 Brice Leveck FR-1 Shawnee State 3:44.33 4:40.41 5:58.93 4:29.20 5:42.10 5:00.04
49 Izaiah Doering FR-1 Indiana East 4:26.84 4:40.88 5:34.25 4:46.50 4:15.60 3:53.13
50 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 4:14.23 4:42.47 6:07.22 3:48.80 4:50.95 6:01.57
51 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 3:51.00 4:45.18 3:56.70 5:45.07 4:16.67 4:25.22
52 Kaleb Sanford FR-1 Lourdes 4:53.72 4:47.96 5:02.36 3:50.37 4:27.81 6:08.59
53 Logan Busz JR-3 Huntington 3:33.79 4:48.90 3:33.79 5:32.24 4:48.90 4:31.57
54 Geno Carone FR-1 Madonna 5:12.86 4:49.68 3:48.85 4:17.82 4:09.13 4:55.48
55 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 3:49.47 4:50.46 3:46.56 4:03.99 4:15.61 6:03.08
56 Luke Roland FR-1 Indiana East 4:37.44 4:52.04 4:28.68 4:25.76 4:08.24 4:28.68
57 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 4:45.82 4:54.66 3:43.95 5:50.65 4:48.77 5:12.34
58 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 6:12.90 4:58.32 4:43.41 6:15.89 4:19.54 5:57.99
59 Dylan Devaney   Indiana Tech Developmental 3:41.74 4:59.65 4:05.72 4:44.67 6:20.56 5:29.62
60 Jose Sosa-Escamilla SO-2 Bethel (Ind.) 5:24.44 5:08.99 6:13.88 6:10.79 4:31.92 4:28.83
61 Justin Contreras JR-3 Bethel (Ind.) 3:41.73 5:12.29 4:06.71 6:11.63 5:40.40 5:46.65
62 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 5:31.94 5:45.77 6:44.55 6:34.18 5:28.49 7:15.67
  Gideon Howard FR-1 Spring Arbor NT NT NT NT NT NT
  Abraham Longoria FR-1 Bethel (Ind.) NT NT NT NT NT NT
  Jalen Banfill FR-1 Cornerstone NT NT NT NT NT NT
  Tyson Curry   Indiana Tech Developmental DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Dawson Block JR-3 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Adam Klauck SO-2 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Ayres JR-3 Huntington DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ramon Padilla FR-1 Lourdes DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Garrett Melling FR-1 Davenport DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Lozoya FR-1 Indiana Kokomo DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jaden Thompson   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ben Eiffert FR-1 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Rubin   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zach Morse SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Diego Gomez Junior Purdue Northwest 3:50.43 4:02.55 2:54.64
2 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 2:55.74 4:04.08 3:05.50
3 Alex Weber SR-4 Cedarville 2:58.99 4:05.18 4:44.41
5 Russell Schultz JR-3 Cedarville 3:33.45 4:08.19 4:45.42
6 Braedon Killion SO-2 Cedarville 3:46.67 4:09.08 4:21.54
7 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 4:47.89 4:10.34 4:42.89
8 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 5:08.09 4:10.48 3:35.42
9 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 4:28.11 4:10.57 3:25.47
10 Will Hanak FR-1 Cedarville 4:39.87 4:12.13 5:27.77
11 Nikita Smyrnov   Illinois Track Club 4:14.08 4:14.08 5:07.44
13 Oneel Occenat FR-1 Purdue Fort Wayne 3:07.04 4:16.21 4:39.27
14 Colin Cramer JR-3 Cedarville 3:32.74 4:16.31 4:52.20
19 Matthew Hyter JR-3 Huntington 3:22.83 4:20.03 4:48.64
25 Carter Leak Freshman Purdue Northwest 4:04.71 4:23.13 5:36.81
52 Kaleb Sanford FR-1 Lourdes 6:14.35 4:47.96 3:35.97
  Zach Morse SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor DNS DNS DNS
  Ben Eiffert FR-1 Taylor DNS DNS DNS
  Jaden Thompson   Illinois Track Club DNS DNS DNS
  Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Jordan Shoemaker FR-1 Bethel (Ind.) 4:23.49 3:32.33 4:36.28 4:49.07 4:15.81 3:47.67
20 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 4:56.75 4:07.29 4:02.08 5:30.59 4:20.30 4:25.51
21 Martin Marquez Freshman Purdue Northwest 3:05.47 4:49.96 5:23.92 3:52.49 4:21.22 3:10.69
22 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 4:00.46 4:05.69 3:16.03 3:36.94 4:21.37 3:42.17
23 Levi Trout FR-1 Lourdes 3:27.38 4:54.00 4:22.50 5:28.13 4:22.50 3:43.13
24 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 3:22.46 3:09.31 4:07.16 4:41.34 4:22.93 4:33.45
26 Tyson Agnew SO-2 St. Francis (Ind.) 4:26.07 3:51.82 3:14.94 5:13.49 4:23.43 3:14.94
27 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 5:34.97 3:28.37 5:24.42 5:08.59 4:23.75 5:40.24
28 Cameron Chapman Junior Purdue Northwest 4:45.28 3:33.96 5:11.69 3:44.52 4:24.14 3:18.11
29 Nolan Portteus SO-2 Lourdes 4:35.43 5:38.99 4:56.61 3:15.98 4:24.83 4:43.37
30 Brandan Wright FR-1 Indiana East 5:26.80 4:49.61 5:18.83 5:21.49 4:25.69 5:24.15
31 Aden Burke SO-2 Bethel (Ind.) 5:34.79 4:49.26 3:39.62 3:36.95 4:27.83 5:29.43
33 Kole Hanke JR-3 Bethel (Ind.) 5:11.14 3:45.31 4:55.05 5:24.55 4:28.22 5:35.28
34 Norb Nieves   Illinois Track Club 4:04.18 3:48.08 5:38.10 4:49.80 4:28.33 4:17.60
36 Rob Kloosterman FR-1 Aquinas 3:30.33 3:57.30 5:42.46 3:43.81 4:29.65 5:42.46
38 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 5:13.91 5:22.03 3:41.90 5:13.91 4:30.61 4:49.56
41 Jack Hammond FR-1 Taylor 5:18.75 3:26.09 4:40.28 4:10.05 4:34.78 3:23.34
46 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 3:49.10 3:35.13 5:46.45 3:32.34 4:39.39 5:49.24
  Garrett Melling FR-1 Davenport DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Adam Klauck SO-2 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Jordan Freese   Indiana Tech Developmental 5:04.92 3:26.56 4:05.90
16 Jake Willison   Indiana Tech Developmental 4:25.66 5:04.35 4:17.92
18 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 4:35.55 5:32.74 4:19.95
32 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 4:01.36 3:15.77 4:28.17
39 Abram Enns FR-1 Cedarville 5:20.95 3:51.20 4:31.99
43 Adam Nadler FR-1 Indiana East 5:34.69 3:32.99 4:36.60
44 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 5:21.49 4:34.37 4:37.14
45 Simon Hagen SR-4 St. Ambrose 5:56.83 4:16.47 4:38.77
47 Evan Brown FR-1 Bethel (Ind.) 5:55.99 4:37.50 4:40.30
49 Izaiah Doering FR-1 Indiana East 3:58.75 5:51.10 4:40.88
50 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 4:59.42 3:37.51 4:42.47
53 Logan Busz JR-3 Huntington 5:12.02 4:22.90 4:48.90
56 Luke Roland FR-1 Indiana East 5:30.01 4:31.60 4:52.04
58 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 3:28.83 3:31.81 4:58.32
  Dawson Block JR-3 Cedarville DNS DNS DNS
  Justin Ayres JR-3 Huntington DNS DNS DNS
  Jacob Rubin   Illinois Track Club DNS DNS DNS
  Nathan Lozoya FR-1 Indiana Kokomo DNS DNS DNS
  Ramon Padilla FR-1 Lourdes DNS DNS DNS
  Tyson Curry   Indiana Tech Developmental DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Ethan Oudbier FR-1 Cornerstone 4:24.20 3:04.68 5:18.06 3:12.38 5:15.50 4:16.50 4:11.37
17 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 5:37.47 5:24.49 5:06.32 4:14.40 3:40.66 4:19.59 4:11.81
35 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 5:11.43 3:40.15 4:20.42 4:15.05 5:08.74 4:28.47 4:15.05
37 Philip Evory FR-1 Shawnee State 4:33.16 5:11.02 5:46.18 5:29.95 4:06.11 4:30.45 5:21.84
40 Thomas Hoggard JR-3 Shawnee State 3:53.07 5:31.79 4:39.69 4:23.24 4:04.04 4:34.20 5:48.24
42 Alex Morris FR-1 Shawnee State 4:29.86 5:35.94 3:23.77 4:54.64 5:41.45 4:35.36 5:57.97
48 Brice Leveck FR-1 Shawnee State 5:53.32 5:19.67 6:04.54 3:21.90 5:50.52 4:40.41 4:29.20
51 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 4:50.89 5:45.07 3:33.89 4:59.44 4:48.04 4:45.18 5:45.07
54 Geno Carone FR-1 Madonna 3:43.06 4:35.20 3:28.57 4:46.79 4:58.37 4:49.68 4:23.61
55 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 5:39.84 5:07.89 6:03.08 5:04.99 4:09.80 4:50.46 3:55.28
57 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 5:41.81 3:52.79 5:41.81 6:05.38 5:03.50 4:54.66 4:07.52
59 Dylan Devaney   Indiana Tech Developmental 4:56.66 5:53.59 5:35.61 4:44.67 4:14.71 4:59.65 5:32.62
60 Jose Sosa-Escamilla SO-2 Bethel (Ind.) 4:04.11 5:33.71 5:58.43 5:21.35 4:07.20 5:08.99 4:38.10
61 Justin Contreras JR-3 Bethel (Ind.) 4:00.47 5:59.14 5:40.40 5:21.66 5:27.91 5:12.29 6:17.87
62 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 4:50.45 7:22.59 6:16.89 6:16.89 4:53.91 5:45.77 5:59.60
  Abraham Longoria FR-1 Bethel (Ind.) NT NT NT NT NT NT NT
  Gideon Howard FR-1 Spring Arbor NT NT NT NT NT NT NT
  Jalen Banfill FR-1 Cornerstone NT NT NT NT NT NT NT