March 4, 2022
|
Tampa (O) - Tampa, FL
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Jones SR-4 Florida Southern 14:19.08
2 Parker Hines SO-2 Stetson 14:30.26
3 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 14:32.07
4 Osman Humeida JR-3 Florida Gulf Coast 14:37.70
5 Arthur Cosson SR-4 Saint Leo 14:48.74
6 Marcus Graham SR-4 Flagler 14:53.25
7 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 14:53.65
8 Jan Figueroa Senior Narpletics 14:55.36
9 Sean Popik JR-3 Tampa 14:57.22
10 Ryan Szklany SO-2 Embry-Riddle 14:58.98
11 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 14:59.81
12 Devon Sullivan JR-3 Tampa 15:02.19
13 Joel Nesi SO-2 Flagler 15:02.90
14 Shaun Bullock JR-3 Embry-Riddle 15:06.25
15 George Alexander FR-1 Tampa 15:06.35
16 Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern 15:09.22
17 Jake Lonsdale SR-4 Palm Beach Atlantic 15:13.80
18 Jakob McConnell SO-2 Stetson 15:14.12
19 Nickolas Kamen SO-2 South Florida 15:14.94
20 Alex Guy SO-2 Florida Southern 15:15.23
21 Christian Fernandez FR-1 Flagler 15:16.26
22 Nathan Reffitt FR-1 Tampa 15:19.68
23 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 15:24.47
24 Yassin Raffay JR-3 Saint Leo 15:27.47
25 Jon Eide FR-1 Flagler 15:28.20
26 Francisco Ramirez FR-1 Flagler 15:28.94
27 Paul Wales JR-3 Tampa 15:29.43
28 Josh Beam FR-1 Embry-Riddle 15:31.50
29 Dominic Brink SO-2 Tampa 15:32.35
30 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 15:34.17
31 Franklin Caceres FR-1 Florida Gulf Coast 15:35.88
32 Asad Bashir FR-1 Flagler 15:36.42
33 Jonathan Werble Senior Unattached 15:36.70
34 Aaron Weimer SR-4 Nova Southeastern 15:36.96
35 Misha Kakoulin JR-3 South Florida 15:38.24
36 Sebastian Edwards FR-1 South Florida 15:38.57
37 Tanner Rosolino FR-1 Embry-Riddle 15:38.63
38 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 15:40.14
39 Sebastian Hernandez Freshman UNAT-Daytona State College 15:40.68
40 Christian Ruocco Freshman UNAT-Daytona State College 15:42.93
41 Evan Fuller JR-3 Flagler 15:44.85
42 Jesus Clemente Freshman UNAT-Daytona State College 15:46.10
43 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 15:46.81
44 Mitchell Curtis Freshman UNAT-Daytona State College 15:47.00
45 Luke Talham SO-2 Tampa 15:48.30
46 Brian Veit FR-1 Tampa 15:48.32
47 Logan Seifert FR-1 Flagler 15:50.16
48 Adrien Zambaux SO-2 Nova Southeastern 15:52.09
49 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 15:53.68
50 Ethan Lehr FR-1 Tampa 15:53.98
51 Zachariah Rohrbough SO-2 Palm Beach Atlantic 15:55.14
52 Ethan Tank FR-1 Flagler 15:56.44
53 Josh Brett FR-1 Flagler 15:57.63
54 Zac Vincennie SO-2 South Florida 15:59.33
55 Benjamin Hermiston JR-3 Florida Gulf Coast 16:00.88
56 Zachary Dale FR-1 Florida Southern 16:01.12
57 Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern 16:01.29
58 James Simpson FR-1 Florida Southern 16:02.34
59 Albert LaRed FR-1 Saint Leo 16:03.87
60 Avery Cook SO-2 Florida Tech 16:05.53
61 Clay Campbell FR-1 Stetson 16:07.42
62 Caleb McCort SR-4 Florida College 16:10.79
63 Mitchell Gray SO-2 Palm Beach Atlantic 16:12.75
64 Aiden Redmond FR-1 Florida Southern 16:14.45
65 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 16:20.87
66 Gavin Ross FR-1 Flagler 16:22.51
67 A'Jani Stokes FR-1 Flagler 16:24.01
68 Matt Lyons SO-2 Flagler 16:28.12
69 Tyler Baker   Unattached 16:28.62
70 Josh Collins JR-3 Embry-Riddle 16:28.73
71 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 16:30.65
72 David Pautienus FR-1 Florida Southern 16:31.07
73 Andrew Caruana FR-1 Flagler 16:31.64
74 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 16:31.96
75 Isaiah Barajas Senior Unattached 16:36.93
76 Lucas Mardis FR-1 Nova Southeastern 16:37.05
77 Christian Pastrana Freshman UNAT-Daytona State College 16:38.48
78 Donald Turner SR-4 Florida College 16:38.71
79 William Hibbard SO-2 Florida Tech 16:40.58
80 Alex Larrivee FR-1 Florida Tech 16:54.81
81 Reese Van Putten SO-2 Florida Tech 16:57.62
82 Dieme Ufitimana Senior Unattached 16:57.97
83 Richard Lebron Freshman UNAT-Daytona State College 17:01.39
84 Robert Stiff FR-1 Flagler 17:06.77
85 Christopher Daniele SR-4 Florida Tech 17:09.33
86 Giovanni Duran SO-2 Saint Leo 17:12.37
87 Michael Cowles FR-1 Florida Tech 17:18.21
88 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 17:19.39
89 Luke Scheid FR-1 Flagler 17:20.06
90 Michael Hayeck SO-2 Flagler 17:22.40
91 Jonathan Reyes Freshman UNAT-Daytona State College 17:29.72
92 Birhanu van der Riet SO-2 Palm Beach Atlantic 17:43.37
93 Luke Aagaard FR-1 Florida Tech 17:51.13
94 Allen Currie SO-2 Nova Southeastern 17:51.96
95 James Cook JR-3 Florida College 17:55.35
96 David Adler FR-1 Florida Tech 17:59.96
97 Holden Decker SO-2 Nova Southeastern 18:03.81
98 Cote Strike SR-4 Nova Southeastern 18:09.01
99 Tyler Sutherland Senior Unattached 18:10.51
  Brishen House SR-4 Valdosta State NT
  Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle NT
  Justin Haber SR-4 Nova Southeastern DNF
  Michael May III JR-3 Nova Southeastern DNF
  Adolfo Castro Freshman UNAT-Daytona State College DNS
  Charlie Eaton SO-2 Valdosta State DNS
  Logan Kraus SO-2 Valdosta State DNS
  Owen Allen SO-2 Florida Southern DNS
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNS
  Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern DNS
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS
  Simon Cole FR-1 Embry-Riddle DNS
  Ryan Musil FR-1 Embry-Riddle DNS
  Lucas Liard SR-4 Saint Leo DNS
  Aaron Engelhardt FR-1 Tampa DNS
  Sebastian Reisch SO-2 Tampa DNS
  Jacob Hensley SO-2 South Florida DNS
  Leonidha Budo Senior Unattached DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Jones SR-4 Florida Southern 14:19.08
2 Parker Hines SO-2 Stetson 14:30.26
3 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 14:32.07
4 Osman Humeida JR-3 Florida Gulf Coast 14:37.70
5 Arthur Cosson SR-4 Saint Leo 14:48.74
6 Marcus Graham SR-4 Flagler 14:53.25
7 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 14:53.65
8 Jan Figueroa Senior Narpletics 14:55.36
9 Sean Popik JR-3 Tampa 14:57.22
10 Ryan Szklany SO-2 Embry-Riddle 14:58.98
11 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 14:59.81
12 Devon Sullivan JR-3 Tampa 15:02.19
13 Joel Nesi SO-2 Flagler 15:02.90
15 George Alexander FR-1 Tampa 15:06.35
16 Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern 15:09.22
18 Jakob McConnell SO-2 Stetson 15:14.12
20 Alex Guy SO-2 Florida Southern 15:15.23
21 Christian Fernandez FR-1 Flagler 15:16.26
22 Nathan Reffitt FR-1 Tampa 15:19.68
23 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 15:24.47
26 Francisco Ramirez FR-1 Flagler 15:28.94
27 Paul Wales JR-3 Tampa 15:29.43
31 Franklin Caceres FR-1 Florida Gulf Coast 15:35.88
37 Tanner Rosolino FR-1 Embry-Riddle 15:38.63
39 Sebastian Hernandez Freshman UNAT-Daytona State College 15:40.68
40 Christian Ruocco Freshman UNAT-Daytona State College 15:42.93
45 Luke Talham SO-2 Tampa 15:48.30
55 Benjamin Hermiston JR-3 Florida Gulf Coast 16:00.88
  Brishen House SR-4 Valdosta State NT
  Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle NT
  Lucas Liard SR-4 Saint Leo DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Shaun Bullock JR-3 Embry-Riddle 15:06.25
17 Jake Lonsdale SR-4 Palm Beach Atlantic 15:13.80
19 Nickolas Kamen SO-2 South Florida 15:14.94
25 Jon Eide FR-1 Flagler 15:28.20
28 Josh Beam FR-1 Embry-Riddle 15:31.50
29 Dominic Brink SO-2 Tampa 15:32.35
30 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 15:34.17
33 Jonathan Werble Senior Unattached 15:36.70
35 Misha Kakoulin JR-3 South Florida 15:38.24
36 Sebastian Edwards FR-1 South Florida 15:38.57
38 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 15:40.14
41 Evan Fuller JR-3 Flagler 15:44.85
42 Jesus Clemente Freshman UNAT-Daytona State College 15:46.10
46 Brian Veit FR-1 Tampa 15:48.32
48 Adrien Zambaux SO-2 Nova Southeastern 15:52.09
49 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 15:53.68
52 Ethan Tank FR-1 Flagler 15:56.44
54 Zac Vincennie SO-2 South Florida 15:59.33
68 Matt Lyons SO-2 Flagler 16:28.12
69 Tyler Baker   Unattached 16:28.62
70 Josh Collins JR-3 Embry-Riddle 16:28.73
72 David Pautienus FR-1 Florida Southern 16:31.07
82 Dieme Ufitimana Senior Unattached 16:57.97
  Michael May III JR-3 Nova Southeastern DNF
  Sebastian Reisch SO-2 Tampa DNS
  Aaron Engelhardt FR-1 Tampa DNS
  Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern DNS
  Owen Allen SO-2 Florida Southern DNS
  Logan Kraus SO-2 Valdosta State DNS
  Adolfo Castro Freshman UNAT-Daytona State College DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Yassin Raffay JR-3 Saint Leo 15:27.47
32 Asad Bashir FR-1 Flagler 15:36.42
34 Aaron Weimer SR-4 Nova Southeastern 15:36.96
43 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 15:46.81
44 Mitchell Curtis Freshman UNAT-Daytona State College 15:47.00
47 Logan Seifert FR-1 Flagler 15:50.16
50 Ethan Lehr FR-1 Tampa 15:53.98
51 Zachariah Rohrbough SO-2 Palm Beach Atlantic 15:55.14
56 Zachary Dale FR-1 Florida Southern 16:01.12
57 Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern 16:01.29
58 James Simpson FR-1 Florida Southern 16:02.34
59 Albert LaRed FR-1 Saint Leo 16:03.87
60 Avery Cook SO-2 Florida Tech 16:05.53
62 Caleb McCort SR-4 Florida College 16:10.79
64 Aiden Redmond FR-1 Florida Southern 16:14.45
67 A'Jani Stokes FR-1 Flagler 16:24.01
71 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 16:30.65
74 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 16:31.96
75 Isaiah Barajas Senior Unattached 16:36.93
76 Lucas Mardis FR-1 Nova Southeastern 16:37.05
78 Donald Turner SR-4 Florida College 16:38.71
79 William Hibbard SO-2 Florida Tech 16:40.58
84 Robert Stiff FR-1 Flagler 17:06.77
89 Luke Scheid FR-1 Flagler 17:20.06
95 James Cook JR-3 Florida College 17:55.35
  Ryan Musil FR-1 Embry-Riddle DNS
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNS
  Jacob Hensley SO-2 South Florida DNS
  Simon Cole FR-1 Embry-Riddle DNS
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
53 Josh Brett FR-1 Flagler 15:57.63
61 Clay Campbell FR-1 Stetson 16:07.42
63 Mitchell Gray SO-2 Palm Beach Atlantic 16:12.75
65 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 16:20.87
66 Gavin Ross FR-1 Flagler 16:22.51
73 Andrew Caruana FR-1 Flagler 16:31.64
77 Christian Pastrana Freshman UNAT-Daytona State College 16:38.48
80 Alex Larrivee FR-1 Florida Tech 16:54.81
81 Reese Van Putten SO-2 Florida Tech 16:57.62
83 Richard Lebron Freshman UNAT-Daytona State College 17:01.39
85 Christopher Daniele SR-4 Florida Tech 17:09.33
86 Giovanni Duran SO-2 Saint Leo 17:12.37
87 Michael Cowles FR-1 Florida Tech 17:18.21
88 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 17:19.39
90 Michael Hayeck SO-2 Flagler 17:22.40
91 Jonathan Reyes Freshman UNAT-Daytona State College 17:29.72
92 Birhanu van der Riet SO-2 Palm Beach Atlantic 17:43.37
93 Luke Aagaard FR-1 Florida Tech 17:51.13
94 Allen Currie SO-2 Nova Southeastern 17:51.96
96 David Adler FR-1 Florida Tech 17:59.96
97 Holden Decker SO-2 Nova Southeastern 18:03.81
98 Cote Strike SR-4 Nova Southeastern 18:09.01
99 Tyler Sutherland Senior Unattached 18:10.51
  Justin Haber SR-4 Nova Southeastern DNF
  Leonidha Budo Senior Unattached DNS
  Charlie Eaton SO-2 Valdosta State DNS
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS