March 18-19, 2022
|
Rhodes - Memphis, TN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jacob Pyeatt SO-2 Arkansas State 12:33.37 14:46.31 14:46.31
2 Owen Habeger JR-3 Arkansas State 16:34.25 15:05.48 14:47.72
3 Seth Waters SR-4 Arkansas State 12:03.03 16:30.81 14:52.62
4 Nathan Herbst JR-3 Arkansas State 13:34.43 18:56.62 14:54.97
5 Lasse Funck FR-1 Arkansas State 13:12.00 15:18.00 15:00.00
6 Bennett Pascoe SR-4 Arkansas State 13:03.27 19:03.38 15:00.30
7 Dawson Mayberry FR-1 Arkansas State 17:19.52 14:18.74 15:03.93
8 John Carder   Unattached 13:18.23 14:48.94 15:07.08
9 Grayson Young FR-1 Arkansas State 13:49.99 18:32.73 15:12.07
10 Camren Warner JR-3 Trevecca Nazarene 12:05.55 18:22.10 15:18.41
11 Ben Camuel JR-3 Centre 12:28.76 12:10.27 15:24.39
12 Anton Michna FR-1 Memphis 12:55.76 12:55.76 15:34.65
13 Brady Pascoe SO-2 Arkansas State 18:45.06 18:07.56 15:37.55
14 Ethan Pine SR-4 Wabash 18:56.16 13:18.13 15:38.97
15 Spencer Harvey JR-3 Centre 13:48.77 12:42.85 15:41.78
16 Clarke Criddell SR-4 Wabash 12:53.39 19:48.37 15:43.15
17 Nels Trandahl FR-1 Wis.-Stout 18:26.48 17:01.37 15:45.71
18 Will Lovell SO-2 Centre 17:49.18 14:21.02 15:46.17
19 Ryan Parson JR-3 Arkansas State 19:26.01 11:13.06 15:47.97
20 Tristan Kelly   Unattached 18:29.92 17:42.49 15:48.65
21 Kaden Huiet SO-2 Centre 11:04.24 14:51.98 15:48.91
22 Cale Bishop FR-1 Wis.-Stout 18:02.57 18:12.07 15:49.62
23 Sam Polio JR-3 Centre 20:06.29 20:25.28 15:49.83
24 Drake Hayes SO-2 Wabash 16:09.42 17:44.46 15:50.41
25 Hamzah Abo-Hashema SO-2 Trevecca Nazarene 15:45.98 15:26.87 15:55.53
26 Anton Lindberg SO-2 Christian Bros. 13:14.35 14:30.91 15:57.04
27 Ryan Keeton   Unattached 14:43.34 11:31.31 16:00.15
28 Alejandro Vargas SR-4 Arkansas State 12:51.64 16:14.20 16:04.55
29 Hawthorne Hay SO-2 Rhodes 21:01.58 11:38.72 16:10.44
30 Thomas Gaines JR-3 Wabash 12:02.35 14:19.01 16:16.14
31 Jaelen Becho FR-1 Ouachita Baptist 20:53.99 16:29.48 16:19.68
32 Jacob Sitzman FR-1 Wabash 16:01.51 15:12.45 16:21.13
33 Andrew Precise SO-2 Rhodes 18:34.24 15:46.61 16:26.05
34 Luke Watkins SO-2 Centre 12:24.12 16:02.39 16:32.15
35 Joe Barnett SO-2 Wabash 17:55.15 14:06.19 16:35.51
36 Josh Tibbs FR-1 Ouachita Baptist 16:47.46 21:19.48 16:47.46
37 William Porter Junior Blue Mountain 12:27.08 12:06.89 16:49.56
38 Ben Carr FR-1 Trevecca Nazarene 19:14.20 21:15.69 16:52.45
39 Preston Dickerson FR-1 Centre 18:27.55 12:52.24 16:56.10
40 Luke Mason SO-2 Rhodes 21:52.17 19:09.42 16:57.18
41 Shane West FR-1 Trevecca Nazarene 13:54.72 20:21.54 16:57.95
42 Nick Parker FR-1 Rhodes 16:19.19 20:54.59 16:59.99
43 Victor Espinosa Junior Blue Mountain 19:21.33 21:34.93 17:07.72
44 Neal Cole SO-2 Ouachita Baptist 18:57.94 14:18.63 17:14.49
45 Bryan Cherry SO-2 Wabash 18:40.02 13:08.16 17:17.05
46 Christian Shushok FR-1 U. of the South 18:20.90 21:38.23 17:18.58
47 Collins Koech   Unattached 19:03.71 20:37.28 17:19.73
48 Micah Winn   Unattached 20:34.13 17:46.79 17:25.87
49 Logan Shaffer FR-1 Wabash 17:58.01 17:26.61 17:26.61
50 Aidan Makled SO-2 Wabash 17:36.06 23:06.74 17:46.72
51 Jon Alsup FR-1 Trevecca Nazarene 18:33.78 23:01.52 17:50.94
52 Freddy Porter Sophomore Blue Mountain 21:14.47 21:46.60 17:50.98
53 Patrick Rodriguez SO-2 U. of the South 16:27.79 20:56.21 17:53.68
54 Cameron Clemons FR-1 Fontbonne 19:54.90 14:18.16 18:06.27
55 Brandon Jordan   Unattached 18:30.08 13:03.59 18:08.31
56 Sam Feingold FR-1 Centre 13:36.76 22:22.62 18:38.85
  Gregoire Saury SR-4 Arkansas State DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Hamzah Abo-Hashema SO-2 Trevecca Nazarene 15:55.53
29 Hawthorne Hay SO-2 Rhodes 16:10.44
30 Thomas Gaines JR-3 Wabash 16:16.14
32 Jacob Sitzman FR-1 Wabash 16:21.13
33 Andrew Precise SO-2 Rhodes 16:26.05
34 Luke Watkins SO-2 Centre 16:32.15
35 Joe Barnett SO-2 Wabash 16:35.51
37 William Porter Junior Blue Mountain 16:49.56
38 Ben Carr FR-1 Trevecca Nazarene 16:52.45
39 Preston Dickerson FR-1 Centre 16:56.10
40 Luke Mason SO-2 Rhodes 16:57.18
41 Shane West FR-1 Trevecca Nazarene 16:57.95
42 Nick Parker FR-1 Rhodes 16:59.99
43 Victor Espinosa Junior Blue Mountain 17:07.72
44 Neal Cole SO-2 Ouachita Baptist 17:14.49
45 Bryan Cherry SO-2 Wabash 17:17.05
46 Christian Shushok FR-1 U. of the South 17:18.58
47 Collins Koech   Unattached 17:19.73
48 Micah Winn   Unattached 17:25.87
49 Logan Shaffer FR-1 Wabash 17:26.61
50 Aidan Makled SO-2 Wabash 17:46.72
51 Jon Alsup FR-1 Trevecca Nazarene 17:50.94
52 Freddy Porter Sophomore Blue Mountain 17:50.98
53 Patrick Rodriguez SO-2 U. of the South 17:53.68
54 Cameron Clemons FR-1 Fontbonne 18:06.27
55 Brandon Jordan   Unattached 18:08.31
56 Sam Feingold FR-1 Centre 18:38.85
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jacob Pyeatt SO-2 Arkansas State 15:04.04 14:46.31
2 Owen Habeger JR-3 Arkansas State 19:05.16 14:47.72
3 Seth Waters SR-4 Arkansas State 19:02.56 14:52.62
4 Nathan Herbst JR-3 Arkansas State 16:15.52 14:54.97
5 Lasse Funck FR-1 Arkansas State 16:03.00 15:00.00
6 Bennett Pascoe SR-4 Arkansas State 14:33.29 15:00.30
7 Dawson Mayberry FR-1 Arkansas State 11:08.91 15:03.93
8 John Carder   Unattached 12:05.67 15:07.08
9 Grayson Young FR-1 Arkansas State 12:27.90 15:12.07
10 Camren Warner JR-3 Trevecca Nazarene 14:32.49 15:18.41
11 Ben Camuel JR-3 Centre 16:01.37 15:24.39
12 Anton Michna FR-1 Memphis 14:47.92 15:34.65
13 Brady Pascoe SO-2 Arkansas State 19:22.57 15:37.55
14 Ethan Pine SR-4 Wabash 17:50.43 15:38.97
15 Spencer Harvey JR-3 Centre 13:39.35 15:41.78
16 Clarke Criddell SR-4 Wabash 11:19.07 15:43.15
17 Nels Trandahl FR-1 Wis.-Stout 16:33.00 15:45.71
18 Will Lovell SO-2 Centre 16:52.41 15:46.17
19 Ryan Parson JR-3 Arkansas State 14:51.10 15:47.97
20 Tristan Kelly   Unattached 15:48.65 15:48.65
21 Kaden Huiet SO-2 Centre 14:04.53 15:48.91
22 Cale Bishop FR-1 Wis.-Stout 15:30.63 15:49.62
23 Sam Polio JR-3 Centre 13:08.36 15:49.83
24 Drake Hayes SO-2 Wabash 15:40.91 15:50.41
26 Anton Lindberg SO-2 Christian Bros. 20:15.44 15:57.04
27 Ryan Keeton   Unattached 16:09.76 16:00.15
28 Alejandro Vargas SR-4 Arkansas State 14:08.81 16:04.55
31 Jaelen Becho FR-1 Ouachita Baptist 17:57.65 16:19.68
36 Josh Tibbs FR-1 Ouachita Baptist 13:25.97 16:47.46
  Gregoire Saury SR-4 Arkansas State DNF DNF