April 1- 2, 2022
|
Friends University - Wichita, KS
|
Timing: Heartland Timing
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Samuel Navarro FR-1 Fort Scott CC 1:55.89 1:27.21 2:16.54 1:54.74 1:24.91 10
2 Zach Trotter FR-1 Butler CC 2:12.51 2:12.51 2:28.64 1:55.22 1:58.68 8
3 Quwayne Reid FR-1 Cloud County CC 1:49.61 1:39.23 1:27.69 1:55.38 2:19.61 6
4 Roneldo Rock FR-1 Indian Hills CC 2:23.10 2:27.72 2:17.33 1:55.40 1:58.87 5
5 Raziel Patton FR-1 Cloud County CC 1:56.87 1:47.61 1:59.19 1:55.71 1:23.32 4
6 Aarin Simon FR-1 Science & Arts 2:08.94 2:17.07 2:13.59 1:56.16 2:29.85 3
7 Nick O'Connor SO-2 Indian Hills CC 2:09.39 2:22.21 1:53.07 1:56.56 2:17.54 2
8 Keegan Simms SO-2 Indian Hills CC 2:16.40 2:14.07 2:15.24 1:56.58 2:15.24 1
9 Goran Duijsters FR-1 Cowley College 2:01.64 2:00.47 2:30.88 1:56.96 1:21.88 -
10 Robert Huebert SR-4 Baker 2:11.16 1:52.42 1:27.83 1:57.10 2:24.04 -
11 Michael Iyali SO-2 Cloud County CC 2:04.07 1:46.35 2:25.34 1:58.16 2:27.70 -
12 Rylan Cheney SO-2 Cloud County CC 1:38.23 1:33.50 2:05.46 1:58.35 1:32.32 -
13 Kidus Misgina FR-1 Cloud County CC 1:39.49 2:28.05 1:44.23 1:58.44 1:40.68 -
14 Mauro Arancibia Campos SR-4 Bethel (Kan.) 1:26.51 2:28.13 2:12.72 1:58.50 2:22.20 -
15 Doriye Jackson SO-2 Fort Scott CC 2:19.93 1:28.94 2:10.44 1:58.58 1:53.84 -
16 Jotham Asmerom FR-1 Fort Scott CC 2:16.87 2:27.58 2:21.63 1:59.01 2:13.30 -
17 Mario Tullis FR-1 Butler CC 1:56.99 1:30.73 2:30.41 1:59.37 1:34.31 -
18 Jorge Becerra FR-1 Indian Hills CC 2:28.04 2:05.35 1:43.86 1:59.38 2:04.16 -
19 Lonnell Johnson SO-2 Fort Scott CC 1:59.93 1:57.54 2:05.93 1:59.93 2:16.72 -
20 Andrew Holt FR-1 Hutchinson CC 1:32.51 1:46.93 2:22.97 2:00.14 1:34.91 -
21 Richard Whatley Jr. FR-1 Cowley College 1:55.73 2:08.99 1:46.09 2:00.55 1:43.68 -
22 Brendan Mack JR-3 Southwestern (Kan.) 1:36.86 2:33.76 2:32.55 2:01.07 2:07.13 -
23 Bryan Gonzalez FR-1 Fort Scott CC 2:21.81 1:28.48 1:46.66 2:01.20 2:21.81 -
24 Sais Ruiz SR-4 Baker 2:00.22 2:37.86 1:42.01 2:01.43 2:06.29 -
25 Javin Burrell SO-2 Fort Scott CC 2:05.11 2:12.40 1:44.46 2:01.46 1:37.17 -
26 Dawson Crawley FR-1 Cowley College 1:51.12 2:10.66 1:37.69 2:02.11 2:25.31 -
27 Logan Cutler JR-3 Missouri Western 1:44.21 2:01.38 2:03.83 2:02.60 2:27.12 -
28 Cejay Morrison FR-1 Cloud County CC 2:14.90 2:13.67 2:03.86 2:02.63 1:41.79 -
29 Shane Calvin SO-2 Kansas Wesleyan 1:33.32 1:33.32 2:37.18 2:02.79 2:12.62 -
30 Abraham Mallam FR-1 Neosho County CC 2:04.45 2:34.02 2:10.61 2:03.21 2:24.16 -
31 Gunnar Laurance FR-1 Neosho County CC 2:06.96 1:53.40 1:41.08 2:03.26 2:37.78 -
32 Evan Crotinger SR-4 Bethany (Kan.) 1:28.95 2:04.78 2:14.66 2:03.54 1:38.84 -
33 Julian Avila SO-2 Cloud County CC 1:29.46 1:36.92 1:49.34 2:04.25 1:49.34 -
34 Brady Millikin FR-1 Indian Hills CC 1:34.62 2:00.77 1:44.58 2:04.50 1:52.05 -
35 Tobin Wise FR-1 Bethel (Kan.) 1:29.71 2:20.79 1:53.38 2:04.59 2:19.54 -
36 Arturo Vallejo FR-1 Okla. Panhandle 1:36.22 1:46.22 2:21.21 2:04.96 2:38.70 -
37 Logan Anglemyer SO-2 Friends 2:36.29 2:21.29 1:58.78 2:05.03 2:30.04 -
38 Dylan Roe FR-1 Cowley College 1:57.62 2:21.39 1:41.35 2:05.12 2:36.40 -
39 Jaraylon Buckley SO-2 Southwestern (Kan.) 1:32.89 1:55.48 1:40.42 2:05.52 1:56.74 -
40 Christopher Yoder SO-2 Bethany (Kan.) 1:30.40 2:40.71 1:37.93 2:05.55 2:30.66 -
41 Camilo Tarin FR-1 Hutchinson CC 1:51.93 1:31.81 1:40.61 2:05.76 1:40.61 -
42 Keelan Aita FR-1 Bethany (Kan.) 1:48.67 1:43.62 1:54.99 2:06.36 1:47.41 -
43 Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) 2:24.10 2:24.10 1:42.39 2:06.40 2:34.21 -
44 Jeremy Garcia FR-1 Cowley College 2:41.86 2:29.21 1:43.69 2:06.45 1:50.02 -
45 Colby Perez FR-1 Okla. Panhandle 2:22.02 2:34.70 2:30.90 2:06.80 1:56.66 -
46 Andrew Betton SO-2 Cloud County CC 2:37.63 2:38.90 2:13.48 2:07.12 2:45.26 -
47 Christopher Miller FR-1 McPherson 1:49.74 2:25.47 2:31.85 2:07.60 1:59.95 -
48 Tristan Reed FR-1 Tabor 2:10.72 2:42.75 2:26.09 2:08.15 2:27.38 -
49 Gamaliel Gomez SO-2 Southwestern (Kan.) 2:42.84 1:36.17 2:37.71 2:08.22 2:31.30 -
50 Aurtro Lozano FR-1 Okla. Panhandle 1:31.08 1:37.49 1:55.45 2:08.27 2:15.97 -
51 Hunter Harris JR-3 Oklahoma Wesleyan 2:21.22 2:40.48 1:52.98 2:08.38 1:46.56 -
52 Nicholas Green FR-1 Tabor 2:32.81 2:34.10 1:45.30 2:08.41 2:31.53 -
53 Emiliano Navarro FR-1 Baker 1:32.68 2:43.48 2:42.19 2:08.72 2:42.19 -
54 Alejandro Hernandez FR-1 Neosho County CC 2:41.30 2:19.37 2:29.69 2:09.04 2:47.76 -
55 Aaron Espinoza JR-3 Friends 2:31.39 1:39.63 1:47.40 2:09.39 2:36.57 -
56 Ian Brents FR-1 Southwestern (Kan.) 2:27.83 2:34.31 2:22.64 2:09.67 1:41.15 -
57 Henok Gebrekristos SO-2 Fort Scott CC 2:45.55 1:39.07 2:40.33 2:10.35 2:33.82 -
58 Bret Sy SO-2 Bethany (Kan.) 1:39.38 1:31.54 2:14.69 2:10.76 1:48.53 -
59 Gabe Vannucchi JR-3 Southwestern (Kan.) 2:06.14 1:34.60 2:08.77 2:11.39 2:44.24 -
60 Nathanael Anderberg FR-1 Oklahoma Wesleyan 2:20.73 2:41.77 1:38.64 2:11.52 2:04.95 -
61 Tyler Meadows SO-2 Missouri Western 1:54.53 1:47.95 2:22.18 2:11.64 1:36.10 -
62 Daylon Smith FR-1 Sterling 1:32.91 2:11.41 2:36.63 2:12.73 2:00.79 -
63 Anson Moses FR-1 Cloud County CC 2:08.99 1:38.41 2:20.96 2:12.98 2:43.57 -
64 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 2:51.56 2:02.35 2:15.65 2:12.99 2:05.01 -
65 Xavier Starks SO-2 Okla. Panhandle 2:25.22 1:51.92 2:18.56 2:13.23 1:51.92 -
66 Luis Bellor-Gardner FR-1 Southwestern (Kan.) 1:33.54 2:22.98 1:46.90 2:13.62 2:18.97 -
67 Jackson Montei-Wallace FR-1 Bethany (Kan.) 2:09.27 1:57.15 2:13.31 2:14.65 2:30.81 -
68 Tyrel Haynes SO-2 Tabor 2:34.37 1:50.27 2:57.80 2:17.83 2:24.73 -
69 Lunga Matanzima FR-1 Neosho County CC 2:55.71 2:58.48 2:28.04 2:18.35 2:44.64 -
70 Samuel Castle FR-1 Neosho County CC 2:29.75 1:46.76 2:28.36 2:18.65 1:39.83 -
71 Isaac Hale FR-1 McPherson 2:44.64 2:01.39 2:39.06 2:19.52 2:59.98 -
72 Dillon Boldt FR-1 Friends 1:56.17 3:03.57 2:19.11 2:23.41 2:46.36 -
73 Reagan Thai FR-1 McPherson 1:41.71 1:56.24 1:47.53 2:25.30 2:16.59 -
74 Hillary Kwambai FR-1 Neosho County CC 2:32.76 2:23.95 2:16.60 2:26.88 1:56.04 -
75 Todd Truelove SO-2 McPherson 2:35.36 1:58.81 2:23.18 2:32.31 2:14.04 -
76 Nathan Jones SO-2 Sterling 2:53.11 2:51.50 2:37.08 2:40.28 2:01.82 -
  Julio Martinez   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Leck FR-1 Neosho County CC DNS DNS DNS DNS DNS   
  Luke Schmidt FR-1 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jordan Weimer SO-2 Baker DNS DNS DNS DNS DNS   
  Isaiah Bartel SO-2 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Caleb Meyer JR-3 Ottawa DNS DNS DNS DNS DNS   
  Nicholas Hatfield FR-1 Ottawa DNS DNS DNS DNS DNS   
  Christopher Rosas SO-2 Ottawa DNS DNS DNS DNS DNS   
  Traegan Flanagan JR-3 Okla. Panhandle DNS DNS DNS DNS DNS   
  Rivaldo Marshall FR-1 Indian Hills CC DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jerry Harper SO-2 Indian Hills CC DNS DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Janzen FR-1 John Brown DNS DNS DNS DNS DNS   
  Johnny Dunfee FR-1 John Brown DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jean-Benoit Merte SO-2 John Brown DNS DNS DNS DNS DNS   
  Justin Norman SR-4 Science & Arts DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kalique St. Jean JR-3 Science & Arts DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brian Kemboi FR-1 Science & Arts DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alex Jaje SO-2 Fort Scott CC DNS DNS DNS DNS DNS   
  Aidan Lindstron FR-1 Missouri Western DNS DNS DNS DNS DNS   
  Braulio Portillo SO-2 Missouri Western DNS DNS DNS DNS DNS   
  Thithiba Tshongweni FR-1 Neosho County CC DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
39 Jaraylon Buckley SO-2 Southwestern (Kan.) 2:16.82 2:14.31 2:05.52 1:34.14 -
42 Keelan Aita FR-1 Bethany (Kan.) 1:37.30 1:32.25 2:06.36 2:31.64 -
46 Andrew Betton SO-2 Cloud County CC 2:37.63 2:42.72 2:07.12 2:17.29 -
50 Aurtro Lozano FR-1 Okla. Panhandle 1:59.30 1:56.73 2:08.27 2:14.69 -
53 Emiliano Navarro FR-1 Baker 1:59.71 2:07.44 2:08.72 2:34.47 -
63 Anson Moses FR-1 Cloud County CC 2:01.02 2:43.57 2:12.98 1:54.37 -
64 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 2:51.56 2:10.33 2:12.99 2:15.65 -
68 Tyrel Haynes SO-2 Tabor 2:15.08 2:19.21 2:17.83 2:28.86 -
69 Lunga Matanzima FR-1 Neosho County CC 2:48.79 2:19.74 2:18.35 2:21.12 -
70 Samuel Castle FR-1 Neosho County CC 2:46.38 2:32.52 2:18.65 1:38.45 -
71 Isaac Hale FR-1 McPherson 2:53.01 1:47.43 2:19.52 1:44.64 -
72 Dillon Boldt FR-1 Friends 2:27.72 2:01.90 2:23.41 1:49.00 -
73 Reagan Thai FR-1 McPherson 2:39.83 2:00.60 2:25.30 1:43.17 -
74 Hillary Kwambai FR-1 Neosho County CC 2:01.91 2:13.66 2:26.88 2:38.63 -
75 Todd Truelove SO-2 McPherson 1:52.71 1:49.67 2:32.31 2:26.22 -
76 Nathan Jones SO-2 Sterling 2:37.08 3:07.53 2:40.28 2:37.08 -
  Andrew Janzen FR-1 John Brown DNS DNS DNS DNS   
  Christopher Rosas SO-2 Ottawa DNS DNS DNS DNS   
  Nicholas Hatfield FR-1 Ottawa DNS DNS DNS DNS   
  Thithiba Tshongweni FR-1 Neosho County CC DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
29 Shane Calvin SO-2 Kansas Wesleyan 1:45.60 2:02.79 1:29.64 1:27.18 2:02.79 1:25.96 -
31 Gunnar Laurance FR-1 Neosho County CC 1:52.17 2:03.26 1:33.68 1:37.38 1:31.22 1:48.47 -
40 Christopher Yoder SO-2 Bethany (Kan.) 2:04.30 2:05.55 2:01.79 2:04.30 2:05.55 2:11.83 -
43 Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) 2:06.40 2:06.40 2:36.74 2:03.88 2:21.57 2:06.40 -
47 Christopher Miller FR-1 McPherson 2:07.60 2:07.60 1:39.53 2:38.23 2:42.06 2:42.06 -
48 Tristan Reed FR-1 Tabor 2:12.00 2:08.15 1:55.34 1:39.96 1:37.40 2:44.04 -
49 Gamaliel Gomez SO-2 Southwestern (Kan.) 1:40.02 2:08.22 1:37.45 2:05.66 2:46.69 1:59.25 -
52 Nicholas Green FR-1 Tabor 2:39.23 2:08.41 1:51.72 2:44.37 2:17.40 2:22.54 -
56 Ian Brents FR-1 Southwestern (Kan.) 1:34.66 2:09.67 2:20.05 2:45.98 2:34.31 1:59.30 -
57 Henok Gebrekristos SO-2 Fort Scott CC 2:19.48 2:10.35 1:33.86 1:57.32 1:44.28 2:40.33 -
58 Bret Sy SO-2 Bethany (Kan.) 1:55.07 2:10.76 2:00.30 2:17.30 2:15.99 1:38.07 -
59 Gabe Vannucchi JR-3 Southwestern (Kan.) 2:15.34 2:11.39 1:43.80 2:12.71 2:29.79 2:03.51 -
61 Tyler Meadows SO-2 Missouri Western 2:12.96 2:11.64 2:01.11 2:51.14 2:43.24 1:55.85 -
62 Daylon Smith FR-1 Sterling 2:16.72 2:12.73 2:19.37 2:33.97 2:22.03 2:16.72 -
65 Xavier Starks SO-2 Okla. Panhandle 2:03.91 2:13.23 1:50.58 1:43.92 1:51.92 1:39.93 -
66 Luis Bellor-Gardner FR-1 Southwestern (Kan.) 1:56.25 2:13.62 2:12.29 2:44.36 2:29.66 2:40.35 -
67 Jackson Montei-Wallace FR-1 Bethany (Kan.) 1:39.65 2:14.65 2:06.58 2:49.66 1:42.34 2:21.39 -
  Caleb Meyer JR-3 Ottawa DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Traegan Flanagan JR-3 Okla. Panhandle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Aidan Lindstron FR-1 Missouri Western DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Kidus Misgina FR-1 Cloud County CC 2:11.47 1:58.44 -
20 Andrew Holt FR-1 Hutchinson CC 2:22.97 2:00.14 -
23 Bryan Gonzalez FR-1 Fort Scott CC 1:43.02 2:01.20 -
25 Javin Burrell SO-2 Fort Scott CC 1:52.96 2:01.46 -
27 Logan Cutler JR-3 Missouri Western 2:33.25 2:02.60 -
28 Cejay Morrison FR-1 Cloud County CC 1:45.47 2:02.63 -
30 Abraham Mallam FR-1 Neosho County CC 2:38.94 2:03.21 -
33 Julian Avila SO-2 Cloud County CC 2:30.35 2:04.25 -
35 Tobin Wise FR-1 Bethel (Kan.) 1:30.95 2:04.59 -
36 Arturo Vallejo FR-1 Okla. Panhandle 2:36.20 2:04.96 -
41 Camilo Tarin FR-1 Hutchinson CC 1:59.48 2:05.76 -
44 Jeremy Garcia FR-1 Cowley College 1:48.75 2:06.45 -
45 Colby Perez FR-1 Okla. Panhandle 2:11.88 2:06.80 -
54 Alejandro Hernandez FR-1 Neosho County CC 1:35.49 2:09.04 -
55 Aaron Espinoza JR-3 Friends 2:43.04 2:09.39 -
  Braulio Portillo SO-2 Missouri Western DNS DNS   
  Jean-Benoit Merte SO-2 John Brown DNS DNS   
  Johnny Dunfee FR-1 John Brown DNS DNS   
  Luke Schmidt FR-1 Bethel (Kan.) DNS DNS   
  Julio Martinez   Unattached DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Samuel Navarro FR-1 Fort Scott CC 2:13.10 1:54.74 1:22.62 2:29.17 2:23.43 1:49.01 10
3 Quwayne Reid FR-1 Cloud County CC 1:54.23 1:55.38 2:20.77 1:32.31 1:45.00 2:09.23 6
5 Raziel Patton FR-1 Cloud County CC 1:24.47 1:55.71 1:33.73 1:48.77 1:49.93 2:08.44 4
14 Mauro Arancibia Campos SR-4 Bethel (Kan.) 1:26.51 1:58.50 1:25.32 1:44.28 1:38.36 1:40.73 -
15 Doriye Jackson SO-2 Fort Scott CC 1:32.50 1:58.58 1:24.20 1:41.98 2:08.07 2:03.33 -
18 Jorge Becerra FR-1 Indian Hills CC 2:34.00 1:59.38 1:33.12 2:35.20 1:43.86 2:24.45 -
21 Richard Whatley Jr. FR-1 Cowley College 1:43.68 2:00.55 2:25.87 2:01.76 2:25.87 1:42.47 -
22 Brendan Mack JR-3 Southwestern (Kan.) 1:25.96 2:01.07 1:51.39 1:33.23 2:32.55 1:46.55 -
24 Sais Ruiz SR-4 Baker 2:13.58 2:01.43 1:40.79 1:46.86 1:37.15 1:55.36 -
32 Evan Crotinger SR-4 Bethany (Kan.) 1:43.78 2:03.54 2:01.07 2:40.61 2:17.13 1:47.48 -
34 Brady Millikin FR-1 Indian Hills CC 2:30.65 2:04.50 2:04.50 1:59.52 1:44.58 1:54.54 -
37 Logan Anglemyer SO-2 Friends 2:12.54 2:05.03 2:16.29 2:27.54 1:56.28 2:36.29 -
38 Dylan Roe FR-1 Cowley College 2:20.14 2:05.12 2:41.41 2:27.65 2:00.12 2:05.12 -
51 Hunter Harris JR-3 Oklahoma Wesleyan 1:50.41 2:08.38 2:34.06 2:46.90 2:36.63 1:45.28 -
60 Nathanael Anderberg FR-1 Oklahoma Wesleyan 1:41.27 2:11.52 2:12.84 2:11.52 2:37.83 1:41.27 -
  Justin Norman SR-4 Science & Arts DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brian Kemboi FR-1 Science & Arts DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alex Jaje SO-2 Fort Scott CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Isaiah Bartel SO-2 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Leck FR-1 Neosho County CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
2 Zach Trotter FR-1 Butler CC 1:55.22 8
4 Roneldo Rock FR-1 Indian Hills CC 1:55.40 5
6 Aarin Simon FR-1 Science & Arts 1:56.16 3
7 Nick O'Connor SO-2 Indian Hills CC 1:56.56 2
8 Keegan Simms SO-2 Indian Hills CC 1:56.58 1
9 Goran Duijsters FR-1 Cowley College 1:56.96 -
10 Robert Huebert SR-4 Baker 1:57.10 -
11 Michael Iyali SO-2 Cloud County CC 1:58.16 -
12 Rylan Cheney SO-2 Cloud County CC 1:58.35 -
16 Jotham Asmerom FR-1 Fort Scott CC 1:59.01 -
17 Mario Tullis FR-1 Butler CC 1:59.37 -
19 Lonnell Johnson SO-2 Fort Scott CC 1:59.93 -
26 Dawson Crawley FR-1 Cowley College 2:02.11 -
  Rivaldo Marshall FR-1 Indian Hills CC DNS   
  Jerry Harper SO-2 Indian Hills CC DNS   
  Kalique St. Jean JR-3 Science & Arts DNS   
  Jordan Weimer SO-2 Baker DNS