April 21-23, 2022
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Adam McCollor   Unattached 32:34.84 -
0 josh jarpey   Unattached 29:45.43 -
1 Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse 29:36.86 10
2 Stephen Lavey SR-4 Carleton 29:42.58 8
3 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 29:54.50 6
4 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 30:08.67 5
5 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 30:13.43 4
6 Mitchell Bradford JR-3 Wis.-Oshkosh 30:40.17 3
7 Henry Bowman JR-3 Carleton 30:44.36 2
8 Ethan Thompson SR-4 Wis.-La Crosse 30:47.81 1
9 Ramon Romero JR-3 Wis.-Parkside 30:48.03 -
10 Jacob Green FR-1 Wartburg 30:50.41 -
11 Caleb Christiansen SO-2 Wis.-Platteville 30:52.07 -
12 Matthew Ryan SO-2 Wis.-Stout 30:53.68 -
13 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 31:00.88 -
14 Grady Davis SO-2 Wis.-Parkside 31:08.66 -
15 Drew Hoffman SR-4 Wartburg 31:10.52 -
16 Parker Huhn SO-2 Wis.-La Crosse 31:11.11 -
17 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 31:20.54 -
18 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 31:22.44 -
19 Ian Barry FR-1 Wartburg 31:25.91 -
20 Michael Kluz SO-2 Wis.-Stevens Point 31:28.47 -
21 Luke Guttormson JR-3 Loras 31:33.31 -
22 Ike Mendel JR-3 Bethel (Minn.) 31:34.88 -
23 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 31:36.54 -
24 Leo Smith JR-3 Concordia-Moorhead 31:37.04 -
25 Kevin Montresor SO-2 St. Olaf 31:38.11 -
26 Collin Day JR-3 Wartburg 31:38.56 -
27 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 31:43.43 -
28 August Beyer JR-3 Marquette 31:44.90 -
29 Johnathan Nowacki SO-2 Wis.-Parkside 31:46.00 -
30 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 31:47.64 -
31 Tristan Scarborough SO-2 MSOE 31:55.52 -
32 David Lynn SO-2 St. Olaf 31:57.52 -
33 Ellery Pleier SO-2 Wis.-Parkside 32:03.64 -
34 Kyle Pflug FR-1 Wis.-Stevens Point 32:24.86 -
35 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 32:30.74 -
36 Max Fore FR-1 Wis.-Stout 32:32.23 -
37 Tyler Re FR-1 Marquette 32:33.12 -
38 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 32:33.92 -
39 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 32:36.47 -
40 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 32:39.29 -
41 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 32:40.62 -
42 Sam Forstner SO-2 Ripon 32:41.03 -
43 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 32:48.80 -
44 Xander Gottner FR-1 MSOE 32:49.44 -
45 Adam Tess SO-2 Wis.-Stevens Point 32:50.07 -
46 Eduardo Neri SO-2 Wis.-Oshkosh 32:55.58 -
47 Patrick Burns JR-3 Marquette 32:56.56 -
48 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 32:56.83 -
49 Riley Coulter SO-2 Wis.-Platteville 32:58.44 -
50 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 33:06.67 -
51 David Potter JR-3 Ripon 33:14.30 -
52 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 33:17.73 -
53 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 33:28.76 -
54 Carson Meredith SO-2 MSOE 33:39.31 -
55 Mauricio Vite SO-2 St. Olaf 33:40.26 -
56 Robby Munoz FR-1 Wartburg 33:53.39 -
57 Ryan Neubauer FR-1 Wartburg 33:57.38 -
58 Manny Bernal SR-4 Wis.-Parkside 33:57.83 -
59 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 34:01.52 -
60 Davin Dahl SO-2 Wis.-Platteville 34:03.18 -
61 Zach Hein SO-2 Wis.-Platteville 34:13.33 -
62 Dylan Jensen FR-1 Wis.-Stevens Point 34:16.76 -
63 Jack Meyers FR-1 Wartburg 34:18.03 -
64 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 34:22.94 -
65 Gavin Roy FR-1 Wartburg 34:30.62 -
66 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 34:34.46 -
67 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 34:40.61 -
68 Andrew Poock FR-1 Wartburg 34:46.04 -
69 Chris Raabe-Pavlov JR-3 St. Olaf 34:47.55 -
70 Nolan Baumhardt FR-1 Wis.-Platteville 34:55.65 -
71 Jonah Decleene FR-1 Ripon 34:58.28 -
72 Matt Seeber FR-1 Ripon 35:07.79 -
73 RJ Olson SO-2 Ripon 35:25.11 -
74 Logan Jacobson SO-2 Bethel (Minn.) 35:53.60 -
75 Isaac Fullmer FR-1 Wis.-Parkside 36:00.71 -
76 Carson Kester FR-1 Wis.-Platteville 36:00.71 -
77 Luke Simcox SO-2 St. Olaf 36:30.18 -
78 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 37:10.66 -
  Jace Bartz SR-4 Wis.-Eau Claire DNF -
  Michael Keegan SO-2 MSOE DNF -
  Will MacCudden FR-1 Wis.-Whitewater DNF -
  Garrett Radtke JR-3 Ripon DNF -
  Hayden Fredrickson   Unattached DNF -
Men's 10,000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
54 Carson Meredith SO-2 MSOE 28:56.61 41:23.76 23:53.71 33:39.31 33:39.31 -
55 Mauricio Vite SO-2 St. Olaf 37:02.29 33:20.06 32:19.45 29:58.04 33:40.26 -
56 Robby Munoz FR-1 Wartburg 24:03.71 30:50.39 41:00.41 36:36.07 33:53.39 -
58 Manny Bernal SR-4 Wis.-Parkside 30:54.43 27:51.02 32:15.94 33:37.46 33:57.83 -
61 Zach Hein SO-2 Wis.-Platteville 28:44.80 27:43.20 33:32.27 27:43.20 34:13.33 -
63 Jack Meyers FR-1 Wartburg 39:26.74 34:38.61 25:43.53 32:55.71 34:18.03 -
64 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 32:19.17 34:22.94 29:13.50 33:00.43 34:22.94 -
65 Gavin Roy FR-1 Wartburg 32:26.39 39:20.51 27:57.21 41:45.45 34:30.62 -
66 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 42:31.59 38:43.40 28:41.81 40:47.87 34:34.46 -
67 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 37:06.26 32:35.78 41:57.54 24:58.04 34:40.61 -
68 Andrew Poock FR-1 Wartburg 27:07.12 29:12.28 27:48.84 43:06.69 34:46.04 -
69 Chris Raabe-Pavlov JR-3 St. Olaf 36:52.81 26:47.42 40:42.44 41:24.19 34:47.55 -
70 Nolan Baumhardt FR-1 Wis.-Platteville 40:30.96 40:51.91 41:54.78 31:05.13 34:55.65 -
72 Matt Seeber FR-1 Ripon 28:06.24 27:03.00 34:25.64 26:20.85 35:07.79 -
73 RJ Olson SO-2 Ripon 44:16.39 37:11.37 34:21.36 34:00.11 35:25.11 -
74 Logan Jacobson SO-2 Bethel (Minn.) 39:07.43 38:02.82 37:41.28 34:05.92 35:53.60 -
75 Isaac Fullmer FR-1 Wis.-Parkside 38:31.96 37:05.54 42:51.25 36:22.32 36:00.71 -
76 Carson Kester FR-1 Wis.-Platteville 44:17.68 45:44.11 40:41.61 32:46.25 36:00.71 -
77 Luke Simcox SO-2 St. Olaf 26:38.84 35:24.48 45:15.83 30:17.85 36:30.18 -
78 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 30:29.15 39:24.50 28:15.31 46:06.02 37:10.66 -
  Garrett Radtke JR-3 Ripon DNF DNF DNF DNF DNF -
  Will MacCudden FR-1 Wis.-Whitewater DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Adam McCollor   Unattached 40:24.01 32:34.84 37:47.62 35:30.78 37:08.52 -
35 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 32:30.74 32:30.74 26:20.10 39:59.41 31:32.22 -
36 Max Fore FR-1 Wis.-Stout 27:00.35 32:32.23 30:15.58 29:17.01 24:04.65 -
38 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 38:25.63 32:33.92 35:29.78 39:24.25 34:50.70 -
39 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 37:10.38 32:36.47 31:37.78 31:18.22 28:41.70 -
40 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 30:41.74 32:39.29 34:36.85 25:47.84 33:18.48 -
42 Sam Forstner SO-2 Ripon 39:52.46 32:41.03 38:14.41 33:00.64 26:08.83 -
43 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 23:57.23 32:48.80 32:09.43 28:52.55 30:50.68 -
46 Eduardo Neri SO-2 Wis.-Oshkosh 24:21.93 32:55.58 32:55.58 26:20.47 41:29.23 -
48 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 24:42.63 32:56.83 37:13.82 32:56.83 28:20.08 -
49 Riley Coulter SO-2 Wis.-Platteville 33:38.01 32:58.44 36:16.29 35:36.72 41:52.62 -
50 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 35:45.61 33:06.67 42:42.81 38:44.41 38:44.41 -
51 David Potter JR-3 Ripon 39:33.22 33:14.30 31:54.53 40:33.05 34:14.13 -
52 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 37:57.42 33:17.73 34:57.62 35:17.60 28:18.07 -
53 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 31:08.15 33:28.76 24:26.40 42:11.04 32:28.50 -
57 Ryan Neubauer FR-1 Wartburg 24:26.92 33:57.38 26:49.53 38:22.24 40:04.11 -
59 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 41:51.07 34:01.52 32:39.86 25:51.56 25:51.56 -
60 Davin Dahl SO-2 Wis.-Platteville 32:00.59 34:03.18 33:42.75 40:51.82 40:31.39 -
62 Dylan Jensen FR-1 Wis.-Stevens Point 30:30.52 34:16.76 43:52.66 41:08.12 28:06.55 -
71 Jonah Decleene FR-1 Ripon 25:10.77 34:58.28 28:40.59 40:54.99 34:37.30 -
  Jace Bartz SR-4 Wis.-Eau Claire DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
18 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 32:18.92 31:22.44 39:50.70 -
19 Ian Barry FR-1 Wartburg 38:58.53 31:25.91 30:29.34 -
20 Michael Kluz SO-2 Wis.-Stevens Point 39:20.59 31:28.47 22:58.59 -
22 Ike Mendel JR-3 Bethel (Minn.) 36:19.12 31:34.88 30:19.09 -
23 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 24:20.34 31:36.54 39:49.64 -
24 Leo Smith JR-3 Concordia-Moorhead 38:53.36 31:37.04 37:18.51 -
25 Kevin Montresor SO-2 St. Olaf 34:47.93 31:38.11 28:28.30 -
27 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 36:47.98 31:43.43 23:28.54 -
28 August Beyer JR-3 Marquette 29:31.56 31:44.90 32:23.00 -
29 Johnathan Nowacki SO-2 Wis.-Parkside 31:07.88 31:46.00 23:11.38 -
30 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 26:23.35 31:47.64 24:28.89 -
31 Tristan Scarborough SO-2 MSOE 34:28.77 31:55.52 39:54.40 -
32 David Lynn SO-2 St. Olaf 39:37.73 31:57.52 26:31.55 -
33 Ellery Pleier SO-2 Wis.-Parkside 23:43.50 32:03.64 40:23.79 -
34 Kyle Pflug FR-1 Wis.-Stevens Point 42:08.32 32:24.86 33:23.21 -
37 Tyler Re FR-1 Marquette 34:10.78 32:33.12 24:24.84 -
41 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 24:50.08 32:40.62 33:39.44 -
44 Xander Gottner FR-1 MSOE 25:16.47 32:49.44 31:50.36 -
45 Adam Tess SO-2 Wis.-Stevens Point 38:24.99 32:50.07 38:44.69 -
47 Patrick Burns JR-3 Marquette 32:36.80 32:56.56 31:37.50 -
  Michael Keegan SO-2 MSOE DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 josh jarpey   Unattached 36:00.37 34:48.96 29:45.43 23:12.64 23:12.64 -
1 Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse 21:37.11 37:18.85 29:36.86 34:03.39 38:12.15 10
2 Stephen Lavey SR-4 Carleton 32:05.19 22:16.94 29:42.58 23:46.07 26:08.67 8
3 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 34:41.62 26:37.11 29:54.50 30:30.39 27:13.00 6
4 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 36:28.49 24:06.94 30:08.67 31:21.02 22:00.33 5
5 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 32:56.64 33:14.78 30:13.43 39:17.46 22:03.81 4
6 Mitchell Bradford JR-3 Wis.-Oshkosh 31:16.98 30:40.17 30:40.17 23:18.53 38:38.62 3
7 Henry Bowman JR-3 Carleton 35:57.91 27:03.04 30:44.36 25:12.38 26:07.71 2
8 Ethan Thompson SR-4 Wis.-La Crosse 29:52.38 39:06.72 30:47.81 27:06.08 36:38.90 1
9 Ramon Romero JR-3 Wis.-Parkside 25:15.39 28:57.15 30:48.03 31:24.99 23:06.03 -
10 Jacob Green FR-1 Wartburg 31:45.93 38:51.52 30:50.41 25:54.35 36:41.99 -
11 Caleb Christiansen SO-2 Wis.-Platteville 34:15.80 40:07.70 30:52.07 38:16.57 27:28.35 -
12 Matthew Ryan SO-2 Wis.-Stout 36:08.81 29:21.00 30:53.68 27:29.78 33:59.05 -
13 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 28:50.62 24:30.10 31:00.88 31:19.49 35:21.41 -
14 Grady Davis SO-2 Wis.-Parkside 40:10.58 31:08.66 31:08.66 31:08.66 33:19.47 -
15 Drew Hoffman SR-4 Wartburg 36:28.51 25:15.13 31:10.52 28:40.88 34:54.99 -
16 Parker Huhn SO-2 Wis.-La Crosse 35:14.36 40:32.45 31:11.11 40:13.74 31:29.83 -
17 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 32:54.57 33:32.18 31:20.54 31:01.74 34:47.40 -
21 Luke Guttormson JR-3 Loras 37:51.98 28:05.05 31:33.31 24:55.72 30:55.45 -
26 Collin Day JR-3 Wartburg 23:43.92 31:57.55 31:38.56 32:54.51 30:03.64 -
  Hayden Fredrickson   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -