April 23, 2022
|
Carleton College - Northfield, MN
ICON KEY: NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Theo Andre   Minnesota Running Club 1:56.98 10
2 Jeremy Fong JR-3 Carleton 1:57.79 8
3 Jesse Middendorf SR-4 Concordia-Moorhead 1:58.02 6
4 Josh Meier FR-1 Carleton 1:58.67 5
5 Tyler Smith FR-1 Gustavus Adolphus 1:59.35 4
6 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.81 3
7 Markus Rupnow FR-1 Gustavus Adolphus 2:00.65 2
8 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.12 1
9 Solomon Johnson JR-3 Concordia-Moorhead 2:01.37 -
10 Dylan Gast SO-2 Gustavus Adolphus 2:01.64 -
11 Carson Roehl FR-1 Gustavus Adolphus 2:01.84 -
12 Blake Fuller FR-1 Gustavus Adolphus 2:01.96 -
13 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 2:02.86 -
14 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.02 -
15 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.21 -
16 Nathan Pausma SO-2 Martin Luther 2:03.24 -
17 Thomas Nemanich SO-2 St. John's (Minn.) 2:04.06 -
18 Nathan Wildauer SO-2 Bethany Lutheran 2:04.31 -
19 Isaac Maruyama   Minnesota Running Club 2:04.43 -
20 Aidan Thomas FR-1 St. John's (Minn.) 2:05.07 -
21 Korrigan Diercks SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.51 -
22 Willem Gokemeijer   Minnesota Running Club 2:05.51 -
23 Jack Marble FR-1 Gustavus Adolphus 2:05.63 -
24 Marcus Hansen SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.68 -
25 Matt Oehler   Minnesota Running Club 2:07.64 -
26 Lucas Hinojos SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.84 -
27 Jeremiah Osterlund FR-1 Crown 2:08.98 -
28 Simon Zahrbock SR-4 Concordia-Moorhead 2:09.21 -
29 Corbin Michels FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.87 -
30 Jackson Miest FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.93 -
31 Tyler Stursa FR-1 Gustavus Adolphus 2:10.31 -
32 Sam Marble FR-1 Gustavus Adolphus 2:11.57 -
33 Ben Becker SO-2 Concordia-Moorhead 2:11.82 -
34 Jorge Hernandez FR-1 St. John's (Minn.) 2:12.14 -
35 Charlie Otto JR-3 St. John's (Minn.) 2:13.52 -
36 Jay Erickson FR-1 Gustavus Adolphus 2:14.16 -
37 Justus Fast JR-3 St. John's (Minn.) 2:14.65 -
38 Noah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 2:17.73 -
39 Brevin O'Connor JR-3 Minnesota-Morris 2:18.23 -
40 Josh Anderson FR-1 St. John's (Minn.) 2:18.29 -
41 Xerxes Machtemes FR-1 Bethany Lutheran 2:19.02 -
42 Robert Harrison FR-1 St. John's (Minn.) 2:25.35 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
29 Corbin Michels FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.87 -
31 Tyler Stursa FR-1 Gustavus Adolphus 2:10.31 -
35 Charlie Otto JR-3 St. John's (Minn.) 2:13.52 -
36 Jay Erickson FR-1 Gustavus Adolphus 2:14.16 -
39 Brevin O'Connor JR-3 Minnesota-Morris 2:18.23 -
40 Josh Anderson FR-1 St. John's (Minn.) 2:18.29 -
41 Xerxes Machtemes FR-1 Bethany Lutheran 2:19.02 -
42 Robert Harrison FR-1 St. John's (Minn.) 2:25.35 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
16 Nathan Pausma SO-2 Martin Luther 2:03.24 -
20 Aidan Thomas FR-1 St. John's (Minn.) 2:05.07 -
27 Jeremiah Osterlund FR-1 Crown 2:08.98 -
32 Sam Marble FR-1 Gustavus Adolphus 2:11.57 -
34 Jorge Hernandez FR-1 St. John's (Minn.) 2:12.14 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
14 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.02 -
19 Isaac Maruyama   Minnesota Running Club 2:04.43 -
28 Simon Zahrbock SR-4 Concordia-Moorhead 2:09.21 -
30 Jackson Miest FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.93 -
33 Ben Becker SO-2 Concordia-Moorhead 2:11.82 -
37 Justus Fast JR-3 St. John's (Minn.) 2:14.65 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
13 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 2:02.86 -
21 Korrigan Diercks SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.51 -
22 Willem Gokemeijer   Minnesota Running Club 2:05.51 -
23 Jack Marble FR-1 Gustavus Adolphus 2:05.63 -
24 Marcus Hansen SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.68 -
25 Matt Oehler   Minnesota Running Club 2:07.64 -
26 Lucas Hinojos SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.84 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
8 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.12 1
9 Solomon Johnson JR-3 Concordia-Moorhead 2:01.37 -
10 Dylan Gast SO-2 Gustavus Adolphus 2:01.64 -
11 Carson Roehl FR-1 Gustavus Adolphus 2:01.84 -
12 Blake Fuller FR-1 Gustavus Adolphus 2:01.96 -
17 Thomas Nemanich SO-2 St. John's (Minn.) 2:04.06 -
18 Nathan Wildauer SO-2 Bethany Lutheran 2:04.31 -
38 Noah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 2:17.73 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Theo Andre   Minnesota Running Club 1:56.98 10
2 Jeremy Fong JR-3 Carleton 1:57.79 8
3 Jesse Middendorf SR-4 Concordia-Moorhead 1:58.02 6
4 Josh Meier FR-1 Carleton 1:58.67 5
5 Tyler Smith FR-1 Gustavus Adolphus 1:59.35 4
6 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.81 3
7 Markus Rupnow FR-1 Gustavus Adolphus 2:00.65 2
15 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.21 -