May 11-12, 2023
|
Baldwin-Wallace - Berea, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC NCAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mia Gardner SO-2 Ashland 57.42 55.21 1:02.94 1:09.57 50.80
2 Cheyanne Davis SR-4 Ashland 38.68 55.25 54.15 46.97 39.23
3 Emily Richards   Wind Turbine Elite 57.17 55.50 54.95 49.95 1:05.49
4 Alaysia Brooks JR-3 Ursuline (Ohio) 40.12 55.72 46.25 50.15 1:06.87
5 Jade Avance FR-1 Ashland 1:11.06 55.95 41.41 1:00.99 1:12.18
6 Mihaela Toader SR-4 Allegheny 1:02.88 56.14 50.53 43.79 40.99
7 Taylor Ivory SO-2 Findlay 45.08 57.06 1:03.34 48.51 1:08.48
8 Abby Collier SO-2 Baldwin Wallace 44.54 57.10 1:11.95 1:08.52 1:11.95
9 Sophia Ellerkmann JR-3 Denison 1:10.54 57.35 40.15 43.02 1:12.84
10 Tymeerah De'Armond FR-1 Wittenberg 51.90 57.66 41.52 56.51 1:04.01
11 Ericka Bigham SR-4 Alma 1:06.37 57.71 56.56 49.63 46.17
12 Liberty Brock SO-2 Ohio Wesleyan 50.16 58.32 50.16 46.08 51.33
13 Montana Walker FR-1 Ashland 1:06.23 58.61 49.82 1:00.96 46.89
14 Jayden Roach SO-2 Rio Grande 46.13 59.14 1:13.34 1:12.75 1:05.65
15 Halle Cochran SO-2 Mount Union 1:17.67 59.74 53.77 1:11.09 1:00.34
16 Katelyn Stapleton FR-1 Ohio Wesleyan 43.73 59.90 44.93 1:00.50 58.71
17 Ivy Laffan SO-2 PSU-Behrend 55.40 1:00.87 1:10.00 1:06.96 54.79
18 Abigail Danne FR-1 Wittenberg 1:17.19 1:02.25 57.27 43.58 1:12.21
19 Massey Andrykovitch SO-2 John Carroll 1:00.42 1:02.93 1:01.05 1:14.89 1:13.63
20 Lexi Neff SR-4 Ohio Northern 1:01.17 1:03.71 1:00.53 50.33 1:01.17
21 Kaylynn Johnson SO-2 Grove City 1:08.34 1:06.35 54.41 1:01.05 1:20.29
22 Molly Soehnlen FR-1 Walsh 50.76 1:06.78 1:06.12 57.43 46.75
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mia Gardner SO-2 Ashland 54.11 55.21 59.08 59.63
2 Cheyanne Davis SR-4 Ashland 1:04.09 55.25 1:04.65 1:02.99
3 Emily Richards   Wind Turbine Elite 51.06 55.50 54.95 1:04.94
4 Alaysia Brooks JR-3 Ursuline (Ohio) 1:05.20 55.72 1:00.18 46.25
5 Jade Avance FR-1 Ashland 45.32 55.95 1:00.99 54.84
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Mihaela Toader SR-4 Allegheny 42.11 52.21 56.14 1:03.44 46.60 55.58
7 Taylor Ivory SO-2 Findlay 59.35 45.65 57.06 45.08 1:11.90 50.79
8 Abby Collier SO-2 Baldwin Wallace 46.83 42.83 57.10 40.55 55.96 1:07.95
10 Tymeerah De'Armond FR-1 Wittenberg 45.56 40.37 57.66 1:09.20 1:01.70 1:13.81
11 Ericka Bigham SR-4 Alma 45.02 1:02.33 57.71 42.71 53.10 45.02
13 Montana Walker FR-1 Ashland 1:02.13 1:14.44 58.61 1:00.37 41.03 1:04.48
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Sophia Ellerkmann JR-3 Denison 44.16 57.35 41.87 1:09.97 1:00.22 42.44
12 Liberty Brock SO-2 Ohio Wesleyan 54.82 58.32 43.74 1:11.74 1:12.32 43.16
14 Jayden Roach SO-2 Rio Grande 1:11.56 59.14 47.32 48.50 53.82 52.64
15 Halle Cochran SO-2 Mount Union 44.81 59.74 1:13.48 51.98 1:06.91 1:00.34
16 Katelyn Stapleton FR-1 Ohio Wesleyan 59.90 59.90 44.93 51.52 41.93 59.30
17 Ivy Laffan SO-2 PSU-Behrend 43.83 1:00.87 56.61 1:12.44 43.83 1:08.79
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Abigail Danne FR-1 Wittenberg 1:02.25
19 Massey Andrykovitch SO-2 John Carroll 1:02.93
20 Lexi Neff SR-4 Ohio Northern 1:03.71
21 Kaylynn Johnson SO-2 Grove City 1:06.35
22 Molly Soehnlen FR-1 Walsh 1:06.78