March 2- 4, 2023
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 4 x 800 Relay Finals

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Grace Bryan Hernandez, Dimitri Margaritidis, Tanner Sallee, Logan Rufenacht 8:23.61 7:47.32 6:07.50 7:33.70 10
2 Indiana Wesleyan David Bignell, Steven Ott, Weston Kundo, Charlie Young 7:35.43 5:46.13 7:03.55 7:35.43 8
3 Dordt Peyton Miller, Josiah Wittenberg, Trey Engen, Payton Mauldin 9:02.13 6:54.57 7:26.46 7:35.57 6
4 Marian (Ind.) Owen Pittman, Howard Hendricks, Drew Thornton, Maksims Sincukovs 7:41.01 8:35.78 7:36.44 7:36.44 5
5 Oklahoma City Tate Smithhart, Milan Todorovic, Fares Maarouf, Brendan Robeaux 8:14.76 7:47.28 7:24.37 7:38.11 4
6 Aquinas Rob Lohr, Zander Masten, Caleb Hodgkinson, Will Finch 7:07.53 6:11.76 9:17.64 7:44.70 3
7 Spring Arbor Tommee Smith, Jacob Singleton, Gary Richardson, Dean Reynolds 7:56.70 10:07.56 7:56.70 7:47.35 2
8 Westmont Ben Bodine, John Baker, Andres Leon, Adam King 7:19.85 6:42.42 9:30.87 7:47.92 1

Men's 4 x 800 Relay Preliminaries

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 Grace Bryan Hernandez, Dimitri Margaritidis, Tanner Sallee, Logan Rufenacht 8:56.55 6:57.32 7:38.59 6:43.56
2 Dordt Peyton Miller, Josiah Wittenberg, Trey Engen, Payton Mauldin 5:59.57 9:36.23 7:40.98 8:36.30
3 Oklahoma City Tate Smithhart, Milan Todorovic, Fares Maarouf, Brendan Robeaux 7:24.82 5:47.52 7:43.35 7:29.45
4 Marian (Ind.) Tyler Thomas, Howard Hendricks, Owen Pittman, Drew Thornton 7:57.53 9:56.91 7:39.16 6:30.29
5 Spring Arbor Tommee Smith, Jacob Singleton, Gary Richardson, Dean Reynolds 5:41.55 6:00.01 7:41.55 6:46.17
6 Indiana Wesleyan David Bignell, Steven Ott, Weston Kundo, Charlie Young 7:29.50 9:39.25 7:43.40 7:38.77
7 Aquinas Rob Lohr, Zander Masten, Caleb Hodgkinson, Will Finch 7:58.51 6:26.49 7:40.10 5:49.68
8 Westmont John Baker, Andres Leon, Adam King, Jack Vanden Heuvel 8:56.31 9:47.16 7:42.33 6:37.61
9 Siena Heights Tyler Landis, Abdullah Nassr, Jacob Harberts, Cedric Grant 5:29.41 9:44.58 7:43.95 5:43.33
10 Eastern Oregon Caleb Brown, Hunter Nichols, James Thatcher, Jonny Wind 9:50.35 7:44.84 7:44.84 6:21.17
11 Lewis-Clark Kobe Wessels, Cooper Carlson, Conner May, Carter Gordon 5:44.09 9:27.28 7:44.98 7:03.14
12 Olivet Nazarene Brett Hulliberger, Chapman Neal, Erik Richter, Max Grant 7:27.20 9:23.66 7:45.83 7:22.54
13 Dakota State Curtis Johnson, Roger Oliete Tejedor, Daniel Green, Evan Slominski 10:02.82 7:51.98 7:47.30 7:37.96
14 Mount Vernon Nazarene Alexander Jenney, Isaac Ramseyer, Evan Hodkinson, Garrett Gemmaka 7:14.72 7:38.10 7:47.44 5:31.89
15 John Brown Drew Birnbaum, Andrew Janzen, Jadin Whiting, Matthew Cook 8:37.29 8:41.99 7:50.26 9:57.23
16 Kansas Wesleyan Ty Davidson, Will Griffith, Julian Avila, Giovanni Rios 6:56.97 6:23.80 7:53.82 6:47.49
17 Goshen Drew Hogan, Anthony Roberts, Kevin Liddell, Jordan Garlinger 6:15.11 6:48.35 7:54.82 9:20.29
18 The Master's Domenic Ghiorso, Jack Anderson, Nate Day, Daniel Rush 5:52.16 6:25.47 7:55.89 9:21.55
19 St. Francis (Ind.) Connor Jackson, Spencer Carpenter, Cole Sikorski, Remington Carpenter 7:19.41 10:01.79 7:57.61 8:16.72
19 MidAmerica Nazarene Anthony Carranza, Thomas Knudsen, Bret Bourquin, TJ Bessmer 8:59.70 8:31.05 7:57.61 8:59.70
21 Park U. Alexander Caines, Timothy Caines, Ethan Willmann, Tom Schroder 7:35.31 7:06.55 7:59.27 8:28.03
22 Benedictine (Kan.) Thomas Campbell, Avery Cozzi, Philip Joseph, Thaddeus Friess 6:31.59 7:10.27 8:03.44 8:56.62
23 Grand View Isaac Davis, Nicolas Thompson, Connor Keller, Brayan Silva 10:02.00 7:33.97 8:13.44 6:34.76
24 Lawrence Tech Noah Blandino, Chase Dietrich, Ben Dawson, Evan Wheeler 10:49.66 10:24.48 8:23.61 6:42.89
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 1
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Grace Hernandez, Margaritidis, Sallee, Rufenacht 7:38.59
4 Marian (Ind.) Thomas, Hendricks, Pittman, Thornton 7:39.16
7 Aquinas Lohr, Masten, Hodgkinson, Finch 7:40.10
12 Olivet Nazarene Hulliberger, Neal, Richter, Grant 7:45.83
13 Dakota State Johnson, Oliete Tejedor, Green, Slominski 7:47.30
15 John Brown Birnbaum, Janzen, Whiting, Cook 7:50.26
18 The Master's Ghiorso, Anderson, Day, Rush 7:55.89
22 Benedictine (Kan.) Campbell, Cozzi, Joseph, Friess 8:03.44
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
2 Dordt Miller, Wittenberg, Engen, Mauldin 5:54.96 8:45.52 6:50.28 7:40.98 5:27.30
5 Spring Arbor Smith, Singleton, Richardson, Reynolds 5:50.78 7:23.09 6:09.24 7:41.55 9:13.86
8 Westmont Baker, Leon, King, Vanden Heuvel 6:23.74 9:28.67 9:10.18 7:42.33 5:32.88
9 Siena Heights Landis, Nassr, Harberts, Grant 8:11.79 5:52.61 9:26.02 7:43.95 6:01.89
11 Lewis-Clark Wessels, Carlson, May, Gordon 7:21.74 6:02.69 8:59.38 7:44.98 7:35.68
17 Goshen Hogan, Roberts, Liddell, Garlinger 7:50.08 9:20.29 6:00.87 7:54.82 5:46.62
19 St. Francis (Ind.) Jackson, Carpenter, Sikorski, Carpenter 6:31.64 10:01.79 7:48.06 7:57.61 8:59.70
19 MidAmerica Nazarene Carranza, Knudsen, Bourquin, Bessmer 9:28.36 7:19.41 9:33.14 7:57.61 8:40.60
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Oklahoma City Smithhart, Todorovic, Maarouf, Robeaux 7:43.35 7:57.25 5:24.35 8:15.79 10:02.36 7:57.25
6 Indiana Wesleyan Bignell, Ott, Kundo, Young 7:43.40 9:11.45 7:10.97 6:52.43 9:29.99 7:48.04
10 Eastern Oregon Brown, Nichols, Thatcher, Wind 7:44.84 5:39.34 6:11.88 5:43.99 8:59.22 5:25.39
14 Mount Vernon Nazarene Jenney, Ramseyer, Hodkinson, Gemmaka 7:47.44 8:10.82 8:34.19 5:27.21 6:42.00 7:14.72
16 Kansas Wesleyan Davidson, Griffith, Avila, Rios 7:53.82 7:30.13 8:12.78 6:42.75 7:30.13 8:45.94
21 Park U. Caines, Caines, Willmann, Schroder 7:59.27 7:49.69 9:11.16 9:44.71 5:45.08 7:49.69
23 Grand View Davis, Thompson, Keller, Silva 8:13.44 7:58.64 6:39.69 7:48.77 6:49.56 5:50.35
24 Lawrence Tech Blandino, Dietrich, Dawson, Wheeler 8:23.61 8:18.58 9:13.98 5:52.53 7:08.07 6:02.60