SUNY Poly Wildcat Classic Invitational

September 21, 2019
|
SUNY POLY CROSS COUNTRY COURSE Utica, NY 13502
HOST: SUNY POLY   DIRECTOR: Bill Tylutki   TIMING: TNT Timing   REFEREE: Chuck Van Holtz   STARTER: Chuck Van Holtz  

SUNY POLY Wildcat Classic Womens 6K Team Results (6k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Clarkson 2:00:09 24:01 20 2 3 4 5 6 9 11
2 Utica 2:04:41 24:56 38 1 7 8 10 12 14 15
3 Potsdam St. 2:18:18 27:39 86 13 16 17 19 21 24 26
4 Cazenovia 2:58:17 35:39 120 18 20 22 29 31    
5 Wildcat Alum 2:53:40 34:44 133 23 25 27 28 30    

SUNY POLY Wildcat Classic Womens 6K Individual Results (6k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Kaitlyn Stinson SR-4 Utica 06:15.1 23:18.7 1
2 Kelsey Wenger JR-3 Clarkson 06:22.2 23:45.0 2
3 Hannah Yorkey SO-2 Clarkson 06:22.6 23:46.4 3
4 Elizabeth Fawwaz SO-2 Clarkson 06:26.6 24:01.5 4
5 Erika Abrantes SR-4 Clarkson 06:27.6 24:05.2 5
6 Gabriella Broga SO-2 Clarkson 06:34.7 24:31.7 6
7 Jessica Ostrowski JR-3 Utica 06:38.4 24:45.4 7
8 Lauren Phetteplace SO-2 SUNY Poly 06:38.9 24:47.3
9 Christina Gates FR-1 Utica 06:43.2 25:03.3 8
10 Taylor Lacey SR-4 Clarkson 06:43.8 25:05.6 9
11 Sarah Sharpe FR-1 Utica 06:47.0 25:17.5 10
12 Rachael Jones SR-4 Clarkson 06:52.5 25:37.9 11
13 Brynne Myers FR-1 Mohawk Valley CC 06:54.2 25:44.5
14 Laura Levi SO-2 Utica 07:02.8 26:16.5 12
15 Meagan Arguien SR-4 Clarkson 07:03.6 26:19.4
16 Molly Cameron FR-1 Potsdam St. 07:05.3 26:25.9 13
17 Kristin Daino JR-3 Utica 07:07.9 26:35.5 14
18 Elizabeth Darling JR-3 Utica 07:11.4 26:48.4 15
19 Alice Menis JR-3 Potsdam St. 07:12.9 26:54.1 16
20 Farrell Garrity SR-4 Clarkson 07:16.0 27:05.5
21 Melissa Brown SO-2 Clarkson 07:24.8 27:38.4
22 Sarina Cannavo SR-4 Utica 07:25.2 27:40.1
23 Sarah Rodman JR-3 Clarkson 07:29.7 27:56.9
24 Alyssa Winberg FR-1 Utica 07:30.2 27:58.6
25 Marie Amell FR-1 Potsdam St. 07:32.3 28:06.5 17
26 Alyssa Beck FR-1 Cazenovia 07:34.8 28:15.9 18
27 Madeline Schmauch SR-4 Potsdam St. 07:37.1 28:24.2 19
28 Brooke Newton SR-4 Cazenovia 07:37.9 28:27.5 20
29 Kristen Alvy JR-3 Potsdam St. 07:38.1 28:27.9 21
30 Kira Williams FR-1 Fulton-Montgomery CC 07:44.3 28:51.2
31 Katherine Candels JR-3 SUNY Poly 07:55.1 29:31.6
32 Kelley Hull SR-4 Clarkson 07:58.6 29:44.7
33 Jenette DiLaura SO-2 Clarkson 08:01.2 29:54.1
34 McKenzie Lidell SR-4 Cazenovia 08:03.9 30:04.3 22
35 Emma Cassidy SO-2 SUNY Poly 08:05.2 30:09.2
36 Rebecca Laporte   Wildcat Alum 08:07.2 30:16.5 23
37 Kristen Goebel SO-2 Clarkson 08:21.1 31:08.5
38 Emily Ware FR-1 Potsdam St. 08:25.2 31:23.8 24
39 Sarah Murphy   Wildcat Alum 08:30.4 31:43.1 25
40 Kristina Matunis SO-2 Potsdam St. 08:34.1 31:57.0 26
41 Sharda Torres SR-4 SUNY Poly 08:39.4 32:16.5
42 Caley Grasso   Wildcat Alum 08:48.4 32:50.3 27
43 Alyssa Jones   Herkimer County 09:22.3 34:56.6
44 Maria Ferandez FR-1 Fulton-Montgomery CC 10:08.5 37:48.8
45 Kassidy Eng   Wildcat Alum 10:27.3 38:59.1 28
46 Erika Rivera FR-1 Cazenovia 10:30.2 39:09.9 29
47 Lisa Delbianco   Wildcat Alum 10:41.2 39:51.0 30
48 Mistianni Webster Freshman UNATTACHED 13:26.5 50:07.1
49 Haley Boran SO-2 Cazenovia 14:02.0 52:19.6 31
50 Tianna Harrigin FR-1 Fulton-Montgomery CC 15:19.1 57:07.1
51 Christina Colon FR-1 Fulton-Montgomery CC 15:20.1 57:10.8
0 Emily Downs JR-3 Potsdam St. DNF
0 Mallorie Conroy SO-2 Potsdam St. DNS
0 Sophia Echeverria FR-1 Potsdam St. DNS
0 Gabriela Feliciano FR-1 Potsdam St. DNS
0 Haley Breeyear SR-4 SUNY Poly DNS
0 Emily Croes FR-1 Clarkson DNS
0 Breanna Featherson SR-4 Utica DNS
0 Sara Michelsen SO-2 Utica DNS
0 Emelys Villareal SO-2 Potsdam St. DNS
0 Daley Jo Christman FR-1 Fulton-Montgomery CC DNS
0 Kaitlyn Fay FR-1 Clarkson DNS
0 Nikki Menz FR-1 Cazenovia DNS
0 Bryanna Mazzella SR-4 Utica DNS
0 Jalize Mejia Perez SR-4 SUNY Poly DNS
0 Maddy Godfrey JR-3 Cazenovia DNS
0 Gabriella Scott SO-2 Potsdam St. DNS
0 Anna Marie Sallis FR-1 Potsdam St. DNS
0 Allison Basile FR-1 Potsdam St. DNS
0 Jamie Leone SR-4 Cazenovia DNS
0 Ava Schieffert FR-1 Clarkson DNS

SUNY POLY Wildcat Classic Mens 8K Team Results (8k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Clarkson 2:20:01 28:00 32 1 5 7 9 10 11 12
2 Utica 2:23:25 28:41 51 2 4 13 15 17 18 24
3 SUNY Poly 2:23:53 28:46 51 3 6 8 14 20 21 25
4 Wildcat Alum 2:36:57 31:23 121 16 22 23 29 31 32 36
5 Herkimer County 2:45:54 33:10 147 19 27 28 35 38    
6 Paul Smith's 2:49:26 33:53 160 26 30 33 34 37 39  

SUNY POLY Wildcat Classic Mens 8K Individual Results (8k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
0 David Samet SR-4 Utica 00:00.0 00:00.0
1 Kevin Cronin SO-2 Clarkson 05:22.6 26:43.5 1
2 Mitch Marlow SR-4 Utica 05:26.4 27:02.8 2
3 Noah Valvo JR-3 SUNY Poly 05:31.8 27:29.3 3
4 Kyle Engelhart JR-3 Utica 05:37.3 27:57.0 4
5 Ethan Desmarias FR-1 Clarkson 05:38.9 28:04.7 5
6 Jake Baisley JR-3 SUNY Poly 05:39.0 28:05.2 6
7 Sean Byrnes SO-2 Clarkson 05:41.5 28:17.8 7
8 Garrett Jones SO-2 SUNY Poly 05:42.3 28:21.8 8
9 Seth Richardson SR-4 Clarkson 05:43.1 28:25.8 9
10 Max Hoffman FR-1 Clarkson 05:43.9 28:29.6 10
11 Dylan Richard FR-1 Clarkson 05:44.0 28:30.2 11
12 Brandon George JR-3 Clarkson 05:46.1 28:40.7 12
13 Matthew Strempel JR-3 Clarkson 05:48.9 28:54.7
14 Eric Nowak FR-1 Clarkson 05:49.5 28:57.6
15 Tyler Bishop FR-1 Clarkson 05:50.8 29:04.1
16 Hunter Reed SO-2 Utica 05:50.9 29:04.3 13
17 Angus Cropley SO-2 Clarkson 05:53.0 29:14.8
18 Joseph Killian SO-2 SUNY Poly 05:55.7 29:28.3 14
19 Patrick Murray FR-1 Utica 05:56.3 29:31.5 15
20 Greg Bodgdan   Wildcat Alum 05:58.0 29:39.5 16
21 Josh Stuhlman SO-2 Mohawk Valley CC 05:58.8 29:43.5
22 Mason Kozody FR-1 Clarkson 05:59.6 29:47.9
23 Jacob Howe SO-2 Utica 06:00.1 29:50.3 17
24 Tyler Stevens FR-1 Utica 06:01.5 29:56.9 18
25 Wakeem Medina   Herkimer County 06:02.2 30:00.4 19
26 Alex Bianconi SO-2 Clarkson 06:04.9 30:13.8
27 Simon Zehr SO-2 Clarkson 06:05.1 30:14.8
28 Jonathon Miller JR-3 SUNY Poly 06:07.9 30:29.2 20
29 Andrew Pfeifer SO-2 SUNY Poly 06:08.1 30:29.8 21
30 Josh D'Angelo JR-3 Potsdam St. 06:13.3 30:55.7
31 Dakota Corney   Wildcat Alum 06:13.4 30:56.4 22
32 Derek Smith   Wildcat Alum 06:13.9 30:59.0 23
33 Ryan Humphrey SR-4 Utica 06:16.0 31:09.2 24
34 Alex Waterman FR-1 Utica 06:16.7 31:12.9
35 Devon McClendon FR-1 SUNY Poly 06:18.5 31:21.5 25
36 Micah Kelly FR-1 Paul Smith's 06:20.2 31:29.9 26
37 Christopher Hardin   Herkimer County 06:23.1 31:44.7 27
38 Zackary Mosher FR-1 Utica 06:25.7 31:57.7
39 Lewis Lewis   Herkimer County 06:27.8 32:07.7 28
40 Mackenzie Bisnett FR-1 SUNY Poly 06:28.6 32:12.0
41 Ian Kurzrock   Wildcat Alum 06:28.8 32:13.1 29
42 Matt Brown JR-3 Potsdam St. 06:29.3 32:15.2
43 Ray Derman FR-1 Paul Smith's 06:31.6 32:26.6 30
44 Nick Berube Freshman SUNY Poly 06:32.8 32:32.8
45 Thomas Cartossa FR-1 SUNY Poly 06:34.5 32:41.0
46 William Grady SO-2 SUNY Poly 06:37.1 32:54.2
47 Anthony Latella SO-2 Mohawk Valley CC 06:37.3 32:55.1
48 Michael Foley FR-1 SUNY Poly 06:37.9 32:58.3
49 Logan Drake JR-3 Potsdam St. 06:38.6 33:01.5
50 Justin Schoenfield SO-2 SUNY Poly 06:39.6 33:06.8
51 Jesse Chain   Wildcat Alum 06:40.2 33:09.4 31
52 Benjamin Forrester   Wildcat Alum 06:40.3 33:10.1 32
53 Byrce Slachciak FR-1 Mohawk Valley CC 06:40.9 33:13.2
54 Dean Howard SR-4 Utica 06:46.0 33:38.4
55 Jonathon Hendley FR-1 Fulton-Montgomery CC 06:47.6 33:46.4
56 Andrew Hyde FR-1 Potsdam St. 06:49.3 33:54.8
57 Zachary Sprott-Scribner FR-1 Paul Smith's 06:56.5 34:30.4 33
58 Isaac Leach SR-4 Paul Smith's 06:57.0 34:33.1 34
59 Nick Kennedy   Herkimer County 07:01.8 34:57.0 35
60 Matt Gallimo   Wildcat Alum 07:04.6 35:10.8 36
61 Matthew Frye JR-3 Paul Smith's 07:19.8 36:26.4 37
62 Jeffery Semple SO-2 SUNY Poly 07:25.2 36:53.1
63 William Dambra FR-1 SUNY Poly 07:27.5 37:04.6
64 William Crews   Herkimer County 07:27.5 37:04.9 38
65 Joshua Blake SR-4 SUNY Poly 07:32.8 37:31.1
66 Cody Russell   Wildcat Alum 07:56.0 39:26.3
67 Zane Lafever SO-2 Mohawk Valley CC 08:07.8 40:25.3
68 Nick Markessinis SR-4 SUNY Poly 08:11.0 40:41.2
69 Brennan Goetz SO-2 SUNY Poly 08:29.5 42:13.0
70 Luke Caton   Wildcat Alum 08:29.6 42:13.5
71 Ryan Fitzgerald   Wildcat Alum 08:30.8 42:19.6
72 David Harris SO-2 Paul Smith's 09:27.2 46:59.9 39
73 Aldrick Adams FR-1 Fulton-Montgomery CC 09:41.4 48:10.4
74 Luke Sanders   Wildcat Alum 09:59.0 49:37.8
75 Brenden Lewis   Wildcat Alum 10:27.6 52:00.3
76 Mason Hedeen   Wildcat Alum 11:19.3 56:17.1
77 Kyle Hendershot   Wildcat Alum 11:41.4 58:06.9
0 Conner Roberts FR-1 Clarkson DNS
0 Jonathan Saysamone FR-1 Clarkson DNS
0 Phillip Buck JR-3 Clarkson DNS
0 Michael Colombo   Herkimer County DNS
0 Pieter Heyn Sophomore Clarkson DNS
0 Adam Chrzan SR-4 Clarkson DNS
0 Matthew Valckenaere SO-2 Clarkson DNS
0 Owen Wilson JR-3 Potsdam St. DNS
0 Tanner Sutliff SO-2 Utica DNS
0 Elijah Doubleday FR-1 Clarkson DNS
0 Matthew Morak   Clarkson DNS
0 Denis Raffay SO-2 Clarkson DNS
0 Liam Rodgers SR-4 Utica DNS
0 Mason Rosborough FR-1 Clarkson DNS
0 Collin Chidester FR-1 Clarkson DNS
0 Cody Lyon FR-1 Potsdam St. DNS
0 James Briody   Herkimer County DNS
0 Tyler Dellavechia JR-3 Cazenovia DNS
0 Andrew Yacobucci   Herkimer County DNS
0 Ivan King FR-1 Paul Smith's DNS
0 Colin Graham FR-1 Clarkson DNS
0 Naseem Stevenson JR-3 Cazenovia DNS
0 Conrad Gende FR-1 Clarkson DNS
0 Aaron Lamar FR-1 Clarkson DNS
0 Samuel Sharlow FR-1 SUNY Poly DNS
0 Jon Schreiner SO-2 Clarkson DNS