2019 Wayne State Wildcat XC Invite

September 27, 2019
|
Wayne State College Wayne, NE 68787
HOST: Wayne State College   DIRECTOR: Marlon Brink   TIMING: Black Squirrel Timing   REFEREE: Marlon Brink  

Women 5k Run CC Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 MSU-Moorhead 1:41:55 20:23 32 1 3 5 11 12 20 24
2 Wayne State (Neb.) 1:43:25 20:41 44 4 8 9 10 13 16 17
3 SW Minnesota St. 1:47:15 21:27 91 2 14 22 25 28 29 30
4 Mount Marty 1:48:02 21:36 95 7 15 19 23 31 32 33
5 Bellevue University 1:50:04 22:00 105 6 18 21 26 34 39  
6 Peru State 2:02:33 24:30 173 27 35 36 37 38 40 41

Women 5k Run CC Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Kathryn Sistrunk SR-4 MSU-Moorhead 06:20.4 19:42.1 1
2 Kayla Jansky SR-4 SW Minnesota St. 06:27.1 20:02.8 2
3 Lakyla Yazzie FR-1 MSU-Moorhead 06:27.7 20:04.5 3
4 Allie Rosener SO-2 Wayne State (Neb.) 06:30.2 20:12.4 4
5 Lindsey Werner FR-1 MSU-Moorhead 06:30.6 20:13.7 5
6 Lorena Ramirez SO-2 Bellevue University 06:34.5 20:25.9 6
7 Genevieve Clark SR-4 Mount Marty 06:35.5 20:28.8 7
8 Jade Rickard FR-1 Wayne State (Neb.) 06:37.1 20:33.9 8
9 Andrea Torres SO-2 Wayne State (Neb.) 06:40.7 20:45.1 9
10 Kim Johnson JR-3 Wayne State (Neb.) 06:41.5 20:47.6 10
11 Andrea Wells SO-2 MSU-Moorhead 06:43.3 20:53.3 11
12 McKenzie Maki FR-1 MSU-Moorhead 06:46.2 21:02.3 12
13 Marin Jetensky SO-2 Wayne State (Neb.) 06:47.7 21:06.9 13
14 Skyler Jacobson SO-2 SW Minnesota St. 06:48.3 21:08.7 14
15 Kelsey Folchert FR-1 Mount Marty 06:48.6 21:09.7 15
16 Brianna Crouch JR-3 Wayne State (Neb.) 06:49.1 21:11.3 16
17 Alex Bauer FR-1 Wayne State (Neb.) 06:50.9 21:16.9 17
18 Amanda Mote SO-2 Wayne State (Neb.) 06:51.0 21:17.0
19 Mai Dar SR-4 Bellevue University 06:55.6 21:31.5 18
20 Mikayla Prouty SR-4 Mount Marty 06:55.8 21:32.1 19
21 Megan Kucera JR-3 MSU-Moorhead 06:55.9 21:32.4 20
22 Alisiara Hobbs FR-1 Bellevue University 06:57.3 21:36.8 21
23 Avery Lester JR-3 SW Minnesota St. 07:00.3 21:45.9 22
24 Tayler Carlson SO-2 Mount Marty 07:01.6 21:49.9 23
25 Whitney Welder SR-4 MSU-Moorhead 07:04.2 21:58.0 24
26 Emily Gillingham JR-3 SW Minnesota St. 07:04.2 21:58.0 25
27 Isabelle Gonzalez FR-1 Bellevue University 07:08.9 22:12.6 26
28 Julia Zurek SR-4 Peru State 07:09.4 22:14.4 27
29 Cory Duffield FR-1 MSU-Moorhead 07:10.5 22:17.7
30 Abby Schotter JR-3 SW Minnesota St. 07:11.2 22:19.9 28
31 Emily Daniels JR-3 SW Minnesota St. 07:13.0 22:25.6 29
32 Molly McCartney JR-3 Wayne State (Neb.) 07:13.3 22:26.5
33 Meghan Sullivan JR-3 SW Minnesota St. 07:13.6 22:27.4 30
34 Zoe Kraft JR-3 MSU-Moorhead 07:14.7 22:30.8
35 Caleigh Anderson SO-2 MSU-Moorhead 07:20.0 22:47.3
36 Gracie Rippen FR-1 Mount Marty 07:24.8 23:02.2 31
37 Jaclyn Laprath FR-1 Mount Marty 07:28.6 23:14.0 32
38 Leighton Mlady FR-1 Mount Marty 07:43.2 23:59.3 33
39 Dayana Montano-Salama JR-3 Bellevue University 07:49.3 24:18.3 34
40 Jacey Sutton SR-4 Peru State 07:58.5 24:46.8 35
41 Sophia Schroeder FR-1 Peru State 07:59.8 24:50.9 36
42 Jensen Bloom FR-1 MSU-Moorhead 08:02.2 24:58.4
43 Hailee Lynn SO-2 Peru State 08:02.7 25:00.0 37
44 Josephine Peitz SR-4 Wayne State (Neb.) 08:09.2 25:19.9
45 Elianna Clark SO-2 Mount Marty 08:10.5 25:24.0
46 Madeline Ford SR-4 Mount Marty 08:11.8 25:28.2
47 Alyssa Brink SO-2 Peru State 08:16.0 25:41.2 38
48 Diana Montano-Salama JR-3 Bellevue University 08:25.8 26:11.6 39
49 Marissa Wingert JR-3 Peru State 08:29.1 26:22.0 40
50 Kaylee Meeske JR-3 Mount Marty 08:34.2 26:37.7
51 Aubrey Wattier SO-2 Peru State 08:41.5 27:00.4 41
52 Brealynn Wattier SO-2 Peru State 09:04.9 28:13.1
53 Annika McDonald JR-3 Peru State 09:18.0 28:53.8
54 Makalah Scheele SO-2 Peru State 09:31.1 29:34.5

Men 8k Run CC Team Results (8k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 MSU-Moorhead 2:12:10 26:26 15 1 2 3 4 5 6 7
2 South Dakota Mines 2:19:03 27:48 62 8 11 13 14 16 19 30
3 Wayne State (Neb.) 2:21:56 28:23 95 9 17 18 25 26 28 32
4 Bellevue University 2:23:15 28:39 98 10 15 20 22 31 36  
5 Mount Marty 2:28:14 29:38 129 12 21 27 34 35 37 39
6 SW Minnesota St. 2:33:09 30:37 147 23 24 29 33 38    

Men 8k Run CC Individual Results (8k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Nadir Yusuf SR-4 MSU-Moorhead 05:06.1 25:21.8 1
2 Nick Marshall SR-4 MSU-Moorhead 05:19.5 26:28.3 2
3 Logan Spooner JR-3 MSU-Moorhead 05:20.6 26:33.8 3
4 Elijah Herrick JR-3 MSU-Moorhead 05:24.1 26:51.0 4
5 Hunter Kjelshus JR-3 MSU-Moorhead 05:25.0 26:55.7 5
6 Carson Speicher SO-2 MSU-Moorhead 05:28.1 27:11.0 6
7 Drew Mears JR-3 MSU-Moorhead 05:29.2 27:16.5 7
8 Andrew Ferris SO-2 South Dakota Mines 05:29.4 27:17.7 8
9 Dylan Kessler SR-4 Wayne State (Neb.) 05:32.1 27:30.8 9
10 Chris Casart JR-3 Bellevue University 05:32.9 27:34.8 10
11 Connor Hayes FR-1 MSU-Moorhead 05:34.0 27:40.3
12 Sam Elliott FR-1 South Dakota Mines 05:34.3 27:41.7 11
13 Brian Santiago SO-2 Mount Marty 05:34.3 27:41.9 12
14 Monty Christo FR-1 South Dakota Mines 05:36.5 27:52.9 13
15 Evan Schultz SO-2 MSU-Moorhead 05:37.6 27:58.6
16 Grant Bauer FR-1 South Dakota Mines 05:38.6 28:03.4 14
17 Edrei Murillo FR-1 Bellevue University 05:38.8 28:04.1 15
18 Brett Flerchinger FR-1 South Dakota Mines 05:39.5 28:07.6 16
19 Bryce Holcomb SO-2 Wayne State (Neb.) 05:40.0 28:10.2 17
20 Bailey Peckham JR-3 Wayne State (Neb.) 05:40.8 28:14.3 18
21 Lukas Lehmpuhl FR-1 South Dakota Mines 05:42.0 28:20.2 19
22 Cole Wagner SO-2 Bellevue University 05:42.8 28:24.3 20
23 Lukas Blankman JR-3 Mount Marty 05:44.1 28:30.4 21
24 Austin Gruenberg SO-2 MSU-Moorhead 05:44.5 28:32.4
25 Gerardo Najera SO-2 Bellevue University 05:47.2 28:46.3 22
26 Clayton Hartle JR-3 SW Minnesota St. 05:47.6 28:47.9 23
27 Logan Knutson JR-3 SW Minnesota St. 05:47.9 28:49.3 24
28 Brock Hegarty JR-3 Wayne State (Neb.) 05:49.4 28:56.8 25
29 Braxton Bruer FR-1 MSU-Moorhead 05:50.5 29:02.3
30 Nathan Pearson SR-4 Wayne State (Neb.) 05:51.0 29:05.1 26
31 Seth Wiebelhaus SO-2 Mount Marty 05:54.7 29:23.4 27
32 Joshua Monson ? Unattached 05:56.1 29:30.4
33 Corbin Lehn ? Unattached 05:56.6 29:33.0
34 Sam Gebhart FR-1 MSU-Moorhead 05:56.8 29:33.6
35 Jakob Kemper SO-2 Wayne State (Neb.) 05:57.6 29:38.0 28
36 Ryan Russek FR-1 SW Minnesota St. 06:00.9 29:54.3 29
37 Mark Boden SO-2 South Dakota Mines 06:04.9 30:14.2 30
38 Clayton Anderson FR-1 MSU-Moorhead 06:06.8 30:23.5
39 Aaron Newton SO-2 Bellevue University 06:07.3 30:26.2 31
40 Isaac Orozco SO-2 South Dakota Mines 06:07.5 30:26.9
41 Nathan Hiemer JR-3 Wayne State (Neb.) 06:11.1 30:44.8 32
42 Joey Fausel FR-1 SW Minnesota St. 06:15.9 31:08.9 33
43 Cristobal Gonzalez FR-1 Mount Marty 06:16.5 31:12.0 34
44 Brayden Effle SO-2 Mount Marty 06:19.6 31:27.3 35
45 Salah Hilowle FR-1 Bellevue University 06:25.3 31:55.6 36
46 Mason Schlunsen SO-2 Mount Marty 06:27.2 32:04.8 37
47 Issac Fischer SO-2 SW Minnesota St. 06:56.3 34:29.6 38
48 Alfonso Erickson SO-2 Mount Marty 07:09.4 35:34.8 39
49 Caleb Kirschenmann FR-1 Mount Marty 07:15.4 36:04.7
50 Samuel Talsma JR-3 Mount Marty 08:20.4 41:27.7
51 Justin Paddick JR-3 Mount Marty 08:21.9 41:35.2
0 Will McGonigal FR-1 Wayne State (Neb.) DNS
0 Camden Barta FR-1 SW Minnesota St. DNS
0 Des Debesh JR-3 Bellevue University DNS