Wolfpack Invitational

September 3, 2021
|
WCC Youngwood, PA
HOST: Westmoreland Community College   DIRECTOR: Patrick Comer   TIMING: Gingerbread Timing   REFEREE: Patrick Comer   STARTER: Patrick Comer  

Men's Team Results (3.11 Mile)
Top↑

Division 3

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Mount Aloysius 2:04:44 24:56 15 1 2 3 4 5    

Junior College

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Westmoreland County CC 1:38:46 19:45 30 1 4 5 7 13    
2 Pennsylvania Highlands CC 1:49:31 21:54 50 2 3 8 18 19    
3 Potomac State College 1:45:55 21:11 54 6 9 11 12 16    
4 Allegany College of MD 2:04:10 24:50 76 10 14 15 17 20    

USCAA

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 PSU-Fayette 1:42:09 20:25 15 1 2 3 4 5    

Men's Individual Results (3.11 Mile)
Top↑
START TIME: 5:45 PM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Saul Barrera FR-1 Carlow 05:39.7 17:36.2
1 Mitchell Minda 2022 PSU-Fayette 05:48.7 18:04.4 1
1 Dante Frescura FR-1 Westmoreland County CC 05:36.8 17:27.5 1
2 Josh Hamilton   Mount Aloysius 06:36.3 20:32.3 1
2 Zachary Brandis FR-1 Pennsylvania Highlands CC 05:54.9 18:23.5 2
2 Joseph O'Connell 2023 PSU-Fayette 06:07.2 19:01.9 2
3 Kevin Sheehan SR-4 Carlow 06:39.5 20:42.5
3 Andrew Straka FR-1 Pennsylvania Highlands CC 06:05.6 18:56.9 3
3 Logan Miller 2025 PSU-Fayette 06:25.6 19:59.2 3
4 Micah Conroy FR-1 Westmoreland County CC 06:18.7 19:37.6 4
4 PJ Savini 2021 PSU-Fayette 07:09.3 22:15.0 4
4 Michael Nagle   Mount Aloysius 06:56.5 21:35.3 2
5 Ethan Mates 2025 PSU-Fayette 07:20.1 22:48.7 5
5 Jared Bowman FR-1 Westmoreland County CC 06:19.9 19:41.5 5
5 Joey Derubies SO-2 Mount Aloysius 08:21.3 25:58.9 3
6 Evan Antes SR-4 Carlow 08:42.4 27:04.7
6 Austin Ramsay FR-1 Potomac State College 06:20.2 19:42.3 6
7 Peyton Hause FR-1 Westmoreland County CC 06:22.2 19:48.5 7
7 JT Elias SO-2 Mount Aloysius 09:06.2 28:18.5 4
8 James Rice JR-3 Mount Aloysius 09:06.5 28:19.5 5
8 Cody Sral FR-1 Pennsylvania Highlands CC 06:31.1 20:16.2 8
9 Coltyn Kile FR-1 Potomac State College 06:35.5 20:30.0 9
10 Ethan Higleman FR-1 Allegany College of MD 06:47.6 21:07.5 10
11 Evan Jenks FR-1 Potomac State College 06:47.7 21:07.9 11
12 Roland Moylan FR-1 Potomac State College 06:55.4 21:31.6 12
13 Nathan Miller SO-2 Westmoreland County CC 07:08.2 22:11.7 13
14 Raphael Castillo FR-1 Allegany College of MD 07:18.3 22:43.1 14
15 Prince-Bajon Bihai FR-1 Allegany College of MD 07:21.0 22:51.5 15
16 Darius Redman FR-1 Potomac State College 07:25.1 23:04.0 16
17 Jack Bradley FR-1 Garrett College 07:32.4 23:26.9
18 Steven Ukiteyedi FR-1 Allegany College of MD 07:41.5 23:55.0 17
19 Nolan Reed FR-1 Pennsylvania Highlands CC 08:06.7 25:13.4 18
20 Alexander Wherthy SO-2 Pennsylvania Highlands CC 08:35.1 26:41.8 19
21 Emmanuel Ayetigbo FR-1 Allegany College of MD 10:47.6 33:34.0 20
0 Jeffrey Geddie Jr. SO-2 Garrett College DNF
0 Terrance Harvey   Unattached DNF
0 Charles Creek FR-1 Allegany College of MD DNF
0 Drew Erdman 2022 PSU-Fayette DNF
0 Nooruddin Ahmad FR-1 Allegany College of MD DNF
0 Ben Davis FR-1 Westmoreland County CC DNF
0 Molique Lawson FR-1 Westmoreland County CC DNF
0 Aiden Harris FR-1 Potomac State College DNF
0 Donavan Lane FR-1 Garrett College DNF

Women's Team Results (3.11 Mile)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 PSU-Fayette 2:11:10 26:14 15 1 2 3 4 5    
  Carlow     DNF              

Women's Individual Results (3.11 Mile)
Top↑
START TIME: 5:02 PM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Anna Rubino FR-1 Westmoreland County CC 07:34.9 23:34.6
1 Kelsey Wilkins 2023 PSU-Fayette 07:11.8 22:22.8 1
1 Amanda McCann SO-2 Carlow 07:27.1 23:10.3
2 Chloe Kalp 2024 PSU-Fayette 07:11.9 22:23.1 2
2 Olivia Jumper   Mount Aloysius 08:46.2 27:16.4
2 Cortney Butts FR-1 Potomac State College 08:07.6 25:16.2
3 Nicole Walker 2025 PSU-Fayette 07:12.1 22:23.7 3
3 Taylor Etze SO-2 Carlow 09:46.4 30:23.7
3 Deidra Harris FR-1 Potomac State College 08:35.3 26:42.5
4 Claire Delsignore FR-1 Potomac State College 08:37.8 26:50.4
4 Haley Miller 2023 PSU-Fayette 08:24.7 26:09.5 4
5 Abagail Berry 2025 PSU-Fayette 12:10.6 37:52.1 5
5 Molleigh Henderson FR-1 Westmoreland County CC 08:57.6 27:51.9
6 Hannah Klingensmith SO-2 Westmoreland County CC 09:39.1 30:00.9
7 Reillee Beeman FR-1 Garrett College 11:56.6 37:08.4
0 Mackenzie Shandor SO-2 Carlow DNF
0 Josephine Pindro 2024 PSU-Fayette DNF
0 Carlee Wildenmann FR-1 Westmoreland County CC DNF
0 Kaitlynn Melvin SR-4 Carlow DNF
0 Beth Beatty   UNA-Westmoreland County CC DNF
0 Katie Fasel FR-1 Mount Aloysius DNF
0 Nytasha Marteny   UNA-Westmoreland County CC DNF
0 Sydney Achtzehn JR-3 Carlow DNF
0 Josias Mickens SO-2 Garrett College DNF