Ohio Valley (OVC) Indoor Performance List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

60 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 McClain, Anterreon JR-3 SE Missouri 6.87 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
2 Mhonde, Tadiwanashe JR-3 Eastern Illinois 7.03 John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Bello, Anthony SR-4 Eastern Illinois 7.04 EIU Early Bird Dec 6, 2019
4 Wood, Brock FR-1 SE Missouri 7.06(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
5 Webb, Brady FR-1 Eastern Illinois 7.09 EIU Early Bird Dec 6, 2019
5 McKnight, Xavier FR-1 Tennessee St. 7.09 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
5 Nuzzo, Robert SO-2 SIU Edwardsville 7.09(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
8 Singleton, Ahmad SO-2 Tennessee St. 7.10(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
8 Little, David SR-4 Tennessee-Martin 7.10 John Craft 2020 Jan 18, 2020
10 Favors, Bryce SO-2 Eastern Kentucky 7.12 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
10 Morris, Donavan FR-1 Eastern Illinois 7.12 EIU Early Bird Dec 6, 2019
10 Warren, Kiyontae FR-1 Tennessee St. 7.12 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
13 Martin, Colby FR-1 Tennessee-Martin 7.17 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
14 Johnson, Ricky FR-1 Eastern Illinois 7.18 John Craft 2020 Jan 18, 2020
15 Webb, Garland SR-4 SE Missouri 7.20 Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
16 McCarthy, Conor SO-2 SIU Edwardsville 7.21(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
16 Marchio, Colin SO-2 Eastern Illinois 7.21 John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Brown, Collin JR-3 SIU Edwardsville 7.22(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
19 Lay, Dillon JR-3 SE Missouri 7.23(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
20 Dorsey, David FR-1 Tennessee St. 7.24(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
21 Suber, Jekeel SO-2 Eastern Illinois 7.25 EIU Early Bird Dec 6, 2019
21 Hodge, Griffin SO-2 Belmont 7.25 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
23 Hayes, Marquerious SO-2 Tennessee-Martin 7.26 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
23 Scott, Jamario SR-4 Tennessee St. 7.26 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
25 Bretz, Brandon SO-2 SIU Edwardsville 7.31(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
26 Tincher, DeVonte JR-3 SIU Edwardsville 7.37 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
27 Moss, Andrew SO-2 Eastern Kentucky 7.39 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
28 Myrie, Rick FR-1 Tennessee St. 7.42 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
29 Degraaf, Shea FR-1 SE Missouri 7.57 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
30 Allen, Stenoree FR-1 Eastern Illinois 7.68 EIU Early Bird Dec 6, 2019
31 Yaeger, Nick SR-4 SE Missouri 7.80 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020

60 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wickham , Lisa SR-4 Tennessee Tech 7.32 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
2 Phillips, Kenisha FR-1 Austin Peay 7.49 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
3 Tolbert, Tymeitha SR-4 Austin Peay 7.59 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
4 Perry, Quantasia SO-2 Eastern Kentucky 7.64 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
5 Frank, Danielle FR-1 Eastern Illinois 7.70 John Craft 2020 Jan 18, 2020
6 Seals, Kenia FR-1 Murray State 7.71 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
7 Denning, Jumyia JR-3 Murray State 7.72 John Craft 2020 Jan 18, 2020
8 Vance, Lyn'Nikka FR-1 Tennessee Tech 7.73 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
8 Dwaah, Leanza FR-1 SE Missouri 7.73 Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
10 Wilder, Kyra SO-2 Austin Peay 7.77 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
10 Hagans, Rachel SO-2 Murray State 7.77 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
12 Coleman, Vivica SO-2 Eastern Illinois 7.78 EIU Early Bird Dec 6, 2019
13 Battle, Diamond SR-4 Austin Peay 7.79(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
14 James, Lauryn SO-2 SE Missouri 7.82 Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
15 Newkirk, Trelyn FR-1 Eastern Illinois 7.84 EIU Early Bird Dec 6, 2019
16 McSwain, JaKayla SO-2 Murray State 7.85 John Craft 2020 Jan 18, 2020
17 Herrero-Yanez, Lucia FR-1 Murray State 7.86 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
18 Abdur-Rafia, Norma SR-4 Murray State 7.88 John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Anderson, Jyana FR-1 Eastern Illinois 7.88 EIU Early Bird Dec 6, 2019
20 Johnson, Tiyanna SO-2 Austin Peay 7.91 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
21 Howard, Dontavia JR-3 Murray State 7.92 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
22 Stinson, Shanisa FR-1 Eastern Illinois 7.95 John Craft 2020 Jan 18, 2020
23 Cullum, Tyra FR-1 Tennessee St. 7.99 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
23 Perry - Grimes, Maya JR-3 Austin Peay 7.99 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
25 Winstead, DaKorria SO-2 Morehead State 8.02 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
26 Davidson, Myann FR-1 Tennessee-Martin 8.04 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
27 Netter, Garielle SR-4 Austin Peay 8.08 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
28 Cook, Reagan SO-2 Jacksonville St. 8.09 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
29 Pilcher, Jasmyn SR-4 Tennessee-Martin 8.11 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
30 Pauly, Jenna FR-1 Murray State 8.12 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
31 Bishop, Chanel FR-1 Tennessee Tech 8.13 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
32 Shaw, Brianna FR-1 Austin Peay 8.14(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
32 Jackson, Rylei SO-2 Eastern Illinois 8.14 John Craft 2020 Jan 18, 2020
34 Williams, Angie FR-1 SE Missouri 8.16(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
35 Hajderovic, Lejla SO-2 SIU Edwardsville 8.21 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
36 Thornton, D'Myia SR-4 Murray State 8.22 John Craft 2020 Jan 18, 2020
37 Vollet, Anna FR-1 Murray State 8.23 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
38 Owens, KeMya SO-2 Murray State 8.27 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
39 Campbell, LaMiah FR-1 Murray State 8.28 John Craft 2020 Jan 18, 2020
40 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 8.29(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
40 Fletcher, Meghan FR-1 Murray State 8.29 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
42 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 8.31 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
43 Brown, Maya SR-4 Tennessee-Martin 8.34 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
44 Scott, Alivia FR-1 Tennessee St. 8.37(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
44 Neal, Alyse SO-2 Tennessee St. 8.37 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
46 Tud, Keilla JR-3 Tennessee-Martin 8.38 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
47 Woerner, Alison JR-3 Murray State 8.41 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
48 Bivins, Jade FR-1 SIU Edwardsville 8.42(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
49 Coats, Ashton SO-2 Jacksonville St. 8.45 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
50 Riley, Shannon SO-2 Murray State 8.58 John Craft 2020 Jan 18, 2020
51 Misukonis, Brooke SO-2 Murray State 8.63 John Craft 2020 Jan 18, 2020
52 Cherry, Ivana SR-4 Tennessee-Martin 8.66 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
53 Mason, Keyandra FR-1 Murray State 8.70 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
54 Gesler, Eleri SO-2 Murray State 8.74 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
54 Sherman, Treniesha FR-1 Tennessee St. 8.74(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
56 Evans, Amirr FR-1 Murray State 8.81 John Craft 2020 Jan 18, 2020
57 Dahlberg, Maddie FR-1 Murray State 8.84 John Craft 2020 Jan 18, 2020
58 Stalter, Alayna SO-2 Murray State 8.93 John Craft 2020 Jan 18, 2020
59 Easton, Meghan SO-2 Murray State 9.00 John Craft 2020 Jan 18, 2020
60 Mitchell, Mynaisha FR-1 Tennessee St. 9.07(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
61 Kinder, Jessica SO-2 Murray State 9.18 John Craft 2020 Jan 18, 2020
62 Kennedy, Isabelle SO-2 SIU Edwardsville 10.10(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
63 Rodriguez, Natalia FR-1 SIU Edwardsville 10.68(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
64 Dexheimer, Kassidy JR-3 SIU Edwardsville 11.87(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Johnson, Ricky FR-1 Eastern Illinois 22.04# John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Scott, Jamario SR-4 Tennessee St. 22.07 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
3 McClain, Anterreon JR-3 SE Missouri 22.09# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
4 Favors, Bryce SO-2 Eastern Kentucky 22.15 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
5 Brumfield, R'Lazon JR-3 Tennessee St. 22.19# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
6 Powell, Payton SO-2 Eastern Illinois 22.33# EIU Early Bird Dec 6, 2019
7 Brema, Momoh SO-2 SE Missouri 22.37# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
8 Huffman, Aristotle FR-1 Tennessee St. 22.54 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
9 Bailey, Ashley SR-4 Tennessee St. 22.60 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
9 Clay, Damian FR-1 Eastern Illinois 22.60# John Craft 2020 Jan 18, 2020
11 McCarthy, Conor SO-2 SIU Edwardsville 22.71# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Brown, Collin JR-3 SIU Edwardsville 22.75# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
13 Milsap, Montrell FR-1 Tennessee St. 22.76# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
14 McKnight, Xavier FR-1 Tennessee St. 22.77# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
15 Bello, Anthony SR-4 Eastern Illinois 22.78# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Martin, Colby FR-1 Tennessee-Martin 22.82# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
17 Rome, Emanuell FR-1 Tennessee St. 22.83 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
17 Hayes, Marquerious SO-2 Tennessee-Martin 22.83# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
19 Smith, Corey FR-1 Tennessee-Martin 22.88# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
20 Segree, Baylor FR-1 Tennessee St. 22.89# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
21 Sheppard, Elijah SO-2 Belmont 22.95 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
21 Warren, Kiyontae FR-1 Tennessee St. 22.95 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
23 Dobbins, Aaron FR-1 Tennessee St. 23.11 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
24 Morris, Donavan FR-1 Eastern Illinois 23.13# EIU Early Bird Dec 6, 2019
25 Bretz, Brandon SO-2 SIU Edwardsville 23.17 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
25 Hodge, Griffin SO-2 Belmont 23.17 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
27 Sawyers, Drew FR-1 Eastern Kentucky 23.19 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
28 Moss, Andrew SO-2 Eastern Kentucky 23.22 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
29 Fry, Brady SO-2 Tennessee-Martin 23.39# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
30 Singleton, Ahmad SO-2 Tennessee St. 23.48# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
31 Dorsey, David FR-1 Tennessee St. 23.52 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
32 Murrell, Cameron JR-3 Tennessee-Martin 24.00# John Craft 2020 Jan 18, 2020
33 Johnson Jr. , Roderick SO-2 Tennessee St. 24.17 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
34 Myrie, Rick FR-1 Tennessee St. 24.24# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
35 Tincher, DeVonte JR-3 SIU Edwardsville 25.27 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Phillips, Kenisha FR-1 Austin Peay 24.69 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
2 Perry, Quantasia SO-2 Eastern Kentucky 24.74 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
3 Richman, Sabrina JR-3 Austin Peay 24.81# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
4 Dwaah, Leanza FR-1 SE Missouri 25.39# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
5 Tolbert, Tymeitha SR-4 Austin Peay 25.46# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
6 Wilder, Kyra SO-2 Austin Peay 25.49 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
7 Coleman, Alysoune SR-4 Tennessee St. 25.54 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
8 Barlow, Payton JR-3 Belmont 25.59 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
9 Johnson, Tiyanna SO-2 Austin Peay 25.63# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
9 Coleman, Vivica SO-2 Eastern Illinois 25.63# EIU Early Bird Dec 6, 2019
11 Johnson, Zakiya FR-1 Eastern Illinois 25.74# EIU Early Bird Dec 6, 2019
12 Walker, Lennex JR-3 Austin Peay 25.77# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
13 Newkirk, Trelyn FR-1 Eastern Illinois 25.89# EIU Early Bird Dec 6, 2019
14 Savoy, Chynna SR-4 Eastern Kentucky 25.92 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
14 Kollore, Akiya FR-1 Eastern Illinois 25.92# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 McFadden, Reyna JR-3 Tennessee St. 26.00 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
17 Cullum, Tyra FR-1 Tennessee St. 26.09# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
18 Kelley, Jessica SO-2 Austin Peay 26.13# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
19 James, Lauryn SO-2 SE Missouri 26.19# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
19 Anderson, Jyana FR-1 Eastern Illinois 26.19# John Craft 2020 Jan 18, 2020
19 Johnson, Allana JR-3 Austin Peay 26.19# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
22 Shell, Grenetria JR-3 Tennessee St. 26.28 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
23 Dangelmaier, Nike FR-1 Eastern Kentucky 26.48 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
24 Andrews, Maya SR-4 Morehead State 26.77 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
25 Cook, Reagan SO-2 Jacksonville St. 26.78 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
26 Chester, Anndrea SO-2 Tennessee-Martin 26.80# John Craft 2020 Jan 18, 2020
27 Taylor, Addison SO-2 Tennessee-Martin 26.84# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
28 Bean, Rajala FR-1 Tennessee St. 26.90# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
29 Keith, Sophia SR-4 Eastern Illinois 26.92# John Craft 2020 Jan 18, 2020
30 Brown, Maya SR-4 Tennessee-Martin 26.93# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
31 Pilcher, Jasmyn SR-4 Tennessee-Martin 26.95# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
32 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 26.97# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
33 Davidson, Myann FR-1 Tennessee-Martin 26.98# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
34 Buchanan, Kelsea SO-2 Tennessee St. 27.17 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
35 Vollet, Anna FR-1 Murray State 27.28# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
36 Campbell, LaMiah FR-1 Murray State 27.29# John Craft 2020 Jan 18, 2020
37 Shaw, Brianna FR-1 Austin Peay 27.35# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
38 Atchison, Morgan JR-3 Eastern Illinois 27.37# John Craft 2020 Jan 18, 2020
39 Coats, Ashton SO-2 Jacksonville St. 27.54 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
40 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 27.59# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
41 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 27.65 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
41 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 27.65# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
43 Thomasson, Rayven FR-1 Austin Peay 27.71# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
44 Gatewood, Malena FR-1 Austin Peay 27.82# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
45 Cherry, Ivana SR-4 Tennessee-Martin 27.83# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
46 Hajderovic, Lejla SO-2 SIU Edwardsville 27.93 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
47 Evans, Amirr FR-1 Murray State 28.16# John Craft 2020 Jan 18, 2020
48 Lee, Tayla FR-1 Morehead State 28.59 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
49 Maclin, Bryana SR-4 Tennessee-Martin 28.76# John Craft 2020 Jan 18, 2020
50 Holton, Jada FR-1 Tennessee St. 29.12# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
51 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 29.46# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
52 Haley, Hope Tennessee St. 29.59 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
52 Sherman, Treniesha FR-1 Tennessee St. 29.59 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
54 Scott, Alivia FR-1 Tennessee St. 29.64 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
55 Sheppard, Alysabeth FR-1 Jacksonville St. 29.90 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
56 Easton, Meghan SO-2 Murray State 29.94# John Craft 2020 Jan 18, 2020
57 Gil, Madalynn SR-4 Eastern Illinois 30.19# John Craft 2020 Jan 18, 2020
58 Lemons, Ayonna FR-1 Tennessee-Martin 30.64# John Craft 2020 Jan 18, 2020
59 Dahlberg, Maddie FR-1 Murray State 30.97# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
60 Mccullough, Timeria FR-1 Tennessee-Martin 31.17# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
61 Mitchell, Mynaisha FR-1 Tennessee St. 31.40 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
62 Unverfehrt, Mallory JR-3 Murray State 31.85# John Craft 2020 Jan 18, 2020

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Thompson, Michael SO-2 Tennessee St. 48.74 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
2 Ferraro, John SR-4 Eastern Kentucky 49.49 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
3 Clay, Damian FR-1 Eastern Illinois 49.57# EIU Early Bird Dec 6, 2019
4 Baker, Riley SO-2 Eastern Illinois 49.64# EIU Early Bird Dec 6, 2019
5 Schwab, Collin JR-3 SE Missouri 50.07# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
6 Sawyers, Drew FR-1 Eastern Kentucky 50.13 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
6 Johnson, Ricky FR-1 Eastern Illinois 50.13# EIU Early Bird Dec 6, 2019
8 Sheppard, Elijah SO-2 Belmont 50.15 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
9 Scott, Jamario SR-4 Tennessee St. 50.25 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
10 Rotich, Nickson SR-4 Eastern Kentucky 50.28 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
11 Powell, Payton SO-2 Eastern Illinois 50.37# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Rome, Emanuell FR-1 Tennessee St. 50.84 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
13 Kieffer, Kaden SR-4 Belmont 50.88 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
14 Segree, Baylor FR-1 Tennessee St. 51.00 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
15 Pease, Bryce JR-3 SE Missouri 51.13# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
16 Dobbins, Aaron FR-1 Tennessee St. 51.18 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
17 Wood, Brock FR-1 SE Missouri 51.22# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
18 Allen, James SO-2 Eastern Illinois 51.45# John Craft 2020 Jan 18, 2020
19 Downs, Gregory FR-1 Eastern Illinois 51.63# John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Huffman, Aristotle FR-1 Tennessee St. 51.66# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
21 Bretz, Brandon SO-2 SIU Edwardsville 51.96 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
22 Brema, Momoh SO-2 SE Missouri 52.01# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
23 Johnson Jr. , Roderick SO-2 Tennessee St. 52.42# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
24 Barnhart, Noah SO-2 Belmont 52.63 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
25 Brown, Collin JR-3 SIU Edwardsville 52.79# John Craft 2020 Jan 18, 2020
26 Smith, Corey FR-1 Tennessee-Martin 52.96# John Craft 2020 Jan 18, 2020
27 Horowitz, Garrett FR-1 Belmont 53.06 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
28 Jones, Jaedon FR-1 Tennessee St. 53.73# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
29 Roberson, Silas FR-1 Eastern Illinois 54.30# EIU Early Bird Dec 6, 2019
30 Lay, Dillon JR-3 SE Missouri 55.97# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Barlow, Payton JR-3 Belmont 56.08 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
2 Richman, Sabrina JR-3 Austin Peay 56.14 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
3 Phillips, Kenisha FR-1 Austin Peay 56.26# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
4 Wilder, Kyra SO-2 Austin Peay 57.51# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
5 Coleman, Alysoune SR-4 Tennessee St. 58.66 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
6 Johnson, Zakiya FR-1 Eastern Illinois 58.72# John Craft 2020 Jan 18, 2020
7 Johnson, Allana JR-3 Austin Peay 58.80# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
8 Wright, Taylor FR-1 Eastern Illinois 58.82# John Craft 2020 Jan 18, 2020
9 Dangelmaier, Nike FR-1 Eastern Kentucky 59.01 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
10 Pruitt, Caroline JR-3 Belmont 59.14 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
11 Coleman, Alysoure SR-4 Tennessee St. 59.16# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
12 Denning, Jumyia JR-3 Murray State 59.74# John Craft 2020 Jan 18, 2020
13 Campbell, LaMiah FR-1 Murray State 59.79# John Craft 2020 Jan 18, 2020
14 Reed, Cassandra JR-3 Eastern Kentucky 59.97 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
15 Herrero-Yanez, Lucia FR-1 Murray State 1:00.39# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Long, Kendall JR-3 SE Missouri 1:00.53# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
16 Shell, Grenetria JR-3 Tennessee St. 1:00.53 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
18 Kelley, Jessica SO-2 Austin Peay 1:00.64 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
19 Dorn, Abbigail SR-4 Morehead State 1:00.73 Marshall Opener Dec 6, 2019
20 Custodio, Leandra SO-2 Jacksonville St. 1:00.76 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
21 Register, Tylynn JR-3 Jacksonville St. 1:00.94 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
22 Stinson, Shanisa FR-1 Eastern Illinois 1:00.95# EIU Early Bird Dec 6, 2019
23 Chester, Anndrea SO-2 Tennessee-Martin 1:01.23# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
24 Bowen, Jalyn JR-3 Tennessee St. 1:01.30 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
25 Hagans, Rachel SO-2 Murray State 1:01.58# John Craft 2020 Jan 18, 2020
26 Evans, Amirr FR-1 Murray State 1:01.66# John Craft 2020 Jan 18, 2020
27 James, Uriah SO-2 Jacksonville St. 1:01.92 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
28 Paslay, Jalea SR-4 SIU Edwardsville 1:02.23# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
29 Seals, Kenia FR-1 Murray State 1:02.26# John Craft 2020 Jan 18, 2020
30 Brooks, Leslie SR-4 SE Missouri 1:02.59# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
31 Eakin, Kaylee SO-2 SE Missouri 1:02.98# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
32 Verges, Elaina JR-3 Tennessee St. 1:03.18 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
33 McFadden, Reyna JR-3 Tennessee St. 1:03.19# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
34 Quigley, Katrina SR-4 Belmont 1:03.58 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
35 White, Zion JR-3 Tennessee St. 1:03.97 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
36 Buchanan, Kelsea SO-2 Tennessee St. 1:04.13 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
37 Mohan, Abbey FR-1 Morehead State 1:05.21 Marshall Opener Dec 6, 2019
38 Gundler, Emma JR-3 Morehead State 1:05.48 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
39 Vosler, Morgan SO-2 Murray State 1:05.78# John Craft 2020 Jan 18, 2020
40 Dent , Kristin FR-1 Murray State 1:05.79# John Craft 2020 Jan 18, 2020
41 Davidson, Myann FR-1 Tennessee-Martin 1:05.91# John Craft 2020 Jan 18, 2020
42 Owens, KeMya SO-2 Murray State 1:06.16# John Craft 2020 Jan 18, 2020
43 Simmons, Kennedie FR-1 Tennessee St. 1:06.58 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
44 Wojcicki, Mckenna FR-1 Eastern Illinois 1:06.87# John Craft 2020 Jan 18, 2020
45 Jones, Dallas SO-2 Morehead State 1:06.95 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
46 Gil, Madalynn SR-4 Eastern Illinois 1:07.63# John Craft 2020 Jan 18, 2020
47 Easton, Meghan SO-2 Murray State 1:07.81# John Craft 2020 Jan 18, 2020
48 Zimmerman, Ashley SO-2 Murray State 1:07.90# John Craft 2020 Jan 18, 2020
49 Haley, Hope Tennessee St. 1:08.86 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
50 Unverfehrt, Mallory JR-3 Murray State 1:08.99# John Craft 2020 Jan 18, 2020
51 Holton, Jada FR-1 Tennessee St. 1:09.37 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
51 Maclin, Bryana SR-4 Tennessee-Martin 1:09.37# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
53 Stein, Jessica FR-1 Murray State 1:11.77# John Craft 2020 Jan 18, 2020

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Barr, Ashley JR-3 Eastern Kentucky 2:14.17 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
2 Morrill, Claire SO-2 SE Missouri 2:15.34# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
3 Weggmann, Katie SO-2 SE Missouri 2:18.91# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
4 Hallum, Lily FR-1 Belmont 2:19.10 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
5 Sorrell, Emily SR-4 Jacksonville St. 2:22.43 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
6 Irish, Chloe SO-2 Eastern Illinois 2:22.57# John Craft 2020 Jan 18, 2020
7 Smith, Mikaela SO-2 Austin Peay 2:22.75 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
8 Thornton, D'Myia SR-4 Murray State 2:23.15# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
9 Payton, Brianna FR-1 SE Missouri 2:23.16# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
10 Daniel, Caroline JR-3 Belmont 2:23.56 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
11 Springer, Katie FR-1 Eastern Illinois 2:24.28# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Wynn, Rebekah JR-3 Tennessee St. 2:26.13# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
13 Shell, Keleah JR-3 Austin Peay 2:26.62 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
14 Sheldon, Breanna FR-1 Eastern Illinois 2:26.86# John Craft 2020 Jan 18, 2020
15 Dent , Kristin FR-1 Murray State 2:27.26# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Gudde, Tayler FR-1 SE Missouri 2:27.27# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
17 Schoenherr, Abbie FR-1 Eastern Kentucky 2:28.40 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
18 Schoenherr, Olivia JR-3 Eastern Kentucky 2:28.59 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
19 Arrick, Anna JR-3 Belmont 2:28.80 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
20 Vosler, Morgan SO-2 Murray State 2:28.86# John Craft 2020 Jan 18, 2020
21 Jackson-Gladney, Amani SO-2 Eastern Illinois 2:28.96# John Craft 2020 Jan 18, 2020
22 Wetmore, Elizabeth FR-1 Jacksonville St. 2:29.24 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
23 Lacy, Hailey SR-4 Eastern Kentucky 2:29.82 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
24 Zimmerman, Ashley SO-2 Murray State 2:30.58# John Craft 2020 Jan 18, 2020
25 Garcia Palencia, Emma FR-1 Eastern Kentucky 2:30.66 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
26 Howard, Molly SO-2 Austin Peay 2:32.65 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
27 Ribeiro, Jessikha JR-3 Murray State 2:34.43 Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
28 Pugh, Mackenzie FR-1 SE Missouri 2:35.48# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
29 Sheppard, Alysabeth FR-1 Jacksonville St. 2:36.68 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
30 Stein, Jessica FR-1 Murray State 2:37.36# John Craft 2020 Jan 18, 2020
31 Porch, Baylee SR-4 Jacksonville St. 2:37.67 Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
32 Oren, Ashlyn SO-2 Murray State 2:38.07 Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
33 Nicholas, Lexie SO-2 Austin Peay 2:38.09 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
34 Scales, Jaylyn SO-2 SIU Edwardsville 2:39.40# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
35 Wilson, Sophia JR-3 Austin Peay 2:43.23# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
36 Harr, Larin SO-2 Austin Peay 2:47.30# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
37 White, Zion JR-3 Tennessee St. 3:01.34 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
38 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 3:02.54# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
39 Roberts, Tori FR-1 Tennessee St. 3:18.45 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
40 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 3:20.26# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
41 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 3:34.44# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020

Mile (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Hatfield, Dustin SO-2 Eastern Illinois 4:11.24# John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Ford, Ryan SR-4 Tennessee-Martin 4:14.32# John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Kibichii, Ezekiel FR-1 Eastern Kentucky 4:14.78 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
4 Bekkouche, Jeremy JR-3 Eastern Illinois 4:17.38# John Craft 2020 Jan 18, 2020
5 Grzymkowski, Harrison FR-1 Belmont 4:17.99 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
6 Birnie, Finn FR-1 Belmont 4:18.06 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
7 Oakley, Nick FR-1 Eastern Illinois 4:19.47# John Craft 2020 Jan 18, 2020
8 Swanson, Adam FR-1 Eastern Illinois 4:19.52# John Craft 2020 Jan 18, 2020
9 Skelly, Landon SR-4 SIU Edwardsville 4:19.88# John Craft 2020 Jan 18, 2020
10 Stewart, Zach SR-4 Eastern Kentucky 4:23.39 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
11 Green, John JR-3 Tennessee-Martin 4:24.82# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Dye, Timothy JR-3 Tennessee-Martin 4:26.50# John Craft 2020 Jan 18, 2020
13 Lay, Tyler JR-3 Eastern Illinois 4:26.88# John Craft 2020 Jan 18, 2020
14 Hollars, Isaiah FR-1 Belmont 4:27.23 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
15 Rogers, Austin JR-3 Tennessee-Martin 4:28.16# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Prenzler, Roland FR-1 SIU Edwardsville 4:28.52# John Craft 2020 Jan 18, 2020
17 Woodard, Austin SR-4 SIU Edwardsville 4:29.89# John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Smith, Daniel JR-3 Tennessee-Martin 4:30.26# John Craft 2020 Jan 18, 2020
19 Snyder, Kory FR-1 SE Missouri 4:31.11# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
20 Mosley, Thomas JR-3 Tennessee St. 4:31.15# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
21 Reed, Curtis SR-4 SE Missouri 4:33.07# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
22 Baumann, Lenny JR-3 Tennessee-Martin 4:33.98# John Craft 2020 Jan 18, 2020
23 Perkins, Austin JR-3 SE Missouri 4:34.22# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
24 Modrow, Aaron FR-1 SE Missouri 4:36.51# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
25 Kemboi, Victor FR-1 Tennessee-Martin 4:38.12# John Craft 2020 Jan 18, 2020
26 O'Connell, Liam JR-3 SIU Edwardsville 4:38.53# John Craft 2020 Jan 18, 2020
27 Cornelius, Caleb FR-1 SE Missouri 4:39.88# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
28 Durr, Chris JR-3 SE Missouri 4:41.42# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
29 Carmen, Spencer SO-2 Eastern Kentucky 4:41.67 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
30 Frieson, John SO-2 Tennessee St. 4:42.40# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
31 Woodard, Cameron FR-1 SIU Edwardsville 4:42.59# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
32 Vroon, Jackson JR-3 Belmont 4:42.90 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
33 Hielkema, Spencer FR-1 SIU Edwardsville 4:44.73 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
34 Hielkema, Spencer FR-1 SIU Edwardsville 4:46.47# John Craft 2020 Jan 18, 2020
35 Anderson, Wylie JR-3 Eastern Illinois 4:50.61# John Craft 2020 Jan 18, 2020
36 Brown, Andre FR-1 Tennessee-Martin 4:53.73# Saluki Fast Start Dec 7, 2019

Mile (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rowan, Grace SR-4 Eastern Illinois 4:55.36# John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Shea, Kaitlyn SR-4 SE Missouri 4:59.87# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
3 Knott, Carli SR-4 SE Missouri 5:03.76# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
4 Hausman, Halle JR-3 Belmont 5:05.85 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
5 Bushue, Kate JR-3 Eastern Illinois 5:06.06# John Craft 2020 Jan 18, 2020
6 Van Gils, Anouk FR-1 Eastern Kentucky 5:09.54 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
7 Flaherty, Katie FR-1 Belmont 5:10.82 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
8 Carr, Sarah FR-1 Eastern Illinois 5:13.67# John Craft 2020 Jan 18, 2020
9 Weggmann, Katie SO-2 SE Missouri 5:13.73# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
10 Keller, Maddie SO-2 SE Missouri 5:15.02# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
11 Charat Reix, Jeanne SO-2 Eastern Kentucky 5:16.34 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
12 Flanagan, Avani JR-3 Eastern Illinois 5:16.43# John Craft 2020 Jan 18, 2020
13 Mohrmann, Danielle SR-4 SE Missouri 5:17.64# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
14 Eastman, Hannah FR-1 SE Missouri 5:18.76# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
15 Sorrell, Emily SR-4 Jacksonville St. 5:21.67 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
16 Burmester, Keri SR-4 SIU Edwardsville 5:22.83# John Craft 2020 Jan 18, 2020
17 Kiprotich, Faith JR-3 Tennessee-Martin 5:23.22# John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Ellis, Emily SO-2 SIU Edwardsville 5:24.38# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
19 Dexheimer, Kassidy JR-3 SIU Edwardsville 5:24.48# John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Chapman, Katy FR-1 Eastern Kentucky 5:24.54 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
21 Letting, Nancy FR-1 Tennessee Tech 5:24.68 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
22 Mendoza, Jocelyne SR-4 Eastern Illinois 5:31.27# John Craft 2020 Jan 18, 2020
22 Roy, Taylor FR-1 Tennessee-Martin 5:31.27# John Craft 2020 Jan 18, 2020
24 Shell, Keleah JR-3 Austin Peay 5:34.21 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
25 Martin, Sara SO-2 Austin Peay 5:35.53 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
26 Pugh, Mackenzie FR-1 SE Missouri 5:36.27# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
27 Wetmore, Elizabeth FR-1 Jacksonville St. 5:38.24 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
28 Gilmore, Ashley JR-3 Eastern Illinois 5:38.55# John Craft 2020 Jan 18, 2020
29 Wood, Gabby SO-2 SIU Edwardsville 5:38.57# John Craft 2020 Jan 18, 2020
30 Motor, Natalie SR-4 Tennessee-Martin 5:40.41# John Craft 2020 Jan 18, 2020
31 Wynn, Rebekah JR-3 Tennessee St. 5:41.66# Fred Wilt Open Dec 7, 2019
32 Dorn, Abbigail SR-4 Morehead State 5:46.74 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
33 Thornburg, Mary Alice FR-1 Morehead State 5:48.29 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
34 Howard, Molly SO-2 Austin Peay 5:51.53 Edward Temple Classic Jan 5, 2020
35 Beckwith, Olivia FR-1 SIU Edwardsville 5:51.63# John Craft 2020 Jan 18, 2020
36 Mohan, Abbey FR-1 Morehead State 5:53.03 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
37 Gudde, Tayler FR-1 SE Missouri 5:54.58# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
38 Brauer, Adrienne JR-3 SE Missouri 5:57.71# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
39 Nicholas, Lexie SO-2 Austin Peay 5:58.87# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
40 Harr, Larin SO-2 Austin Peay 6:00.21 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
41 Young, Sydney SR-4 Morehead State 6:00.31 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
42 Poytress, Briar SO-2 Jacksonville St. 6:01.31 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
43 Owens, Rileigh FR-1 Morehead State 6:05.32 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
44 Wilson, Sophia JR-3 Austin Peay 6:07.07# Saluki Fast Start Dec 7, 2019
45 Helton, Reese JR-3 Morehead State 6:36.87 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
46 Roberts, Tori FR-1 Tennessee St. 7:34.40 Edward Temple Classic Jan 5, 2020

3000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Kirk, Zak SO-2 Eastern Kentucky 8:23.09 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
2 Marcos, Jaime JR-3 Eastern Illinois 8:30.09# John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Thornsberry, Keeton FR-1 Eastern Kentucky 8:33.83 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
4 Siddall, Jackson SO-2 Eastern Kentucky 8:34.64 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
5 McManus, Declan SR-4 Belmont 8:36.43 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
6 Carter, Joe SR-4 Eastern Illinois 8:38.92# John Craft 2020 Jan 18, 2020
7 Palencia, Pedro FR-1 Eastern Kentucky 8:39.70 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
8 Schell, Alexzander JR-3 Tennessee-Martin 8:42.54# John Craft 2020 Jan 18, 2020
9 Prenzler, Roland FR-1 SIU Edwardsville 8:48.56 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
10 Weisel, Ben SR-4 Belmont 8:51.57 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
11 Thompson, David JR-3 Eastern Illinois 8:55.28# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Woodard, Austin SR-4 SIU Edwardsville 8:55.60 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
13 Murphy, Trevor FR-1 Eastern Illinois 8:55.91# John Craft 2020 Jan 18, 2020
14 Vroon, Jackson JR-3 Belmont 9:00.76 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
15 Davis, Cole FR-1 Tennessee-Martin 9:04.45# John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Earp, Austin SR-4 Eastern Illinois 9:04.88# John Craft 2020 Jan 18, 2020
17 Payne, John SR-4 Tennessee-Martin 9:05.53# John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Kanda, Fred SR-4 Eastern Kentucky 9:07.00 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
19 Oglesby, Will JR-3 Tennessee-Martin 9:08.69# John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Durr, Chris JR-3 SE Missouri 9:10.43# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
21 Perkins, Austin JR-3 SE Missouri 9:13.64# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
22 Payne, George FR-1 Tennessee-Martin 9:14.53# John Craft 2020 Jan 18, 2020
23 Borden, Brent SO-2 Tennessee-Martin 9:15.07# John Craft 2020 Jan 18, 2020
24 Modrow, Aaron FR-1 SE Missouri 9:17.48# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
25 Macias, Marcos JR-3 Tennessee-Martin 9:20.65# John Craft 2020 Jan 18, 2020
26 Snyder, Kory FR-1 SE Missouri 9:22.10# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
27 White, Daniel JR-3 Belmont 9:24.32 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
28 O'Connell, Liam JR-3 SIU Edwardsville 9:26.76 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
29 Korzenok, Chase FR-1 Tennessee-Martin 9:28.39# John Craft 2020 Jan 18, 2020
30 Cornelius, Caleb FR-1 SE Missouri 9:28.61# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
31 Ames, Austin FR-1 Eastern Illinois 9:31.57# John Craft 2020 Jan 18, 2020
32 Falco, Trevor JR-3 SE Missouri 9:42.39# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
33 Palumbo, Joey SR-4 Tennessee-Martin 9:43.48# John Craft 2020 Jan 18, 2020
34 Reed, Curtis SR-4 SE Missouri 9:57.38# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019

3000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Shea, Kaitlyn SR-4 SE Missouri 9:58.02# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
2 Carlson, Lindsey JR-3 Eastern Illinois 10:00.18# John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Fisher, Erica FR-1 Tennessee-Martin 10:00.31# John Craft 2020 Jan 18, 2020
4 Knott, Carli SR-4 SE Missouri 10:12.30# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
5 Keller, Maddie SO-2 SE Missouri 10:15.92# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
6 Cheeseman, Claire JR-3 Belmont 10:16.62 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
7 Grandys, Alexis JR-3 Tennessee-Martin 10:18.28# John Craft 2020 Jan 18, 2020
8 Mohrmann, Danielle SR-4 SE Missouri 10:22.25# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
9 Kilroy, Grace FR-1 Eastern Kentucky 10:26.80 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
10 Lax, Sierra SR-4 Belmont 10:29.65 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
11 Graf, Emma SO-2 Murray State 10:30.42# John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Eastman, Hannah FR-1 SE Missouri 10:35.33# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
13 Siltman, Shelby SO-2 Eastern Illinois 10:36.07# John Craft 2020 Jan 18, 2020
14 Creviston, Emma SO-2 Murray State 10:39.76# John Craft 2020 Jan 18, 2020
15 Burmester, Keri SR-4 SIU Edwardsville 10:40.02 Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
16 Ayuen, Agok SR-4 Tennessee-Martin 10:42.46# John Craft 2020 Jan 18, 2020
17 Wright, Danielle SO-2 Murray State 10:47.78# John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Gilbert, Katelyn SR-4 Murray State 10:48.66# John Craft 2020 Jan 18, 2020
19 Ellis, Emily SO-2 SIU Edwardsville 10:52.09# John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Fisher, Abby SR-4 Eastern Illinois 10:56.15# John Craft 2020 Jan 18, 2020
21 Boessen, Jane JR-3 SE Missouri 10:57.90# Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
22 Chapman, Olivia JR-3 Morehead State 11:03.68 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
23 Brauer, Maria SR-4 Belmont 11:06.15 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
24 Lee, Lydia SR-4 Tennessee-Martin 11:13.27# John Craft 2020 Jan 18, 2020
25 Parker, Amanda SR-4 Murray State 11:14.11# John Craft 2020 Jan 18, 2020
26 Sawe, Rahab FR-1 Tennessee Tech 11:14.98 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
27 Pelfrey, Madison JR-3 Morehead State 11:18.13 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
27 Pugh, Mackenzie FR-1 SE Missouri 11:18.13# Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
29 Martin, Sara SO-2 Austin Peay 11:23.35 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
30 Weggmann, Katie SO-2 SE Missouri 11:38.00# SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
31 Endres, Alura JR-3 Austin Peay 12:05.77 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
32 Kiper, Maggie JR-3 Morehead State 12:12.49 Marshall Women's Classic Jan 11, 2020
33 Hancock, Audrey FR-1 Eastern Illinois 12:18.04# John Craft 2020 Jan 18, 2020
34 Watts, Madeline SO-2 Tennessee Tech 12:51.65 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020

60 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Suber, Jekeel SO-2 Eastern Illinois 8.19 John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Fry, Brady SO-2 Tennessee-Martin 8.39 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
3 Mitchell, Drake SR-4 Belmont 8.43 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
4 Lay, Dillon JR-3 SE Missouri 8.44 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
5 Williams, Christian JR-3 Tennessee St. 8.46 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
6 Bailey, Ashley SR-4 Tennessee St. 8.50 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
7 Wood, Brock FR-1 SE Missouri 8.57 Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
8 Allen, Stenoree FR-1 Eastern Illinois 8.59 EIU Early Bird Dec 6, 2019
9 Baker, Riley SO-2 Eastern Illinois 8.65 EIU Early Bird Dec 6, 2019
9 Milsap, Montrell FR-1 Tennessee St. 8.65(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
11 Miller, Alex SR-4 Belmont 8.68 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
12 Degraaf, Shea FR-1 SE Missouri 8.70(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
13 South, Nick JR-3 SE Missouri 8.71 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
14 Morgan, Zion FR-1 Eastern Kentucky 8.74 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
15 Robertson, Ian FR-1 Belmont 8.92 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
16 Horowitz, Garrett FR-1 Belmont 9.17 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
17 Yaeger, Nick SR-4 SE Missouri 9.34 Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
18 Myrie, Rick FR-1 Tennessee St. 9.37(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
19 Skinner, Preston SR-4 Eastern Illinois 9.83 John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Flint, Roderick FR-1 Eastern Kentucky 9.96 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019

60 Hurdles (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Walker, Lennex JR-3 Austin Peay 8.71 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
2 Shell, Grenetria JR-3 Tennessee St. 8.92 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
3 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 8.94 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
4 Stinson, Shanisa FR-1 Eastern Illinois 8.95 EIU Early Bird Dec 6, 2019
5 Williams, Angie FR-1 SE Missouri 9.03(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
6 Kollore, Akiya FR-1 Eastern Illinois 9.05 John Craft 2020 Jan 18, 2020
7 Howard, Dontavia JR-3 Murray State 9.17 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
8 Gierow, Anna SR-4 Belmont 9.19 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
9 Oren, Ashlyn SO-2 Murray State 9.22 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
10 Buchanan, Kelsea SO-2 Tennessee St. 9.24 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
10 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 9.24(55) SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
12 Coats, Ashton SO-2 Jacksonville St. 9.26 UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
13 Thomasson, Rayven FR-1 Austin Peay 9.27(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
13 Ribeiro, Jessikha JR-3 Murray State 9.27 Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
15 Register, Tylynn JR-3 Jacksonville St. 9.28 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
16 Parlette, Adreanna JR-3 Belmont 9.30 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
17 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 9.33(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
18 Chester, Anndrea SO-2 Tennessee-Martin 9.45 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
19 Custodio, Leandra SO-2 Jacksonville St. 9.66 Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
19 Garcia Palencia, Emma FR-1 Eastern Kentucky 9.66 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
21 Owens, KeMya SO-2 Murray State 9.77 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
22 Atchison, Morgan JR-3 Eastern Illinois 9.81 John Craft 2020 Jan 18, 2020
23 Pointer, Jasmin JR-3 Tennessee St. 9.84 Fred Wilt Open Dec 7, 2019
24 Maclin, Bryana SR-4 Tennessee-Martin 9.89 John Craft 2020 Jan 18, 2020
24 Crumble, Areyanna FR-1 Tennessee Tech 9.89 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
26 Rieger, Louisa SR-4 Eastern Illinois 9.95 EIU Early Bird Dec 6, 2019
26 Taylor, Addison SO-2 Tennessee-Martin 9.95 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
28 Porch, Baylee SR-4 Jacksonville St. 9.96 Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
29 Dahlberg, Maddie FR-1 Murray State 10.01 John Craft 2020 Jan 18, 2020
30 Stalter, Alayna SO-2 Murray State 10.05 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
31 Wojcicki, Mckenna FR-1 Eastern Illinois 10.23 John Craft 2020 Jan 18, 2020
32 Hitchcock, Tara FR-1 Belmont 10.24 Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
33 Lacy, Hailey SR-4 Eastern Kentucky 10.34 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
34 Lemons, Ayonna FR-1 Tennessee-Martin 10.62 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
34 Bean, Rajala FR-1 Tennessee St. 10.62(55) Edward Temple Classic Jan 5, 2020
36 Mccullough, Timeria FR-1 Tennessee-Martin 10.85 Saluki Fast Start Dec 7, 2019
37 Keith, Sophia SR-4 Eastern Illinois 11.75 John Craft 2020 Jan 18, 2020

Distance Medley Relay (Men)

Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Eastern Illinois 10:21.31# John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Tennessee St. 10:55.13 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020

Distance Medley Relay (Women)

Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Eastern Illinois 12:26.10# John Craft 2020 Jan 18, 2020
2 Tennessee Tech 13:30.40 UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020

High Jump (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Oren, Ashlyn SO-2 Murray State 1.70m 5' 7" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
1 Fletcher, Meghan FR-1 Murray State 1.70m 5' 7" John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Ribeiro, Jessikha JR-3 Murray State 1.67m 5' 5.75" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
3 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 1.67m 5' 5.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
5 Porch, Baylee SR-4 Jacksonville St. 1.65m 5' 5" UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
5 Gierow, Anna SR-4 Belmont 1.65m 5' 5" Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
7 Gamradt, Ellie SO-2 SE Missouri 1.62m 5' 3.75" Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
7 Bowen, Jalyn JR-3 Tennessee St. 1.62m 5' 3.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
9 Pauly, Jenna FR-1 Murray State 1.61m 5' 3.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
10 Garcia Palencia, Emma FR-1 Eastern Kentucky 1.60m 5' 3" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
10 Parlette, Adreanna JR-3 Belmont 1.60m 5' 3" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
12 Reed, Cassandra JR-3 Eastern Kentucky 1.59m 5' 2.5" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
13 Minor, Paige JR-3 Eastern Illinois 1.58m 5' 2.25" EIU Early Bird Dec 6, 2019
14 Mitchell, Mynaisha FR-1 Tennessee St. 1.57m 5' 1.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
15 Rollins, Madison SR-4 Jacksonville St. 1.55m 5' 1" UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
15 Alalade, Sade FR-1 Belmont 1.55m 5' 1" Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
17 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 1.52m 4' 11.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
17 Shell, Grenetria JR-3 Tennessee St. 1.52m 4' 11.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
19 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 1.51m 4' 11.5" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
20 Hajderovic, Lejla SO-2 SIU Edwardsville 1.50m 4' 11" John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Rieger, Louisa SR-4 Eastern Illinois 1.50m 4' 11" John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Dunkum, Donna FR-1 Jacksonville St. 1.50m 4' 11" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
23 Lacy, Hailey SR-4 Eastern Kentucky 1.48m 4' 10.25" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
24 Thomasson, Rayven FR-1 Austin Peay 1.47m 4' 9.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
25 Walton, Queciana SO-2 Jacksonville St. 1.45m 4' 9" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020

Long Jump (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Brumfield, R'Lazon JR-3 Tennessee St. 7.62m 25' 0" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
2 McCarthy, Conor SO-2 SIU Edwardsville 7.08m 23' 2.75" John Craft 2020 Jan 18, 2020
3 Dorsey, David FR-1 Tennessee St. 7.01m 23' 0" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
4 Smith, Joe SR-4 Eastern Illinois 6.83m 22' 5" EIU Early Bird Dec 6, 2019
5 Webb, Garland SR-4 SE Missouri 6.77m 22' 2.5" Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
6 Webb, Logan SR-4 SIU Edwardsville 6.75m 22' 1.75" John Craft 2020 Jan 18, 2020
6 Wood, Brock FR-1 SE Missouri 6.75m 22' 1.75" Missouri Intercollegiate Jan 17, 2020
8 Carter, Samuel SO-2 Eastern Kentucky 6.72m 22' 0.75" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
9 McClain, Anterreon JR-3 SE Missouri 6.69m 21' 11.5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
10 Poston, Ethan SO-2 SIU Edwardsville 6.67m 21' 10.75" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
11 Johnson Jr. , Roderick SO-2 Tennessee St. 6.64m 21' 9.5" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
12 Little, David SR-4 Tennessee-Martin 6.62m 21' 8.75" John Craft 2020 Jan 18, 2020
12 Williams, Christian JR-3 Tennessee St. 6.62m 21' 8.75" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
14 Mitchell, Drake SR-4 Belmont 6.58m 21' 7.25" Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
15 Degraaf, Shea FR-1 SE Missouri 6.52m 21' 4.75" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
16 Webb, Brady FR-1 Eastern Illinois 6.48m 21' 3.25" EIU Early Bird Dec 6, 2019
17 Lay, Dillon JR-3 SE Missouri 6.35m 20' 10" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
18 Tincher, DeVonte JR-3 SIU Edwardsville 6.20m 20' 4.25" John Craft 2020 Jan 18, 2020
19 Hayes, Marquerious SO-2 Tennessee-Martin 6.05m 19' 10.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
20 Whitcomb, John JR-3 SE Missouri 5.86m 19' 2.75" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
21 Meyer, Aiden FR-1 Eastern Illinois 5.84m 19' 2" John Craft 2020 Jan 18, 2020
22 Grimm, Noah SO-2 Belmont 5.80m 19' 0.5" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
23 Yaeger, Nick SR-4 SE Missouri 5.57m 18' 3.25" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
24 Flint, Roderick FR-1 Eastern Kentucky 5.40m 17' 8.75" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019

Long Jump (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Vance, Lyn'Nikka FR-1 Tennessee Tech 5.79m 19' 0" UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
2 Perry - Grimes, Maya JR-3 Austin Peay 5.76m 18' 10.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
3 James, Lauryn SO-2 SE Missouri 5.70m 18' 8.5" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
4 Oren, Ashlyn SO-2 Murray State 5.62m 18' 5.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
5 Horton, Angel JR-3 Tennessee St. 5.57m 18' 3.25" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
6 Wright, Taylor FR-1 Eastern Illinois 5.50m 18' 0.5" EIU Early Bird Dec 6, 2019
7 Williams, Angie FR-1 SE Missouri 5.42m 17' 9.5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
8 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 5.41m 17' 9" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
8 Louderback, Morgan FR-1 Belmont 5.41m 17' 9" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
10 Neal, Alyse SO-2 Tennessee St. 5.39m 17' 8.25" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
11 Lacy, Hailey SR-4 Eastern Kentucky 5.35m 17' 6.75" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
12 Stinson, Shanisa FR-1 Eastern Illinois 5.34m 17' 6.25" EIU Early Bird Dec 6, 2019
13 Eakin, Kaylee SO-2 SE Missouri 5.33m 17' 6" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
14 Woerner, Alison JR-3 Murray State 5.32m 17' 5.5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
15 Dangelmaier, Nike FR-1 Eastern Kentucky 5.29m 17' 4.25" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
16 Parlette, Adreanna JR-3 Belmont 5.26m 17' 3.25" Vanderbilt Invitational Jan 17, 2020
17 Transou, Makayla FR-1 Tennessee St. 5.24m 17' 2.25" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
17 Kelley, Jessica SO-2 Austin Peay 5.24m 17' 2.25" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
19 Ribeiro, Jessikha JR-3 Murray State 5.21m 17' 1.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
20 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 5.19m 17' 0.5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
21 Bivins, Jade FR-1 SIU Edwardsville 5.17m 16' 11.5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
22 Buchanan, Kelsea SO-2 Tennessee St. 5.09m 16' 8.5" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
23 Brooks, Leslie SR-4 SE Missouri 5.07m 16' 7.75" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
23 Garcia Palencia, Emma FR-1 Eastern Kentucky 5.07m 16' 7.75" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
25 Rieger, Louisa SR-4 Eastern Illinois 5.04m 16' 6.5" EIU Early Bird Dec 6, 2019
26 Walker, Lennex JR-3 Austin Peay 5.03m 16' 6" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
27 Vollet, Anna FR-1 Murray State 5.01m 16' 5.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
28 Porch, Baylee SR-4 Jacksonville St. 4.99m 16' 4.5" Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
29 Townsend, Kha'Myah FR-1 Jacksonville St. 4.95m 16' 3" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
30 Harris, Jahleah SO-2 Jacksonville St. 4.94m 16' 2.5" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
31 Smith, Whitney SO-2 Eastern Illinois 4.90m 16' 1" EIU Early Bird Dec 6, 2019
32 Holton, Jada FR-1 Tennessee St. 4.70m 15' 5" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
33 Pointer, Jasmin JR-3 Tennessee St. 4.68m 15' 4.25" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
33 Thomasson, Rayven FR-1 Austin Peay 4.68m 15' 4.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
35 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 4.65m 15' 3.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
36 Hitchcock, Tara FR-1 Belmont 4.63m 15' 2.25" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
37 Atchison, Morgan JR-3 Eastern Illinois 4.59m 15' 0.75" John Craft 2020 Jan 18, 2020
38 Tud, Keilla JR-3 Tennessee-Martin 4.58m 15' 0.5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
39 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 4.54m 14' 10.75" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
39 Curbeam, Jalena FR-1 Tennessee Tech 4.54m 14' 10.75" UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
41 Dahlberg, Maddie FR-1 Murray State 4.30m 14' 1.25" John Craft 2020 Jan 18, 2020

Shot Put (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Thompson, Mikayla JR-3 Tennessee St. 15.40m 50' 6.25" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
2 Tonga, Anya SR-4 SE Missouri 14.54m 47' 8.5" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
3 Carey, Destiny SR-4 Murray State 13.75m 45' 1.5" John Craft 2020 Jan 18, 2020
4 Wilson, Makenna JR-3 Eastern Illinois 13.61m 44' 8" John Craft 2020 Jan 18, 2020
5 Ivory, Brittney FR-1 SE Missouri 13.23m 43' 5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
6 McDaniel, Kori SO-2 Austin Peay 13.01m 42' 8.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
7 Nicholson, Abigail SR-4 Eastern Illinois 13.00m 42' 8" John Craft 2020 Jan 18, 2020
8 Wagner, Jewel SR-4 Murray State 12.72m 41' 8.75" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
9 Hutchins, Alexis SO-2 SIU Edwardsville 12.70m 41' 8" Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
10 Smith, Michaela SR-4 SIU Edwardsville 12.43m 40' 9.5" Hawkeye Invitational Jan 10, 2020
11 Verseman, Jacklyn SO-2 Austin Peay 12.18m 39' 11.5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
12 Garcia Palencia, Emma FR-1 Eastern Kentucky 11.95m 39' 2.5" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
13 Humphreys, Nicole JR-3 SE Missouri 11.93m 39' 1.75" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
14 Taylor, Amani SR-4 Tennessee St. 11.75m 38' 6.75" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
15 Koch, Marie JR-3 Eastern Illinois 11.66m 38' 3.25" John Craft 2020 Jan 18, 2020
16 Rock, Adrian SO-2 Jacksonville St. 11.59m 38' 0.25" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
17 Anderson, Rachyl SO-2 SIU Edwardsville 11.53m 37' 10" John Craft 2020 Jan 18, 2020
18 Shaw, London FR-1 Jacksonville St. 11.35m 37' 3" UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
19 Meeks, Jamirah FR-1 SIU Edwardsville 11.15m 36' 7" John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Swain, Antania FR-1 Tennessee St. 10.90m 35' 9.25" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
21 Hillyard, Maria FR-1 Austin Peay 10.79m 35' 5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
22 Mattsson, Jessica JR-3 Belmont 10.78m 35' 4.5" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
23 Gardner, Kirsen FR-1 Jacksonville St. 10.60m 34' 9.5" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
24 Goebel, Hayley FR-1 SIU Edwardsville 10.55m 34' 7.5" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
25 Hudson, Kennedie SR-4 Tennessee St. 10.50m 34' 5.5" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
26 Hill-Tate, Denia JR-3 Austin Peay 10.48m 34' 4.75" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
27 Ribeiro, Jessikha JR-3 Murray State 10.44m 34' 3" Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
28 Porch, Baylee SR-4 Jacksonville St. 10.35m 33' 11.5" Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
29 Lacy, Hailey SR-4 Eastern Kentucky 9.67m 31' 8.75" 2019 Jingle Bells Open Dec 6, 2019
30 Word, Keyanna JR-3 Tennessee Tech 9.54m 31' 3.75" UAB Blazer Invitational Jan 10, 2020
31 Houseal, Sydney SO-2 Murray State 9.36m 30' 8.5" John Craft 2020 Jan 18, 2020
32 Oren, Ashlyn SO-2 Murray State 8.83m 28' 11.75" Samford Multi Meet 2020 Jan 16, 2020
33 Dunbar, Kamille JR-3 Austin Peay 8.46m 27' 9.25" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
34 Carter, Kristen JR-3 SE Missouri 7.78m 25' 6.25" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020

Weight Throw (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Tonga, Anya SR-4 SE Missouri 18.96m 62' 2.5" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
2 Taylor, Amani SR-4 Tennessee St. 18.14m 59' 6.25" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
3 Humphreys, Nicole JR-3 SE Missouri 18.03m 59' 2" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
4 Thompson, Mikayla JR-3 Tennessee St. 17.60m 57' 9" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
5 Wilson, Makenna JR-3 Eastern Illinois 17.50m 57' 5" John Craft 2020 Jan 18, 2020
6 Hutchins, Alexis SO-2 SIU Edwardsville 17.17m 56' 4" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
7 Wagner, Jewel SR-4 Murray State 16.89m 55' 5" John Craft 2020 Jan 18, 2020
8 Carey, Destiny SR-4 Murray State 16.40m 53' 9.75" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
9 Ivory, Brittney FR-1 SE Missouri 16.10m 52' 10" Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
10 McDaniel, Kori SO-2 Austin Peay 15.05m 49' 4.5" Samford Indoor Clash 2020 Jan 17, 2020
11 Anderson, Rachyl SO-2 SIU Edwardsville 14.93m 48' 11.75" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
12 Rock, Adrian SO-2 Jacksonville St. 14.69m 48' 2.5" UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
13 Verseman, Jacklyn SO-2 Austin Peay 14.45m 47' 5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
14 Crowe, Ashton SO-2 Murray State 14.37m 47' 1.75" John Craft 2020 Jan 18, 2020
15 Goebel, Hayley FR-1 SIU Edwardsville 13.69m 44' 11" SEMO vs. SIUE Dec 6, 2019
16 Swain, Antania FR-1 Tennessee St. 13.51m 44' 4" Fred Wilt Open Dec 7, 2019
17 Mikulcik, Joza FR-1 Murray State 13.45m 44' 1.5" Saluki Fast Start Dec 7, 2019
18 Nicholson, Abigail SR-4 Eastern Illinois 13.21m 43' 4.25" EIU Early Bird Dec 6, 2019
19 Meeks, Jamirah FR-1 SIU Edwardsville 13.13m 43' 1" John Craft 2020 Jan 18, 2020
20 Chapman, Shyanna FR-1 Austin Peay 12.85m 42' 2" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
21 Hudson, Kennedie SR-4 Tennessee St. 12.77m 41' 10.75" 2020 Jim Green Invitational Jan 10, 2020
22 Hillyard, Maria FR-1 Austin Peay 11.96m 39' 3" Edward Temple Classic Jan 5, 2020
23 Gardner, Kirsen FR-1 Jacksonville St. 11.85m 38' 10.5" UAB Vulcan Invitational Jan 11, 2020
24 Tarpey, Clara SO-2 Murray State 10.85m 35' 7.25" Saluki Fast Start Dec 7, 2019

Heptathlon (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM POINTS MEET MEET DATE
1 Degraaf, Shea FR-1 SE Missouri 4584 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020
2 Yaeger, Nick SR-4 SE Missouri 3945 Gene Edmonds Memorial Jan 10, 2020