May 7-8, 2015
|
North Central - Naperville, IL
ICON KEY: DIII All-Ohio NCCAA WIAC NCAC NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Topā†‘
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Basting, Bryce   Exhibition 3:44.66
2. Scott, Asher FR-1 Lewis 3:46.39
3. Garcia, Daniel   Exhibition 3:46.54
4. Clark, Josh JR-3 Washington U. 3:46.90
5. Sebhat, Aron JR-3 North Central (Ill.) 3:47.14
6. Schickel, Tyler JR-3 Southern Indiana 3:47.54
7. Cross, Will SR-4 Elmhurst 3:47.95
8. Wellnitz, Cole SO-2 Nebraska-Kearney 3:50.43
9. Hauser, Kyle SO-2 Illinois-Chicago 3:52.05
10. Windle, Thomas SR-4 Adrian 3:52.83
11. Bartell, Ryan SR-4 North Central (Ill.) 3:52.92
12. Osing, Tanner SO-2 Augustana (Ill.) 3:53.10
13. Baum, Mitch JR-3 Loyola (Ill.) 3:53.80
14. Halloran, Kenny SR-4 Wis.-Oshkosh 3:54.37
15. Muth, Matt SR-4 North Central (Ill.) 3:54.63
16. Odenkirk, Alex SR-4 Augustana (Ill.) 3:54.76
17. Neideck, Joshua FR-1 Indiana Wesleyan 3:54.95
18. Rumsey, David   St. Louis Track Club 3:55.63
19. Milhauser, Shawn SO-2 Lewis 3:56.87
20. Pavey, Brice SO-2 Truman 3:56.93
21. Mclain, Andrew SR-4 Lewis 3:57.69
22. Tubergen, Stephen SR-4 Calvin 3:58.28
23. Sullivan, Michael SO-2 Washington U. 3:58.52
24. Wagner, Kyle SR-4 Ohio Northern 3:58.66
25. House, Fabian JR-3 Wabash 3:59.14
26. Ritzi, Connor FR-1 Lewis 3:59.78
27. Sanchez, Aaron FR-1 St. Francis (Ill.) 4:00.17
28. Chavez, Joe FR-1 Benedictine (Ill.) 4:00.38
29. Robinson, Calvin JR-3 Aurora 4:00.83
30. Ulrich , Marius JR-3 Southern Indiana 4:00.94
31. Schenck, Seth FR-1 Columbia (Mo.) 4:01.30
32. Keuter, Kwin   Big River Running 4:01.35
33. Meyers, Matt SO-2 Aurora 4:01.82
34. Ferguson, Josh SR-4 Calvin 4:02.41
35. Wendt, Nate SO-2 Augustana (Ill.) 4:02.89
36. Rigel, Isaac FR-1 North Central (Ill.) 4:02.94
37. Hedman, Tom JR-3 Wis.-Parkside 4:03.16
38. Kinfe, Michael FR-1 DuPage 4:03.46
39. Sullivan, Luke   Exhibition 4:03.54
40. Netols, Greg   Exhibition 4:03.56
41. Wymer, Eric JR-3 Ohio Northern 4:04.40
42. Gifford, Andrew SO-2 Loyola (Ill.) 4:04.86
43. Lopez, Saul SO-2 North Park 4:05.16
44. Malonda, Roger FR-1 Calumet-St. Joseph 4:05.38
45. Horneker, Justin SR-4 Fontbonne 4:05.54
46. Watson, Ryan JR-3 Albion 4:05.93
47. Rozewicki, Dru SO-2 North Central (Ill.) 4:06.06
48. Laskowske, AJ JR-3 North Central (Ill.) 4:06.16
49. Hyde, Tim SO-2 Augustana (Ill.) 4:06.18
50. Headley, Danny SR-4 North Central (Ill.) 4:06.60
51. Clinton, Mitch JR-3 Albion 4:06.78
52. McQuality, James FR-1 North Central (Ill.) 4:07.09
53. Skrabacz, Jared SR-4 Loyola (Ill.) 4:07.27
54. Buttimer, Keegan SR-4 Augustana (Ill.) 4:08.19
55. Woodcock, Dereck SO-2 Wheaton (Ill.) 4:08.53
56. Sweatman, Alex JR-3 Wheaton (Ill.) 4:09.20
57. Rizzo, James SO-2 North Central (Ill.) 4:09.32
58. Potter, Michael JR-3 Trinity Christian 4:10.21
59. O'Malley, Kyle   Exhibition 4:10.24
60. Barrios, Anthony FR-1 Aurora 4:11.85
61. Principato, John FR-1 St. Francis (Ill.) 4:12.28
62. Geiger, Andreas JR-3 Wheaton (Ill.) 4:12.51
63. Drake, Caleb FR-1 Olivet Nazarene 4:12.55
64. Elluru, Austin JR-3 Hope 4:13.21
65. Okinaka, Corey SO-2 U. of Chicago 4:15.17
66. Parochetti, Joseph SO-2 St. Francis (Ill.) 4:15.52
67. Brady, Todd SR-4 Roosevelt 4:15.55
68. Fish, David FR-1 Carthage 4:16.49
69. Herrera, Zachary SO-2 North Central (Ill.) 4:17.58
70. Cook, Eli FR-1 Millikin 4:18.10
71. Vahle, Jacob JR-3 Wheaton (Ill.) 4:18.90
72. Shaw, Nick SO-2 Aurora 4:19.30
73. Larkin, Jimmy SO-2 Wheaton (Ill.) 4:20.31
74. Grant, Sam   Exhibition 4:20.72
75. Venezia, Sam SO-2 Benedictine (Ill.) 4:21.24
76. Remington, Brendan FR-1 Roosevelt 4:21.24
77. August, Matt FR-1 Carthage 4:23.20
78. Jenks, Caleb JR-3 Carthage 4:23.56
79. Ditsch, Jacob JR-3 Carthage 4:24.20
80. Garci­a Alvarez, Jose   Exhibition 4:27.33
81. Lindbergh, Kent SR-4 Wheaton (Ill.) 4:28.38
82. Jaramillo, Yorkbell JR-3 U. of Chicago 4:29.33
83. Jenkins, Evan SR-4 Benedictine (Ill.) 4:35.75
84. Harness, Troy SO-2 Roosevelt 4:39.69
85. Bugajsky, Timothy   Exhibition 5:10.12
  Landy, Mike   Exhibition DNF
  Nelson, Andrew   NCC Track Club DNF
1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Basting, Bryce   Exhibition 3:44.66
2. Scott, Asher FR-1 Lewis 3:46.39
3. Garcia, Daniel   Exhibition 3:46.54
4. Clark, Josh JR-3 Washington U. 3:46.90
5. Sebhat, Aron JR-3 North Central (Ill.) 3:47.14
6. Schickel, Tyler JR-3 Southern Indiana 3:47.54
7. Cross, Will SR-4 Elmhurst 3:47.95
8. Wellnitz, Cole SO-2 Nebraska-Kearney 3:50.43
9. Osing, Tanner SO-2 Augustana (Ill.) 3:53.10
10. Milhauser, Shawn SO-2 Lewis 3:56.87
  Landy, Mike   Exhibition DNF
  Nelson, Andrew   NCC Track Club DNF
1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hauser, Kyle SO-2 Illinois-Chicago 3:52.05
2. Windle, Thomas SR-4 Adrian 3:52.83
3. Bartell, Ryan SR-4 North Central (Ill.) 3:52.92
4. Baum, Mitch JR-3 Loyola (Ill.) 3:53.80
5. Halloran, Kenny SR-4 Wis.-Oshkosh 3:54.37
6. Muth, Matt SR-4 North Central (Ill.) 3:54.63
7. Odenkirk, Alex SR-4 Augustana (Ill.) 3:54.76
8. Neideck, Joshua FR-1 Indiana Wesleyan 3:54.95
9. Rumsey, David   St. Louis Track Club 3:55.63
10. Pavey, Brice SO-2 Truman 3:56.93
11. House, Fabian JR-3 Wabash 3:59.14
12. Drake, Caleb FR-1 Olivet Nazarene 4:12.55
1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mclain, Andrew SR-4 Lewis 3:57.69
2. Tubergen, Stephen SR-4 Calvin 3:58.28
3. Sullivan, Michael SO-2 Washington U. 3:58.52
4. Wagner, Kyle SR-4 Ohio Northern 3:58.66
5. Ritzi, Connor FR-1 Lewis 3:59.78
6. Chavez, Joe FR-1 Benedictine (Ill.) 4:00.38
7. Ulrich , Marius JR-3 Southern Indiana 4:00.94
8. Hedman, Tom JR-3 Wis.-Parkside 4:03.16
9. Netols, Greg   Exhibition 4:03.56
10. Wymer, Eric JR-3 Ohio Northern 4:04.40
11. Hyde, Tim SO-2 Augustana (Ill.) 4:06.18
12. Buttimer, Keegan SR-4 Augustana (Ill.) 4:08.19
1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sanchez, Aaron FR-1 St. Francis (Ill.) 4:00.17
2. Robinson, Calvin JR-3 Aurora 4:00.83
3. Schenck, Seth FR-1 Columbia (Mo.) 4:01.30
4. Keuter, Kwin   Big River Running 4:01.35
5. Meyers, Matt SO-2 Aurora 4:01.82
6. Ferguson, Josh SR-4 Calvin 4:02.41
7. Wendt, Nate SO-2 Augustana (Ill.) 4:02.89
8. Rigel, Isaac FR-1 North Central (Ill.) 4:02.94
9. Gifford, Andrew SO-2 Loyola (Ill.) 4:04.86
10. Watson, Ryan JR-3 Albion 4:05.93
11. Laskowske, AJ JR-3 North Central (Ill.) 4:06.16
12. Potter, Michael JR-3 Trinity Christian 4:10.21
13. O'Malley, Kyle   Exhibition 4:10.24
14. Barrios, Anthony FR-1 Aurora 4:11.85
15. Principato, John FR-1 St. Francis (Ill.) 4:12.28
16. Vahle, Jacob JR-3 Wheaton (Ill.) 4:18.90
1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kinfe, Michael FR-1 DuPage 4:03.46
2. Sullivan, Luke   Exhibition 4:03.54
3. Lopez, Saul SO-2 North Park 4:05.16
4. Malonda, Roger FR-1 Calumet-St. Joseph 4:05.38
5. Horneker, Justin SR-4 Fontbonne 4:05.54
6. Rozewicki, Dru SO-2 North Central (Ill.) 4:06.06
7. Headley, Danny SR-4 North Central (Ill.) 4:06.60
8. Clinton, Mitch JR-3 Albion 4:06.78
9. McQuality, James FR-1 North Central (Ill.) 4:07.09
10. Woodcock, Dereck SO-2 Wheaton (Ill.) 4:08.53
11. Sweatman, Alex JR-3 Wheaton (Ill.) 4:09.20
12. Rizzo, James SO-2 North Central (Ill.) 4:09.32
13. Elluru, Austin JR-3 Hope 4:13.21
14. Parochetti, Joseph SO-2 St. Francis (Ill.) 4:15.52
15. Ditsch, Jacob JR-3 Carthage 4:24.20
16. Lindbergh, Kent SR-4 Wheaton (Ill.) 4:28.38
1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Geiger, Andreas JR-3 Wheaton (Ill.) 4:12.51
2. Okinaka, Corey SO-2 U. of Chicago 4:15.17
3. Brady, Todd SR-4 Roosevelt 4:15.55
4. Fish, David FR-1 Carthage 4:16.49
5. Cook, Eli FR-1 Millikin 4:18.10
6. Shaw, Nick SO-2 Aurora 4:19.30
7. Larkin, Jimmy SO-2 Wheaton (Ill.) 4:20.31
8. August, Matt FR-1 Carthage 4:23.20
9. Garci­a Alvarez, Jose   Exhibition 4:27.33
1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Skrabacz, Jared SR-4 Loyola (Ill.) 4:07.27
2. Herrera, Zachary SO-2 North Central (Ill.) 4:17.58
3. Grant, Sam   Exhibition 4:20.72
4. Venezia, Sam SO-2 Benedictine (Ill.) 4:21.24
5. Remington, Brendan FR-1 Roosevelt 4:21.24
6. Jenks, Caleb JR-3 Carthage 4:23.56
7. Jaramillo, Yorkbell JR-3 U. of Chicago 4:29.33
8. Jenkins, Evan SR-4 Benedictine (Ill.) 4:35.75
9. Harness, Troy SO-2 Roosevelt 4:39.69
10. Bugajsky, Timothy   Exhibition 5:10.12