May 10-11, 2019
|
Minnesota-Duluth - Duluth, MN

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 4:00.92 4:25.02 10
2 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 4:01.34 5:11.33 8
3 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 4:02.15 3:35.52 6
4 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 4:03.08 3:31.48 5
5 Nick Marshall JR-3 MSU-Moorhead 4:03.20 2:59.97 4
6 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 4:03.81 4:11.13 3
7 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 4:04.14 4:43.21 2
8 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 4:04.44 4:19.11 1
9 Samuel Wilke JR-3 U-Mary 4:05.35 3:11.38 -
10 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 4:06.07 3:29.16 -
11 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 4:06.76 4:33.91 -
12 Isaiah Rabata JR-3 Minnesota State 4:07.12 3:22.64 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 4:02.54 4:53.48
2 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 4:04.15 4:09.04
3 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 4:02.89 3:43.46
4 Nick Marshall JR-3 MSU-Moorhead 4:04.43 3:10.66
5 Samuel Wilke JR-3 U-Mary 4:03.03 4:07.89
6 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 4:04.80 4:41.52
7 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 4:03.15 3:41.27
8 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 4:05.00 4:12.35
9 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 4:03.17 4:10.47
10 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 4:03.34 4:17.94
11 Isaiah Rabata JR-3 Minnesota State 4:03.98 3:12.75
12 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 4:04.57 5:03.27
13 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 4:05.15 3:47.99
14 Endre Wigaard JR-3 Augustana (S.D.) 4:05.22 2:56.56
15 Tyler Hudson JR-3 Concordia-St. Paul 4:06.15 4:01.23
16 Hunter Kjelshus SO-2 MSU-Moorhead 4:07.73 4:44.89
17 Brock Hegarty SO-2 Wayne State (Neb.) 4:13.04 5:06.18
18 Dylan Pierson FR-1 SW Minnesota St. 4:16.81 3:58.84
19 Carson Speicher FR-1 MSU-Moorhead 4:21.41 4:24.03
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 3:15.32 2:53.35 4:21.24 4:04.15 4:40.78 4:50.54
4 Nick Marshall JR-3 MSU-Moorhead 5:05.54 4:53.32 4:41.10 4:04.43 3:10.66 3:27.77
6 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 4:51.32 4:34.18 3:08.50 4:04.80 4:53.76 5:01.11
8 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 3:11.10 3:47.85 4:34.40 4:05.00 3:13.55 3:30.70
14 Endre Wigaard JR-3 Augustana (S.D.) 3:55.42 5:11.43 3:18.63 4:05.22 3:16.18 3:48.06
15 Tyler Hudson JR-3 Concordia-St. Paul 5:00.31 3:53.85 4:11.08 4:06.15 3:19.39 4:20.92
16 Hunter Kjelshus SO-2 MSU-Moorhead 5:04.71 3:47.92 5:04.71 4:07.73 5:07.19 4:12.69
17 Brock Hegarty SO-2 Wayne State (Neb.) 5:23.90 4:25.70 4:30.76 4:13.04 3:35.09 4:00.39
18 Dylan Pierson FR-1 SW Minnesota St. 4:45.06 4:14.25 4:11.68 4:16.81 3:04.91 4:27.09
19 Carson Speicher FR-1 MSU-Moorhead 4:50.17 5:08.47 3:16.06 4:21.41 4:05.73 3:16.06
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 4:09.82 4:02.54 2:49.78 3:47.99
3 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 3:48.32 4:02.89 4:56.33 2:50.03
5 Samuel Wilke JR-3 U-Mary 2:57.42 4:03.03 3:50.88 3:26.58
7 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 3:24.25 4:03.15 3:43.70 4:29.90
9 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 4:20.20 4:03.17 3:21.84 4:05.61
10 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 4:08.21 4:03.34 4:32.54 3:51.18
11 Isaiah Rabata JR-3 Minnesota State 4:57.66 4:03.98 3:51.78 3:00.55
12 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 5:03.27 4:04.57 5:05.72 4:41.26
13 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 4:56.64 4:05.15 4:39.48 3:28.38