May 3- 4, 2019
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Eldon Warner SR-4 South Dakota 3:46.16 2:47.36
2 Mason Phillips JR-3 Sioux Falls 3:48.30 3:16.34
3 Jake Iverson SR-4 Black Hills St. 3:51.61 3:35.40
4 Jordan Theisen JR-3 Black Hills St. 3:51.64 3:12.27
5 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 3:54.25 3:35.51
6 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 3:54.39 4:10.80
7 Gabe Peters SO-2 South Dakota St. 3:55.38 4:21.28
8 Simon Berube   U of Manitoba 3:55.89 4:17.12
9 Michael Schwinghamer SO-2 South Dakota St. 3:57.40 5:08.62
10 Tom Breuckman FR-1 South Dakota St. 3:57.84 2:58.38
11 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 3:58.76 3:37.28
12 Daniel Burkhalter Senior Unattached 3:58.89 3:32.62
13 Endre Wigaard JR-3 Augustana (S.D.) 3:59.39 4:13.76
14 Blake Iverson FR-1 South Dakota St. 3:59.93 3:07.15
15 Cole Streich SO-2 South Dakota 4:00.30 3:19.45
16 Michael Wood   U of Manitoba 4:05.18 3:45.57
17 Deric Kornelson   U of Manitoba 4:06.08 3:16.87
18 Daniel Armstrong JR-3 Sioux Falls 4:06.09 3:31.64
19 Lukas Nelson JR-3 South Dakota St. 4:06.36 5:20.27
20 Aaron Voigt FR-1 Sioux Falls 4:07.10 3:44.87
21 David Ecker FR-1 Sioux Falls 4:08.38 4:18.32
22 Jackson Harrison FR-1 Northern State 4:09.42 4:46.84
23 Dylan Pierson FR-1 SW Minnesota St. 4:10.24 4:15.25
24 Braedy Farmer Freshman U of Manitoba 4:10.89 3:20.72
25 Ayub Mohamud FR-1 Dakota State 4:12.26 3:39.47
26 Jorge Garcia SO-2 Northern State 4:12.99 5:06.12
27 Shodo Mahamed FR-1 Sioux Falls 4:14.36 3:59.10
28 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 4:14.63 4:22.27
29 Nick Lawson SR-4 Sioux Falls 4:17.46 3:38.84
30 Cameron Harming Junior Unattached 4:18.42 4:59.77
31 Seth Overholt Sophomore Unattached 4:18.64 4:49.68
32 Greg Tystahl FR-1 Buena Vista 4:18.68 5:23.35
33 Josh Liester SR-4 Sioux Falls 4:19.91 5:24.89
34 Abdinasir Abdi JR-3 South Dakota 4:20.71 5:12.86
35 Thomas Penner   U of Manitoba 4:21.41 3:52.66
36 Blake Johnston JR-3 Sioux Falls 4:22.55 3:27.42
37 Tyler Kennedy FR-1 Dakota State 4:22.80 4:12.29
38 Mitchell Mund FR-1 Sioux Falls 4:27.41 4:46.13
39 Daniel Green FR-1 Dakota State 4:28.88 4:34.26
40 Grant Vizzini JR-3 Dakota State 4:29.15 4:26.46
41 Nick Bruggeman FR-1 Dakota State 4:29.63 4:51.20
42 Ethan Thompson FR-1 Buena Vista 4:29.88 3:54.80
43 John Noyes SR-4 Sioux Falls 4:33.02 5:22.17
44 Wyatt Schlager FR-1 Sioux Falls 4:34.91 5:16.15
45 Zach Kenny JR-3 Buena Vista 4:38.55 4:41.34
46 Tyler Grames FR-1 Buena Vista 4:41.82 4:36.19
47 Matthew Marroquin FR-1 Buena Vista 4:56.22 6:16.20
  Billy Beseman JR-3 Sioux Falls DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Jackson Harrison FR-1 Northern State 3:44.48 4:09.42
24 Braedy Farmer Freshman U of Manitoba 3:28.24 4:10.89
27 Shodo Mahamed FR-1 Sioux Falls 4:06.73 4:14.36
30 Cameron Harming Junior Unattached 4:18.42 4:18.42
31 Seth Overholt Sophomore Unattached 4:16.06 4:18.64
35 Thomas Penner   U of Manitoba 4:29.26 4:21.41
36 Blake Johnston JR-3 Sioux Falls 5:04.56 4:22.55
38 Mitchell Mund FR-1 Sioux Falls 5:12.87 4:27.41
39 Daniel Green FR-1 Dakota State 5:44.17 4:28.88
40 Grant Vizzini JR-3 Dakota State 4:39.92 4:29.15
41 Nick Bruggeman FR-1 Dakota State 3:51.89 4:29.63
42 Ethan Thompson FR-1 Buena Vista 5:04.97 4:29.88
44 Wyatt Schlager FR-1 Sioux Falls 5:54.64 4:34.91
45 Zach Kenny JR-3 Buena Vista 3:20.56 4:38.55
46 Tyler Grames FR-1 Buena Vista 4:19.28 4:41.82
47 Matthew Marroquin FR-1 Buena Vista 4:59.19 4:56.22
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 3:58.76 4:25.03 5:05.62 2:56.69
12 Daniel Burkhalter Senior Unattached 3:58.89 4:56.23 5:03.39 3:49.34
14 Blake Iverson FR-1 South Dakota St. 3:59.93 2:57.55 4:04.73 3:23.94
15 Cole Streich SO-2 South Dakota 4:00.30 3:57.90 4:45.96 3:53.10
16 Michael Wood   U of Manitoba 4:05.18 4:07.64 4:44.41 4:59.12
18 Daniel Armstrong JR-3 Sioux Falls 4:06.09 3:51.33 3:26.72 3:58.71
20 Aaron Voigt FR-1 Sioux Falls 4:07.10 5:16.29 4:02.16 4:19.46
21 David Ecker FR-1 Sioux Falls 4:08.38 3:38.58 4:43.16 3:06.29
23 Dylan Pierson FR-1 SW Minnesota St. 4:10.24 4:22.76 4:42.78 4:15.25
25 Ayub Mohamud FR-1 Dakota State 4:12.26 3:52.08 3:01.63 3:21.81
26 Jorge Garcia SO-2 Northern State 4:12.99 4:53.47 4:33.23 3:35.05
29 Nick Lawson SR-4 Sioux Falls 4:17.46 3:43.99 5:32.13 3:02.80
32 Greg Tystahl FR-1 Buena Vista 4:18.68 4:29.03 3:08.84 5:10.42
33 Josh Liester SR-4 Sioux Falls 4:19.91 5:01.50 3:09.74 4:35.51
34 Abdinasir Abdi JR-3 South Dakota 4:20.71 4:46.79 3:59.86 5:31.11
37 Tyler Kennedy FR-1 Dakota State 4:22.80 4:51.71 4:43.83 4:56.97
43 John Noyes SR-4 Sioux Falls 4:33.02 5:41.28 3:22.04 5:44.01
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eldon Warner SR-4 South Dakota 3:46.16 3:48.43 3:50.69 4:24.61 3:25.81
2 Mason Phillips JR-3 Sioux Falls 3:48.30 4:43.10 4:52.23 2:46.66 4:54.51
3 Jake Iverson SR-4 Black Hills St. 3:51.61 3:53.93 3:51.61 4:00.88 4:07.83
4 Jordan Theisen JR-3 Black Hills St. 3:51.64 2:58.37 3:19.21 4:05.54 4:05.54
5 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 3:54.25 3:35.51 3:09.75 4:27.05 5:04.53
6 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 3:54.39 4:15.49 3:21.58 3:47.36 4:01.43
7 Gabe Peters SO-2 South Dakota St. 3:55.38 4:58.94 3:13.02 3:08.31 4:54.23
8 Simon Berube   U of Manitoba 3:55.89 4:12.41 4:40.71 3:53.54 2:45.13
9 Michael Schwinghamer SO-2 South Dakota St. 3:57.40 2:50.93 3:02.80 3:19.42 4:11.65
10 Tom Breuckman FR-1 South Dakota St. 3:57.84 4:28.76 4:04.98 3:48.33 4:33.52
13 Endre Wigaard JR-3 Augustana (S.D.) 3:59.39 3:16.30 3:09.12 3:33.06 5:11.21
17 Deric Kornelson   U of Manitoba 4:06.08 5:12.53 3:21.79 4:20.85 3:51.32
19 Lukas Nelson JR-3 South Dakota St. 4:06.36 5:17.81 5:07.95 4:40.85 5:00.56
28 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 4:14.63 3:31.35 3:18.62 4:01.90 3:21.16
  Billy Beseman JR-3 Sioux Falls DNF DNF DNF DNF DNF