January 18, 2020
|
Frostproof HS (I) - Frostproof, FL
|
400m (Flat)
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NCCAA NAIA A NAIA B

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Oluwafikayomi Lawrence FR-1 Southeastern U. 7.93
2 Jaqual Bush   Unattached 8.02
3 Shakera Thompson SO-2 Unattached 8.09
4 Morgan Strickland SO-2 Southeastern U. 8.29
5 Briana Ramos FR-1 Southeastern U. 8.34
6 Jan Rogers Senior Unattached 8.47
  Jade Hines SO-2 Webber DNS
  Jocelyn Williams   Unattached DNS

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaqual Bush   Unattached 7.94
2 Oluwafikayomi Lawrence FR-1 Southeastern U. 7.95
3 Shakera Thompson SO-2 Unattached 8.07
4 Morgan Strickland SO-2 Southeastern U. 8.23
5 Briana Ramos FR-1 Southeastern U. 8.29
6 Jan Rogers Senior Unattached 8.36
7 Jade Hines SO-2 Webber 8.38
8 Jocelyn Williams   Unattached 8.41
9 Zykierra Hightower   DC Elite 8.44
10 xiomara Gill   Unattached 8.49
11 Li'Mackie McMahon JR-3 Warner 8.70
12 Carolyn Boke-Johnson   Haines City 8.73
13 Tiarianne Ifill   Haines City 8.75
  Jaqual Bush FR-1 Unattached DNS
  Jhanya Quinones FR-1 Unattached DNS
  Andrea Collier   Unattached DNS
  J'nai Taylor SO-2 Webber DNS
  Erica Christensen JR-3 Keiser DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaqual Bush   Unattached 7.94
2 Oluwafikayomi Lawrence FR-1 Southeastern U. 7.95
3 Shakera Thompson SO-2 Unattached 8.07
5 Briana Ramos FR-1 Southeastern U. 8.29
7 Jade Hines SO-2 Webber 8.38
8 Jocelyn Williams   Unattached 8.41
10 xiomara Gill   Unattached 8.49
  J'nai Taylor SO-2 Webber DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Morgan Strickland SO-2 Southeastern U. 8.23
6 Jan Rogers Senior Unattached 8.36
9 Zykierra Hightower   DC Elite 8.44
11 Li'Mackie McMahon JR-3 Warner 8.70
  Andrea Collier   Unattached DNS
  Jaqual Bush FR-1 Unattached DNS
  Jhanya Quinones FR-1 Unattached DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Carolyn Boke-Johnson   Haines City 8.73
13 Tiarianne Ifill   Haines City 8.75
  Erica Christensen JR-3 Keiser DNS

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaqual Bush   Unattached 25.48
2 Oluwafikayomi Lawrence FR-1 Southeastern U. 25.82
3 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 26.35
4 Amaya Kier FR-1 Southeastern U. 26.54
5 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 26.70
6 xiomara Gill   Unattached 26.92
7 Briana Ramos FR-1 Southeastern U. 27.44
8 Morgan Strickland SO-2 Southeastern U. 27.50
9 Zykierra Hightower   DC Elite 27.69
10 Tyla Jenkins Freshman LWTF 28.11
11 Jan Rogers Senior Unattached 28.40
12 Azaline Thompson SO-2 Warner 28.45
13 Carolyn Boke-Johnson   Haines City 28.85
14 Mariah Ray 7 Unattached 29.02
15 Caleigha White 7 Unattached 29.12
16 Chelsey Ernest SO-2 Warner 29.51
17 Arien West Freshman LWTF 29.71
18 Antoinette Faulk SO-2 Warner 31.07
19 Meloni Salters FR-1 Warner 32.12
20 Kerionna Wiley Freshman LWTF 32.98
  Jaqual Bush FR-1 Unattached DNS
  Tiarianne Ifill   Haines City DNS
  Mysha Graham Senior LWTF DNS
  Amber Huffman Junior LWTF DNS
  Andrea Collier   Unattached DNS
  Li'Mackie McMahon JR-3 Warner DNS
  J'nai Taylor SO-2 Webber DNS
  Miyah Ford SO-2 Southeastern U. DNS
  Bianca Bruney   C&C Speed Dynaic TC DNS
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaqual Bush   Unattached 25.48
2 Oluwafikayomi Lawrence FR-1 Southeastern U. 25.82
3 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 26.35
5 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 26.70
6 xiomara Gill   Unattached 26.92
  Miyah Ford SO-2 Southeastern U. DNS
  J'nai Taylor SO-2 Webber DNS
  Jaqual Bush FR-1 Unattached DNS
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Amaya Kier FR-1 Southeastern U. 26.54
7 Briana Ramos FR-1 Southeastern U. 27.44
8 Morgan Strickland SO-2 Southeastern U. 27.50
11 Jan Rogers Senior Unattached 28.40
12 Azaline Thompson SO-2 Warner 28.45
16 Chelsey Ernest SO-2 Warner 29.51
  Bianca Bruney   C&C Speed Dynaic TC DNS
  Li'Mackie McMahon JR-3 Warner DNS
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Zykierra Hightower   DC Elite 27.69
10 Tyla Jenkins Freshman LWTF 28.11
14 Mariah Ray 7 Unattached 29.02
15 Caleigha White 7 Unattached 29.12
17 Arien West Freshman LWTF 29.71
  Andrea Collier   Unattached DNS
  Amber Huffman Junior LWTF DNS
  Mysha Graham Senior LWTF DNS
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Carolyn Boke-Johnson   Haines City 28.85
18 Antoinette Faulk SO-2 Warner 31.07
19 Meloni Salters FR-1 Warner 32.12
20 Kerionna Wiley Freshman LWTF 32.98
  Tiarianne Ifill   Haines City DNS

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 57.21
2 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 57.23
3 Yuriah Bigos FR-1 Southeastern U. 58.87
4 Rachel Boyd FR-1 Southeastern U. 59.41
5 Jocelyn Williams   Unattached 1:01.94
6 Zykierra Hightower   DC Elite 1:03.63
7 Areeyanna Bonds 8 Unattached 1:04.65
8 Tyla Jenkins Freshman LWTF 1:05.46
9 Rachel St. Angelo FR-1 Southeastern U. 1:05.77
10 Arien West Freshman LWTF 1:08.80
11 Tatyana Dennis SO-2 Warner 1:10.78
12 Faith Turner FR-1 Keiser 1:10.92
13 Mariah Ray 7 Unattached 1:16.59
14 Caleigha White 7 Unattached 1:19.29
15 Meloni Salters FR-1 Warner 1:21.09
  Mysha Graham Senior LWTF DNS
  Amber Huffman Junior LWTF DNS
  Andrea Collier   Unattached DNS
  Ashley Epps FR-1 Southeastern U. DNS
  Emonei Wynn FR-1 Keiser DNS
  Bianca Bruney   C&C Speed Dynaic TC DNS
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 57.21
2 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 57.23
3 Yuriah Bigos FR-1 Southeastern U. 58.87
4 Rachel Boyd FR-1 Southeastern U. 59.41
6 Zykierra Hightower   DC Elite 1:03.63
7 Areeyanna Bonds 8 Unattached 1:04.65
8 Tyla Jenkins Freshman LWTF 1:05.46
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Arien West Freshman LWTF 1:08.80
11 Tatyana Dennis SO-2 Warner 1:10.78
14 Caleigha White 7 Unattached 1:19.29
  Bianca Bruney   C&C Speed Dynaic TC DNS
  Ashley Epps FR-1 Southeastern U. DNS
  Andrea Collier   Unattached DNS
  Amber Huffman Junior LWTF DNS
  Mysha Graham Senior LWTF DNS
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Jocelyn Williams   Unattached 1:01.94
9 Rachel St. Angelo FR-1 Southeastern U. 1:05.77
12 Faith Turner FR-1 Keiser 1:10.92
13 Mariah Ray 7 Unattached 1:16.59
15 Meloni Salters FR-1 Warner 1:21.09
  Emonei Wynn FR-1 Keiser DNS

Women's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Dunn SO-2 Southeastern U. 1:49.91
2 Saw Ahmara   Unattached 1:53.20
3 Tyra Williams SR-4 Keiser 1:55.59
4 Constance Youngblood JR-3 Keiser 1:58.89
5 Chelsey Ernest SO-2 Warner 2:02.24
6 Tatyana Dennis SO-2 Warner 2:06.18
  Shyann Jackson FR-1 Keiser DNS
  Kerionna Wiley Freshman LWTF DNS
  Layla Oneal Freshman LWTF DNS

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emma Woltjer FR-1 Southeastern U. 2:29.12
2 Jenycha Rivera SR-4 Southeastern U. 2:37.72
3 Maddison Welch SO-2 Southeastern U. 2:41.44
4 Chanaiya Richards JR-3 Keiser 2:50.52
5 Layla Oneal Freshman LWTF 3:06.11
6 Kerionna Wiley Freshman LWTF 3:08.30
7 Ana Ríos 2 Unattached 3:12.10

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maddison Welch SO-2 Southeastern U. 3:31.16
2 Jenycha Rivera SR-4 Southeastern U. 3:33.06
3 Teresa Gasper-Herrera FR-1 Keiser 3:40.70
4 Hazel Rodriguez FR-1 Keiser 3:43.92
  Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. DNF

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Raeanna Pabon JR-3 Southeastern U. 5:45.77
2 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 6:04.27
3 Autumn Kloth Sophomore Unattached 6:18.80
4 Ana Ríos 2 Unattached 6:59.36
5 Rocio Gonzalez Sophomore Unattached 7:18.68
6 Shannon Kloth Sophomore Unattached 8:32.88
7 Zari Marquez Senior Unattached 10:10.13
  felicia Dickenson Freshman Unattached DNF

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 10:27.62
2 Makenzie Johnson SO-2 Southeastern U. 11:12.16
3 Kendal Clark JR-3 Webber 11:14.00
4 Kelsi Ogilvie SO-2 Southeastern U. 11:20.92
5 Emma McLaughlin FR-1 Southeastern U. 11:46.56
6 Macy Peterson JR-3 Southeastern U. 11:53.50
7 Teresa Gasper-Herrera FR-1 Keiser 12:05.84
8 Areeyanna Bonds 8 Unattached 12:13.40
9 Hazel Rodriguez FR-1 Keiser 12:42.04
10 Liliana Baker FR-1 Southeastern U. 12:48.30
11 Mikayla Kalapuch JR-3 Southeastern U. 12:53.52
12 Kalyn Buteyn SR-4 Warner 12:58.00
13 Joy Spears FR-1 Southeastern U. 13:20.08

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kalyn Buteyn SR-4 Warner 24:06.59

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ashley Epps FR-1 Southeastern U. 9.04
2 Amaya Kier FR-1 Southeastern U. 9.16
3 CHELSI Williams   Lakeland Incredibles 9.22
4 Michelle Tierney SO-2 Southeastern U. 10.28
5 Tanesia Huckaby SO-2 Southeastern U. 10.34
6 Antoinette Faulk SO-2 Warner 11.09
7 Meloni Salters FR-1 Warner 14.65
  Brittany House SR-4 Webber DNS

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 CHELSI Williams   Lakeland Incredibles 9.29
2 Amaya Kier FR-1 Southeastern U. 9.39
3 Ashley Epps FR-1 Southeastern U. 9.42
4 Tanesia Huckaby SO-2 Southeastern U. 10.15
5 Brittany House SR-4 Webber 10.44
6 Michelle Tierney SO-2 Southeastern U. 10.52
7 Antoinette Faulk SO-2 Warner 12.46
8 Meloni Salters FR-1 Warner 13.51

Women's Distance Medley Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Southeastern U. Raeanna Pabon, Rachel Boyd, Emma Woltjer, Julia Rohm 13:11.36

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Erica Christensen JR-3 Keiser 1.55m 5' 1"
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XXX
2 Brittany House SR-4 Webber 1.50m 4' 11"
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
3 Jessica Hidden FR-1 Southeastern U. 1.50m 4' 11"
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
4 Nicolette Snyder JR-3 Keiser 1.40m 4' 7"
  • 1.40
    XO
  • 1.45
    XXX
  Michelle Tierney SO-2 Southeastern U. NH NH
  • 1.40
    XXX
  Antoinette Faulk SO-2 Warner NH NH
  • 1.40
    XXX
  Mysha Graham Senior LWTF NH NH

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Jade Hines SO-2 Webber 4.95m 16' 3"
  • 4.80  
  • 4.95  
  • 4.89  
  • 4.75  
  • 4.86  
  • 4.91  
2 LaDaijahnae Miller FR-1 Southeastern U. 4.85m 15' 11"
  • FOUL  
  • 4.39  
  • 4.85  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.71  
3 Emonei Wynn FR-1 Keiser 4.83m 15' 10.25"
  • 4.53  
  • 4.83  
  • 4.75  
4 CHELSI Williams   Lakeland Incredibles 4.83m 15' 10.25"
  • 4.62  
  • 4.83  
  • FOUL  
  • 4.46  
  • 4.68  
  • FOUL  
5 Tiarianne Ifill   Haines City 4.73m 15' 6.25"
  • 4.57  
  • 4.49  
  • 4.73  
  • FOUL  
  • 4.63  
  • 4.72  
6 Idalia Romero-Talbert FR-1 Southeastern U. 4.48m 14' 8.5"
  • 4.45  
  • 4.48  
  • 4.19  
  • FOUL  
  • 4.43  
  • 4.26  
7 Azaline Thompson SO-2 Warner 4.47m 14' 8"
  • FOUL  
  • 4.12  
  • 4.47  
  • 4.32  
  • 4.17  
  • FOUL  
8 Nicolette Snyder JR-3 Keiser 4.43m 14' 6.5"
  • FOUL  
  • 4.43  
  • 4.38  
9 Prosperity Wright FR-1 Southeastern U. 4.39m 14' 5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.39  
  • 4.32  
  • FOUL  
  • 4.34  
10 Li'Mackie McMahon JR-3 Warner 4.37m 14' 4"
  • 4.12  
  • FOUL  
  • 4.37  
  Felicia Frimpong SR-4 Keiser NM NM
  J'nai Taylor SO-2 Webber NM NM
  Layla Oneal Freshman LWTF NM NM

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 LaDaijahnae Miller FR-1 Southeastern U. 10.83m 35' 6.5"
  • 10.44  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.83  
  • FOUL  
  • 10.65  
2 CHELSI Williams   Lakeland Incredibles 10.76m 35' 3.75"
  • 10.35  
  • 10.46  
  • PASS  
  • 10.65  
  • FOUL  
  • 10.76  
3 Miyah Ford SO-2 Southeastern U. 10.59m 34' 9"
  • 10.37  
  • FOUL  
  • 10.46  
  • 10.59  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Prosperity Wright FR-1 Southeastern U. 10.35m 33' 11.5"
  • FOUL  
  • 10.35  
  • FOUL  
  • 10.10  
  • 10.34  
  • FOUL  
5 Azaline Thompson SO-2 Warner 9.93m 32' 7"
  • FOUL  
  • 9.93  
  • 9.91  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
6 Nicolette Snyder JR-3 Keiser 9.88m 32' 5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.47  
  • 9.88  
  • 9.46  
  • 9.85  
7 Emonei Wynn FR-1 Keiser 9.86m 32' 4.25"
  • 9.57  
  • 9.86  
  • FOUL  
  • 9.45  
  • 9.69  
  • 9.64  
8 Idalia Romero-Talbert FR-1 Southeastern U. 9.79m 32' 1.5"
  • FOUL  
  • 9.79  
  • FOUL  
  • 9.37  
  • PASS  
  • PASS  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Michelle Tierney SO-2 Southeastern U. 11.07m 36' 4"
  • 10.92  
  • 11.07  
  • 10.20  
  • 10.37  
  • 10.37  
  • 9.90  
2 Princess Nwankwo SO-2 Southeastern U. 10.25m 33' 7.5"
  • 9.14  
  • 9.98  
  • 10.07  
  • 10.25  
  • 9.96  
  • 9.82  
3 Sarah Byrd FR-1 Keiser 9.94m 32' 7.5"
  • 8.76  
  • 9.25  
  • 9.70  
  • 9.22  
  • 9.94  
  • 9.08  
4 Courtnie Perry JR-3 Webber 9.39m 30' 9.75"
  • 9.10  
  • FOUL  
  • 9.17  
  • 9.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Nicole Harris FR-1 Southeastern U. 8.58m 28' 1.75"
  • 8.58  
  • 7.42  
  • 8.55  
  • FOUL  
  • 8.54  
  • 8.39  
6 Isabelle Lachermeier SO-2 Warner 8.35m 27' 4.75"
  • 8.35  
  • 7.83  
  • 8.12  
  • 8.10  
  • 8.04  
  • 8.03  
  Paulette Burke   UNAT-Webber NM NM
  Azaline Thompson SO-2 Warner NM NM
  Caitlin Serle JR-3 Unattached NM NM

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Princess Nwankwo SO-2 Southeastern U. 14.76m 48' 5.25"
  • 12.64  
  • 11.61  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 14.76  
2 Courtnie Perry JR-3 Webber 13.15m 43' 1.75"
  • 13.06  
  • 13.05  
  • 11.82  
  • 12.27  
  • 12.35  
  • 13.15  
3 Nicole Harris FR-1 Southeastern U. 8.65m 28' 4.5"
  • 8.25  
  • 8.39  
  • 6.70  
  • 8.65  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Paulette Burke   UNAT-Webber NM NM