April 17, 2021
|
East Stroudsburg - East Stroudsburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII CACC AARTFC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Miller FR-1 Lock Haven 1:41.89 1:36.03 1:57.11 1:26.67
2 khabeeba Mills FR-1 Essex CC 1:35.17 1:34.00 1:57.49 1:44.57
3 Papa Diop JR-3 Manhattanville 2:08.83 1:36.62 1:59.28 1:43.78
4 Alejandro Paez FR-1 East Stroudsburg 1:23.87 1:43.04 1:59.81 2:30.96
5 Alex Quillan SO-2 St. Thomas Aquinas 1:42.06 1:43.26 2:00.07 2:13.28
6 Bill Hallinan SR-4 U. of Sciences 1:27.88 1:42.33 2:00.38 1:43.53
7 Stephen Barbaro SR-4 Molloy 1:26.90 2:35.69 2:00.69 2:01.90
8 John Fitzsimmons JR-3 Molloy 2:31.40 1:46.59 2:01.12 1:33.27
9 Luke Valdevit SO-2 East Stroudsburg 1:47.30 1:33.89 2:01.93 2:01.93
10 JADON PARRIS FR-1 Seton Hall 1:42.96 1:47.92 2:04.04 1:52.88
11 Cesar Juarez FR-1 St. Thomas Aquinas 2:14.21 2:22.99 2:05.43 2:10.45
12 Andrew Basile FR-1 Bloomsburg 2:08.10 2:11.86 2:05.58 2:24.42
13 Sirish Modhagala Junior Seton Hall 2:42.08 2:21.98 2:05.64 1:36.75
14 Garrett Harris FR-1 CCBC Essex 2:06.07 1:50.95 2:06.07 2:41.37
15 Nicholas Nanan FR-1 Adelphi 1:29.71 2:43.00 2:06.35 2:37.94
16 Skyler Koch SO-2 Lock Haven 1:34.13 2:17.38 2:07.20 1:31.59
17 Matt Tina JR-3 St. Thomas Aquinas 2:23.55 2:35.09 2:08.17 1:29.72
18 Andrew Drescher FR-1 St. Thomas Aquinas 2:26.54 2:03.40 2:08.54 1:47.98
19 Michael Kelly SO-2 Marywood 1:49.59 2:32.13 2:08.92 2:17.95
20 Schnyder Germain FR-1 Molloy 2:38.71 1:53.55 2:09.03 2:16.78
21 Jack Terry-Kantor JR-3 St. Thomas Aquinas 1:38.20 1:38.20 2:09.21 2:23.43
22 James Sullivan FR-1 Saint Rose 1:39.53 1:32.99 2:10.96 2:14.89
23 Salah Alhudais FR-1 Saint Rose 2:16.48 1:38.43 2:11.23 2:47.98
24 Adam Zelin FR-1 Adelphi 2:25.46 1:33.42 2:13.45 2:08.12
25 Kyle Scherer FR-1 Goldey-Beacom 2:24.22 2:21.55 2:13.53 2:05.52
26 Patrick Gunn JR-3 St. Thomas Aquinas 2:13.39 1:59.91 2:14.73 1:54.52
27 Daniel McDonald FR-1 Essex CC 2:01.74 2:05.84 2:16.78 2:35.93
28 Darius Richards FR-1 East Stroudsburg 1:35.79 2:38.73 2:16.83 1:59.05
29 Parker Klausner FR-1 CCBC Essex 2:26.11 2:55.62 2:20.49 1:46.78
30 Jimmy Ascencio FR-1 Manhattanville 2:52.85 2:48.57 2:22.85 2:12.85
31 Anthony Crocco SO-2 Manhattanville 2:11.56 2:34.44 2:23.00 2:14.42
32 Tymir Ash-shaheed FR-1 Goldey-Beacom 2:22.51 2:15.16 2:26.91 3:05.11
33 Bradley Beamer   Cabrini 2:42.09 3:09.61 2:32.91 2:23.74
34 Patrick Bennett FR-1 CCBC Essex 1:51.74 2:38.96 2:37.38 3:15.16
  Davian Gray FR-1 Essex CC DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 khabeeba Mills FR-1 Essex CC 1:46.92 1:22.25 1:57.49 2:18.64 2:02.19 1:57.49 2:13.94
19 Michael Kelly SO-2 Marywood 2:07.63 2:42.44 2:08.92 1:31.54 2:21.82 2:38.58 2:20.53
25 Kyle Scherer FR-1 Goldey-Beacom 2:24.22 2:33.56 2:13.53 2:38.90 2:10.86 2:20.21 2:26.89
27 Daniel McDonald FR-1 Essex CC 2:27.73 2:50.98 2:16.78 2:29.09 1:46.69 2:27.73 2:34.57
29 Parker Klausner FR-1 CCBC Essex 2:34.54 1:48.18 2:20.49 2:26.11 2:19.09 2:27.52 2:17.68
32 Tymir Ash-shaheed FR-1 Goldey-Beacom 2:57.77 3:02.17 2:26.91 2:34.26 2:01.94 2:15.16 1:59.00
33 Bradley Beamer   Cabrini 2:17.62 2:52.79 2:32.91 2:32.91 2:08.45 2:31.38 2:26.80
34 Patrick Bennett FR-1 CCBC Essex 2:59.42 2:51.55 2:37.38 1:51.74 3:12.01 2:46.83 2:20.07
  Davian Gray FR-1 Essex CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 JADON PARRIS FR-1 Seton Hall 2:04.04 1:50.40 1:49.16 1:57.84 1:47.92
13 Sirish Modhagala Junior Seton Hall 2:05.64 2:09.41 1:40.52 2:00.62 2:08.16
14 Garrett Harris FR-1 CCBC Essex 2:06.07 1:32.04 2:17.42 2:36.33 2:17.42
16 Skyler Koch SO-2 Lock Haven 2:07.20 2:14.84 2:31.37 2:37.73 1:55.76
17 Matt Tina JR-3 St. Thomas Aquinas 2:08.17 2:17.15 2:05.61 2:35.09 1:38.69
18 Andrew Drescher FR-1 St. Thomas Aquinas 2:08.54 1:46.69 1:54.40 2:30.40 2:25.25
21 Jack Terry-Kantor JR-3 St. Thomas Aquinas 2:09.21 2:07.92 2:14.38 1:30.45 2:35.06
23 Salah Alhudais FR-1 Saint Rose 2:11.23 1:50.24 2:36.17 1:37.11 2:12.55
24 Adam Zelin FR-1 Adelphi 2:13.45 2:02.78 2:49.49 2:28.13 2:21.46
26 Patrick Gunn JR-3 St. Thomas Aquinas 2:14.73 2:41.68 1:59.91 2:26.86 2:02.61
28 Darius Richards FR-1 East Stroudsburg 2:16.83 1:52.20 1:45.36 2:40.10 2:25.04
30 Jimmy Ascencio FR-1 Manhattanville 2:22.85 1:54.28 2:15.71 1:44.28 2:47.14
31 Anthony Crocco SO-2 Manhattanville 2:23.00 1:45.82 1:45.82 2:04.41 2:05.84
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Luke Valdevit SO-2 East Stroudsburg 1:30.23 2:01.93 1:38.77 2:21.44 1:42.43 1:49.74
11 Cesar Juarez FR-1 St. Thomas Aquinas 1:50.38 2:05.43 1:57.91 2:34.28 2:28.01 1:41.60
12 Andrew Basile FR-1 Bloomsburg 1:32.93 2:05.58 1:58.05 1:55.54 2:43.26 1:40.47
15 Nicholas Nanan FR-1 Adelphi 2:00.04 2:06.35 1:36.03 2:34.15 1:41.08 1:44.87
20 Schnyder Germain FR-1 Molloy 1:34.20 2:09.03 2:02.58 1:58.71 2:32.26 2:34.84
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ryan Miller FR-1 Lock Haven 1:57.11
3 Papa Diop JR-3 Manhattanville 1:59.28
4 Alejandro Paez FR-1 East Stroudsburg 1:59.81
5 Alex Quillan SO-2 St. Thomas Aquinas 2:00.07
6 Bill Hallinan SR-4 U. of Sciences 2:00.38
7 Stephen Barbaro SR-4 Molloy 2:00.69
8 John Fitzsimmons JR-3 Molloy 2:01.12
22 James Sullivan FR-1 Saint Rose 2:10.96