March 6, 2021
|
Southern Wesleyan - Central, SC
|
Timing: cfpitiming.com
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov Conference Carolinas NCCAA NAIA A NAIA B Peach Belt

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kai Brickey   Augusta 1:56.83 1:27.63 1:49.82 1:42.81 1:22.95
2 Shemar Hylton   Benedict 1:57.13 2:18.22 1:59.48 2:27.59 1:57.13
3 Gary Halverson   Piedmont 1:57.97 1:34.38 2:18.03 1:45.00 2:32.19
4 Thomas Thierfelder Junior Belmont Abbey 1:58.28 1:48.82 1:33.45 2:13.66 1:32.26
5 Victor Shellhammer Senior North Greenville 1:59.50 2:03.09 1:58.31 1:27.24 2:07.87
6 Christopher Lomax   Lees-McRae 1:59.84 1:55.05 2:02.24 1:46.66 1:26.29
7 Michael Steurer   Bob Jones 1:59.97 1:44.38 1:32.38 1:57.57 1:50.38
8 Jensen Button Senior Erskine 2:00.95 2:09.42 1:35.55 2:07.00 1:39.18
9 Zion Murry Sophomore Erskine 2:01.26 1:44.29 1:55.20 2:00.05 2:23.09
10 Andrew Ybarra   Lees-McRae 2:02.13 2:37.55 2:35.11 2:16.79 1:38.93
11 Stephen Dukes   Methodist 2:02.40 1:29.36 1:33.03 2:39.12 2:39.12
12 Ludcheel Colas   Southern Wesleyan 2:02.49 1:53.92 1:39.22 2:23.32 1:53.92
13 Jose Hernandez   Belmont Abbey 2:03.13 1:39.74 2:20.37 1:37.28 1:28.66
14 Devonta Newbold   Benedict 2:03.74 1:51.37 2:00.03 2:07.46 1:37.76
15 Clathton Henfield   King 2:03.85 2:26.15 2:08.81 1:51.47 2:28.62
16 Amir McCall Senior North Greenville 2:04.47 1:49.54 2:11.94 1:47.05 1:42.07
17 Hunter Norman   Anderson (S.C.) 2:04.84 2:08.59 1:53.61 2:29.81 1:39.88
18 Shmael Jacques Senior Erskine 2:05.20 2:13.97 1:40.16 1:36.41 2:10.21
19 Malik Beaver   Columbia Int'l 2:05.68 2:03.17 2:27.05 2:32.08 1:30.49
20 Jesus Pacheco   King 2:06.26 1:28.39 1:49.85 1:58.69 2:36.57
21 Kade McDonald   King 2:06.64 1:40.05 1:47.65 1:34.98 2:33.24
22 Jacob Holcombe Senior North Greenville 2:06.81 2:03.01 1:47.79 2:24.57 1:57.94
23 Kyle Bailey   Erskine 2:06.92 1:41.54 1:31.39 1:51.69 2:04.39
24 Joshua Steadman   North Greenville 2:07.48 2:44.45 1:54.74 1:33.06 1:40.71
25 Josh DePeaza   Augusta 2:08.00 1:32.16 2:42.56 1:34.72 2:13.12
26 Jordan Keith   King 2:08.47 1:50.49 1:40.21 1:38.93 2:22.61
27 Joel Parker   King 2:08.60 1:54.46 2:30.47 2:44.61 2:47.18
28 Adam Nadler   Indiana East 2:09.71 1:58.04 2:39.55 2:29.17 1:38.58
29 Robert Lewis Senior Erskine 2:10.26 2:46.74 2:49.34 1:59.84 1:40.30
30 Tommy Pearson Senior North Greenville 2:10.37 1:36.48 2:41.66 2:45.57 2:42.97
31 Adam Granade   Truett-McConnell 2:10.39 2:06.48 2:11.70 1:41.71 2:05.18
32 Hayden Goode   North Greenville 2:10.53 2:14.45 1:37.90 2:45.78 1:43.12
33 Jacob Harris   Southern Wesleyan 2:10.90 2:43.63 2:34.47 2:17.45 2:50.17
34 Trent Rivers   Pfeiffer 2:10.94 1:59.16 1:38.21 2:46.30 2:21.42
35 Isaac Banks   Truett-McConnell 2:11.38 2:23.21 1:37.23 2:46.86 2:20.58
36 Cole Elrod   Piedmont 2:11.42 1:37.25 2:41.65 2:37.71 2:36.39
37 Keshawn Maxwell   Piedmont 2:11.52 2:10.21 2:27.31 1:55.74 1:36.01
38 Noah Dilday   Southern Wesleyan 2:11.71 2:38.06 1:37.47 1:59.86 1:37.47
39 Joseph Grassmid   Bob Jones 2:12.88 2:39.46 1:40.99 2:38.13 2:40.79
40 Jordan Griffiths Senior North Greenville 2:13.21 2:37.19 2:11.88 1:42.58 2:17.21
41 Ryan Heying   Bob Jones 2:13.37 1:42.70 2:09.37 2:08.04 2:16.04
42 Blaine Metcalf   King 2:13.68 2:00.32 2:19.03 2:37.75 2:04.33
43 Izaiah Doering   Indiana East 2:13.80 2:47.25 2:39.23 1:53.73 2:01.76
44 Ethan Kaufelds   North Greenville 2:14.56 1:43.62 2:19.95 2:17.26 2:38.78
45 Jake Allison   King 2:14.83 1:39.78 2:35.06 2:08.09 1:51.91
46 Baron Gossman Junior Methodist 2:15.35 1:49.64 2:35.66 2:31.60 1:41.52
47 Noah Irwin   Piedmont 2:15.52 2:41.27 1:36.22 1:44.35 2:26.37
48 Amos Chebii   Benedict 2:16.53 2:13.80 2:57.49 2:17.90 2:28.82
49 Josh Booher   King 2:16.73 2:05.80 2:56.39 2:03.06 2:24.94
50 Trey Huguley   Piedmont 2:17.25 1:58.04 1:37.45 2:54.31 1:36.08
51 Kyle Hart   King 2:17.90 2:33.07 1:47.57 2:22.04 2:27.56
52 Connor Moranos   Piedmont 2:17.96 1:51.75 2:11.07 2:30.38 2:51.07
53 Richard Thomas   Allen 2:18.34 2:04.51 2:00.36 2:54.31 2:21.11
54 Mason Thomas   King 2:20.17 1:53.54 2:20.17 2:15.97 1:38.12
55 Samuel Flook   North Greenville 2:20.47 2:42.95 2:37.33 2:24.69 2:33.12
56 Derrian Wright   Augusta 2:21.84 2:09.08 2:19.01 2:26.10 2:19.01
57 Luke Roland   Indiana East 2:22.00 2:36.20 2:31.94 1:55.02 2:36.20
58 Bo Taylor   North Greenville 2:23.20 3:01.87 1:44.54 3:01.87 2:08.88
59 Jonathan Gallardo   Piedmont 2:23.67 3:06.78 2:43.79 2:59.59 1:57.81
60 Thomas Heilman   Benedict 2:27.73 2:17.39 3:06.14 1:46.37 2:02.62
61 Jackson Hanrahan   Pfeiffer 2:29.09 2:11.20 2:08.22 2:45.49 2:33.57
62 Kris Fuller   Truett-McConnell 2:31.00 2:12.88 3:16.30 2:21.94 1:59.29
  Dylan Brown   Pfeiffer DNS DNS DNS DNS DNS
  Ethan Yopp   Augusta DNS DNS DNS DNS DNS
  Konnor Palacios Senior Southern Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS
  Caleb Davis   Bob Jones DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kai Brickey   Augusta 1:56.83 2:14.36 2:24.87
2 Shemar Hylton   Benedict 1:57.13 1:55.96 1:52.45
3 Gary Halverson   Piedmont 1:57.97 1:49.72 1:48.54
4 Thomas Thierfelder Junior Belmont Abbey 1:58.28 2:06.56 2:03.02
5 Victor Shellhammer Senior North Greenville 1:59.50 1:28.43 1:41.58
7 Michael Steurer   Bob Jones 1:59.97 2:07.17 2:31.17
16 Amir McCall Senior North Greenville 2:04.47 2:14.43 2:00.74
25 Josh DePeaza   Augusta 2:08.00 2:01.60 1:38.56
48 Amos Chebii   Benedict 2:16.53 1:47.86 2:11.07
56 Derrian Wright   Augusta 2:21.84 2:27.52 2:57.30
  Caleb Davis   Bob Jones DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Christopher Lomax   Lees-McRae 2:09.43 1:29.88 1:59.84 1:50.26
8 Jensen Button Senior Erskine 1:29.51 1:34.35 2:00.95 2:19.10
10 Andrew Ybarra   Lees-McRae 1:54.81 2:15.57 2:02.13 1:42.59
11 Stephen Dukes   Methodist 2:25.66 1:33.03 2:02.40 1:41.60
13 Jose Hernandez   Belmont Abbey 2:03.13 2:04.37 2:03.13 1:47.13
14 Devonta Newbold   Benedict 1:50.13 1:52.61 2:03.74 2:17.36
15 Clathton Henfield   King 1:45.28 1:36.61 2:03.85 1:47.75
23 Kyle Bailey   Erskine 1:54.23 1:59.31 2:06.92 1:37.73
30 Tommy Pearson Senior North Greenville 2:41.66 1:40.39 2:10.37 1:37.78
33 Jacob Harris   Southern Wesleyan 2:09.60 2:26.61 2:10.90 2:20.07
60 Thomas Heilman   Benedict 2:38.08 3:00.23 2:27.73 2:05.57
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Zion Murry Sophomore Erskine 2:01.26 2:14.60
12 Ludcheel Colas   Southern Wesleyan 2:02.49 1:45.35
17 Hunter Norman   Anderson (S.C.) 2:04.84 1:31.14
18 Shmael Jacques Senior Erskine 2:05.20 2:06.46
20 Jesus Pacheco   King 2:06.26 2:30.25
28 Adam Nadler   Indiana East 2:09.71 2:03.23
36 Cole Elrod   Piedmont 2:11.42 2:46.91
39 Joseph Grassmid   Bob Jones 2:12.88 1:56.94
41 Ryan Heying   Bob Jones 2:13.37 1:54.70
43 Izaiah Doering   Indiana East 2:13.80 1:44.37
57 Luke Roland   Indiana East 2:22.00 1:40.82
  Konnor Palacios Senior Southern Wesleyan DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Malik Beaver   Columbia Int'l 2:05.68 2:29.56 1:58.14 1:50.60
21 Kade McDonald   King 2:06.64 1:48.91 2:01.58 2:29.44
22 Jacob Holcombe Senior North Greenville 2:06.81 2:06.81 1:52.86 1:57.94
24 Joshua Steadman   North Greenville 2:07.48 2:10.03 2:34.25 2:34.25
26 Jordan Keith   King 2:08.47 2:14.90 1:46.63 2:25.18
31 Adam Granade   Truett-McConnell 2:10.39 2:02.57 2:46.90 1:33.88
32 Hayden Goode   North Greenville 2:10.53 2:05.31 2:17.06 2:19.67
35 Isaac Banks   Truett-McConnell 2:11.38 2:02.19 2:03.50 1:55.62
42 Blaine Metcalf   King 2:13.68 2:43.09 2:24.38 2:01.65
45 Jake Allison   King 2:14.83 2:32.36 2:49.89 2:53.93
52 Connor Moranos   Piedmont 2:17.96 2:44.18 1:42.09 2:37.28
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Joel Parker   King 2:25.32 2:08.60 1:53.17 2:27.89 2:22.75 2:06.03
29 Robert Lewis Senior Erskine 1:31.19 2:10.26 2:32.41 2:44.13 2:40.22 2:28.50
37 Keshawn Maxwell   Piedmont 2:02.32 2:11.52 2:08.89 2:33.88 2:31.25 2:24.68
38 Noah Dilday   Southern Wesleyan 2:24.89 2:11.71 2:43.32 1:33.52 2:27.52 1:55.91
40 Jordan Griffiths Senior North Greenville 1:58.56 2:13.21 2:21.21 2:18.54 2:37.19 2:13.21
44 Ethan Kaufelds   North Greenville 1:38.23 2:14.56 2:19.95 2:40.13 1:53.03 2:50.90
46 Baron Gossman Junior Methodist 1:55.05 2:15.35 1:49.64 2:43.78 2:26.18 2:55.96
47 Noah Irwin   Piedmont 1:49.78 2:15.52 2:26.37 2:45.34 2:54.82 1:43.00
50 Trey Huguley   Piedmont 2:36.47 2:17.25 2:57.06 2:48.82 1:53.92 2:14.51
51 Kyle Hart   King 2:49.62 2:17.90 1:50.32 1:43.43 2:38.59 2:11.01
55 Samuel Flook   North Greenville 2:13.45 2:20.47 1:38.33 2:03.62 2:02.21 2:12.05
62 Kris Fuller   Truett-McConnell 3:04.22 2:31.00 2:20.43 2:58.18 1:57.78 2:29.49
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Trent Rivers   Pfeiffer 2:10.94 2:22.73 1:55.23
49 Josh Booher   King 2:16.73 2:44.08 1:48.02
53 Richard Thomas   Allen 2:18.34 2:46.01 1:39.61
54 Mason Thomas   King 2:20.17 1:50.74 2:36.99
58 Bo Taylor   North Greenville 2:23.20 1:45.97 2:48.98
59 Jonathan Gallardo   Piedmont 2:23.67 2:43.79 1:44.88
61 Jackson Hanrahan   Pfeiffer 2:29.09 2:12.69 1:56.29
  Ethan Yopp   Augusta DNS DNS DNS
  Dylan Brown   Pfeiffer DNS DNS DNS