March 4, 2022
|
Tampa (O) - Tampa, FL
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anna Sentner SO-2 Tampa 17:19.45
2 Madison Niederriter FR-1 Stetson 17:41.36
3 Ellie Fluman FR-1 Florida Southern 17:44.38
4 Ivanova Yanes SO-2 Nova Southeastern 17:53.14
5 Paige Patterson JR-3 Saint Leo 17:53.63
6 Megan Churchill FR-1 Flagler 17:55.06
7 Aspen Gordon JR-3 Tampa 17:56.77
8 Monika Kubai FR-1 Flagler 17:57.78
9 Sydney Rhodes SR-4 Tampa 17:59.22
10 Claudia Cancello   Unattached 18:05.49
11 Kelly Lynch SO-2 South Florida 18:07.49
12 Sally Calhoun SO-2 Stetson 18:07.82
13 Cheyenne Durda FR-1 Stetson 18:10.82
14 Riley Kwiatkowski SR-4 Tampa 18:11.66
15 Anna O'Connor SO-2 Saint Leo 18:13.08
16 Dune Costes JR-3 Palm Beach Atlantic 18:26.07
17 Eleanor King FR-1 Stetson 18:28.86
18 Hannah Offenback SR-4 Tampa 18:28.98
19 Sydney Granack FR-1 South Florida 18:30.92
20 Jessie Mescal JR-3 Flagler 18:30.98
21 Enola Savel FR-1 Flagler 18:33.54
22 Maya Espinosa SO-2 Nova Southeastern 18:34.50
23 Marisa Kortright FR-1 Florida Southern 18:35.13
24 Emma Mussante FR-1 Florida Southern 18:35.14
25 Jinia Johnson FR-1 Florida Southern 18:37.65
26 Kelly Steffens FR-1 Embry-Riddle 18:41.00
27 Blake Petrick FR-1 Florida Gulf Coast 18:44.83
28 Kamila Soja FR-1 Nova Southeastern 18:47.54
29 Grace Johnson FR-1 South Florida 18:47.68
30 Eden Toal FR-1 Nova Southeastern 18:50.48
31 Marissa Kempf FR-1 Flagler 18:52.80
32 Julia Svartstrom FR-1 Florida Southern 18:56.71
33 Mya Stam FR-1 Florida Southern 18:56.77
34 Lauren Csubak   Unattached 18:56.80
35 Rachel Jones JR-3 Embry-Riddle 19:06.84
36 Andie Gonzalez JR-3 South Florida 19:13.62
37 Emma Baron SO-2 Palm Beach Atlantic 19:16.44
38 Archike Parker FR-1 Stetson 19:18.68
39 Maggie Allen JR-3 Embry-Riddle 19:24.31
40 Riley Phillips SO-2 South Florida 19:27.12
41 Reilly Ritter JR-3 Florida Gulf Coast 19:27.82
42 Elyse Pleune FR-1 Stetson 19:28.17
43 Carolina Titus FR-1 Florida Southern 19:33.37
44 Aimee Epps   Unattached 19:35.61
45 Karah McElhone FR-1 Florida Southern 19:37.60
46 Gianna Citarella JR-3 Florida Gulf Coast 19:40.34
47 Corinne Renshaw FR-1 Nova Southeastern 19:43.28
48 Christin Sustar SR-4 Palm Beach Atlantic 19:47.88
49 Caitlyn Rogers JR-3 Nova Southeastern 19:53.71
50 Aly Laurian FR-1 South Florida 19:55.34
51 Chloe Hacker FR-1 Florida Southern 19:59.36
52 Luisa Cury JR-3 South Florida 20:10.90
53 Christina Adams JR-3 Nova Southeastern 20:12.21
54 Taylar Sherman SO-2 Nova Southeastern 20:16.48
55 Isabella Skidmore FR-1 South Florida 20:22.40
56 Gabrielle Marshall Sophomore UNAT-Pasco-Hernando State College 20:26.88
57 Isabella Aristizabal SR-4 Nova Southeastern 20:27.86
58 Aleecia Collins FR-1 South Florida 20:32.99
59 Sydney Stoltzfoos Sophomore UNAT-Pasco-Hernando State College 20:35.13
60 Cassandra Montalvo JR-3 South Florida 20:36.73
61 Lia Smerina SO-2 Nova Southeastern 20:40.76
62 Kaylee Padar FR-1 Florida Southern 20:47.49
63 Michelle Jayaraj SO-2 South Florida 20:49.64
64 Kylie Kanaar Freshman UNAT-Pasco-Hernando State College 21:07.97
65 Maricel Esquilin SO-2 Florida Gulf Coast 21:11.47
66 Macy Palmer JR-3 Florida College 21:56.88
67 Tessa Grotzinger SO-2 Nova Southeastern 21:57.57
68 Camille Remillard FR-1 Nova Southeastern 22:53.93
  Abigail Hammond JR-3 Florida College DNF
  Olivia Farley JR-3 Flagler DNF
  Faye Dervan FR-1 Saint Leo DNF
  Lauren Brooks FR-1 Saint Leo DNF
  Hannah Gatland JR-3 Flagler DNF
  Riley Carter FR-1 Flagler DNF
  Sophie Barth SO-2 Florida Southern DNS
  Monika Brill SR-4 Tampa DNS
  Therese Schuhenn FR-1 Flagler DNS
  Kaitlin Rodriguez Senior UNAT-Flagler DNS
  Aubrey Johnson SR-4 Valdosta State DNS
  Angela Cipriani SR-4 Valdosta State DNS
  Alecea Nelson FR-1 Florida Tech DNS
  Alayna Goll JR-3 Florida Southern DNS
  Annabelle Brink FR-1 Stetson DNS
  Samantha Murray JR-3 Valdosta State DNS
  Zoe Jarvis SR-4 Tampa DNS
  Nicole Capparell JR-3 South Florida DNS
  Skylar Detjen JR-3 South Florida DNS
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anna Sentner SO-2 Tampa 17:19.45
2 Madison Niederriter FR-1 Stetson 17:41.36
3 Ellie Fluman FR-1 Florida Southern 17:44.38
4 Ivanova Yanes SO-2 Nova Southeastern 17:53.14
5 Paige Patterson JR-3 Saint Leo 17:53.63
6 Megan Churchill FR-1 Flagler 17:55.06
7 Aspen Gordon JR-3 Tampa 17:56.77
8 Monika Kubai FR-1 Flagler 17:57.78
9 Sydney Rhodes SR-4 Tampa 17:59.22
10 Claudia Cancello   Unattached 18:05.49
12 Sally Calhoun SO-2 Stetson 18:07.82
13 Cheyenne Durda FR-1 Stetson 18:10.82
14 Riley Kwiatkowski SR-4 Tampa 18:11.66
15 Anna O'Connor SO-2 Saint Leo 18:13.08
18 Hannah Offenback SR-4 Tampa 18:28.98
19 Sydney Granack FR-1 South Florida 18:30.92
21 Enola Savel FR-1 Flagler 18:33.54
22 Maya Espinosa SO-2 Nova Southeastern 18:34.50
23 Marisa Kortright FR-1 Florida Southern 18:35.13
24 Emma Mussante FR-1 Florida Southern 18:35.14
27 Blake Petrick FR-1 Florida Gulf Coast 18:44.83
28 Kamila Soja FR-1 Nova Southeastern 18:47.54
30 Eden Toal FR-1 Nova Southeastern 18:50.48
34 Lauren Csubak   Unattached 18:56.80
44 Aimee Epps   Unattached 19:35.61
47 Corinne Renshaw FR-1 Nova Southeastern 19:43.28
50 Aly Laurian FR-1 South Florida 19:55.34
  Angela Cipriani SR-4 Valdosta State DNS
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Dune Costes JR-3 Palm Beach Atlantic 18:26.07
17 Eleanor King FR-1 Stetson 18:28.86
20 Jessie Mescal JR-3 Flagler 18:30.98
25 Jinia Johnson FR-1 Florida Southern 18:37.65
26 Kelly Steffens FR-1 Embry-Riddle 18:41.00
29 Grace Johnson FR-1 South Florida 18:47.68
31 Marissa Kempf FR-1 Flagler 18:52.80
32 Julia Svartstrom FR-1 Florida Southern 18:56.71
33 Mya Stam FR-1 Florida Southern 18:56.77
36 Andie Gonzalez JR-3 South Florida 19:13.62
37 Emma Baron SO-2 Palm Beach Atlantic 19:16.44
38 Archike Parker FR-1 Stetson 19:18.68
39 Maggie Allen JR-3 Embry-Riddle 19:24.31
40 Riley Phillips SO-2 South Florida 19:27.12
41 Reilly Ritter JR-3 Florida Gulf Coast 19:27.82
42 Elyse Pleune FR-1 Stetson 19:28.17
43 Carolina Titus FR-1 Florida Southern 19:33.37
45 Karah McElhone FR-1 Florida Southern 19:37.60
48 Christin Sustar SR-4 Palm Beach Atlantic 19:47.88
60 Cassandra Montalvo JR-3 South Florida 20:36.73
62 Kaylee Padar FR-1 Florida Southern 20:47.49
  Riley Carter FR-1 Flagler DNF
  Kaitlin Rodriguez Senior UNAT-Flagler DNS
  Nicole Capparell JR-3 South Florida DNS
  Monika Brill SR-4 Tampa DNS
  Zoe Jarvis SR-4 Tampa DNS
  Annabelle Brink FR-1 Stetson DNS
  Alayna Goll JR-3 Florida Southern DNS
  Samantha Murray JR-3 Valdosta State DNS
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Kelly Lynch SO-2 South Florida 18:07.49
35 Rachel Jones JR-3 Embry-Riddle 19:06.84
46 Gianna Citarella JR-3 Florida Gulf Coast 19:40.34
49 Caitlyn Rogers JR-3 Nova Southeastern 19:53.71
51 Chloe Hacker FR-1 Florida Southern 19:59.36
52 Luisa Cury JR-3 South Florida 20:10.90
53 Christina Adams JR-3 Nova Southeastern 20:12.21
54 Taylar Sherman SO-2 Nova Southeastern 20:16.48
55 Isabella Skidmore FR-1 South Florida 20:22.40
56 Gabrielle Marshall Sophomore UNAT-Pasco-Hernando State College 20:26.88
57 Isabella Aristizabal SR-4 Nova Southeastern 20:27.86
58 Aleecia Collins FR-1 South Florida 20:32.99
59 Sydney Stoltzfoos Sophomore UNAT-Pasco-Hernando State College 20:35.13
61 Lia Smerina SO-2 Nova Southeastern 20:40.76
63 Michelle Jayaraj SO-2 South Florida 20:49.64
64 Kylie Kanaar Freshman UNAT-Pasco-Hernando State College 21:07.97
65 Maricel Esquilin SO-2 Florida Gulf Coast 21:11.47
66 Macy Palmer JR-3 Florida College 21:56.88
67 Tessa Grotzinger SO-2 Nova Southeastern 21:57.57
68 Camille Remillard FR-1 Nova Southeastern 22:53.93
  Faye Dervan FR-1 Saint Leo DNF
  Abigail Hammond JR-3 Florida College DNF
  Olivia Farley JR-3 Flagler DNF
  Hannah Gatland JR-3 Flagler DNF
  Lauren Brooks FR-1 Saint Leo DNF
  Skylar Detjen JR-3 South Florida DNS
  Therese Schuhenn FR-1 Flagler DNS
  Alecea Nelson FR-1 Florida Tech DNS
  Aubrey Johnson SR-4 Valdosta State DNS
  Sophie Barth SO-2 Florida Southern DNS