April 8- 9, 2022
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA

Men's 10000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Brent Leber SR-4 Lipscomb 29:26.57 10
2 Zach Israel SR-4 Lipscomb 29:29.88 8
3 Mason Jones SR-4 Florida Southern 29:31.16 6
4 Nathan Jubran JR-3 North Florida 29:35.56 5
5 Julian Haessner SR-4 Central Arkansas 29:41.07 4
6 Wyat Harmon SR-4 Southern Indiana 29:41.41 3
7 Isaiah Kelly JR-3 Cedarville 29:43.92 2
8 Payton Gleason JR-3 Memphis 29:46.85 1
9 Samuel Martens FR-1 Grand Valley St. 29:55.46 -
10 Felix Nadeborn JR-3 Wingate 30:08.55 -
11 Matthew Fowler JR-3 Catawba 30:08.87 -
12 Sam Wilhelm FR-1 Alabama-Huntsville 30:11.98 -
13 Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville 30:12.70 -
14 Philipp Haessner SR-4 Central Arkansas 30:13.70 -
15 Andrew Hammel Sophomore Unattached 30:18.63 -
16 Seth Martinez FR-1 North Florida 30:21.45 -
17 Harold LaCroix SR-4 Alabama-Huntsville 30:21.67 -
18 Vladimir Zander-Velloso JR-3 Mercer 30:27.77 -
19 Jacob Russell Lister   Rabbit Elite 30:28.98 -
20 Seth Kramlich FR-1 William Carey 30:29.32 -
21 Patrick Smith SR-4 Lipscomb 30:29.33 -
22 Wynne Thomas Freshman Unattached 30:29.36 -
23 Allan Anderson JR-3 Alabama-Huntsville 30:34.10 -
24 Noah Steffen JR-3 Grand Valley St. 30:37.74 -
25 Jordan Foster FR-1 Findlay 30:40.56 -
26 Samuel Baustert FR-1 Grand Valley St. 30:41.05 -
27 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 30:41.41 -
28 Lucas Bouquot Freshman Unattached 30:47.22 -
29 Alejandro Abellaneda JR-3 Charleston (W.V.) 30:49.88 -
30 Daniel Lambert FR-1 Grand Valley St. 30:53.45 -
31 Mitchell Hopf SO-2 Southern Indiana 30:54.24 -
32 Joshua Kraver SO-2 Mercer 30:57.11 -
33 Saul Valdez FR-1 Wingate 30:58.11 -
34 Thomas Weiler SO-2 North Florida 30:59.25 -
35 Caleb Van Geffen 5 Tatakae TC 30:59.83 -
36 Carson Barlow SO-2 William Carey 31:02.48 -
37 Justin Tackling FR-1 North Florida 31:05.96 -
38 Colin Cramer SR-4 Cedarville 31:07.08 -
39 Coleman Cronk Freshman Unattached 31:07.15 -
40 Parker Hines SO-2 Stetson 31:09.44 -
41 Ben Zaremba JR-3 Grand Valley St. 31:11.84 -
42 Sam Shaylor SR-4 Lipscomb 31:12.27 -
43 Patrick Berlejung SO-2 Anderson (S.C.) 31:13.47 -
44 Adam Whitehead SO-2 Dallas Baptist 31:14.74 -
45 Jakob McConnell SO-2 Stetson 31:15.22 -
46 Alex Guy SO-2 Florida Southern 31:16.43 -
47 Preston Prather SO-2 Concord 31:17.21 -
48 Max Gucker FR-1 Malone 31:17.81 -
49 Erick Sanchez SO-2 Queens (N.C.) 31:19.25 -
50 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 31:23.38 -
51 Justin Hill FR-1 Grand Valley St. 31:23.60 -
52 Jonah Phillips SO-2 Shawnee State 31:27.38 -
53 Samuel Haynes SR-4 Concord 31:30.75 -
54 Jonathan Roberts SO-2 Anderson (S.C.) 31:33.74 -
55 Jacob Nichols JR-3 Shawnee State 31:34.30 -
56 Will Oglesby JR-3 Tennessee-Martin 31:36.62 -
57 Ethan Goddard SO-2 Southern Indiana 31:39.38 -
58 Daniel Schmidt FR-1 Wingate 31:42.08 -
59 Pablo Martinez FR-1 Wingate 31:42.26 -
60 John McKenzie FR-1 North Florida 31:47.71 -
61 Jonathan Boyd SR-4 Chattanooga 31:56.20 -
62 Avery Jaynes FR-1 Augusta 31:57.02 -
63 Taylor Mills JR-3 Southern Indiana 31:57.48 -
64 Ty Nelson FR-1 Anderson (S.C.) 31:57.74 -
65 Tyler Hayes FR-1 Charleston (W.V.) 31:57.86 -
66 Taylor Nails SO-2 Alabama-Huntsville 31:59.05 -
67 Jacob Plocher SR-4 William Carey 31:59.50 -
68 Tommy Blackwell SO-2 Catawba 32:03.26 -
69 Jasper Wilson JR-3 Chattanooga 32:11.73 -
70 Cameron Cox JR-3 Southern Indiana 32:20.15 -
71 Owen Allen SO-2 Florida Southern 32:29.63 -
72 Chris Parsons JR-3 Shawnee State 32:33.98 -
73 Ethan Ennis SO-2 Northern Kentucky 32:35.09 -
74 CJ Kelley FR-1 Kentucky Christian 32:35.64 -
75 Nate Leichner JR-3 Concord 32:36.91 -
76 Alex Ponce JR-3 Alabama-Huntsville 33:23.71 -
77 Jackson Hughes SR-4 Bryan 33:32.01 -
78 Nicholas Lake JR-3 Northern Kentucky 34:32.22 -
79 Heyabel Tekle FR-1 Augusta 34:39.52 -
80 Noah Pease FR-1 Northern Kentucky 34:54.77 -
  Morgan McGrew SO-2 Grand Valley St. DNF -
  Scott Nutter FR-1 Wingate DNF -
  Bastian Mrochen FR-1 Wingate DNF -
  Jacob Willis JR-3 Wingate DNF -
  Andy Smith   Unattached DNF -
Men's 10000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
20 Seth Kramlich FR-1 William Carey 30:29.32 -
23 Allan Anderson JR-3 Alabama-Huntsville 30:34.10 -
34 Thomas Weiler SO-2 North Florida 30:59.25 -
36 Carson Barlow SO-2 William Carey 31:02.48 -
37 Justin Tackling FR-1 North Florida 31:05.96 -
38 Colin Cramer SR-4 Cedarville 31:07.08 -
43 Patrick Berlejung SO-2 Anderson (S.C.) 31:13.47 -
44 Adam Whitehead SO-2 Dallas Baptist 31:14.74 -
47 Preston Prather SO-2 Concord 31:17.21 -
49 Erick Sanchez SO-2 Queens (N.C.) 31:19.25 -
50 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 31:23.38 -
51 Justin Hill FR-1 Grand Valley St. 31:23.60 -
52 Jonah Phillips SO-2 Shawnee State 31:27.38 -
53 Samuel Haynes SR-4 Concord 31:30.75 -
54 Jonathan Roberts SO-2 Anderson (S.C.) 31:33.74 -
55 Jacob Nichols JR-3 Shawnee State 31:34.30 -
57 Ethan Goddard SO-2 Southern Indiana 31:39.38 -
58 Daniel Schmidt FR-1 Wingate 31:42.08 -
59 Pablo Martinez FR-1 Wingate 31:42.26 -
60 John McKenzie FR-1 North Florida 31:47.71 -
61 Jonathan Boyd SR-4 Chattanooga 31:56.20 -
62 Avery Jaynes FR-1 Augusta 31:57.02 -
63 Taylor Mills JR-3 Southern Indiana 31:57.48 -
64 Ty Nelson FR-1 Anderson (S.C.) 31:57.74 -
65 Tyler Hayes FR-1 Charleston (W.V.) 31:57.86 -
66 Taylor Nails SO-2 Alabama-Huntsville 31:59.05 -
67 Jacob Plocher SR-4 William Carey 31:59.50 -
68 Tommy Blackwell SO-2 Catawba 32:03.26 -
69 Jasper Wilson JR-3 Chattanooga 32:11.73 -
71 Owen Allen SO-2 Florida Southern 32:29.63 -
72 Chris Parsons JR-3 Shawnee State 32:33.98 -
73 Ethan Ennis SO-2 Northern Kentucky 32:35.09 -
74 CJ Kelley FR-1 Kentucky Christian 32:35.64 -
75 Nate Leichner JR-3 Concord 32:36.91 -
76 Alex Ponce JR-3 Alabama-Huntsville 33:23.71 -
77 Jackson Hughes SR-4 Bryan 33:32.01 -
78 Nicholas Lake JR-3 Northern Kentucky 34:32.22 -
79 Heyabel Tekle FR-1 Augusta 34:39.52 -
80 Noah Pease FR-1 Northern Kentucky 34:54.77 -
  Scott Nutter FR-1 Wingate DNF -
  Jacob Willis JR-3 Wingate DNF -
  Bastian Mrochen FR-1 Wingate DNF -
Men's 10000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Brent Leber SR-4 Lipscomb 29:26.57 10
2 Zach Israel SR-4 Lipscomb 29:29.88 8
3 Mason Jones SR-4 Florida Southern 29:31.16 6
4 Nathan Jubran JR-3 North Florida 29:35.56 5
5 Julian Haessner SR-4 Central Arkansas 29:41.07 4
6 Wyat Harmon SR-4 Southern Indiana 29:41.41 3
7 Isaiah Kelly JR-3 Cedarville 29:43.92 2
8 Payton Gleason JR-3 Memphis 29:46.85 1
9 Samuel Martens FR-1 Grand Valley St. 29:55.46 -
10 Felix Nadeborn JR-3 Wingate 30:08.55 -
11 Matthew Fowler JR-3 Catawba 30:08.87 -
12 Sam Wilhelm FR-1 Alabama-Huntsville 30:11.98 -
13 Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville 30:12.70 -
14 Philipp Haessner SR-4 Central Arkansas 30:13.70 -
15 Andrew Hammel Sophomore Unattached 30:18.63 -
16 Seth Martinez FR-1 North Florida 30:21.45 -
17 Harold LaCroix SR-4 Alabama-Huntsville 30:21.67 -
18 Vladimir Zander-Velloso JR-3 Mercer 30:27.77 -
19 Jacob Russell Lister   Rabbit Elite 30:28.98 -
21 Patrick Smith SR-4 Lipscomb 30:29.33 -
22 Wynne Thomas Freshman Unattached 30:29.36 -
24 Noah Steffen JR-3 Grand Valley St. 30:37.74 -
25 Jordan Foster FR-1 Findlay 30:40.56 -
26 Samuel Baustert FR-1 Grand Valley St. 30:41.05 -
27 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 30:41.41 -
28 Lucas Bouquot Freshman Unattached 30:47.22 -
29 Alejandro Abellaneda JR-3 Charleston (W.V.) 30:49.88 -
30 Daniel Lambert FR-1 Grand Valley St. 30:53.45 -
31 Mitchell Hopf SO-2 Southern Indiana 30:54.24 -
32 Joshua Kraver SO-2 Mercer 30:57.11 -
33 Saul Valdez FR-1 Wingate 30:58.11 -
35 Caleb Van Geffen 5 Tatakae TC 30:59.83 -
39 Coleman Cronk Freshman Unattached 31:07.15 -
40 Parker Hines SO-2 Stetson 31:09.44 -
41 Ben Zaremba JR-3 Grand Valley St. 31:11.84 -
42 Sam Shaylor SR-4 Lipscomb 31:12.27 -
45 Jakob McConnell SO-2 Stetson 31:15.22 -
46 Alex Guy SO-2 Florida Southern 31:16.43 -
48 Max Gucker FR-1 Malone 31:17.81 -
56 Will Oglesby JR-3 Tennessee-Martin 31:36.62 -
70 Cameron Cox JR-3 Southern Indiana 32:20.15 -
  Morgan McGrew SO-2 Grand Valley St. DNF -
  Andy Smith   Unattached DNF -