April 28-29, 2022
|
Simpson College - Indianola, IA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lucas Hofer JR-3 Western Illinois 1:51.03
2 Seth Eliason JR-3 Minnesota 1:52.03
3 Ben Schmied JR-3 Minnesota State 1:52.20
4 Luke Stuckey JR-3 Nebraska-Kearney 1:52.22
5 Lewis Cotterill SO-2 Minot State 1:52.76
6 Isaiah Wittrock JR-3 Grand View 1:53.03
7 Ben Huftalin SR-4 Grand View 1:53.18
8 Richard Brown SO-2 Western Illinois 1:53.62
9 Seth Simonson JR-3 Nebraska-Kearney 1:53.78
10 Alec Nelson SO-2 North Dakota 1:53.84
11 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 1:53.97
12 Dan Ford SR-4 Lewis 1:53.99
13 Noah Jorgenson FR-1 Central College 1:54.50
14 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 1:54.57
15 Beau Brannan JR-3 North Dakota State 1:54.59
16 Carter Huyser SO-2 Grand View 1:54.66
17 Ryan Derry FR-1 Kansas State 1:54.91
18 Bowen Gryp FR-1 Northern Iowa 1:54.92
19 Sam Madson SR-4 Wartburg 1:55.51
20 Josh Evans   Runablaze Iowa 1:55.90
21 Luis Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 1:56.15
22 Chase Knoche FR-1 Northern Iowa 1:56.19
23 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 1:56.46
24 Michael Buckley SO-2 Creighton 1:56.59
25 Ian Kelly JR-3 Luther 1:56.80
26 David Holesinger   UNAT-Northern Iowa 1:56.91
27 Leo Burns SO-2 Saint Louis 1:56.94
28 Zachary Matzner SO-2 Sioux Falls 1:57.29
29 Jakob Hanna JR-3 Sioux Falls 1:57.32
30 Declan O'Reilly SR-4 Grinnell 1:57.35
31 Jon Biersdorfer SO-2 Rogers State 1:57.47
32 Jacob VanderWilt SO-2 Wartburg 1:57.76
33 Dillon Pottschmidt FR-1 Lewis 1:57.86
34 Roneldo Rock FR-1 Indian Hills CC 1:57.90
35 Aubrey Smith SO-2 Lewis 1:58.15
36 Keegan Simms SO-2 Indian Hills CC 1:58.27
37 Zach Willis SR-4 Grinnell 1:58.46
38 Chris Guise FR-1 Loras 1:58.47
39 Daniel Burko FR-1 Waldorf 1:58.51
40 Nicholas Merillana JR-3 Minot State 1:58.60
41 Jack Sagan FR-1 Central College 1:58.64
42 Noah Stewart FR-1 South Dakota St. 1:58.83
43 Preston Turner JR-3 Rogers State 1:58.86
44 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 1:58.98
45 Carter Cruise FR-1 Wartburg 1:59.12
46 Carlos Vallejo SO-2 Rogers State 1:59.18
47 Gage Mostad FR-1 North Dakota 1:59.23
48 Zachary King JR-3 North Dakota 1:59.24
49 Zach Long SO-2 North Dakota 1:59.46
50 Micah Cantor SO-2 Grinnell 1:59.48
51 Joe Gibbons FR-1 Augustana (Ill.) 1:59.50
52 Beau Brock FR-1 Augustana (S.D.) 1:59.65
53 Brady Millikin FR-1 Indian Hills CC 1:59.84
54 Elliot Frideres FR-1 Loras 1:59.85
55 Jack Kinzer FR-1 Wartburg 1:59.93
56 Stephen Thomas FR-1 Hawkeye CC 1:59.99
57 Omar Montiel FR-1 Loras 2:00.04
58 Harrison Prentice JR-3 Luther 2:00.21
59 Joe Franke FR-1 Loras 2:00.26
60 Shane McBride SO-2 Loras 2:00.28
61 Jorge Becerra FR-1 Indian Hills CC 2:00.41
62 Carlo Dannenfelser FR-1 Loras 2:00.88
63 Jonathan Burkhalter FR-1 Northern State 2:00.97
64 Emilio Medina FR-1 Dubuque 2:01.12
65 Trae Corby FR-1 Iowa Central CC 2:01.18
66 Kenny Cronin FR-1 Central College 2:01.21
67 Miles Olofson FR-1 Sioux Falls 2:01.67
68 Talon Munger JR-3 Grand View 2:01.74
69 Leo Duffy SO-2 Luther 2:01.88
70 Austin Henschel FR-1 Dubuque 2:01.94
71 Luke Munsey SO-2 Mount Mercy 2:02.12
72 Andrew Colyer JR-3 Graceland 2:02.17
73 Joseph Ensley FR-1 Dubuque 2:02.31
74 Trent Pelzer FR-1 Simpson (Iowa) 2:02.41
75 Wil Modjeski JR-3 Sioux Falls 2:02.43
76 Trent Holiday FR-1 Minot State 2:02.48
77 Waleed Yual SR-4 Luther 2:02.61
78 Jeremie Bokata SO-2 Western Illinois 2:02.80
79 Nathan Royer FR-1 Graceland 2:02.83
80 Aaron Lodwig FR-1 Loras 2:03.01
81 Diego Jaimes JR-3 Sioux Falls 2:03.03
82 Vincent Workman Senior Unattached 1 2:03.18
83 Ryan Monson JR-3 Loras 2:03.18
84 Nerwuin Echeverria FR-1 St. Mary (Kan.) 2:03.29
85 Jackson Stamper JR-3 Creighton 2:03.39
86 Nick Gerard SO-2 Indian Hills CC 2:03.43
87 Nathan Skala SO-2 Mount Mercy 2:03.61
88 Jacob Hocking SO-2 Loras 2:03.78
89 Robert Norton FR-1 Southwestern CC 2:03.82
90 Ryan Rogers SR-4 Luther 2:04.24
91 Jonas Haugland FR-1 Luther 2:04.30
92 Luke Benson FR-1 Wartburg 2:04.31
93 Aidan King JR-3 Creighton 2:04.38
94 Caleb Silver FR-1 Central College 2:05.01
95 Rocharn Wilson FR-1 Iowa Central CC 2:05.16
96 Eirik Andersen FR-1 Augustana (Ill.) 2:05.24
97 Dylan Schimke FR-1 Northern State 2:05.52
98 Ali Ali SR-4 Wartburg 2:05.79
99 Chase Bulten SR-4 Waldorf 2:05.83
100 Carson Hendrey FR-1 Loras 2:06.30
101 Matt Egts SR-4 Wartburg 2:06.44
102 Simon Razidlo JR-3 Luther 2:06.44
103 Nick Henry SO-2 Wartburg 2:06.62
104 Patrick Julian FR-1 Loras 2:06.84
105 Jake Lewis FR-1 Iowa Central CC 2:06.95
106 Quenton Max SR-4 Luther 2:07.32
107 Matt Benson SR-4 Luther 2:07.44
108 Logan Anderson Freshman Unattached 1 2:08.00
109 Jacob Sanders FR-1 Central College 2:08.88
110 Gabe Gourley FR-1 Central College 2:08.99
111 Leif Carey-Odden FR-1 Luther 2:09.27
112 Luke Esser FR-1 Southwestern CC 2:09.34
113 Jacob Keay FR-1 Wartburg 2:09.65
114 Trey Galvan FR-1 St. Mary (Kan.) 2:09.90
115 Dillion Leffler FR-1 Dubuque 2:10.48
116 Antonio Burton SO-2 Iowa Central CC 2:10.99
117 Dean Check SO-2 Augustana (Ill.) 2:11.02
118 Cameron Germain FR-1 Buena Vista 2:11.07
119 Sorley Swanstrom-Arnold FR-1 Luther 2:11.09
120 Cody Samuelson SO-2 Hawkeye CC 2:11.21
121 Kade Jensen SR-4 Graceland 2:11.54
122 Canon Reece SR-4 Luther 2:11.81
123 Connor Koppa FR-1 Southwestern CC 2:12.12
124 Peyton Anderson SO-2 Graceland 2:12.13
125 Donovan Garro FR-1 Augustana (Ill.) 2:12.50
126 Derek Behrens SO-2 Loras 2:13.35
127 Colin Stapleton SO-2 Augustana (Ill.) 2:13.44
128 Hunter Schipke FR-1 Northern State 2:13.77
129 Caleb Harb SO-2 Iowa Central CC 2:13.83
130 Conrad Schroeder FR-1 Southwestern CC 2:14.26
131 Miles Rubio FR-1 Augustana (Ill.) 2:14.59
132 Kevin Flannigan FR-1 St. Mary (Kan.) 2:14.61
133 Bert Cortez FR-1 Wartburg 2:16.82
134 Jeremy Kamberger JR-3 Faith Baptist Bible 2:25.49
  Trevor Matousek JR-3 Nebraska-Kearney DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lucas Hofer JR-3 Western Illinois 2:23.23 1:51.03 1:46.59 1:51.03 1:34.38 1:59.92 2:18.79
2 Seth Eliason JR-3 Minnesota 1:38.59 1:52.03 2:15.56 1:22.91 2:14.44 1:19.55 1:47.55
3 Ben Schmied JR-3 Minnesota State 2:24.74 1:52.20 1:56.69 2:20.25 2:02.30 1:35.37 1:36.50
4 Luke Stuckey JR-3 Nebraska-Kearney 1:23.05 1:52.22 1:53.35 1:46.61 1:30.90 1:44.37 1:54.47
5 Lewis Cotterill SO-2 Minot State 2:07.42 1:52.76 2:11.93 1:35.85 1:47.13 1:57.27 1:33.59
7 Ben Huftalin SR-4 Grand View 1:57.71 1:53.18 2:20.35 1:33.94 1:23.76 1:55.45 1:32.81
8 Richard Brown SO-2 Western Illinois 2:20.89 1:53.62 2:03.85 1:58.17 1:54.76 2:06.12 2:06.12
9 Seth Simonson JR-3 Nebraska-Kearney 2:10.85 1:53.78 1:20.79 1:37.85 2:25.64 1:44.68 2:18.82
13 Noah Jorgenson FR-1 Central College 1:27.02 1:54.50 2:10.53 2:15.11 1:51.07 1:24.73 2:17.40
  Trevor Matousek JR-3 Nebraska-Kearney DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Isaiah Wittrock JR-3 Grand View 1:40.60 2:09.99 1:53.03 2:20.16 1:43.99 1:41.73
10 Alec Nelson SO-2 North Dakota 2:23.44 1:33.35 1:53.84 1:31.08 2:17.75 1:37.91
11 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 1:36.88 1:47.14 1:53.97 1:25.48 2:21.33 1:49.42
12 Dan Ford SR-4 Lewis 1:46.01 1:25.50 1:53.99 1:48.29 2:06.53 2:13.37
15 Beau Brannan JR-3 North Dakota State 1:20.22 1:25.95 1:54.59 2:26.68 1:30.53 2:26.68
21 Luis Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 1:56.15 1:36.41 1:56.15 1:27.12 1:42.22 2:28.68
25 Ian Kelly JR-3 Luther 1:36.95 1:29.94 1:56.80 1:34.61 2:27.17 2:24.84
44 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 2:15.64 2:00.17 1:58.98 1:47.09 2:15.64 2:00.17
68 Talon Munger JR-3 Grand View 2:28.53 1:55.66 2:01.74 1:54.44 2:00.53 2:16.35
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 1:54.57 2:28.95 2:08.32
16 Carter Huyser SO-2 Grand View 1:54.66 2:21.04 1:58.10
17 Ryan Derry FR-1 Kansas State 1:54.91 1:28.48 1:36.53
18 Bowen Gryp FR-1 Northern Iowa 1:54.92 2:29.40 2:16.76
19 Sam Madson SR-4 Wartburg 1:55.51 1:25.48 1:31.26
22 Chase Knoche FR-1 Northern Iowa 1:56.19 2:17.11 2:20.59
46 Carlos Vallejo SO-2 Rogers State 1:59.18 1:55.61 2:28.98
49 Zach Long SO-2 North Dakota 1:59.46 2:32.91 1:49.91
82 Vincent Workman Senior Unattached 1 2:03.18 2:15.50 1:31.16
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Josh Evans   Runablaze Iowa 2:05.18 1:55.90 2:21.40 1:58.22 1:30.41 2:13.29 2:07.49
23 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 1:42.49 1:56.46 1:26.18 1:55.30 1:29.68 1:51.81 2:11.60
24 Michael Buckley SO-2 Creighton 1:49.60 1:56.59 2:31.57 1:33.28 2:30.41 1:22.78 1:51.93
27 Leo Burns SO-2 Saint Louis 2:03.96 1:56.94 1:25.37 1:58.11 1:59.28 1:26.54 1:31.22
31 Jon Biersdorfer SO-2 Rogers State 1:29.28 1:57.47 1:50.43 1:45.73 1:53.95 2:18.62 1:45.73
34 Roneldo Rock FR-1 Indian Hills CC 2:12.05 1:57.90 1:55.55 1:42.58 2:06.16 1:57.90 1:42.58
35 Aubrey Smith SO-2 Lewis 2:11.15 1:58.15 1:34.52 2:20.60 2:32.42 1:29.80 2:31.24
38 Chris Guise FR-1 Loras 1:44.26 1:58.47 1:39.52 1:38.33 1:22.93 2:02.03 2:28.09
40 Nicholas Merillana JR-3 Minot State 2:29.44 1:58.60 1:44.37 2:21.14 1:24.21 1:36.07 1:57.42
47 Gage Mostad FR-1 North Dakota 2:01.62 1:59.23 1:33.00 1:43.73 2:25.46 2:30.23 1:24.66
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
28 Zachary Matzner SO-2 Sioux Falls 2:01.99 2:13.71 1:57.29
29 Jakob Hanna JR-3 Sioux Falls 2:07.88 1:24.47 1:57.32
30 Declan O'Reilly SR-4 Grinnell 1:49.14 2:07.92 1:57.35
32 Jacob VanderWilt SO-2 Wartburg 2:09.54 2:13.07 1:57.76
33 Dillon Pottschmidt FR-1 Lewis 2:01.40 2:22.61 1:57.86
36 Keegan Simms SO-2 Indian Hills CC 1:53.54 2:31.39 1:58.27
41 Jack Sagan FR-1 Central College 2:01.02 1:49.15 1:58.64
43 Preston Turner JR-3 Rogers State 2:02.43 1:43.41 1:58.86
45 Carter Cruise FR-1 Wartburg 2:12.23 2:05.08 1:59.12
48 Zachary King JR-3 North Dakota 1:58.05 2:08.78 1:59.24
51 Joe Gibbons FR-1 Augustana (Ill.) 1:43.97 1:57.11 1:59.50
53 Brady Millikin FR-1 Indian Hills CC 2:10.63 2:15.42 1:59.84
74 Trent Pelzer FR-1 Simpson (Iowa) 1:48.95 1:41.60 2:02.41
98 Ali Ali SR-4 Wartburg 1:55.73 2:42.27 2:05.79
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 David Holesinger   UNAT-Northern Iowa 1:56.91 1:39.38 2:20.30 1:56.91 1:33.53 1:44.05 2:17.96
37 Zach Willis SR-4 Grinnell 2:34.00 1:46.62 1:31.22 1:58.46 2:17.42 2:07.94 2:34.00
42 Noah Stewart FR-1 South Dakota St. 1:44.57 1:32.69 2:23.79 1:58.83 2:28.54 2:21.41 1:45.76
56 Stephen Thomas FR-1 Hawkeye CC 2:01.19 1:39.60 2:17.99 1:59.99 1:33.60 2:29.99 1:57.59
59 Joe Franke FR-1 Loras 1:48.24 1:35.01 2:30.33 2:00.26 2:03.87 1:25.39 1:39.82
61 Jorge Becerra FR-1 Indian Hills CC 2:23.29 1:39.94 1:42.35 2:00.41 1:29.11 1:56.80 1:58.01
62 Carlo Dannenfelser FR-1 Loras 2:10.55 2:11.76 1:59.68 2:00.88 2:25.06 2:21.43 2:11.76
67 Miles Olofson FR-1 Sioux Falls 2:11.41 2:13.84 2:28.44 2:01.67 1:36.12 1:39.77 2:35.74
76 Trent Holiday FR-1 Minot State 2:00.03 2:28.20 2:20.86 2:02.48 1:37.99 1:53.91 1:44.11
78 Jeremie Bokata SO-2 Western Illinois 2:11.40 2:11.40 1:29.65 2:02.80 1:35.79 1:27.19 2:17.54
83 Ryan Monson JR-3 Loras 1:43.48 1:59.49 2:01.95 2:03.18 1:48.40 2:17.97 2:30.28
101 Matt Egts SR-4 Wartburg 2:21.62 2:29.20 2:19.09 2:06.44 2:30.47 2:00.12 2:17.82
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
39 Daniel Burko FR-1 Waldorf 1:54.96 1:58.51 1:51.40
50 Micah Cantor SO-2 Grinnell 1:28.42 1:59.48 2:35.33
54 Elliot Frideres FR-1 Loras 2:22.63 1:59.85 1:41.88
55 Jack Kinzer FR-1 Wartburg 2:20.32 1:59.93 1:44.34
60 Shane McBride SO-2 Loras 1:25.40 2:00.28 2:30.35
65 Trae Corby FR-1 Iowa Central CC 2:25.42 2:01.18 2:25.42
69 Leo Duffy SO-2 Luther 2:27.48 2:01.88 2:11.63
72 Andrew Colyer JR-3 Graceland 2:31.49 2:02.17 1:58.51
86 Nick Gerard SO-2 Indian Hills CC 2:33.06 2:03.43 1:41.22
87 Nathan Skala SO-2 Mount Mercy 2:29.57 2:03.61 2:15.98
95 Rocharn Wilson FR-1 Iowa Central CC 2:01.41 2:05.16 1:35.13
99 Chase Bulten SR-4 Waldorf 1:45.70 2:05.83 2:32.26
103 Nick Henry SO-2 Wartburg 1:29.90 2:06.62 2:06.62
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
52 Beau Brock FR-1 Augustana (S.D.) 2:28.37 1:59.65 1:24.96 2:00.85 2:30.76 1:23.76
57 Omar Montiel FR-1 Loras 1:37.24 2:00.04 2:36.06 1:36.04 2:13.25 1:31.23
70 Austin Henschel FR-1 Dubuque 2:19.02 2:01.94 2:04.38 1:58.29 2:28.77 2:03.16
75 Wil Modjeski JR-3 Sioux Falls 1:34.28 2:02.43 1:25.71 1:59.99 2:15.90 1:56.31
77 Waleed Yual SR-4 Luther 1:57.71 2:02.61 1:30.74 2:24.68 1:33.19 1:43.00
79 Nathan Royer FR-1 Graceland 2:22.49 2:02.83 1:41.95 1:39.50 1:56.69 1:41.95
80 Aaron Lodwig FR-1 Loras 1:43.33 2:03.01 2:36.23 1:44.56 1:49.48 2:00.55
85 Jackson Stamper JR-3 Creighton 1:33.78 2:03.39 2:37.94 1:58.46 2:36.71 1:49.82
88 Jacob Hocking SO-2 Loras 1:57.60 2:03.78 2:07.50 2:40.92 2:09.97 1:29.13
92 Luke Benson FR-1 Wartburg 1:59.34 2:04.31 2:21.72 2:25.45 2:36.63 1:51.88
93 Aidan King JR-3 Creighton 1:37.02 2:04.38 1:33.29 2:36.72 1:50.70 2:32.99
94 Caleb Silver FR-1 Central College 2:13.76 2:05.01 1:53.76 2:32.52 2:12.51 1:58.76
100 Carson Hendrey FR-1 Loras 2:05.04 2:06.30 2:34.09 1:56.20 1:42.31 1:48.62
109 Jacob Sanders FR-1 Central College 2:20.48 2:08.88 1:31.51 1:35.38 1:58.57 1:36.66
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
58 Harrison Prentice JR-3 Luther 2:08.63 1:59.01 2:00.21 2:24.26
63 Jonathan Burkhalter FR-1 Northern State 2:13.07 2:36.06 2:00.97 1:54.93
64 Emilio Medina FR-1 Dubuque 2:18.08 1:26.00 2:01.12 2:22.93
66 Kenny Cronin FR-1 Central College 1:38.18 1:49.09 2:01.21 1:49.09
71 Luke Munsey SO-2 Mount Mercy 1:32.82 1:41.36 2:02.12 1:49.91
73 Joseph Ensley FR-1 Dubuque 1:32.96 2:35.34 2:02.31 1:31.74
81 Diego Jaimes JR-3 Sioux Falls 2:30.10 1:54.42 2:03.03 2:39.94
84 Nerwuin Echeverria FR-1 St. Mary (Kan.) 1:41.10 1:46.03 2:03.29 2:08.23
89 Robert Norton FR-1 Southwestern CC 2:37.26 1:55.16 2:03.82 1:41.54
90 Ryan Rogers SR-4 Luther 1:46.85 1:55.55 2:04.24 2:00.52
91 Jonas Haugland FR-1 Luther 1:51.87 1:46.90 2:04.30 1:39.44
96 Eirik Andersen FR-1 Augustana (Ill.) 1:28.92 1:31.43 2:05.24 2:02.74
102 Simon Razidlo JR-3 Luther 2:44.38 1:42.42 2:06.44 1:55.06
104 Patrick Julian FR-1 Loras 1:35.13 2:13.19 2:06.84 1:37.67
108 Logan Anderson Freshman Unattached 1 2:05.44 2:02.88 2:08.00 1:38.56
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
107 Matt Benson SR-4 Luther 2:07.44
111 Leif Carey-Odden FR-1 Luther 2:09.27
113 Jacob Keay FR-1 Wartburg 2:09.65
114 Trey Galvan FR-1 St. Mary (Kan.) 2:09.90
115 Dillion Leffler FR-1 Dubuque 2:10.48
116 Antonio Burton SO-2 Iowa Central CC 2:10.99
117 Dean Check SO-2 Augustana (Ill.) 2:11.02
118 Cameron Germain FR-1 Buena Vista 2:11.07
119 Sorley Swanstrom-Arnold FR-1 Luther 2:11.09
120 Cody Samuelson SO-2 Hawkeye CC 2:11.21
124 Peyton Anderson SO-2 Graceland 2:12.13
125 Donovan Garro FR-1 Augustana (Ill.) 2:12.50
127 Colin Stapleton SO-2 Augustana (Ill.) 2:13.44
131 Miles Rubio FR-1 Augustana (Ill.) 2:14.59
Men's 800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
97 Dylan Schimke FR-1 Northern State 2:05.52
105 Jake Lewis FR-1 Iowa Central CC 2:06.95
106 Quenton Max SR-4 Luther 2:07.32
110 Gabe Gourley FR-1 Central College 2:08.99
112 Luke Esser FR-1 Southwestern CC 2:09.34
121 Kade Jensen SR-4 Graceland 2:11.54
122 Canon Reece SR-4 Luther 2:11.81
123 Connor Koppa FR-1 Southwestern CC 2:12.12
126 Derek Behrens SO-2 Loras 2:13.35
128 Hunter Schipke FR-1 Northern State 2:13.77
129 Caleb Harb SO-2 Iowa Central CC 2:13.83
130 Conrad Schroeder FR-1 Southwestern CC 2:14.26
132 Kevin Flannigan FR-1 St. Mary (Kan.) 2:14.61
133 Bert Cortez FR-1 Wartburg 2:16.82
134 Jeremy Kamberger JR-3 Faith Baptist Bible 2:25.49