Central Arkansas Cross Country Challenge

September 11, 2021
|
Beaverfork Lake Conway, AR
HOST: Central Arkansas   DIRECTOR: Beau Theriot   TIMING: MacDonald Timing, LLC  

Men's 5000 Meters Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Central Arkansas 1:18:11 15:38 25 2 4 5 6 8 9 11
2 Arkansas-Little Rock 1:19:31 15:54 36 1 3 7 12 13    
3 UA-Fort Smith 1:22:38 16:31 72 10 14 15 16 17 20 21
4 Hendrix 1:29:41 17:56 115 18 22 24 25 26 27 36
5 Mississippi Valley 1:36:54 19:22 142 19 28 30 32 33 39  
6 Philander Smith 1:39:21 19:52 152 23 29 31 34 35 37  
7 LeMoyne-Owen 2:36:10 31:14 204 38 40 41 42 43    

Men's 5000 Meters Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Spencer Cardinal FR-1 Arkansas-Little Rock 04:56.7 15:22.0 1
2 Fionn Harrington FR-1 Central Arkansas 04:58.3 15:26.7 2
3 Andrew Payton FR-1 Arkansas-Little Rock 04:59.1 15:29.4 3
4 Thomas Cain JR-3 Central Arkansas 04:59.3 15:30.0 4
5 Tate Whaley JR-3 Central Arkansas 05:02.3 15:39.2 5
6 Parker Jackson SO-2 Central Arkansas 05:02.8 15:40.7 6
7 Aaron Soltmann FR-1 Arkansas-Little Rock 05:06.9 15:53.5 7
8 River Hill FR-1 Central Arkansas 05:07.2 15:54.4 8
9 Christian Tamura JR-3 Central Arkansas 05:07.2 15:54.6 9
10 Carlos Hernandez SO-2 UA-Fort Smith 05:07.4 15:55.2 10
11 William Ryan-Johnson JR-3 Central Arkansas 05:07.5 15:55.3 11
12 James Jones SR-4 Oral Roberts 05:09.1 16:00.3
13 Baron Freeman JR-3 Arkansas-Pine Bluff 05:09.2 16:00.8
14 Philipp Haessner SO-2 Central Arkansas 05:11.4 16:07.6
15 Niklas Iking SO-2 Central Arkansas 05:11.9 16:09.0
16 Jesse Applewhite JR-3 Central Arkansas 05:12.7 16:11.6
17 Emmanuel Kipngetich SR-4 Oral Roberts 05:13.3 16:13.5
18 Joel Allen FR-1 Arkansas-Little Rock 05:15.3 16:19.7 12
19 Dominic Ward FR-1 Arkansas-Little Rock 05:17.7 16:27.2 13
20 Jackson Salsman FR-1 Central Arkansas 05:17.8 16:27.3
21 Simon Schneider SO-2 Central Arkansas 05:19.5 16:32.6
22 Lawson Douglas FR-1 UA-Fort Smith 05:19.7 16:33.2 14
23 Samuel Giles JR-3 UA-Fort Smith 05:20.0 16:34.4 15
24 Jordan Foster JR-3 UA-Fort Smith 05:20.3 16:35.3 16
25 Johnny Cordero FR-1 Central Arkansas 05:25.4 16:50.9
26 Brett Borchert JR-3 Central Arkansas 05:26.2 16:53.4
27 Corey Maxwell JR-3 UA-Fort Smith 05:28.3 17:00.0 17
28 Hayden Moussa FR-1 Hendrix 05:29.4 17:03.4 18
29 Terrance Johnson FR-1 Arkansas-Pine Bluff 05:31.1 17:08.6
30 Stanley Rop SR-4 Mississippi Valley 05:32.4 17:12.9 19
31 Luke Bledsoe FR-1 UA-Fort Smith 05:34.4 17:18.9 20
32 Rio Williams FR-1 Arkansas-Pine Bluff 05:38.4 17:31.3
33 Connor McVoy JR-3 UA-Fort Smith 05:39.7 17:35.5 21
34 Eko Tuel FR-1 UA-Fort Smith 05:40.4 17:37.5
35 Tanner Emerson Sophomore Unattached 05:42.6 17:44.5
36 Cade Weatherton JR-3 UA-Fort Smith 05:43.5 17:47.4
37 Michael Fibich SR-4 Hendrix 05:44.0 17:48.7 22
38 Desmond Merritt SO-2 Philander Smith 05:45.0 17:52.0 23
39 Austin Bresner   Central Arkansas 05:45.2 17:52.7
40 Storm Skyrme SO-2 Hendrix 05:47.5 17:59.7 24
41 Michael Miller SR-4 Hendrix 05:53.4 18:17.9 25
42 Nathaniel Gonzales JR-3 UA-Fort Smith 05:54.2 18:20.6
43 Ryan Longmire FR-1 Arkansas-Pine Bluff 05:54.2 18:20.6
44 Reece Forrest SO-2 Hendrix 05:57.7 18:31.4 26
45 Kian Stephens FR-1 Hendrix 05:59.6 18:37.2 27
46 Justin Cooper JR-3 Mississippi Valley 05:59.6 18:37.3 28
47 Tomas Tompson FR-1 Central Arkansas 06:01.5 18:43.1
48 Tristan Seaton FR-1 UA-Fort Smith 06:15.8 19:27.5
49 Justin Holland FR-1 Philander Smith 06:15.8 19:27.5 29
50 Jacob Bell JR-3 Mississippi Valley 06:27.5 20:04.0 30
51 Isaiah Millet JR-3 Philander Smith 06:30.7 20:14.1 31
52 Chad Chandler SR-4 Mississippi Valley 06:34.0 20:24.1 32
53 Bob Francois JR-3 Mississippi Valley 06:37.9 20:36.2 33
54 Hassan Elamin JR-3 Philander Smith 06:42.9 20:51.9 34
55 Miles Flood JR-3 Philander Smith 06:44.1 20:55.6 35
56 Ashton McAnally SR-4 Hendrix 06:46.0 21:01.6 36
57 Jahsir Williams SO-2 Philander Smith 06:59.5 21:43.5 37
58 Charles Maxwell FR-1 LeMoyne-Owen 07:00.0 21:45.0 38
59 Jaylen Kendrick SO-2 Mississippi Valley 07:44.7 24:04.0 39
60 Andrew Anderson JR-3 LeMoyne-Owen 10:39.3 33:06.5 40
61 Gjerard Wilson SO-2 LeMoyne-Owen 10:43.3 33:18.9 41
62 Tariq Shepherd FR-1 LeMoyne-Owen 10:56.5 34:00.0 42
63 Malik Onyeala FR-1 LeMoyne-Owen 10:56.6 34:00.2 43
0 Connor Escajada JR-3 Hendrix DNS
0 Lance Fleming Senior Unattached DNS
0 Dawson Welch Junior Unattached DNS
0 Daniels Bambals JR-3 Oral Roberts DNS
0 Carter Reynolds JR-3 Arkansas-Little Rock DNS
0 Daniel Graham SO-2 UA-Fort Smith DNS
0 Aden Baughman SO-2 Oral Roberts DNS
0 Walter Reed JR-3 Central Arkansas DNS
0 Will Valsien FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Genesis Joseph FR-1 Arkansas-Pine Bluff DNS
0 Micah Evans FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Cooper Elliott JR-3 Hendrix DNS
0 Colton Edens JR-3 UA-Fort Smith DNS
0 Tarik Xavier JR-3 Arkansas-Pine Bluff DNS
0 Jalen Fisher FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Josiah Granderson SO-2 Oral Roberts DNS
0 Miguel Prieto FR-1 Mississippi Valley DNS
0 Zacchaeus Knowles JR-3 Hendrix DNS

Women's 5000 Meters Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Central Arkansas 1:34:23 18:52 21 1 2 5 6 7 8 11
2 Arkansas-Little Rock 1:38:54 19:46 51 3 9 10 13 16 32  
3 UA-Fort Smith 1:42:32 20:30 70 4 14 15 17 20 21 22
4 Oral Roberts 1:55:55 23:11 117 12 18 19 33 35    
5 Arkansas-Pine Bluff 2:00:10 24:02 143 24 25 29 31 34    
6 Hendrix 2:07:09 25:25 157 23 27 30 37 40    
7 Mississippi Valley 2:11:18 26:15 167 26 28 36 38 39    
8 LeMoyne-Owen 2:49:42 33:56 215 41 42 43 44 45    

Women's 5000 Meters Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Sara Steimel SO-2 Central Arkansas 05:52.3 18:14.6 1
2 Felisa Saheib FR-1 Central Arkansas 06:03.6 18:49.8 2
3 Panagiota Lazarou FR-1 Arkansas-Little Rock 06:05.4 18:55.3 3
4 Kandace Young SR-4 UA-Fort Smith 06:05.9 18:56.8 4
5 Marie Schmidt SO-2 Central Arkansas 06:07.1 19:00.5 5
6 Emma Selph FR-1 Central Arkansas 06:09.6 19:08.3 6
7 Anna Bommes SO-2 Central Arkansas 06:10.2 19:10.3 7
8 Bekah Bostian SO-2 Central Arkansas 06:12.2 19:16.6 8
9 Bailey Cronin SR-4 Arkansas-Little Rock 06:12.4 19:17.1 9
10 Lindsey Hutcheson SR-4 Arkansas-Little Rock 06:14.8 19:24.6 10
11 Ali Nachtigal FR-1 Central Arkansas 06:17.1 19:31.7 11
12 Megan Lundstrom FR-1 Oral Roberts 06:20.7 19:42.9 12
13 Sarah Meek JR-3 Central Arkansas 06:21.3 19:44.6
14 Jewel Baer FR-1 Central Arkansas 06:22.4 19:48.3
15 Kennedy Timmerman JR-3 Central Arkansas 06:22.9 19:49.8
16 Payton LeBlanc Sophomore Unattached 06:31.5 20:16.5
17 Keila Finnestad FR-1 Arkansas-Little Rock 06:34.4 20:25.5 13
18 Kari Sosa JR-3 UA-Fort Smith 06:35.2 20:28.0 14
19 Joyce Ferguson FR-1 UA-Fort Smith 06:37.8 20:36.0 15
20 Amanda Gordan SO-2 Arkansas-Little Rock 06:42.9 20:51.9 16
21 Quincy Efurd FR-1 UA-Fort Smith 06:46.6 21:03.5 17
22 Colleen Kuchem JR-3 Oral Roberts 06:49.9 21:13.5 18
23 Ashlyn Floyd FR-1 Central Arkansas 06:50.1 21:14.1
24 Abigail Livingston Senior Unattached 06:51.2 21:17.8
25 Erika Baker FR-1 Oral Roberts 06:52.9 21:22.9 19
26 Aubrey Byers FR-1 UA-Fort Smith 06:54.6 21:28.3 20
27 Megan Thompson JR-3 UA-Fort Smith 06:56.9 21:35.4 21
28 Lourdes Castro JR-3 UA-Fort Smith 06:59.9 21:44.8 22
29 Victoria Ortega JR-3 Hendrix 07:04.2 21:57.9 23
30 Saylor Vera SO-2 UA-Fort Smith 07:06.9 22:06.6
31 Joanna Rogers FR-1 Arkansas-Pine Bluff 07:08.7 22:12.0 24
32 Jennifer Martinez SO-2 UA-Fort Smith 07:09.7 22:15.3
33 Sara Medcalf FR-1 Arkansas-Pine Bluff 07:09.8 22:15.5 25
34 Alice Kimutai SR-4 Mississippi Valley 07:13.3 22:26.2 26
35 Tali Ramirez SR-4 Hendrix 07:15.8 22:34.1 27
36 Jazmin Barber FR-1 Mississippi Valley 07:20.7 22:49.4 28
37 Ishmia Black SO-2 Arkansas-Pine Bluff 07:26.1 23:06.2 29
38 Camille Lear SR-4 UA-Fort Smith 07:27.0 23:08.8
39 Katie Eichelmann JR-3 UA-Fort Smith 07:33.2 23:28.2
40 Graciela Gomez JR-3 Philander Smith 07:35.4 23:35.0
41 Allana Sisco JR-3 Hendrix 07:41.2 23:52.9 30
42 Chloe Gilmore JR-3 UA-Fort Smith 07:54.8 24:35.2
43 Mikiya Patterson FR-1 Philander Smith 07:56.0 24:39.1
44 Shaunia Mcfarlane FR-1 Arkansas-Pine Bluff 08:19.1 25:50.8 31
45 Ariana Garcia SO-2 Arkansas-Little Rock 08:24.4 26:07.3 32
46 Ayanna Allen JR-3 Philander Smith 08:28.4 26:19.7
47 Nikki Victorious SO-2 Oral Roberts 08:36.3 26:44.3 33
48 Chelsea Rogoonanan SO-2 Arkansas-Pine Bluff 08:37.0 26:46.3 34
49 Shane Treadwell SR-4 Oral Roberts 08:38.9 26:52.2 35
50 Rickeysha White JR-3 Mississippi Valley 08:50.6 27:28.6 36
51 Sophie Sanders FR-1 Hendrix 08:58.6 27:53.6 37
52 Chanelle Houston SO-2 Mississippi Valley 09:24.0 29:12.5 38
53 Imani Walker SR-4 Mississippi Valley 09:27.0 29:21.7 39
54 Yaraseth Elorza SR-4 Hendrix 09:55.6 30:50.8 40
55 Heaven Thompson SO-2 LeMoyne-Owen 10:47.7 33:32.5 41
56 Tya Freeman SO-2 LeMoyne-Owen 10:53.1 33:49.5 42
57 Jess Myers FR-1 LeMoyne-Owen 10:55.7 33:57.3 43
58 Diamond Howell FR-1 LeMoyne-Owen 10:55.7 33:57.6 44
59 Kamryn Knight FR-1 LeMoyne-Owen 11:04.7 34:25.4 45
0 Isabel Lynch FR-1 Central Arkansas DNS
0 Erin Woodward   Unattached DNS
0 Allison Risius SO-2 Arkansas-Little Rock DNS
0 Zadie St. Louis SO-2 Arkansas-Pine Bluff DNS
0 Takya Bennett FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Tamara Reeves SO-2 Central Arkansas DNS
0 Anna Jeffcoat SO-2 Central Arkansas DNS
0 Rachel McGhee SR-4 Hendrix DNS
0 Sierra Lubetkin FR-1 Hendrix DNS
0 Jayla Fuller FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Kiaria Brown-Shaw FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Chelsea Okusagah FR-1 Mississippi Valley DNS
0 Chemyah Winn JR-3 Mississippi Valley DNS
0 Chanel Watts SO-2 Mississippi Valley DNS
0 Billie Johnson FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Victoria Baker SO-2 Oral Roberts DNS
0 Kennedie Rhein   Personal Best Athletics DNS
0 Madison Riley FR-1 LeMoyne-Owen DNS
0 Zora Talbert SR-4 Philander Smith DNS
0 Allyson Edwards SO-2 Philander Smith DNS
0 Jakayla Foots SO-2 Philander Smith DNS
0 Kelsea Zermeno-Geschwentner Senior Unattached DNS