WildCat XC Invitational

September 11, 2021
|
Randolph 2500 Rivermont Avenue Lynchburg, VA 24503
HOST: Randolph College   DIRECTOR: Ryan Purrington   TIMING: SnapTiming   REFEREE: Paul Koepfinger  

Women's 6000 Meters Team Results (6k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Mary Baldwin 2:29:04 29:48 51 1 6 12 13 19 22 24
2 Sweet Briar 2:31:20 30:16 57 7 8 11 15 16 20 25
3 Roanoke 2:33:29 30:41 59 2 4 5 18 30    
4 Hollins 2:34:25 30:53 73 9 10 14 17 23 27 29
5 Randolph 2:49:36 33:55 109 3 21 26 28 31    
  Ferrum     DNF              

Women's 6000 Meters Individual Results (6k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Alyssa Epperson SO-2 Mary Baldwin 07:22.3 27:29.1 1
2 Savannah Reid FR-1 Roanoke 07:23.4 27:33.3 2
3 Megan Westerman SO-2 Randolph 07:25.8 27:42.1 3
4 Emma Maras SO-2 Roanoke 07:27.6 27:49.0 4
5 Genesis Pineiro JR-3 Ferrum 07:31.1 28:01.9
6 Erin Reynolds JR-3 Ferrum 07:34.4 28:14.1
7 Allison Sarver FR-1 Roanoke 07:39.9 28:34.8 5
8 Quinland Musgrove JR-3 Mary Baldwin 07:49.1 29:09.1 6
9 Angelyn Wiggins FR-1 Sweet Briar 07:51.7 29:18.7 7
10 Lily Terwilliger SO-2 Sweet Briar 07:53.4 29:25.1 8
11 Harper Dillon FR-1 Hollins 07:54.1 29:27.6 9
12 Samantha Stuhlmiller FR-1 Hollins 07:56.4 29:36.3 10
13 Anne Rucker SO-2 Sweet Briar 08:02.6 29:59.4 11
14 Cloey Mazingo FR-1 Mary Baldwin 08:06.6 30:14.3 12
15 Brylee Taylor FR-1 Mary Baldwin 08:07.7 30:18.4 13
16 Kaitlyn Christoffersen FR-1 Hollins 08:21.7 31:10.5 14
17 Alia Peets FR-1 Sweet Briar 08:23.4 31:17.1 15
18 Charlotte Hadley JR-3 Sweet Briar 08:24.2 31:19.9 16
19 Jenna Johnston FR-1 Hollins 08:25.4 31:24.4 17
20 Madeline Sawyer FR-1 Roanoke 08:26.9 31:30.2 18
21 Johannah Dillaway FR-1 Mary Baldwin 08:33.2 31:53.5 19
22 Anna Stockton SO-2 Sweet Briar 08:36.0 32:03.9 20
23 Stephanie Messi FR-1 Randolph 08:39.8 32:18.1 21
24 Kristi Walsh JR-3 Mary Baldwin 08:43.9 32:33.5 22
25 Seaira Siv FR-1 Hollins 08:47.4 32:46.6 23
26 Brianna Parker SO-2 Mary Baldwin 09:04.2 33:49.0 24
27 Ashley Sparacio SO-2 Sweet Briar 09:14.1 34:26.2 25
28 Sara Fuentes SO-2 Randolph 09:30.2 35:26.2 26
29 Kaitlyn Okin SO-2 Hollins 09:31.0 35:28.9 27
30 Abigail McGovern JR-3 Ferrum 09:32.6 35:34.9
31 Ermela Wurgesa JR-3 Randolph 09:38.9 35:58.5 28
32 Alexandria Matter FR-1 Hollins 09:41.9 36:09.8 29
33 Escarlen Vasquez JR-3 Ferrum 09:58.2 37:10.6
34 Gabrielle Wilson SO-2 Hollins 10:11.0 37:58.4
35 Abby Casen FR-1 Roanoke 10:12.2 38:02.6 30
36 Tierra Johnson SO-2 Randolph 10:14.5 38:11.2 31
37 Jayde Greenwood SO-2 Sweet Briar 10:47.8 40:15.6
38 Jacquelyne Abe FR-1 Hollins 11:09.2 41:35.1
39 Hannah Denson SO-2 Sweet Briar 11:50.4 44:09.0
40 Georga Yordanov SO-2 Sweet Briar 11:55.4 44:27.5
41 Sabria Albano FR-1 Sweet Briar 13:36.9 50:46.1
0 Sarah Estes SR-4 Ferrum DNF
0 Zoe Dunlap SO-2 Roanoke DNF
0 Bekah Sullivan FR-1 Roanoke DNF
0 Erin Schriever JR-3 Randolph DNF
0 Madeline Bergeron FR-1 Roanoke DQ
0 Lauren Brown SO-2 Roanoke DQ
0 Hannah Koepfinger JR-3 Roanoke DQ

Men's 8000 Meters Team Results (8k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Roanoke 2:25:45 29:09 33 1 2 3 13 14 15 16
2 Randolph 2:30:12 30:02 46 5 6 8 10 17 22 25
3 Ferrum 2:35:28 31:05 75 9 11 12 19 24 26 27
4 Hampden-Sydney 2:37:34 31:30 77 4 7 18 20 28 29  
5 Mary Baldwin 3:01:59 36:23 137 21 23 30 31 32 33  

Men's 8000 Meters Individual Results (8k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Peter Smith JR-3 Roanoke 05:35.3 27:47.0 1
2 Chamberlain Zulauf JR-3 Roanoke 05:37.1 27:55.9 2
3 Cooper Neeble SO-2 Roanoke 05:39.2 28:06.5 3
4 Kade Minton FR-1 Hampden-Sydney 05:49.9 28:59.7 4
5 Cody Thompson SO-2 Randolph 05:54.9 29:24.1 5
6 Mason Dye SR-4 Randolph 05:57.8 29:38.5 6
7 Carter Burcham SO-2 Hampden-Sydney 05:58.3 29:41.0 7
8 Izaiah Burgos SO-2 Randolph 05:59.7 29:48.4 8
9 Tysen Gotschi JR-3 Ferrum 06:00.2 29:50.9 9
10 Luken Mason FR-1 Randolph 06:00.3 29:51.4 10
11 Domonique Veney JR-3 Ferrum 06:00.7 29:53.4 11
12 Clayton Stanford SO-2 Ferrum 06:06.5 30:22.2 12
13 Robert Birdsall FR-1 Roanoke 06:11.7 30:47.8 13
14 Franklin Reid FR-1 Roanoke 06:15.9 31:08.7 14
15 Tim Hoffstaetter FR-1 Roanoke 06:16.2 31:10.2 15
16 Andrew Deel SO-2 Roanoke 06:18.9 31:23.7 16
17 Brenden Moore FR-1 Randolph 06:20.3 31:30.4 17
18 Justin Stimpson JR-3 Hampden-Sydney 06:20.7 31:32.7 18
19 Joshua Woodley FR-1 Roanoke 06:22.1 31:39.4
20 Kevin Tate Jr. JR-3 Ferrum 06:25.1 31:54.3 19
21 Carson Mann FR-1 Hampden-Sydney 06:28.4 32:11.0 20
22 Cameron Ballinger FR-1 Roanoke 06:35.5 32:46.1
23 Brendan Plogger FR-1 Mary Baldwin 06:40.2 33:09.6 21
24 Tristian Palmer SO-2 Randolph 06:42.2 33:19.4 22
25 Caleb Simmons SO-2 Mary Baldwin 06:42.5 33:20.9 23
26 Clay Smith JR-3 Ferrum 06:43.7 33:27.2 24
27 Aaron Scott SO-2 Randolph 06:49.3 33:54.8 25
28 Zach Ramassini FR-1 Roanoke 06:52.5 34:10.5
29 Elliot Howard FR-1 Ferrum 06:54.1 34:18.7 26
30 Evan Collins FR-1 Roanoke 06:55.6 34:26.1
31 Noah Swaney FR-1 Ferrum 06:58.5 34:40.7 27
32 Jordan Payton SO-2 Hampden-Sydney 07:04.4 35:09.8 28
33 Daniel Jewell FR-1 Roanoke 07:09.1 35:33.1
34 Bennett Diggs SR-4 Hampden-Sydney 07:11.8 35:46.8 29
35 Blan Hodges SO-2 Randolph 07:13.9 35:57.1
36 Bobby Hoye FR-1 Roanoke 07:15.1 36:03.0
37 Tyler Brubaker FR-1 Randolph 07:20.5 36:29.9
38 Matt Garis FR-1 Roanoke 07:22.5 36:39.9
39 Greyson Crouch FR-1 Ferrum 07:29.4 37:14.4
40 Andrew Gregorits FR-1 Roanoke 07:29.8 37:16.4
41 Christopher Kirksey FR-1 Mary Baldwin 07:40.7 38:10.4 30
42 Shyheim Holmes FR-1 Mary Baldwin 07:46.4 38:38.6 31
43 Ahmed Kanu FR-1 Mary Baldwin 07:46.7 38:40.2 32
44 Tevian Adams SO-2 Mary Baldwin 07:47.7 38:45.3 33