NORTHWESTERN (MINN.)

WOMEN'S TRACK & FIELD

TOP MARKS

EVENT ATHLETE/SQUAD YEAR TIME/MARK
55 Doebler, Amber FR-1 7.65
60 Whitworth, Jodi FR-1 8.34
100 Doebler, Amber FR-1 12.45
200 Doebler, Amber FR-1 26.41
200 Skarin, Jordan FR-1 27.26
300 Johnson, Javonna FR-1 48.65
400 Hester, Lyssa Senior 1:00.61
400 Hester, Lyssa Senior 1:02.67
600 Sulflow, Claire FR-1 1:45.34
800 Sulflow, Claire FR-1 2:23.22
800 Sulflow, Claire FR-1 2:24.27
1000 Sulflow, Claire FR-1 3:08.89
1500 Sulflow, Claire FR-1 4:57.85
1500 Wong, Sammy Junior 5:33.84
Mile Orem, Hannah SR-4
Mile Andrews, Ariel JR-3 5:36.87
3000 DeShazer, Ava FR-1 12:27.68
3000 Arends, Alyssa SO-2 11:10.97
5000 Arends, Alyssa FR-1 18:50.51
5000 Arends, Alyssa SO-2 19:18.63
10,000 Arends, Alyssa SO-2 39:19.70
55H Temte, Alyssa Sophomore 8.87
60H Temte, Alyssa Sophomore 10.00
100H Temte, Alyssa Sophomore 15.71
400H Sheedlo, Annie FR-1 1:08.16
3000S Arends, Alyssa FR-1 12:29.40
4x100 Kat. DeWitt , Emi. Henslin , Emi. Lecheler , Aly. Hester   51.42
4x200 Bre. Bernard , Chl. Gault , Sar. Miller , Dan. White   2:13.63
4x200 Jor. Skarin , Joc. Moses , Ash. Sternitzky , Amb. Doebler   1:52.79
4x400 Lys. Hester , Kat. DeWitt , Emi. Henslin , Emi. Lecheler   4:05.01
4x400     4:18.81
4x800 Han. Orem , Emi. Lecheler , Ama. Tilstra , Mel. Olson   9:46.88
SMR Ann. Sheedlo , Jul. Martin , Bra. Whittemore , Ava. DeShazer   4:51.21
DMR Ama. Tilstra , Aly. Hester , Emi. Lecheler , Han. Orem   13:27.65
HJ Hall, Whitney SR-4 1.45m
HJ Sheedlo, Annie FR-1 1.42m
PV Van Beusekom, Hannah FR-1 3.05m
PV Van Beusekom, Hannah FR-1 2.96m
LJ Doebler, Amber FR-1 4.94m
LJ Whitworth, Jodi 5.12m
TJ Temte, Alyssa Sophomore 10.20m
TJ Temte, Alyssa Sophomore 10.79m
SP Nordrum, Karina JR-3 12.20m
SP Nordrum, Karina SO-2 12.14m
DT Nordrum, Karina JR-3 35.45m
HT Nordrum, Karina SO-2 44.07m
WT Nordrum, Karina JR-3 14.21m
JT Peterson, Aimee SO-2 33.18m
Pent Temte, Alyssa Sophomore 2580

LATEST RESULTS

DATE MEET
Dec 8, 2018 The Opener
Nov 10, 2018 NCAA Division III Central Region Cross Country Championships
Oct 27, 2018 2018 UMAC XC Championship
Oct 13, 2018 KollegeTown Pre National Meet
Sep 28, 2018 Blugold Invitational
Sep 22, 2018 St. Olaf Invitational
Sep 7, 2018 Falcon Invitational
Aug 31, 2018 Twin Cities Twilight
May 17, 2018 UW La Crosse Final Qualifier
May 10-11, 2018 NCCAA Championship
May 4-5, 2018 UMAC Track and Field Outdoor Championships
May 2, 2018 Tommie Twilight
Apr 28, 2018 Saint Mary's Open
Apr 26, 2018 Bolstorff Twilight
Apr 21, 2018 2018 Dick Young Invite
Apr 13, 2018 Mustang Open
Apr 12, 2018 Tomcat Twilight
Mar 29, 2018 Dingels Brueggen Open
Feb 23-24, 2018 UMAC Indoor Track and Field Championship
Feb 17, 2018 Parent's Day Invitational
Feb 16, 2018 Snowshoe Open
Feb 10, 2018 Yellowjacket Open
Feb 3, 2018 Bethel Gene Glader Invitational
Jan 27, 2018 Falcon Winter Classic
Jan 20, 2018 Stout Open
Dec 9, 2017 The Opener
Nov 11, 2017 NCAA Division III Central Region Cross Country Championships
Oct 28, 2017 2017 UMAC XC Championship
Oct 14, 2017 UW Oshkosh Kollege Town Sports Invitational
Sep 29, 2017 Blugold Invitational
Sep 16, 2017 St. Olaf Invitational
Sep 8, 2017 Falcon Invitational
Sep 1, 2017 Crown College Invite
May 18, 2017 UW La Crosse Final Qualifier
May 11-13, 2017 2017 NCCAA National Championships
May 5, 2017 UMAC Track and Field Outdoor Championships
Apr 29, 2017 St. Mary's Open
Apr 27, 2017 Bolstroff Twilight Meet
Apr 22, 2017 Holst Invitational
Apr 13, 2017 Tomcat Twilight
Apr 12, 2017 Hamline Womens Twilight
Apr 8, 2017 Norse Relays
Apr 1, 2017 Hamline Invitational
Mar 24-25, 2017 Emory Classic
Mar 3, 2017 St. Olaf Final Qualifying Meet
Feb 24-25, 2017 UMAC Indoor Track & Field Championships
Feb 18, 2017 Parents Day Open
Feb 17, 2017 Snowshoe Open
Feb 11, 2017 Yellowjacket Open
Feb 10, 2017 The Showcase
Feb 4, 2017 Bethel Gene Glader Invitational