February 1, 2020
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Ford SR-4 Tennessee-Martin 14:37.13 16:13.62 13:00.65 15:47.30 11:50.48 10:31.54 11:24.17
2 Cole Klashinsky SR-4 UT-Arlington 14:40.66 11:53.34 15:24.70 12:46.18 13:39.02 17:54.41 16:26.34
3 Dennis Kiptoo SO-2 Wayland Baptist 14:47.03 16:15.74 16:24.61 18:46.53 18:02.18 13:18.33 11:31.89
4 Sylvestre Kibarar SO-2 Hutchinson CC 14:52.32 15:45.86 15:28.02 12:47.40 14:07.71 17:24.02 16:12.63
5 Tyler Hiserote JR-3 Illinois-Springfield 14:53.97 14:27.15 16:05.49 12:04.12 12:22.00 16:05.49 12:39.88
6 Ahmed Omer SR-4 West Texas A&M 14:54.96 12:49.67 10:44.38 16:06.56 11:11.22 18:20.80 10:35.43
7 Tyler Pasley JR-3 Illinois-Springfield 14:56.41 11:39.20 11:12.31 16:43.98 14:20.56 13:53.67 17:55.70
8 Alexzander Schell JR-3 Tennessee-Martin 14:57.22 16:26.95 16:09.00 13:18.53 18:14.61 14:30.31 11:12.92
9 Tyler Goatley JR-3 Southwest Baptist 15:01.13 13:58.05 18:55.43 16:40.26 13:03.99 13:40.03 15:10.15
10 Colby Kromminga   Kansas City Smoke TC 15:08.07 13:55.43 18:46.01 17:06.12 11:30.14 13:10.02 13:46.35
11 Obadia Tanui FR-1 Butler CC 15:13.67 16:26.77 11:25.26 14:09.72 18:34.68 17:39.86 16:26.77
12 Johnathan Bowen JR-3 St. Mary (Kan.) 15:14.06 18:16.88 17:31.17 18:53.44 10:39.85 13:06.10 15:23.20
13 Greg Flores SR-4 Baker 15:16.75 16:39.26 11:00.06 13:35.91 12:22.57 16:11.76 16:20.93
14 John Green JR-3 Tennessee-Martin 15:20.65 12:53.35 16:15.89 15:48.27 19:20.02 17:47.96 14:16.21
15 Blaine Jimerson JR-3 Southwest Baptist 15:23.42 12:27.97 16:28.06 17:32.70 15:32.66 17:41.94 19:05.04
16 Eduardo Gutierrez SO-2 Cameron 15:24.32 12:19.46 17:33.73 19:06.16 13:42.65 11:24.00 16:38.27
17 Chris Dunn JR-3 Cameron 15:25.58 16:02.61 14:11.54 12:48.24 11:06.42 18:21.44 16:11.86
18 Hayes Pateidl SO-2 Missouri S&T 15:25.68 17:35.28 18:49.33 12:29.80 16:58.25 15:16.43 13:06.83
19 Jack Myers FR-1 UT-Arlington 15:26.50 19:08.86 15:35.77 13:26.06 15:17.24 17:08.42 14:03.12
20 Jacob Cofer SO-2 Baker 15:28.74 15:38.03 18:25.20 16:43.04 17:38.77 19:11.64 12:50.86
21 Colton Meyers JR-3 Oklahoma Christian 15:30.57 17:50.16 16:17.10 17:12.94 10:51.40 15:49.19 13:48.21
22 Benjamin Duong JR-3 Dallas Baptist 15:30.63 12:33.81 16:17.17 11:10.06 12:52.43 19:41.90 13:20.35
23 Thomas Wuchte JR-3 Illinois-Springfield 15:31.84 18:19.58 14:17.30 16:46.39 18:19.58 15:31.84 13:12.07
24 Nicholas Mosqueda SO-2 Tarleton State 15:32.04 11:11.07 20:02.34 17:42.53 16:09.33 19:25.05 15:41.36
25 Celso Ramirez JR-3 Cameron 15:33.01 11:39.76 11:39.76 19:35.60 14:55.69 17:15.65 18:20.96
26 Lenny Baumann JR-3 Tennessee-Martin 15:33.33 17:44.00 16:48.00 19:54.67 14:09.33 12:17.33 16:10.67
27 Timothy Dye JR-3 Tennessee-Martin 15:33.56 18:02.93 12:08.18 16:57.58 15:14.89 18:21.60 11:58.85
28 Garvin Chilton SO-2 TAMU-Commerce 15:34.67 12:37.09 17:45.53 14:19.90 15:15.98 17:17.49 18:22.91
29 Garrett Blanchard SR-4 Missouri S&T 15:36.42 17:47.52 17:10.07 19:21.16 13:53.42 16:13.88 12:10.41
30 Aaron Davidson   Kansas City Smoke TC 15:36.61 12:01.19 17:57.11 12:29.29 11:23.73 20:17.60 11:14.36
31 Daniel Smith JR-3 Tennessee-Martin 15:36.65 12:01.22 14:40.45 19:02.72 11:33.13 19:30.82 16:42.22
32 Emmons King SO-2 Illinois-Springfield 15:37.72 13:17.07 14:03.95 19:22.78 14:22.71 20:09.66 13:45.20
33 Jace Sanchez FR-1 Wayland Baptist 15:37.73 15:00.22 13:35.83 12:39.57 15:00.22 15:37.73 17:49.02
34 Austin Rogers JR-3 Tennessee-Martin 15:38.23 14:41.94 18:08.35 16:25.15 17:40.20 12:02.44 11:53.06
35 Jackson Caldwell FR-1 Baker 15:38.32 13:08.19 16:53.39 18:08.46 12:11.89 18:08.46 12:49.43
36 Trevor Dunkel SO-2 Illinois-Springfield 15:39.97 13:56.58 11:07.38 18:19.77 17:23.37 13:56.58 11:54.38
37 Noah Eskew SO-2 Oklahoma Baptist 15:40.10 18:29.32 18:38.72 15:11.90 15:58.91 18:29.32 19:16.33
38 Jack Gipson SO-2 UT-Tyler 15:43.83 14:28.33 19:58.67 12:53.94 19:58.67 20:17.54 19:39.79
39 Kaleb Crum SR-4 Fort Hays St. 15:44.15 15:44.15 11:19.79 12:16.44 15:06.39 15:25.27 14:28.62
40 Dustin Shoemaker JR-3 Southwest Baptist 15:46.83 19:24.60 12:46.94 14:50.02 16:15.24 14:31.09 18:08.86
41 Alex Phelps JR-3 Illinois-Springfield 15:51.30 18:04.49 12:41.04 16:38.87 13:47.64 14:06.66 19:01.56
42 Ethan Hutchinson SO-2 Southwest Baptist 15:51.82 15:04.23 18:24.12 11:06.28 18:05.08 17:17.49 11:44.35
43 Tyler Soliz JR-3 St. Mary (Kan.) 15:52.23 12:03.70 15:42.71 16:39.85 18:15.07 15:42.71 14:26.53
44 Jarrett Ellis JR-3 Oklahoma Baptist 15:52.42 16:21.00 18:24.81 16:40.05 13:39.09 16:49.57 17:27.67
45 Derek Tratnyek FR-1 Fort Scott CC 15:52.85 16:11.91 13:01.34 18:25.31 16:02.38 12:23.23 17:56.72
46 Marcos Macias JR-3 Tennessee-Martin 15:54.57 18:46.40 11:36.84 14:57.30 13:12.30 14:09.57 20:31.40
47 Peter Franklin SR-4 Fort Hays St. 15:54.57 16:23.21 11:36.84 17:49.12 13:31.39 18:55.94 14:28.66
48 Spencer Mauch FR-1 Illinois-Springfield 15:55.76 13:41.96 20:32.93 13:51.52 13:13.28 18:00.01 13:32.40
49 Cooper Miller FR-1 TAMU-Commerce 15:59.52 15:01.95 19:49.81 12:47.62 15:11.55 15:11.55 11:30.86
50 Raymond Longoria SO-2 Fort Scott CC 16:00.06 20:09.68 18:04.87 15:02.46 14:24.06 11:31.25 12:57.65
51 Blake Nichols FR-1 Baker 16:00.60 15:12.57 19:22.33 11:22.03 16:00.60 15:51.00 19:03.12
52 Jesse Freeman   Unattached 16:03.33 14:55.90 20:13.80 12:02.50 16:41.87 18:18.20 16:32.23
53 Johnny Harley   Kansas City Smoke TC 16:05.37 16:24.68 15:36.41 18:10.87 20:06.72 16:43.99 17:22.60
54 Caleb Bozarth JR-3 Oklahoma Christian 16:05.47 14:28.93 16:53.75 16:44.09 20:35.81 20:06.84 13:31.00
55 Yale Jay SO-2 Dallas Baptist 16:09.25 18:34.64 17:17.10 16:18.95 21:00.03 13:14.79 20:40.64
56 Mason Boswell SO-2 TAMU-Commerce 16:10.26 15:02.35 11:48.29 16:49.07 15:21.75 15:02.35 15:12.05
57 Robert Loeffler SR-4 Fort Hays St. 16:25.30 17:44.13 17:34.28 15:16.33 16:54.86 12:38.68 12:09.13
58 Messi Elgin SO-2 Cowley College 17:00.79 19:44.12 12:55.80 15:49.34 21:15.99 18:12.25 20:14.74
  Alberto Rodriguez-Navarro FR-1 Missouri Valley DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Hayes Pateidl SO-2 Missouri S&T 16:49.00 15:25.68
20 Jacob Cofer SO-2 Baker 15:28.74 15:28.74
23 Thomas Wuchte JR-3 Illinois-Springfield 17:42.30 15:31.84
25 Celso Ramirez JR-3 Cameron 13:59.71 15:33.01
27 Timothy Dye JR-3 Tennessee-Martin 19:26.95 15:33.56
31 Daniel Smith JR-3 Tennessee-Martin 11:05.03 15:36.65
32 Emmons King SO-2 Illinois-Springfield 15:37.72 15:37.72
35 Jackson Caldwell FR-1 Baker 19:04.75 15:38.32
36 Trevor Dunkel SO-2 Illinois-Springfield 18:47.97 15:39.97
38 Jack Gipson SO-2 UT-Tyler 12:35.07 15:43.83
39 Kaleb Crum SR-4 Fort Hays St. 14:56.95 15:44.15
40 Dustin Shoemaker JR-3 Southwest Baptist 11:21.72 15:46.83
41 Alex Phelps JR-3 Illinois-Springfield 14:06.66 15:51.30
42 Ethan Hutchinson SO-2 Southwest Baptist 18:43.15 15:51.82
43 Tyler Soliz JR-3 St. Mary (Kan.) 17:46.50 15:52.23
44 Jarrett Ellis JR-3 Oklahoma Baptist 20:09.58 15:52.42
45 Derek Tratnyek FR-1 Fort Scott CC 17:28.14 15:52.85
46 Marcos Macias JR-3 Tennessee-Martin 12:15.02 15:54.57
47 Peter Franklin SR-4 Fort Hays St. 18:17.76 15:54.57
48 Spencer Mauch FR-1 Illinois-Springfield 18:57.36 15:55.76
50 Raymond Longoria SO-2 Fort Scott CC 17:55.27 16:00.06
51 Blake Nichols FR-1 Baker 16:39.03 16:00.60
52 Jesse Freeman   Unattached 16:51.50 16:03.33
54 Caleb Bozarth JR-3 Oklahoma Christian 11:54.45 16:05.47
55 Yale Jay SO-2 Dallas Baptist 18:15.26 16:09.25
56 Mason Boswell SO-2 TAMU-Commerce 13:25.32 16:10.26
57 Robert Loeffler SR-4 Fort Hays St. 21:11.04 16:25.30
58 Messi Elgin SO-2 Cowley College 14:37.88 17:00.79
  Alberto Rodriguez-Navarro FR-1 Missouri Valley DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ryan Ford SR-4 Tennessee-Martin 14:37.13
2 Cole Klashinsky SR-4 UT-Arlington 14:40.66
3 Dennis Kiptoo SO-2 Wayland Baptist 14:47.03
4 Sylvestre Kibarar SO-2 Hutchinson CC 14:52.32
5 Tyler Hiserote JR-3 Illinois-Springfield 14:53.97
6 Ahmed Omer SR-4 West Texas A&M 14:54.96
7 Tyler Pasley JR-3 Illinois-Springfield 14:56.41
8 Alexzander Schell JR-3 Tennessee-Martin 14:57.22
9 Tyler Goatley JR-3 Southwest Baptist 15:01.13
10 Colby Kromminga   Kansas City Smoke TC 15:08.07
11 Obadia Tanui FR-1 Butler CC 15:13.67
12 Johnathan Bowen JR-3 St. Mary (Kan.) 15:14.06
13 Greg Flores SR-4 Baker 15:16.75
14 John Green JR-3 Tennessee-Martin 15:20.65
15 Blaine Jimerson JR-3 Southwest Baptist 15:23.42
16 Eduardo Gutierrez SO-2 Cameron 15:24.32
17 Chris Dunn JR-3 Cameron 15:25.58
19 Jack Myers FR-1 UT-Arlington 15:26.50
21 Colton Meyers JR-3 Oklahoma Christian 15:30.57
22 Benjamin Duong JR-3 Dallas Baptist 15:30.63
24 Nicholas Mosqueda SO-2 Tarleton State 15:32.04
26 Lenny Baumann JR-3 Tennessee-Martin 15:33.33
28 Garvin Chilton SO-2 TAMU-Commerce 15:34.67
29 Garrett Blanchard SR-4 Missouri S&T 15:36.42
30 Aaron Davidson   Kansas City Smoke TC 15:36.61
33 Jace Sanchez FR-1 Wayland Baptist 15:37.73
34 Austin Rogers JR-3 Tennessee-Martin 15:38.23
37 Noah Eskew SO-2 Oklahoma Baptist 15:40.10
49 Cooper Miller FR-1 TAMU-Commerce 15:59.52
53 Johnny Harley   Kansas City Smoke TC 16:05.37