February 5- 6, 2021
|
Columbia Int'l (I) - Columbia, SC
|
400m (Flat)
ICON KEY: NJCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Philip Quillen SR-4 Anderson (S.C.) 18:03.25 15:10.29 14:42.99 18:30.56
2 Jake Crow SO-2 Milligan 12:02.84 15:26.71 16:03.78 11:07.24
3 Daniel Similton SO-2 Anderson (S.C.) 18:55.80 15:30.98 11:38.24 11:19.62
4 Andrew Burton JR-3 Milligan 14:45.29 15:31.88 18:47.58 17:05.07
5 Nathan Richards JR-3 Montreat 18:03.54 15:34.08 11:31.22 16:58.15
6 Alex Mortimer JR-3 Milligan 17:50.87 15:39.36 19:24.81 12:40.89
7 Brandon Wilson JR-3 Anderson (S.C.) 17:40.01 15:54.96 13:31.72 16:33.16
8 John Gormley FR-1 Louisburg College 19:07.40 15:56.16 14:20.55 16:24.85
9 Eli Baldy JR-3 Milligan 18:58.55 16:04.87 18:19.96 14:38.04
10 Ediberto Vergara   Unattached 13:57.20 16:13.48 15:15.08 18:10.30
11 Cody Demalavez SR-4 Tennessee Wesleyan 19:18.68 16:13.68 18:10.53 13:57.37
12 Aidan Reyna SO-2 Montreat 20:17.50 16:21.85 18:49.13 18:39.31
13 Seth Sharpe FR-1 Louisburg College 12:06.65 16:21.96 19:08.90 20:47.09
14 Daniel Greene JR-3 Tennessee Wesleyan 15:55.64 16:25.19 19:42.23 17:34.16
15 Aldean Sweatman   Point University 18:08.43 16:29.48 17:28.85 13:21.48
16 Noah Mclain JR-3 Anderson (S.C.) 16:29.69 16:29.69 12:32.17 14:21.03
17 Mondricous Hatton SR-4 Erskine 12:42.74 16:30.57 16:20.67 15:31.14
18 Micah Burdette   Point University 11:35.12 16:33.02 17:22.68 11:54.98
19 Douglas Stone JR-3 Bob Jones 17:13.37 16:33.62 21:11.84 21:31.71
20 Payt Bussey SO-2 Tennessee Wesleyan 17:38.49 16:38.57 18:28.42 13:28.85
21 Jason Cerilli FR-1 Montreat 18:29.77 16:39.79 18:19.77 15:09.81
22 Elijah Pace Junior Point University 17:17.27 16:47.05 14:26.07 19:28.18
23 Jonathan Penter SO-2 Erskine 15:39.24 17:00.91 15:59.66 14:58.40
24 Joshua Meadows SO-2 Erskine 18:06.41 17:04.91 15:01.92 12:07.69
25 Caleb Bruner FR-1 Erskine 13:09.46 17:05.27 19:28.81 14:10.98
26 David Tullock JR-3 Tennessee Wesleyan 18:59.01 17:06.13 13:30.65 14:42.48
27 Austin Hemphill Junior Point University 16:28.30 18:18.11 18:40.08 20:51.85
28 Jake Muller SR-4 Reinhardt 15:39.98 18:39.02 19:23.78 20:19.74
  Daniel O'Dell JR-3 Montreat DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Philip Quillen SR-4 Anderson (S.C.) 15:37.60 17:26.84 15:10.29 11:40.93 13:02.85 16:41.32
2 Jake Crow SO-2 Milligan 11:07.24 12:21.37 15:26.71 14:58.91 17:45.72 12:39.91
3 Daniel Similton SO-2 Anderson (S.C.) 18:09.25 11:38.24 15:30.98 17:04.08 18:46.49 19:51.66
4 Andrew Burton JR-3 Milligan 19:43.49 12:44.15 15:31.88 16:09.16 16:09.16 19:06.22
5 Nathan Richards JR-3 Montreat 13:41.99 18:12.88 15:34.08 13:51.34 11:59.25 18:59.58
6 Alex Mortimer JR-3 Milligan 20:21.17 18:19.06 15:39.36 12:22.10 17:03.91 15:48.76
7 Brandon Wilson JR-3 Anderson (S.C.) 11:46.67 16:04.51 15:54.96 20:12.80 13:03.07 12:53.52
8 John Gormley FR-1 Louisburg College 15:08.36 15:56.16 15:56.16 18:19.59 19:45.64 15:17.92
9 Eli Baldy JR-3 Milligan 15:16.63 17:41.36 16:04.87 16:33.82 14:57.33 14:38.04
10 Ediberto Vergara   Unattached 20:26.59 17:11.89 16:13.48 14:45.87 18:49.24 13:27.99
13 Seth Sharpe FR-1 Louisburg College 19:08.90 12:16.47 16:21.96 16:12.14 17:20.88 14:14.31
19 Douglas Stone JR-3 Bob Jones 16:13.75 11:35.54 16:33.62 13:24.84 17:53.11 11:55.41
21 Jason Cerilli FR-1 Montreat 20:39.74 12:59.84 16:39.79 21:19.74 18:39.77 19:39.76
23 Jonathan Penter SO-2 Erskine 20:14.89 18:22.59 17:00.91 15:08.61 18:22.59 13:16.31
  Daniel O'Dell JR-3 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Cody Demalavez SR-4 Tennessee Wesleyan 16:03.95 16:13.68
12 Aidan Reyna SO-2 Montreat 15:03.31 16:21.85
14 Daniel Greene JR-3 Tennessee Wesleyan 14:17.12 16:25.19
15 Aldean Sweatman   Point University 15:00.43 16:29.48
16 Noah Mclain JR-3 Anderson (S.C.) 20:56.91 16:29.69
17 Mondricous Hatton SR-4 Erskine 15:31.14 16:30.57
18 Micah Burdette   Point University 17:32.61 16:33.02
20 Payt Bussey SO-2 Tennessee Wesleyan 15:48.65 16:38.57
22 Elijah Pace Junior Point University 19:18.11 16:47.05
24 Joshua Meadows SO-2 Erskine 20:19.65 17:04.91
25 Caleb Bruner FR-1 Erskine 15:22.75 17:05.27
26 David Tullock JR-3 Tennessee Wesleyan 12:29.08 17:06.13
27 Austin Hemphill Junior Point University 13:32.61 18:18.11
28 Jake Muller SR-4 Reinhardt 20:19.74 18:39.02