January 21, 2022
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE NEICAAA IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Robert Becker JR-3 Stony Brook 2:27.91
2 Luke Coulter SR-4 Stony Brook 2:28.66
3 George Lepska FR-1 Wesleyan 2:32.26
4 Jake Kolodziej SO-2 Rowan 2:32.40
5 Michael Conover JR-3 St. Peter's 2:32.95
6 Travis Delaney FR-1 Manhattan 2:34.05
7 Matthew Laframboise SO-2 Siena 2:34.38
8 Tyler Perry FR-1 Marist 2:34.56
9 Kevin Martin FR-1 Sacred Heart 2:35.04
10 Aidan Sweeney SO-2 Marist 2:36.64
11 Devon Bembridge SO-2 St. Peter's 2:36.80
12 Joe Cicoria FR-1 Rider 2:36.87
13 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 2:36.90
14 Chris Bertola FR-1 Siena 2:36.99
15 Michael Powlowicz SR-4 Holy Family 2:37.49
16 Aidan Haughian FR-1 LIU 2:37.98
17 Peter Argerakis JR-3 Rowan 2:38.13
18 Jesse Wells FR-1 LIU 2:38.35
19 Sean Eisenhower FR-1 Rowan 2:41.16
20 Alex Dixon JR-3 Johns Hopkins 2:43.43
21 Nate Poirier SO-2 Siena 2:43.81
22 Alexander Geula FR-1 Wesleyan 2:43.96
23 Shane Negast FR-1 Sacred Heart 2:45.65
24 Andres Melendez JR-3 Johns Hopkins 2:45.79
25 Yahnik Martin SO-2 Fairleigh Dickinson 2:47.05
26 Will Salmon FR-1 Rider 2:47.36
27 Dominic Prestipino FR-1 Holy Family 2:47.53
28 Thomas Balla   Gwynedd-Mercy 2:50.36
29 David Szaro JR-3 St. Peter's 2:52.41
30 Julian Jimenez FR-1 LIU 2:53.81
31 Cory Wechsler FR-1 Montclair State 2:58.43
32 Max Eisenman FR-1 Stockton 2:59.03
33 Karam Aldarwich   Gwynedd-Mercy 3:07.57
34 Alan Bass SO-2 Staten Island 3:07.64
35 Daniel Palmieri SR-4 Staten Island 3:15.58
36 Anthony Perchinelli FR-1 Farmingdale St. 3:19.69
37 David Valentine SO-2 Pratt Institute 3:21.36
38 Israel Atonal'Varela FR-1 Gwynedd-Mercy 3:25.34
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Becker JR-3 Stony Brook 2:27.91 2:16.08 1:52.42 2:54.54 1:43.54 1:52.42
2 Luke Coulter SR-4 Stony Brook 2:28.66 1:45.55 2:45.02 1:52.99 2:42.04 1:48.53
3 George Lepska FR-1 Wesleyan 2:32.26 2:30.74 2:59.67 2:06.38 1:48.11 3:13.37
4 Jake Kolodziej SO-2 Rowan 2:32.40 3:15.08 2:23.26 2:53.74 2:41.55 2:20.21
8 Tyler Perry FR-1 Marist 2:34.56 2:56.20 2:46.93 2:16.02 2:57.75 2:00.56
9 Kevin Martin FR-1 Sacred Heart 2:35.04 2:39.70 2:47.45 1:59.38 3:02.95 2:07.14
10 Aidan Sweeney SO-2 Marist 2:36.64 3:07.97 2:55.44 3:18.94 1:57.48 2:28.81
11 Devon Bembridge SO-2 St. Peter's 2:36.80 3:22.28 2:00.74 3:16.00 2:11.72 2:27.40
12 Joe Cicoria FR-1 Rider 2:36.87 3:14.52 2:19.62 2:19.62 2:36.87 1:52.95
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Michael Conover JR-3 St. Peter's 1:48.60 3:12.72 2:29.90 2:14.60 2:32.95 2:00.83 2:46.72
6 Travis Delaney FR-1 Manhattan 2:00.16 2:20.19 1:47.84 2:24.81 2:34.05 3:09.49 2:18.65
7 Matthew Laframboise SO-2 Siena 2:12.77 3:08.35 2:08.14 2:29.75 2:34.38 2:08.14 2:54.45
13 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 3:00.44 2:36.90 2:38.47 2:24.35 2:36.90 3:08.28 3:03.58
14 Chris Bertola FR-1 Siena 3:13.10 2:00.89 2:55.83 3:05.25 2:36.99 2:58.97 2:57.40
15 Michael Powlowicz SR-4 Holy Family 2:21.75 2:01.27 2:39.07 1:58.12 2:37.49 3:20.02 2:24.89
16 Aidan Haughian FR-1 LIU 2:09.55 2:17.45 2:15.87 3:12.74 2:37.98 1:55.33 1:55.33
17 Peter Argerakis JR-3 Rowan 3:17.67 3:20.83 3:09.76 2:04.93 2:38.13 2:44.46 2:12.83
18 Jesse Wells FR-1 LIU 2:47.86 2:05.10 2:16.18 1:57.18 2:38.35 3:05.27 2:55.77
19 Sean Eisenhower FR-1 Rowan 3:19.84 1:54.43 2:37.94 2:28.27 2:41.16 2:18.60 3:02.11
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Alex Dixon JR-3 Johns Hopkins 2:38.53 3:01.41 2:43.43 3:07.95 1:56.04 3:16.12
21 Nate Poirier SO-2 Siena 2:37.26 1:59.59 2:43.81 2:25.79 3:14.94 2:33.99
22 Alexander Geula FR-1 Wesleyan 2:16.09 3:02.00 2:43.96 3:02.00 3:26.59 3:15.12
23 Shane Negast FR-1 Sacred Heart 3:12.16 2:40.68 2:45.65 3:15.47 2:58.91 2:48.97
24 Andres Melendez JR-3 Johns Hopkins 3:15.64 2:59.06 2:45.79 2:25.90 3:28.90 3:25.58
26 Will Salmon FR-1 Rider 1:58.83 2:13.89 2:47.36 2:49.04 2:52.38 3:09.12
27 Dominic Prestipino FR-1 Holy Family 1:57.27 3:27.74 2:47.53 3:07.64 2:24.08 2:50.88
28 Thomas Balla   Gwynedd-Mercy 1:59.26 2:16.29 2:50.36 3:27.84 2:53.77 3:15.92
29 David Szaro JR-3 St. Peter's 2:38.62 2:19.66 2:52.41 3:13.10 3:32.07 3:01.03
32 Max Eisenman FR-1 Stockton 2:46.50 2:16.07 2:59.03 2:46.50 2:16.07 2:26.81
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Yahnik Martin SO-2 Fairleigh Dickinson 2:47.05
30 Julian Jimenez FR-1 LIU 2:53.81
31 Cory Wechsler FR-1 Montclair State 2:58.43
33 Karam Aldarwich   Gwynedd-Mercy 3:07.57
34 Alan Bass SO-2 Staten Island 3:07.64
35 Daniel Palmieri SR-4 Staten Island 3:15.58
36 Anthony Perchinelli FR-1 Farmingdale St. 3:19.69
37 David Valentine SO-2 Pratt Institute 3:21.36
38 Israel Atonal'Varela FR-1 Gwynedd-Mercy 3:25.34