February 11-12, 2022
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas PSAC AARTFC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Drew Dailey SO-2 Shippensburg 1:51.92
2 Roberto Fajardo JR-3 Lincoln Memorial 1:52.04
3 Kendall Branan SO-2 Indiana (Pa.) 1:54.36
4 Thomas Matsumura SR-4 Bucknell 1:54.86
5 Jalen Elwell SO-2 Western Carolina 1:54.90
6 Alex Simpson SO-2 Bucknell 1:55.19
7 Antonio Aparicio JR-3 Tusculum 1:55.33
8 Ethan Bemis SR-4 Catawba 1:55.36
9 Patrick Sastre SR-4 Gardner-Webb 1:55.42
10 Everette Rhymer SO-2 Catawba 1:57.16
11 Elijah Stuart JR-3 Western Carolina 1:57.39
12 Will Gay   Unattached 1:58.10
13 John Davis FR-1 Western Carolina 1:58.69
14 Adam Waite SR-4 VMI 1:58.73
15 Paul McClain FR-1 George Mason 1:59.06
16 Elias McGhie SO-2 Shenandoah 1:59.25
17 Colby Belczyk FR-1 Bucknell 1:59.67
18 Payton Stanziani SO-2 Ursinus 1:59.75
19 Leon Steinkrug FR-1 Davis & Elkins 1:59.87
20 Ethan Puc FR-1 American 1:59.94
21 Christian Rosado FR-1 Ursinus 2:00.03
22 Tijmen Bouw SO-2 Davis & Elkins 2:00.54
23 Quin Meyer SO-2 Southern Virginia 2:00.84
24 Paul Faggioli FR-1 Ursinus 2:00.89
25 Ian Irizarry-Negron SR-4 VMI 2:02.70
26 Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg 2:03.04
27 Mitch Chunta SO-2 Indiana (Pa.) 2:03.17
28 Shane Moran FR-1 Mount Olive 2:04.34
29 Malcolm Going SO-2 American 2:04.94
30 Nathan Shifflett FR-1 VMI 2:05.70
31 Brett Zatlin SR-4 Bucknell 2:06.35
32 Colin McCarty JR-3 Ursinus 2:06.44
33 Carson Walls SR-4 Tusculum 2:08.54
34 Evan Bruce FR-1 Tusculum 2:09.18
35 Mike Clark JR-3 Indiana (Pa.) 2:09.43
36 Denver Norcross FR-1 Southern Virginia 2:10.25
37 Raul Reyna-Sanchez FR-1 Southern Virginia 2:10.26
38 Hayden Ashby FR-1 Southern Virginia 2:10.28
39 Caleb Fargo FR-1 Shenandoah 2:10.49
40 Justin Stimpson JR-3 Hampden-Sydney 2:11.33
41 Kade Minton FR-1 Hampden-Sydney 2:12.73
42 Carter Burcham SO-2 Hampden-Sydney 2:16.07
43 Kevin Busch FR-1 Hampden-Sydney 2:41.16
  Kedryn Chandler FR-1 Southern Virginia DNS
  Andre Jordan SR-4 VMI DNS
  Jeremy Allinger JR-3 Shenandoah DNS
  Scott Barker JR-3 Davis & Elkins DNS
  Christopher Ware FR-1 VMI DNS
  Alexander Ermold SO-2 Shippensburg DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
33 Carson Walls SR-4 Tusculum 2:08.54
34 Evan Bruce FR-1 Tusculum 2:09.18
36 Denver Norcross FR-1 Southern Virginia 2:10.25
38 Hayden Ashby FR-1 Southern Virginia 2:10.28
39 Caleb Fargo FR-1 Shenandoah 2:10.49
41 Kade Minton FR-1 Hampden-Sydney 2:12.73
42 Carter Burcham SO-2 Hampden-Sydney 2:16.07
43 Kevin Busch FR-1 Hampden-Sydney 2:41.16
  Christopher Ware FR-1 VMI DNS
  Kedryn Chandler FR-1 Southern Virginia DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Quin Meyer SO-2 Southern Virginia 2:00.84
25 Ian Irizarry-Negron SR-4 VMI 2:02.70
27 Mitch Chunta SO-2 Indiana (Pa.) 2:03.17
28 Shane Moran FR-1 Mount Olive 2:04.34
30 Nathan Shifflett FR-1 VMI 2:05.70
32 Colin McCarty JR-3 Ursinus 2:06.44
37 Raul Reyna-Sanchez FR-1 Southern Virginia 2:10.26
40 Justin Stimpson JR-3 Hampden-Sydney 2:11.33
  Scott Barker JR-3 Davis & Elkins DNS
  Alexander Ermold SO-2 Shippensburg DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 John Davis FR-1 Western Carolina 1:58.69
15 Paul McClain FR-1 George Mason 1:59.06
16 Elias McGhie SO-2 Shenandoah 1:59.25
18 Payton Stanziani SO-2 Ursinus 1:59.75
21 Christian Rosado FR-1 Ursinus 2:00.03
22 Tijmen Bouw SO-2 Davis & Elkins 2:00.54
24 Paul Faggioli FR-1 Ursinus 2:00.89
35 Mike Clark JR-3 Indiana (Pa.) 2:09.43
  Jeremy Allinger JR-3 Shenandoah DNS
  Andre Jordan SR-4 VMI DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Thomas Matsumura SR-4 Bucknell 1:54.86
5 Jalen Elwell SO-2 Western Carolina 1:54.90
10 Everette Rhymer SO-2 Catawba 1:57.16
11 Elijah Stuart JR-3 Western Carolina 1:57.39
14 Adam Waite SR-4 VMI 1:58.73
19 Leon Steinkrug FR-1 Davis & Elkins 1:59.87
20 Ethan Puc FR-1 American 1:59.94
26 Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg 2:03.04
29 Malcolm Going SO-2 American 2:04.94
31 Brett Zatlin SR-4 Bucknell 2:06.35
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Drew Dailey SO-2 Shippensburg 1:51.92
2 Roberto Fajardo JR-3 Lincoln Memorial 1:52.04
3 Kendall Branan SO-2 Indiana (Pa.) 1:54.36
6 Alex Simpson SO-2 Bucknell 1:55.19
7 Antonio Aparicio JR-3 Tusculum 1:55.33
8 Ethan Bemis SR-4 Catawba 1:55.36
9 Patrick Sastre SR-4 Gardner-Webb 1:55.42
12 Will Gay   Unattached 1:58.10
17 Colby Belczyk FR-1 Bucknell 1:59.67