February 20-21, 2022
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NEICAAA IC4A/ECAC

Men's 500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Thomas Corel JR-3 Wagner 1:03.03 10
2 Conroy Ellis SO-2 Fairleigh Dickinson 1:03.62 8
3 Duran Crooks SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.49 6
4 Sandley Elysee SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.56 5
5 Justyn Seivright JR-3 Mount St. Mary's 1:05.07 4
6 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 1:05.56 3
7 Thomas Altman FR-1 Mount St. Mary's 1:08.21 2
8 Jason Marchese FR-1 Wagner 2:08.17 1
Men's 500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Sandley Elysee SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.56 5
5 Justyn Seivright JR-3 Mount St. Mary's 1:05.07 4
6 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 1:05.56 3
8 Jason Marchese FR-1 Wagner 2:08.17 1
Men's 500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Thomas Corel JR-3 Wagner 1:03.03 10
2 Conroy Ellis SO-2 Fairleigh Dickinson 1:03.62 8
3 Duran Crooks SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.49 6
7 Thomas Altman FR-1 Mount St. Mary's 1:08.21 2

Men's 500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Duran Crooks SR-4 Fairleigh Dickinson 1:05.11
2 Conroy Ellis SO-2 Fairleigh Dickinson 1:05.25
3 Jason Marchese FR-1 Wagner 1:05.53
4 Justyn Seivright JR-3 Mount St. Mary's 1:06.20
5 Thomas Corel JR-3 Wagner 1:06.23
6 Sandley Elysee SR-4 Fairleigh Dickinson 1:05.54
7 Thomas Altman FR-1 Mount St. Mary's 1:06.35
8 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 1:06.85
9 Shane Negast FR-1 Sacred Heart 1:07.52
10 Shawn Akomeah SO-2 Central Connecticut 1:07.55
11 Timothy Roberts JR-3 LIU 1:07.75
12 Ryan Sullivan SR-4 Merrimack 1:08.25
13 Michael Brannick FR-1 Wagner 1:09.39
14 Dominic Miele FR-1 Sacred Heart 1:09.65
15 Josiah Cadet SO-2 Wagner 1:09.78
16 Blake Hickey FR-1 Merrimack 1:09.93
17 Colin Rahaman JR-3 Merrimack 1:10.87
18 Nicholas Mejia SR-4 St. Francis (N.Y.) 1:13.61
19 James Moore FR-1 Sacred Heart 1:16.06
  Mark Rubin JR-3 Bryant FS
  Daniel Hernandez SR-4 St. Francis (N.Y.) DNF
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Thomas Corel JR-3 Wagner 1:06.23
12 Ryan Sullivan SR-4 Merrimack 1:08.25
13 Michael Brannick FR-1 Wagner 1:09.39
19 James Moore FR-1 Sacred Heart 1:16.06
  Daniel Hernandez SR-4 St. Francis (N.Y.) DNF
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Duran Crooks SR-4 Fairleigh Dickinson 1:05.11
9 Shane Negast FR-1 Sacred Heart 1:07.52
10 Shawn Akomeah SO-2 Central Connecticut 1:07.55
15 Josiah Cadet SO-2 Wagner 1:09.78
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Conroy Ellis SO-2 Fairleigh Dickinson 1:05.25
6 Sandley Elysee SR-4 Fairleigh Dickinson 1:05.54
14 Dominic Miele FR-1 Sacred Heart 1:09.65
18 Nicholas Mejia SR-4 St. Francis (N.Y.) 1:13.61
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jason Marchese FR-1 Wagner 1:05.53
7 Thomas Altman FR-1 Mount St. Mary's 1:06.35
11 Timothy Roberts JR-3 LIU 1:07.75
16 Blake Hickey FR-1 Merrimack 1:09.93
Men's 500 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Justyn Seivright JR-3 Mount St. Mary's 1:06.20
8 Lance Hayes FR-1 Sacred Heart 1:06.85
17 Colin Rahaman JR-3 Merrimack 1:10.87
  Mark Rubin JR-3 Bryant FS