Empire 8 Outdoor Performance List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

100 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 10.77 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 3.6
2 Kainer, Alex SR-4 Stevens Institute 10.81 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
3 Spicer, Alex Alfred 10.97 Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019 4.5
4 Yolas, Ricardo FR-1 St. John Fisher 11.09 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
5 Houston, Jerome SO-2 Houghton 11.12 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 2.0
6 Loth, Andrew SO-2 Stevens Institute 11.15 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019 0.1
7 Norris, Daniel JR-3 St. John Fisher 11.17 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
8 Worrall, Isaac JR-3 Houghton 11.25 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 2.2
9 Trimboli, Timothy FR-1 Alfred 11.32 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 6.1
10 Watlington, Ka'Sean JR-3 Utica 11.34 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 5.2
11 Samavenkata, Uday FR-1 Stevens Institute 11.45 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
12 Kaba, Dan JR-3 Stevens Institute 11.46 Widener Invitational Apr 19, 2019 -0.2
12 Pishkula, Jacob FR-1 Utica 11.46 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 4.4
14 Harrison, Jervon JR-3 Nazareth 11.49 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 5.2
15 Logan, Rah'mire SR-4 Utica 11.51 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
16 Dioum, Papa FR-1 Alfred 11.52 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 5.2
17 Cruz-Rodriguez, Philip JR-3 Utica 11.53 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 0.1
18 Williams, Ramosaj FR-1 Sage 11.57 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019 1.2
18 Pennell, Matthew SO-2 St. John Fisher 11.57 Geneseo May Meet May 11, 2019 1.2
18 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 11.57 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 5.2
18 Gangemi, Kevin SR-4 Utica 11.57 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.7
22 Mullen, John SO-2 Stevens Institute 11.66 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019 2.6
23 LaMastra, Danny SO-2 Stevens Institute 11.68 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 0.1
24 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 11.73 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 2.7
25 Kennedy, Zachary SO-2 St. John Fisher 12.00 Widener Invitational Apr 19, 2019 -0.2
26 Rogers, Matthew FR-1 St. John Fisher 12.10 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.1
27 Rama, Enis FR-1 Stevens Institute 12.18 Widener Invitational Apr 19, 2019 -0.2
28 Weller, Josh JR-3 Houghton 12.19 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 8.4
29 Burnett, Arnoldo JR-3 Sage 12.20 MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019
29 Benjamin, Nathaniel JR-3 Hartwick 12.20 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 0.1
31 Brown, Jarrod FR-1 Utica 12.23 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 4.0
31 Wallace, Kalif JR-3 Utica 12.23 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 8.4
33 Jefferson, Brian SR-4 Stevens Institute 12.24 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019 0.8
34 Lambert, Joshua JR-3 St. John Fisher 12.27 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.2
34 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 12.27 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019 0.1
36 Mitchell, Tyler FR-1 Sage 12.32 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019 0.3
37 Brown, Aaron FR-1 Alfred 12.34 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019 1.0
38 Benoit, Sean SR-4 Alfred 12.36 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 8.5
39 Richardson, Ellis SO-2 Sage 12.37 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019 0.3
40 Re, Nicolas FR-1 Stevens Institute 12.43 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.1
41 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 12.55 Mondschein Multi Apr 11, 2019 -0.4
42 Perkins, Rhett FR-1 Houghton 12.62 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 8.9
43 Mascaro, Jorge SO-2 Stevens Institute 12.89 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.1
44 Mawien, Gout FR-1 Alfred 13.53 Cal U Early Bird Mar 23, 2019 1.6

100 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Dello Russo, Gina JR-3 Stevens Institute 12.46 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
2 Castriotta, Caroline FR-1 Utica 12.60 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.6
3 Eaton, Alycia SR-4 Nazareth 12.66 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 2.9
4 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 12.69 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.6
5 Dence, Tayler JR-3 St. John Fisher 12.76 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 2.6
6 Connolly, Jayme SO-2 Utica 12.79 Army West Point Twilight May 9, 2019 1.2
7 Pawlewicz, Erica SR-4 St. John Fisher 12.85 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
8 Johnson, Brenna FR-1 Nazareth 12.90 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 2.9
9 Brust, Haley SR-4 St. John Fisher 13.11 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
10 Alper, Megan JR-3 Alfred 13.14 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019 0.1
11 Sloan, Danielle SO-2 Houghton 13.30 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 2.8
12 Cognetti, Gianna FR-1 Utica 13.44 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.9
12 Abbott, Kiersten FR-1 St. John Fisher 13.44 Geneseo May Meet May 11, 2019 1.8
14 Sabourin, Madison FR-1 Nazareth 13.45 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 2.8
15 Lambert, Breanna FR-1 St. John Fisher 13.49 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
16 Wehner, Samantha FR-1 St. John Fisher 13.59 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
17 Brautlacht, Kalei JR-3 Houghton 13.60 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 2.0
18 Durant, Hannah FR-1 Utica 13.70 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 2.0
19 Bunnell, Julianna FR-1 Nazareth 13.97 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 2.0
20 Buhrle, Alexandra SO-2 St. John Fisher 14.06 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.9
21 Barnes, Melissa JR-3 Stevens Institute 14.23 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019 0.2
22 Savova, Ellie FR-1 Stevens Institute 14.24 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019 3.2
23 Bosman, Hannah FR-1 Hartwick 14.25 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019 -1.1
24 Vicenti, Vianca SO-2 Utica 14.41 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 6.1
25 Wilson, Sierra FR-1 Alfred 14.47 Allegany County Classic Apr 2, 2019 -0.7
26 Hummel, Mikaela JR-3 Houghton 14.49 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 1.8
27 Kettinger, Elisabeth FR-1 Houghton 14.61 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 2.0
28 Dominick, Shanice FR-1 Sage 14.71 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019 2.3
29 Tavolaro, Joanna SO-2 Sage 14.77 MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019
30 Arroyo, Alondra FR-1 St. John Fisher 14.81 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 1.3
31 Schwinn, Amber JR-3 St. John Fisher 14.85 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 6.1
32 Smith, Sarah FR-1 Nazareth 14.91 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.9
33 Agaliotis, Victoria FR-1 Stevens Institute 14.95 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 -1.5
34 Collazo, Nicole FR-1 Sage 14.99 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019 -4.0
35 Kuzler, Nicole FR-1 Stevens Institute 15.87 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 1.1
36 Rizvi, Sakina FR-1 Stevens Institute 16.37 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 8.0
37 Gehl, Samantha JR-3 St. John Fisher 23.50 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 4.1

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Kainer, Alex SR-4 Stevens Institute 21.52 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 -1.9
2 DiMaria, Nick JR-3 Stevens Institute 21.90 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.1
3 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 22.13 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.1
4 Spicer, Alex FR-1 Alfred 22.24 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 3.6
5 Yolas, Ricardo FR-1 St. John Fisher 22.52 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.1
6 Worrall, Isaac JR-3 Houghton 22.55 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.1
7 Norris, Daniel JR-3 St. John Fisher 22.56 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -2.2
8 Mahana, Eddie JR-3 St. John Fisher 22.75 UR Alumni Invitational Apr 14, 2019 -1.0
9 Logan, Rah'mire SR-4 Utica 22.94 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 1.9
10 Trimboli, Timothy FR-1 Alfred 23.03 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -2.2
11 Cruz-Rodriguez, Philip JR-3 Utica 23.07 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -2.2
12 Bindra, Amar SO-2 Stevens Institute 23.10 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 0.1
13 Moore, Brenden SR-4 Utica 23.26 Army West Point Twilight May 9, 2019 2.3
14 Zedomi, Nathaniel SO-2 Houghton 23.32 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 3.5
15 Dioum, Papa FR-1 Alfred 23.42 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019 2.1
15 LaMastra, Danny SO-2 Stevens Institute 23.42 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019 -0.2
17 Williams, Ramosaj FR-1 Sage 23.46 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -2.2
18 Mitchell, Tyler FR-1 Sage 23.55 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.6
19 Kaba, Dan JR-3 Stevens Institute 23.56 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019 2.9
20 Mullen, John SO-2 Stevens Institute 23.59 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -2.2
21 Harrison, Jervon JR-3 Nazareth 23.62 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019 1.0
22 Abuelmaali, Rashid JR-3 Alfred 23.65 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 3.2
23 Samavenkata, Uday FR-1 Stevens Institute 23.71 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 1.4
24 Johnson, Matt FR-1 Nazareth 23.73 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 2.7
25 Cucci, Jon FR-1 Stevens Institute 23.82 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.4
26 Pennell, Matthew SO-2 St. John Fisher 23.85 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 0.8
26 Houston, Jerome SO-2 Houghton 23.85 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 4.3
28 Howard, Dean JR-3 Utica 23.90 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.5
29 Burke, Wesley Alfred 23.98 Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019 1.2
30 DuChemin, Kenny SO-2 Stevens Institute 24.01 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019 +0.0
31 Sepulveda, Ulysses SR-4 Utica 24.02 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 0.8
32 Richardson, Ellis SO-2 Sage 24.04 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019 -3.6
33 Burnett, Arnoldo JR-3 Sage 24.09 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019 2.2
34 Rogers, Matthew FR-1 St. John Fisher 24.14 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.6
35 Murphy, Sean JR-3 Utica 24.16 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 1.9
36 Behlmaier, Jack SR-4 St. John Fisher 24.25 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 0.4
37 Bussiere, Colin SR-4 Stevens Institute 24.26 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019 1.3
38 Kennedy, Zachary SO-2 St. John Fisher 24.27 Geneseo May Meet May 11, 2019 -1.3
39 Englund, Christian FR-1 Utica 24.50 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 3.1
40 Leiser, Rob FR-1 Stevens Institute 24.62 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 1.4
41 Lambert, Joshua JR-3 St. John Fisher 24.75 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 3.2
42 Lewis, William SO-2 Nazareth 24.97 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019 3.0
43 Karr, Jacob FR-1 St. John Fisher 24.98 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 2.5
44 Schools, Jordan SR-4 Alfred 25.27 Alfred State Invitational Apr 16, 2019 +0.0
45 Brown, Aaron FR-1 Alfred 25.36 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 4.0
46 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 25.44 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019 +0.0
47 Benoit, Sean SR-4 Alfred 25.45 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.9
48 Howard, Jack FR-1 Houghton 25.48 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 1.2
49 Benjamin, Nathaniel JR-3 Hartwick 25.50 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019 -2.8
50 Weller, Josh JR-3 Houghton 25.78 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 1.4
51 Jenkins, Kyle FR-1 Alfred 26.85 Alfred State Invitational Apr 16, 2019 +0.0
52 Perkins, Rhett FR-1 Houghton 27.45 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.6
53 Ziegler, Joseph SR-4 Hartwick 27.48 Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 1.1
54 Mawien, Gout FR-1 Alfred 27.54 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019 1.9

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Dello Russo, Gina JR-3 Stevens Institute 24.27 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 1.4
2 Eaton, Alycia SR-4 Nazareth 25.38 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 3.1
3 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 26.08 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.9
4 Castriotta, Caroline FR-1 Utica 26.15 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 1.4
5 Alper, Megan JR-3 Alfred 26.23 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.4
6 Pawlewicz, Erica SR-4 St. John Fisher 26.26 2019 Marty Goldberg Gator Invitational May 10, 2019 2.2
7 Dence, Tayler JR-3 St. John Fisher 26.68 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.9
8 Johnson, Brenna FR-1 Nazareth 26.70 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 2.0
9 Connolly, Jayme SO-2 Utica 26.94 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019 2.3
10 Sloan, Danielle SO-2 Houghton 27.02 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.9
11 Meade, Laura FR-1 Utica 27.06 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 0.8
12 Brust, Haley SR-4 St. John Fisher 27.12 Widener Invitational Apr 19, 2019 0.9
13 Abbott, Kiersten FR-1 St. John Fisher 27.50 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.9
14 Lambert, Breanna FR-1 St. John Fisher 27.71 Widener Invitational Apr 19, 2019 +0.0
15 Sabourin, Madison FR-1 Nazareth 27.83 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -0.9
16 McCabe, Jenessa SR-4 Utica 27.90 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 0.8
17 Wehner, Samantha FR-1 St. John Fisher 28.03 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.2
18 Albano, Lexi SR-4 Utica 28.07 Army West Point Twilight May 9, 2019 2.7
19 DeJager, Haley FR-1 Houghton 28.12 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 1.3
20 Irwin, Kathleen SR-4 Nazareth 28.43 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019 0.4
21 Brautlacht, Kalei JR-3 Houghton 28.47 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019 1.7
22 Okoth, Lynette JR-3 Utica 28.70 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 5.2
23 Barnes, Melissa JR-3 Stevens Institute 28.80 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 0.5
24 Feathers, Stephanie SO-2 Utica 28.99 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 3.0
25 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 29.00 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 -1.4
26 Fox, Emma JR-3 Houghton 29.01 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019 1.7
27 Kruth, Madelyn SO-2 Houghton 29.05 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019 1.7
27 Lee, Charlotte JR-3 Hartwick 29.05 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019 -2.8
29 Durant, Hannah FR-1 Utica 29.06 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 1.2
30 Dewart, Lydia SO-2 Nazareth 29.30 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 1.5
31 Bosman, Hannah FR-1 Hartwick 29.41 Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 1.1
32 Wilson, Sierra FR-1 Alfred 29.64 Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.8
33 Regan, Kali SO-2 Utica 29.76 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 6.8
34 Pawlewicz, Olivia FR-1 St. John Fisher 29.81 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 0.2
35 Brody, Allison JR-3 Hartwick 29.83 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019 1.1
36 Rucquoi, Jessica SO-2 Houghton 29.95 Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.8
37 Mazzella, Bryanna JR-3 Utica 30.16 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019 1.2
38 Collazo, Nicole FR-1 Sage 30.22 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.2
39 Rokicsak, Samantha SR-4 Stevens Institute 30.47 TCNJ Invitational Apr 5, 2019 0.6
40 Griffin, Gabrielle SR-4 Alfred 30.68 Cal U Early Bird Mar 23, 2019 1.5
41 Hummel, Mikaela JR-3 Houghton 30.74 Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.8
42 Smith, Sarah FR-1 Nazareth 30.80 Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 1.5
43 Kettinger, Elisabeth FR-1 Houghton 30.99 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 2.8
43 Wiley, Isabella SO-2 Stevens Institute 30.99 Widener Invitational Apr 19, 2019 +0.0
45 Buhrle, Alexandra SO-2 St. John Fisher 31.15 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 2.7
46 Dominick, Shanice FR-1 Sage 31.67 MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019 +0.0
47 Scipio, Keshell FR-1 Alfred 31.69 Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.8
48 Riley , Nadia FR-1 Alfred 32.03 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 -2.1
49 Boateng, Esther Alfred 32.98 Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019 1.5
50 Tavolaro, Joanna SO-2 Sage 33.26 MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019 -0.4
51 Kuzler, Nicole FR-1 Stevens Institute 33.30 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 -1.2
52 DiViccaro, Katelyn SO-2 Utica 34.71 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 4.0

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 DiMaria, Nick JR-3 Stevens Institute 48.57 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
2 Mahana, Eddie JR-3 St. John Fisher 49.08 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
3 LaMastra, Danny SO-2 Stevens Institute 50.34 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Behlmaier, Jack SR-4 St. John Fisher 50.50 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Zedomi, Nathaniel SO-2 Houghton 50.67 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Spicer, Alex FR-1 Alfred 50.79 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Howard, Dean JR-3 Utica 51.22 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
8 Moore, Brenden SR-4 Utica 51.23 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Proper, Nick SR-4 Utica 51.28 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Stokoe, Grant FR-1 St. John Fisher 51.37 Geneseo May Meet May 11, 2019
11 Richardson, Ellis SO-2 Sage 51.43 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
12 Bindra, Amar SO-2 Stevens Institute 51.52 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
13 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 51.89 Mondschein Multi Apr 11, 2019
14 Kainer, Alex SR-4 Stevens Institute 52.02 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
15 Cucci, Jon FR-1 Stevens Institute 52.16 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
16 Schools, Jordan SR-4 Alfred 52.52 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
17 Johnson, Matt FR-1 Nazareth 52.55 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
18 Kaba, Dan JR-3 Stevens Institute 52.56 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
19 Abuelmaali, Rashid SO-2 Alfred 52.78 Allegany County Classic Apr 2, 2019
20 Samavenkata, Uday FR-1 Stevens Institute 52.96 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
21 DuChemin, Kenny SO-2 Stevens Institute 53.21 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
22 Mullen, John SO-2 Stevens Institute 53.22 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
23 Owen, Fred SO-2 St. John Fisher 53.34 Geneseo May Meet May 11, 2019
24 Leiser, Rob FR-1 Stevens Institute 53.71 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
25 Burdo, Dan JR-3 Houghton 54.06 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
26 Kennedy, Zachary SO-2 St. John Fisher 54.08 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
27 Burke, Wesley SO-2 Alfred 54.30 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
28 Smith, Jordan SR-4 Utica 54.52 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
29 Howard, Jack FR-1 Houghton 54.75 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
30 Karr, Jacob FR-1 St. John Fisher 55.03 UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
31 Sepulveda, Ulysses SR-4 Utica 55.13 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
32 Rogers, Matthew FR-1 St. John Fisher 55.29 Geneseo May Meet May 11, 2019
33 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 55.31 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
34 Raymond, Sean SO-2 Alfred 56.24 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
35 Burnett, Arnoldo JR-3 Sage 56.34 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
36 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 56.95 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
37 Williams, Ramosaj FR-1 Sage 58.81 Wesleyan University Spring Classic Mar 23, 2019
38 Baldwin, Grant Alfred 58.82 Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019
39 Mayo, Tim FR-1 Alfred 59.34 Allegany County Classic Apr 2, 2019

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Dello Russo, Gina JR-3 Stevens Institute 55.21 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019
2 Sanchez, Edena SO-2 Houghton 57.84 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
3 Pawlewicz, Erica SR-4 St. John Fisher 58.01 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Eaton, Alycia SR-4 Nazareth 58.74 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
5 Staehr, Maria JR-3 Nazareth 59.24 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
6 Johnson, Brenna FR-1 Nazareth 59.59 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Abbott, Kiersten FR-1 St. John Fisher 1:02.33 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
8 Albano, Lexi SR-4 Utica 1:02.78 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 DeJager, Haley FR-1 Houghton 1:03.38 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Lambert, Breanna FR-1 St. John Fisher 1:03.69 Widener Invitational Apr 19, 2019
11 Artini, Kelly SO-2 Nazareth 1:03.83 Geneseo May Meet May 11, 2019
12 Kruth, Madelyn SO-2 Houghton 1:03.84 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Wilson, Sierra FR-1 Alfred 1:03.99 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
14 Fox, Emma JR-3 Houghton 1:04.03 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
15 Barnes, Melissa JR-3 Stevens Institute 1:04.45 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
16 Featherson, Breanna JR-3 Utica 1:04.49 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Lee, Charlotte JR-3 Hartwick 1:04.53 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
18 Okoth, Lynette JR-3 Utica 1:04.65 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
19 Bargabos, Claire FR-1 Nazareth 1:05.17 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
20 Rokicsak, Samantha SR-4 Stevens Institute 1:05.66 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
21 Rucquoi, Jessica SO-2 Houghton 1:06.17 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
22 Dewart, Lydia SO-2 Nazareth 1:06.39 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
23 Travis, Sevi SO-2 Sage 1:06.70 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
24 Mazzella, Bryanna JR-3 Utica 1:06.83 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
25 Harris, Monet FR-1 Alfred 1:08.01 Cal U Early Bird Mar 23, 2019
26 Wiley, Isabella SO-2 Stevens Institute 1:08.05 Widener Invitational Apr 19, 2019
27 Hotchkiss, Julia SO-2 Houghton 1:08.48 Allegany County Classic Apr 2, 2019
28 Pawlewicz, Olivia FR-1 St. John Fisher 1:09.14 UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
29 Griffin, Gabrielle SR-4 Alfred 1:10.07 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
30 Brothers, Morgan FR-1 Alfred 1:10.21 Cal U Early Bird Mar 23, 2019
31 Baker, Mikayla JR-3 St. John Fisher 1:10.97 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
32 Collazo, Nicole FR-1 Sage 1:11.25 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
33 French, Giannah FR-1 Sage 1:17.42 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
34 Kuzler, Nicole FR-1 Stevens Institute 1:18.81 Ram Invite Mar 22, 2019

800 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Sutton, Tyler SR-4 Utica 1:55.47 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
2 LaDue, Trevor FR-1 Stevens Institute 1:55.92 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
3 Stokoe, Grant FR-1 St. John Fisher 1:56.02 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
4 Selvaggi, Tom JR-3 Stevens Institute 1:57.40 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Ashton, Nick SR-4 Utica 1:57.46 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Schools, Jordan SR-4 Alfred 1:58.67 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Russo, Robby FR-1 Stevens Institute 1:58.81 Widener Invitational Apr 19, 2019
8 Burdo, Dan JR-3 Houghton 2:00.19 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Owen, Fred SO-2 St. John Fisher 2:00.77 Widener Invitational Apr 19, 2019
10 Hall, Jason JR-3 Nazareth 2:01.08 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
11 James, Sean SO-2 Stevens Institute 2:01.34 Widener Invitational Apr 19, 2019
12 Reed, Hunter FR-1 Utica 2:01.41 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Proper, Nick SR-4 Utica 2:01.47 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
14 Lawrence, James SO-2 Stevens Institute 2:01.57 Widener Invitational Apr 19, 2019
15 Rico, Aldo FR-1 Houghton 2:01.83 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
16 Healy, Patrick FR-1 Nazareth 2:02.29 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Gostomski, Matthew SR-4 Houghton 2:03.41 Allegany County Classic Apr 2, 2019
18 Nafash, Thomas SO-2 Stevens Institute 2:03.43 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
19 Haines, Alex FR-1 Houghton 2:03.71 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
20 Schlenker, Vincent FR-1 Stevens Institute 2:03.73 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
21 Deuschle, Tyler JR-3 Houghton 2:03.87 Allegany County Classic Apr 2, 2019
22 Karr, Jacob FR-1 St. John Fisher 2:04.70 Widener Invitational Apr 19, 2019
23 Richardson, Ellis SO-2 Sage 2:04.74 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
24 Leiser, Rob FR-1 Stevens Institute 2:04.91 Ram Invite Mar 22, 2019
25 Raymond, Sean SO-2 Alfred 2:05.19 Alfred State Invitational Apr 16, 2019
26 Ford, Andrew FR-1 St. John Fisher 2:05.27 Geneseo May Meet May 11, 2019
27 Hennessy, Nick FR-1 Stevens Institute 2:05.49 Widener Invitational Apr 19, 2019
28 Sullivan, Dominik SO-2 Houghton 2:06.09 Allegany County Classic Apr 2, 2019
29 Allen, Ryan FR-1 St. John Fisher 2:06.18 Geneseo May Meet May 11, 2019
30 Daly, Hayden FR-1 Stevens Institute 2:06.25 Widener Invitational Apr 19, 2019
31 Arbour, Christian JR-3 Houghton 2:06.47 Allegany County Classic Apr 2, 2019
32 Samet, David JR-3 Utica 2:06.66 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
33 Jagodits, Theodore FR-1 Stevens Institute 2:07.00 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
34 Russo, Dave FR-1 Houghton 2:07.25 Allegany County Classic Apr 2, 2019
35 Nelson, Omar FR-1 Hartwick 2:07.50 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
36 Wessel, Jack SR-4 Nazareth 2:07.98 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
37 Jenkins, Kyle FR-1 Alfred 2:08.26 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
38 Rodgers, Liam SR-4 Utica 2:08.37 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
39 English, Ryan FR-1 St. John Fisher 2:08.49 Widener Invitational Apr 19, 2019
40 Block, Dan SR-4 Utica 2:08.91 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
41 McKenna, Tom FR-1 Stevens Institute 2:09.12 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
42 Catalano, Jake JR-3 Stevens Institute 2:10.18 Ram Invite Mar 22, 2019
43 Pomerleau, Josh FR-1 Nazareth 2:11.07 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
44 Baldwin, Grant FR-1 Alfred 2:11.12 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
45 Engelhart, Kyle SO-2 Utica 2:11.33 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
46 Marlow, Mitch JR-3 Utica 2:11.40 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
47 Wheeler, Joel SO-2 Houghton 2:11.41 Allegany County Classic Apr 2, 2019
48 Daoust, Bernard JR-3 St. John Fisher 2:12.81 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
49 Philippe, Cory FR-1 Stevens Institute 2:13.40 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
50 Vernick, John JR-3 Houghton 2:14.40 Allegany County Classic Apr 2, 2019
51 Howe, Jacob JR-3 Utica 2:15.22 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
52 Driscoll, Ryan FR-1 St. John Fisher 2:15.86 Widener Invitational Apr 19, 2019
53 Helinski, Harrison SO-2 Hartwick 2:16.15 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
54 Sullivan, Shawn FR-1 Houghton 2:16.40 Allegany County Classic Apr 2, 2019
55 Miller, Evan SO-2 Houghton 2:17.21 Allegany County Classic Apr 2, 2019
56 Gleason, Tristin SO-2 Houghton 2:17.85 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
57 Yeager, Adam FR-1 St. John Fisher 2:18.00 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
58 Full, Kyle FR-1 Alfred 2:18.66 Allegany County Classic Apr 2, 2019
59 Garcia, Louis-Guillame FR-1 Houghton 2:20.90 Allegany County Classic Apr 2, 2019
60 Beckhorn, Dylan FR-1 Houghton 2:21.21 Allegany County Classic Apr 2, 2019
61 Trivison, Patrick FR-1 St. John Fisher 2:22.11 Widener Invitational Apr 19, 2019
62 Wick, Jarryd JR-3 Sage 2:22.27 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
63 Sesmas, Irving FR-1 Alfred 2:22.67 Cal U Early Bird Mar 23, 2019
64 Wilbert, Gavin FR-1 Alfred 2:22.80 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
65 Brandl, Anthony FR-1 Alfred 2:29.13 Cal U Early Bird Mar 23, 2019

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Sanchez, Edena SO-2 Houghton 2:15.38 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
2 Metzheiser, Paige JR-3 Stevens Institute 2:21.58 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
3 McCabe, Jenessa SR-4 Utica 2:22.01 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Staehr, Maria JR-3 Nazareth 2:22.89 Geneseo May Meet May 11, 2019
5 Tantillo, Claire JR-3 Stevens Institute 2:24.04 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Artini, Kelly SO-2 Nazareth 2:25.89 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Miller, Juliette SR-4 St. John Fisher 2:26.41 Widener Invitational Apr 19, 2019
8 Visca, Mary SR-4 Stevens Institute 2:27.40 Ram Invite Mar 22, 2019
9 Brett, Deirdre SO-2 Nazareth 2:27.60 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
10 Levi, Laura FR-1 Utica 2:27.62 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
11 Lyons, Brenna SR-4 St. John Fisher 2:28.40 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Lundemo, Trinity FR-1 Stevens Institute 2:28.95 Widener Invitational Apr 19, 2019
13 Kruth, Madelyn SO-2 Houghton 2:30.95 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
14 Mazzella, Bryanna JR-3 Utica 2:31.70 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
15 Pawlewicz, Olivia FR-1 St. John Fisher 2:31.98 Geneseo May Meet May 11, 2019
16 Highers, Taylor FR-1 St. John Fisher 2:32.36 Widener Invitational Apr 19, 2019
17 Wiley, Isabella SO-2 Stevens Institute 2:32.86 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
18 Travis, Sevi SO-2 Sage 2:33.03 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
19 Rokicsak, Samantha SR-4 Stevens Institute 2:33.31 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
20 Flower, Kerry FR-1 Sage 2:33.53 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
21 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 2:33.64 Widener Invitational Apr 19, 2019
22 Hotchkiss, Julia SO-2 Houghton 2:34.14 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019
23 Doyle, Kiki FR-1 Alfred 2:34.55 Allegany County Classic Apr 2, 2019
24 Featherson, Breanna JR-3 Utica 2:35.58 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
25 Collins, Alivia FR-1 St. John Fisher 2:35.80 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
26 Dunkelberg, Gabriella JR-3 St. John Fisher 2:36.61 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
27 Platt, Christina JR-3 Utica 2:36.63 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
28 Corr, Caroline FR-1 Stevens Institute 2:36.92 Widener Invitational Apr 19, 2019
29 McAtee, Kristin SO-2 Stevens Institute 2:37.19 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
30 Dobbertin, Kaitlyn SO-2 Nazareth 2:37.70 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
31 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 2:37.86 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
32 Langlois, Shelby JR-3 Houghton 2:39.05 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
33 Stokes, Gwen JR-3 Houghton 2:39.12 Allegany County Classic Apr 2, 2019
34 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 2:39.29 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
35 Rucquoi, Jessica SO-2 Houghton 2:39.75 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
36 Aldred, Jessica FR-1 St. John Fisher 2:40.56 Widener Invitational Apr 19, 2019
37 Bargabos, Claire FR-1 Nazareth 2:40.73 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
38 Passetti, Holly SO-2 Alfred 2:41.46 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
39 Brothers, Morgan FR-1 Alfred 2:43.16 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
40 Thompson, Eryn FR-1 Hartwick 2:44.24 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
41 Gould, Morgan FR-1 St. John Fisher 2:44.81 Widener Invitational Apr 19, 2019
42 Haggas, Samantha FR-1 St. John Fisher 2:46.03 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
43 Opalka, Victoria JR-3 Sage 2:46.61 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
44 Donato, Olivia SR-4 Houghton 2:47.81 Allegany County Classic Apr 2, 2019
45 McAlonen, Kristin FR-1 Sage 2:48.98 MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019
46 Hardiman, Anna JR-3 Houghton 2:49.66 Allegany County Classic Apr 2, 2019
47 Brown, Tessa FR-1 Houghton 2:49.96 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
48 Pigott, Shannon SO-2 Houghton 2:51.06 Allegany County Classic Apr 2, 2019
49 Naylor, Abbey JR-3 Houghton 2:51.80 Allegany County Classic Apr 2, 2019
50 Darling, Elizabeth SO-2 Utica 2:55.37 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
51 Reid, Maggie SR-4 Utica 2:56.33 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
52 Johntson, Sally FR-1 Alfred 3:02.63 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
53 French, Giannah FR-1 Sage 3:09.88 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019

1500 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Russo, Robby FR-1 Stevens Institute 4:02.29 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
2 Gostomski, Matthew SR-4 Houghton 4:02.37 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
3 Selvaggi, Tom JR-3 Stevens Institute 4:02.68 Widener Invitational Apr 19, 2019
4 Marlow, Mitch JR-3 Utica 4:03.79 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 LaDue, Trevor FR-1 Stevens Institute 4:06.35 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
6 Stokoe, Grant FR-1 St. John Fisher 4:06.37 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Gunther, PJ SO-2 Stevens Institute 4:10.86 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
8 James, Sean SO-2 Stevens Institute 4:11.13 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
9 Owen, Fred SO-2 St. John Fisher 4:11.15 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Tomaka, Josh FR-1 Nazareth 4:12.03 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
11 Catalano, Jake JR-3 Stevens Institute 4:13.05 Ram Invite Mar 22, 2019
12 Ford, Andrew FR-1 St. John Fisher 4:13.62 Widener Invitational Apr 19, 2019
13 Sullivan, Dominik SO-2 Houghton 4:14.28 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
14 Rodgers, Liam SR-4 Utica 4:14.37 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
15 Nafash, Thomas SO-2 Stevens Institute 4:14.72 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
16 Russo, Dave FR-1 Houghton 4:15.15 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Sutton, Tyler SR-4 Utica 4:15.49 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
18 Ashton, Nick SR-4 Utica 4:16.50 Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
19 McKenna, Tom FR-1 Stevens Institute 4:17.14 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
20 Suddaby, Jake FR-1 Nazareth 4:18.14 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
21 Schlenker, Vincent FR-1 Stevens Institute 4:18.32 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
22 Daly, Hayden FR-1 Stevens Institute 4:18.72 Widener Invitational Apr 19, 2019
23 Daoust, Bernard JR-3 St. John Fisher 4:20.55 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
24 Deuschle, Tyler JR-3 Houghton 4:21.84 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
25 Brown, Michael SO-2 Nazareth 4:22.20 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
26 Hall, Jason JR-3 Nazareth 4:22.71 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
27 Samet, David JR-3 Utica 4:22.73 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
28 Lawrence, James SO-2 Stevens Institute 4:22.89 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
29 Block, Dan SR-4 Utica 4:24.04 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
30 Driscoll, Ryan FR-1 St. John Fisher 4:26.22 Widener Invitational Apr 19, 2019
31 Rico, Aldo FR-1 Houghton 4:28.04 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
32 Jenkins, Kyle FR-1 Alfred 4:28.14 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
33 Engelhart, Kyle SO-2 Utica 4:28.69 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
34 Vernick, John JR-3 Houghton 4:28.74 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
35 Wheeler, Joel SO-2 Houghton 4:28.79 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
36 Beckhorn, Dylan FR-1 Houghton 4:30.50 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
37 Wessel, Jack SR-4 Nazareth 4:31.23 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
38 Allen, Ryan FR-1 St. John Fisher 4:31.24 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
39 Wilbert, Gavin FR-1 Alfred 4:33.67 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
40 Reed, Hunter FR-1 Utica 4:33.77 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
41 Philippe, Cory FR-1 Stevens Institute 4:34.06 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
42 Pomerleau, Josh FR-1 Nazareth 4:34.60 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
43 Mayo, Tim FR-1 Alfred 4:34.67 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
44 Jagodits, Theodore FR-1 Stevens Institute 4:34.78 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
45 Howe, Jacob JR-3 Utica 4:35.63 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
46 Schools, Jordan SR-4 Alfred 4:36.30 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
47 Gwynn, Andrew SR-4 Nazareth 4:36.84 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
48 Healy, Patrick FR-1 Nazareth 4:37.95 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
49 Helinski, Harrison SO-2 Hartwick 4:39.47 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
50 Miller, Evan SO-2 Houghton 4:39.73 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
51 Arbour, Christian JR-3 Houghton 4:42.58 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
52 English, Ryan FR-1 St. John Fisher 4:42.71 Widener Invitational Apr 19, 2019
53 Pallato, Coleton FR-1 Nazareth 4:43.28 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
54 Trivison, Patrick FR-1 St. John Fisher 4:43.95 Widener Invitational Apr 19, 2019
55 Yeager, Adam FR-1 St. John Fisher 4:44.12 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
56 Full, Kyle FR-1 Alfred 4:45.23 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
57 Sullivan, Shawn FR-1 Houghton 4:45.72 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
58 Hennessy, Nick FR-1 Stevens Institute 4:46.77 Ram Invite Mar 22, 2019
59 Nelson, Omar FR-1 Hartwick 4:50.59 Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
60 Baldwin, Grant FR-1 Alfred 4:51.39 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
61 Gleason, Tristin SO-2 Houghton 4:52.23 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
62 Sesmas, Irving FR-1 Alfred 4:52.40 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
63 Patel, Harsh FR-1 Stevens Institute 4:55.81 Widener Invitational Apr 19, 2019
64 Wick, Jarryd JR-3 Sage 4:56.14 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
65 Sherman, Logan SR-4 Utica 5:01.05 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
66 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 5:03.19 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
67 Anderson, Brian JR-3 Alfred 5:08.34 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
68 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 5:12.18 Mondschein Multi Apr 11, 2019
69 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 5:16.41 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019

1500 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Visca, Mary SR-4 Stevens Institute 4:44.29 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
2 Brett, Deirdre SO-2 Nazareth 4:53.13 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
3 Metzheiser, Paige JR-3 Stevens Institute 4:54.94 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Lyons, Brenna SR-4 St. John Fisher 4:58.32 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Staehr, Maria JR-3 Nazareth 5:02.09 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
6 Lundemo, Trinity FR-1 Stevens Institute 5:04.28 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
7 Miller, Juliette SR-4 St. John Fisher 5:04.65 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
8 Tantillo, Claire JR-3 Stevens Institute 5:05.28 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
9 Cronin, Hayley FR-1 Nazareth 5:06.51 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
10 Flower, Kerry FR-1 Sage 5:09.88 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
11 McCabe, Jenessa SR-4 Utica 5:11.09 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
12 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 5:11.81 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Lewis, Renee SR-4 Utica 5:12.97 Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
14 Bargabos, Claire FR-1 Nazareth 5:13.33 Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
15 McAtee, Kristin SO-2 Stevens Institute 5:14.59 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
16 Langlois, Shelby JR-3 Houghton 5:14.67 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019
17 Dunkelberg, Gabriella JR-3 St. John Fisher 5:15.27 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
18 Highers, Taylor FR-1 St. John Fisher 5:15.93 Widener Invitational Apr 19, 2019
19 Hotchkiss, Julia SO-2 Houghton 5:16.33 Dave Labor Invitational Apr 6, 2019
20 Artini, Kelly SO-2 Nazareth 5:17.71 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
21 Dobbertin, Kaitlyn SO-2 Nazareth 5:18.20 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
22 Aldred, Jessica FR-1 St. John Fisher 5:20.72 Widener Invitational Apr 19, 2019
23 Shea, Eileen SR-4 Nazareth 5:21.61 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
24 Passetti, Holly Alfred 5:24.15(1) Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019
25 Leggett, Sagan SR-4 Sage 5:24.72 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
26 Corr, Caroline FR-1 Stevens Institute 5:25.94 Widener Invitational Apr 19, 2019
27 Opalka, Victoria JR-3 Sage 5:28.18 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
28 Doyle, Kiki FR-1 Alfred 5:30.64 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
29 Gould, Morgan FR-1 St. John Fisher 5:31.35 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
30 McAlonen, Kristin FR-1 Sage 5:32.93 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
31 Rybarski, Corrine SO-2 Stevens Institute 5:33.90 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
32 Jones, Amanda JR-3 Sage 5:36.81 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
33 Hullihen, Hannah SO-2 Nazareth 5:37.57 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
34 Collins, Alivia FR-1 St. John Fisher 5:39.92 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
35 Reid, Maggie SR-4 Utica 5:40.22 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
36 Brothers, Morgan FR-1 Alfred 5:40.28 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
37 King, Taylor FR-1 Hartwick 5:41.25 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
38 Guilfoil, Lauren SO-2 Nazareth 5:41.58 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
39 Pigott, Shannon SO-2 Houghton 5:43.39 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
40 Darling, Elizabeth SO-2 Utica 5:43.97 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
41 Cannavo, Sarina JR-3 Utica 5:45.72 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
42 Michelsen, Sara FR-1 Utica 5:46.45 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
43 Haggas, Samantha FR-1 St. John Fisher 5:54.40 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
44 Johntson, Sally FR-1 Alfred 6:05.19 Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
45 French, Giannah FR-1 Sage 6:41.56 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019

5000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Deuschle, Tyler JR-3 Houghton 15:18.90 Bison Outdoor Classic Apr 13, 2019
2 Catalano, Jake JR-3 Stevens Institute 15:22.65 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
3 Marlow, Mitch JR-3 Utica 15:25.03 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
4 Gunther, PJ SO-2 Stevens Institute 15:41.60 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Suddaby, Jake FR-1 Nazareth 15:43.87 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Daoust, Bernard JR-3 St. John Fisher 15:44.76 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Russo, Robby FR-1 Stevens Institute 15:59.14 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
8 Gostomski, Matthew SR-4 Houghton 16:11.76 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
9 Tomaka, Josh FR-1 Nazareth 16:12.45 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
10 Engelhart, Kyle SO-2 Utica 16:18.34 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
11 Daly, Hayden FR-1 Stevens Institute 16:20.57 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
12 McKenna, Tom FR-1 Stevens Institute 16:22.70 Widener Invitational Apr 19, 2019
13 Vernick, John JR-3 Houghton 16:23.05 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
14 Sullivan, Dominik SO-2 Houghton 16:25.20 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
15 Ashton, Nick SR-4 Utica 16:25.33 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
16 Beckhorn, Dylan FR-1 Houghton 16:28.06 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Brown, Michael SO-2 Nazareth 16:39.40 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
18 LaDue, Trevor FR-1 Stevens Institute 16:42.46 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
19 Kipp, Chris SO-2 Stevens Institute 16:43.38 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
20 Wheeler, Joel SO-2 Houghton 16:44.25 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
21 Block, Dan SR-4 Utica 16:44.36 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
22 Russo, Dave FR-1 Houghton 16:51.02 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
23 Rodgers, Liam SR-4 Utica 16:58.21 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
24 Gioe, Ryan SR-4 Stevens Institute 17:01.17 Ram Invite Mar 22, 2019
25 Miller, Evan SO-2 Houghton 17:05.38 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
26 Pine, Ethan JR-3 Hartwick 17:12.21 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
27 Wilbert, Gavin FR-1 Alfred 17:12.78 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
28 Gwynn, Andrew SR-4 Nazareth 17:16.20 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
29 Bourtis, Evan SR-4 St. John Fisher 17:23.68 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
30 Guzman, Cesar FR-1 St. John Fisher 17:31.14 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
31 Howe, Jacob JR-3 Utica 17:31.18 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
32 Trivison, Patrick FR-1 St. John Fisher 17:45.61 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
33 Philippe, Cory FR-1 Stevens Institute 17:49.23 Ram Invite Mar 22, 2019
34 Mayo, Tim FR-1 Alfred 17:57.80 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
35 Sesmas, Irving FR-1 Alfred 18:02.08 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
36 Garcia, Louis-Guillame FR-1 Houghton 18:02.89 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
37 May, William FR-1 Hartwick 18:41.83 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
38 Sullivan, Shawn FR-1 Houghton 18:47.20 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
39 Wick, Jarryd JR-3 Sage 19:47.22 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019

5000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Visca, Mary SR-4 Stevens Institute 18:19.19 Sam Howell Invitational Apr 6, 2019
2 Phillips, Kaitlyn SR-4 Utica 18:20.71 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
3 Hensler, Clarissa SO-2 St. John Fisher 18:37.08 Widener Invitational Apr 19, 2019
4 Langlois, Shelby JR-3 Houghton 18:39.45 Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
5 Brett, Deirdre SO-2 Nazareth 18:51.09 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Cronin, Hayley FR-1 Nazareth 18:51.50 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
7 Flower, Kerry FR-1 Sage 19:02.96 Wesleyan University Spring Classic Mar 23, 2019
8 McAtee, Kristin SO-2 Stevens Institute 19:14.62 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
9 Dunkelberg, Gabriella JR-3 St. John Fisher 19:29.84 Widener Invitational Apr 19, 2019
10 Sheridan, Kiera SR-4 Stevens Institute 19:31.01 Ram Invite Mar 22, 2019
11 Tantillo, Claire JR-3 Stevens Institute 19:32.57 Ram Invite Mar 22, 2019
12 Lewis, Renee SR-4 Utica 19:42.03 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
13 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 19:58.77 Ram Invite Mar 22, 2019
14 Lundemo, Trinity FR-1 Stevens Institute 19:59.52 Ram Invite Mar 22, 2019
15 Hullihen, Hannah SO-2 Nazareth 20:15.41 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
16 Ferlicca, Mackenzie FR-1 St. John Fisher 20:29.06 Widener Invitational Apr 19, 2019
17 Pigott, Shannon SO-2 Houghton 20:32.61 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
18 Darling, Elizabeth SO-2 Utica 20:38.40 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
19 Michelsen, Sara FR-1 Utica 20:45.93 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
20 Hardiman, Anna JR-3 Houghton 20:48.63 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
21 Hotchkiss, Julia SO-2 Houghton 20:52.41 Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
22 Kennard, Taylor JR-3 St. John Fisher 20:53.02 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
23 Donato, Olivia SR-4 Houghton 21:12.39 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
24 Guilfoil, Lauren SO-2 Nazareth 21:21.31 Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
25 Leggett, Sagan SR-4 Sage 21:31.79 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
26 Opalka, Victoria JR-3 Sage 22:03.37 Wesleyan University Spring Classic Mar 23, 2019
27 Jones, Amanda JR-3 Sage 22:53.72 Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
28 Oberg, Anja SO-2 Houghton 23:16.90 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
29 Johntson, Sally FR-1 Alfred 23:29.07 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019

400 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mahana, Eddie JR-3 St. John Fisher 52.50 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
2 Behlmaier, Jack SR-4 St. John Fisher 55.10 Geneseo May Meet May 11, 2019
3 Kaba, Dan JR-3 Stevens Institute 55.47 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
4 Bindra, Amar SO-2 Stevens Institute 56.91 Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
5 Abuelmaali, Rashid JR-3 Alfred 57.12 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
6 Smith, Jordan SR-4 Utica 57.46 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Leiser, Rob FR-1 Stevens Institute 59.11 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
8 Bussiere, Colin SR-4 Stevens Institute 59.92 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Scholten, Joshua FR-1 Utica 1:00.99 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Block, Dan SR-4 Utica 1:01.24 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
11 Wiener, Daniel JR-3 Alfred 1:01.73 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Lewis, William SO-2 Nazareth 1:02.13 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 1:02.15 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
14 Yeager, Adam FR-1 St. John Fisher 1:04.49 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
15 Waltman, Sean FR-1 Hartwick 1:06.76 Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
16 Bourtis, Evan SR-4 St. John Fisher 1:09.13 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Anderson, Brian JR-3 Alfred 1:12.05 St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019

3000 Steeplechase (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Tantillo, Claire JR-3 Stevens Institute 12:04.94 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
2 Phillips, Kaitlyn SR-4 Utica 12:15.30 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
3 Miller, Juliette SR-4 St. John Fisher 12:36.90 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Lundemo, Trinity FR-1 Stevens Institute 12:47.07 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Passetti, Holly SO-2 Alfred 12:55.18 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Ferlicca, Mackenzie FR-1 St. John Fisher 13:01.72 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Michelsen, Sara FR-1 Utica 13:07.63 Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
8 Reid, Maggie SR-4 Utica 13:11.26 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Kennard, Taylor JR-3 St. John Fisher 13:14.21 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 McAlonen, Kristin FR-1 Sage 13:14.25 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
11 Dobbertin, Kaitlyn SO-2 Nazareth 13:21.14 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Rybarski, Corrine SO-2 Stevens Institute 13:22.05 TCNJ Invitational Apr 5, 2019
13 Guilfoil, Lauren SO-2 Nazareth 13:23.47 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
14 Travis, Sevi SO-2 Sage 13:44.78 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
15 Collins, Alivia FR-1 St. John Fisher 13:46.51 Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
16 Baskwill, Anne FR-1 Hartwick 14:00.17 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
17 Darling, Elizabeth SO-2 Utica 14:16.06 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019

Long Jump (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Watlington, Ka'Sean JR-3 Utica 7.12m 23' 4.5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 4.4
2 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 6.92m 22' 8.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.0
3 Rollins, Kyle SO-2 St. John Fisher 6.88m 22' 7" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.3
4 Mapes, Zachary SR-4 Alfred 6.84m 22' 5.25" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 3.0
5 LaMastra, Danny SO-2 Stevens Institute 6.69m 21' 11.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
6 Simpson, Marquis FR-1 Utica 6.67m 21' 10.75" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.6
7 Yolas, Ricardo FR-1 St. John Fisher 6.63m 21' 9" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 3.1
8 Jefferson, Brian SR-4 Stevens Institute 6.46m 21' 2.5" TCNJ Invitational Apr 5, 2019 1.0
9 Pishkula, Jacob FR-1 Utica 6.44m 21' 1.5" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.6
10 Murphy, Sean JR-3 Utica 6.41m 21' 0.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.0
11 Harrison, Jervon JR-3 Nazareth 6.39m 20' 11.75" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019 0.9
12 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 6.35m 20' 10" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 2.1
13 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 6.34m 20' 9.75" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 3.5
14 Lewis, William SO-2 Nazareth 6.11m 20' 0.5" Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019 +0.0
15 Dioum, Papa FR-1 Alfred 5.92m 19' 5.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 +0.0
16 Smith, Jordan SR-4 Utica 5.87m 19' 3.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 +0.0
17 Russo, Vincent JR-3 Stevens Institute 5.80m 19' 0.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 3.3
18 Luckey, Gavin FR-1 Houghton 5.74m 18' 10" Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019 4.9
19 Englund, Christian FR-1 Utica 5.71m 18' 9" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 0.6
20 Foley, Sean JR-3 Alfred 5.68m 18' 7.75" Allegany County Classic Apr 2, 2019 +0.0
20 Johnson, Matt FR-1 Nazareth 5.68m 18' 7.75" Rochester Spring Classic Apr 20, 2019 1.0
22 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 5.67m 18' 7.25" Mondschein Multi Apr 11, 2019 -0.5
23 Wallace, Kalif JR-3 Utica 5.60m 18' 4.5" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 -3.0
24 Brown, Jarrod FR-1 Utica 5.59m 18' 4.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 -0.6
25 Waltman, Sean FR-1 Hartwick 5.58m 18' 3.75" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 2.3
26 Spicer, Alex FR-1 Alfred 5.57m 18' 3.25" Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.1
27 Wiener, Daniel JR-3 Alfred 5.56m 18' 3" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019 -1.6
28 Mawien, Gout FR-1 Alfred 5.47m 17' 11.5" Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019 +0.0
29 Abuelmaali, Rashid JR-3 Alfred 5.38m 17' 8" Alfred State Invitational Apr 16, 2019 0.5
30 Howard, Jack FR-1 Houghton 5.13m 16' 10" Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.3
31 Mayo, Tim FR-1 Alfred 5.04m 16' 6.5" Alfred State Invitational Apr 16, 2019 1.4
32 Niang, Moussa SO-2 Hartwick 4.70m 15' 5" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.5
33 Benjamin, Nathaniel JR-3 Hartwick 4.65m 15' 3.25" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 3.4
34 Perkins, Rhett FR-1 Houghton 4.48m 14' 8.5" Allegany County Classic Apr 2, 2019 0.9
35 Jenkins, Kyle FR-1 Alfred 4.27m 14' 0.25" Alfred State Invitational Apr 16, 2019 +0.0

Long Jump (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Eaton, Alycia SR-4 Nazareth 5.70m 18' 8.5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 2.3
2 Brust, Haley SR-4 St. John Fisher 5.56m 18' 3" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.1
3 Dello Russo, Gina JR-3 Stevens Institute 5.41m 17' 9" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
4 Pawlewicz, Erica SR-4 St. John Fisher 5.25m 17' 2.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.2
5 Perry, Danielle JR-3 Alfred 5.10m 16' 8.75" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 3.1
6 Thomas, Sara SR-4 Nazareth 4.94m 16' 2.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
7 Cognetti, Gianna FR-1 Utica 4.93m 16' 2.25" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.1
8 Irwin, Kathleen SR-4 Nazareth 4.86m 15' 11.5" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019 +0.0
9 Albano, Lexi SR-4 Utica 4.84m 15' 10.5" Army West Point Twilight May 9, 2019 0.6
10 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 4.82m 15' 9.75" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 +0.0
11 Meade, Laura FR-1 Utica 4.79m 15' 8.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
12 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 4.66m 15' 3.5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 +0.0
13 Szpila, Alexandria SR-4 St. John Fisher 4.61m 15' 1.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 0.1
14 Brautlacht, Kalei JR-3 Houghton 4.60m 15' 1.25" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
15 Vicenti, Vianca SO-2 Utica 4.56m 14' 11.5" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 1.9
16 Feathers, Stephanie SO-2 Utica 4.55m 14' 11.25" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 0.2
16 Gleason, Shannon SO-2 Utica 4.55m 14' 11.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019 -0.3
18 Buhrle, Alexandra SO-2 St. John Fisher 4.42m 14' 6" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 5.4
19 Tavolaro, Joanna SO-2 Sage 4.40m 14' 5.25" 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019 +0.0
20 Winter, Lindsey FR-1 Utica 4.38m 14' 4.5" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 2.9
21 Schwinn, Amber JR-3 St. John Fisher 4.35m 14' 3.25" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 1.5
22 Saito, Saki SR-4 Hartwick 4.30m 14' 1.25" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019 2.9
23 Hummel, Mikaela JR-3 Houghton 4.28m 14' 0.5" Allegany County Classic Apr 2, 2019 1.0
24 Savova, Ellie FR-1 Stevens Institute 4.27m 14' 0.25" Widener Invitational Apr 19, 2019 +0.0
25 Sterck, Samantha SO-2 Hartwick 3.99m 13' 1.25" 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019 +0.0
26 DiViccaro, Katelyn SO-2 Utica 3.36m 11' 0.25" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019 1.2

Triple Jump (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Watlington, Ka'Sean JR-3 Utica 14.93m 48' 11.75" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 1.7
2 Rollins, Kyle SO-2 St. John Fisher 14.73m 48' 4" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 3.0
3 Brister, Justin JR-3 Utica 14.16m 46' 5.5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 3.9
4 Murphy, Sean JR-3 Utica 13.84m 45' 5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 0.7
5 Wallace, Kalif JR-3 Utica 13.81m 45' 3.75" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019 2.2
6 Pishkula, Jacob FR-1 Utica 13.72m 45' 0.25" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019 1.4
7 Jefferson, Brian SR-4 Stevens Institute 13.02m 42' 8.75" TCNJ Invitational Apr 5, 2019 0.5
8 LaMastra, Danny SO-2 Stevens Institute 12.71m 41' 8.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 0.9
9 Mapes, Zachary SR-4 Alfred 12.61m 41' 4.5" Alfred State Invitational Apr 16, 2019 0.9
10 Schools, Jordan SR-4 Alfred 12.54m 41' 1.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.1
11 Johnson, Matt FR-1 Nazareth 12.38m 40' 7.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 +0.0
12 Luckey, Gavin FR-1 Houghton 12.22m 40' 1.25" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 4.2
13 Mawien, Gout FR-1 Alfred 11.69m 38' 4.25" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019 1.7
14 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 11.37m 37' 3.75" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019 3.4

Shot Put (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Heedram, Keanu JR-3 Utica 16.38m 53' 9" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
2 Fyffe, DeAndre FR-1 Utica 15.39m 50' 6" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
3 Miner, Leyton JR-3 St. John Fisher 13.95m 45' 9.25" Geneseo May Meet May 11, 2019
4 Leader, Zack SO-2 Utica 13.86m 45' 5.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 McCoy, Saul FR-1 Alfred 13.75m 45' 1.5" Geneseo May Meet May 11, 2019
6 Mathewson, Ross SR-4 St. John Fisher 13.55m 44' 5.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Robinson, Jonathan SR-4 St. John Fisher 13.10m 42' 11.75" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
8 Truong, Brandon SO-2 Stevens Institute 12.94m 42' 5.5" 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
9 Desautels, Ryan SO-2 St. John Fisher 12.80m 42' 0" Geneseo May Meet May 11, 2019
10 Mucica, Andrew JR-3 Utica 12.72m 41' 8.75" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
11 McCauley, Max JR-3 Stevens Institute 12.40m 40' 8.25" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Reitz, Nicholas SR-4 Alfred 12.01m 39' 5" Cal U Early Bird Mar 23, 2019
13 Corcoran, Chase SO-2 St. John Fisher 11.63m 38' 2" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
14 Corwin, William SO-2 St. John Fisher 11.49m 37' 8.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
15 Alfeo, Dan SR-4 Utica 10.89m 35' 8.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
16 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 10.49m 34' 5" Allegany County Classic Apr 2, 2019
17 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 10.44m 34' 3" Ram Invite Mar 22, 2019
18 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 10.31m 33' 10" Ram Invite Mar 22, 2019
19 Mateo, Enmanuel JR-3 Utica 10.17m 33' 4.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
20 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 9.95m 32' 7.75" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
21 Pettit, Caleb FR-1 Houghton 8.93m 29' 3.75" Allegany County Classic Apr 2, 2019
22 Mott, Jack FR-1 St. John Fisher 8.69m 28' 6.25" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
23 Harrington, Brett SR-4 St. John Fisher 8.38m 27' 6" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
24 Waide, Isaac JR-3 Hartwick 8.20m 26' 11" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
25 Abuelmaali, Rashid JR-3 Alfred 7.43m 24' 4.5" Alfred State Invitational Apr 16, 2019
26 Anderson, Brian JR-3 Alfred 5.27m 17' 3.5" Alfred State Invitational Apr 16, 2019
27 Wiener, Daniel JR-3 Alfred 5.19m 17' 0.5" Alfred State Invitational Apr 16, 2019

Shot Put (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Weeks, Katie SR-4 Stevens Institute 13.61m 44' 8" Swarthmore Final Qualifier Meet May 13, 2019
2 Fales, Emily SR-4 Utica 12.64m 41' 5.75" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
3 Laccetti, AnaMaria FR-1 Stevens Institute 11.83m 38' 9.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
4 Palmer, Madison FR-1 Alfred 11.75m 38' 6.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
5 Cornick, Katrina FR-1 Utica 11.59m 38' 0.25" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
6 Lehman, Jordan SO-2 St. John Fisher 11.48m 37' 8" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Pighetti, Gabrielle FR-1 Nazareth 11.45m 37' 6.75" Geneseo May Meet May 11, 2019
8 Reilly, Samantha FR-1 Stevens Institute 11.38m 37' 4" Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
9 Van Alstyne, Skylar SO-2 Sage 11.06m 36' 3.5" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
10 Hulbert, Leah JR-3 St. John Fisher 10.94m 35' 10.75" Geneseo May Meet May 11, 2019
11 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 10.62m 34' 10.25" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
12 Zizzo, Nikki SR-4 Utica 10.51m 34' 5.75" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Feathers, Stephanie SO-2 Utica 10.05m 32' 11.75" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
14 Ferguson, Molly SR-4 Utica 9.98m 32' 9" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
15 Boateng, Esther SO-2 Alfred 9.97m 32' 8.5" Muhlenberg Invitational Apr 6, 2019
16 Criswell, Ally FR-1 Nazareth 9.94m 32' 7.5" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
17 Blankenberg, Grace FR-1 Nazareth 9.69m 31' 9.5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
18 Brown, Brealle JR-3 Utica 9.49m 31' 1.75" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
19 Mihajlovik, NIkolina SR-4 Hartwick 9.45m 31' 0" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
20 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 9.35m 30' 8.25" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
21 Robinson, Bailey FR-1 Nazareth 9.30m 30' 6.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
22 Fesko, Rosemarie FR-1 Utica 9.28m 30' 5.5" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
23 Schwinn, Amber JR-3 St. John Fisher 9.25m 30' 4.25" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
24 Izydorczak, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 8.70m 28' 6.5" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
25 Enke, Emelia FR-1 Alfred 8.38m 27' 6" Allegany County Classic Apr 2, 2019
26 Fischer, Victoria SO-2 Sage 8.27m 27' 1.75" 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
26 Rohde, Morgan JR-3 Houghton 8.27m 27' 1.75" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
28 Ange, Kaitlin FR-1 Nazareth 7.60m 24' 11.25" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
29 Hill, Hayley JR-3 Hartwick 7.34m 24' 1" 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019

Discus (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Fyffe, DeAndre FR-1 Utica 52.10m 170' 11" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
2 Heedram, Keanu JR-3 Utica 48.56m 159' 4" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
3 McCauley, Max JR-3 Stevens Institute 43.98m 144' 3" 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
4 Corcoran, Chase SO-2 St. John Fisher 42.94m 140' 10" Widener Invitational Apr 19, 2019
5 Robinson, Jonathan SR-4 St. John Fisher 42.81m 140' 5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Desautels, Ryan SO-2 St. John Fisher 41.43m 135' 11" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
7 Jerkovich, Joseph FR-1 St. John Fisher 40.47m 132' 9" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
8 Truong, Brandon SO-2 Stevens Institute 38.94m 127' 9" Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
9 Leader, Zack SO-2 Utica 38.81m 127' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Woodard, Xyier SR-4 Utica 38.70m 127' 0" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
11 Alfeo, Dan SR-4 Utica 36.99m 121' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 36.97m 121' 3" TCNJ Invitational Apr 5, 2019
13 Corwin, William SO-2 St. John Fisher 35.82m 117' 6" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
14 Louis, Markel SR-4 Utica 34.62m 113' 7" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
15 Smith, Tyler FR-1 Utica 32.76m 107' 6" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
16 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 32.63m 107' 1" Allegany County Classic Apr 2, 2019
17 McCoy, Saul FR-1 Alfred 32.53m 106' 9" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
18 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 31.47m 103' 3" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
19 Mott, Jack FR-1 St. John Fisher 29.19m 95' 9" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
20 Hill, Trevor FR-1 Sage 28.36m 93' 0" 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
20 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 28.36m 93' 0" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
22 Coble, Tyree SR-4 Utica 25.21m 82' 8" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
23 Pettit, Caleb FR-1 Houghton 24.94m 81' 10" Allegany County Classic Apr 2, 2019
24 Reitz, Nicholas SR-4 Alfred 24.10m 79' 1" Cal U Early Bird Mar 23, 2019

Discus (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Weeks, Katie SR-4 Stevens Institute 47.37m 155' 5" Widener Invitational Apr 19, 2019
2 Ferguson, Molly SR-4 Utica 41.33m 135' 7" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
3 Cornick, Katrina FR-1 Utica 39.53m 129' 8" Army West Point Twilight May 9, 2019
4 Laccetti, AnaMaria FR-1 Stevens Institute 37.22m 122' 1" TCNJ Invitational Apr 5, 2019
5 Hulbert, Leah JR-3 St. John Fisher 36.81m 120' 9" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
6 Criswell, Ally FR-1 Nazareth 36.24m 118' 11" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Lehman, Jordan SO-2 St. John Fisher 35.76m 117' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
8 Lewis, Aneesa JR-3 Utica 33.54m 110' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Reilly, Samantha FR-1 Stevens Institute 33.27m 109' 2" Coach Pollard Invite Apr 12, 2019
10 Pighetti, Gabrielle FR-1 Nazareth 32.73m 107' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
11 Liddiard, Ashley SO-2 Houghton 31.48m 103' 3" Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
12 Zizzo, Nikki SR-4 Utica 31.23m 102' 5" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
13 Palmer, Madison FR-1 Alfred 30.46m 99' 11" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
14 Enke, Emelia FR-1 Alfred 29.92m 98' 2" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
15 Blankenberg, Grace FR-1 Nazareth 29.71m 97' 6" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
16 Van Alstyne, Skylar SO-2 Sage 29.09m 95' 5" 2019 Bobbi Palma UAlbany Spring Classic Apr 18, 2019
17 Izydorczak, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 28.47m 93' 5" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
18 Larson, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 27.46m 90' 1" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
19 Rohde, Morgan JR-3 Houghton 26.93m 88' 4" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
20 Fesko, Rosemarie FR-1 Utica 26.12m 85' 8" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
21 Mihajlovik, NIkolina SR-4 Hartwick 25.63m 84' 1" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
22 Costello, Jenna FR-1 St. John Fisher 25.25m 82' 10" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
23 Robinson, Bailey FR-1 Nazareth 23.51m 77' 1" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
24 Boateng, Esther SO-2 Alfred 22.43m 73' 7" Alfred State Invitational Apr 16, 2019
25 Ange, Kaitlin FR-1 Nazareth 20.48m 67' 2" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
26 Diaz, Samantha SR-4 Alfred 12.60m 41' 4" Alfred State Invitational Apr 16, 2019

Hammer (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Mathewson, Ross SR-4 St. John Fisher 54.18m 177' 9" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
2 Dimock, Parker SR-4 Stevens Institute 52.48m 172' 2" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
3 Robinson, Jonathan SR-4 St. John Fisher 48.78m 160' 0" 2019 Marty Goldberg Gator Invitational May 10, 2019
4 Corcoran, Chase SO-2 St. John Fisher 48.39m 158' 9" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
5 Leader, Zack SO-2 Utica 46.63m 153' 0" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
6 Mucica, Andrew JR-3 Utica 46.36m 152' 1" Army West Point Twilight May 9, 2019
7 Desautels, Ryan SO-2 St. John Fisher 46.25m 151' 9" Geneseo May Meet May 11, 2019
8 Truong, Brandon SO-2 Stevens Institute 45.26m 148' 6" TCNJ Invitational Apr 5, 2019
9 McCauley, Max JR-3 Stevens Institute 42.62m 139' 10" Widener Invitational Apr 19, 2019
10 Alfeo, Dan SR-4 Utica 40.05m 131' 5" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
11 Yeboah, Edward SR-4 Utica 38.88m 127' 7" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Mateo, Enmanuel JR-3 Utica 36.66m 120' 3" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
13 Miner, Leyton JR-3 St. John Fisher 34.52m 113' 3" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
14 Reitz, Nicholas SR-4 Alfred 34.49m 113' 2" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
15 Jerkovich, Joseph FR-1 St. John Fisher 32.04m 105' 1" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
16 Harrington, Brett SR-4 St. John Fisher 31.80m 104' 4" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019
17 Locke, Ryan JR-3 Stevens Institute 31.16m 102' 3" Ram Invite Mar 22, 2019
18 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 27.26m 89' 5" Allegany County Classic Apr 2, 2019
19 McCoy, Saul FR-1 Alfred 25.43m 83' 5" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
20 Pettit, Caleb FR-1 Houghton 25.39m 83' 4" Allegany County Classic Apr 2, 2019
21 Mott, Jack FR-1 St. John Fisher 24.68m 81' 0" UR Alumni Invitational Apr 14, 2019

Hammer (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Weeks, Katie SR-4 Stevens Institute 52.81m 173' 3" Widener Invitational Apr 19, 2019
2 Fales, Emily SR-4 Utica 45.10m 147' 11" Army West Point Twilight May 9, 2019
3 Liddiard, Ashley SO-2 Houghton 45.06m 147' 10" AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
4 Lewis, Aneesa JR-3 Utica 43.32m 142' 1" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
5 Lehman, Jordan SO-2 St. John Fisher 42.99m 141' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
6 Hulbert, Leah JR-3 St. John Fisher 42.67m 140' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Palmer, Madison FR-1 Alfred 42.10m 138' 1" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
8 Brown, Brealle JR-3 Utica 41.98m 137' 9" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
9 Izydorczak, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 40.81m 133' 11" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
10 Criswell, Ally FR-1 Nazareth 40.48m 132' 10" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
11 Robinson, Bailey FR-1 Nazareth 40.45m 132' 8" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
12 Ferguson, Molly SR-4 Utica 39.82m 130' 8" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
13 Laccetti, AnaMaria FR-1 Stevens Institute 38.82m 127' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
14 Blankenberg, Grace FR-1 Nazareth 38.51m 126' 4" Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
15 Rohde, Morgan JR-3 Houghton 38.42m 126' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
16 Detlet, Jordan SO-2 Stevens Institute 38.22m 125' 5" Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
17 Larson, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 36.34m 119' 3" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
18 Zizzo, Nikki SR-4 Utica 34.76m 114' 0" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
19 Ange, Kaitlin FR-1 Nazareth 33.15m 108' 9" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
20 Reilly, Samantha FR-1 Stevens Institute 32.08m 105' 3" 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
21 Boateng, Esther SO-2 Alfred 31.63m 103' 9" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
22 Cornick, Katrina FR-1 Utica 29.66m 97' 4" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
23 Enke, Emelia FR-1 Alfred 28.71m 94' 2" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
24 Costello, Jenna FR-1 St. John Fisher 26.50m 86' 11" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
25 Pighetti, Gabrielle FR-1 Nazareth 26.29m 86' 3" Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational Mar 22, 2019
26 Clifford, Rebecca FR-1 Utica 25.87m 84' 10" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
27 Woodin, Ciara SO-2 Houghton 22.25m 73' 0" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
28 Diaz, Samantha Alfred 16.80m 55' 1" Alan Connie Shamrock Invite Mar 14, 2019

Javelin (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Smith, Jordan SR-4 Utica 59.55m 195' 4" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
2 Dimock, Parker SR-4 Stevens Institute 52.03m 170' 8" 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
3 Pecoraro, Chase JR-3 Utica 50.48m 165' 7" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
4 Truong, Brandon SO-2 Stevens Institute 48.64m 159' 7" Danny Curran Invitational Mar 29, 2019
5 Locke, Ryan JR-3 Stevens Institute 47.24m 155' 0" TCNJ Invitational Apr 5, 2019
6 Kainer, Evan SR-4 Stevens Institute 46.74m 153' 4" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
7 Jerkovich, Joseph FR-1 St. John Fisher 46.17m 151' 6" Widener Invitational Apr 19, 2019
8 Corwin, William SO-2 St. John Fisher 45.12m 148' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Foley, Sean JR-3 Alfred 44.74m 146' 9" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 11, 2019
10 Yeager, Malachi FR-1 Houghton 43.85m 143' 10" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
11 McCauley, Max JR-3 Stevens Institute 41.35m 135' 8" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
12 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 37.95m 124' 6" Mondschein Multi Apr 11, 2019
13 Burnett, Arnoldo JR-3 Sage 37.65m 123' 6" MSMC Track invite 2019 Mar 30, 2019
14 Englund, Christian FR-1 Utica 37.60m 123' 4" Jerry Gravel Invitational Apr 13, 2019
15 Gentry, Oleg JR-3 Hartwick 37.00m 121' 5" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
16 Raymond, Sean SO-2 Alfred 35.63m 116' 11" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
17 Howard, Jack FR-1 Houghton 35.34m 115' 11" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
18 Lewis, William SO-2 Nazareth 30.31m 99' 5" Geneseo Warmest Day of the Week Invitational Apr 18, 2019
19 Mapes, Zachary SR-4 Alfred 28.51m 93' 6" Alfred State Invitational Apr 16, 2019
20 Hill, Trevor FR-1 Sage 28.15m 92' 4" Carla Coffey Track & Field Invitational Apr 6, 2019
21 Ziegler, Joseph SR-4 Hartwick 26.52m 87' 0" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
22 Waide, Isaac JR-3 Hartwick 25.85m 84' 10" 2019 Bronco Classic Invitational Apr 13, 2019
23 Mott, Jack FR-1 St. John Fisher 23.73m 77' 10" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
24 Pettit, Caleb FR-1 Houghton 22.98m 75' 5" Cortland Friday Night Under The Lights Invite Apr 12, 2019
25 Anderson, Brian JR-3 Alfred 20.66m 67' 9" Alfred State Invitational Apr 16, 2019

Javelin (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Herringshaw, Nicole SR-4 Utica 40.08m 131' 6" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
2 Reilly, Samantha FR-1 Stevens Institute 34.82m 114' 3" 2019 Lions Invitational Apr 26, 2019
3 Weeks, Katie SR-4 Stevens Institute 34.64m 113' 8" TCNJ Invitational Apr 5, 2019
4 Smith, Madeline JR-3 Utica 32.30m 106' 0" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
5 Van Alstyne, Skylar SO-2 Sage 30.78m 101' 0" 2019 RPI Capital District Classic Apr 27, 2019
6 Detlet, Jordan SO-2 Stevens Institute 30.17m 99' 0" Widener Invitational Apr 19, 2019
7 Cornick, Katrina FR-1 Utica 29.27m 96' 0" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
8 Fesko, Rosemarie FR-1 Utica 28.34m 93' 0" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
9 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 27.35m 89' 9" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
10 Mandelkow, Stephanie FR-1 Utica 26.87m 88' 2" Cortland Classic Invitational Apr 19, 2019
11 Larson, Elizabeth SO-2 St. John Fisher 26.58m 87' 2" Widener Invitational Apr 19, 2019
12 Mihajlovik, NIkolina SR-4 Hartwick 26.43m 86' 8" Empire 8 Outdoor Track & Field Championships May 3, 2019
13 Martin, Kurstan FR-1 Utica 25.73m 84' 5" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
14 Costello, Jenna FR-1 St. John Fisher 25.57m 83' 11" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
15 Feathers, Stephanie SO-2 Utica 25.24m 82' 10" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
16 Criswell, Ally FR-1 Nazareth 24.88m 81' 7" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
17 Maxwell, Cora SR-4 Utica 24.79m 81' 4" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
18 Fischer, Victoria SO-2 Sage 24.42m 80' 1" Wesleyan University Spring Classic Mar 23, 2019
19 Pighetti, Gabrielle FR-1 Nazareth 23.39m 76' 9" Rochester Spring Classic Apr 20, 2019
20 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 23.27m 76' 4" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
21 Palmer, Madison FR-1 Alfred 21.48m 70' 6" 2019 Messiah Multi/Invitational Apr 9, 2019
22 Passetti, Holly SO-2 Alfred 21.26m 69' 9" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
23 Sabourin, Madison FR-1 Nazareth 19.74m 64' 9" St. John Fisher Cardinal Classic Apr 26, 2019
24 DiViccaro, Katelyn SO-2 Utica 17.33m 56' 10" Hamilton College Mid-Week Apr 16, 2019
25 Boateng, Esther SO-2 Alfred 16.68m 54' 9" Alfred State Invitational Apr 16, 2019
26 Ange, Kaitlin FR-1 Nazareth 14.65m 48' 1" Geneseo Early Season Invitational Mar 29, 2019
27 Hill, Hayley JR-3 Hartwick 11.97m 39' 3" Hamilton College Continental Invitational Apr 6, 2019
28 Doyle, Kiki FR-1 Alfred 9.23m 30' 3" Alfred State Invitational Apr 16, 2019

Heptathlon (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM POINTS MEET MEET DATE
1 Rodriguez, Michelle SR-4 Utica 3902 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019
2 Charlonne, Brittany SR-4 Utica 3626 AARTFC Outdoor Track & Field Championships May 15, 2019