WIAC Outdoor Performance List

DISPLAYING

100 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Blaskowski, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 10.13 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 1.9
2 Klechefski, Stefan JR-3 Wis.-Eau Claire 10.42 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
3 Smith, Ryder FR-1 Wis.-La Crosse 10.45 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 0.8
4 Reichart, Spencer JR-3 Wis.-La Crosse 10.53 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.9
5 Grant, Jaylen JR-3 Wis.-Oshkosh 10.56 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 0.8
6 Hughes, Cam FR-1 Wis.-Whitewater 10.62 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
7 Stewart, Kemarri FR-1 Wis.-River Falls 10.63 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
8 Kean, Joey JR-3 Wis.-Oshkosh 10.64 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
9 Thomas, Denzel SR-4 Wis.-Oshkosh 10.66 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
10 Rindt, Carsen SO-2 Wis.-Whitewater 10.67 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
11 Bosshart, RJ JR-3 Wis.-Oshkosh 10.68 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
12 Williams, Ja'siah FR-1 Wis.-Oshkosh 10.71 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 0.8
13 Nolan, Charlie FR-1 Wis.-Oshkosh 10.72 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
14 Lough, Paul FR-1 Wis.-La Crosse 10.73 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
15 Cullison, Keegan SO-2 Wis.-Oshkosh 10.75 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 0.8
15 Richardson, Aaron SR-4 Wis.-Oshkosh 10.75 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
15 Boatman, Jaylin SO-2 Wis.-Oshkosh 10.75 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
18 McClowry, Colin SO-2 Wis.-Eau Claire 10.78 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.5
18 Clavijo, Brett SO-2 Wis.-Oshkosh 10.78 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 0.8
20 Luebke, Nicholas FR-1 Wis.-Eau Claire 10.79 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.9
21 Turner, Derrick SO-2 Wis.-Platteville 10.80 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023 1.9
21 Foland, Max SO-2 Wis.-Eau Claire 10.80 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.3
23 VanHout, Cade SR-4 Wis.-Platteville 10.81 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023 1.9
24 Vance, Luke SO-2 Wis.-La Crosse 10.82 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
25 Villalobos, Diego SO-2 Wis.-Oshkosh 10.85 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 3.2
26 Kummet, Carter FR-1 Wis.-La Crosse 10.86 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 3.2
27 Cottrell-Roberson, Terrance FR-1 Wis.-La Crosse 10.92 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.3
27 Little, Londyn SO-2 Wis.-Oshkosh 10.92 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.3
29 Wolter, Charlie SO-2 Wis.-Eau Claire 10.94 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.7
30 Sears, Aden SO-2 Wis.-Oshkosh 10.97 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.1
31 McFadden, Nick SO-2 Wis.-Whitewater 10.98 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
31 Wright, Caleb FR-1 Wis.-Oshkosh 10.98 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.7
33 Kunny, Adam SO-2 Wis.-Whitewater 10.99 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023 2.2
34 White, Payton SO-2 Wis.-Oshkosh 11.02 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.1
34 Deluca, Michael FR-1 Wis.-Oshkosh 11.02 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.7
36 Jampole, Chance FR-1 Wis.-Stevens Point 11.03 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
37 Vanek, Spencer SO-2 Wis.-Platteville 11.05 Good Friday Open Apr 7, 2023 3.6
38 McGinn, Jack SO-2 Wis.-Whitewater 11.08 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
39 Henderson, Rashaad SO-2 Wis.-Oshkosh 11.09 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.1
39 White, Mehki FR-1 Wis.-Whitewater 11.09 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023 1.9

100 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Shelton, Tina SO-2 Wis.-Whitewater 11.54 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
2 Jarrett, Lauren FR-1 Wis.-La Crosse 11.60 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 2.2
3 Dawidowich, Emily JR-3 Wis.-La Crosse 11.91 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
4 Best, Megan SR-4 Wis.-Eau Claire 11.92 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.1
5 Lawrence, Emma SR-4 Wis.-La Crosse 11.97 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 2.3
6 Kallenbach, Molly SO-2 Wis.-Eau Claire 11.99 UWL Final Qualifier May 18, 2023 1.5
7 Castelli, Rachel SR-4 Wis.-Oshkosh 12.05 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
8 LeFever, Lexi FR-1 Wis.-River Falls 12.09 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
9 Kornowski, Jacqueline SO-2 Wis.-Whitewater 12.28 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.1
10 Seitz, Bella SO-2 Wis.-La Crosse 12.31 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
11 Driscoll, Jenna SO-2 Wis.-Stout 12.34 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.1
12 Greeninger, Molly SO-2 Wis.-Oshkosh 12.37 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
13 Iverson, Amanda SO-2 Wis.-Eau Claire 12.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
14 Hable, Devin JR-3 Wis.-Oshkosh 12.61 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
15 Bilodeau, Hannah FR-1 Wis.-Whitewater 12.64 Meet of Champions Apr 21, 2023 0.7
16 Adamson, Ashleigh SR-4 Wis.-Platteville 12.67 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
17 Wainwright, Madeline SO-2 Wis.-Eau Claire 12.69 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 1.7
17 Hren, Elizabeth SO-2 Wis.-Oshkosh 12.69 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
19 Coty, Jenna FR-1 Wis.-La Crosse 12.70 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
20 Theriault, Adyn FR-1 Wis.-Stevens Point 12.72 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023 1.9
21 Johnson, Amber JR-3 Wis.-La Crosse 12.75 Eagle Open May 12, 2023 2.3
22 Huber, Kyra SR-4 Wis.-Oshkosh 12.80 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
23 Guetschow, Grace SR-4 Wis.-Platteville 12.84 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
24 Johnson, Erin SR-4 Wis.-Eau Claire 12.89 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 1.3
25 Powers, Dyllan FR-1 Wis.-La Crosse 12.90 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 2.0
26 Pouska, Danielle FR-1 Wis.-Whitewater 12.92 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
27 Wulf, Shannon SO-2 Wis.-Platteville 12.93 Good Friday Open Apr 7, 2023 0.6
28 McNamara, Katie SO-2 Wis.-Whitewater 12.94 Meet of Champions Apr 21, 2023 2.4
29 Ahrens, Madison SO-2 Wis.-Platteville 12.97 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.2
30 Evans, Maya FR-1 Wis.-La Crosse 12.99 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 1.3
31 Pryor, Daja SO-2 Wis.-Whitewater 13.03 Meet of Champions Apr 21, 2023 3.7
32 Miller, Jenna FR-1 Wis.-La Crosse 13.07 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.4
33 Ayd, Anna JR-3 Wis.-La Crosse 13.10 Eagle Open May 12, 2023 2.3
34 Hahn, Caitlynn SO-2 Wis.-Platteville 13.16 Good Friday Open Apr 7, 2023 2.0
35 Stokes, Shaylee FR-1 Wis.-La Crosse 13.18 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.4
36 Kubera, Kyla FR-1 Wis.-River Falls 13.19 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 2.6
37 Murphy, Ava SO-2 Wis.-Eau Claire 13.21 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.7
38 Jenneman, Vanessa JR-3 Wis.-Oshkosh 13.26 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 1.3
39 Williams, Emily SO-2 Wis.-Eau Claire 13.30 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.4
39 DeBaker, Ava FR-1 Wis.-Stout 13.30 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 0.9

200 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Blaskowski, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 20.67 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 1.6
2 Little, Londyn SO-2 Wis.-Oshkosh 21.19 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 1.0
3 Henderson, Rashaad SO-2 Wis.-Oshkosh 21.24 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.6
4 Klechefski, Stefan JR-3 Wis.-Eau Claire 21.35 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.3
5 Stewart, Kemarri FR-1 Wis.-River Falls 21.52 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
6 Smith, Ryder FR-1 Wis.-La Crosse 21.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
7 Pearce, Caden JR-3 Wis.-La Crosse 21.72 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 2.1
8 Doornink, Chase FR-1 Wis.-La Crosse 21.76 Eagle Open May 12, 2023 0.3
9 Hughes, Cam FR-1 Wis.-Whitewater 21.80 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023 0.8
10 Doumbia, Christian FR-1 Wis.-River Falls 21.81 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.0
11 Boatman, Jaylin SO-2 Wis.-Oshkosh 21.85 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.0
12 Richardson, Aaron SR-4 Wis.-Oshkosh 21.86 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.0
13 Lough, Paul FR-1 Wis.-La Crosse 21.88 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.9
14 Vance, Luke SO-2 Wis.-La Crosse 21.89 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
15 Clavijo, Brett SO-2 Wis.-Oshkosh 21.98 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.9
16 Reichart, Spencer JR-3 Wis.-La Crosse 21.99 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.0
17 Kummet, Carter FR-1 Wis.-La Crosse 22.01 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
17 McClowry, Colin SO-2 Wis.-Eau Claire 22.01 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.1
19 Rindt, Carsen SO-2 Wis.-Whitewater 22.03 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
19 Wolter, Charlie SO-2 Wis.-Eau Claire 22.03 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.0
21 Kummet, Ashton FR-1 Wis.-La Crosse 22.05 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.5
22 Mead, Mason FR-1 Wis.-Stevens Point 22.09 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023 0.8
23 Chandler, Kobe FR-1 Wis.-Whitewater 22.12 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.9
24 Vanek, Spencer SO-2 Wis.-Platteville 22.14 Good Friday Open Apr 7, 2023 3.0
25 Williams, Devin FR-1 Wis.-Oshkosh 22.16 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 2.0
26 VanHout, Cade SR-4 Wis.-Platteville 22.22 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.6
27 Turner, Derrick SO-2 Wis.-Platteville 22.25 Good Friday Open Apr 7, 2023 3.0
28 McFadden, Nick SO-2 Wis.-Whitewater 22.34 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023 1.2
29 Jankuski, Connor FR-1 Wis.-Eau Claire 22.35 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.2
30 Thomas, Denzel SR-4 Wis.-Oshkosh 22.36 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 0.2
31 Jampole, Chance FR-1 Wis.-Stevens Point 22.39 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 1.0
31 Zenner, Zach SO-2 Wis.-Platteville 22.39 Good Friday Open Apr 7, 2023 2.4
33 Villalobos, Diego SO-2 Wis.-Oshkosh 22.40 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 3.3
34 Cystrunk, Marlon SO-2 Wis.-Whitewater 22.48 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.9
35 Cullison, Keegan SO-2 Wis.-Oshkosh 22.54 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.9
36 Schreiber, Sam SO-2 Wis.-Eau Claire 22.56 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 2.1
37 Miller, Dylan SO-2 Wis.-Platteville 22.59 Eagle Open May 12, 2023 0.1
37 Zanis, Luke JR-3 Wis.-Whitewater 22.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 0.7
39 Pulchinski, Keegan SO-2 Wis.-Stout 22.61 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 0.2
40 Williams, Ja'siah FR-1 Wis.-Oshkosh 22.63 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 0.2

200 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Jarrett, Lauren FR-1 Wis.-La Crosse 24.09 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 0.9
2 Shelton, Tina SO-2 Wis.-Whitewater 24.41 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.6
3 Dawidowich, Emily JR-3 Wis.-La Crosse 24.53 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
4 LeFever, Lexi FR-1 Wis.-River Falls 24.82 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 0.1
5 Castelli, Rachel SR-4 Wis.-Oshkosh 24.91 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
6 Kallenbach, Molly SO-2 Wis.-Eau Claire 25.11 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
7 Kunze, Melanie JR-3 Wis.-La Crosse 25.22 Eagle Open May 12, 2023 0.8
8 McDowell, Brooke JR-3 Wis.-La Crosse 25.28 Eagle Open May 12, 2023 0.8
9 Seitz, Bella SO-2 Wis.-La Crosse 25.31 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.6
10 Booker, Emilee SO-2 Wis.-Eau Claire 25.36 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.6
11 Kornowski, Jacqueline SO-2 Wis.-Whitewater 25.45 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.2
12 Halvorson, Lilly SO-2 Wis.-La Crosse 25.72 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.2
13 Best, Megan SR-4 Wis.-Eau Claire 25.74 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.6
14 Bilodeau, Hannah FR-1 Wis.-Whitewater 26.01 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.2
15 Jackson, Mikayla JR-3 Wis.-Oshkosh 26.02 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.6
16 Grabarski, Kylee FR-1 Wis.-Eau Claire 26.05 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
17 Powers, Dyllan FR-1 Wis.-La Crosse 26.13 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.2
18 Johnson, Mackenzie SO-2 Wis.-Stevens Point 26.15 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.2
19 Minkie, Kelsie FR-1 Wis.-Eau Claire 26.25 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.2
20 Anderson, Allison SO-2 Wis.-La Crosse 26.28 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.0
21 Jillson, Ellie SO-2 Wis.-La Crosse 26.30 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.6
21 McNamara, Katie SO-2 Wis.-Whitewater 26.30 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
23 Adamson, Ashleigh SR-4 Wis.-Platteville 26.32 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
24 Johnson, Amber JR-3 Wis.-La Crosse 26.40 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.2
25 Kautz, Jane JR-3 Wis.-Eau Claire 26.42 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.6
26 Klobucar, Shelby JR-3 Wis.-Stevens Point 26.48 Eagle Open May 12, 2023 0.3
27 Langlois, Sarah FR-1 Wis.-River Falls 26.49 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023 -1.7
28 Nelson, Brynlee SO-2 Wis.-Platteville 26.52 Eagle Open May 12, 2023 +0.0
29 Knoernschild, Izi JR-3 Wis.-La Crosse 26.58 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 0.4
30 Grosse, Amber FR-1 Wis.-La Crosse 26.63 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
31 Johnson, Erin SR-4 Wis.-Eau Claire 26.65 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
32 Iverson, Amanda SO-2 Wis.-Eau Claire 26.66 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
32 Huber, Kyra SR-4 Wis.-Oshkosh 26.66 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 1.8
34 Wainwright, Madeline SO-2 Wis.-Eau Claire 26.69 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.7
35 Evans, Maya FR-1 Wis.-La Crosse 26.74 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
36 Vogele, Anetha SO-2 Wis.-Stevens Point 26.75 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 1.4
37 Braun, Audrey FR-1 Wis.-La Crosse 26.77 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.9
37 Guetschow, Grace SR-4 Wis.-Platteville 26.77 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -0.1
39 Harrison, Caitlin SO-2 Wis.-Stout 26.90 Eagle Open May 12, 2023 0.3
40 Hunt, Megan SO-2 Wis.-Oshkosh 26.93 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.9

400 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Doornink, Chase FR-1 Wis.-La Crosse 47.30 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
2 Pearce, Caden JR-3 Wis.-La Crosse 47.53 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
3 Chandler, Kobe FR-1 Wis.-Whitewater 47.83 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
4 Hill, Addison JR-3 Wis.-La Crosse 48.01 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
5 Backes, Tyler SO-2 Wis.-La Crosse 48.04 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
6 Williams, Devin FR-1 Wis.-Oshkosh 48.63 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
7 Sears, Aden SO-2 Wis.-Oshkosh 48.76 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Eisenzimmer, Kevin JR-3 Wis.-Eau Claire 48.99 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
9 Schreiber, Sam SO-2 Wis.-Eau Claire 49.00 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Hohman, Jacob FR-1 Wis.-La Crosse 49.16 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
11 Henderson, Rashaad SO-2 Wis.-Oshkosh 49.20 Eagle Open May 12, 2023
12 Zenner, Zach SO-2 Wis.-Platteville 49.25 Good Friday Open Apr 7, 2023
13 Vanek, Spencer SO-2 Wis.-Platteville 49.27 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
14 Little, Londyn SO-2 Wis.-Oshkosh 49.35 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
15 Dick, Brandon SO-2 Wis.-Stout 49.41 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
16 Wachter, Dylan FR-1 Wis.-River Falls 49.54 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
17 Pulchinski, Keegan SO-2 Wis.-Stout 49.63 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
17 Lawson, Jelani SO-2 Wis.-Oshkosh 49.63 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
19 Zanis, Luke JR-3 Wis.-Whitewater 49.65 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
20 Mead, Mason FR-1 Wis.-Stevens Point 49.73 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
21 Brewer, Brad SO-2 Wis.-Stevens Point 49.75 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
22 Nolan, Charlie FR-1 Wis.-Oshkosh 49.82 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
23 Jelinek, Owen SO-2 Wis.-Stout 49.93 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
24 Kaashagen, Will SO-2 Wis.-Whitewater 50.15 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
25 Leist, Aiden FR-1 Wis.-Stevens Point 50.21 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
26 Marquardt, Reid JR-3 Wis.-Oshkosh 50.37 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
27 Lijewski, Mason FR-1 Wis.-Eau Claire 50.43 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
28 Foland, Max SO-2 Wis.-Eau Claire 50.64 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
29 Leibham, Max FR-1 Wis.-Whitewater 50.73 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
30 Miller, Dylan SO-2 Wis.-Platteville 50.89 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
31 Kalies, Chris FR-1 Wis.-Stevens Point 50.90 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
32 Stumo, Sam FR-1 Wis.-Eau Claire 50.92 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
33 Yerges, Dale SO-2 Wis.-Platteville 50.96 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
34 Heller, Brad FR-1 Wis.-Whitewater 50.98 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
35 Graves, Evan FR-1 Wis.-Platteville 50.99 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
36 McGinn, Jack SO-2 Wis.-Whitewater 51.17 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
37 Geissler, Alex FR-1 Wis.-Platteville 51.18 Good Friday Open Apr 7, 2023
38 Seaberg, Nolan SO-2 Wis.-La Crosse 51.35 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
38 Hosni, Dwight SO-2 Wis.-Oshkosh 51.35 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
40 Bosshart, RJ JR-3 Wis.-Oshkosh 51.52 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023

400 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Johnson, Mackenzie SO-2 Wis.-Stevens Point 57.22 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
2 Johnson, Amber JR-3 Wis.-La Crosse 57.52 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
3 Halvorson, Lilly SO-2 Wis.-La Crosse 57.55 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
4 Jennings, Morgan FR-1 Wis.-La Crosse 57.94 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
5 Knoernschild, Izi JR-3 Wis.-La Crosse 57.96 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
6 Koehler, Greta JR-3 Wis.-La Crosse 58.45 Eagle Open May 12, 2023
7 McNamara, Katie SO-2 Wis.-Whitewater 58.49 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Grabarski, Kylee FR-1 Wis.-Eau Claire 58.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Jillson, Ellie SO-2 Wis.-La Crosse 58.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Schroeder, Mara SR-4 Wis.-La Crosse 59.11 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
11 Nelson, Brynlee SO-2 Wis.-Platteville 59.15 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Bartelt, Ashley SO-2 Wis.-Stevens Point 59.52 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
13 Langlois, Sarah FR-1 Wis.-River Falls 59.53 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
14 McNeal, Gretchen FR-1 Wis.-La Crosse 59.55 Eagle Open May 12, 2023
15 Vogele, Anetha SO-2 Wis.-Stevens Point 59.79 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
16 Klobucar, Shelby JR-3 Wis.-Stevens Point 59.93 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
17 Armstrong, Riley SR-4 Wis.-Eau Claire 1:00.06 UWL Final Qualifier May 18, 2023
18 Minkie, Kelsie FR-1 Wis.-Eau Claire 1:00.09 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
19 Wagner, Alaina SO-2 Wis.-Oshkosh 1:00.18 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
20 Rusch, Margaret SO-2 Wis.-Platteville 1:00.28 Eagle Open May 12, 2023
21 Mangold, Addie SO-2 Wis.-Eau Claire 1:00.36 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
22 Ayd, Anna JR-3 Wis.-La Crosse 1:00.38 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
23 Albee, Grace FR-1 Wis.-La Crosse 1:00.58 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
24 Johnson, Kaydee JR-3 Wis.-La Crosse 1:00.64 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
25 Bilodeau, Hannah FR-1 Wis.-Whitewater 1:00.75 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
26 Reisner, Sydney SO-2 Wis.-Stout 1:00.93 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
27 Nieheuser, Sarah SO-2 Wis.-Whitewater 1:00.99 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
28 Lundie, Grace FR-1 Wis.-La Crosse 1:01.17 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
29 Stockton, Kylie FR-1 Wis.-La Crosse 1:01.31 Eagle Open May 12, 2023
30 Moon, Elise FR-1 Wis.-La Crosse 1:01.37 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
31 Burg, Savana SR-4 Wis.-Stevens Point 1:01.48 Eagle Open May 12, 2023
32 DeBaker, Ava FR-1 Wis.-Stout 1:01.63 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
33 Jones, Megan SO-2 Wis.-Eau Claire 1:01.86 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
34 Mullen, Erika SR-4 Wis.-Oshkosh 1:02.04 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
35 Stenzel, Olivia FR-1 Wis.-Oshkosh 1:02.30 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
36 Danner, Chelsea SO-2 Wis.-Eau Claire 1:02.71 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
37 Castelli, Rachel SR-4 Wis.-Oshkosh 1:03.31 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
38 Saxton, Carissa FR-1 Wis.-Eau Claire 1:03.79 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
39 Sauers, Kylee FR-1 Wis.-Stevens Point 1:04.04 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
40 Simmons, Bella FR-1 Wis.-La Crosse 1:04.08 Eagle Open May 12, 2023

800 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Schoemann, Cael FR-1 Wis.-La Crosse 1:49.40 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Gilles, Braedon SO-2 Wis.-Stevens Point 1:50.92 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
3 Potter, Steven JR-3 Wis.-Oshkosh 1:51.00 Drake Relays Apr 26, 2023
4 Pfrimmer, Lance SO-2 Wis.-Stout 1:52.21 NCC Carius/Gregory Invitational (Collegiate)-2023 May 11, 2023
5 Krause, Justin SO-2 Wis.-Whitewater 1:52.41 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
6 Hosni, Dwight SO-2 Wis.-Oshkosh 1:53.11 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
7 Madoch, Michael JR-3 Wis.-La Crosse 1:53.20 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Magnuson, Grant SO-2 Wis.-Stout 1:53.49 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
9 Potter, Ryan JR-3 Wis.-Oshkosh 1:53.91 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
10 Munson, Logan FR-1 Wis.-River Falls 1:54.09 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
11 Marquardt, Reid JR-3 Wis.-Oshkosh 1:54.15 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Reuter, Rhett FR-1 Wis.-Whitewater 1:54.39 Eagle Open May 12, 2023
13 Zenner, Zach SO-2 Wis.-Platteville 1:55.10 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
14 Lutz, Logan SO-2 Wis.-Stevens Point 1:56.03 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
15 Lasee, Xavier JR-3 Wis.-Platteville 1:56.06 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
16 Lewandowski, Colin FR-1 Wis.-Whitewater 1:56.36 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
17 Jumbeck, Josh JR-3 Wis.-Stevens Point 1:56.51 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
18 Nosko, Tyler FR-1 Wis.-Stevens Point 1:56.71 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
19 Green, Silas FR-1 Wis.-Stout 1:56.77 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
20 Wehrman, Joshua SO-2 Wis.-Stout 1:56.96 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
21 Wade, Elijah SO-2 Wis.-Platteville 1:57.01 Eagle Open May 12, 2023
22 Davey, Drew FR-1 Wis.-Whitewater 1:57.12 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
23 Guenther, Evan FR-1 Wis.-Eau Claire 1:57.60 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
24 Kordus, Eric JR-3 Wis.-Eau Claire 1:57.99 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
25 Deboth, Casey SO-2 Wis.-Stout 1:58.06 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
26 Vey, Nick SO-2 Wis.-Oshkosh 1:58.26 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
27 Wiegert, Kory SO-2 Wis.-Stout 1:58.46 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
28 Doering, Tyler FR-1 Wis.-Platteville 1:58.65 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
29 Treiber, Paul FR-1 Wis.-Platteville 1:58.99 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
30 Verkerke, Sam JR-3 Wis.-Eau Claire 1:59.26 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
31 Johnson, Tucker FR-1 Wis.-Whitewater 1:59.31 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
32 Voelker, Jason SR-4 Wis.-Platteville 1:59.37 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
33 Cullen, Cameron FR-1 Wis.-Oshkosh 1:59.55 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
34 McCullough, Kyle FR-1 Wis.-River Falls 1:59.59 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
35 Kepford, Nick FR-1 Wis.-La Crosse 1:59.64 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
36 Flitsch, Zach SR-4 Wis.-Platteville 1:59.84 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
37 Bratt, Landen SO-2 Wis.-Whitewater 1:59.90 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
38 Husslein, Jonah FR-1 Wis.-Eau Claire 2:00.02 Eagle Open May 12, 2023
39 Leist, Aiden FR-1 Wis.-Stevens Point 2:00.28 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
40 Rathkamp, Andrew SR-4 Wis.-Oshkosh 2:00.38 Ashton May Invitational Apr 7, 2023

800 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Hannan, Maddie JR-3 Wis.-La Crosse 2:08.58 UWL Final Qualifier May 18, 2023
2 Madigan, Cyna SO-2 Wis.-Oshkosh 2:09.79 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
3 Koehler, Greta JR-3 Wis.-La Crosse 2:09.86 UWL Final Qualifier May 18, 2023
4 Wellhausen, Brooke SR-4 Wis.-Stevens Point 2:11.17 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
5 Fassbender, Paige SO-2 Wis.-Whitewater 2:11.33 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
6 Geisness, Libby JR-3 Wis.-Oshkosh 2:14.41 2023 Kip Janvrin Open Apr 27, 2023
7 Schueth, Anna JR-3 Wis.-Eau Claire 2:14.55 UWL Final Qualifier May 18, 2023
8 Galgon, Kaitlyn SR-4 Wis.-Platteville 2:15.17 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
9 Jex, Lauren FR-1 Wis.-Eau Claire 2:16.60 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Lammert, Brekkyn SO-2 Wis.-Stout 2:16.69 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
11 Jennings, Morgan FR-1 Wis.-La Crosse 2:18.19 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
12 Reisner, Sydney SO-2 Wis.-Stout 2:18.22 Bethel Invitational Apr 15, 2023
13 Makurat, Josophine FR-1 Wis.-Oshkosh 2:18.54 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
14 Anderson, Julia JR-3 Wis.-La Crosse 2:19.07 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
15 Daws, Hannah FR-1 Wis.-Stout 2:19.33 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
16 Johnson, Amber JR-3 Wis.-La Crosse 2:19.52 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
17 Kautz, Jane JR-3 Wis.-Eau Claire 2:19.78 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
18 Stockton, Kylie FR-1 Wis.-La Crosse 2:19.84 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
19 Kachurik, Ashley SR-4 Wis.-Eau Claire 2:20.19 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
20 Carviou, Kimberly JR-3 Wis.-La Crosse 2:20.20 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
21 Erb, Katie FR-1 Wis.-Whitewater 2:20.26 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
22 White, Skylar SO-2 Wis.-La Crosse 2:21.32 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
23 Anderson, Allison SO-2 Wis.-La Crosse 2:21.35 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
24 Stenzel, Olivia FR-1 Wis.-Oshkosh 2:21.74 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
25 Kuechle, Cailyn FR-1 Wis.-River Falls 2:21.81 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
26 Sauers, Kylee FR-1 Wis.-Stevens Point 2:21.99 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
27 Benzing, Meygan JR-3 Wis.-Oshkosh 2:22.19 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
28 Bisswurm, Grace FR-1 Wis.-La Crosse 2:22.54 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
29 Booker, Emilee SO-2 Wis.-Eau Claire 2:22.97 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
30 Temple, Roxanne SR-4 Wis.-Whitewater 2:23.44 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
31 Knoernschild, Izi JR-3 Wis.-La Crosse 2:23.50 Eagle Open May 12, 2023
32 LeFever, Lexi FR-1 Wis.-River Falls 2:23.74 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
33 Hinz, Gwen FR-1 Wis.-La Crosse 2:23.93 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
34 Jillson, Ellie SO-2 Wis.-La Crosse 2:24.82 Eagle Open May 12, 2023
35 Wilson, Jessica FR-1 Wis.-La Crosse 2:25.42 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
36 Sato, Bryn FR-1 Wis.-La Crosse 2:25.74 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
37 Krahn, Olivia SO-2 Wis.-Stout 2:26.13 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
38 Halbach, Megan FR-1 Wis.-River Falls 2:26.47 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
39 Aprill, Jocelyn FR-1 Wis.-La Crosse 2:26.63 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
40 Snow, Carleen FR-1 Wis.-Whitewater 2:28.12 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023

1500 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Patzka, Christian SO-2 Wis.-Whitewater 3:45.34 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Krause, Justin SO-2 Wis.-Whitewater 3:46.84 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
3 Potter, Steven JR-3 Wis.-Oshkosh 3:46.93 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
4 Madoch, Michael JR-3 Wis.-La Crosse 3:47.31 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
5 Gregg, Ethan JR-3 Wis.-La Crosse 3:50.84 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
6 Schlender, Gunner SO-2 Wis.-Whitewater 3:50.91 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
7 Shea, Mason JR-3 Wis.-Eau Claire 3:55.15 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
8 Rathkamp, Andrew SR-4 Wis.-Oshkosh 3:55.41 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
9 Schultz, Spencer JR-3 Wis.-Stout 3:55.56 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
10 Wolfe, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 3:55.80 Eagle Open May 12, 2023
11 LaMirande, Tevor SO-2 Wis.-Eau Claire 3:56.08 Eagle Open May 12, 2023
12 Ryan, Matthew JR-3 Wis.-Stout 3:56.48 UWL Final Qualifier May 18, 2023
13 Schoemann, Cael FR-1 Wis.-La Crosse 3:56.92 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
14 Jumbeck, Josh JR-3 Wis.-Stevens Point 3:57.30 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
15 Lutz, Logan SO-2 Wis.-Stevens Point 3:57.48 Eagle Open May 12, 2023
16 Krause, Jake SO-2 Wis.-Oshkosh 3:57.71 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
17 Lewandowski, Colin FR-1 Wis.-Whitewater 3:58.21 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
18 Pfrimmer, Lance SO-2 Wis.-Stout 3:58.64 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
19 Ritzke, Elias SO-2 Wis.-La Crosse 3:58.97 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
20 Schneider, Caden FR-1 Wis.-Platteville 3:59.17 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
21 Zywicki, Jayden FR-1 Wis.-La Crosse 3:59.57 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
22 Matthai, Aidan FR-1 Wis.-La Crosse 3:59.94 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
23 Wade, Elijah SO-2 Wis.-Platteville 4:00.04 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
24 Gang, Brandon FR-1 Wis.-Whitewater 4:00.16 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
25 Peterson, Jesse SO-2 Wis.-Eau Claire 4:00.34 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
26 Gilles, Braedon SO-2 Wis.-Stevens Point 4:01.03 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
27 Cullen, Cameron FR-1 Wis.-Oshkosh 4:01.99 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
28 Anderson, Dan FR-1 Wis.-Whitewater 4:02.24 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
29 Fiala, Calvin SO-2 Wis.-Stout 4:02.27 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
30 Reed, Ryan SO-2 Wis.-Stevens Point 4:02.39 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
31 Anderson, Reed JR-3 Wis.-La Crosse 4:02.42 UWL Final Qualifier May 18, 2023
32 Bratt, Landen SO-2 Wis.-Whitewater 4:02.94 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
33 Voelker, Jason SR-4 Wis.-Platteville 4:03.46 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
34 Vander Weide, Blake FR-1 Wis.-Eau Claire 4:04.38 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
35 True, Austin SO-2 Wis.-La Crosse 4:04.43 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
36 Conklin, Tommy FR-1 Wis.-Whitewater 4:04.44 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
37 Nosko, Tyler FR-1 Wis.-Stevens Point 4:04.53 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
38 Deboth, Casey SO-2 Wis.-Stout 4:04.63 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
39 Kehoe, Joseph SR-4 Wis.-Oshkosh 4:04.64 Eagle Open May 12, 2023
40 Allen, Chris SO-2 Wis.-Whitewater 4:04.81 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023

1500 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Lehman, Amelia SO-2 Wis.-Oshkosh 4:26.63 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Hannan, Maddie JR-3 Wis.-La Crosse 4:30.46 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
3 Shult, Carolyn SR-4 Wis.-Eau Claire 4:31.06 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
4 Carviou, Kimberly JR-3 Wis.-La Crosse 4:34.12 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Anderson, Julia JR-3 Wis.-La Crosse 4:35.50 UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 De La Cerda, Ari SO-2 Wis.-Whitewater 4:40.04 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
7 Koehler, Greta JR-3 Wis.-La Crosse 4:40.06 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Fassbender, Paige SO-2 Wis.-Whitewater 4:40.12 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
9 Lammert, Brekkyn SO-2 Wis.-Stout 4:42.77 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Makurat, Josophine FR-1 Wis.-Oshkosh 4:44.99 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
11 Wellhausen, Brooke SR-4 Wis.-Stevens Point 4:45.93 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
12 Madigan, Cyna SO-2 Wis.-Oshkosh 4:47.86 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
13 Kachurik, Ashley SR-4 Wis.-Eau Claire 4:49.85 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
14 Donohue, Olivia SO-2 Wis.-Stout 4:51.67 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
15 Forman, Christi JR-3 Wis.-Eau Claire 4:52.78 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
16 Galgon, Kaitlyn SR-4 Wis.-Platteville 4:53.86 Good Friday Open Apr 7, 2023
17 Duchac, Lucy FR-1 Wis.-La Crosse 4:54.21 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
18 Felton, Mckayla SO-2 Wis.-Stout 4:55.26 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
19 Sato, Bryn FR-1 Wis.-La Crosse 4:56.26 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
20 Matejcek, Ava FR-1 Wis.-Eau Claire 4:56.46 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
21 Erb, Katie FR-1 Wis.-Whitewater 4:56.79 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
22 Meyer, Libby SO-2 Wis.-Stout 4:57.24 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
23 Weissinger, Allison JR-3 Wis.-Eau Claire 4:58.78 Eagle Open May 12, 2023
24 Canavera, Autumn JR-3 Wis.-Eau Claire 4:58.95 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
25 Prestholdt, Carissa JR-3 Wis.-Eau Claire 4:59.11 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
26 Krahn, Olivia SO-2 Wis.-Stout 4:59.25 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
26 Scoggin, Payton FR-1 Wis.-Whitewater 4:59.25 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
28 Kolb, Emily JR-3 Wis.-Eau Claire 4:59.53 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
29 Gage, Catie JR-3 Wis.-Stevens Point 5:01.59 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
30 Hinz, Gwen FR-1 Wis.-La Crosse 5:02.02 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
31 Benzing, Meygan JR-3 Wis.-Oshkosh 5:02.29 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
32 Daws, Hannah FR-1 Wis.-Stout 5:03.09 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
33 Allemann, Paige JR-3 Wis.-Stevens Point 5:03.26 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
34 Bisswurm, Grace FR-1 Wis.-La Crosse 5:03.58 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
35 Kuechle, Cailyn FR-1 Wis.-River Falls 5:03.77 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
36 Buchinger, Gracie FR-1 Wis.-Oshkosh 5:04.06 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
37 Mueller, Charlotte SO-2 Wis.-La Crosse 5:06.23 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
38 Temple, Roxanne SR-4 Wis.-Whitewater 5:06.97 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
39 Gaines, Gabri SO-2 Wis.-Stevens Point 5:07.36 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
40 Kreier, Natalie JR-3 Wis.-Platteville 5:08.06 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023

5000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Patzka, Christian SO-2 Wis.-Whitewater 13:55.36 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
2 Gregg, Ethan JR-3 Wis.-La Crosse 13:58.36 Drake Relays Apr 26, 2023
3 Schlender, Gunner SO-2 Wis.-Whitewater 14:00.15 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
4 Loenser, Adam SO-2 Wis.-La Crosse 14:20.71 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
5 Matthai, Aidan FR-1 Wis.-La Crosse 14:25.49 UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 Fairchild, Corey SO-2 Wis.-La Crosse 14:28.38 UWL Final Qualifier May 18, 2023
7 Wolfe, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 14:36.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
8 Ryan, Matthew JR-3 Wis.-Stout 14:39.89 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
9 Anderson, Dan FR-1 Wis.-Whitewater 14:44.83 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
10 Shea, Mason JR-3 Wis.-Eau Claire 14:46.28 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
11 Jensen, Dylan SO-2 Wis.-Stevens Point 14:52.41 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
12 Ritzke, Elias SO-2 Wis.-La Crosse 14:52.64 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
13 Schultz, Spencer JR-3 Wis.-Stout 14:52.68 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
14 Stangel, Ben SO-2 Wis.-La Crosse 14:54.21 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
15 Pflug, Kyle SO-2 Wis.-Stevens Point 14:57.05 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
16 Yengo, Zach SR-4 Wis.-Eau Claire 14:57.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
17 Reed, Ryan SO-2 Wis.-Stevens Point 14:58.53 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
18 Cullen, Cameron FR-1 Wis.-Oshkosh 14:59.34 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
19 Chaffin, Luke FR-1 Wis.-La Crosse 14:59.80 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
20 Krause, Jake SO-2 Wis.-Oshkosh 15:00.01 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
21 Rathkamp, Andrew SR-4 Wis.-Oshkosh 15:03.25 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
22 Slevin, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 15:03.40 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
23 Williams, Ian SO-2 Wis.-Stout 15:04.40 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
24 Schneider, Caden FR-1 Wis.-Platteville 15:06.66 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
25 Humpal, Troy SR-4 Wis.-Platteville 15:08.55 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
26 Anderson, Reed JR-3 Wis.-La Crosse 15:08.75 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
27 Marszalek, Eli FR-1 Wis.-Stout 15:10.42 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
28 Hardin, Nickolas SO-2 Wis.-Whitewater 15:11.07 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
29 McNally, Kyle FR-1 Wis.-Eau Claire 15:11.36 UWL Final Qualifier May 18, 2023
30 Fore, Max SO-2 Wis.-Stout 15:11.54 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
31 Eggen, Jakob SO-2 Wis.-Platteville 15:11.95 Eagle Open May 12, 2023
32 Peterson, Jesse SO-2 Wis.-Eau Claire 15:13.16 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
33 Christiansen, Caleb SR-4 Wis.-Platteville 15:13.77 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
34 Proteau, Paul FR-1 Wis.-Oshkosh 15:14.13 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
35 LaMirande, Tevor SO-2 Wis.-Eau Claire 15:14.39 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
36 Traeder, Eli SO-2 Wis.-Oshkosh 15:16.26 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
37 Jumbeck, Josh JR-3 Wis.-Stevens Point 15:18.00 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
38 Freng, Joe FR-1 Wis.-Oshkosh 15:20.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
39 Lee, John FR-1 Wis.-Stevens Point 15:20.60 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
40 Metko, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 15:21.69 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023

5000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Hannan, Maddie JR-3 Wis.-La Crosse 16:47.67 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
2 Lehman, Amelia SO-2 Wis.-Oshkosh 17:11.12 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
3 Shult, Carolyn SR-4 Wis.-Eau Claire 17:16.41 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
4 De La Cerda, Ari SO-2 Wis.-Whitewater 17:28.90 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
5 Vantassel, Maddy JR-3 Wis.-La Crosse 17:33.60 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
6 Krouse, Rachel SO-2 Wis.-Stevens Point 17:38.55 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
7 Anderson, Julia JR-3 Wis.-La Crosse 17:40.20 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
8 Chadwick, Katelyn SO-2 Wis.-La Crosse 17:44.28 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
9 McIntyre, Madelynn SO-2 Wis.-La Crosse 17:47.39 UWL Final Qualifier May 18, 2023
10 Long, Naomi SR-4 Wis.-Eau Claire 17:49.60 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
11 Malooly, Emma SR-4 Wis.-La Crosse 17:55.82 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
12 Felton, Mckayla SO-2 Wis.-Stout 18:02.12 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
13 Forman, Christi JR-3 Wis.-Eau Claire 18:07.44 UWL Final Qualifier May 18, 2023
14 Dahl, Morgan JR-3 Wis.-Eau Claire 18:10.71 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
15 Ranke, Kirsten SR-4 Wis.-Eau Claire 18:10.98 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
16 Donohue, Olivia SO-2 Wis.-Stout 18:12.58 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
17 Matejcek, Ava FR-1 Wis.-Eau Claire 18:12.72 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
18 Meyer, Libby SO-2 Wis.-Stout 18:15.02 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
19 Behr, Keeley FR-1 Wis.-Eau Claire 18:17.68 UWL Final Qualifier May 18, 2023
20 Trzebiatowski, Jenna JR-3 Wis.-Eau Claire 18:19.40 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
21 Gage, Catie JR-3 Wis.-Stevens Point 18:23.84 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
22 Duchac, Lucy FR-1 Wis.-La Crosse 18:29.13 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
23 Mueller, Charlotte SO-2 Wis.-La Crosse 18:35.15 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
24 Scoggin, Payton FR-1 Wis.-Whitewater 18:43.84 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
25 Weissinger, Allison JR-3 Wis.-Eau Claire 18:47.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
26 Karls, Julia SR-4 Wis.-Eau Claire 18:47.95 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
27 Meyer, Karlie SO-2 Wis.-La Crosse 18:49.59 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
28 Hinz, Gwen FR-1 Wis.-La Crosse 18:50.53 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
29 Judd, Kylie JR-3 Wis.-Eau Claire 18:51.99 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
30 Buchinger, Gracie FR-1 Wis.-Oshkosh 18:53.57 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
31 Bargender, Kassie SO-2 Wis.-Eau Claire 19:03.40 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
32 Canavera, Autumn JR-3 Wis.-Eau Claire 19:08.97 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
33 Butz, Andrea SO-2 Wis.-La Crosse 19:11.21 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
34 Zimmerman, Reagan FR-1 Wis.-Eau Claire 19:16.07 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
35 Beauchaine, Lauren JR-3 Wis.-La Crosse 19:16.67 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
36 Kreier, Natalie JR-3 Wis.-Platteville 19:16.82 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
37 Kolb, Emily JR-3 Wis.-Eau Claire 19:18.11 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
38 Fliss, Hannah JR-3 Wis.-Platteville 19:18.53 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
39 Urban, Lauren SR-4 Wis.-Oshkosh 19:21.73 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
40 Wagner, Ryann FR-1 Wis.-Eau Claire 19:30.56 Eagle Open May 12, 2023

10,000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Gregg, Ethan JR-3 Wis.-La Crosse 28:40.35 Stanford Invitational Mar 31, 2023
2 Schlender, Gunner SO-2 Wis.-Whitewater 29:05.05 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
3 Fairchild, Corey SO-2 Wis.-La Crosse 30:27.96 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
4 Ryan, Matthew JR-3 Wis.-Stout 30:34.08 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
5 Yengo, Zach SR-4 Wis.-Eau Claire 30:46.29 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
6 Anderson, Reed JR-3 Wis.-La Crosse 30:53.34 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
7 Anderson, Dan FR-1 Wis.-Whitewater 31:02.52 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Wegner, Isaac JR-3 Wis.-La Crosse 31:03.19 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
9 Pflug, Kyle SO-2 Wis.-Stevens Point 31:09.17 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
10 Rathkamp, Andrew SR-4 Wis.-Oshkosh 31:13.99 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
11 Stangel, Ben SO-2 Wis.-La Crosse 31:14.73 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
12 Slevin, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 31:18.88 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
13 Hardin, Nickolas SO-2 Wis.-Whitewater 31:23.87 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
14 Lee, John FR-1 Wis.-Stevens Point 31:25.51 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
15 Christiansen, Caleb SR-4 Wis.-Platteville 31:26.96 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
16 Marszalek, Eli FR-1 Wis.-Stout 31:28.03 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
17 Humpal, Troy SR-4 Wis.-Platteville 31:32.24 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
18 Proteau, Paul FR-1 Wis.-Oshkosh 31:34.29 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
19 Williams, Ian SO-2 Wis.-Stout 31:36.85 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
20 Jensen, Dylan SO-2 Wis.-Stevens Point 31:37.22 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
21 Schneider, Caden FR-1 Wis.-Platteville 31:49.72 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
22 Kehoe, Joseph SR-4 Wis.-Oshkosh 31:54.72 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
23 Schleutermann, Aidan SO-2 Wis.-Stevens Point 31:54.87 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
24 Freng, Joe FR-1 Wis.-Oshkosh 31:56.03 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
25 McNally, Kyle FR-1 Wis.-Eau Claire 31:56.24 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
26 Fore, Max SO-2 Wis.-Stout 31:56.43 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
27 Carlson, Andrew SO-2 Wis.-Stout 31:59.97 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
28 Hertel, Joseph FR-1 Wis.-Oshkosh 32:03.54 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
29 Brown, Mike FR-1 Wis.-Stevens Point 32:10.90 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
30 Eggen, Jakob SO-2 Wis.-Platteville 32:15.93 Meet of Champions Apr 21, 2023
31 Bostwick, Owen FR-1 Wis.-Oshkosh 32:23.32 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
32 Traeder, Eli SO-2 Wis.-Oshkosh 32:30.57 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
33 Meagher, Johnny SO-2 Wis.-Eau Claire 32:32.01 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
34 Feltz, Cooper FR-1 Wis.-Eau Claire 32:34.62 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
35 Thaler, Joey SO-2 Wis.-Eau Claire 32:39.07 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
36 Neri, Eduardo SR-4 Wis.-Oshkosh 32:44.95 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
37 Kruckman, Isaiah FR-1 Wis.-Platteville 32:53.69 Meet of Champions Apr 21, 2023
38 Exo, Garrett SO-2 Wis.-Stevens Point 33:06.95 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
39 Eisler, Korbin SO-2 Wis.-Platteville 33:09.86 Meet of Champions Apr 21, 2023
40 Baumhardt, Nolan SO-2 Wis.-Platteville 33:10.19 Meet of Champions Apr 21, 2023

10,000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 McIntyre, Madelynn SO-2 Wis.-La Crosse 36:24.22 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
2 Krouse, Rachel SO-2 Wis.-Stevens Point 36:47.02 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
3 Long, Naomi SR-4 Wis.-Eau Claire 37:05.75 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
4 Meyer, Libby SO-2 Wis.-Stout 37:41.05 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
5 Gage, Catie JR-3 Wis.-Stevens Point 37:42.97 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
6 Mueller, Charlotte SO-2 Wis.-La Crosse 37:44.15 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
7 Behr, Keeley FR-1 Wis.-Eau Claire 37:45.49 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
8 Ranke, Kirsten SR-4 Wis.-Eau Claire 37:47.33 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
9 Dahl, Morgan JR-3 Wis.-Eau Claire 37:52.35 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
10 Duchac, Lucy FR-1 Wis.-La Crosse 37:54.45 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
11 Forman, Christi JR-3 Wis.-Eau Claire 38:02.16 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
12 Karls, Julia SR-4 Wis.-Eau Claire 38:07.19 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
13 Trzebiatowski, Jenna JR-3 Wis.-Eau Claire 38:28.80 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
14 Urban, Lauren SR-4 Wis.-Oshkosh 39:18.70 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
15 Beauchaine, Lauren JR-3 Wis.-La Crosse 39:23.70 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
16 Butz, Andrea SO-2 Wis.-La Crosse 39:28.26 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
17 Fliss, Hannah JR-3 Wis.-Platteville 39:35.03 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
18 Kreier, Natalie JR-3 Wis.-Platteville 39:51.60 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
19 Kisgen, Marika JR-3 Wis.-Eau Claire 39:54.55 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
20 Feitl, Gwen FR-1 Wis.-Oshkosh 40:14.41 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
21 Cich, Tricia SR-4 Wis.-Oshkosh 40:20.95 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
22 Oxborough, Ani SO-2 Wis.-Stevens Point 40:27.58 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
23 Fricke, Sydney SR-4 Wis.-Oshkosh 42:02.80 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
24 Greymont, Olivia SO-2 Wis.-Stevens Point 42:15.42 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
25 Oakleaf, Lydia JR-3 Wis.-Platteville 43:58.69 Meet of Champions Apr 21, 2023

100 Hurdles (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Lawrence, Emma SR-4 Wis.-La Crosse 13.51 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
2 McDowell, Brooke JR-3 Wis.-La Crosse 14.21 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.0
3 Booker, Emilee SO-2 Wis.-Eau Claire 14.42 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 1.7
4 Zastrow, Hannah SO-2 Wis.-Eau Claire 14.48 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 3.4
5 Johannsen, Jaryn JR-3 Wis.-Eau Claire 14.54 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.0
6 Raths, Kaylie SO-2 Wis.-Stout 14.75 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
7 Grosse, Amber FR-1 Wis.-La Crosse 14.91 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
8 LeFever, Lexi FR-1 Wis.-River Falls 14.95 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 0.9
9 Harrison, Caitlin SO-2 Wis.-Stout 14.96 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.0
10 Roberts, Lilly FR-1 Wis.-Stout 15.04 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.0
11 Gruen, Emma SO-2 Wis.-Eau Claire 15.27 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 2.0
12 Anderson, Allison SO-2 Wis.-La Crosse 15.36 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.4
13 Cole, Lexi SO-2 Wis.-Stout 15.38 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 4.0
14 Hunt, Megan SO-2 Wis.-Oshkosh 15.42 NCC-Combined Events (Collegiate)-2023 May 15, 2023 +0.0
15 Redman, Macee FR-1 Wis.-La Crosse 15.69 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.0
16 Scheuerell, Alexys FR-1 Wis.-La Crosse 15.72 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.5
17 Becker, Lena SO-2 Wis.-Whitewater 15.76 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
18 Kautz, Jane JR-3 Wis.-Eau Claire 15.87 NCC-Combined Events (Collegiate)-2023 May 15, 2023 0.8
19 Zastrow, Leah FR-1 Wis.-Eau Claire 15.92 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 1.5
20 White, Skylar SO-2 Wis.-La Crosse 15.93 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 4.0
21 Hackenmueller, Noelle FR-1 Wis.-La Crosse 16.19 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 3.3
22 Jackson, Mikayla JR-3 Wis.-Oshkosh 16.23 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.8
23 Klaas, Delanee FR-1 Wis.-Platteville 16.30 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023 -1.0
24 Deprey, Aubrie FR-1 Wis.-Eau Claire 16.42 Eagle Open May 12, 2023 0.3
25 Braun, Audrey FR-1 Wis.-La Crosse 16.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 4.0
26 Lipsey, Kayla JR-3 Wis.-Platteville 16.65 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
27 Amend, Morgan SO-2 Wis.-Whitewater 16.86 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
28 Kennedy, McKenzie FR-1 Wis.-Whitewater 16.87 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
29 Krueger, Adrianne SO-2 Wis.-Stout 16.88 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.4
30 Hanson, Lizzie FR-1 Wis.-Eau Claire 17.01 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 1.8
31 Lacey, Hannah FR-1 Wis.-La Crosse 17.21 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 1.1
32 Rittmeyer, Renee FR-1 Wis.-Whitewater 17.37 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023 -1.0
33 Shamion, Jordan SO-2 Wis.-Stevens Point 17.55 Eagle Open May 12, 2023 0.3
34 Donatell, Autumn SO-2 Wis.-Stout 17.72 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
35 Bubolz, Anna JR-3 Wis.-Oshkosh 17.77 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.8
36 Semerad, Gabby SR-4 Wis.-Eau Claire 17.93 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.8
37 Schroeder, Mia SO-2 Wis.-Platteville 18.28 Good Friday Open Apr 7, 2023 2.1
38 Haataja, Hanna FR-1 Wis.-Whitewater 18.36 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.5
39 Kubera, Kyla FR-1 Wis.-River Falls 19.54 Carleton Relays Apr 22, 2023 3.2
40 Kemstra, Jessica SO-2 Wis.-Eau Claire 20.48 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 3.9

110 Hurdles (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Martin, Kaden SO-2 Wis.-Stout 14.33 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
2 Sears, Aden SO-2 Wis.-Oshkosh 14.43 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
3 Cystrunk, Marlon SO-2 Wis.-Whitewater 14.50 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
4 Stugelmeyer, Cole SR-4 Wis.-Platteville 14.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
4 Thomas, Tamir SO-2 Wis.-Whitewater 14.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
6 Johnson, Lukas SO-2 Wis.-La Crosse 14.71 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.4
7 Barth, Mason SO-2 Wis.-Stout 14.72 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.8
7 Wente, Carter SO-2 Wis.-Stout 14.72 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.4
9 Phillips, Taylor SO-2 Wis.-Eau Claire 14.88 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.5
10 Pena, Elijah JR-3 Wis.-Oshkosh 14.92 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 3.9
11 Malm, Mason SO-2 Wis.-Eau Claire 14.96 Ashton May Invitational Apr 7, 2023 1.2
12 Yanke, Bryant SO-2 Wis.-La Crosse 15.03 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
13 Thompson Jr., Chad FR-1 Wis.-La Crosse 15.17 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
14 Nolan, Charlie FR-1 Wis.-Oshkosh 15.34 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.4
15 Edland, Dylan SO-2 Wis.-Stout 15.35 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 1.8
16 Foland, Max SO-2 Wis.-Eau Claire 15.46 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.4
17 Warwick, Brayden FR-1 Wis.-Eau Claire 15.49 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 0.9
18 Beck, Noah SO-2 Wis.-Stout 15.55 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 0.5
19 Stegeman, Mitch JR-3 Wis.-Eau Claire 15.56 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.0
20 Augustine, Adam FR-1 Wis.-Eau Claire 15.63 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 0.5
21 Zachgo, Nolan FR-1 Wis.-Stout 15.68 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023 0.5
22 Gleichauf, Jason SO-2 Wis.-Platteville 15.79 UW-Platteville Opener Apr 1, 2023 3.1
23 Yerges, Dale SO-2 Wis.-Platteville 15.93 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.4
24 Mestnik, Tommy SO-2 Wis.-Eau Claire 16.09 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 2.2
25 McGinn, Jack SO-2 Wis.-Whitewater 16.10 Meet of Champions Apr 21, 2023 2.6
26 Chadwick, Casey SR-4 Wis.-Eau Claire 16.22 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.1
27 Berger, Daylan FR-1 Wis.-Eau Claire 16.30 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
28 Bosshart, RJ JR-3 Wis.-Oshkosh 16.31 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 1.6
29 Domitrovich, Isaac FR-1 Wis.-Eau Claire 16.35 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.2
30 Zachgo, Hayden SO-2 Wis.-Stout 16.50 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.0
31 Worrall, Cole FR-1 Wis.-Whitewater 16.55 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023 0.3
31 Cole, Tom SO-2 Wis.-Stevens Point 16.55 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 2.1
33 Theis, Charlie FR-1 Wis.-River Falls 16.56 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023 0.4
34 Luedtke, Jack SO-2 Wis.-Stevens Point 16.70 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.3
35 Campbell, Jack FR-1 Wis.-Eau Claire 16.83 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.4
36 Ewens, Matthew FR-1 Wis.-Oshkosh 16.90 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.0
37 Seaberg, Nolan SO-2 Wis.-La Crosse 16.95 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 1.8
38 Stumo, Sam FR-1 Wis.-Eau Claire 16.96 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023 1.4
39 Scholbe, Matt FR-1 Wis.-Oshkosh 16.99 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.2
40 McKeown, Kole FR-1 Wis.-Eau Claire 17.00 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023 2.2

400 Hurdles (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Schroeder, Luke SO-2 Wis.-La Crosse 52.34 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
2 Ford, John SR-4 Wis.-Oshkosh 53.18 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
3 Lueck, Dirk JR-3 Wis.-La Crosse 53.63 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
4 Flood, Payton SO-2 Wis.-La Crosse 54.46 Eagle Open May 12, 2023
5 Ziebell, Josiah JR-3 Wis.-Eau Claire 54.48 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
6 Yanke, Bryant SO-2 Wis.-La Crosse 54.70 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
7 Greer, Quinn FR-1 Wis.-Stevens Point 55.05 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Pena, Elijah JR-3 Wis.-Oshkosh 55.08 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
9 Thomas, Tamir SO-2 Wis.-Whitewater 55.21 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Phillips, Taylor SO-2 Wis.-Eau Claire 55.71 Eagle Open May 12, 2023
11 Zachgo, Nolan FR-1 Wis.-Stout 56.51 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Lerdal, Weston SO-2 Wis.-Oshkosh 56.56 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
13 Marquardt, Reid JR-3 Wis.-Oshkosh 56.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
14 Berger, Daylan FR-1 Wis.-Eau Claire 56.86 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
15 Martin, Kaden SO-2 Wis.-Stout 56.87 Bethel Invitational Apr 15, 2023
16 Malm, Mason SO-2 Wis.-Eau Claire 56.92 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
17 Morningdove, Fenyx FR-1 Wis.-Oshkosh 57.05 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
18 Dick, Brandon SO-2 Wis.-Stout 57.13 Eagle Open May 12, 2023
19 Edland, Dylan SO-2 Wis.-Stout 57.48 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
20 Boche, Matt FR-1 Wis.-River Falls 57.64 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
21 Taylor, Damareyon FR-1 Wis.-Oshkosh 57.77 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
22 Johannsen, Nathan FR-1 Wis.-Eau Claire 58.27 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
22 Worrall, Cole FR-1 Wis.-Whitewater 58.27 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
24 Zinn, Adam SO-2 Wis.-Stevens Point 58.28 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
25 Beck, Noah SO-2 Wis.-Stout 58.95 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
26 Baker, Wyatt FR-1 Wis.-Whitewater 58.98 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
27 Wente, Carter SO-2 Wis.-Stout 59.04 Bethel Invitational Apr 15, 2023
28 Yerges, Dale SO-2 Wis.-Platteville 59.24 Eagle Open May 12, 2023
29 Stugelmeyer, Cole SR-4 Wis.-Platteville 1:00.04 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
30 Holldorf, Tyler SO-2 Wis.-Whitewater 1:00.09 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
31 Augustine, Adam FR-1 Wis.-Eau Claire 1:00.31 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
32 Rosas, Noah SO-2 Wis.-Stevens Point 1:00.33 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
33 Christenson, Jackson FR-1 Wis.-Platteville 1:00.49 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
34 Coy, Tyson FR-1 Wis.-Stout 1:00.76 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
35 Ford, Jason JR-3 Wis.-Oshkosh 1:02.04 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
36 Lippens, Brody SO-2 Wis.-Whitewater 1:02.17 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
37 Wolf, Brady FR-1 Wis.-Platteville 1:02.46 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
38 Krause, Jake SO-2 Wis.-Oshkosh 1:02.61 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
39 Theis, Charlie FR-1 Wis.-River Falls 1:05.49 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
40 Stamp, Owen FR-1 Wis.-River Falls 1:05.71 Carleton Relays Apr 22, 2023

400 Hurdles (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Lawrence, Emma SR-4 Wis.-La Crosse 59.03 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Kunze, Melanie JR-3 Wis.-La Crosse 1:01.51 Drake Relays Apr 26, 2023
3 McDowell, Brooke JR-3 Wis.-La Crosse 1:01.65 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
4 Bartelt, Ashley SO-2 Wis.-Stevens Point 1:02.49 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
5 Raths, Kaylie SO-2 Wis.-Stout 1:03.40 UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 McNeal, Gretchen FR-1 Wis.-La Crosse 1:03.86 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
7 Johannsen, Jaryn JR-3 Wis.-Eau Claire 1:03.95 Eagle Open May 12, 2023
8 Dietrich, Marlee FR-1 Wis.-River Falls 1:04.46 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Schroeder, Mara SR-4 Wis.-La Crosse 1:04.46 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Roberts, Lilly FR-1 Wis.-Stout 1:04.88 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
11 Hansen, Sarah FR-1 Wis.-River Falls 1:06.38 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Shamion, Jordan SO-2 Wis.-Stevens Point 1:07.89 Eagle Open May 12, 2023
13 Deprey, Aubrie FR-1 Wis.-Eau Claire 1:08.12 Eagle Open May 12, 2023
14 Lipsey, Kayla JR-3 Wis.-Platteville 1:09.58 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
15 Benzing, Meygan JR-3 Wis.-Oshkosh 1:09.88 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
16 Harrison, Caitlin SO-2 Wis.-Stout 1:12.27 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
17 Dobeck, Jayda SO-2 Wis.-Oshkosh 1:13.11 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
18 Polka, Drue SO-2 Wis.-Oshkosh 1:16.21 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
19 Feldmeier, Erin SO-2 Wis.-Whitewater 1:20.84 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023

3000 Steeplechase (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Patzka, Christian SO-2 Wis.-Whitewater 8:42.46 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Loenser, Adam SO-2 Wis.-La Crosse 8:50.68 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
3 Shea, Mason JR-3 Wis.-Eau Claire 8:53.18 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
4 Krause, Jake SO-2 Wis.-Oshkosh 8:56.80 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
5 Zywicki, Jayden FR-1 Wis.-La Crosse 9:02.58 UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 Ritzke, Elias SO-2 Wis.-La Crosse 9:03.49 UWL Final Qualifier May 18, 2023
7 Kepford, Nick FR-1 Wis.-La Crosse 9:05.51 UWL Final Qualifier May 18, 2023
8 Chaffin, Luke FR-1 Wis.-La Crosse 9:05.90 UWL Final Qualifier May 18, 2023
9 Stangel, Ben SO-2 Wis.-La Crosse 9:14.04 UWL Final Qualifier May 18, 2023
10 Peterson, Jesse SO-2 Wis.-Eau Claire 9:20.15 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
11 Gang, Brandon FR-1 Wis.-Whitewater 9:22.51 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Campbell, Sean SO-2 Wis.-Stevens Point 9:24.38 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
13 Allen, Chris SO-2 Wis.-Whitewater 9:27.59 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
14 Schneider, Caden FR-1 Wis.-Platteville 9:27.68 Eagle Open May 12, 2023
15 True, Austin SO-2 Wis.-La Crosse 9:29.03 Eagle Open May 12, 2023
16 Barber, Joey SR-4 Wis.-Eau Claire 9:32.79 UWL Final Qualifier May 18, 2023
17 Rislov, Tyler FR-1 Wis.-Stout 9:34.40 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
18 Suelflow, Alex SO-2 Wis.-Stout 9:37.53 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
19 Matthai, Aidan FR-1 Wis.-La Crosse 9:39.15 Wartburg Outdoor Select Apr 1, 2023
20 Bailey, Max SO-2 Wis.-Stout 9:40.40 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
21 Madsen, Joey JR-3 Wis.-Platteville 9:42.14 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
22 Lundgren, Carl JR-3 Wis.-Eau Claire 9:44.70 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
23 Johnson, Tucker FR-1 Wis.-Whitewater 9:45.21 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
24 Block, Jonah FR-1 Wis.-Whitewater 9:45.62 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
25 Ford, Jason JR-3 Wis.-Oshkosh 9:46.17 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
26 Chadwick, Trent FR-1 Wis.-Oshkosh 9:46.82 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
27 Metko, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 9:50.71 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
28 Pfrimmer, Lance SO-2 Wis.-Stout 9:51.01 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
29 Hertel, Joseph FR-1 Wis.-Oshkosh 9:51.14 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
30 Barnes, Ian FR-1 Wis.-Eau Claire 9:59.05 Eagle Open May 12, 2023
31 Conklin, Tommy FR-1 Wis.-Whitewater 9:59.51 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
32 Dahl, Davin JR-3 Wis.-Platteville 10:03.32 Good Friday Open Apr 7, 2023
33 Fryman, Skyler FR-1 Wis.-Eau Claire 10:08.61 Eagle Open May 12, 2023
34 Jankiewicz, Dane SR-4 Wis.-Platteville 10:10.10 UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
35 Lange, Maverick SO-2 Wis.-Stevens Point 10:22.86 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
36 Brandenburg, Zach SO-2 Wis.-Stevens Point 10:25.02 Eagle Open May 12, 2023
37 Stokes, Lucus FR-1 Wis.-Stevens Point 10:25.66 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
38 Nelson, Zach FR-1 Wis.-Oshkosh 10:29.39 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
39 King, Dylan FR-1 Wis.-Platteville 10:34.03 Eagle Open May 12, 2023
40 Foster, Gus FR-1 Wis.-Stevens Point 10:44.93 St. Norbert Invitational Apr 29, 2023

3000 Steeplechase (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Malooly, Emma SR-4 Wis.-La Crosse 10:32.86 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Vantassel, Maddy JR-3 Wis.-La Crosse 10:44.71 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
3 Chadwick, Katelyn SO-2 Wis.-La Crosse 10:49.37 Eagle Open May 12, 2023
4 Kachurik, Ashley SR-4 Wis.-Eau Claire 11:00.37 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
5 De La Cerda, Ari SO-2 Wis.-Whitewater 11:05.70 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
6 Felton, Mckayla SO-2 Wis.-Stout 11:13.72 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
7 Makurat, Josophine FR-1 Wis.-Oshkosh 11:23.47 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
8 Benzing, Meygan JR-3 Wis.-Oshkosh 11:25.19 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
9 Allemann, Paige JR-3 Wis.-Stevens Point 11:38.22 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
10 Scoggin, Payton FR-1 Wis.-Whitewater 11:42.30 Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
11 Buchinger, Gracie FR-1 Wis.-Oshkosh 11:43.09 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Gaines, Gabri SO-2 Wis.-Stevens Point 11:46.24 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
13 Judd, Kylie JR-3 Wis.-Eau Claire 11:58.32 Ashton May Invitational Apr 7, 2023
14 Prestholdt, Carissa JR-3 Wis.-Eau Claire 11:58.38 UWL Final Qualifier May 18, 2023
15 Johnson, Natalie FR-1 Wis.-Stevens Point 12:00.42 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
16 Sato, Bryn FR-1 Wis.-La Crosse 12:11.26 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
17 Aprill, Jocelyn FR-1 Wis.-La Crosse 12:11.99 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
18 Meyer, Karlie SO-2 Wis.-La Crosse 12:12.87 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
19 Bargender, Kassie SO-2 Wis.-Eau Claire 12:15.20 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
20 Pahl, Ella FR-1 Wis.-La Crosse 12:18.16 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
21 Brown, Avery FR-1 Wis.-Platteville 12:39.67 Meet of Champions Apr 21, 2023
22 Borash, Erin FR-1 Wis.-River Falls 12:50.23 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
23 Puetz, Katelyn SO-2 Wis.-Oshkosh 13:08.77 Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
24 Greeno, Hannah FR-1 Wis.-Eau Claire 13:12.00 Eagle Open May 12, 2023
25 McNally, Miranda FR-1 Wis.-Whitewater 13:27.20 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
26 Strasser, Julia SO-2 Wis.-Oshkosh 13:39.96 WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
27 Galaszewski, Ella FR-1 Wis.-Oshkosh 13:50.85 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023

High Jump (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Marial, Yaih FR-1 Wis.-River Falls 2.08m 6' 9.75" Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
2 Cornelius, Caleb SO-2 Wis.-Oshkosh 2.06m 6' 9" UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
3 Andringa, Nathan SO-2 Wis.-La Crosse 2.05m 6' 8.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
4 Keller, Wes SO-2 Wis.-Eau Claire 2.04m 6' 8.25" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
5 Inyang, Daniel JR-3 Wis.-Platteville 2.03m 6' 7.75" UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 Krystosek, Josh SO-2 Wis.-Whitewater 2.02m 6' 7.5" Meet of Champions Apr 21, 2023
7 Klein, Ian FR-1 Wis.-Stevens Point 2.01m 6' 7" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
8 Ploederl, Casey FR-1 Wis.-Stevens Point 2.00m 6' 6.75" St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
9 Nolan, Charlie FR-1 Wis.-Oshkosh 1.99m 6' 6.25" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Rule, Joey SO-2 Wis.-Eau Claire 1.95m 6' 4.75" Eagle Open May 12, 2023
10 Roe, Brad FR-1 Wis.-Eau Claire 1.95m 6' 4.75" Eagle Open May 12, 2023
10 Ravenscroft, Cade SO-2 Wis.-Stevens Point 1.95m 6' 4.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
13 Daley, Evan JR-3 Wis.-La Crosse 1.93m 6' 4" Ashton May Invitational Apr 7, 2023
13 Ralph, Gavin FR-1 Wis.-Platteville 1.93m 6' 4" UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
15 Pieper, Chris FR-1 Wis.-La Crosse 1.91m 6' 3.25" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
16 Seaberg, Nolan SO-2 Wis.-La Crosse 1.90m 6' 2.75" Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
16 Binstock, Matthew FR-1 Wis.-Stout 1.90m 6' 2.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
16 Campbell, Jack FR-1 Wis.-Eau Claire 1.90m 6' 2.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
16 Welte, Kaedon SO-2 Wis.-Stevens Point 1.90m 6' 2.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
16 Flood Elyafi, Noah FR-1 Wis.-Stout 1.90m 6' 2.75" Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
16 Stegeman, Mitch JR-3 Wis.-Eau Claire 1.90m 6' 2.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
22 McGinn, Jack SO-2 Wis.-Whitewater 1.89m 6' 2.25" Meet of Champions Apr 21, 2023
23 Sears, Aden SO-2 Wis.-Oshkosh 1.88m 6' 2" UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
24 Ewens, Matthew FR-1 Wis.-Oshkosh 1.87m 6' 1.5" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
24 Barth, Mason SO-2 Wis.-Stout 1.87m 6' 1.5" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
26 Rupakus, Ethan FR-1 Wis.-Stout 1.85m 6' 0.75" Eagle Open May 12, 2023
26 Schalk, Liam FR-1 Wis.-Eau Claire 1.85m 6' 0.75" Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
26 Chadwick, Casey SR-4 Wis.-Eau Claire 1.85m 6' 0.75" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
26 Steffen, Spencer SO-2 Wis.-Whitewater 1.85m 6' 0.75" UW-Whitewater Drake Alternative Apr 28, 2023
26 Smith, Baylor FR-1 Wis.-Platteville 1.85m 6' 0.75" UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
26 Jahnke, Ty SO-2 Wis.-Whitewater 1.85m 6' 0.75" Rex Foster Twilight Apr 7, 2023
32 Weaver, Marcus SO-2 Wis.-Platteville 1.80m 5' 10.75" UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
32 Gleichauf, Jason SO-2 Wis.-Platteville 1.80m 5' 10.75" UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
32 Etheridge, Makhi FR-1 Wis.-Stevens Point 1.80m 5' 10.75" St. Norbert Invitational Apr 29, 2023
35 Spanbauer, Cole FR-1 Wis.-Oshkosh 1.79m 5' 10.5" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
36 Cyracus, Kendrick FR-1 Wis.-Oshkosh 1.78m 5' 10" Ashton May Invitational Apr 7, 2023
36 Foland, Max SO-2 Wis.-Eau Claire 1.78m 5' 10" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
36 Bosshart, RJ JR-3 Wis.-Oshkosh 1.78m 5' 10" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
36 Mestnik, Tommy SO-2 Wis.-Eau Claire 1.78m 5' 10" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
40 Dick, Brandon SO-2 Wis.-Stout 1.75m 5' 8.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023

High Jump (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Hansen, Ainsley FR-1 Wis.-La Crosse 1.72m 5' 7.75" Eagle Open May 12, 2023
2 Todd, Macie SO-2 Wis.-La Crosse 1.69m 5' 6.5" Eagle Open May 12, 2023
3 Owens, Olivia SO-2 Wis.-La Crosse 1.59m 5' 2.5" Ashton May Invitational Apr 7, 2023
3 Vanderhoef, Alia SO-2 Wis.-La Crosse 1.59m 5' 2.5" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
3 Mackiewicz, Ella FR-1 Wis.-Platteville 1.59m 5' 2.5" Eagle Open May 12, 2023
3 Zastrow, Hannah SO-2 Wis.-Eau Claire 1.59m 5' 2.5" Ashton May Invitational Apr 7, 2023
7 Williamson, Ella SO-2 Wis.-Eau Claire 1.58m 5' 2.25" Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
7 Jackson, Mikayla JR-3 Wis.-Oshkosh 1.58m 5' 2.25" Dick & Mary Johnson Invite Apr 28, 2023
7 LeFever, Lexi FR-1 Wis.-River Falls 1.58m 5' 2.25" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
10 Anderson, Allison SO-2 Wis.-La Crosse 1.57m 5' 1.75" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
10 Elvert, Grace SR-4 Wis.-Platteville 1.57m 5' 1.75" UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
12 Friese, Mady FR-1 Wis.-La Crosse 1.56m 5' 1.25" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
12 Cole, Lexi SO-2 Wis.-Stout 1.56m 5' 1.25" Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
12 Roder, Tegan FR-1 Wis.-Stout 1.56m 5' 1.25" WIAC Outdoor Championships May 5, 2023
15 White, Skylar SO-2 Wis.-La Crosse 1.55m 5' 1" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
15 Pouska, Danielle FR-1 Wis.-Whitewater 1.55m 5' 1" UW-Platteville Opener Apr 1, 2023
15 Zirbel, Madeline FR-1 Wis.-Stevens Point 1.55m 5' 1" UW-Platteville Opener Apr 1, 2023