April 11, 2015
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NYSCTC A SUNYAC ECAC DIII PSAC MAC DIII All-Ohio Northeast-10 NCAC NYSCTC B

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Willis, Cabell   Georgetown Running Company 14:47.47
2. Ofman, Raymond JR-3 Indiana (Pa.) 14:50.58
3. Reilly, Patrick FR-1 Lehigh 14:51.27
4. Archer, Ryan SO-2 Carnegie Mellon 14:51.68
5. Murray, Peter JR-3 Bucknell 14:53.97
6. Collins, Kyle JR-3 Fredonia 14:54.86
7. Gusew, Jon SO-2 Edinboro 14:54.96
8. Gomez, Stephen JR-3 Ithaca 14:55.28
9. Regan, Luke FR-1 Allegheny 14:57.39
10. Ennist, Nathan   Philadelphia Runner Track 14:57.91
11. Balla, Alexander FR-1 Shippensburg 14:58.44
12. Johnson, Spencer SO-2 Marist 14:58.45
13. Wortner, Brendan JR-3 Geneseo St. 14:58.50
14. Sauvageau, Chris SR-4 Canisius 14:58.81
15. Palafox, Derek JR-3 Buffalo 15:00.57
16. Cunningham, Tom JR-3 Stevens Institute 15:02.76
17. Auld, Ryan FR-1 Carnegie Mellon 15:03.52
18. Libbi, Nicholas JR-3 Shippensburg 15:03.97
19. Reich, Stewart   Georgetown Running Company 15:04.05
20. Guetzlaff, Matt JR-3 Juniata 15:04.54
21. Kempney, Logan SR-4 Edinboro 15:04.73
22. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 15:05.00
23. Diltz, Alex JR-3 Lock Haven 15:05.10
24. Kramer, Alex SO-2 Geneseo St. 15:05.22
25. Parsons, Jeremy FR-1 Slippery Rock 15:05.25
26. Cerrito, Andrew   Unattached 15:06.08
27. Cullinane, Eamon SR-4 Carnegie Mellon 15:06.47
28. Archer, Alex SO-2 Pittsburgh 15:07.13
29. Mountain, Dylan   Unattached 15:07.54
30. Njerakey, Naimbai SO-2 Walsh 15:07.58
31. Giugliano, Luke SO-2 Bucknell 15:08.58
32. Crowe, John JR-3 Susquehanna 15:09.08
33. Phillips, Sean SO-2 Ithaca 15:09.91
34. Lupia, Anthony SO-2 Oneonta 15:10.11
35. Crowe, Paul SR-4 Susquehanna 15:11.06
36. Thorkelson, Elliot FR-1 John Carroll 15:11.28
37. LeFavor, Nick SO-2 La Salle 15:11.85
38. Kazanjian, Christian FR-1 Duquesne 15:11.95
39. Miller, Wade   Unattached 15:12.80
40. Schettler, Harrison SO-2 Shippensburg 15:13.00
41. Davis, Jackson JR-3 Gettysburg 15:13.02
42. Smathers, Ryan FR-1 Army 15:13.45
43. Smith, Carter FR-1 Allegheny 15:14.74
44. Thiessen, Matt JR-3 Walsh 15:15.55
45. Mullin, Chris SO-2 Shippensburg 15:16.61
46. Simmons, Zachary JR-3 Dickinson 15:17.45
47. Fetterman, Jacob FR-1 Lock Haven 15:18.27
48. Morton, Stefan SO-2 Marist 15:19.01
49. Posch, Billy   Marist Alumni Racing Team 15:19.10
50. Palonder, Sawyer JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:19.35
51. Predhome, Alexander SO-2 Dickinson 15:19.73
52. Frank, Charlie JR-3 Slippery Rock 15:20.58
53. Lederer, Alec SO-2 East Stroudsburg 15:21.18
54. Herbert, Matthew JR-3 Geneseo St. 15:21.48
55. Lauer, Aaron FR-1 Pittsburgh 15:22.26
56. Anvelt, Michael JR-3 Canisius 15:22.60
57. Kozyra, Nathaniel SO-2 Binghamton 15:22.68
58. Scott, Jean-Paul SO-2 Oneonta 15:22.94
59. Munyan, Luke SR-4 Muhlenberg 15:23.09
60. Zeccola, Andrew SR-4 Rochester 15:24.17
61. Bordash, William FR-1 Bucknell 15:25.00
62. Cody, Nathan JR-3 Gettysburg 15:26.32
63. Moody, Mathew JR-3 Adelphi 15:28.45
64. Gill, Matthew FR-1 Binghamton 15:29.00
65. Kirna, Andrew JR-3 Bucknell 15:29.05
66. Howard, Eli JR-3 Dickinson 15:29.63
67. Marhaba, Jade JR-3 Binghamton 15:29.91
68. Howe, Nathaniel   Unattached 15:31.66
69. Snyder, Galen SO-2 Canisius 15:32.48
70. Valeri, John FR-1 Army 15:32.59
71. Nelson, Mathew SO-2 Monmouth 15:32.66
72. Zaremba, Jackson SR-4 Walsh 15:33.97
73. Hirdt, Nicholas FR-1 Lehigh 15:34.18
74. Pane, Joseph SR-4 Carnegie Mellon 15:37.08
75. Grace, Ryan FR-1 Lehigh 15:37.50
76. Byrnes, Matt SR-4 Geneseo St. 15:37.76
77. Iannarelli, Zachary JR-3 Monmouth 15:38.14
78. Cordell, Caleb JR-3 Indiana (Pa.) 15:38.41
79. Hughes, Ryan FR-1 Pittsburgh 15:38.55
80. Ferry, Matthew SO-2 Dickinson 15:38.81
81. Bomgardner, Chad FR-1 Lebanon Valley 15:39.50
82. Custance, Mike JR-3 Geneseo St. 15:39.69
83. Cooper, Sam JR-3 Elizabethtown 15:41.11
84. Jarombek, Andrew SO-2 St. Lawrence 15:41.28
85. Dimond, Conor FR-1 Juniata 15:41.58
86. Bauer, CJ SO-2 Kutztown 15:42.50
87. Zubko, Alex JR-3 East Stroudsburg 15:44.20
88. Fleming, Andy SO-2 Oneonta 15:44.74
89. Aug, Ryan FR-1 York (Pa.) 15:45.01
90. Brand, Alec SO-2 Shippensburg 15:45.65
91. Perrone, Jesse FR-1 Cortland St. 15:46.44
92. English, James FR-1 Monmouth 15:47.02
93. Louther, Ryan FR-1 Indiana (Pa.) 15:48.07
94. Flannery, Tom SO-2 Stevens Institute 15:48.62
95. Eickelberg, Tom   Unattached 15:49.29
96. Miller, Jack FR-1 Penn State 15:52.63
97. Willis, Quashaun JR-3 Mansfield 15:54.74
98. Isenebrg, Dan JR-3 Susquehanna 15:54.98
99. Adams, Dustin   Unattached 15:55.28
100. Abad, Chaz SR-4 Geneseo St. 15:57.07
101. Taddeo, Matthew SO-2 Bucknell 15:57.70
102. Inglis, John JR-3 Kutztown 15:57.85
103. Coneys, Austin JR-3 Buffalo 16:01.38
104. Brandt, Chris   Unattached 16:01.60
105. Lafferty, Steve JR-3 Seton Hill 16:02.99
106. Radabaugh, Colin FR-1 Wheeling Jesuit 16:03.04
107. Capellaro, Jesse SO-2 Ithaca 16:07.04
108. Neiswender, Daniel FR-1 Bloomsburg 16:08.52
109. Blose, Clayton SR-4 Lock Haven 16:12.35
110. Banko, Chris SO-2 Stevens Institute 16:12.43
111. Strauss, David   Unattached 16:14.04
112. Molek, Joe SR-4 Wheeling Jesuit 16:15.20
113. Warders, Branden FR-1 Adelphi 16:22.44
114. Watson, Alex SR-4 Kutztown 16:24.74
115. Dolan, Connor SR-4 Adelphi 16:33.25
116. Luzzi, Sean FR-1 Misericordia 16:50.62
117. Khedaru, Aashaun FR-1 Adelphi 17:48.53
  Gilboy, Casey JR-3 Lehigh DNF
  Flanagan, Tim JR-3 La Salle DNF
  Brandon, Kevin   Philadelphia Runner Track DNF
  Ward, Nicholas SR-4 Lehigh DNF
  Buccino, Dan FR-1 East Stroudsburg DNF
  Snedegar, Levi   Wheeling Jesuit DNF
  Taylor, Brian JR-3 Kutztown DNF
5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Smathers, Ryan FR-1 Army 15:13.45
2. Thiessen, Matt JR-3 Walsh 15:15.55
3. Valeri, John FR-1 Army 15:32.59
4. Iannarelli, Zachary JR-3 Monmouth 15:38.14
5. Ferry, Matthew SO-2 Dickinson 15:38.81
6. Bomgardner, Chad FR-1 Lebanon Valley 15:39.50
7. Jarombek, Andrew SO-2 St. Lawrence 15:41.28
8. Dimond, Conor FR-1 Juniata 15:41.58
9. Bauer, CJ SO-2 Kutztown 15:42.50
10. Fleming, Andy SO-2 Oneonta 15:44.74
11. Perrone, Jesse FR-1 Cortland St. 15:46.44
12. English, James FR-1 Monmouth 15:47.02
13. Louther, Ryan FR-1 Indiana (Pa.) 15:48.07
14. Flannery, Tom SO-2 Stevens Institute 15:48.62
15. Eickelberg, Tom   Unattached 15:49.29
16. Willis, Quashaun JR-3 Mansfield 15:54.74
17. Isenebrg, Dan JR-3 Susquehanna 15:54.98
18. Taddeo, Matthew SO-2 Bucknell 15:57.70
19. Brandt, Chris   Unattached 16:01.60
20. Neiswender, Daniel FR-1 Bloomsburg 16:08.52
21. Blose, Clayton SR-4 Lock Haven 16:12.35
22. Banko, Chris SO-2 Stevens Institute 16:12.43
23. Strauss, David   Unattached 16:14.04
24. Molek, Joe SR-4 Wheeling Jesuit 16:15.20
25. Warders, Branden FR-1 Adelphi 16:22.44
26. Dolan, Connor SR-4 Adelphi 16:33.25
27. Luzzi, Sean FR-1 Misericordia 16:50.62
28. Khedaru, Aashaun FR-1 Adelphi 17:48.53
  Buccino, Dan FR-1 East Stroudsburg DNF
  Snedegar, Levi   Wheeling Jesuit DNF
5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Libbi, Nicholas JR-3 Shippensburg 15:03.97
2. Davis, Jackson JR-3 Gettysburg 15:13.02
3. Smith, Carter FR-1 Allegheny 15:14.74
4. Morton, Stefan SO-2 Marist 15:19.01
5. Palonder, Sawyer JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:19.35
6. Predhome, Alexander SO-2 Dickinson 15:19.73
7. Herbert, Matthew JR-3 Geneseo St. 15:21.48
8. Kozyra, Nathaniel SO-2 Binghamton 15:22.68
9. Scott, Jean-Paul SO-2 Oneonta 15:22.94
10. Bordash, William FR-1 Bucknell 15:25.00
11. Cody, Nathan JR-3 Gettysburg 15:26.32
12. Gill, Matthew FR-1 Binghamton 15:29.00
13. Marhaba, Jade JR-3 Binghamton 15:29.91
14. Howe, Nathaniel   Unattached 15:31.66
15. Snyder, Galen SO-2 Canisius 15:32.48
16. Nelson, Mathew SO-2 Monmouth 15:32.66
17. Pane, Joseph SR-4 Carnegie Mellon 15:37.08
18. Byrnes, Matt SR-4 Geneseo St. 15:37.76
19. Cordell, Caleb JR-3 Indiana (Pa.) 15:38.41
20. Cooper, Sam JR-3 Elizabethtown 15:41.11
21. Zubko, Alex JR-3 East Stroudsburg 15:44.20
22. Aug, Ryan FR-1 York (Pa.) 15:45.01
23. Miller, Jack FR-1 Penn State 15:52.63
24. Abad, Chaz SR-4 Geneseo St. 15:57.07
25. Inglis, John JR-3 Kutztown 15:57.85
26. Radabaugh, Colin FR-1 Wheeling Jesuit 16:03.04
27. Capellaro, Jesse SO-2 Ithaca 16:07.04
28. Watson, Alex SR-4 Kutztown 16:24.74
  Taylor, Brian JR-3 Kutztown DNF
5000m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sauvageau, Chris SR-4 Canisius 14:58.81
2. Cunningham, Tom JR-3 Stevens Institute 15:02.76
3. Auld, Ryan FR-1 Carnegie Mellon 15:03.52
4. Reich, Stewart   Georgetown Running Company 15:04.05
5. Guetzlaff, Matt JR-3 Juniata 15:04.54
6. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 15:05.00
7. Diltz, Alex JR-3 Lock Haven 15:05.10
8. Kramer, Alex SO-2 Geneseo St. 15:05.22
9. Cullinane, Eamon SR-4 Carnegie Mellon 15:06.47
10. Archer, Alex SO-2 Pittsburgh 15:07.13
11. Mountain, Dylan   Unattached 15:07.54
12. Giugliano, Luke SO-2 Bucknell 15:08.58
13. Crowe, John JR-3 Susquehanna 15:09.08
14. Lupia, Anthony SO-2 Oneonta 15:10.11
15. Crowe, Paul SR-4 Susquehanna 15:11.06
16. Miller, Wade   Unattached 15:12.80
17. Schettler, Harrison SO-2 Shippensburg 15:13.00
18. Fetterman, Jacob FR-1 Lock Haven 15:18.27
19. Posch, Billy   Marist Alumni Racing Team 15:19.10
20. Frank, Charlie JR-3 Slippery Rock 15:20.58
21. Lederer, Alec SO-2 East Stroudsburg 15:21.18
22. Lauer, Aaron FR-1 Pittsburgh 15:22.26
23. Anvelt, Michael JR-3 Canisius 15:22.60
24. Munyan, Luke SR-4 Muhlenberg 15:23.09
25. Zeccola, Andrew SR-4 Rochester 15:24.17
26. Kirna, Andrew JR-3 Bucknell 15:29.05
27. Zaremba, Jackson SR-4 Walsh 15:33.97
28. Grace, Ryan FR-1 Lehigh 15:37.50
29. Custance, Mike JR-3 Geneseo St. 15:39.69
30. Brand, Alec SO-2 Shippensburg 15:45.65
31. Adams, Dustin   Unattached 15:55.28
32. Lafferty, Steve JR-3 Seton Hill 16:02.99
5000m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Willis, Cabell   Georgetown Running Company 14:47.47
2. Ofman, Raymond JR-3 Indiana (Pa.) 14:50.58
3. Reilly, Patrick FR-1 Lehigh 14:51.27
4. Archer, Ryan SO-2 Carnegie Mellon 14:51.68
5. Murray, Peter JR-3 Bucknell 14:53.97
6. Collins, Kyle JR-3 Fredonia 14:54.86
7. Gusew, Jon SO-2 Edinboro 14:54.96
8. Gomez, Stephen JR-3 Ithaca 14:55.28
9. Regan, Luke FR-1 Allegheny 14:57.39
10. Ennist, Nathan   Philadelphia Runner Track 14:57.91
11. Balla, Alexander FR-1 Shippensburg 14:58.44
12. Johnson, Spencer SO-2 Marist 14:58.45
13. Wortner, Brendan JR-3 Geneseo St. 14:58.50
14. Palafox, Derek JR-3 Buffalo 15:00.57
15. Kempney, Logan SR-4 Edinboro 15:04.73
16. Parsons, Jeremy FR-1 Slippery Rock 15:05.25
17. Cerrito, Andrew   Unattached 15:06.08
18. Njerakey, Naimbai SO-2 Walsh 15:07.58
19. Phillips, Sean SO-2 Ithaca 15:09.91
20. Thorkelson, Elliot FR-1 John Carroll 15:11.28
21. LeFavor, Nick SO-2 La Salle 15:11.85
22. Kazanjian, Christian FR-1 Duquesne 15:11.95
23. Mullin, Chris SO-2 Shippensburg 15:16.61
24. Simmons, Zachary JR-3 Dickinson 15:17.45
25. Moody, Mathew JR-3 Adelphi 15:28.45
26. Howard, Eli JR-3 Dickinson 15:29.63
27. Hirdt, Nicholas FR-1 Lehigh 15:34.18
28. Hughes, Ryan FR-1 Pittsburgh 15:38.55
29. Coneys, Austin JR-3 Buffalo 16:01.38
  Gilboy, Casey JR-3 Lehigh DNF
  Flanagan, Tim JR-3 La Salle DNF
  Brandon, Kevin   Philadelphia Runner Track DNF
  Ward, Nicholas SR-4 Lehigh DNF