April 19-20, 2018
|
Azusa Pacific (O) - Azusa, CA
ICON KEY: CCC B CCC A MAC Auto NEICAAA NJCAA DI DII Auto NAIA B DII Prov IC4A/ECAC NCCAA

Men 1500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kerr, Josh JR-3 New Mexico 3:35.01
2. Knight, Justyn SR-4 Syracuse 3:36.07
3. Domanic, Robert SR-4 Ole Miss 3:36.33
4. Prakel, Sam SR-4 Oregon 3:36.84
5. Callahan, Peter   Unattached 3:37.11
6. Ribich, David SR-4 Western Oregon 3:37.35
7. West, James JR-3 Oregon 3:37.41
8. Hoare, Oliver SO-2 Wisconsin 3:37.84
9. Villarreal, Carlos SO-2 Arizona 3:38.28
10. Funatsu, Shoma   Chuo University 3:38.65
11. Estrada, Daniel   Unattached 3:39.50
12. Brown, Reed FR-1 Oregon 3:39.56
13. Hill, Ryan   Nike Bowerman Track Club 3:39.62
14. Suliman, Waleed FR-1 Ole Miss 3:39.76
15. Stanovsek, Mick SO-2 Oregon 3:39.82
16. Bruce, Jack SR-4 Arkansas 3:39.86
17. Avila , Eric   Unattached 3:39.89
18. Worley, Sam FR-1 Texas 3:40.00
19. Sandoval, Christopher   ZACATECAS 3:40.24
20. Rogers, Alex JR-3 Texas 3:40.49
21. Riba, Alex SR-4 Texas A&M 3:40.66
22. Grijalva, Luis FR-1 Northern Arizona 3:41.21
23. Trouard, Andy SR-4 Northern Arizona 3:41.40
24. Matsueda, Hiroki   Fujitsu 3:41.51
25. Rockhold, Cole JR-3 Colorado St. 3:41.80
26. Alvarado, Abraham SR-4 BYU 3:41.86
27. Thomas, Derek   Hoka Aggie Running Club 3:42.63
28. Leverenz, Johnny JR-3 Butler 3:42.77
29. Vaziri, Shyan   Unattached 3:42.78
30. Knevelbaard, Kasey   Unattached 3:42.90
31. Crowe-Wright, Ian JR-3 New Mexico 3:43.19
32. Meyer, Brett JR-3 Fort Hays St. 3:43.64
33. FloydMews, Taylor SR-4 Bradley 3:43.77
34. Parker, Patrick FR-1 BYU 3:44.03
35. Teigen, Chandler JR-3 Washington St. 3:44.21
36. Torpy, Christopher SO-2 Miami (Ohio) 3:44.26
37. CASSE, Martin   Unattached 3:44.33
38. Mazelli, Trent JR-3 Portland 3:44.47
39. Uchikoshi, Yusuke SR-4 Boise State 3:44.50
40. Melchert, Michael JR-3 Iowa 3:44.59
41. Burdick, Kyle JR-3 South Dakota St. 3:44.78
42. Villarreal, Cameron SR-4 Texas A&M 3:44.81
43. Owens, Matt FR-1 BYU 3:44.83
44. Hintz, Daniel SO-2 Wyoming 3:44.92
45. Young , Josh SR-4 MSU-Moorhead 3:45.00
46. Roudolff-Levisse, Emmanuel SO-2 Portland 3:45.16
47. Nading, Dustin JR-3 Western Oregon 3:45.23
48. McCallum, Stuart SO-2 Portland 3:45.33
49. Torpy, Sean SO-2 Miami (Ohio) 3:45.42
50. Smulders, Everett FR-1 Ole Miss 3:45.45
51. Tamogami, Kazuyoshi   Chuo University 3:45.84
52. Hirsch, Carl SR-4 Wisconsin 3:45.92
53. Anaya, Austin SR-4 Adams State 3:45.95
54. Moehn, Ethan JR-3 Arkansas 3:45.97
55. Gilley, Trevor SR-4 Ole Miss 3:45.98
56. Espino, George JR-3 Southern Utah 3:46.10
57. Beamer, Nathaniel FR-1 Washington 3:46.16
58. Huxham, Fred JR-3 Washington 3:46.28
59. Pollard, Brandon JR-3 Gonzaga 3:46.34
60. Dickson, Marcus JR-3 BYU 3:46.44
61. Proceviat, Cameron   Coastal Track Club 3:46.56
62. Holdsworth, Derek FR-1 Trinidad State JC 3:46.67
63. Franco, Talem SO-2 BYU 3:46.72
64. Moakler, Justin JR-3 Morehead State 3:46.73
65. Day, Tyler SO-2 Northern Arizona 3:46.89
66. Lomong, Peter JR-3 Northern Arizona 3:46.89
67. Kusu, Yasunari   AMIAC 3:46.98
68. Brahm, Luke SR-4 Illinois 3:46.98
69. Jordan, Ty SO-2 Boise State 3:47.40
70. Kurgat, Edwin SO-2 Iowa State 3:47.41
71. Cotsirilos, Peter SR-4 Cal Poly 3:47.61
72. Harvie, Ricky SO-2 West Texas A&M 3:47.67
73. Williams, Derrick SR-4 CSU-Pueblo 3:47.78
74. DeHaven, Addison JR-3 Boise State 3:47.78
75. Kopczynski, Scott SO-2 Gonzaga 3:47.91
76. Lee, Garrett SR-4 Illinois 3:47.93
77. Bourke, Patrick SR-4 UC Santa Barbara 3:47.94
78. Middleton, Mark JR-3 Tulsa 3:47.99
79. McGregor, Quinlin SR-4 Stephen F. Austin 3:48.03
80. Rafla, Andrew JR-3 Boise State 3:48.18
81. Eke, Allen   Unattached 3:48.21
82. Humes, Joseph SO-2 Hillsdale 3:48.28
83. Grau, Bastian SR-4 Southern Indiana 3:48.28
84. Dunderdale, Haran JR-3 Bradley 3:48.32
85. Williams, Jack   Ocean Athletics 3:48.37
86. Lautenslager, Jeff JR-3 Boise State 3:48.47
87. Gardner, Andrew SR-4 Washington 3:48.58
88. Wier, Aaron SO-2 Morehead State 3:48.62
89. Ford, Robert SR-4 USC 3:48.67
90. Rich, Dylan SR-4 Morehead State 3:48.73
91. Lundberg, Zach SO-2 Sioux Falls 3:48.76
92. Villarma, Mason SO-2 Gonzaga 3:48.84
93. Stallings, Zach FR-1 Washington St. 3:48.86
94. Kent, Justin   Coastal Track Club 3:49.13
95. Janke, Justin SO-2 Washington St. 3:49.22
96. Bedard, Simon SO-2 Cal Baptist 3:49.26
97. Nakatani, Hirotaka   Uchida Chiryoin AC 3:49.28
98. Giannino, Matt   Unattached 3:49.33
99. Muller, Reid JR-3 Washington St. 3:49.33
100. Gedyon, Elias JR-3 Adams State 3:49.50
101. Kennell, Liam SR-4 Southern Utah 3:49.51
102. Potts, Aaron   Hoka Aggie Running Club 3:49.54
103. Robb, Paddy FR-1 Adams State 3:49.58
104. Hartman, Alec FR-1 Bradley 3:49.70
105. James, Oliver SR-4 McNeese State 3:49.74
106. Laccinole, Nicholas FR-1 Washington 3:49.86
107. O'Callaghan, Denis JR-3 Illinois 3:49.95
108. Docherty, Kevin SR-4 Iowa 3:49.97
109. Cross, Will   Unattached 3:50.11
110. Morello, Connor JR-3 Washington 3:50.14
111. Eastwood, Jonathan JR-3 Montana 3:50.19
112. Hauver, Grant SO-2 UMass Lowell 3:50.19
113. Hixon, Jared   Siskiyou Track Club 3:50.24
114. Ryan, Paul SO-2 Washington St. 3:50.30
115. Kraft, Jase JR-3 Sioux Falls 3:50.34
116. Welch, Matt SR-4 Portland 3:50.37
117. Horsburgh, Noah SO-2 Boise State 3:50.39
118. Wojciechowski, Josh JR-3 Air Force 3:50.43
119. Phillips, Mason   Unattached 3:50.45
120. Oftedal, Eli SO-2 Colorado St. 3:50.45
121. Vargas, Louis-Carlos   Unattached 3:50.50
122. Emery, Logan SR-4 Texas 3:50.52
123. Perez, Leonel JR-3 Tennessee-Martin 3:50.54
124. Seymour, Scott SO-2 Bradley 3:50.56
125. Kelly, Cormac SR-4 Lamar 3:50.63
126. Powell, Richard SR-4 Adams State 3:50.72
127. Penrod, Zack SO-2 Wichita State 3:50.95
128. Orndorf, Logan JR-3 Portland 3:51.04
129. Kivistik, Kaur   ESTONIA 3:51.09
130. Stevens, Johnathan SR-4 Washington 3:51.15
131. Ghali, Melika JR-3 Boise State 3:51.17
132. Beseman, Billy SO-2 Sioux Falls 3:51.18
133. Morton, Kramer SO-2 BYU 3:51.21
134. Eisengruber, Parker SO-2 Saginaw Valley 3:51.27
135. Bianchina, Michael SR-4 Bradley 3:51.29
136. Johnsen, Colton SO-2 Washington St. 3:51.33
137. Case, Darrien JR-3 UMKC 3:51.54
138. mulenga, Harry   Unattached 3:51.70
139. Phelps, Trent JR-3 Dallas Baptist 3:51.73
140. Ratto, Nick   Bangout TC 3:51.76
141. Johnson, Scott FR-1 Air Force 3:51.89
142. Ewing, Harry FR-1 Wyoming 3:51.97
143. Miller, Aric SR-4 Marquette 3:52.07
144. Garcia, Daniel SR-4 Butler 3:52.13
145. Kettle, Miller SO-2 Colorado Mines 3:52.17
146. Holmes, Derek FR-1 UMass Lowell 3:52.22
147. Breedlove, Jeremy SR-4 IUPUI 3:52.48
148. Jorgensen, Oliver SR-4 Simon Fraser 3:52.49
149. Little, Kyler JR-3 Washington St. 3:52.61
150. Quinn, Daylan SO-2 UMKC 3:52.62
151. Pierce, Nate SO-2 Nebraska-Kearney 3:52.65
152. Mendoza, Ricardo SO-2 UT-Rio Grande Valley 3:52.71
153. Detourbe, Pierre-Louis SO-2 Cal Baptist 3:52.78
154. Cotter, Alex SO-2 Wis.-Milwaukee 3:52.81
155. Miller, Alec JR-3 Marquette 3:52.93
156. Sommer, Karson FR-1 Iowa 3:52.99
157. Barkan, Brody JR-3 Occidental 3:53.01
158. Byrer, Austin FR-1 Weber State 3:53.10
159. Blair, Tannock JR-3 Saint Louis 3:53.13
160. Garcia, Ashton JR-3 UC Irvine 3:53.18
161. Cossette, Liam SO-2 Western Washington 3:53.20
162. Eagan, Brad JR-3 Marquette 3:53.23
163. Clusserath, Andrew FR-1 Gonzaga 3:53.26
164. Dempsey, Josh SR-4 Western Oregon 3:53.44
165. Wells, Conor   American River 3:53.44
166. Wilfert, Thomas FR-1 UC Santa Barbara 3:53.44
167. Duran, Michael FR-1 CSU-Pueblo 3:53.46
168. Mickey, Todd JR-3 Texas Tech 3:53.68
169. Panici, Demetri SO-2 Loyola (Ill.) 3:53.81
170. Quinn, Jason SO-2 Southern Utah 3:53.82
171. Goins, Austin SR-4 UC Davis 3:53.90
172. Corvese, Tim SO-2 UC San Diego 3:54.03
173. Leatham, Dallin SO-2 Weber State 3:54.04
174. Fairley, Mark SR-4 Central College 3:54.07
175. Dolezal, Greyson SO-2 Iowa State 3:54.07
176. Maloy, Harrison SO-2 UMass Lowell 3:54.16
177. Everson, Leif FR-1 Boise State 3:54.18
178. Barr, Alex FR-1 UC Santa Barbara 3:54.22
179. Schilling, Andrew SO-2 Wisconsin 3:54.25
180. Tankersley, Andrew JR-3 Air Force 3:54.35
181. Walker, Ross   Unattached 3:54.35
182. Sullivan, Patrick SO-2 Air Force 3:54.42
183. Gindi, Elliot FR-1 Northern Arizona 3:54.50
184. Cardona, Israel   Unattached 3:54.60
185. Brueckman, Jacob FR-1 Colorado St. 3:54.64
186. Laguera, Marcelo SO-2 CSU-Pueblo 3:54.64
187. DeBoer, Joey JR-3 Cornerstone 3:54.66
188. Moussa, Mahmoud JR-3 Washington 3:54.82
189. Charlton, Braeden SR-4 Simon Fraser 3:54.86
190. Diehr, Julius SO-2 Washington 3:54.87
191. Rouleau, Marc-Antoine   Vaudreuil Dorion 3:54.94
192. Kipchumba, Geoffrey SR-4 West Texas A&M 3:54.97
193. Chinn, Jarett FR-1 UC Santa Barbara 3:55.01
194. Paschal, Ro FR-1 Adams State 3:55.14
195. Herrera, Matt FR-1 Chico State 3:55.16
196. Steck, Konrad FR-1 Air Force 3:55.49
197. Carmona, Oscar JR-3 Fort Hays St. 3:55.52
198. Roberts, Paul SO-2 CSU-Pueblo 3:55.53
199. saavedra, roberto   Unattached 3:55.83
200. Sowada, Sebastian JR-3 South Dakota St. 3:55.87
201. O'Mara, Colin SR-4 Arkansas 3:55.90
202. Richardson, Tom SO-2 Boise State 3:56.03
203. Garcia, Hector SO-2 UC Irvine 3:56.03
204. Potter, Taylor JR-3 New Mexico 3:56.35
205. Gross, Derek SO-2 Marquette 3:56.55
206. Flores, Pedro FR-1 Stephen F. Austin 3:56.70
207. Boudouris, Eli JR-3 Seattle U. 3:56.79
208. Horwitz, Elijah FR-1 UC San Diego 3:56.93
209. Ahl, Aaron FR-1 Simon Fraser 3:57.37
210. Martinez Ambrosio, Alejandro   Unattached 3:57.44
211. Ernst, William JR-3 Cal Baptist 3:57.61
212. Guzman-Berdejo, Ismael   Hoka Aggie Running Club 3:57.80
213. Wendle, Graham JR-3 Gonzaga 3:57.93
214. Rotich, Erick SO-2 Stephen F. Austin 3:57.95
215. Peters, Gabe FR-1 South Dakota St. 3:58.14
216. Hartzenburg, McMarshall FR-1 Cal Baptist 3:58.25
217. Ambriz, Juan FR-1 UC Santa Barbara 3:58.31
218. Estrada, Quinn   WAR Elite Racing 3:58.41
219. Fitzgerald, James JR-3 Northern Arizona 3:58.51
220. Ramirez, Lucio SR-4 Adams State 3:58.67
221. Chama, Godfrey FR-1 Trinidad State JC 3:58.89
222. Uhlenberg, James   New Zealand 3:58.90
223. Whelan, John SR-4 Washington St. 3:59.15
224. Husted, Mark   Coors Silver Bullet 3:59.27
224. Morton, Derek JR-3 Chico State 3:59.27
226. Teachen, Thomas JR-3 UMass Lowell 3:59.35
227. Ryan , Connor   Run Boulder AC 3:59.91
228. Ayala, Sam SO-2 UC Irvine 3:59.98
229. Alukunyang, Mike FR-1 Cal Baptist 4:00.02
230. Nelson, Lukas SO-2 South Dakota St. 4:00.04
231. Nieves, Hugo JR-3 Adams State 4:00.06
232. Famolaro, Nick JR-3 UC San Diego 4:00.09
233. Coccia, Michael SO-2 Ole Miss 4:00.19
234. Abdulkarim, Farah SO-2 Morehead State 4:00.21
235. Johnson, Aren JR-3 UC San Diego 4:00.38
236. Sekhon, Jalen SR-4 Simon Fraser 4:00.53
237. Powell, Trent SO-2 Colorado St. 4:00.69
238. Miller, Sean SO-2 Simon Fraser 4:01.43
239. Royall, Alexander   UCAC 4:01.68
240. Hicks, Brian   Cal Poly DC 4:01.79
241. Zenzen, Mirco SR-4 Cal Baptist 4:01.81
242. Scott, Asher SR-4 Lewis 4:01.94
243. Williams, Keith SR-4 Washington 4:02.42
244. Avila, Levi SR-4 Chadron State 4:03.07
245. Capra, Trevor SR-4 South Dakota St. 4:04.41
246. Orozco, Eduardo JR-3 Alaska Anchorage 4:04.67
247. Derline, Isaac JR-3 Western Washington 4:05.07
248. de Dalmases, Mateo SR-4 Simon Fraser 4:05.15
249. Winders, Javan SO-2 Southern Indiana 4:06.27
250. Herrera, Kevin   Unattached 4:12.42
251. Crosswhite, Justin SO-2 Western Oregon 4:12.43
252. Wilson, Jordan JR-3 Simon Fraser 4:16.19
253. Ferle, Nejc FR-1 Lamar 4:22.01
254. Freinhofer, Dylan SR-4 Simon Fraser 4:22.56
  Teare, Cooper FR-1 Oregon DNF
  Lanley, Ryan SO-2 Northern Arizona DNF
  Minen, Johnny   Run Boulder A.C. DNF
  Long, Brooks FR-1 IUPUI DNF
  Knott, Curt SO-2 Western Oregon DNF
  Burks, Cade SO-2 Northern Arizona DNF
  Wilson, Michael JR-3 New Mexico DNF
  Lomong, Lopez   Nike/BowermanTC DNF
  Verdugo, Alexis   Unattached DNF
  Mestler, Jackson SO-2 Oregon DNF
  Hansen, Kristian SO-2 New Mexico DNF
  Shea, John FR-1 Northern Arizona DNF
  Weaver, Patrick SR-4 Colorado Mines DNF
  Saavedra, Walmer SO-2 Illinois-Chicago DNF
  Holmberg, AJ JR-3 Western Oregon DNF
  Baier, George SR-4 UC Santa Barbara DNF
  Nelson, Harvey   Sasquatch TC DNF
1500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Johnson, Scott FR-1 Air Force 3:51.89
2. Little, Kyler JR-3 Washington St. 3:52.61
3. Mendoza, Ricardo SO-2 UT-Rio Grande Valley 3:52.71
4. Panici, Demetri SO-2 Loyola (Ill.) 3:53.81
5. Walker, Ross   Unattached 3:54.35
6. Sullivan, Patrick SO-2 Air Force 3:54.42
7. DeBoer, Joey JR-3 Cornerstone 3:54.66
8. Charlton, Braeden SR-4 Simon Fraser 3:54.86
9. Steck, Konrad FR-1 Air Force 3:55.49
10. Carmona, Oscar JR-3 Fort Hays St. 3:55.52
11. Sowada, Sebastian JR-3 South Dakota St. 3:55.87
12. Gross, Derek SO-2 Marquette 3:56.55
13. Boudouris, Eli JR-3 Seattle U. 3:56.79
14. Horwitz, Elijah FR-1 UC San Diego 3:56.93
15. Ahl, Aaron FR-1 Simon Fraser 3:57.37
16. Peters, Gabe FR-1 South Dakota St. 3:58.14
17. Ambriz, Juan FR-1 UC Santa Barbara 3:58.31
18. Miller, Sean SO-2 Simon Fraser 4:01.43
19. Hicks, Brian   Cal Poly DC 4:01.79
20. Orozco, Eduardo JR-3 Alaska Anchorage 4:04.67
21. de Dalmases, Mateo SR-4 Simon Fraser 4:05.15
22. Wilson, Jordan JR-3 Simon Fraser 4:16.19
23. Freinhofer, Dylan SR-4 Simon Fraser 4:22.56
  Saavedra, Walmer SO-2 Illinois-Chicago DNF
1500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Robb, Paddy FR-1 Adams State 3:49.58
2. Pierce, Nate SO-2 Nebraska-Kearney 3:52.65
3. Byrer, Austin FR-1 Weber State 3:53.10
4. Barr, Alex FR-1 UC Santa Barbara 3:54.22
5. Brueckman, Jacob FR-1 Colorado St. 3:54.64
6. Diehr, Julius SO-2 Washington 3:54.87
7. Paschal, Ro FR-1 Adams State 3:55.14
8. Herrera, Matt FR-1 Chico State 3:55.16
9. Wendle, Graham JR-3 Gonzaga 3:57.93
10. Fitzgerald, James JR-3 Northern Arizona 3:58.51
11. Ramirez, Lucio SR-4 Adams State 3:58.67
12. Alukunyang, Mike FR-1 Cal Baptist 4:00.02
13. Nelson, Lukas SO-2 South Dakota St. 4:00.04
14. Abdulkarim, Farah SO-2 Morehead State 4:00.21
15. Sekhon, Jalen SR-4 Simon Fraser 4:00.53
16. Royall, Alexander   UCAC 4:01.68
17. Zenzen, Mirco SR-4 Cal Baptist 4:01.81
18. Capra, Trevor SR-4 South Dakota St. 4:04.41
19. Crosswhite, Justin SO-2 Western Oregon 4:12.43
20. Ferle, Nejc FR-1 Lamar 4:22.01
  Burks, Cade SO-2 Northern Arizona DNF
1500m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ford, Robert SR-4 USC 3:48.67
2. Wojciechowski, Josh JR-3 Air Force 3:50.43
3. Case, Darrien JR-3 UMKC 3:51.54
4. Barkan, Brody JR-3 Occidental 3:53.01
5. Garcia, Ashton JR-3 UC Irvine 3:53.18
6. Cossette, Liam SO-2 Western Washington 3:53.20
7. Wells, Conor   American River 3:53.44
8. Quinn, Jason SO-2 Southern Utah 3:53.82
9. Corvese, Tim SO-2 UC San Diego 3:54.03
10. Everson, Leif FR-1 Boise State 3:54.18
11. Gindi, Elliot FR-1 Northern Arizona 3:54.50
12. Laguera, Marcelo SO-2 CSU-Pueblo 3:54.64
13. Martinez Ambrosio, Alejandro   Unattached 3:57.44
14. Whelan, John SR-4 Washington St. 3:59.15
15. Ayala, Sam SO-2 UC Irvine 3:59.98
16. Famolaro, Nick JR-3 UC San Diego 4:00.09
17. Johnson, Aren JR-3 UC San Diego 4:00.38
18. Derline, Isaac JR-3 Western Washington 4:05.07
  Long, Brooks FR-1 IUPUI DNF
1500m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hartman, Alec FR-1 Bradley 3:49.70
2. Eastwood, Jonathan JR-3 Montana 3:50.19
3. Seymour, Scott SO-2 Bradley 3:50.56
4. Beseman, Billy SO-2 Sioux Falls 3:51.18
5. Ratto, Nick   Bangout TC 3:51.76
6. Breedlove, Jeremy SR-4 IUPUI 3:52.48
7. Quinn, Daylan SO-2 UMKC 3:52.62
8. Detourbe, Pierre-Louis SO-2 Cal Baptist 3:52.78
9. Cotter, Alex SO-2 Wis.-Milwaukee 3:52.81
10. Wilfert, Thomas FR-1 UC Santa Barbara 3:53.44
11. Fairley, Mark SR-4 Central College 3:54.07
12. Tankersley, Andrew JR-3 Air Force 3:54.35
13. Ernst, William JR-3 Cal Baptist 3:57.61
14. Rotich, Erick SO-2 Stephen F. Austin 3:57.95
15. Estrada, Quinn   WAR Elite Racing 3:58.41
16. Avila, Levi SR-4 Chadron State 4:03.07
17. Winders, Javan SO-2 Southern Indiana 4:06.27
1500m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Stallings, Zach FR-1 Washington St. 3:48.86
2. Perez, Leonel JR-3 Tennessee-Martin 3:50.54
3. Eisengruber, Parker SO-2 Saginaw Valley 3:51.27
4. Johnsen, Colton SO-2 Washington St. 3:51.33
5. Ewing, Harry FR-1 Wyoming 3:51.97
6. Miller, Aric SR-4 Marquette 3:52.07
7. Clusserath, Andrew FR-1 Gonzaga 3:53.26
8. Goins, Austin SR-4 UC Davis 3:53.90
9. Cardona, Israel   Unattached 3:54.60
10. Moussa, Mahmoud JR-3 Washington 3:54.82
11. Kipchumba, Geoffrey SR-4 West Texas A&M 3:54.97
12. Roberts, Paul SO-2 CSU-Pueblo 3:55.53
13. Richardson, Tom SO-2 Boise State 3:56.03
14. Garcia, Hector SO-2 UC Irvine 3:56.03
15. Flores, Pedro FR-1 Stephen F. Austin 3:56.70
16. Uhlenberg, James   New Zealand 3:58.90
17. Teachen, Thomas JR-3 UMass Lowell 3:59.35
18. Nieves, Hugo JR-3 Adams State 4:00.06
19. Powell, Trent SO-2 Colorado St. 4:00.69
1500m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kopczynski, Scott SO-2 Gonzaga 3:47.91
2. Kennell, Liam SR-4 Southern Utah 3:49.51
3. Oftedal, Eli SO-2 Colorado St. 3:50.45
4. Vargas, Louis-Carlos   Unattached 3:50.50
5. Bianchina, Michael SR-4 Bradley 3:51.29
6. Phelps, Trent JR-3 Dallas Baptist 3:51.73
7. Mickey, Todd JR-3 Texas Tech 3:53.68
8. Leatham, Dallin SO-2 Weber State 3:54.04
9. Chinn, Jarett FR-1 UC Santa Barbara 3:55.01
10. saavedra, roberto   Unattached 3:55.83
11. O'Mara, Colin SR-4 Arkansas 3:55.90
12. Guzman-Berdejo, Ismael   Hoka Aggie Running Club 3:57.80
13. Chama, Godfrey FR-1 Trinidad State JC 3:58.89
14. Ryan , Connor   Run Boulder AC 3:59.91
  Teare, Cooper FR-1 Oregon DNF
1500m Run Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Espino, George JR-3 Southern Utah 3:46.10
2. Moakler, Justin JR-3 Morehead State 3:46.73
3. Humes, Joseph SO-2 Hillsdale 3:48.28
4. Dunderdale, Haran JR-3 Bradley 3:48.32
5. Wier, Aaron SO-2 Morehead State 3:48.62
6. Lundberg, Zach SO-2 Sioux Falls 3:48.76
7. Muller, Reid JR-3 Washington St. 3:49.33
8. Morello, Connor JR-3 Washington 3:50.14
9. Hixon, Jared   Siskiyou Track Club 3:50.24
10. Kraft, Jase JR-3 Sioux Falls 3:50.34
11. Phillips, Mason   Unattached 3:50.45
12. Holmes, Derek FR-1 UMass Lowell 3:52.22
13. Maloy, Harrison SO-2 UMass Lowell 3:54.16
14. Hartzenburg, McMarshall FR-1 Cal Baptist 3:58.25
15. Coccia, Michael SO-2 Ole Miss 4:00.19
16. Herrera, Kevin   Unattached 4:12.42
1500m Run Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pollard, Brandon JR-3 Gonzaga 3:46.34
2. Lomong, Peter JR-3 Northern Arizona 3:46.89
3. Brahm, Luke SR-4 Illinois 3:46.98
4. Harvie, Ricky SO-2 West Texas A&M 3:47.67
5. Williams, Jack   Ocean Athletics 3:48.37
6. Rich, Dylan SR-4 Morehead State 3:48.73
7. Cross, Will   Unattached 3:50.11
8. Horsburgh, Noah SO-2 Boise State 3:50.39
9. Emery, Logan SR-4 Texas 3:50.52
10. Orndorf, Logan JR-3 Portland 3:51.04
11. Kivistik, Kaur   ESTONIA 3:51.09
12. Kettle, Miller SO-2 Colorado Mines 3:52.17
13. Miller, Alec JR-3 Marquette 3:52.93
14. Blair, Tannock JR-3 Saint Louis 3:53.13
15. Eagan, Brad JR-3 Marquette 3:53.23
16. Dolezal, Greyson SO-2 Iowa State 3:54.07
17. Husted, Mark   Coors Silver Bullet 3:59.27
  Shea, John FR-1 Northern Arizona DNF
  Weaver, Patrick SR-4 Colorado Mines DNF
1500m Run Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bourke, Patrick SR-4 UC Santa Barbara 3:47.94
2. Villarma, Mason SO-2 Gonzaga 3:48.84
3. Bedard, Simon SO-2 Cal Baptist 3:49.26
4. Giannino, Matt   Unattached 3:49.33
5. Potts, Aaron   Hoka Aggie Running Club 3:49.54
6. James, Oliver SR-4 McNeese State 3:49.74
7. Docherty, Kevin SR-4 Iowa 3:49.97
8. Hauver, Grant SO-2 UMass Lowell 3:50.19
9. Ryan, Paul SO-2 Washington St. 3:50.30
10. Welch, Matt SR-4 Portland 3:50.37
11. Kelly, Cormac SR-4 Lamar 3:50.63
12. Penrod, Zack SO-2 Wichita State 3:50.95
13. Stevens, Johnathan SR-4 Washington 3:51.15
14. Ghali, Melika JR-3 Boise State 3:51.17
15. Jorgensen, Oliver SR-4 Simon Fraser 3:52.49
16. Sommer, Karson FR-1 Iowa 3:52.99
17. Duran, Michael FR-1 CSU-Pueblo 3:53.46
18. Rouleau, Marc-Antoine   Vaudreuil Dorion 3:54.94
19. Potter, Taylor JR-3 New Mexico 3:56.35
20. Scott, Asher SR-4 Lewis 4:01.94
1500m Run Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomas, Derek   Hoka Aggie Running Club 3:42.63
2. FloydMews, Taylor SR-4 Bradley 3:43.77
3. Torpy, Christopher SO-2 Miami (Ohio) 3:44.26
4. Franco, Talem SO-2 BYU 3:46.72
5. Jordan, Ty SO-2 Boise State 3:47.40
6. Cotsirilos, Peter SR-4 Cal Poly 3:47.61
7. Lee, Garrett SR-4 Illinois 3:47.93
8. McGregor, Quinlin SR-4 Stephen F. Austin 3:48.03
9. Janke, Justin SO-2 Washington St. 3:49.22
10. Laccinole, Nicholas FR-1 Washington 3:49.86
11. Powell, Richard SR-4 Adams State 3:50.72
12. Morton, Kramer SO-2 BYU 3:51.21
13. Dempsey, Josh SR-4 Western Oregon 3:53.44
14. Schilling, Andrew SO-2 Wisconsin 3:54.25
15. Morton, Derek JR-3 Chico State 3:59.27
16. Williams, Keith SR-4 Washington 4:02.42
  Baier, George SR-4 UC Santa Barbara DNF
  Nelson, Harvey   Sasquatch TC DNF
1500m Run Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Vaziri, Shyan   Unattached 3:42.78
2. Meyer, Brett JR-3 Fort Hays St. 3:43.64
3. Parker, Patrick FR-1 BYU 3:44.03
4. Melchert, Michael JR-3 Iowa 3:44.59
5. Villarreal, Cameron SR-4 Texas A&M 3:44.81
6. Hintz, Daniel SO-2 Wyoming 3:44.92
7. Young , Josh SR-4 MSU-Moorhead 3:45.00
8. Roudolff-Levisse, Emmanuel SO-2 Portland 3:45.16
9. Torpy, Sean SO-2 Miami (Ohio) 3:45.42
10. Dickson, Marcus JR-3 BYU 3:46.44
11. Proceviat, Cameron   Coastal Track Club 3:46.56
12. Middleton, Mark JR-3 Tulsa 3:47.99
13. Grau, Bastian SR-4 Southern Indiana 3:48.28
14. Lautenslager, Jeff JR-3 Boise State 3:48.47
15. Gardner, Andrew SR-4 Washington 3:48.58
16. Nakatani, Hirotaka   Uchida Chiryoin AC 3:49.28
  Lanley, Ryan SO-2 Northern Arizona DNF
  Minen, Johnny   Run Boulder A.C. DNF
1500m Run Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Owens, Matt FR-1 BYU 3:44.83
2. McCallum, Stuart SO-2 Portland 3:45.33
3. Smulders, Everett FR-1 Ole Miss 3:45.45
4. Tamogami, Kazuyoshi   Chuo University 3:45.84
5. Moehn, Ethan JR-3 Arkansas 3:45.97
6. Beamer, Nathaniel FR-1 Washington 3:46.16
7. Holdsworth, Derek FR-1 Trinidad State JC 3:46.67
8. Kurgat, Edwin SO-2 Iowa State 3:47.41
9. Williams, Derrick SR-4 CSU-Pueblo 3:47.78
10. Rafla, Andrew JR-3 Boise State 3:48.18
11. Eke, Allen   Unattached 3:48.21
12. Kent, Justin   Coastal Track Club 3:49.13
13. Gedyon, Elias JR-3 Adams State 3:49.50
14. Garcia, Daniel SR-4 Butler 3:52.13
  Knott, Curt SO-2 Western Oregon DNF
1500m Run Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Leverenz, Johnny JR-3 Butler 3:42.77
2. Knevelbaard, Kasey   Unattached 3:42.90
3. Crowe-Wright, Ian JR-3 New Mexico 3:43.19
4. Teigen, Chandler JR-3 Washington St. 3:44.21
5. CASSE, Martin   Unattached 3:44.33
6. Mazelli, Trent JR-3 Portland 3:44.47
7. Uchikoshi, Yusuke SR-4 Boise State 3:44.50
8. Burdick, Kyle JR-3 South Dakota St. 3:44.78
9. Nading, Dustin JR-3 Western Oregon 3:45.23
10. Hirsch, Carl SR-4 Wisconsin 3:45.92
11. Gilley, Trevor SR-4 Ole Miss 3:45.98
12. Huxham, Fred JR-3 Washington 3:46.28
13. Kusu, Yasunari   AMIAC 3:46.98
14. DeHaven, Addison JR-3 Boise State 3:47.78
15. O'Callaghan, Denis JR-3 Illinois 3:49.95
16. mulenga, Harry   Unattached 3:51.70
  Holmberg, AJ JR-3 Western Oregon DNF
1500m Run Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Villarreal, Carlos SO-2 Arizona 3:38.28
2. Estrada, Daniel   Unattached 3:39.50
3. Brown, Reed FR-1 Oregon 3:39.56
4. Suliman, Waleed FR-1 Ole Miss 3:39.76
5. Bruce, Jack SR-4 Arkansas 3:39.86
6. Avila , Eric   Unattached 3:39.89
7. Worley, Sam FR-1 Texas 3:40.00
8. Sandoval, Christopher   ZACATECAS 3:40.24
9. Riba, Alex SR-4 Texas A&M 3:40.66
10. Grijalva, Luis FR-1 Northern Arizona 3:41.21
11. Matsueda, Hiroki   Fujitsu 3:41.51
12. Alvarado, Abraham SR-4 BYU 3:41.86
13. Anaya, Austin SR-4 Adams State 3:45.95
14. Day, Tyler SO-2 Northern Arizona 3:46.89
  Mestler, Jackson SO-2 Oregon DNF
  Hansen, Kristian SO-2 New Mexico DNF
1500m Run Section 15
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kerr, Josh JR-3 New Mexico 3:35.01
2. Knight, Justyn SR-4 Syracuse 3:36.07
3. Domanic, Robert SR-4 Ole Miss 3:36.33
4. Prakel, Sam SR-4 Oregon 3:36.84
5. Callahan, Peter   Unattached 3:37.11
6. Ribich, David SR-4 Western Oregon 3:37.35
7. West, James JR-3 Oregon 3:37.41
8. Hoare, Oliver SO-2 Wisconsin 3:37.84
9. Funatsu, Shoma   Chuo University 3:38.65
10. Hill, Ryan   Nike Bowerman Track Club 3:39.62
11. Stanovsek, Mick SO-2 Oregon 3:39.82
12. Rogers, Alex JR-3 Texas 3:40.49
13. Trouard, Andy SR-4 Northern Arizona 3:41.40
14. Rockhold, Cole JR-3 Colorado St. 3:41.80
  Wilson, Michael JR-3 New Mexico DNF
  Lomong, Lopez   Nike/BowermanTC DNF
  Verdugo, Alexis   Unattached DNF