January 25-26, 2020
|
Portland-Chiles Center - Portland, OR
|
240m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 7.62
2 Kennedy Taube JR-3 George Fox 7.73
3 Sydney Radigan SO-2 George Fox 7.97
3 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 7.97
5 Mandi Calavan SO-2 George Fox 8.02
6 Michal Jones   UNAT-Portland 8.10
7 Jordan Jacobs FR-1 Simon Fraser 8.16
8 Makiya Worthy FR-1 Saint Martin's 8.34
Women's 60 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 7.62
2 Kennedy Taube JR-3 George Fox 7.73
3 Sydney Radigan SO-2 George Fox 7.97
5 Mandi Calavan SO-2 George Fox 8.02
Women's 60 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 7.97
6 Michal Jones   UNAT-Portland 8.10
7 Jordan Jacobs FR-1 Simon Fraser 8.16
8 Makiya Worthy FR-1 Saint Martin's 8.34

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 7.66
2 Kennedy Taube JR-3 George Fox 7.74
3 Mandi Calavan SO-2 George Fox 7.93
4 Sydney Radigan SO-2 George Fox 7.98
5 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 8.03
6 Michal Jones   UNAT-Portland 8.13
7 Jordan Jacobs FR-1 Simon Fraser 8.20
8 Makiya Worthy FR-1 Saint Martin's 8.21
9 Logan Jackson SO-2 Western Oregon 8.24
10 Megan Miller SO-2 George Fox 8.25
11 Carli Short FR-1 George Fox 8.27
12 Kameron Smith JR-3 Portland State 8.27
13 Audrey Lewis FR-1 Portland 8.39
14 Margaret Zilla FR-1 Saint Martin's 8.43
15 Kaylee Wright FR-1 Western Oregon 8.50
16 Elizabeth Dahme FR-1 George Fox 8.51
17 McKenzie Feinglas FR-1 Linfield 8.56
18 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 8.59
19 Lauren Berry SO-2 Western Oregon 8.59
20 Lyndee McLauchlin FR-1 Western Oregon 8.60
21 Caitlin Kirk SO-2 Portland 8.67
22 Emma Inge FR-1 Linfield 8.67
23 Kristen Burke SO-2 Linfield 8.75
24 Kaila Lingo FR-1 Pacific (Ore.) 8.87
25 Jenna Mihelich JR-3 Linfield 9.00
26 Parker Sanford FR-1 Linfield 9.02
27 Addison Klindt FR-1 Linfield 9.02
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 7.66
3 Mandi Calavan SO-2 George Fox 7.93
15 Kaylee Wright FR-1 Western Oregon 8.50
16 Elizabeth Dahme FR-1 George Fox 8.51
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Kennedy Taube JR-3 George Fox 7.74
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Logan Jackson SO-2 Western Oregon 8.24
12 Kameron Smith JR-3 Portland State 8.27
14 Margaret Zilla FR-1 Saint Martin's 8.43
21 Caitlin Kirk SO-2 Portland 8.67
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Sydney Radigan SO-2 George Fox 7.98
6 Michal Jones   UNAT-Portland 8.13
11 Carli Short FR-1 George Fox 8.27
25 Jenna Mihelich JR-3 Linfield 9.00
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Makiya Worthy FR-1 Saint Martin's 8.21
13 Audrey Lewis FR-1 Portland 8.39
19 Lauren Berry SO-2 Western Oregon 8.59
27 Addison Klindt FR-1 Linfield 9.02
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 8.03
7 Jordan Jacobs FR-1 Simon Fraser 8.20
18 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 8.59
26 Parker Sanford FR-1 Linfield 9.02
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Megan Miller SO-2 George Fox 8.25
20 Lyndee McLauchlin FR-1 Western Oregon 8.60
23 Kristen Burke SO-2 Linfield 8.75
24 Kaila Lingo FR-1 Pacific (Ore.) 8.87
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 McKenzie Feinglas FR-1 Linfield 8.56
22 Emma Inge FR-1 Linfield 8.67

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 25.87
2 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 26.10
3 Regie Grady SO-2 Seattle U. 26.16
4 Logan Jackson SO-2 Western Oregon 27.01
5 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 27.09
6 Kameron Smith JR-3 Portland State 27.15
7 Michelle Newblom SR-4 Seattle U. 27.30
8 Audrey Lewis FR-1 Portland 27.54
9 Avery Gill FR-1 Portland 27.63
10 Nicole Golba SO-2 Seattle U. 28.01
10 Caroline Dolan SO-2 Portland 28.01
12 Caitlin Kirk SO-2 Portland 28.18
13 Kaylee Wright FR-1 Western Oregon 28.32
14 Sarra Soladey JR-3 Western Oregon 28.39
15 Chloe Deleissegues SO-2 Seattle U. 28.71
16 Makenzie Smith JR-3 Western Oregon 29.62
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maya Murphy-Cook SR-4 Portland 25.87
2 Maya Hopwood FR-1 Western Oregon 26.10
3 Regie Grady SO-2 Seattle U. 26.16
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Logan Jackson SO-2 Western Oregon 27.01
5 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 27.09
13 Kaylee Wright FR-1 Western Oregon 28.32
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Michelle Newblom SR-4 Seattle U. 27.30
14 Sarra Soladey JR-3 Western Oregon 28.39
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Kameron Smith JR-3 Portland State 27.15
10 Nicole Golba SO-2 Seattle U. 28.01
16 Makenzie Smith JR-3 Western Oregon 29.62
Women's 200 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Avery Gill FR-1 Portland 27.63
10 Caroline Dolan SO-2 Portland 28.01
12 Caitlin Kirk SO-2 Portland 28.18
Women's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Audrey Lewis FR-1 Portland 27.54
15 Chloe Deleissegues SO-2 Seattle U. 28.71

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Sarah King   Unattached 55.54
2 Maya McCabe FR-1 Seattle U. 59.61
3 Tara Fuiten SO-2 Portland 59.70
4 Macadia Calavan SR-4 George Fox 1:00.30
5 Katie James JR-3 George Fox 1:00.48
6 Bethany Gingerich SO-2 George Fox 1:00.61
7 Michal Jones   UNAT-Portland 1:01.83
8 Kiana Rasubala SR-4 George Fox 1:02.34
9 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 1:03.15
10 Bethanie Altamirano SO-2 Western Oregon 1:03.52
11 Ryanne Navarro FR-1 Pacific (Ore.) 1:03.64
12 Michaela Yonkman SO-2 Western Oregon 1:03.90
13 Sarra Soladey JR-3 Western Oregon 1:04.34
14 Olivia Jimenez JR-3 Western Oregon 1:04.92
15 Samantha Walsh SO-2 Portland 1:05.04
16 Rachel Bayly SR-4 Western Oregon 1:06.47
17 Alex Howerton FR-1 Seattle U. 1:08.08
18 Gabriel Cintron FR-1 Saint Martin's 1:09.77
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Sarah King   Unattached 55.54
3 Tara Fuiten SO-2 Portland 59.70
11 Ryanne Navarro FR-1 Pacific (Ore.) 1:03.64
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Maya McCabe FR-1 Seattle U. 59.61
5 Katie James JR-3 George Fox 1:00.48
10 Bethanie Altamirano SO-2 Western Oregon 1:03.52
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Bethany Gingerich SO-2 George Fox 1:00.61
7 Michal Jones   UNAT-Portland 1:01.83
9 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 1:03.15
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Macadia Calavan SR-4 George Fox 1:00.30
8 Kiana Rasubala SR-4 George Fox 1:02.34
12 Michaela Yonkman SO-2 Western Oregon 1:03.90
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Sarra Soladey JR-3 Western Oregon 1:04.34
14 Olivia Jimenez JR-3 Western Oregon 1:04.92
17 Alex Howerton FR-1 Seattle U. 1:08.08
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Samantha Walsh SO-2 Portland 1:05.04
16 Rachel Bayly SR-4 Western Oregon 1:06.47
18 Gabriel Cintron FR-1 Saint Martin's 1:09.77

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Grace Oswin FR-1 Portland 2:19.30
2 Emily Chilton JR-3 Simon Fraser 2:19.68
3 Nicole Lindsay SR-4 Simon Fraser 2:21.24
4 Lauren Block FR-1 Portland 2:22.01
5 Adrianna Klassen JR-3 Simon Fraser 2:22.39
6 Kailey Doutt FR-1 George Fox 2:23.24
7 Ellie Summers SO-2 Northwest U. 2:26.16
8 Kylie Bean FR-1 George Fox 2:29.66
9 Elizabeth Bradley FR-1 Pacific (Ore.) 2:31.45
10 Kendra Zimmerdahl SR-4 Western Oregon 2:31.52
11 Sophie Jones FR-1 Portland State 2:32.98
12 Carissa Rodriguez FR-1 Portland State 2:33.80
13 Bethany Forward FR-1 Saint Martin's 2:33.95
14 Adahra Poasa SO-2 Seattle U. 2:35.80
15 Jordan Grafton FR-1 Pacific (Ore.) 2:48.03
16 Alyssa Robinson SO-2 Saint Martin's 2:57.10
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Grace Oswin FR-1 Portland 2:19.30
2 Emily Chilton JR-3 Simon Fraser 2:19.68
3 Nicole Lindsay SR-4 Simon Fraser 2:21.24
4 Lauren Block FR-1 Portland 2:22.01
5 Adrianna Klassen JR-3 Simon Fraser 2:22.39
6 Kailey Doutt FR-1 George Fox 2:23.24
7 Ellie Summers SO-2 Northwest U. 2:26.16
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Kylie Bean FR-1 George Fox 2:29.66
9 Elizabeth Bradley FR-1 Pacific (Ore.) 2:31.45
10 Kendra Zimmerdahl SR-4 Western Oregon 2:31.52
11 Sophie Jones FR-1 Portland State 2:32.98
12 Carissa Rodriguez FR-1 Portland State 2:33.80
13 Bethany Forward FR-1 Saint Martin's 2:33.95
14 Adahra Poasa SO-2 Seattle U. 2:35.80
15 Jordan Grafton FR-1 Pacific (Ore.) 2:48.03
16 Alyssa Robinson SO-2 Saint Martin's 2:57.10

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colette Richter   Unattached 5:07.90
2 Jillian Greene FR-1 Western Oregon 5:10.79
3 Delaney Griffin FR-1 Seattle U. 5:10.97
4 Marie-Therese Chahrouri SO-2 Seattle U. 5:11.83
5 Grace Much FR-1 Seattle U. 5:12.73
6 Maggie Smith FR-1 Oregon State 5:13.26
7 Grace Chalk FR-1 Simon Fraser 5:13.30
8 Delia Deleon JR-3 Oregon State 5:14.65
9 Claire Noort JR-3 Simon Fraser 5:15.03
10 Fiona O'Leary FR-1 Seattle U. 5:17.48
11 Delaney White JR-3 Portland State 5:17.75
12 Emily Harris FR-1 Seattle U. 5:20.24
13 Ellee Becker FR-1 Portland 5:22.07
14 Makenna Cowan FR-1 Portland 5:26.09
15 Alexa Hague FR-1 Portland 5:27.47
16 Zoe Eberspecher SO-2 Portland State 5:31.00
17 Hannah Berdahl SO-2 Pacific (Ore.) 5:35.63
18 Brenna Sclair FR-1 George Fox 5:40.13
19 Kara Putman SO-2 Pacific (Ore.) 5:44.84
20 Jessica Neal FR-1 George Fox 5:47.75
21 Kristin Pilgrim SO-2 Pacific (Ore.) 5:48.71
22 Bethany Kalebaugh FR-1 Pacific (Ore.) 5:51.39
23 Kierrla Yates FR-1 Saint Martin's 5:55.37
24 Madelyn Hubbs FR-1 Pacific (Ore.) 6:00.10
25 Kristi Echiverri SO-2 Pacific (Ore.) 6:02.28
26 Peyton Bodi FR-1 Saint Martin's 6:14.57
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colette Richter   Unattached 5:07.90
2 Jillian Greene FR-1 Western Oregon 5:10.79
3 Delaney Griffin FR-1 Seattle U. 5:10.97
4 Marie-Therese Chahrouri SO-2 Seattle U. 5:11.83
5 Grace Much FR-1 Seattle U. 5:12.73
6 Maggie Smith FR-1 Oregon State 5:13.26
7 Grace Chalk FR-1 Simon Fraser 5:13.30
8 Delia Deleon JR-3 Oregon State 5:14.65
9 Claire Noort JR-3 Simon Fraser 5:15.03
10 Fiona O'Leary FR-1 Seattle U. 5:17.48
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Delaney White JR-3 Portland State 5:17.75
12 Emily Harris FR-1 Seattle U. 5:20.24
13 Ellee Becker FR-1 Portland 5:22.07
14 Makenna Cowan FR-1 Portland 5:26.09
15 Alexa Hague FR-1 Portland 5:27.47
17 Hannah Berdahl SO-2 Pacific (Ore.) 5:35.63
18 Brenna Sclair FR-1 George Fox 5:40.13
20 Jessica Neal FR-1 George Fox 5:47.75
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Zoe Eberspecher SO-2 Portland State 5:31.00
19 Kara Putman SO-2 Pacific (Ore.) 5:44.84
21 Kristin Pilgrim SO-2 Pacific (Ore.) 5:48.71
22 Bethany Kalebaugh FR-1 Pacific (Ore.) 5:51.39
23 Kierrla Yates FR-1 Saint Martin's 5:55.37
24 Madelyn Hubbs FR-1 Pacific (Ore.) 6:00.10
25 Kristi Echiverri SO-2 Pacific (Ore.) 6:02.28
26 Peyton Bodi FR-1 Saint Martin's 6:14.57

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lindsey Drake   Bowerman Track Club Elite 9:56.44
2 McKenna Smith FR-1 Portland 10:12.38
3 Liv Downing FR-1 Oregon State 10:14.32
4 Courtney Gelmini SO-2 Seattle U. 10:15.51
5 Batya Beard JR-3 Oregon State 10:20.90
6 Reta Dobie   Unattached 10:24.25
7 Lindsey Lewis   Bowerman Track Club Elite 10:25.96
8 Phoebe Jacques SO-2 Portland State 10:29.65
9 Phoebe Brown SO-2 Portland State 10:32.84
10 Grace Ritchie SO-2 Portland 10:36.95
11 Calli Charlton SR-4 Simon Fraser 10:45.24
12 Libby Rinck FR-1 Oregon State 10:51.21
13 Elle Stein SO-2 Seattle U. 10:54.52
14 Keely Wolf FR-1 Portland State 10:56.64
15 Amy Morris SR-4 Simon Fraser 10:58.02
16 Nicole Bissey JR-3 Linfield 10:59.68
17 Elaina Hansen FR-1 Saint Martin's 11:04.15
18 Tanis Lorring FR-1 George Fox 11:05.09
19 Monica Salazar SO-2 Portland State 11:06.33
20 Kaylin Cantu SO-2 Western Oregon 11:08.14
21 Ashley Ambrose SO-2 Linfield 11:36.45
22 Faerynn Glasscock JR-3 Western Oregon 11:36.72
23 Kelsey Kuhns SO-2 Linfield 11:48.65
24 Amanda Bays FR-1 George Fox 11:49.33
25 Lydia Gronseth FR-1 George Fox 11:57.33
26 Naomi Hartley FR-1 Saint Martin's 12:04.12
27 Olivia Nygreen FR-1 George Fox 12:10.97
28 Kendyl Otter FR-1 Saint Martin's 12:25.26
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lindsey Drake   Bowerman Track Club Elite 9:56.44
2 McKenna Smith FR-1 Portland 10:12.38
3 Liv Downing FR-1 Oregon State 10:14.32
4 Courtney Gelmini SO-2 Seattle U. 10:15.51
5 Batya Beard JR-3 Oregon State 10:20.90
6 Reta Dobie   Unattached 10:24.25
7 Lindsey Lewis   Bowerman Track Club Elite 10:25.96
8 Phoebe Jacques SO-2 Portland State 10:29.65
9 Phoebe Brown SO-2 Portland State 10:32.84
10 Grace Ritchie SO-2 Portland 10:36.95
11 Calli Charlton SR-4 Simon Fraser 10:45.24
12 Libby Rinck FR-1 Oregon State 10:51.21
13 Elle Stein SO-2 Seattle U. 10:54.52
15 Amy Morris SR-4 Simon Fraser 10:58.02
20 Kaylin Cantu SO-2 Western Oregon 11:08.14
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Keely Wolf FR-1 Portland State 10:56.64
16 Nicole Bissey JR-3 Linfield 10:59.68
17 Elaina Hansen FR-1 Saint Martin's 11:04.15
18 Tanis Lorring FR-1 George Fox 11:05.09
19 Monica Salazar SO-2 Portland State 11:06.33
21 Ashley Ambrose SO-2 Linfield 11:36.45
22 Faerynn Glasscock JR-3 Western Oregon 11:36.72
23 Kelsey Kuhns SO-2 Linfield 11:48.65
24 Amanda Bays FR-1 George Fox 11:49.33
25 Lydia Gronseth FR-1 George Fox 11:57.33
26 Naomi Hartley FR-1 Saint Martin's 12:04.12
27 Olivia Nygreen FR-1 George Fox 12:10.97
28 Kendyl Otter FR-1 Saint Martin's 12:25.26

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 9.24
2 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 9.36
3 Ashley Korb-Doty SO-2 George Fox 9.59
4 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 9.63
5 Brecken VandenHoek FR-1 George Fox 9.73
6 Alissa Swilley SR-4 George Fox 9.74
7 Jenna Hoiland SR-4 Pacific (Ore.) 9.95
8 Hannah Cook FR-1 Saint Martin's 9.97
Women's 60 Hurdles Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 9.24
2 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 9.36
3 Ashley Korb-Doty SO-2 George Fox 9.59
6 Alissa Swilley SR-4 George Fox 9.74
Women's 60 Hurdles Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 9.63
5 Brecken VandenHoek FR-1 George Fox 9.73
7 Jenna Hoiland SR-4 Pacific (Ore.) 9.95
8 Hannah Cook FR-1 Saint Martin's 9.97

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 9.25
2 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 9.52
3 Ashley Korb-Doty SO-2 George Fox 9.58
4 Alissa Swilley SR-4 George Fox 9.76
5 Jenna Hoiland SR-4 Pacific (Ore.) 9.82
6 Brecken VandenHoek FR-1 George Fox 9.82
7 Hannah Cook FR-1 Saint Martin's 9.93
8 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 9.96
9 Alexis Lowery FR-1 Pacific (Ore.) 10.02
10 Michaela Yonkman SO-2 Western Oregon 10.15
11 Judy Ann Cabico FR-1 Saint Martin's 10.70
12 Emily Dubois FR-1 George Fox 10.75
13 Makenzie Smith JR-3 Western Oregon 10.99
14 Eden Mortensen FR-1 Saint Martin's 11.00
15 Tiffany Pott SR-4 Saint Martin's 11.18
16 Kalina Buhler SO-2 George Fox 11.21
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alexis Buckhaults JR-3 Portland State 9.25
4 Alissa Swilley SR-4 George Fox 9.76
5 Jenna Hoiland SR-4 Pacific (Ore.) 9.82
7 Hannah Cook FR-1 Saint Martin's 9.93
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Ashley Korb-Doty SO-2 George Fox 9.58
6 Brecken VandenHoek FR-1 George Fox 9.82
15 Tiffany Pott SR-4 Saint Martin's 11.18
16 Kalina Buhler SO-2 George Fox 11.21
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Ana Popchock JR-3 Western Oregon 9.52
9 Alexis Lowery FR-1 Pacific (Ore.) 10.02
10 Michaela Yonkman SO-2 Western Oregon 10.15
12 Emily Dubois FR-1 George Fox 10.75
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 9.96
11 Judy Ann Cabico FR-1 Saint Martin's 10.70
13 Makenzie Smith JR-3 Western Oregon 10.99
14 Eden Mortensen FR-1 Saint Martin's 11.00
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Seattle U. Golba, McCabe, Newblom, Grady 4:03.11
2 Portland Fuiten, Dolan, Walsh, Gill 4:10.65
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
3 Western Oregon Jackson, Green, Yonkman, Popchock 4:13.00
4 Saint Martin's Tandecki, Cintron, Forward, Yates 4:40.32

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Kalulusno Ngaida SO-2 Western Oregon 1.60m 5' 3"
  • 1.50
    PPP
  • 1.55
    O
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XXX
2 Ashley Vest JR-3 Saint Martin's 1.60m 5' 3"
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXO
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XXX
3 Sophia Henke FR-1 Pacific (Ore.) 1.55m 5' 1"
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XO
  • 1.60
    XXX
4 Kaylee Wright FR-1 Western Oregon 1.50m 4' 11"
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
  Tiffany Pott SR-4 Saint Martin's NH NH
  • 1.50
    XXX
  Erin Fortune JR-3 Simon Fraser NH NH
  • 1.50
    XXX
  Makenzie Smith JR-3 Western Oregon NH NH
  • 1.50
    XXX
  Lyndee McLauchlin FR-1 Western Oregon NH NH
  • 1.50
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Meg Angier JR-3 Linfield 3.50m 11' 5.75"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    PPP
  • 2.90
    PPP
  • 3.05
    XO
  • 3.20
    XO
  • 3.35
    O
  • 3.50
    XO
  • 3.60
    XXX
2 Alyssa Smith JR-3 Saint Martin's 3.35m 10' 11.75"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    PPP
  • 2.90
    PPP
  • 3.05
    PPP
  • 3.20
    PPP
  • 3.35
    XXO
  • 3.50
    XXX
3 Leah Pfeiffer FR-1 George Fox 3.05m 10' 0"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    XXX
4 Emma Barker SO-2 Linfield 3.05m 10' 0"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    XO
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    XXX
5 Brianna Cabrera SO-2 Saint Martin's 2.75m 9' 0.25"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    O
  • 2.90
    XXX
6 Anna Johnson FR-1 George Fox 2.75m 9' 0.25"
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    XXO
  • 2.90
    XXX
  Aaliyah Kahaloa-Young SO-2 Linfield NH NH
  • 2.60
    XXX
  Shaye Vanderville SO-2 George Fox NH NH
  • 3.05
    XXX
  Joanna Galli   Unattached NH NH
  • 3.35
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Jenelle Hurley FR-1 Western Oregon 5.45m 17' 10.75"
  • 5.28  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.45  
  • 5.41  
  • 5.11  
2 Danielle Waller FR-1 Simon Fraser 5.22m 17' 1.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.22  
  • 5.10  
  • 5.22  
  • FOUL  
3 Darian Wilson JR-3 Western Oregon 5.16m 16' 11.25"
  • 5.16  
  • 5.11  
  • 5.07  
  • 5.05  
  • 5.07  
  • FOUL  
4 Margaret Zilla FR-1 Saint Martin's 5.03m 16' 6"
  • FOUL  
  • 5.03  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.74  
5 Kate Rice   Unattached 4.94m 16' 2.5"
  • 4.62  
  • 4.94  
  • 4.64  
  • 4.74  
  • 4.93  
  • 4.89  
6 Erin Fortune JR-3 Simon Fraser 4.88m 16' 0.25"
  • 4.60  
  • 4.62  
  • 4.75  
  • 4.67  
  • 4.88  
  • FOUL  
7 Emma Hamilton FR-1 Linfield 4.31m 14' 1.75"
  • FOUL  
  • 4.26  
  • FOUL  
  •  
  • 4.31  
  • 4.10  
8 Itzel Vazquez FR-1 Pacific (Ore.) 4.28m 14' 0.5"
  • 4.21  
  • 4.06  
  • 4.10  
  • 4.17  
  • 4.28  
  • 4.04  
  Keshara Romain SO-2 Saint Martin's FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Moana Gianotti JR-3 Western Oregon 15.06m 49' 5"
  • 14.27  
  • 15.06  
  • 13.91  
  • 14.73  
  • 14.12  
  • FOUL  
2 Lala Frketich FR-1 George Fox 13.50m 44' 3.5"
  • 13.50  
  • 13.21  
  • 12.44  
  • 12.13  
  • 12.94  
  • 12.21  
3 Tahnisha Manibusan JR-3 George Fox 13.38m 43' 10.75"
  • 12.90  
  • FOUL  
  • 13.38  
  • 12.68  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Meghan McGrath FR-1 Linfield 12.70m 41' 8"
  • 12.70  
  • 12.13  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.56  
  • 11.21  
5 Kes Sandstrom FR-1 Linfield 11.04m 36' 2.75"
  • 10.30  
  • 11.01  
  • 10.33  
  • 11.04  
  • 10.70  
  • FOUL  
6 Kayla Rueber FR-1 Linfield 9.70m 31' 10"
  • 9.70  
  • 7.11  
  • 7.61  
  • 8.84  
  • 7.04  
  • FOUL