April 29, 2022
|
Winona State - Winona, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 100 Meters

W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Michaela Pryor JR-3 Winona State 12.28 9
2 Shackera Douglas FR-1 Bemidji State 12.72 7
3 Bella Seitz FR-1 Wis.-La Crosse 12.84 6
4 Jaidyn Brower FR-1 Winona State 12.97 5
5 Izi Knoernschild SO-2 Wis.-La Crosse 13.03 4
6 Trinity Roberts FR-1 Wis.-La Crosse 14.07 3

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Shereen Vallabouy JR-3 Winona State 24.05 9
2 Maddy Pietz JR-3 Winona State 25.11 7
3 Lilly Halvorson FR-1 Wis.-La Crosse 25.84 6
4 Carley Elmhorst JR-3 Wis.-La Crosse 26.40 5
5 Shackera Douglas FR-1 Bemidji State 26.48 4
6 Nicole Lord JR-3 Wis.-La Crosse 26.53 3
7 Izi Knoernschild SO-2 Wis.-La Crosse 26.63 2
8 Jadyn Bennett FR-1 Winona State 26.71 1
9 Jaidyn Brower FR-1 Winona State 26.88 -
10 Anna Ayd FR-1 Wis.-La Crosse 27.05 -
11 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 27.08 -
12 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 27.30 -
13 Ellie Jillson FR-1 Wis.-La Crosse 27.46 -
14 Trinity Roberts FR-1 Wis.-La Crosse 29.15 -
  Annie Schreier FR-1 Winona State NT -
  Michaela Pryor JR-3 Winona State NT -
Women's 200 Meters Section 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Shereen Vallabouy JR-3 Winona State 24.05 9
2 Maddy Pietz JR-3 Winona State 25.11 7
3 Lilly Halvorson FR-1 Wis.-La Crosse 25.84 6
4 Carley Elmhorst JR-3 Wis.-La Crosse 26.40 5
5 Shackera Douglas FR-1 Bemidji State 26.48 4
6 Nicole Lord JR-3 Wis.-La Crosse 26.53 3
8 Jadyn Bennett FR-1 Winona State 26.71 1
  Michaela Pryor JR-3 Winona State NT -
Women's 200 Meters Section 2
W: -0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
7 Izi Knoernschild SO-2 Wis.-La Crosse 26.63 2
9 Jaidyn Brower FR-1 Winona State 26.88 -
10 Anna Ayd FR-1 Wis.-La Crosse 27.05 -
11 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 27.08 -
12 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 27.30 -
13 Ellie Jillson FR-1 Wis.-La Crosse 27.46 -
14 Trinity Roberts FR-1 Wis.-La Crosse 29.15 -
  Annie Schreier FR-1 Winona State NT -

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Shereen Vallabouy JR-3 Winona State 54.30 9
2 Ellie Jillson FR-1 Wis.-La Crosse 59.50 7
3 Greta Koehler SO-2 Wis.-La Crosse 59.79 6
4 Kaydee Johnson FR-1 Wis.-La Crosse 1:00.83 5
5 Jadyn Bennett FR-1 Winona State 1:01.22 4
6 Marianna Guerra-Reese FR-1 St. Cloud State 1:01.72 3
7 Allison Waterman SO-2 Winona State 1:03.97 2

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kaylee Beyer SO-2 Winona State 2:14.87 9
2 Clara Welhouse JR-3 St. Cloud State 2:18.60 7
3 Kimberly Carviou JR-3 Wis.-La Crosse 2:21.20 6
4 Karlie Meyer FR-1 Wis.-La Crosse 2:30.36 5
5 Ashley Mills FR-1 St. Cloud State 2:36.45 4
6 Andrea Butz FR-1 Wis.-La Crosse 2:43.59 3

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kaylee Beyer SO-2 Winona State 4:36.88 9
2 Rachel Hoffman SO-2 Winona State 5:03.06 7
3 Allie Butte FR-1 St. Cloud State 5:07.22 6
4 Andrea Fromelt JR-3 Winona State 5:11.26 5
5 Katie Miller JR-3 Winona State 5:15.66 4
6 Lauren Sertich FR-1 St. Cloud State 5:19.23 3
7 Isabella Kraft SR-4 St. Cloud State 5:19.45 2
8 Ashley Muenzenberger FR-1 Winona State 5:21.23 1
9 Carly Vandenhouten JR-3 Winona State 5:22.23 -
10 Carol Miller SO-2 Bemidji State 5:23.58 -
  Sophia Taarud FR-1 Winona State NT -

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 McKenna Taylor SO-2 Winona State 17:32.93 9
2 Mary Goodwin SO-2 Bemidji State 19:24.61 7
3 Mathea Brink SR-4 Bemidji State 20:05.73 6
4 Lauren Beauchaine SO-2 Wis.-La Crosse 20:10.18 5
5 Jessica Immer FR-1 Wis.-La Crosse 20:33.06 4
  Jennifer Schaeffer SO-2 Wis.-La Crosse NT -

Women's 100 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Xana Leum SO-2 Winona State 14.93 9
2 Hannah Arason SR-4 St. Cloud State 15.22 7
3 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 15.27 6
4 Kylee Becker FR-1 Winona State 15.43 5
5 Hanna Reichenberger FR-1 Winona State 15.66 4
6 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 16.25 3
7 Allison Anderson FR-1 Wis.-La Crosse 16.34 2
8 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 16.38 1
9 Hannah Holm FR-1 Wis.-La Crosse 16.54 -
10 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 16.73 -
11 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 17.01 -
12 Skylar White FR-1 Wis.-La Crosse 17.56 -
Women's 100 Hurdles Section 1
W: -0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Xana Leum SO-2 Winona State 14.93 9
2 Hannah Arason SR-4 St. Cloud State 15.22 7
3 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 15.27 6
4 Kylee Becker FR-1 Winona State 15.43 5
5 Hanna Reichenberger FR-1 Winona State 15.66 4
7 Allison Anderson FR-1 Wis.-La Crosse 16.34 2
8 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 16.38 1
9 Hannah Holm FR-1 Wis.-La Crosse 16.54 -
Women's 100 Hurdles Section 2
W: -0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
6 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 16.25 3
10 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 16.73 -
11 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 17.01 -
12 Skylar White FR-1 Wis.-La Crosse 17.56 -

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Brooklyn Schyvinck JR-3 Winona State 1:01.04 9
2 Kendall Zeman JR-3 Winona State 1:02.61 7
3 Melanie Kunze SO-2 Wis.-La Crosse 1:03.10 6
4 Brooklyn Brouse FR-1 St. Cloud State 1:04.11 5
5 Brooke McDowell SO-2 Wis.-La Crosse 1:04.56 4
6 Lainey Lipschultz SO-2 Winona State 1:04.82 3
7 Regan Feit FR-1 Winona State 1:04.99 2
8 Kylee Becker FR-1 Winona State 1:05.23 1
9 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 1:05.82 -
10 Cassidy Lackovic JR-3 St. Cloud State 1:06.45 -
11 Makaylin Christenson FR-1 St. Cloud State 1:08.29 -
12 Hannah Holm FR-1 Wis.-La Crosse 1:09.59 -
13 Lily Johnson JR-3 Bemidji State 1:12.61 -
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Brooklyn Schyvinck JR-3 Winona State 1:01.04 9
2 Kendall Zeman JR-3 Winona State 1:02.61 7
3 Melanie Kunze SO-2 Wis.-La Crosse 1:03.10 6
4 Brooklyn Brouse FR-1 St. Cloud State 1:04.11 5
5 Brooke McDowell SO-2 Wis.-La Crosse 1:04.56 4
6 Lainey Lipschultz SO-2 Winona State 1:04.82 3
7 Regan Feit FR-1 Winona State 1:04.99 2
8 Kylee Becker FR-1 Winona State 1:05.23 1
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 1:05.82 -
10 Cassidy Lackovic JR-3 St. Cloud State 1:06.45 -
11 Makaylin Christenson FR-1 St. Cloud State 1:08.29 -
12 Hannah Holm FR-1 Wis.-La Crosse 1:09.59 -
13 Lily Johnson JR-3 Bemidji State 1:12.61 -

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 11:23.87 9
2 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 12:40.50 7

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Kaylee Olson SO-2 Winona State 1.60m 5' 3" 6
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XXO
  • 1.65
    XXX
1 Madison Rizner JR-3 Winona State 1.60m 5' 3" 9
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXO
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XXX
1 Olivia Owens FR-1 Wis.-La Crosse 1.60m 5' 3" 7
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XO
  • 1.60
    XO
  • 1.65
    XXX
4 Julia Rowles SO-2 St. Cloud State 1.50m 4' 11" 4.5
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
4 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 1.50m 4' 11" 1.5
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
4 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 1.50m 4' 11" -
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
4 Macie Todd FR-1 Wis.-La Crosse 1.50m 4' 11" 3
  • 1.50
    XO
  • 1.55
    XXX
4 Alia Vanderhoef FR-1 Wis.-La Crosse 1.50m 4' 11" 4.5
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
4 Rachel Amoth FR-1 Wis.-La Crosse 1.50m 4' 11" 1.5
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
10 Annie Mitchell FR-1 Wis.-La Crosse 1.40m 4' 7" -
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XXX
  Olivia Gartner FR-1 Wis.-La Crosse NH NH -
  • 1.50
    XXX
  Emily Curtice SO-2 Bemidji State DNS NH -
  Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State DNS NH -

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Faith Lubner SR-4 St. Cloud State 5.42m 17' 9.5" 9
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.42 (2.2)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Hannah Arason SR-4 St. Cloud State 5.39m 17' 8.25" 7
  • 5.11 (1.9)
  • 5.39 (2.4)
  • 5.20 (2.6)
  • FOUL  
  • 5.33 (1.6)
  • FOUL  
3 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 5.34m 17' 6.25" 6
  • 4.98 (2.5)
  • 5.05 (1.9)
  • 5.34 (2.2)
  • FOUL  
  • 4.95 (2.0)
  • 5.29 (1.6)
4 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 5.31m 17' 5.25" 5
  • FOUL  
  • 5.19 (2.2)
  • 5.18 (3.5)
  • FOUL  
  • 5.31 (2.1)
  • FOUL  
5 Mykenzie Vaassen JR-3 Wis.-La Crosse 5.22m 17' 1.5" 3
  • FOUL  
  • 5.22 (2.6)
  • 5.02 (4.2)
  • FOUL  
  • 5.17 (1.8)
  • 5.07 (2.1)
5 Nicole Lord JR-3 Wis.-La Crosse 5.22m 17' 1.5" 4
  • 5.22 (2.3)
  • 5.12 (1.7)
  • 4.93 (1.7)
  • 5.19 (2.5)
  • PASS  
  • PASS  
7 Madison Page SO-2 Wis.-La Crosse 5.19m 17' 0.5" 2
  • 5.19 (2.0)
  • 5.12 (3.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
8 Julia Rowles SO-2 St. Cloud State 5.08m 16' 8" 1
  • FOUL  
  • 5.08 (1.9)
  • 5.07 (3.3)
  • FOUL  
  • 5.03 (2.1)
  • PASS  
9 Skylar White FR-1 Wis.-La Crosse 4.97m 16' 3.75" -
  • 4.97 (2.5)
  • 4.83 (1.7)
  • 4.77 (2.5)
  • 4.88 (2.0)
  • PASS  
  • PASS  
10 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 4.89m 16' 0.5" -
  • 4.88 (1.8)
  • 4.89 (2.9)
  • 4.68 (3.0)
11 Carly Schreurs FR-1 Wis.-La Crosse 4.79m 15' 8.75" -
  • 4.79 (2.4)
  • 4.61 (3.2)
  • FOUL  
12 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 4.64m 15' 2.75" -
  • 4.40 (3.1)
  • 4.64 (1.9)
  • FOUL  
13 Annie Schreier FR-1 Winona State 4.50m 14' 9.25" -
  • 4.50 (2.4)
  • FOUL  
  • FOUL  
  Kaylee Olson SO-2 Winona State DNS NM -

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Maya Taylor SR-4 St. Cloud State 11.70m 38' 4.75" 9
  • FOUL  
  • 11.33 (2.4)
  • 11.48 (2.2)
  • 11.70 (3.4)
  • 11.44 (3.1)
  • 11.55 (3.5)
2 Xana Leum SO-2 Winona State 11.58m 38' 0" 7
  • 11.58 (2.7)
  • FOUL  
  • 11.55 (2.1)
  • 11.13 (2.6)
  • 9.96 (4.5)
  • 11.36 (2.3)
3 Hanna Reichenberger FR-1 Winona State 11.56m 37' 11.25" 6
  • 10.98 (4.0)
  • 11.56 (3.1)
  • 11.04 (1.7)
  • 11.16 (1.4)
  • 10.31 (3.9)
  • 11.08 (2.1)
4 Analise Fabre SR-4 Bemidji State 11.53m 37' 10" 5
  • 11.53 (1.7)
  • 11.40 (1.5)
  • 11.52 (4.1)
  • 11.37 (2.7)
  • FOUL  
  • 11.25 (2.5)
5 Ashlie Lockington SO-2 Winona State 11.45m 37' 6.75" 4
  • FOUL  
  • 11.45 (2.0)
  • FOUL  
  • 11.17 (3.6)
  • FOUL  
  • 11.41 (3.3)
6 Maddie Hansen FR-1 Wis.-La Crosse 10.99m 36' 0.75" 3
  • FOUL  
  • 10.99 (2.7)
  • 10.65 (2.6)
  • 10.76 (4.2)
  • 10.48 (1.8)
  • 10.70 (3.9)
7 Kaylee Patnode SO-2 Winona State 10.91m 35' 9.5" 2
  • FOUL  
  • 10.41 (2.8)
  • 10.91 (2.4)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
8 Kylah Frederixon SO-2 Wis.-La Crosse 10.10m 33' 1.75" 1
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.10 (3.1)
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  Carly Schreurs FR-1 Wis.-La Crosse FOUL NM -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Gabby Johnson FR-1 Wis.-La Crosse DNS NM -

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Sarah Hulstedt FR-1 Wis.-La Crosse 12.92m 42' 4.75" 9
  • 11.71  
  • 11.69  
  • 12.47  
  • 12.92  
  • 12.44  
  • 12.46  
2 Dacoda Zimmerman JR-3 St. Cloud State 12.66m 41' 6.5" 7
  • 12.61  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.36  
  • 12.54  
  • 12.66  
3 Izzy Carroll FR-1 Wis.-La Crosse 11.72m 38' 5.5" 6
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.40  
  • FOUL  
  • 11.72  
  • 11.61  
4 Alayna Digman FR-1 Wis.-La Crosse 10.96m 35' 11.5" 5
  • 10.96  
  • 10.69  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.95  
  • 10.36  
5 Allison Anderson FR-1 Wis.-La Crosse 8.54m 28' 0.25" 4
  • 8.23  
  • 7.85  
  • 8.39  
  • 8.54  
  • 7.85  
  • 7.75  

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Izzy Carroll FR-1 Wis.-La Crosse 41.25m 135' 4" 9
  • 39.03  
  • 37.47  
  • 40.34  
  • FOUL  
  • 38.30  
  • 41.25  
2 Alayna Digman FR-1 Wis.-La Crosse 36.19m 118' 9" 7
  • FOUL  
  • 33.93  
  • 36.19  
  • 35.35  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Holly Wardynski SO-2 Wis.-La Crosse 31.01m 101' 9" 6
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 27.68  
  • 30.79  
  • 31.01  
  • FOUL  

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Leah Surprenant SO-2 Wis.-La Crosse 47.96m 157' 4" 9
  • 45.96  
  • 47.96  
  • FOUL  
  • 45.40  
  • 47.22  
  • 45.75  
2 Holly Wardynski SO-2 Wis.-La Crosse 45.04m 147' 9" 7
  • 40.56  
  • 39.72  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 44.03  
  • 45.04  
3 Izzy Carroll FR-1 Wis.-La Crosse 44.48m 145' 11" 6
  • 44.48  
  • 41.93  
  • 42.32  
  • 44.07  
  • 42.95  
  • FOUL  
4 Alayna Digman FR-1 Wis.-La Crosse 41.41m 135' 10" 5
  • 40.73  
  • 40.79  
  • 39.76  
  • 38.03  
  • FOUL  
  • 41.41  
5 Dacoda Zimmerman JR-3 St. Cloud State 41.39m 135' 9" 4
  • 39.27  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 39.23  
  • 39.88  
  • 41.39  
6 Sarah Hulstedt FR-1 Wis.-La Crosse 36.52m 119' 10" 3
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 36.52  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Hannah Arason SR-4 St. Cloud State 42.43m 139' 2" 9
  • 36.69  
  • 40.00  
  • 41.61  
  • 42.43  
  • FOUL  
  • 40.22  
2 Kaylee Patnode SO-2 Winona State 38.19m 125' 3" 7
  • 32.13  
  • 34.60  
  • 30.18  
  • 36.39  
  • 37.39  
  • 38.19  
3 Gabby Johnson FR-1 Wis.-La Crosse 38.11m 125' 0" 6
  • 38.11  
  • 35.41  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 35.84  
  • 32.41  
4 Kasey Parish SO-2 St. Cloud State 37.60m 123' 4" 5
  • 36.27  
  • 35.13  
  • 35.63  
  • 37.60  
  • 36.52  
  • 36.62  
5 Carley Elmhorst JR-3 Wis.-La Crosse 30.22m 99' 2" 4
  • 29.45  
  • FOUL  
  • PASS  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 30.22  
6 Emily Curtice SO-2 Bemidji State 30.17m 99' 0" 3
  • FOUL  
  • 30.17  
  • FOUL  
  • 27.77  
  • FOUL  
  • 28.58  
7 Alia Vanderhoef FR-1 Wis.-La Crosse 27.08m 88' 10" 2
  • 25.73  
  • 27.08  
  • 26.11  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
8 Kaydee Johnson FR-1 Wis.-La Crosse 26.55m 87' 1" 1
  • 23.70  
  • 23.41  
  • 25.37  
  • FOUL  
  • 26.55  
  • 25.03  
9 Annie Schreier FR-1 Winona State 26.24m 86' 1" -
  • 20.30  
  • 26.24  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 25.69  
  • FOUL  
10 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 23.75m 77' 11" -
  • FOUL  
  • 23.75  
  • PASS  
11 Aneesa Tucker SR-4 Bemidji State 22.69m 74' 5" -
  • FOUL  
  • 22.69  
  • PASS  
12 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 21.56m 70' 9" -
  • 18.94  
  • 21.24  
  • 21.56  
13 Regan Feit FR-1 Winona State 20.90m 68' 7" -
  • 20.90  
  • FOUL  
  • FOUL