Canisius Alumni Classic

October 13, 2018
|
Delaware Park Buffalo, NY 14208
HOST: Canisius College   DIRECTOR: Nate Huckle   TIMING: Leone Timing   REFEREE: N-A  

Mens Race 8000 Meters Team Results (8k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Canisius Alumni 2:10:44 26:08 47 4 5 8 10 20 24 62
2 Canisius 2:10:47 26:09 49 3 6 11 13 16 17 30
3 Buffalo 2:11:35 26:19 62 7 9 12 15 19 29 32
4 Detroit Mercy 2:09:46 25:57 66 1 2 14 21 28 31 35
5 SUNY Geneseo 2:14:22 26:52 126 18 23 25 27 33 34 36
6 Daemen 2:21:54 28:22 215 22 38 49 52 54    
7 Seton Hill 2:22:22 28:28 218 26 42 44 48 58 64  
8 Buffalo State 2:21:45 28:21 223 37 43 46 47 50 59 60
9 UB XC and Track Club 2:22:35 28:31 230 40 41 45 51 53 55 57
10 Niagara 2:31:04 30:12 284 39 56 61 63 65    

Mens Race 8000 Meters Individual Results (8k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Ben Kendell SR-4 Detroit Mercy 04:57.9 24:40.7 1
2 James McCann JR-3 Detroit Mercy 05:01.5 24:58.6 2
3 Nicholas Neamtu JR-3 Canisius 05:10.9 25:45.8 3
4 Brennan Root   Canisius Alumni 05:12.1 25:51.4 4
5 Galen Snyder   Canisius Alumni 05:12.4 25:53.0 5
6 Lucas Sutton   Una. 05:12.8 25:54.8
7 Anthony Belfatto JR-3 Canisius 05:13.4 25:58.0 6
8 Ryan Buzby FR-1 Buffalo 05:14.5 26:03.5 7
9 Cooper Roach   Canisius Alumni 05:15.1 26:06.6 8
10 Justin Schramm SO-2 Buffalo 05:15.9 26:10.3 9
11 Xavier Sauvageau 2018 Canisius Alumni 05:16.4 26:13.0 10
12 Henry Burton JR-3 Canisius 05:17.1 26:16.5 11
13 Patrick Hazlitt SO-2 Buffalo 05:17.1 26:16.5 12
14 Michael Peppy FR-1 Canisius 05:18.2 26:21.9 13
15 Scott Smith JR-3 Detroit Mercy 05:18.5 26:23.3 14
16 Scott Loforte FR-1 Buffalo 05:18.6 26:24.0 15
17 Patrick Crowley SR-4 Canisius 05:19.0 26:25.7 16
18 Austin Oetinger   UNA-Canisius 05:19.1 26:26.1
19 Paul Henry SR-4 Canisius 05:20.7 26:34.1 17
20 Matthew Mangus FR-1 Youngstown St. 05:21.5 26:38.3
21 Jake Miller JR-3 SUNY Geneseo 05:21.6 26:38.8 18
22 Jack Jibb SR-4 Buffalo 05:22.0 26:40.8 19
23 Paul Suflita 2021 Canisius Alumni 05:22.0 26:40.8 20
24 Thomas Mueller SO-2 Detroit Mercy 05:22.8 26:44.9 21
25 Michael Swiniarski SO-2 Daemen 05:23.2 26:46.5 22
26 Kevin Seitz JR-3 SUNY Geneseo 05:23.3 26:47.2 23
27 Arrann√® Paige-Rispoli   Canisius Alumni 05:23.7 26:49.3 24
28 Eddie O'Brien-Curcie SO-2 SUNY Geneseo 05:23.8 26:49.6 25
29 Owen Keith SO-2 Seton Hill 05:24.1 26:51.0 26
30 Adam Sopchak   Una. 05:24.4 26:52.5
31 Stephen Loce JR-3 SUNY Geneseo 05:25.1 26:56.0 27
32 Adam Fraeyman JR-3 Detroit Mercy 05:25.7 26:59.1 28
33 Michael Hannon FR-1 Buffalo 05:26.2 27:01.7 29
34 Richard Moore FR-1 Canisius 05:26.6 27:03.8 30
35 Ryan Schwab FR-1 Detroit Mercy 05:27.0 27:05.7 31
36 Evan Whittaker FR-1 Canisius 05:27.1 27:06.1
37 Justin VanEpps SR-4 Buffalo 05:27.8 27:09.6 32
38 Louis Greco FR-1 Buffalo 05:28.0 27:10.5
39 Gabriel Stash FR-1 SUNY Geneseo 05:28.1 27:11.0 33
40 Matthew Viscosi SO-2 SUNY Geneseo 05:29.3 27:16.8 34
41 Michael Greeley FR-1 Detroit Mercy 05:29.6 27:18.5 35
42 Turner Dirrigl SO-2 Canisius 05:29.7 27:18.9
43 Colin Beasor SO-2 SUNY Geneseo 05:30.5 27:23.2 36
44 Josh Glaub FR-1 Buffalo State 05:31.2 27:26.7 37
45 Joshua Bodnar JR-3 Daemen 05:31.8 27:29.7 38
46 Patrick Engel SO-2 SUNY Geneseo 05:32.2 27:31.3
47 Jack Bohrman FR-1 SUNY Geneseo 05:32.9 27:35.1
48 John Lyons FR-1 SUNY Geneseo 05:33.0 27:35.5
49 Marcus Brown JR-3 Canisius 05:33.4 27:37.4
50 Leon Atkins JR-3 Buffalo 05:33.4 27:37.5
51 Joe Tricarico SO-2 Niagara 05:33.6 27:38.4 39
52 Nick Taboni 2021 UB XC and Track Club 05:34.0 27:40.4 40
53 Shane Mcguire FR-1 Buffalo 05:36.6 27:53.3
54 Lenoard Pietrafesa 2020 UB XC and Track Club 05:36.6 27:53.5 41
55 Clayton Wolfe SO-2 Buffalo 05:37.3 27:56.9
56 Jordan Obrochta SO-2 Canisius 05:37.7 27:58.6
57 Scott Hawley FR-1 SUNY Geneseo 05:38.0 28:00.1
58 Jimmy Martin   Una. 05:38.4 28:02.3
59 Jerrod Sunderland SR-4 Seton Hill 05:39.5 28:08.0 42
60 Jake Meyers   Una. 05:40.1 28:10.8
61 Jerome Masters SO-2 Buffalo State 05:40.8 28:14.3 43
62 Ted Michaels FR-1 SUNY Geneseo 05:41.6 28:18.1
63 Brandon Williams SR-4 Canisius 05:42.2 28:21.1
64 Donavin Meriweather FR-1 Seton Hill 05:43.7 28:28.8 44
65 Jacob Brill 2020 UB XC and Track Club 05:44.2 28:30.9 45
66 Joshua Behuniak JR-3 Buffalo State 05:44.5 28:32.5 46
67 Kevin Murnock JR-3 Buffalo State 05:44.8 28:34.1 47
68 Kyle Thomas FR-1 Seton Hill 05:45.6 28:38.3 48
69 Andrew Warfle FR-1 SUNY Geneseo 05:46.2 28:40.9
70 Lucas Canales SR-4 Daemen 05:46.3 28:41.4 49
71 Greg Avila-Shah SR-4 Buffalo State 05:49.6 28:57.8 50
72 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 05:49.7 28:58.5
73 Joseph Riccardi 2022 UB XC and Track Club 05:50.7 29:03.3 51
74 Michael Gianadda FR-1 Canisius 05:54.2 29:21.0
75 Nathan Louk SO-2 Daemen 05:55.0 29:24.7 52
76 Matthew Slominski 2020 UB XC and Track Club 05:55.6 29:27.8 53
77 Robert Spierling FR-1 Daemen 05:56.5 29:32.4 54
78 Dixon Atkins 2020 UB XC and Track Club 05:56.9 29:34.3 55
79 Alex Cambria SR-4 Canisius 05:57.3 29:36.2
80 Connor Davies JR-3 Canisius 05:58.0 29:39.8
81 Daniel Leskowicz JR-3 Niagara 05:58.3 29:41.2 56
82 Louie Leone 2020 UB XC and Track Club 06:02.4 30:01.7 57
83 Palmer Cameron SO-2 Seton Hill 06:05.3 30:16.2 58
84 Matthew Simkulet 2022 UB XC and Track Club 06:06.1 30:19.9
85 Andy Swenson 2022 UB XC and Track Club 06:06.4 30:21.4
86 Richard Bernstein SO-2 Buffalo State 06:07.1 30:25.1 59
87 Benaleo Daniels SR-4 Buffalo State 06:08.8 30:33.2 60
88 Tim Howard 2021 UB XC and Track Club 06:09.0 30:34.5
89 Justin Sagasta SR-4 Niagara 06:10.9 30:43.7 61
90 Chris Donnelly 2021 UB XC and Track Club 06:12.1 30:49.6
91 David Carey   Canisius Alumni 06:12.9 30:53.7 62
92 Spencer Swoboda SO-2 Niagara 06:15.0 31:04.3 63
93 Eli Robideau 2022 UB XC and Track Club 06:16.1 31:09.6
94 Dylan Stearns 2022 UB XC and Track Club 06:17.2 31:15.1
95 Alex Coval FR-1 Seton Hill 06:17.5 31:16.9 64
96 Alex Militello SO-2 Buffalo State 06:23.7 31:47.5
97 Kevin Verdejo JR-3 Niagara 06:25.7 31:57.3 65
98 Noah Reed-Eason FR-1 Buffalo State 06:29.2 32:14.9
99 AJ Stuver   Canisius Alumni 06:29.2 32:15.0
100 Joseph Brown 2022 UB XC and Track Club 06:39.5 33:06.2
101 Jake Fitzpatrick 2022 UB XC and Track Club 06:43.7 33:27.1
102 Omar Radwan   UB XC and Track Club 07:00.5 34:50.4
103 Andy Guerrero 2022 UB XC and Track Club 07:07.9 35:27.4
104 Zach Lyness   UB XC and Track Club 07:35.2 37:43.1
105 Michael Berger 2021 UB XC and Track Club 08:13.9 40:55.4

Womens Race 5000 Meters Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Buffalo 1:34:20 18:52 42 3 7 9 10 13 38 39
2 Canisius 1:34:16 18:51 48 1 2 12 15 18 24 25
3 Detroit Mercy 1:37:10 19:26 105 5 8 11 36 45 49  
4 SUNY Geneseo 1:38:49 19:45 120 17 20 26 28 29 30 35
5 Youngstown St. 1:40:02 20:00 145 14 19 21 34 57 65  
6 Niagara 1:39:52 19:58 154 6 22 23 51 52 55 56
7 Seton Hill 1:40:42 20:08 171 16 32 40 41 42 43 44
8 Buffalo State 1:42:04 20:24 206 4 37 48 58 59 62 66
9 Robert Morris 1:42:28 20:29 210 27 33 47 50 53 60 61
10 Daemen 1:46:12 21:14 258 31 46 54 63 64 67 68

Womens Race 5000 Meters Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Siobhan Quinn SR-4 Canisius 05:41.4 17:40.7 1
2 Carlin Sullivan SR-4 Canisius 05:51.2 18:11.2 2
3 Lauren Reyda SR-4 Buffalo 05:52.7 18:16.0 3
4 Veronica Kordrupel SR-4 Buffalo State 05:53.7 18:19.1 4
5 Claire Kendell SO-2 Detroit Mercy 05:54.1 18:20.3 5
6 Nora Klinowski SO-2 Niagara 05:59.5 18:37.1 6
7 Riley Jones FR-1 Buffalo 05:59.7 18:37.7 7
8 Veronica Towianski SR-4 Detroit Mercy 06:06.4 18:58.5 8
9 Brittany Fuller JR-3 Buffalo 06:06.6 18:59.2 9
10 Chardae Henry JR-3 Buffalo 06:09.5 19:08.1 10
11 Kayla Hughes JR-3 Detroit Mercy 06:09.5 19:08.2 11
12 Kayla Stewart SR-4 Canisius 06:13.2 19:19.5 12
13 Meghan LaTuso JR-3 Buffalo 06:13.3 19:19.9 13
14 Morgan Buckley FR-1 Youngstown St. 06:13.3 19:19.9 14
15 Carly Benson FR-1 Canisius 06:15.7 19:27.2 15
16 Alexis Cunningham FR-1 Seton Hill 06:15.7 19:27.4 16
17 Samantha Padula FR-1 SUNY Geneseo 06:18.3 19:35.3 17
18 Bailey Pierce FR-1 Canisius 06:19.0 19:37.6 18
19 Casey Zaitzew FR-1 Youngstown St. 06:19.4 19:38.7 19
20 Eileen Reinhardt SO-2 SUNY Geneseo 06:19.6 19:39.6 20
21 Raquel Markulin SO-2 Youngstown St. 06:20.4 19:42.1 21
22 julia freemire JR-3 Niagara 06:20.8 19:43.1 22
23 Annina Marullo FR-1 Niagara 06:20.9 19:43.6 23
24 Justyna Wilkinson JR-3 Canisius 06:21.4 19:45.0 24
25 Emily Scheck SO-2 Canisius 06:21.6 19:45.6 25
26 Mariellen Penzer SO-2 SUNY Geneseo 06:22.1 19:47.2 26
27 Martha Gardner SO-2 Robert Morris 06:23.6 19:51.9 27
28 Victoria Padula FR-1 SUNY Geneseo 06:23.9 19:52.9 28
29 Cassidy McGinn JR-3 SUNY Geneseo 06:24.6 19:54.9 29
30 Emily Pomainville SO-2 SUNY Geneseo 06:24.9 19:56.0 30
31 Savannah Warner SO-2 Daemen 06:25.4 19:57.5 31
32 Sarah McGowan JR-3 Seton Hill 06:25.6 19:58.2 32
33 Samantha Felton SO-2 Robert Morris 06:26.0 19:59.4 33
34 Xena Maali SO-2 Youngstown St. 06:26.3 20:00.4 34
35 Zoe Wilki-Tomasik FR-1 SUNY Geneseo 06:27.1 20:02.8 35
36 Aileen Lange   Una. 06:27.4 20:03.8
37 Mckenzie Angus SO-2 SUNY Geneseo 06:28.1 20:06.0
38 Molly Byrne JR-3 SUNY Geneseo 06:28.6 20:07.4
39 Christian Conner SR-4 Canisius 06:29.0 20:08.6
40 Rebecca Measel SO-2 Detroit Mercy 06:30.4 20:13.0 36
41 Olivia Ryan JR-3 Buffalo State 06:31.4 20:16.0 37
42 Juliet Hull 2020 UB XC and Track Club 06:31.8 20:17.3
43 Natalie Kurz FR-1 Buffalo 06:32.9 20:20.9 38
44 Christy Berge SO-2 Buffalo 06:33.2 20:21.6 39
45 Julia Lersch SO-2 Seton Hill 06:33.9 20:23.9 40
46 Julia Forsman SR-4 Seton Hill 06:34.5 20:25.9 41
47 Hannah Latragna SR-4 Canisius 06:35.0 20:27.2
48 Shannon Horan SR-4 Seton Hill 06:35.0 20:27.3 42
49 Caitlyn Padgett JR-3 Seton Hill 06:35.0 20:27.3 43
50 Skye Christian JR-3 Seton Hill 06:35.1 20:27.7 44
51 Tess Duignan FR-1 SUNY Geneseo 06:35.8 20:29.7
52 Libby Benzer FR-1 Canisius 06:35.9 20:30.2
53 Victoria Ostrander JR-3 Detroit Mercy 06:36.1 20:30.7 45
54 Therese Tedrow FR-1 Seton Hill 06:36.3 20:31.5
55 Chloe Weaver SO-2 SUNY Geneseo 06:37.3 20:34.5
56 Sarah Golas FR-1 Daemen 06:38.5 20:38.2 46
57 Kate Flynn FR-1 SUNY Geneseo 06:38.9 20:39.3
58 Isabella Iadicicco SO-2 Canisius 06:39.2 20:40.4
59 Sonnie Sauvinsky JR-3 Robert Morris 06:39.5 20:41.2 47
60 Kassidy Manke SO-2 Buffalo State 06:39.7 20:41.8 48
61 Sarah DeDolph JR-3 Detroit Mercy 06:40.0 20:42.7 49
62 Sajora Rao FR-1 Buffalo 06:40.0 20:43.0
63 Grace Nolan SO-2 SUNY Geneseo 06:41.4 20:47.2
64 Sydney Beach SO-2 SUNY Geneseo 06:41.9 20:48.8
65 Tara Richardson SO-2 Robert Morris 06:42.5 20:50.7 50
66 Katie Simon SR-4 Canisius 06:42.8 20:51.7
67 Jade Auchmoody   Una. 06:43.5 20:53.6
68 Stephanie Webster SO-2 Niagara 06:43.7 20:54.3 51
69 Elle Russell FR-1 Niagara 06:43.7 20:54.3 52
70 Laura Jackson FR-1 SUNY Geneseo 06:46.0 21:01.4
71 Livia Chase   Una. 06:47.1 21:05.0
72 Alexis Mularkey FR-1 Robert Morris 06:47.2 21:05.3 53
73 Kassandra Nolet FR-1 Daemen 06:47.9 21:07.3 54
74 Julianne Gerritsen FR-1 Niagara 06:49.1 21:11.1 55
75 Riley Madden FR-1 SUNY Geneseo 06:51.1 21:17.3
76 Caitlyn Kambouroglos JR-3 Seton Hill 06:51.1 21:17.4
77 Casey Roman FR-1 Niagara 06:51.2 21:17.6 56
78 mallory ronan JR-3 Niagara 06:51.3 21:18.0
79 Jaclyn Wallace JR-3 Canisius 06:51.6 21:18.9
80 Rachel Joachimi JR-3 Canisius 06:52.3 21:21.2
81 Emma Hunkus FR-1 Youngstown St. 06:52.5 21:21.8 57
82 Sydney Wolf FR-1 Seton Hill 06:53.0 21:23.4
83 Mikaela Freeman SO-2 SUNY Geneseo 06:53.1 21:23.6
84 Clara Sensini FR-1 Buffalo State 06:53.2 21:23.8 58
85 Jaclyn Tedesco SR-4 Buffalo State 06:53.2 21:23.8 59
86 Samantha Vetter FR-1 Buffalo 06:53.2 21:24.0
87 Brynn Adams SR-4 Robert Morris 06:53.7 21:25.3 60
88 Grace Kibler FR-1 Niagara 06:54.1 21:26.7
89 Grace Hausladen SO-2 Canisius 06:56.8 21:35.1
90 Megan Kane FR-1 Buffalo 06:57.4 21:36.9
91 Alyssa Alberghini JR-3 Robert Morris 06:58.3 21:39.7 61
92 Carolyn Spangler SO-2 Canisius 07:01.4 21:49.4
93 Kate Welch FR-1 SUNY Geneseo 07:01.9 21:50.9
94 Michelle Debbins FR-1 Buffalo State 07:03.2 21:54.8 62
95 Laura Lintelman FR-1 Robert Morris 07:03.4 21:55.7
96 Heidi Cavalluzzo FR-1 Buffalo 07:05.1 22:01.0
97 Taya Mucha SO-2 Daemen 07:05.3 22:01.5 63
98 Baily Gorman SO-2 SUNY Geneseo 07:06.8 22:06.0
99 Jordan Redinger SO-2 Robert Morris 07:08.8 22:12.3
100 Emma Bagnato SO-2 Niagara 07:09.4 22:14.3
101 Sarah Ball SO-2 SUNY Geneseo 07:09.6 22:14.9
102 Elizabeth Conforti SO-2 SUNY Geneseo 07:13.2 22:26.0
103 Ashley Dusza SO-2 Daemen 07:13.8 22:27.9 64
104 Lindsay Lassetter 2021 UB XC and Track Club 07:16.5 22:36.2
105 Alex Brewer   Una. 07:19.4 22:45.4
106 Brandi Pettit   Una. 07:24.4 23:00.8
107 Alison Green SR-4 Youngstown St. 07:27.4 23:10.3 65
108 Mackenzie Luby FR-1 Buffalo State 07:27.6 23:10.8 66
109 Mackenzie Tubbs SO-2 Daemen 07:29.9 23:17.9 67
110 Emily Daur SO-2 Buffalo State 07:30.4 23:19.6
111 Samantha Walker 2019 UB XC and Track Club 07:30.6 23:20.1
112 Jessica Nowak   Canisius Alumni 07:32.9 23:27.3
113 Genna Baldassarre SO-2 Buffalo State 07:34.3 23:31.5
114 Shania Livecchi JR-3 Daemen 07:38.6 23:44.9 68
115 Lilian Engebrecht JR-3 Canisius 07:38.9 23:45.9
116 Isabella Jankowski SO-2 Canisius 07:39.2 23:46.8
117 Amanda Bushway FR-1 Daemen 07:42.5 23:57.1
118 Gianna Bush FR-1 Buffalo State 07:53.6 24:31.7
119 Jacalyn Lamica JR-3 Canisius 08:31.4 26:28.9
120 Stephanie Krusch   Una. 09:01.1 28:01.4