April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: MAC IC4A/ECAC Liberty League SUNYAC DIII New England NESCAC NEICAAA AARTFC Empire 8 NCAA DII Prov PSAC NCCAA NAIA B NAIA A

Women 1500m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anna Jurew   CPTC - Tracksmith 4:15.46 4:20.57 4:38.46 4:15.46 3:32.04
2 Madaline Ullom SO-2 Penn State 4:16.05 3:42.77 3:35.09 4:39.10 4:31.42
3 Kileigh Kane JR-3 Penn State 4:16.66 3:38.17 5:20.83 4:50.03 4:42.33
4 Sophie Ryan Senior Unattached 4:17.25 3:20.66 3:43.81 3:02.65 4:17.25
5 Hayley Jackson SR-4 West Virginia 4:18.34 5:17.76 4:44.18 3:21.51 5:12.60
6 Aziza Chigatayeva SR-4 Binghamton 4:18.49 4:39.17 5:07.61 3:57.81 4:00.40
7 Sophia Toti SO-2 Penn State 4:22.24 4:27.49 3:58.64 5:22.56 3:14.06
8 Olivia Lomascolo SR-4 Siena 4:23.01 4:30.90 4:30.90 3:54.08 5:34.03
9 Anna Coffin SR-4 Maryland 4:23.49 4:05.05 3:12.35 3:04.45 5:29.37
10 Mikenna Vanderheyden JR-3 West Virginia 4:24.16 5:22.28 4:32.09 3:10.20 4:24.16
11 Kylie Anicic JR-3 Edinboro 4:25.00 4:56.80 5:15.35 3:13.45 3:55.85
12 Georgia Jones JR-3 Army West Point 4:25.29 5:28.96 3:21.62 4:54.48 4:59.78
13 Lea Hatcher FR-1 Penn State 4:27.15 4:51.20 3:25.71 4:24.48 5:07.23
14 Delia McDade Clay JR-3 Siena 4:29.44 4:26.75 5:31.42 3:38.25 4:34.83
15 Amanda Asaro   CPTC - Tracksmith 4:30.13 4:22.03 4:03.12 3:57.72 4:19.33
16 Gwynne Riley JR-3 Hillsdale 4:30.36 4:49.29 4:11.44 5:05.51 5:05.51
17 Caryn Rippey FR-1 Bucknell 4:30.50 5:27.31 5:32.72 3:33.70 4:41.32
18 Christina Yakaboski JR-3 Lehigh 4:30.55 5:32.78 5:32.78 4:35.97 3:41.86
19 Windsor Ardner JR-3 SUNY Geneseo 4:30.72 4:52.38 3:44.70 3:55.53 4:36.14
20 Abigail Paczewski JR-3 Bucknell 4:31.42 5:52.85 5:14.85 3:37.14 3:23.57
21 Elena Perez-Segnini SR-4 Lehigh 4:31.55 4:36.99 5:09.57 3:56.25 3:48.11
22 Morgan Cole JR-3 Youngstown St. 4:32.42 3:35.22 5:26.91 4:29.70 4:07.91
23 Carollin Mellin JR-3 Colgate 4:32.80 4:08.25 4:02.80 4:24.62 5:21.91
24 Brittany McCauley SR-4 Mount Union 4:32.87 4:00.13 4:35.60 4:43.79 4:16.50
25 Katie Dallas FR-1 Unattached 4:33.73 3:11.62 4:41.95 5:50.38 4:17.31
26 Ashley Quinn JR-3 Oakland 4:34.05 3:52.95 3:41.98 5:37.09 4:01.17
27 Allison Sibold SO-2 St. Lawrence 4:34.26 5:37.34 5:20.89 4:56.20 3:55.87
28 Marcie Hogan JR-3 SUNY Geneseo 4:34.59 3:23.20 3:47.91 3:34.18 5:51.48
29 Samantha Hayes FR-1 Penn State 4:34.94 5:43.68 5:35.43 5:32.68 4:07.45
30 Abigail Hamilton JR-3 Bryant 4:34.98 5:38.23 5:16.23 5:07.98 4:54.23
31 Laurel Fisher   CPTC - Tracksmith 4:35.05 4:40.56 4:18.55 4:04.80 4:43.31
32 Lauryn Heskin SO-2 Lehigh 4:35.27 4:51.79 4:24.26 3:34.71 4:07.75
33 Hannah Fisher FR-1 Oakland 4:35.31 3:43.01 4:43.57 3:34.75 5:27.62
34 Ainsley Jacobs   Unattached 4:35.60 3:18.44 3:18.44 3:32.22 3:18.44
35 Erin Eivers JR-3 SUNY Geneseo 4:35.63 4:46.66 3:40.51 4:43.90 3:54.29
36 Sierra Doody FR-1 SUNY Geneseo 4:36.34 5:50.96 4:44.63 4:05.95 4:50.16
37 Hollie Walters JR-3 Bucknell 4:36.56 3:16.36 5:29.11 4:22.74 5:26.34
38 Reagan Flannery SO-2 Pittsburgh 4:36.60 5:15.33 4:14.48 3:46.82 3:35.75
39 Sarah Eskew SO-2 Rider 4:36.82 4:56.20 5:10.04 5:32.19 3:33.16
40 Claire Anderson FR-1 Washington & Jefferson 4:36.87 3:24.89 4:42.41 4:14.72 4:25.80
41 Ellen Baker FR-1 Pittsburgh 4:36.95 5:24.04 5:43.42 5:01.88 5:48.96
42 Claire Gardner SO-2 Siena 4:37.38 4:34.61 5:55.05 4:17.97 4:51.25
43 Katie Turk SO-2 Maryland 4:37.46 5:02.44 5:16.31 5:30.18 5:27.41
44 Brianna Haspel   CPTC - Tracksmith 4:37.55 4:48.66 3:28.17 4:43.11 4:37.55
45 Harrinee Senthilkumar FR-1 Johns Hopkins 4:37.67 3:56.02 5:27.65 5:02.66 4:54.33
46 Lucy Afanasewicz FR-1 Lehigh 4:37.73 5:33.28 3:19.97 5:08.28 3:39.41
47 Malena Cybak FR-1 Youngstown St. 4:37.92 5:27.95 6:01.30 4:40.70 5:25.17
48 Chloe Poulos FR-1 Siena 4:37.95 5:41.88 4:37.95 4:32.39 3:14.57
49 Mary McDavid JR-3 Penn State 4:38.99 4:52.94 4:08.31 3:45.99 5:57.11
50 Abby Scott SR-4 Williams 4:39.00 4:22.26 5:34.80 5:04.11 4:30.63
51 Sophia Zell JR-3 Maryland 4:39.59 5:38.31 4:00.45 4:06.04 5:15.94
52 Alicia Neumeier JR-3 Wright State 4:39.91 3:32.74 4:11.92 3:55.13 4:53.91
53 Ana Blanco Duran JR-3 Wagner 4:39.95 4:39.95 3:24.37 4:48.35 3:38.37
54 Kylee Odell JR-3 Roberts Wesleyan 4:40.68 4:32.26 4:57.52 5:39.63 4:01.39
55 Lilly Wells SR-4 Williams 4:40.70 5:22.81 4:49.13 4:35.09 4:37.90
56 Emma Pegg SO-2 Maryland 4:40.78 3:36.20 5:11.67 3:22.17 4:57.63
57 Madeline Richman FR-1 Oakland 4:40.95 4:21.29 3:47.57 5:25.91 4:52.19
58 Megan Wertz SO-2 Mount Union 4:40.98 4:55.03 3:33.55 3:44.79 5:51.23
59 Mackenzie Setton FR-1 Johns Hopkins 4:41.32 3:56.31 5:51.65 5:48.84 6:00.09
60 Mackenzie Morgan SR-4 Maryland 4:41.52 5:37.83 4:24.63 4:49.97 5:40.64
61 Brooke Hinkelman JR-3 Oakland 4:41.78 4:55.87 4:19.24 4:16.42 3:28.52
62 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 4:41.96 5:12.98 5:18.62 5:04.52 5:07.34
63 Eva Lindner JR-3 Bucknell 4:42.66 5:22.24 5:13.76 5:05.28 5:39.20
64 Amanda Burrichter FR-1 Houghton 4:42.72 4:25.76 4:31.42 6:07.54 5:44.92
65 Amanda Eliker JR-3 Maryland 4:42.83 5:53.54 5:19.60 4:23.04 5:02.63
66 Grace Jackson JR-3 Case Western 4:42.91 4:28.77 4:25.94 4:59.89 4:17.45
67 Lauren Bunke JR-3 Lebanon Valley 4:43.04 4:26.06 4:00.59 4:09.08 5:39.65
68 Raihana Yameogo FR-1 Rider 4:43.55 4:46.39 5:09.07 5:40.26 5:45.94
69 Sydney Leitner FR-1 Binghamton 4:43.63 5:29.01 5:40.36 5:37.52 4:12.43
70 Keira Flaherty SO-2 Siena 4:43.71 4:03.99 5:31.94 3:21.44 5:31.94
71 Franny Kabana SO-2 Robert Morris 4:44.00 5:35.12 3:24.48 5:03.88 4:49.68
72 Gianini Venuto SO-2 Mount Union 4:44.78 3:33.59 6:10.22 4:27.70 5:27.50
73 Emmi Simon SO-2 Maryland 4:44.88 3:25.12 3:19.42 5:33.31 4:56.28
74 Cassie Carr SO-2 Washington & Jefferson 4:45.30 4:56.72 3:45.39 3:36.83 3:25.42
75 Jacqueline Appenheimer FR-1 Canisius 4:45.66 4:28.52 4:11.38 4:28.52 5:22.80
76 Amiyah Priebe SO-2 Dickinson 4:46.11 3:23.14 4:54.70 6:06.22 3:40.31
77 Annalise Davis SR-4 Lehigh 4:46.40 5:58.00 3:54.85 3:51.99 4:32.08
78 Katelyn Schoener JR-3 Alvernia 4:47.16 4:41.42 5:53.21 4:58.65 6:07.57
79 Grace Vives FR-1 Bucknell 4:47.20 5:59.00 4:50.08 3:49.76 4:38.59
80 Belle Painter JR-3 Siena 4:47.71 5:19.36 5:48.13 3:55.93 3:55.93
81 Hannah Belleville SO-2 Marist 4:49.78 5:33.25 4:38.19 3:51.83 4:29.50
82 Lucy Gagnon JR-3 Williams 4:50.00 4:29.70 5:07.40 5:53.80 6:14.10
83 Jillian Lees JR-3 RPI 4:50.15 3:28.91 4:00.83 4:35.65 3:28.91
84 Alyssa Campbell SR-4 Point Park 4:50.92 3:49.83 3:49.83 4:59.65 3:52.74
85 Hope Murphy SO-2 Baldwin Wallace 4:52.05 5:12.50 5:30.02 5:09.58 4:57.90
86 Kelley Selheimer SO-2 Bloomsburg 4:52.49 4:55.42 3:27.67 3:51.07 4:32.02
87 Kallan Carter SR-4 Susquehanna 4:55.77 3:59.58 3:38.87 4:35.07 5:25.35
88 Stephanie Herrick 3 CPTC - Tracksmith 4:56.04 5:04.93 4:32.36 3:56.84 6:21.90
89 Samantha Facius SR-4 Maryland 4:57.31 4:24.61 6:17.59 4:24.61 4:24.61
90 Sarah Hurst FR-1 Pittsburgh 4:59.61 3:44.71 6:02.53 5:20.59 4:29.65
  Makenna Krebs JR-3 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF
  Paloma DeMonte SR-4 Ithaca DNF DNF DNF DNF DNF
  Faith DeMars SO-2 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
52 Alicia Neumeier JR-3 Wright State 4:39.91 5:35.90
57 Madeline Richman FR-1 Oakland 4:40.95 4:32.53
60 Mackenzie Morgan SR-4 Maryland 4:41.52 4:52.78
61 Brooke Hinkelman JR-3 Oakland 4:41.78 4:13.61
63 Eva Lindner JR-3 Bucknell 4:42.66 4:25.70
66 Grace Jackson JR-3 Case Western 4:42.91 3:46.33
68 Raihana Yameogo FR-1 Rider 4:43.55 5:11.91
72 Gianini Venuto SO-2 Mount Union 4:44.78 5:47.44
76 Amiyah Priebe SO-2 Dickinson 4:46.11 3:37.45
77 Annalise Davis SR-4 Lehigh 4:46.40 5:09.32
79 Grace Vives FR-1 Bucknell 4:47.20 5:15.92
80 Belle Painter JR-3 Siena 4:47.71 6:14.03
86 Kelley Selheimer SO-2 Bloomsburg 4:52.49 5:04.19
87 Kallan Carter SR-4 Susquehanna 4:55.77 4:20.28
Women 1500m Run Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Carollin Mellin JR-3 Colgate 5:54.64 4:35.53 4:32.80 4:35.53
30 Abigail Hamilton JR-3 Bryant 4:10.24 5:27.23 4:34.98 3:45.49
32 Lauryn Heskin SO-2 Lehigh 4:13.25 4:29.77 4:35.27 4:49.04
33 Hannah Fisher FR-1 Oakland 5:13.86 3:51.26 4:35.31 5:24.87
47 Malena Cybak FR-1 Youngstown St. 5:27.95 3:20.11 4:37.92 4:21.25
48 Chloe Poulos FR-1 Siena 3:25.69 4:24.06 4:37.95 4:46.29
53 Ana Blanco Duran JR-3 Wagner 5:10.75 3:24.37 4:39.95 4:34.36
64 Amanda Burrichter FR-1 Houghton 5:08.17 5:42.10 4:42.72 4:20.11
67 Lauren Bunke JR-3 Lebanon Valley 5:28.33 5:33.99 4:43.04 3:23.79
69 Sydney Leitner FR-1 Binghamton 4:54.98 6:05.89 4:43.63 4:57.82
73 Emmi Simon SO-2 Maryland 3:39.36 3:39.36 4:44.88 4:50.58
75 Jacqueline Appenheimer FR-1 Canisius 5:59.94 5:57.08 4:45.66 4:42.81
78 Katelyn Schoener JR-3 Alvernia 3:52.60 5:01.52 4:47.16 3:55.48
81 Hannah Belleville SO-2 Marist 5:59.33 3:25.75 4:49.78 6:08.02
84 Alyssa Campbell SR-4 Point Park 5:17.11 5:08.38 4:50.92 4:13.10
Women 1500m Run Invite Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Ainsley Jacobs   Unattached 4:35.60 5:14.19 4:41.12 5:25.21 5:08.68 3:18.44
36 Sierra Doody FR-1 SUNY Geneseo 4:36.34 5:26.09 4:25.29 5:20.56 5:50.96 5:03.98
37 Hollie Walters JR-3 Bucknell 4:36.56 4:47.63 5:37.41 4:47.63 5:51.24 5:34.64
39 Sarah Eskew SO-2 Rider 4:36.82 3:13.78 5:23.88 5:21.12 4:09.14 5:57.10
45 Harrinee Senthilkumar FR-1 Johns Hopkins 4:37.67 3:56.02 3:36.59 5:02.66 5:55.42 3:25.48
49 Mary McDavid JR-3 Penn State 4:38.99 4:25.04 4:33.41 4:38.99 5:45.95 4:30.62
51 Sophia Zell JR-3 Maryland 4:39.59 6:03.47 3:46.47 4:00.45 4:45.19 5:01.96
54 Kylee Odell JR-3 Roberts Wesleyan 4:40.68 3:38.93 5:05.95 3:58.58 4:35.07 3:24.90
55 Lilly Wells SR-4 Williams 4:40.70 4:37.90 5:08.77 5:25.62 4:01.41 4:35.09
62 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 4:41.96 4:30.69 4:47.60 3:56.85 5:27.08 4:02.49
65 Amanda Eliker JR-3 Maryland 4:42.83 3:40.61 4:08.89 4:48.49 3:40.61 3:17.98
70 Keira Flaherty SO-2 Siena 4:43.71 3:44.13 3:18.60 5:37.62 5:17.76 4:57.90
71 Franny Kabana SO-2 Robert Morris 4:44.00 3:18.80 3:21.64 5:01.04 4:18.44 5:06.72
74 Cassie Carr SO-2 Washington & Jefferson 4:45.30 5:45.22 3:31.13 4:33.89 5:59.48 3:28.27
83 Jillian Lees JR-3 RPI 4:50.15 3:34.71 5:04.66 3:49.22 3:26.01 3:49.22
89 Samantha Facius SR-4 Maryland 4:57.31 5:35.96 6:17.59 5:21.10 5:35.96 4:00.83
90 Sarah Hurst FR-1 Pittsburgh 4:59.61 5:41.56 3:59.69 4:41.64 5:35.57 4:14.67
Women 1500m Run Invite Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Morgan Cole JR-3 Youngstown St. 4:32.42
25 Katie Dallas FR-1 Unattached 4:33.73
26 Ashley Quinn JR-3 Oakland 4:34.05
27 Allison Sibold SO-2 St. Lawrence 4:34.26
29 Samantha Hayes FR-1 Penn State 4:34.94
35 Erin Eivers JR-3 SUNY Geneseo 4:35.63
38 Reagan Flannery SO-2 Pittsburgh 4:36.60
40 Claire Anderson FR-1 Washington & Jefferson 4:36.87
41 Ellen Baker FR-1 Pittsburgh 4:36.95
42 Claire Gardner SO-2 Siena 4:37.38
43 Katie Turk SO-2 Maryland 4:37.46
46 Lucy Afanasewicz FR-1 Lehigh 4:37.73
56 Emma Pegg SO-2 Maryland 4:40.78
58 Megan Wertz SO-2 Mount Union 4:40.98
59 Mackenzie Setton FR-1 Johns Hopkins 4:41.32
Women 1500m Run Invite Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Kylie Anicic JR-3 Edinboro 4:25.00 5:10.05
13 Lea Hatcher FR-1 Penn State 4:27.15 4:13.80
15 Amanda Asaro   CPTC - Tracksmith 4:30.13 3:52.32
16 Gwynne Riley JR-3 Hillsdale 4:30.36 5:35.25
17 Caryn Rippey FR-1 Bucknell 4:30.50 3:49.93
18 Christina Yakaboski JR-3 Lehigh 4:30.55 4:27.85
19 Windsor Ardner JR-3 SUNY Geneseo 4:30.72 4:55.09
20 Abigail Paczewski JR-3 Bucknell 4:31.42 5:25.71
21 Elena Perez-Segnini SR-4 Lehigh 4:31.55 3:39.96
24 Brittany McCauley SR-4 Mount Union 4:32.87 4:35.60
28 Marcie Hogan JR-3 SUNY Geneseo 4:34.59 3:56.15
44 Brianna Haspel   CPTC - Tracksmith 4:37.55 3:17.06
50 Abby Scott SR-4 Williams 4:39.00 6:02.70
82 Lucy Gagnon JR-3 Williams 4:50.00 4:06.50
88 Stephanie Herrick 3 CPTC - Tracksmith 4:56.04 4:08.68
  Paloma DeMonte SR-4 Ithaca DNF DNF
Women 1500m Run Invite Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anna Jurew   CPTC - Tracksmith 5:29.55 4:15.46 5:01.45 3:16.71 4:41.01 3:09.04
2 Madaline Ullom SO-2 Penn State 5:27.75 4:16.05 4:05.81 4:54.46 3:14.60 5:22.63
3 Kileigh Kane JR-3 Penn State 5:13.13 4:16.66 3:09.93 4:29.50 3:25.33 5:00.30
4 Sophie Ryan Senior Unattached 5:24.14 4:17.25 3:20.66 3:20.66 4:45.55 5:31.86
5 Hayley Jackson SR-4 West Virginia 3:52.51 4:18.34 3:47.34 3:49.93 4:33.84 5:15.18
6 Aziza Chigatayeva SR-4 Binghamton 3:42.31 4:18.49 3:37.14 4:23.66 3:08.70 3:26.80
7 Sophia Toti SO-2 Penn State 3:16.68 4:22.24 4:24.87 4:27.49 4:09.13 5:22.56
8 Olivia Lomascolo SR-4 Siena 5:34.03 4:23.01 5:02.47 4:04.60 4:57.21 4:01.97
9 Anna Coffin SR-4 Maryland 4:07.68 4:23.49 4:18.22 3:20.26 5:10.92 3:46.61
10 Mikenna Vanderheyden JR-3 West Virginia 4:18.88 4:24.16 3:44.54 4:10.96 5:06.43 3:10.20
12 Georgia Jones JR-3 Army West Point 3:26.93 4:25.29 5:02.43 3:26.93 4:38.56 4:04.07
14 Delia McDade Clay JR-3 Siena 5:39.50 4:29.44 5:44.89 3:51.72 4:10.58 3:08.61
31 Laurel Fisher   CPTC - Tracksmith 3:31.79 4:35.05 4:46.06 4:59.81 5:13.56 5:32.81
85 Hope Murphy SO-2 Baldwin Wallace 3:24.44 4:52.05 3:30.28 5:18.34 4:52.05 3:24.44
  Faith DeMars SO-2 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Makenna Krebs JR-3 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF