DIII Great Lakes Region Performance List  

  • ICON KEY:
Hide Search
Use the filters to customize the list. To select 2 or more teams to view, hold the "Ctrl" key down while clicking your mouse.

60m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Berry, Louis SO-2 Mount Union 6.87(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  2 Cooley, Garrett SR-4 Anderson (Ind.) 6.90 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  2 Green, Cole SR-4 Transylvania 6.90 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  4 Leverette, Jordan SO-2 Baldwin Wallace 6.93(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  5 Allison, Logan JR-3 Capital 6.95 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  6 Zelkin, Ben JR-3 Case Western 6.96 Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  7 Burnett, Brian SR-4 Ohio Wesleyan 7.00 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Morrow, Delontaye SO-2 Ohio Wesleyan 7.03 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Weirich, Cole SO-2 John Carroll 7.03(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  8 Shrewsbury, Andrew SR-4 Mount Union 7.03 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  11 Richardville, Patrick JR-3 Trine 7.05 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Vires, Jacob FR-1 Ohio Northern 7.06(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  13 Snow, Hayden FR-1 John Carroll 7.07(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  13 Kaiser, Daniel SO-2 Spalding 7.07 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  13 Cloud, Brandon SO-2 Mount Union 7.07 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  16 Hollis, Harrison JR-3 Manchester 7.08 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  17 Davis, Tommy SO-2 Ohio Wesleyan 7.09 North Coast AC Championships 03/03/17
  17 Smith, Isaiah SR-4 Rose-Hulman 7.09 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  19 Barilla, Miles FR-1 Wabash 7.10 EIU Friday Night Special 2017 02/17/17
  19 Radney, Jonathan SR-4 John Carroll 7.10(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Schuler, Aaron SR-4 Wabash 7.10 North Coast AC Championships 03/03/17
  19 McGill, Jalen JR-3 Mount Union 7.10(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Washington, Trypp JR-3 Baldwin Wallace 7.10(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Freeman, Justin SO-2 Hope 7.10 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  19 Barnett, Jeffery SO-2 Trine 7.10 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  26 Rutledge, Quenell FR-1 Defiance 7.11 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  26 McShane, Colin SR-4 Ohio Wesleyan 7.11 Bob Shannon Invitational 02/04/17
  26 Wilson, Adam SR-4 Rose-Hulman 7.11 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  26 Entsminger, Matt SO-2 Wittenberg 7.11 North Coast AC Championships 03/03/17
  30 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 7.12(55) 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  30 Baugh, Allen JR-3 Allegheny 7.12 North Coast AC Championships 03/03/17
  32 Branton, Tyler FR-1 Wittenberg 7.13 Kenyon Classic 02/18/17
  33 Neff, Tyler JR-3 Mount Union 7.16 Mount Union Wuske Invitational 02/04/17
  33 Mallory, Derek SR-4 Anderson (Ind.) 7.16 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  33 Hurd, Zak JR-3 Case Western 7.16(55) 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  33 Lowe, Julian SR-4 Otterbein 7.16 Joe Banks Invitational 02/04/17
  37 Bryan, Andre JR-3 Allegheny 7.17 Tiffin Dragon Invite 02/11/17
  38 Adebakin, Toluwani FR-1 Anderson (Ind.) 7.18 Indianapolis Season Opener 12/03/16
  38 Johnson, Brandon FR-1 Wittenberg 7.18 Joe Banks Invitational 02/04/17
  38 Jackson, Nick FR-1 Ohio Wesleyan 7.18 North Coast AC Championships 03/03/17
  38 Wright, Chase SO-2 DePauw 7.18 North Coast AC Championships 03/03/17
  38 Weber, Josh JR-3 Mount Union 7.18 OAC North Split Meet 01/21/17
  43 Smith, Jordan FR-1 Ohio Northern 7.20 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  44 Alfrerd, Edward FR-1 Heidelberg 7.21 Defiance College Invitational 01/28/17
  44 Davis, Malik JR-3 Anderson (Ind.) 7.21 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  46 Boyd, Markeese SO-2 Albion 7.22 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  46 Emerson, Devan SR-4 Trine 7.22 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  46 Hart, Kris FR-1 Baldwin Wallace 7.22(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  46 Butler, Zac FR-1 Hanover 7.22 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  50 Perry, Josh FR-1 Mount Union 7.23 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16

60m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Johnson, Daijana FR-1 Mount Union 7.67 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Brooks, Ajai SO-2 Denison 7.69 NCAC Last Chance 02/24/17
  3 Goedecke, Katie JR-3 Mount Union 7.79(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  4 Clay, Amanda JR-3 Ohio Wesleyan 7.81 North Coast AC Championships 03/03/17
  5 Cook-Gist, Imani SO-2 Oberlin 7.89 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  6 Adams, Rachael FR-1 Mount Union 7.91(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  6 Fender, Jordin SR-4 Transylvania 7.91 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  8 Manivanh, Taylor FR-1 Capital 7.93(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  9 Beaver, Bethany JR-3 Heidelberg 7.94(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  10 Gast, Allie SR-4 Ohio Northern 8.00(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  11 Commager, Kelsey SR-4 Ohio Northern 8.01 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  11 Crofoot, Dana JR-3 Mount Union 8.01 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  13 Donley, Steph JR-3 Mount Union 8.03(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  14 Dolphin, Rachel SR-4 Adrian 8.04 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  14 Braga, Skylar JR-3 Case Western 8.04 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  16 Edwards, Jonah JR-3 Kenyon 8.05 North Coast AC Championships 03/03/17
  17 Beck, Dasia SO-2 Manchester 8.07 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  18 Daanen, Kaitlyn SO-2 DePauw 8.08 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 D'Ippolito, Carmen SO-2 Otterbein 8.08 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  18 Wright, Macie FR-1 Otterbein 8.08(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  18 Amissah-Nunoo, Jackie FR-1 Calvin 8.08 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  18 Ferguson, Hailey SO-2 Muskingum 8.08 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  23 Warlick, Keturah SO-2 Bluffton 8.11 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  23 London, Lauren SO-2 Rose-Hulman 8.11 Keck DIII Select 2017 02/04/17
  25 Forrest, Kaylyn FR-1 Trine 8.12 Keith Turner Alumni Open 01/21/17
  25 Barber, Kimberly SO-2 Olivet 8.12 Defiance College Dick Small Memorial Invite 02/10/17
  27 Nemeth, Grace SO-2 Baldwin Wallace 8.13(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  27 Modes, Natalie SR-4 Adrian 8.13 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  27 Slappy, Alonia JR-3 Adrian 8.13 Defiance College Invitational 01/28/17
  27 McDaniel, Taylor FR-1 Franklin 8.13 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  27 Holmes, Rayna JR-3 Oberlin 8.13 North Coast AC Championships 03/03/17
  27 McGregor, Jade FR-1 John Carroll 8.13 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  33 Lavey, Taylor FR-1 Ohio Northern 8.15(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  34 Grove, Kelsey FR-1 Heidelberg 8.17 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  34 Morgan, Dakota FR-1 Adrian 8.17 Defiance College Invitational 01/28/17
  34 Barnes, Tyra FR-1 Wittenberg 8.17 Joe Banks Invitational 02/04/17
  37 Kinney, Emilee SO-2 Albion 8.18 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  37 Love, Bari FR-1 Case Western 8.18 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  39 Scholma, Hope FR-1 Trine 8.19 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  40 Mitchell, Samantha SO-2 Wittenberg 8.20 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  40 Henderson, Simone FR-1 Hanover 8.20 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  40 Gales, Jenna FR-1 Trine 8.20 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  43 Atkinson, Jaliyah FR-1 Ohio Wesleyan 8.21 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  44 Weber, Amanda SR-4 DePauw 8.23 North Coast AC Championships 03/03/17
  44 Kelly, Emily SO-2 Oberlin 8.23(55) 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  44 Nevels, Mariah SO-2 Otterbein 8.23 Tiffin University Alumni Open 12/03/16
  47 Conner, Caitlynn FR-1 Mount Union 8.24 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  48 Plas, Beth FR-1 Baldwin Wallace 8.25(55) 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  49 Warner, Raquel FR-1 Otterbein 8.26 Tiffin University Alumni Open 12/03/16
  49 Biniker, McKenzie SO-2 Heidelberg 8.26 Defiance College Invitational 01/28/17

200m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 22.11 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Leverette, Jordan SO-2 Baldwin Wallace 22.22 Hillsdale "Wide-Track" Classic 02/03/17
  3 Green, Cole SR-4 Transylvania 22.28 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  4 Neff, Tyler JR-3 Mount Union 22.32 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  5 Davis, Tommy SO-2 Ohio Wesleyan 22.40 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Lowe, Julian SR-4 Otterbein 22.49 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  7 Kaiser, Daniel SO-2 Spalding 22.55 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  8 Collins, Trevor FR-1 Capital 22.58 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  9 Smith, Isaiah SR-4 Rose-Hulman 22.61 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  10 Troyer, Connor FR-1 Mount Union 22.65 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  11 Ellingwood, Austin SO-2 Wabash 22.67 North Coast AC Championships 03/03/17
  11 McShane, Colin SR-4 Ohio Wesleyan 22.67 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Weber, Josh JR-3 Mount Union 22.73 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  14 McGill, Jalen JR-3 Mount Union 22.76 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  15 Davis, Jordan SO-2 Adrian 22.77 Hillsdale "Tune-Up" 02/18/17
  16 Perry, Josh FR-1 Mount Union 22.78 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  17 Printy, Samuel SO-2 Mount Union 22.82 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  18 Branton, Tyler FR-1 Wittenberg 22.85 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  19 Baugh, Allen JR-3 Allegheny 22.86 North Coast AC Championships 03/03/17
  19 Barnett, Jeffery SO-2 Trine 22.86 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  21 Mallory, Derek SR-4 Anderson (Ind.) 22.87 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  22 Vires, Jacob FR-1 Ohio Northern 22.90 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  22 Hennig, Josh JR-3 Rose-Hulman 22.90 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  24 Adebakin, Toluwani FR-1 Anderson (Ind.) 22.92 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  24 Ibibo, Andrew JR-3 Case Western 22.92 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  26 Shrewsbury, Andrew SR-4 Mount Union 22.97 OAC North Split Meet 01/21/17
  26 Wilson, Adam SR-4 Rose-Hulman 22.97 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  28 Morrow, Delontaye SO-2 Ohio Wesleyan 22.98 North Coast AC Championships 03/03/17
  29 Hairston, Blake SR-4 Adrian 23.01 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  30 Barilla, Miles FR-1 Wabash 23.03 North Coast AC Championships 03/03/17
  31 Richardville, Patrick JR-3 Trine 23.04 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  32 Burnett, Brian SR-4 Ohio Wesleyan 23.05 North Coast AC Championships 03/03/17
  32 Salcido, Quincy SO-2 Bluffton 23.05 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  32 Bassett, Jasper SO-2 Trine 23.05 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  35 Booker, Jordan FR-1 DePauw 23.07 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  36 Febus, Cwinn FR-1 Otterbein 23.11 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  37 Cannon, Adrian JR-3 Case Western 23.13 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  38 Santos, Nicholas FR-1 Capital 23.14 Rick Meindl Last Call Invite 02/18/17
  39 Hollis, Harrison JR-3 Manchester 23.15 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  40 Etzler, Clark SO-2 Mount Union 23.17 OAC North Split Meet 01/21/17
  41 Pyle, Samuel FR-1 Hanover 23.20 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  42 Karg, Conner SO-2 Ohio Northern 23.21 Joe Banks Invitational 02/04/17
  43 Wright, Chase SO-2 DePauw 23.27 North Coast AC Championships 03/03/17
  43 Cloud, Brandon SO-2 Mount Union 23.27 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  45 Boehler, Ren JR-3 Heidelberg 23.29 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  45 Harvey, Michael FR-1 Albion 23.29 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  47 Radney, Jonathan SR-4 John Carroll 23.30 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  48 Williams, Stanley FR-1 Bluffton 23.31 Tiffin Dragon Open 01/21/17
  48 Schuler, Aaron SR-4 Wabash 23.31 EIU Friday Night Special 2017 02/17/17
  50 Roth, James FR-1 Mount Union 23.33 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17

200m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Brooks, Ajai SO-2 Denison 25.34 North Coast AC Championships 03/03/17
  2 Adams, Rachael FR-1 Mount Union 25.38 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  3 Goedecke, Katie JR-3 Mount Union 25.56 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  4 Rinaldi, Marisa SR-4 Mount Union 25.86 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  5 Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 25.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  6 Dyksen, Jenna JR-3 Calvin 26.12 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  7 Gales, Jenna FR-1 Trine 26.18 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Donley, Steph JR-3 Mount Union 26.25 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  9 Nemeth, Grace SO-2 Baldwin Wallace 26.30 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  10 Johnson, Daijana FR-1 Mount Union 26.31 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  11 Brown, Emily Ohio Wesleyan 26.33 North Coast AC Combined Events 02/25/17
  12 Clay, Amanda JR-3 Ohio Wesleyan 26.49 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Robinson, Cirrus FR-1 Ohio Wesleyan 26.51 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  14 Powell, Ashura SO-2 John Carroll 26.53 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  15 Beaver, Bethany JR-3 Heidelberg 26.57 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  16 Grove, Kelsey FR-1 Heidelberg 26.62 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  17 Longshore, Alaina SR-4 Wittenberg 26.69 North Coast AC Championships 03/03/17
  17 Ferguson, Hailey SO-2 Muskingum 26.69 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Barnes, Tyra FR-1 Wittenberg 26.72 North Coast AC Championships 03/03/17
  20 Hunter, Sarah JR-3 Heidelberg 26.74 Joe Banks Invitational 02/04/17
  21 Mouser, Hunter JR-3 Capital 26.75 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  22 Balzer, Amanda SR-4 Allegheny 26.77 North Coast AC Championships 03/03/17
  22 Fender, Jordin SR-4 Transylvania 26.77 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  24 Dolphin, Rachel SR-4 Adrian 26.78 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 Gast, Allie SR-4 Ohio Northern 26.81 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  26 Manivanh, Taylor FR-1 Capital 26.86 Joe Banks Invitational 02/04/17
  27 Love, Bari FR-1 Case Western 26.88 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  28 Biniker, McKenzie SO-2 Heidelberg 26.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  28 Crofoot, Dana JR-3 Mount Union 26.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  30 Cook-Gist, Imani SO-2 Oberlin 26.91 # Kent State Golden Flash Gala 12/09/16
  31 Mosler, Michelle SR-4 Ohio Northern 26.92 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  31 Warner, Raquel FR-1 Otterbein 26.92 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  33 Valachovic, Tori FR-1 Allegheny 27.02 North Coast AC Championships 03/03/17
  34 Garrow, Jensyn SO-2 Trine 27.03 IWU Midwest Classic 02/04/17
  34 Wright, Macie FR-1 Otterbein 27.03 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  34 Miller, Sarah FR-1 Franklin 27.03 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  37 Slappy, Alonia JR-3 Adrian 27.05 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  38 Forrest, Kaylyn FR-1 Trine 27.11 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  39 Huck, Courtney FR-1 Wittenberg 27.13 NCAC Last Chance 02/24/17
  40 Modes, Natalie SR-4 Adrian 27.16 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  41 Doane, Jillian FR-1 Oberlin 27.17 North Coast AC Championships 03/03/17
  42 VanderMeulen, Anita JR-3 Calvin 27.18 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  43 Ellinger, Meagan SR-4 Ohio Northern 27.22 OAC North Split Meet 01/21/17
  44 Nyaanga, Joy SR-4 John Carroll 27.25 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  45 Warlick, Keturah SO-2 Bluffton 27.28 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  46 Nevels, Mariah SO-2 Otterbein 27.32 Tiffin University Alumni Open 12/03/16
  47 Morrison, Angela SR-4 Albion 27.35 Hillsdale "Tune-Up" 02/18/17
  47 Newman, Olivia SO-2 Case Western 27.35 # Kent State Golden Flash Gala 12/09/16
  49 Ricketti, Julia FR-1 John Carroll 27.38 2017 BW Mid-February Meet 02/10/17
  50 Henderson, Simone FR-1 Hanover 27.39 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17

400m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Valentine, Ethan JR-3 Calvin 48.13 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  2 Digby, A.J. FR-1 Mount Union 48.59 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  3 Neff, Tyler JR-3 Mount Union 48.68 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  4 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 48.89 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  5 Leverette, Jordan SO-2 Baldwin Wallace 49.06 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  6 Wolliston, Brandon JR-3 Hope 49.45 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  7 Bassett, Jasper SO-2 Trine 49.63 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Ibibo, Andrew JR-3 Case Western 49.90 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  9 Hennig, Josh JR-3 Rose-Hulman 49.94 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  10 Lowe, Julian SR-4 Otterbein 50.23 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  11 Booker, Jordan FR-1 DePauw 50.26 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Karg, Conner SO-2 Ohio Northern 50.27 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  13 Salcido, Quincy SO-2 Bluffton 50.35 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  14 McCurdy, Justin SO-2 Otterbein 50.37 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  15 Ellingwood, Austin SO-2 Wabash 50.38 North Coast AC Championships 03/03/17
  16 Roth, James FR-1 Mount Union 50.69 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  17 McShane, Colin SR-4 Ohio Wesleyan 50.71 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 Churchya, De SR-4 Heidelberg 50.81 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  19 Stewart, Dante FR-1 DePauw 50.84 North Coast AC Championships 03/03/17
  20 Shutt, Cody SR-4 Wittenberg 50.85 North Coast AC Championships 03/03/17
  21 Printy, Samuel SO-2 Mount Union 50.92 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  22 Mlack, Grant JR-3 Case Western 50.94 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  23 Gittins, Tyler SR-4 Wittenberg 50.96 North Coast AC Championships 03/03/17
  24 Tanford, James JR-3 Oberlin 51.04 North Coast AC Championships 03/03/17
  25 Kaiser, Daniel SO-2 Spalding 51.09 Hillsdale "Wide-Track" Classic 02/03/17
  26 Buteyn, Noah JR-3 Calvin 51.12 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  27 Etzler, Clark SO-2 Mount Union 51.28 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  28 Forney, Nathan FR-1 Otterbein 51.31 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  29 Ericksen-Deriso, Nico SR-4 Case Western 51.32 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  30 Seward, Cole SR-4 Wabash 51.41 ONU Invitational 02/04/17
  31 Weber, Josh JR-3 Mount Union 51.43 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  32 Davis, Malik JR-3 Anderson (Ind.) 51.47 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  33 Broomfield, Quinton SO-2 Ohio Wesleyan 51.48 North Coast AC Championships 03/03/17
  33 Redelman, Parker JR-3 Wabash 51.48 North Coast AC Championships 03/03/17
  35 Sauter, Reed FR-1 Franklin 51.52 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  36 Miller, Johnny SO-2 DePauw 51.56 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  37 Haling, Jonathan FR-1 Case Western 51.59 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  38 Hairston, Blake SR-4 Adrian 51.60 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  39 Ruff, Matthew JR-3 Hope 51.65 # GVSU Tune Up 02/17/17
  40 Baehl, Hayden JR-3 Wabash 51.69 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  41 Davis, Tommy SO-2 Ohio Wesleyan 51.75 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  42 Smyth, Brendan SR-4 Rose-Hulman 51.76 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  43 Rogers, Dylan FR-1 Oberlin 51.77 # Kent State Golden Flash Gala 12/09/16
  44 Beucler, Kenny SO-2 Heidelberg 51.78 Defiance College Invitational 01/28/17
  45 Hale, Ryan SO-2 Wittenberg 51.82 North Coast AC Championships 03/03/17
  45 Ross, Josiah SO-2 Mount Union 51.82 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  47 Stott, Stephen FR-1 Mount Union 51.87 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  48 Adebakin, Toluwani FR-1 Anderson (Ind.) 51.93 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  49 Bauserman, Connor SR-4 Olivet 51.94 Indiana Wesleyan Invitational 01/21/17
  50 Stoll, Dan FR-1 Heidelberg 51.97 # Kent State Tune-Up 02/18/17

400m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Mouser, Hunter JR-3 Capital 57.07 Rick Meindl Last Call Invite 02/18/17
  2 Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 57.12 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  3 Rinaldi, Marisa SR-4 Mount Union 57.73 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  4 Gales, Jenna FR-1 Trine 58.55 IWU Midwest Classic 02/04/17
  5 Hunter, Sarah JR-3 Heidelberg 58.75 Joe Banks Invitational 02/04/17
  6 Robinson, Cirrus FR-1 Ohio Wesleyan 59.17 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Satkiewicz, Rachel JR-3 Hope 59.56 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Garrow, Jensyn SO-2 Trine 59.67 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  9 Barnes, Tyra FR-1 Wittenberg 59.68 North Coast AC Championships 03/03/17
  10 Powell, Ashura SO-2 John Carroll 59.75 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  11 Longshore, Alaina SR-4 Wittenberg 59.85 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Valachovic, Tori FR-1 Allegheny 59.88 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Nyaanga, Joy SR-4 John Carroll 59.97 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  14 Ellinger, Meagan SR-4 Ohio Northern 1:00.02 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  15 Mosler, Michelle SR-4 Ohio Northern 1:00.23 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  16 Schubert, Rachel FR-1 John Carroll 1:00.50 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  17 Doane, Jillian FR-1 Oberlin 1:00.61 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 Saluan, Noelle JR-3 John Carroll 1:00.63 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  19 Newman, Olivia SO-2 Case Western 1:00.73 Joe Banks Invitational 02/04/17
  20 Slone, Michaela SO-2 Heidelberg 1:00.75 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  21 Biedron, Alyssa SR-4 John Carroll 1:00.88 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  22 McCormick, Mallory SR-4 Ohio Wesleyan 1:01.17 North Coast AC Championships 03/03/17
  23 Szalay, Regan FR-1 Wooster 1:01.31 North Coast AC Championships 03/03/17
  24 Reiff, Kallee JR-3 Adrian 1:01.35 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 VanderMeulen, Anita JR-3 Calvin 1:01.36 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  26 Smith, Morgan FR-1 Ohio Wesleyan 1:01.41 NCAC Last Chance 02/24/17
  27 Casalnova, Abby SR-4 Case Western 1:01.76 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  28 Fisher, Taylor SO-2 Ohio Northern 1:01.79 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  28 Love, Bari FR-1 Case Western 1:01.79 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  30 Gardiner, Gwennie JR-3 Oberlin 1:01.81 North Coast AC Championships 03/03/17
  31 Hunter, Kenna FR-1 Hanover 1:01.82 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  32 Morrison, Angela SR-4 Albion 1:01.93 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  33 Kruithof, Nicole FR-1 Hope 1:02.01 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  34 Burnett, Teal SO-2 Hanover 1:02.03 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  35 Huck, Courtney FR-1 Wittenberg 1:02.06 Kenyon Classic 02/18/17
  36 Ricketti, Julia FR-1 John Carroll 1:02.14 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  36 Wiles, Brianna SR-4 Olivet 1:02.14 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  38 Bedell, Sarah SO-2 Otterbein 1:02.16 # Kent State Tune-Up 02/18/17
  39 McCohn, Katelyn FR-1 Wittenberg 1:02.18 North Coast AC Championships 03/03/17
  40 Kloster, Marie-Louise JR-3 Case Western 1:02.24 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  41 Howard, Aamirah FR-1 Mount Union 1:02.29 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  42 Miller, Kendall FR-1 John Carroll 1:02.37 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  43 Acosta, Hailey FR-1 Otterbein 1:02.60 Joe Banks Invitational 02/04/17
  44 Harper, Christine SR-4 Rose-Hulman 1:02.82 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  45 Bush, Rachel SO-2 Ohio Wesleyan 1:02.83 Bob Shannon Invitational 02/04/17
  46 Hubbard, Savannah SR-4 Hanover 1:02.85 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  47 Thut, Lindsay FR-1 Mount Union 1:02.86 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  48 Lemons, Noelle SR-4 Allegheny 1:02.89 North Coast AC Championships 03/03/17
  49 Donley, Steph JR-3 Mount Union 1:02.97 Mount Union Wuske Invitational 02/04/17
  50 Dolphin, Rachel SR-4 Adrian 1:03.11 Tiffin Dragon Invite 02/11/17

800m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 1:51.53 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Bauserman, Connor SR-4 Olivet 1:53.34 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  3 Baehl, Hayden JR-3 Wabash 1:54.89 North Coast AC Championships 03/03/17
  4 Jeninga, James SO-2 Calvin 1:56.34 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  5 Jones, Cameron SR-4 Hope 1:56.42 # GVSU Holiday Open 12/02/16
  6 Leopold, Jacob SR-4 Trine 1:56.77 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  7 Coldren, Stephen SR-4 Ohio Wesleyan 1:56.97 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Dilley, Trevor SO-2 Otterbein 1:56.98 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  9 Cabral, Joseph SO-2 Case Western 1:57.17 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  10 Mayes, Kenneth SO-2 Wittenberg 1:57.29 North Coast AC Championships 03/03/17
  11 Zak, Nick SO-2 Trine 1:57.52 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Peterson, Luke SO-2 Calvin 1:57.55 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  13 Jones, Kevin SO-2 Ohio Wesleyan 1:57.86 Bob Shannon Invitational 02/04/17
  14 Ledger, Joe SR-4 Case Western 1:58.18 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  15 Smith, Kiehl FR-1 Albion 1:58.28 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  16 Berryman, Jacob SR-4 Heidelberg 1:58.32 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  17 Salomon, Nicholas SR-4 Hope 1:58.51 # GVSU Tune Up 02/17/17
  17 Vermeulen, Hendrik JR-3 Calvin 1:58.51 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  19 Batt, Zach SO-2 DePauw 1:58.63 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  20 Mattiuz, Brendon SR-4 Rose-Hulman 1:58.64 Keck DIII Select 2017 02/04/17
  21 Valentine, Ethan JR-3 Calvin 1:58.68 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  22 Lief, Brian SO-2 Wooster 1:58.74 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  23 Schaap, Jonathan SR-4 Calvin 1:59.18 # GVSU Tune Up 02/17/17
  24 Davis, Isak SO-2 Kenyon 1:59.58 Fighting Scots Invitational 01/28/17
  25 Lannoy, Aaron FR-1 Rose-Hulman 1:59.74 '17 Engineer Invitational 01/28/17
  26 Hradesky, Mike FR-1 Case Western 2:00.00 Joe Banks Invitational 02/04/17
  27 Steward, Chandler FR-1 Wabash 2:00.05 North Coast AC Championships 03/03/17
  28 Brumfield, Clayton FR-1 Franklin 2:00.14 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  29 Howard, Colin SR-4 Albion 2:00.29 # GVSU Open 01/20/17
  30 Cancilla, Luke SO-2 John Carroll 2:00.35 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  31 Howard, Adrien FR-1 Trine 2:00.38 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  32 Lunney, Alec JR-3 Ohio Northern 2:00.41 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  33 Hamilton, Bradley SR-4 Oberlin 2:00.61 North Coast AC Championships 03/03/17
  34 Fisher, Jack SR-4 Bluffton 2:00.62 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  35 Anderson, Nathan FR-1 Calvin 2:00.64 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  36 Lamison, Riley FR-1 Ohio Northern 2:00.80 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  37 Baronner, Brad SR-4 Allegheny 2:00.98 North Coast AC Championships 03/03/17
  37 Faiken, Tim JR-3 Heidelberg 2:00.98 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  39 Jeffers, Brady JR-3 Baldwin Wallace 2:01.07 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  40 Southern, Alec JR-3 Case Western 2:01.18 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  41 Lesmez, Ryan FR-1 Ohio Wesleyan 2:01.26 North Coast AC Championships 03/03/17
  42 Large, Corey JR-3 John Carroll 2:01.28 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  43 Littler, Gaerid FR-1 Heidelberg 2:01.34 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  44 Schnieders, Kennedy SO-2 Rose-Hulman 2:01.42 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  45 Meeks, Jake FR-1 Mount Union 2:01.43 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  46 Baker, Paul JR-3 Trine 2:01.52 Taylor Indoor Invitational 02/11/17
  47 Posner, Cameron SR-4 Otterbein 2:01.81 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  48 Timperman, Peter JR-3 Hope 2:01.99 # GVSU Tune Up 02/17/17
  49 Myers, Robert SR-4 Rose-Hulman 2:02.05 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  49 Veach, Hayden FR-1 Hanover 2:02.05 DePauw Indoor Invitational 02/11/17

800m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Richards, Emily JR-3 Ohio Northern 2:08.83 Joe Banks Invitational 02/04/17
  2 Brennan, Kelly FR-1 Baldwin Wallace 2:15.16 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  3 Cantlay, Margaret SR-4 Allegheny 2:17.27 North Coast AC Championships 03/03/17
  4 Webb, Rachael JR-3 Hope 2:18.16 # GVSU Tune Up 02/17/17
  5 Smith, Morgan FR-1 Ohio Wesleyan 2:18.43 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Joseph, Larkin SO-2 Capital 2:18.60 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  7 Bush, Rachel SO-2 Ohio Wesleyan 2:18.94 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Foltz, Katy SO-2 Otterbein 2:19.15 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  9 Pasadyn, Vanessa FR-1 Case Western 2:19.17 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  10 Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 2:19.82 # Kent State Tune-Up 02/18/17
  11 Boss, Caroline JR-3 Calvin 2:19.95 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Wargo, Shannon FR-1 Oberlin 2:21.94 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Rogiers, Allison FR-1 Otterbein 2:22.08 Findlay Classic & Elite Throws Competition 01/27/17
  14 Showers, Blaire FR-1 Alma 2:22.83 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  15 Guttilla, Alexis JR-3 Hope 2:22.88 # GVSU Tune Up 02/17/17
  16 Mason, Sarah FR-1 Mount Union 2:22.94 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  17 Leon, Isabelle JR-3 Olivet 2:22.99 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  18 Schmidt, Alainna SO-2 John Carroll 2:23.11 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Jordan, Mariah SR-4 Manchester 2:23.15 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  20 Bedell, Sarah SO-2 Otterbein 2:23.17 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  21 Eid, Shahed FR-1 Case Western 2:23.24 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  22 Moses, Gracie FR-1 Kenyon 2:23.46 North Coast AC Championships 03/03/17
  23 Sandvik, Heather SO-2 Otterbein 2:23.57 Joe Banks Invitational 02/04/17
  24 Huber, Nicole SR-4 Ohio Northern 2:23.81 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  25 Wappes, Hannah FR-1 Manchester 2:23.87 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  26 Harvey, Emma JR-3 John Carroll 2:23.91 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  27 Lamb, Claire SO-2 Otterbein 2:24.43 OAC South Split Meet 01/20/17
  28 Gruszka, Natalie FR-1 DePauw 2:24.82 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  29 Garrow, Jensyn SO-2 Trine 2:24.85 Taylor Indoor Invitational 02/11/17
  30 Tulloss, Caitlyn JR-3 Capital 2:24.88 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  31 Reigle, Hilary SO-2 Mount Union 2:24.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  32 DeRenzo, Maria SO-2 Case Western 2:25.09 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  33 Hansma, Sally FR-1 Hope 2:25.14 # GVSU Tune Up 02/17/17
  34 Amoroso, Jamie FR-1 John Carroll 2:25.36 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  35 McGuire, Rachel JR-3 Mount Union 2:25.46 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  36 Ewing, Avery SO-2 Ohio Northern 2:25.75 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  37 Wilkins, Rachel SO-2 Earlham 2:26.40 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  38 Hunter, Sarah JR-3 Heidelberg 2:26.45 Defiance College Invitational 01/28/17
  39 Vance, Katie JR-3 Mount Union 2:26.51 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  40 Kenny, Hannah FR-1 Hope 2:26.64 # GVSU Tune Up 02/17/17
  41 Monnett, Claudia SR-4 DePauw 2:26.69 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  42 Ruff, Lindsey SO-2 Otterbein 2:26.82 Findlay Classic & Elite Throws Competition 01/27/17
  43 Krynicki, Jenna FR-1 Case Western 2:27.02 Battle for the Obelisk 01/28/17
  44 Medrano, Alicia FR-1 Albion 2:27.05 AQ Little Meet 02/10/17
  45 Koch, Sarah SR-4 Otterbein 2:27.06 OWU Open 2017 02/10/17
  46 Blystone, Hannah SO-2 Trine 2:27.14 IWU Midwest Classic 02/04/17
  47 Poullet, Julissa SR-4 Otterbein 2:27.34 Findlay Classic & Elite Throws Competition 01/27/17
  48 Haley, Caracol JR-3 Oberlin 2:27.35 Dan Kinsey Invitational 02/03/17
  49 Warstler, Cobi FR-1 Wooster 2:27.57 North Coast AC Championships 03/03/17
  50 McCormick, Mallory SR-4 Ohio Wesleyan 2:27.60 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17

Mile (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 4:14.22 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  2 McKinney, Mason SR-4 Wabash 4:16.07 ONU Invitational 02/04/17
  3 Hughes, John JR-3 Allegheny 4:19.06 North Coast AC Championships 03/03/17
  4 Batt, Zach SO-2 DePauw 4:19.59 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  5 Smith, Carter JR-3 Allegheny 4:21.12 Tiffin Dragon Invite 02/11/17
  6 Patacsil, Domnic SO-2 Wabash 4:21.53 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  7 Dilley, Trevor SO-2 Otterbein 4:21.57 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  7 Andrews, Matt JR-3 John Carroll 4:21.57 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  9 McVey, Ian SO-2 Ohio Northern 4:22.84 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  10 Jones, Kevin SO-2 Ohio Wesleyan 4:22.92 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  11 Lesmez, Ryan FR-1 Ohio Wesleyan 4:23.64 NCAC Last Chance 02/24/17
  12 Pederson, Benjamin JR-3 Hope 4:23.88 2017 Windy City Rumble 02/03/17
  13 Johnson, Tyler FR-1 Calvin 4:24.05 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  14 Martin, Cole FR-1 DePauw 4:24.44 North Coast AC Championships 03/03/17
  15 Van Haitsma, Nathan SR-4 Calvin 4:25.05 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  16 Bauserman, Connor SR-4 Olivet 4:25.11 Defiance College Dick Small Memorial Invite 02/10/17
  17 Henthorn, Sam FR-1 Wabash 4:25.22 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 Tincher, Aaron JR-3 Wabash 4:25.27 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  19 De Jong, Mark JR-3 Calvin 4:25.38 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  20 Mattiuz, Brendon SR-4 Rose-Hulman 4:25.52 '17 Engineer Invitational 01/28/17
  20 Baehl, Hayden JR-3 Wabash 4:25.52 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  22 Brumfield, Clayton FR-1 Franklin 4:25.58 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  23 Trimble, Colten SO-2 Mount Union 4:25.62 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  24 O'neil, Matt SR-4 Mount Union 4:25.77 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  25 DeSanto, Aidan JR-3 Case Western 4:25.78 Battle for the Obelisk 01/28/17
  26 Ferguson, Caleb FR-1 Calvin 4:25.91 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  27 Gudeman, Alex SR-4 Manchester 4:26.14 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  28 Cheung, Dan SR-4 Allegheny 4:26.16 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  29 Thomas, Nick JR-3 Mount Union 4:26.24 OAC North Split Meet 01/21/17
  30 Knabe, Derek JR-3 Capital 4:26.40 Joe Banks Invitational 02/04/17
  31 Schaap, Jonathan SR-4 Calvin 4:26.67 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  32 Baker, Bruce JR-3 Olivet 4:26.83 # SVSU Classic 01/14/17
  33 Clancey, Niall SO-2 Denison 4:26.89 North Coast AC Championships 03/03/17
  34 Horton, Nick JR-3 Ohio Wesleyan 4:26.99 NCAC Last Chance 02/24/17
  35 Stevons, Conner SR-4 Adrian 4:27.26 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  36 Denbeaux, Jacob SO-2 Wooster 4:28.11 Fighting Scots Invitational 01/28/17
  37 Borger, Bobby JR-3 Ohio Northern 4:28.14 Joe Banks Invitational 02/04/17
  38 Gibson, James JR-3 Case Western 4:28.30 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  39 Fisher, Jack SR-4 Bluffton 4:28.32 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  40 Davis, Isak SO-2 Kenyon 4:28.51 Wooster Tri-Meet 01/21/17
  41 Phillips, Jonathan SO-2 Trine 4:28.91 Taylor Indoor Invitational 02/11/17
  42 Monahan, Kyle SO-2 John Carroll 4:28.98 # Kent State Tune-Up 02/18/17
  42 Dearing, Walt JR-3 Rose-Hulman 4:28.98 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  44 Hill, Matt JR-3 Rose-Hulman 4:29.25 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  45 Barr, Emmett SR-4 Allegheny 4:29.26 Tiffin Dragon Invite 02/11/17
  46 Schnieders, Kennedy SO-2 Rose-Hulman 4:29.40 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  47 Jeffers, Brady JR-3 Baldwin Wallace 4:29.69 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  48 Harden, Andrew SR-4 Ohio Northern 4:29.85 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  49 Ditri, Adam FR-1 Albion 4:30.24 Hillsdale "Tune-Up" 02/18/17
  50 Anspaugh, Alton JR-3 Rose-Hulman 4:30.25 DePauw Indoor Invitational 02/11/17

Mile (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Richards, Emily JR-3 Ohio Northern 4:50.11 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  2 Lamb, Claire SO-2 Otterbein 4:57.64 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  3 Sandvik, Heather SO-2 Otterbein 5:04.51 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  4 Wargo, Shannon FR-1 Oberlin 5:06.09 North Coast AC Championships 03/03/17
  5 Brennan, Kelly FR-1 Baldwin Wallace 5:06.19 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  6 Monnett, Claudia SR-4 DePauw 5:07.01 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  7 Vance, Katie JR-3 Mount Union 5:08.53 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  8 Reigle, Hilary SO-2 Mount Union 5:08.62 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  9 Guillaume, Sarah Jane SR-4 Allegheny 5:08.76 North Coast AC Championships 03/03/17
  10 Grabauskas, Emily JR-3 Denison 5:14.59 North Coast AC Championships 03/03/17
  11 Diekema, Katherine SO-2 Calvin 5:14.83 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Forner, Emily SO-2 Allegheny 5:16.09 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Arnold, Kaitlyn SR-4 Alma 5:16.14 Defiance College Invitational 01/28/17
  14 Foltz, Katy SO-2 Otterbein 5:16.29 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  15 Jordan, Mariah SR-4 Manchester 5:16.36 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  16 Crook, Marija FR-1 Oberlin 5:17.25 2017 BW Mid-February Meet 02/10/17
  17 Poullet, Julissa SR-4 Otterbein 5:17.86 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  18 Qamar, Sana FR-1 Ohio Wesleyan 5:19.58 North Coast AC Championships 03/03/17
  19 Simko, Erin SO-2 Otterbein 5:19.99 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  20 Schillero, Cassie JR-3 John Carroll 5:20.62 # Kent State Tune-Up 02/18/17
  21 Guttilla, Alexis JR-3 Hope 5:20.84 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  22 Lowe, Avery SO-2 Hope 5:21.08 2017 Windy City Rumble 02/03/17
  23 Fobes, Julie SR-4 Muskingum 5:21.37 2017 BW Dr. William Taraschke Classic (Mid-Jan.) 01/27/17
  24 Blystone, Hannah SO-2 Trine 5:21.91 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 Hunt, Molly JR-3 Kenyon 5:22.48 Kenyon Classic 02/18/17
  26 Halsten, Linnea SO-2 Oberlin 5:22.61 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  27 Joosse, Emily SR-4 Hope 5:22.84 2017 Windy City Rumble 02/03/17
  28 Mamula, Olivia JR-3 Allegheny 5:23.79 North Coast AC Championships 03/03/17
  29 Durisin, Katie FR-1 Mount Union 5:24.13 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  30 Showers, Blaire FR-1 Alma 5:24.81 # SVSU "Doug Hansen" Open 01/20/17
  31 Hoffmann, Jennifer SO-2 Case Western 5:25.87 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  32 Judd, Kira SO-2 Otterbein 5:26.34 Findlay Meet for Everyone! 02/17/17
  33 Harber, Tiffany SR-4 Manchester 5:26.68 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  34 McGahan, Marissa JR-3 Calvin 5:27.34 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  35 Schroer, Emma FR-1 Calvin 5:27.35 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  36 Pendola, Bella FR-1 Baldwin Wallace 5:27.74 2017 BW Dr. William Taraschke Classic (Mid-Jan.) 01/27/17
  37 Baumann, Ashlie SO-2 Ohio Northern 5:28.05 Joe Banks Invitational 02/04/17
  38 Naughton, Claire SR-4 Kenyon 5:28.89 North Coast AC Championships 03/03/17
  39 Resnik, Rachell JR-3 Ohio Wesleyan 5:29.44 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  40 House, Rachel JR-3 Heidelberg 5:29.91 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  41 Vasiloff, Olivia JR-3 Adrian 5:30.00 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  42 Gornik, Lauren JR-3 John Carroll 5:30.05 # Kent State Tune-Up 02/18/17
  43 Leon, Isabelle JR-3 Olivet 5:30.33 Hillsdale "Wide-Track" Classic 02/03/17
  44 Van Spronsen, Chelse JR-3 Alma 5:30.43 # SVSU "Doug Hansen" Open 01/20/17
  45 Harrigan, Quinn SO-2 Kenyon 5:30.82 Fighting Scots Invitational 01/28/17
  46 Marchese, Genevieve SR-4 Ohio Northern 5:30.94 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  47 Wilson, Rheanna JR-3 Ohio Wesleyan 5:31.09 NCAC Last Chance 02/24/17
  48 Amoroso, Jamie FR-1 John Carroll 5:31.19 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  49 Munderloh, Mallory SO-2 Alma 5:31.54 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  50 Wesco, Meredith SR-4 Otterbein 5:31.60 Findlay Meet for Everyone! 02/17/17

3000m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Andrews, Matt JR-3 John Carroll 8:26.00 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  2 McVey, Ian SO-2 Ohio Northern 8:29.92 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  3 McKinney, Mason SR-4 Wabash 8:32.86 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  4 Merriman, Sam JR-3 Case Western 8:36.44 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  5 Kramer, Jordan SR-4 Calvin 8:36.46 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  6 Patacsil, Domnic SO-2 Wabash 8:36.58 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  7 Schalois, Kase SR-4 Ohio Northern 8:41.64 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  8 O'neil, Matt SR-4 Mount Union 8:42.88 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  9 Cheung, Dan SR-4 Allegheny 8:42.91 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  10 Philipose, Andrew JR-3 Calvin 8:43.00 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  11 Smith, Carter JR-3 Allegheny 8:46.23 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Van Haitsma, Nathan SR-4 Calvin 8:47.71 # GVSU Bob Eubanks Open 01/13/17
  13 Thomas, Nick JR-3 Mount Union 8:48.06 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  14 Hughes, John JR-3 Allegheny 8:48.57 North Coast AC Championships 03/03/17
  15 Gudeman, Alex SR-4 Manchester 8:49.38 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  16 Wilson, Alex SR-4 Mount Union 8:50.63 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  17 Johnson, Tyler FR-1 Calvin 8:50.95 # GVSU Bob Eubanks Open 01/13/17
  18 Kellogg, Ian SO-2 Otterbein 8:53.00 Otterbein University Home Indoor Meet 01/14/17
  19 Nowicki, Zachary SR-4 Calvin 8:53.23 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  20 Baker, Bruce JR-3 Olivet 8:53.58 Hillsdale "Wide-Track" Classic 02/03/17
  21 Gardner, Wyatt FR-1 Otterbein 8:53.62 Otterbein University Home Indoor Meet 01/14/17
  22 Christian, Paul SO-2 DePauw 8:53.68 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  23 Thompson, Jacob FR-1 Otterbein 8:53.89 Otterbein University Home Indoor Meet 01/14/17
  24 Neura, Austin SO-2 Heidelberg 8:54.43 OAC North Split Meet 01/21/17
  25 Roshon, Zach JR-3 Case Western 8:54.79 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  26 Hill, Matt JR-3 Rose-Hulman 8:55.12 Terre Haute Double Dual Meet 01/13/17
  27 Morrison, Julian SR-4 Hope 8:56.42 2017 Windy City Rumble 02/03/17
  28 De Jong, Mark JR-3 Calvin 8:56.89 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  28 Monahan, Kyle SO-2 John Carroll 8:56.89 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  30 Boyd, Samuel JR-3 Ohio Northern 8:57.46 OAC North Split Meet 01/21/17
  31 Penk, Gabriel SR-4 Earlham 8:57.91 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  31 Gordon, Cully SR-4 Ohio Northern 8:57.91 OAC North Split Meet 01/21/17
  33 Henthorn, Sam FR-1 Wabash 8:57.93 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  34 Pederson, Benjamin JR-3 Hope 8:58.36 2017 Windy City Rumble 02/03/17
  35 Weekley, James FR-1 Albion 8:58.77 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  36 Milovich, Evan JR-3 Baldwin Wallace 8:58.78 Hillsdale "Wide-Track" Classic 02/03/17
  37 Phillips, Jonathan SO-2 Trine 8:58.83 IWU Midwest Classic 02/04/17
  38 Batt, Zach SO-2 DePauw 8:58.98 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  39 Kuntz, Isaac JR-3 Heidelberg 8:59.52 Joe Banks Invitational 02/04/17
  40 Sopchak, Adam JR-3 Mount Union 9:00.34 OAC North Split Meet 01/21/17
  41 Bill, Andrew FR-1 Albion 9:00.43 # GVSU Open 01/20/17
  42 Borger, Bobby JR-3 Ohio Northern 9:01.11 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  43 Horton, Nick JR-3 Ohio Wesleyan 9:01.17 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  44 Boelens, Matt JR-3 Calvin 9:01.32 # GVSU Tune Up 02/17/17
  45 Jansen, Jacob JR-3 Hope 9:01.36 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  46 Wuest, Kevin SO-2 Rose-Hulman 9:01.37 Terre Haute Double Dual Meet 01/13/17
  47 Dearing, Walt JR-3 Rose-Hulman 9:01.38 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  48 Martin, Cole FR-1 DePauw 9:01.87 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  49 Tincher, Aaron JR-3 Wabash 9:01.93 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  50 Plantinga, Matthew SR-4 Calvin 9:02.22 # GVSU Bob Eubanks Open 01/13/17

3000m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Lamb, Claire SO-2 Otterbein 9:46.76 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  2 Herrmann, Erin SR-4 Hope 9:49.45 # GVSU Holiday Open 12/02/16
  3 Sandvik, Heather SO-2 Otterbein 9:54.43 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  4 Arnold, Kaitlyn SR-4 Alma 9:55.16 # GVSU Open 01/20/17
  5 Fowler, Sarah SR-4 Ohio Wesleyan 9:57.90 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  6 Guillaume, Sarah Jane SR-4 Allegheny 10:15.57 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Monnett, Claudia SR-4 DePauw 10:16.87 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Brennan, Kelly FR-1 Baldwin Wallace 10:21.15 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  9 Halsten, Linnea SO-2 Oberlin 10:25.22 Spartan Holiday Lid Lifter 12/03/16
  10 Forner, Emily SO-2 Allegheny 10:25.28 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  11 Hamilton, Emily SO-2 Hope 10:25.94 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Patrick, Monica SR-4 Allegheny 10:26.05 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Hevener, Sarah SO-2 Allegheny 10:27.15 North Coast AC Championships 03/03/17
  14 Reigle, Hilary SO-2 Mount Union 10:28.99 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  15 Lowe, Avery SO-2 Hope 10:31.58 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  16 Diekema, Katherine SO-2 Calvin 10:32.38 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  17 Shaw, Jessica SR-4 Albion 10:33.26 # GVSU Open 01/20/17
  18 Pendola, Bella FR-1 Baldwin Wallace 10:33.99 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Baumann, Ashlie SO-2 Ohio Northern 10:35.45 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  20 Poullet, Julissa SR-4 Otterbein 10:36.06 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  21 Fash, Anna SO-2 Denison 10:37.02 North Coast AC Championships 03/03/17
  22 Schillero, Cassie JR-3 John Carroll 10:37.95 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  23 Vance, Katie JR-3 Mount Union 10:38.92 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  24 Strohbehn, Lauren SR-4 Calvin 10:40.50 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 Crook, Marija FR-1 Oberlin 10:40.63 Dan Kinsey Invitational 02/03/17
  26 Joosse, Emily SR-4 Hope 10:40.72 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  27 Koetje, Michelle FR-1 Calvin 10:40.74 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  28 Binfet, Kyla JR-3 Trine 10:41.12 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  29 Modrzynski, Paschasia SR-4 John Carroll 10:41.22 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  30 Van Spronsen, Chelse JR-3 Alma 10:41.28 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  31 Fobes, Julie SR-4 Muskingum 10:41.42 OAC South Split Meet 01/20/17
  32 Harber, Tiffany SR-4 Manchester 10:41.84 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  33 Snyder, Allison JR-3 Albion 10:43.47 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  34 Curley, Emily SR-4 Oberlin 10:45.86 Dan Kinsey Invitational 02/03/17
  35 Lundberg, Kristen FR-1 Calvin 10:46.15 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  36 Serletti, Tate FR-1 Kenyon 10:46.64 North Coast AC Championships 03/03/17
  37 Kiley, Erin JR-3 John Carroll 10:47.58 OAC North Split Meet 01/21/17
  38 Winter, Alex SR-4 Otterbein 10:47.78 Findlay Meet for Everyone! 02/17/17
  39 Bahel, Alyssa SO-2 Denison 10:48.32 North Coast AC Championships 03/03/17
  40 Ortiz, Kelsey SR-4 Trine 10:50.18 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  41 Thompson, Haley FR-1 DePauw 10:51.31 North Coast AC Championships 03/03/17
  42 Gaffner, Hope SR-4 Calvin 10:51.75 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  43 O'Connor, Erin FR-1 Denison 10:52.26 North Coast AC Championships 03/03/17
  44 Wilson, Rheanna JR-3 Ohio Wesleyan 10:52.89 North Coast AC Championships 03/03/17
  45 Schilling, Zoe FR-1 Ohio Northern 10:53.68 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  46 Jordan, Mariah SR-4 Manchester 10:53.84 Terre Haute Double Dual Meet 01/13/17
  47 Frazee, Alissa JR-3 Hope 10:54.48 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  48 Piekarski, Lacie SO-2 Trine 10:54.49 Sean Brady Conditioner 12/03/16
  49 Ludwig, Andrea SO-2 Kenyon 10:57.60 North Coast AC Championships 03/03/17
  50 Judd, Kira SO-2 Otterbein 10:58.29 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17

5000m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Cheung, Dan SR-4 Allegheny 14:35.76 North Coast AC Championships 03/03/17
  2 Kramer, Jordan SR-4 Calvin 14:37.08 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  3 Philipose, Andrew JR-3 Calvin 14:39.16 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  4 Wilson, Alex SR-4 Mount Union 14:55.06 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  5 Morrison, Julian SR-4 Hope 14:56.55 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  6 Patacsil, Domnic SO-2 Wabash 15:00.25 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Merriman, Sam JR-3 Case Western 15:01.43 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Andrews, Matt JR-3 John Carroll 15:02.02 # YSU National Invite 02/03/17
  9 Gudeman, Alex SR-4 Manchester 15:08.77 Pointer Final Qualifier 03/04/17
  10 Van Haitsma, Nathan SR-4 Calvin 15:09.15 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  11 Schalois, Kase SR-4 Ohio Northern 15:09.50 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  12 Rylaarsdam, Andrew SR-4 Calvin 15:11.84 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  13 Borger, Bobby JR-3 Ohio Northern 15:12.47 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  14 Johnson, Tyler FR-1 Calvin 15:12.87 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  15 Sopchak, Adam JR-3 Mount Union 15:13.19 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  16 Bill, Andrew FR-1 Albion 15:16.16 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  17 Koeman, Jamison SO-2 Calvin 15:18.84 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  18 Nowicki, Zachary SR-4 Calvin 15:20.07 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  19 Gordon, Cully SR-4 Ohio Northern 15:20.60 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  20 Smith, Carter JR-3 Allegheny 15:21.55 North Coast AC Championships 03/03/17
  21 Neura, Austin SO-2 Heidelberg 15:21.92 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  22 Roshon, Zach JR-3 Case Western 15:22.03 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  23 Myers, Preston FR-1 Mount Union 15:22.35 Mount Union Wuske Invitational 02/04/17
  24 Monahan, Kyle SO-2 John Carroll 15:25.12 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  25 Hill, Matt JR-3 Rose-Hulman 15:25.15 '17 Engineer Invitational 01/28/17
  26 Christian, Paul SO-2 DePauw 15:26.96 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  27 Schaaf, Adam SR-4 Trine 15:27.28 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  28 Gardner, Wyatt FR-1 Otterbein 15:27.98 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  29 Rodeheffer, Charles SO-2 Wittenberg 15:28.09 North Coast AC Championships 03/03/17
  30 Anspaugh, Alton JR-3 Rose-Hulman 15:28.82 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  31 De Jong, Mark JR-3 Calvin 15:28.94 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  32 Thompson, Jacob FR-1 Otterbein 15:29.00 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  33 Schulze, Spencer SO-2 Ohio Northern 15:30.78 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  34 Milovich, Evan JR-3 Baldwin Wallace 15:31.40 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  35 Kirts, John FR-1 Wabash 15:31.65 North Coast AC Championships 03/03/17
  36 Kuntz, Isaac JR-3 Heidelberg 15:33.76 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  37 Wuest, Kevin SO-2 Rose-Hulman 15:34.33 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  38 Hedrick, Jacob SO-2 Hanover 15:37.17 Indianapolis Tom Hathaway Distance Classic 01/27/17
  39 Horton, Nick JR-3 Ohio Wesleyan 15:37.43 North Coast AC Championships 03/03/17
  40 Wilson, Isaac FR-1 Baldwin Wallace 15:38.51 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  41 Rector, Joe JR-3 Hanover 15:38.76 Indianapolis Tom Hathaway Distance Classic 01/27/17
  42 Boelens, Matt JR-3 Calvin 15:39.11 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  43 Munz, Kyle FR-1 DePauw 15:40.08 North Coast AC Championships 03/03/17
  44 Tincher, Aaron JR-3 Wabash 15:42.05 '17 Engineer Invitational 01/28/17
  45 Hohlman, Robert SR-4 Calvin 15:42.13 # GVSU Mike Lints Alumni Open 01/28/17
  46 Wittland, Andrew SO-2 Albion 15:42.50 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  47 Martin, Ross JR-3 John Carroll 15:43.78 # SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  48 Plantinga, Matthew SR-4 Calvin 15:44.36 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  49 Collins, Eric SR-4 Ohio Northern 15:46.65 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  50 Pettinga, Jacob FR-1 Calvin 15:46.73 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17

5000m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Fowler, Sarah SR-4 Ohio Wesleyan 16:54.38 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Monnett, Claudia SR-4 DePauw 17:36.32 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  3 Arnold, Kaitlyn SR-4 Alma 17:39.56 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  4 Shaw, Jessica SR-4 Albion 17:48.83 # GVSU Holiday Open 12/02/16
  5 Halsten, Linnea SO-2 Oberlin 17:50.76 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Guillaume, Sarah Jane SR-4 Allegheny 17:57.46 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Kiley, Erin JR-3 John Carroll 17:59.21 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  8 Jordan, Mariah SR-4 Manchester 17:59.35 Pointer Final Qualifier 03/04/17
  9 Strohbehn, Lauren SR-4 Calvin 17:59.76 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  10 Hevener, Sarah SO-2 Allegheny 18:04.46 North Coast AC Championships 03/03/17
  11 Patrick, Monica SR-4 Allegheny 18:05.49 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Joosse, Emily SR-4 Hope 18:11.54 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  13 Harber, Tiffany SR-4 Manchester 18:14.61 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  14 Gaines, Jessica SR-4 Hope 18:21.32 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  15 Fobes, Julie SR-4 Muskingum 18:21.87 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  16 Baumann, Ashlie SO-2 Ohio Northern 18:26.63 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  17 Kulpins, Danielle JR-3 Case Western 18:28.69 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  18 Gaffner, Hope SR-4 Calvin 18:28.90 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  19 Lowe, Avery SO-2 Hope 18:29.02 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  20 Lundberg, Kristen FR-1 Calvin 18:30.80 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  21 Pendola, Bella FR-1 Baldwin Wallace 18:31.45 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  22 Ortiz, Kelsey SR-4 Trine 18:32.31 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  23 Fash, Anna SO-2 Denison 18:33.06 North Coast AC Championships 03/03/17
  24 Bahel, Alyssa SO-2 Denison 18:38.75 North Coast AC Championships 03/03/17
  25 Winter, Alex SR-4 Otterbein 18:39.13 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  26 Schillero, Cassie JR-3 John Carroll 18:41.88 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  27 Snyder, Allison JR-3 Albion 18:43.13 # GVSU Big Meet Invite (Friday) 02/10/17
  28 Reigle, Hannah SO-2 Mount Union 18:43.58 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  29 Modrzynski, Paschasia SR-4 John Carroll 18:43.74 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  30 LoChirco, Vanessa SO-2 Oberlin 18:49.36 North Coast AC Championships 03/03/17
  31 Gornik, Lauren JR-3 John Carroll 18:51.47 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  32 Admiraal, Johanna FR-1 Calvin 18:53.81 # Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  33 Laveson, Rachel JR-3 Case Western 18:54.28 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  34 Lathrop, Kierra SR-4 Otterbein 18:54.38 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  35 Blaisdell, Camille JR-3 Rose-Hulman 18:55.85 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  36 Blum, Dani SR-4 Heidelberg 18:56.48 Joe Banks Invitational 02/04/17
  37 Mollenkopf, Harlee SR-4 Kenyon 18:56.76 Bob Shannon Invitational 02/04/17
  38 Currey, Allison FR-1 Otterbein 18:57.72 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  39 Miller, Lois SR-4 DePauw 18:58.27 North Coast AC Championships 03/03/17
  40 Harrigan, Quinn SO-2 Kenyon 18:58.56 North Coast AC Championships 03/03/17
  41 Croft, Catherine SO-2 Calvin 18:58.70 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  42 Beardsley, Ellis SR-4 Mount Union 18:58.91 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  43 Piekarski, Lacie SO-2 Trine 19:00.02 Don & Riley Zimmer Indoor Classic 01/27/17
  44 Sinnaeve, Leaha SO-2 Albion 19:00.63 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  45 Westhoven, Hannah JR-3 Capital 19:02.36 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  46 Garn, Hannah JR-3 Alma 19:02.57 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  47 Myers, Kristina SO-2 Ohio Northern 19:03.18 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  48 Urso, Sarah JR-3 Oberlin 19:04.73 2017 BW Mid-February Meet 02/10/17
  49 Conley, Becca SR-4 DePauw 19:04.77 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  50 Wesco, Meredith SR-4 Otterbein 19:08.00 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17

60H (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Troyer, Connor FR-1 Mount Union 8.07 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  2 Plant, Mason FR-1 Mount Union 8.12 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  3 Davis, Jordan SO-2 Adrian 8.21 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  4 Shade, Brandon SO-2 Otterbein 8.27(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  5 Jones, RaShawn FR-1 Wabash 8.28 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Jean Claude, Jephte SO-2 Albion 8.29 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  7 Abduljelil, Ifa SR-4 Ohio Wesleyan 8.30 North Coast AC Championships 03/03/17
  8 Bollan, Mat FR-1 Trine 8.36 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  9 Klopfenstein, Eric FR-1 Marietta 8.37(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  10 Annorat, Richard SO-2 Albion 8.40 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  11 Gittins, Tyler SR-4 Wittenberg 8.44 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Mallory, Derek SR-4 Anderson (Ind.) 8.47 Indianapolis Season Opener 12/03/16
  12 Francis, Jermaine FR-1 Mount Union 8.47 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  14 Burnam, Pierce JR-3 Wilmington (Ohio) 8.48 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  15 Broomfield, Quinton SO-2 Ohio Wesleyan 8.50 North Coast AC Championships 03/03/17
  16 Mlack, Grant JR-3 Case Western 8.51 Battle for the Obelisk 01/28/17
  17 Burnam, Miles SO-2 Otterbein 8.52 Tiffin University Alumni Open 12/03/16
  17 Farnbauch, Kyle SO-2 Wittenberg 8.52 North Coast AC Championships 03/03/17
  19 Burton, Satchel FR-1 Wabash 8.53 North Coast AC Championships 03/03/17
  20 Newman, Nate JR-3 Ohio Wesleyan 8.54 North Coast AC Championships 03/03/17
  20 O'Neal, Marcus FR-1 Wittenberg 8.54 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  22 Sullins, Darrell SO-2 Mount Union 8.55(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  23 Morris, Michael Jordan SO-2 Otterbein 8.61 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  24 Rohrer, Chase JR-3 Calvin 8.66 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 Seward, Cole SR-4 Wabash 8.67 North Coast AC Championships 03/03/17
  26 Reed, Isaac SO-2 Denison 8.72 Kenyon Classic 02/18/17
  27 Dotlich, Johnny JR-3 Wabash 8.75 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  28 Stienke, Matt FR-1 Franklin 8.76 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  28 Ruffini, Brian FR-1 Ohio Northern 8.76(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  30 Becker, Robby FR-1 Baldwin Wallace 8.78(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  31 Iannetta, John SO-2 John Carroll 8.79(55) 2017 Greater CLE Championships 02/17/17
  32 Briggs, Darrell JR-3 Muskingum 8.80(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  33 Boeres, Andrew FR-1 Wittenberg 8.82 Mount Union Toy Drive Invitational - College Only 12/03/16
  34 Koch, Aaron FR-1 Wilmington (Ohio) 8.84 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  34 Dennis, Jordan SO-2 Wooster 8.84 Kenyon Classic 02/18/17
  36 Boehler, Ren JR-3 Heidelberg 8.86 Tiffin University Alumni Open 12/03/16
  36 Jones, Anthony SO-2 Marietta 8.86(55) Marietta Open 01/13/17
  36 Orr, Colton JR-3 Kenyon 8.86 North Coast AC Championships 03/03/17
  39 Schulthies, Lucas SR-4 Rose-Hulman 8.88 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  40 McCormick, Tyler FR-1 Rose-Hulman 8.89 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  41 Stewart, Cameron SR-4 DePauw 8.90 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  42 Febus, Cwinn FR-1 Otterbein 8.91 Findlay Meet for Everyone! 02/17/17
  43 Oddo, Dominic FR-1 Case Western 8.92(55) 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  43 Knezovich, Kyle JR-3 Bluffton 8.92 Tiffin Dragon Open 01/21/17
  43 Blanford, Michael FR-1 Spalding 8.92 DePauw Indoor Classic 02/18/17
  46 Williams, Alex SO-2 Calvin 8.93 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  47 Stout, Jeremiah JR-3 Calvin 8.95 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  47 Wildenhaus, Jacob FR-1 Alma 8.95 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  49 Copley, Brandon FR-1 Capital 8.96(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  49 Crosby, Jordan SR-4 Manchester 8.96 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17

60H (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Fender, Jordin SR-4 Transylvania 8.66 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Gast, Allie SR-4 Ohio Northern 8.93 Oiler Opener 12/09/16
  3 Dyksen, Jenna JR-3 Calvin 9.00 Grand Rapids Hall of Fame Track & Field Classic 02/03/17
  4 Balzer, Amanda SR-4 Allegheny 9.06 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  5 Armstrong, Lyndsey SR-4 Baldwin Wallace 9.21(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  6 Morrison, Angela SR-4 Albion 9.22 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  7 Smith, Takiyah SR-4 Adrian 9.24 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Gedeon, Debie SO-2 Rose-Hulman 9.26 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  9 Valachovic, Tori FR-1 Allegheny 9.36 North Coast AC Championships 03/03/17
  10 Acevedo, Alyssa SO-2 Ohio Wesleyan 9.37 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  11 Stevens, Olivia SR-4 Wittenberg 9.41 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  12 Peterson, Maicey SR-4 Albion 9.43 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  13 Martinko, Sara SR-4 John Carroll 9.45 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  14 Carman, Rebecca SR-4 Ohio Northern 9.51 OAC North Split Meet 01/21/17
  14 Hubbard, Savannah SR-4 Hanover 9.51 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  16 Steinmetz, Kelsie JR-3 Ohio Wesleyan 9.52 North Coast AC Championships 03/03/17
  17 Szalay, Taryn SR-4 Wooster 9.53 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 Howard, Aamirah FR-1 Mount Union 9.55 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  18 Webster, Carolyn SO-2 Wooster 9.55 North Coast AC Championships 03/03/17
  20 Newman, Olivia SO-2 Case Western 9.57 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  21 London, Lauren SO-2 Rose-Hulman 9.59 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  22 Van Eck, Bethany JR-3 Calvin 9.67 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  23 Burke, Emma FR-1 Wilmington (Ohio) 9.69 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  24 Rich, Alison JR-3 Hope 9.70 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  25 McIntosh, Melinda FR-1 Ohio Northern 9.71 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  26 Smith, T'ana SO-2 Albion 9.75 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  26 Campbell, Emily SO-2 Adrian 9.75 Tiffin Dragon Invite 02/11/17
  26 Kring, Devin FR-1 Mount Union 9.75(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  29 Quinter, Olivia FR-1 Capital 9.76 Rick Meindl Last Call Invite 02/18/17
  29 Van Lenten, Erin SO-2 Calvin 9.76 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  31 Rossi, Annie FR-1 Mount Union 9.82 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  32 Kring, Taylor SR-4 Mount Union 9.84 SPIRE Midwest Indoor T&F Open 01/27/17
  33 Beasley, Kara FR-1 Hanover 9.86 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  34 Piazza, Antonia FR-1 John Carroll 9.87(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  34 Tokarsky, Leah FR-1 Mount Union 9.87 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  36 Mayes, Niamani SO-2 Capital 9.88 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  36 Wolters, Alyssa SO-2 Calvin 9.88 Carnegie Mellon Invitational 01/21/17
  36 Bowling, Kelsey SO-2 Franklin 9.88 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  36 Kee, Olivia SO-2 Transylvania 9.88 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  40 McCluer, Sydney SO-2 Ohio Northern 9.90 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  40 Brown, Emily JR-3 Ohio Wesleyan 9.90 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  42 Tomczak, Bryn FR-1 Denison 9.91 North Coast AC Championships 03/03/17
  43 Schultz, Sierra SR-4 Hope 9.94 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  44 Nix, Jessica JR-3 Denison 9.95 North Coast AC Championships 03/03/17
  45 Witt, Michelle FR-1 Hanover 10.02 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  46 Holowecky, Rachel SR-4 Baldwin Wallace 10.07(55) Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  46 Ellyson, Emily FR-1 Muskingum 10.07 Mount Union Raider Tune-Up 02/18/17
  48 Schwarzbek, Allison FR-1 Heidelberg 10.08 Joe Banks Invitational 02/04/17
  49 Robinson, Summer FR-1 Wooster 10.11 North Coast AC Championships 03/03/17
  49 Orth, Madison SO-2 Calvin 10.11 GVSU Tune Up 02/17/17

4 x 400 Relay (Men)

Rank Team Time Meet Meet Date
  1 Mount Union 3:16.97 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships 03/10/17
  2 Calvin 3:22.54 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  3 Case Western 3:22.56 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  4 Otterbein 3:23.89 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  5 Wabash 3:24.30 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Wittenberg 3:24.84 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Trine 3:24.96 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 DePauw 3:25.18 North Coast AC Championships 03/03/17
  9 Rose-Hulman 3:26.07 '17 Engineer Invitational 01/28/17
  10 John Carroll 3:27.50 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  11 Heidelberg 3:28.11 Defiance College Invitational 01/28/17
  12 Bluffton 3:28.75 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  13 Ohio Wesleyan 3:28.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  14 Ohio Northern 3:29.10 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  15 Adrian 3:29.21 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  16 Hope 3:29.26 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  17 Oberlin 3:29.98 North Coast AC Championships 03/03/17
  18 Denison 3:31.06 North Coast AC Championships 03/03/17
  19 Wilmington (Ohio) 3:31.17 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  20 Capital 3:31.79 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  21 Baldwin Wallace 3:32.91 OAC North Split Meet 01/21/17
  22 Kenyon 3:33.20 Kenyon Classic 02/18/17
  23 Anderson (Ind.) 3:33.73 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  24 Hanover 3:34.31 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  25 Wooster 3:35.60 North Coast AC Championships 03/03/17
  26 Albion 3:35.75 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  27 Franklin 3:35.87 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  28 Alma 3:36.97 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  29 Allegheny 3:37.27 Tiffin Dragon Invite 02/11/17
  30 Mount St. Joseph 3:37.37 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  31 Muskingum 3:38.46 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  32 Olivet 3:41.27 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  33 Transylvania 3:42.85 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  34 Marietta 3:45.32 Marietta First Glimpse 12/10/16
  35 Manchester 3:46.20 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  36 Spalding 3:46.77 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  37 Earlham 3:53.06 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17

4 x 400 Relay (Women)

Rank Team Time Meet Meet Date
  1 Ohio Northern 3:58.15 Ohio State College/University Tune-up Invitational 02/17/17
  2 John Carroll 4:01.62 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  3 Mount Union 4:03.19 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  4 Allegheny 4:03.71 North Coast AC Championships 03/03/17
  5 Wittenberg 4:04.03 North Coast AC Championships 03/03/17
  6 Oberlin 4:04.68 North Coast AC Championships 03/03/17
  7 Case Western 4:05.56 2017 UAA Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  8 Ohio Wesleyan 4:06.45 North Coast AC Championships 03/03/17
  9 Trine 4:07.20 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  10 Capital 4:07.93 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  11 Hope 4:08.09 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  12 Otterbein 4:08.55 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  13 Heidelberg 4:08.82 Joe Banks Invitational 02/04/17
  14 Adrian 4:09.28 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  15 Wooster 4:10.55 North Coast AC Championships 03/03/17
  16 Hanover 4:12.35 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  17 Rose-Hulman 4:13.59 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  18 Baldwin Wallace 4:15.86 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  19 Albion 4:16.91 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  20 Denison 4:17.17 North Coast AC Championships 03/03/17
  21 Calvin 4:17.29 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  22 Manchester 4:17.94 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  23 Olivet 4:22.56 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  24 Anderson (Ind.) 4:23.74 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  25 Franklin 4:23.88 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  26 Alma 4:24.11 AQ Little Meet 02/10/17
  27 DePauw 4:25.67 North Coast AC Championships 03/03/17
  28 Wilmington (Ohio) 4:26.65 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  29 Mount St. Joseph 4:29.86 Anderson University Indoor Invite 02/04/17
  30 Kenyon 4:31.63 Kenyon Classic 02/18/17
  31 Transylvania 4:32.33 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  32 Defiance 4:36.55 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  33 Earlham 4:36.68 '17 Friday Night Invitational 01/20/17
  34 Bluffton 4:40.45 Northwest Ohio Invitational 01/13/17

Distance Medley (Men)

Rank Team Time Meet Meet Date
  1 Case Western 10:24.04 Polar Bear Final Qualifier and Multi 03/03/17
  2 Rose-Hulman 10:25.56 DePauw Indoor Invitational 02/11/17
  3 Ohio Northern 10:26.26 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  4 DePauw 10:27.45 North Coast AC Championships 03/03/17
  5 Otterbein 10:27.98 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  6 Hope 10:28.24 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  7 John Carroll 10:29.89 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  8 Allegheny 10:30.07 North Coast AC Championships 03/03/17
  9 Calvin 10:30.89 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  10 Wabash 10:32.75 North Coast AC Championships 03/03/17
  11 Wooster 10:33.27 North Coast AC Championships 03/03/17
  12 Denison 10:35.87 North Coast AC Championships 03/03/17
  13 Mount Union 10:36.56 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  14 Ohio Wesleyan 10:43.45 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  15 Oberlin 10:45.63 North Coast AC Championships 03/03/17
  16 Heidelberg 10:50.70 OAC North Split Meet 01/21/17
  17 Hanover 10:50.93 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  18 Franklin 10:51.91 DePauw Tiger Small College Indoor Invitational 02/03/17
  19 Capital 10:52.30 OAC South Split Meet 01/20/17
  20 Trine 10:52.99 Keith Turner Alumni Open 01/21/17
  21 Bluffton 10:53.58 Joe Banks Invitational 02/04/17
  22 Baldwin Wallace 10:55.90 OAC North Split Meet 01/21/17
  23 Adrian 10:56.30 Joe Banks Invitational 02/04/17
  24 Kenyon 10:57.13 Bob Shannon Invitational 02/04/17
  25 Wittenberg 10:57.16 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships 02/11/17
  26 Anderson (Ind.) 10:59.90 Anderson (IN) Fred Wilt Invitational 02/25/17
  27 Alma 11:05.87 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  28 Muskingum 11:10.93 Ohio Athletic Conference Indoor Championships 02/24/17
  29 Wilmington (Ohio) 11:13.86 Cedarville Collegiate Indoor Invite 01/27/17
  30 Olivet 11:24.49 MIAA (DIII) Indoor Track & Field Championships 02/25/17
  31 Manchester 11:29.91 Keith Turner Alumni Open 01/21/17
  32 Defiance 11:56.53 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  33 Earlham 12:08.48 HCAC Indoor Track and Field Championships 02/18/17
  34 Mount St. Joseph 13:00.76 Jessica Starks Open 01/28/17