December 4, 2021
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
|
Timing: Lancer Timing Services
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Annie Rodenfels   Unattached 15:08.80
2 Whittni Orton-Morgan   Unattached 15:09.47
3 Courtney Wayment SR-4 BYU 15:15.46
4 Kelsey Chmiel JR-3 NC State 15:27.36
5 Maddy Denner JR-3 Notre Dame 15:27.96
6 Adva Cohen SR-4 New Mexico 15:33.00
7 Alexandra Hays JR-3 NC State 15:33.84
8 Kayley DeLay SR-4 Yale 15:36.66
9 Lauren Ryan JR-3 Florida State 15:40.40
10 Emma Heckel FR-1 New Mexico 15:41.07
11 Gracelyn Larkin SO-2 New Mexico 15:41.17
12 Hannah Miller   UNAT-New Mexico 15:41.28
13 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 15:42.73
14 Joyce Kimeli SR-4 Auburn 15:43.39
15 Emily Mackay SR-4 Binghamton 15:44.93
16 Lauren Bailey SR-4 Notre Dame 15:45.30
17 Katie Izzo   Unattached 15:47.74
18 Maggie Donahue FR-1 Georgetown 15:49.39
19 Katie Camarena SR-4 Portland State 15:51.49
20 Aubrey Frentheway JR-3 BYU 15:52.11
21 Maria Coffin SR-4 Providence 15:55.43
22 Anna Pataki SR-4 Portland 15:55.65
23 Summer Allen SR-4 Weber State 15:56.45
24 Billie Hatch JR-3 Weber State 15:57.85
25 Abbe Goldstein   Unattached 16:00.62
26 Andrea Modin Engesæth FR-1 New Mexico 16:00.99
27 Savannah Shaw SO-2 NC State 16:06.16
28 Rachel Hyland   BAA 16:06.42
29 Alexandra Lucki   Toronto West Athletics 16:08.26
30 Amelia Mazza-Downie SO-2 New Mexico 16:08.70
31 McKenna Lee JR-3 BYU 16:11.94
32 Melissa Lodge Senior Rhode Island Track Club 16:15.36
33 Heather Holt JR-3 NC State 16:20.91
34 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 16:23.46
35 Stefanie Parsons SR-4 New Mexico 16:25.51
36 Annamaria Kostarellis JR-3 New Mexico 16:34.89
37 Gionna Quarzo FR-1 NC State 16:36.23
38 Tina Capparell JR-3 Delaware 16:38.60
39 Samree Dishon FR-1 New Mexico 16:39.05
40 Juanita Johnson JR-3 New Mexico 16:43.90
41 Olivia Lomascolo SO-2 Siena 16:46.93
42 Hannah Brookover SR-4 High Point 16:48.48
43 Susanna Weir SR-4 Delaware 16:49.62
44 Abigail Hassman SO-2 Northeastern 16:53.42
45 Toni Moore SR-4 Lee (Tenn.) 16:57.03
46 Meredith Bloss SO-2 Claremont-Mudd-Scripps 16:59.41
47 Emily Lane SR-4 Syracuse 17:00.45
48 Azza Borovicka-Swanson SO-2 Northeastern 17:03.46
49 Hayley Collins SR-4 Marist 17:08.08
50 Lindsey Ickes JR-3 High Point 17:09.37
51 Hannah Lindgren FR-1 Delaware 17:09.90
52 Julien Webster JR-3 Delaware 17:17.74
53 Hannah Rieders SR-4 Mount Holyoke 17:26.78
54 Keira Cohen FR-1 Siena 17:29.88
55 Lauren Selkin JR-3 Mount Holyoke 17:34.09
56 Roxanne Ramirez SR-4 Delaware 17:35.48
57 Madeline Rieders SR-4 Mount Holyoke 17:44.87
58 Janelle Solviletti   Battle Road Track Club 17:46.54
59 Abby Scott JR-3 Williams 17:50.45
60 Maddy Lawler SO-2 Williams 17:54.73
61 Anna Schaller JR-3 Northeastern 18:04.34
62 Charlotte Whitehurst   Big Blue Track Club 18:05.40
63 Caroline Kirby FR-1 Syracuse 18:33.04
64 Gwen Koziara FR-1 Suffolk 18:46.94
65 Samantha Molinari Senior Unattached 19:11.79
66 Hannah Brisson JR-3 Merrimack 19:16.54
67 Caroline Empey   Big Blue Track Club 19:19.26
68 Sarah Sandlow SO-2 Tufts 19:31.83
69 Sarah Tierney SR-4 Merrimack 19:33.70
70 Sophia Beland SO-2 Merrimack 20:36.97
71 Madison Cote SO-2 Merrimack 20:56.22
72 Molly Darfler-Sweeney SR-4 Merrimack 21:06.07
  Abbey Wheeler   Unattached DNF
  Anna Bennett   Unattached DNF
  Aleta Looker   Tracksmith Boston DNF
  Emma Saart   Boston Hares DNF
  Hannah Steelman SR-4 NC State DNF
  Elise Thorner SO-2 New Mexico DNF
  Dominique Clairmonte SR-4 NC State DNF
  Rylee Ducharme SR-4 Merrimack DNS
  Lainey Studebaker Senior Unattached DNS
  Katelyn Tuohy FR-1 NC State DNS
  Ella Whitman SO-2 Boston College DNS
  Sophie Murphy JR-3 Iona DNS
  Mariah Howlett SO-2 NC State DNS
  Danielle Page JR-3 Tufts DNS
  Lucia Kenig-Ziesler   Unattached DNS
  Meghan Davis SO-2 Tufts DNS
  Abby Taylor   CPTC-Tracksmith DNS
  Alicia Cutter   Greater Boston Track Club DNS
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Annie Rodenfels   Unattached 15:08.80
2 Whittni Orton-Morgan   Unattached 15:09.47
3 Courtney Wayment SR-4 BYU 15:15.46
4 Kelsey Chmiel JR-3 NC State 15:27.36
5 Maddy Denner JR-3 Notre Dame 15:27.96
6 Adva Cohen SR-4 New Mexico 15:33.00
7 Alexandra Hays JR-3 NC State 15:33.84
8 Kayley DeLay SR-4 Yale 15:36.66
9 Lauren Ryan JR-3 Florida State 15:40.40
10 Emma Heckel FR-1 New Mexico 15:41.07
11 Gracelyn Larkin SO-2 New Mexico 15:41.17
13 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 15:42.73
14 Joyce Kimeli SR-4 Auburn 15:43.39
17 Katie Izzo   Unattached 15:47.74
18 Maggie Donahue FR-1 Georgetown 15:49.39
20 Aubrey Frentheway JR-3 BYU 15:52.11
23 Summer Allen SR-4 Weber State 15:56.45
25 Abbe Goldstein   Unattached 16:00.62
27 Savannah Shaw SO-2 NC State 16:06.16
30 Amelia Mazza-Downie SO-2 New Mexico 16:08.70
  Hannah Steelman SR-4 NC State DNF
  Abbey Wheeler   Unattached DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Hannah Miller   UNAT-New Mexico 15:41.28
15 Emily Mackay SR-4 Binghamton 15:44.93
16 Lauren Bailey SR-4 Notre Dame 15:45.30
19 Katie Camarena SR-4 Portland State 15:51.49
21 Maria Coffin SR-4 Providence 15:55.43
22 Anna Pataki SR-4 Portland 15:55.65
24 Billie Hatch JR-3 Weber State 15:57.85
26 Andrea Modin Engesæth FR-1 New Mexico 16:00.99
29 Alexandra Lucki   Toronto West Athletics 16:08.26
31 McKenna Lee JR-3 BYU 16:11.94
33 Heather Holt JR-3 NC State 16:20.91
34 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 16:23.46
35 Stefanie Parsons SR-4 New Mexico 16:25.51
36 Annamaria Kostarellis JR-3 New Mexico 16:34.89
37 Gionna Quarzo FR-1 NC State 16:36.23
39 Samree Dishon FR-1 New Mexico 16:39.05
42 Hannah Brookover SR-4 High Point 16:48.48
  Dominique Clairmonte SR-4 NC State DNF
  Anna Bennett   Unattached DNF
  Sophie Murphy JR-3 Iona DNS
  Mariah Howlett SO-2 NC State DNS
  Katelyn Tuohy FR-1 NC State DNS
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
28 Rachel Hyland   BAA 16:06.42
32 Melissa Lodge Senior Rhode Island Track Club 16:15.36
38 Tina Capparell JR-3 Delaware 16:38.60
40 Juanita Johnson JR-3 New Mexico 16:43.90
41 Olivia Lomascolo SO-2 Siena 16:46.93
43 Susanna Weir SR-4 Delaware 16:49.62
44 Abigail Hassman SO-2 Northeastern 16:53.42
45 Toni Moore SR-4 Lee (Tenn.) 16:57.03
46 Meredith Bloss SO-2 Claremont-Mudd-Scripps 16:59.41
47 Emily Lane SR-4 Syracuse 17:00.45
48 Azza Borovicka-Swanson SO-2 Northeastern 17:03.46
49 Hayley Collins SR-4 Marist 17:08.08
50 Lindsey Ickes JR-3 High Point 17:09.37
51 Hannah Lindgren FR-1 Delaware 17:09.90
53 Hannah Rieders SR-4 Mount Holyoke 17:26.78
54 Keira Cohen FR-1 Siena 17:29.88
55 Lauren Selkin JR-3 Mount Holyoke 17:34.09
57 Madeline Rieders SR-4 Mount Holyoke 17:44.87
  Elise Thorner SO-2 New Mexico DNF
  Aleta Looker   Tracksmith Boston DNF
  Abby Taylor   CPTC-Tracksmith DNS
  Danielle Page JR-3 Tufts DNS
  Meghan Davis SO-2 Tufts DNS
  Ella Whitman SO-2 Boston College DNS
  Lainey Studebaker Senior Unattached DNS
Women's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
52 Julien Webster JR-3 Delaware 17:17.74
56 Roxanne Ramirez SR-4 Delaware 17:35.48
58 Janelle Solviletti   Battle Road Track Club 17:46.54
59 Abby Scott JR-3 Williams 17:50.45
60 Maddy Lawler SO-2 Williams 17:54.73
61 Anna Schaller JR-3 Northeastern 18:04.34
62 Charlotte Whitehurst   Big Blue Track Club 18:05.40
63 Caroline Kirby FR-1 Syracuse 18:33.04
64 Gwen Koziara FR-1 Suffolk 18:46.94
65 Samantha Molinari Senior Unattached 19:11.79
66 Hannah Brisson JR-3 Merrimack 19:16.54
67 Caroline Empey   Big Blue Track Club 19:19.26
68 Sarah Sandlow SO-2 Tufts 19:31.83
69 Sarah Tierney SR-4 Merrimack 19:33.70
70 Sophia Beland SO-2 Merrimack 20:36.97
71 Madison Cote SO-2 Merrimack 20:56.22
72 Molly Darfler-Sweeney SR-4 Merrimack 21:06.07
  Emma Saart   Boston Hares DNF
  Rylee Ducharme SR-4 Merrimack DNS
  Alicia Cutter   Greater Boston Track Club DNS
  Lucia Kenig-Ziesler   Unattached DNS