DIII Central Region Performance List

DISPLAYING

60 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Smith, Josh SO-2 Loras 6.87 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
2 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 6.89 Maverick Invitational Feb 21, 2020
3 Miller, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 6.90 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
4 Eben Ebai, Samuel FR-1 St. Scholastica 6.95 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
5 Mikel, Patrick SR-4 Loras 6.98 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Lumsden, Malcom SO-2 St. Scholastica 7.00 Minnesota Open Jan 11, 2020
7 Richter, Bryan SR-4 Carleton 7.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Douville, Eric SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.02 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 7.02 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 7.02 Darren Young Classic Feb 15, 2020
11 Harrington, Denison SR-4 Wartburg 7.03 Wartburg College Select Jan 31, 2020
11 Conneh, Varney FR-1 Augsburg 7.03 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
13 Lossow, Malachi JR-3 Bethel (Minn.) 7.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
13 Steed, Jeremiah JR-3 Dubuque 7.05 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
13 Fricke, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 7.05 Darren Young Classic Feb 15, 2020
16 Keller, Chase JR-3 Nebraska Wesleyan 7.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Koehler, Trent SR-4 Nebraska Wesleyan 7.09 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 7.10 Dubuque Championships Dec 7, 2019
18 Winter, Matt JR-3 Nebraska Wesleyan 7.10 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
20 Cushion-Lewis, Maurice SR-4 Dubuque 7.12 Dubuque Championships Dec 7, 2019
20 Asante-Apeatu, Nana Anim SR-4 Luther 7.12 Luther Invitational Feb 8, 2020
22 Keener, Kaleb SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.13 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
22 Nolan, Riley SO-2 Wartburg 7.13 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
24 Petron, Michael SO-2 St. Scholastica 7.14 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
24 Bell, Jaylen FR-1 Dubuque 7.14 Dubuque Championships Dec 7, 2019
26 Moore, Jaison FR-1 Augsburg 7.15 The Showcase Feb 14, 2020
26 Arthur, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 7.15 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
26 Bossou, Jonathan FR-1 Central College 7.15 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
29 Young, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 7.16 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
30 Morrison, Tyson SR-4 Loras 7.17 Dubuque Championships Dec 7, 2019
30 Porter, Antonio SO-2 Nebraska Wesleyan 7.17 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
32 Clintsman, Randall SR-4 St. John's (Minn.) 7.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Varney, Jackson SO-2 Coe 7.18 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
32 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 7.18 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
32 Klein, De'Andre SO-2 Loras 7.18 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Rogers , Ryan JR-3 Loras 7.19 Frigid Bee Invitational Dec 6, 2019
36 Whiting, Tom SR-4 Concordia-Moorhead 7.19 UND Tune-Up Feb 22, 2020
38 Elder, Tian SO-2 North Central (Minn.) 7.20 Hamster Invitational Feb 7, 2020
38 Grandgenett, Harrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.20 The Showcase Feb 14, 2020
38 Peters, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 7.20 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
38 Lewis, Kianee FR-1 Central College 7.20 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
42 Myles, Darrell JR-3 Northwestern (Minn.) 7.21 Hamster Invitational Feb 7, 2020
42 Boone, Matthew JR-3 Saint Mary's (Minn.) 7.21 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
42 Roberts, Xavier SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.21 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
45 Berkey, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 7.22 Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Peal, David SO-2 Gustavus Adolphus 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 Busby, Taron SO-2 Augsburg 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 Gannon, Nick JR-3 St. John's (Minn.) 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
49 Julkes, Willie SR-4 Concordia-Moorhead 7.25 UND Indoor Open Jan 30, 2020
49 Sylvester, Jackson FR-1 Buena Vista 7.25 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
49 Atikpohou, Kodjo FR-1 Nebraska Wesleyan 7.25 Darren Young Classic Feb 15, 2020
49 Hunt, Spencer FR-1 Buena Vista 7.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020

60 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 7.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Black, Terrianna SR-4 Loras 7.58 Spartan Invitational Feb 21, 2020
3 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 7.65 Spartan Invitational Feb 21, 2020
4 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 7.67 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
5 Ailes-Primes, Ya'Mia SO-2 Dubuque 7.74 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Olson, Taylan SO-2 Wartburg 7.79 Wartburg College Select Jan 31, 2020
7 Muhammad, Alanna SO-2 Wartburg 7.82 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
8 Moran, Maddie SO-2 Nebraska Wesleyan 7.83 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
9 Edwards , Marion SO-2 Loras 7.85 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
10 Berninghaus, Briana SR-4 Hamline 7.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Saner, Katie FR-1 Luther 7.94 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 7.96 Minnesota Open Jan 11, 2020
12 Funke, Morgan SO-2 Wartburg 7.96 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
15 Lambe, Stevie SO-2 Loras 7.97 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
16 Lambert, Zaria SR-4 Cornell College 7.98 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 7.99 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Johnston, Kylie JR-3 Buena Vista 8.00 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
18 Sidney, Mikala FR-1 Wartburg 8.00 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
20 Daniel, Alexandra SR-4 Nebraska Wesleyan 8.01 Fred Beile Classic Feb 7, 2020
20 Jordan, Alexis SO-2 Saint Mary's (Minn.) 8.01 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
22 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 8.04 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
23 Babalola, Jireh FR-1 Bethel (Minn.) 8.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Heinecke, Carlie FR-1 Concordia-Moorhead 8.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Pfadenhauer, Alyssa Loras 8.06 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
24 Bahl, Elayna SO-2 Loras 8.06 NCC Invite Feb 8, 2020
27 Olowu, Paige SO-2 Grinnell 8.07 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Alt, Alexis SR-4 Loras 8.08 Dubuque Championships Dec 7, 2019
29 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 8.09 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
30 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 8.10 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
31 Klausler, Sydney SO-2 Saint Mary's (Minn.) 8.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 McLoone, Delaney JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.12 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Bjustrom, Maggi SR-4 Wartburg 8.12 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
34 Skrove, Alyssa SR-4 Dubuque 8.14 Jack Jennett Open Jan 23, 2020
34 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 8.14 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
36 Woods, Allyson JR-3 Central College 8.15 Darren Young Classic Feb 15, 2020
36 Sellers, Larissa FR-1 Nebraska Wesleyan 8.15 2020 NWU Open Feb 21, 2020
38 Dolby, Maddy FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.16 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
38 Forrester, Holly JR-3 Central College 8.16 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
38 Boe, Essence FR-1 Hamline 8.16 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
41 Brown, Madison JR-3 St. Benedict 8.17 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
42 Chell, Claire SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.20 Minnesota Open Jan 11, 2020
42 Dalla Betta, Francesca SO-2 Grinnell 8.20 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
44 Ward, Cherisse SO-2 Wartburg 8.22 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
45 Menakaya, Chinasa SO-2 Coe 8.24 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
45 Anderson, Callie FR-1 Wartburg 8.24 Wartburg College Select Jan 31, 2020
45 Koranda, Shantel FR-1 Nebraska Wesleyan 8.24 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
48 Wille, Mary Kate FR-1 Dubuque 8.25 Sol Butler Classic Jan 18, 2020
49 Hays, Jade SO-2 Buena Vista 8.27 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
50 Zurbay, Megan JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.28 The Showcase Feb 14, 2020
50 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 8.28 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
50 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 8.28 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
50 Vance, Bailey JR-3 Loras 8.28 Spartan Invitational Feb 21, 2020
50 Kretlow, Steph SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.28 The Showcase Feb 14, 2020

200 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Mikel, Patrick SR-4 Loras 21.74 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
2 Smith, Josh SO-2 Loras 22.01 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
3 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 22.05 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020 +0.0
4 Douville, Eric SO-2 St. Thomas (Minn.) 22.06 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
5 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 22.09 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
6 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 22.28 Spartan Invitational Feb 21, 2020 +0.0
7 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 22.42 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
7 Rooney, Taylor JR-3 Gustavus Adolphus 22.42 Maverick Invitational Feb 21, 2020 +0.0
9 Wright, Cal SO-2 Concordia-Moorhead 22.48 Cobber Open Jan 25, 2020 +0.0
10 Sampson, Josh FR-1 Bethel (Minn.) 22.50 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
11 Steed, Jeremiah JR-3 Dubuque 22.58 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020 +0.0
11 Miller, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 22.58 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020 +0.0
11 Young, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 22.58 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
14 Lossow, Malachi JR-3 Bethel (Minn.) 22.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
15 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 22.61 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
16 Harrington, Denison SR-4 Wartburg 22.67 Wartburg College Select Jan 31, 2020 +0.0
17 Richter, Bryan SR-4 Carleton 22.70 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
18 Merical, Michael SR-4 Nebraska Wesleyan 22.74 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
19 Schwartz, Ben SR-4 Carleton 22.80 St. Olaf Tri Jan 17, 2020 +0.0
20 Morrison, Tyson SR-4 Loras 22.82 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
20 Kreidermacher, Matt SO-2 Luther 22.82 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
20 Roberts, Xavier SO-2 St. Thomas (Minn.) 22.82 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
23 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 22.85 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020 +0.0
24 Christenson, Ben SO-2 Nebraska Wesleyan 22.90 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020 +0.0
25 Smith, Joel SO-2 Bethel (Minn.) 22.91 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020 +0.0
26 Palmer, David SR-4 Macalester 22.94 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020 +0.0
27 Eben Ebai, Samuel FR-1 St. Scholastica 22.95 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020 +0.0
28 Erickson, Isaac SR-4 Bethel (Minn.) 22.97 St. Olaf Quad Jan 24, 2020 +0.0
29 Fricke, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 22.98 Darren Young Classic Feb 15, 2020 +0.0
30 Arps, Lucas FR-1 Nebraska Wesleyan 23.01 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020 +0.0
31 Tryon, Carter SO-2 Central College 23.02 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
32 Nolan, Riley SO-2 Wartburg 23.05 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
32 Sealock, Tyler SO-2 Bethel (Minn.) 23.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
34 Schuller, Colin SO-2 Concordia-Moorhead 23.16 Bison Open Feb 7, 2020 +0.0
35 Street, DaMon FR-1 Dubuque 23.17 Spartan Invitational Feb 21, 2020 +0.0
35 Lumsden, Malcom SO-2 St. Scholastica 23.17 Twin Ports Invite Jan 18, 2020 +0.0
37 Boone, Matthew JR-3 Saint Mary's (Minn.) 23.19 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
37 Micke, Jadon FR-1 Buena Vista 23.19 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020 +0.0
37 Lewis, Kianee FR-1 Central College 23.19 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
40 Loverude, Brandon JR-3 Bethel (Minn.) 23.20 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020 +0.0
41 Prater, Joshua SR-4 St. Thomas (Minn.) 23.22 Minnesota Open Jan 11, 2020 +0.0
42 Shimon, Lennon SO-2 Wis.-Superior 23.23 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020 +0.0
42 Dickinson, Kyle SO-2 Nebraska Wesleyan 23.23 # 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020 +0.0
44 Rigdon, Caleb JR-3 Coe 23.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
44 Braun, Jared FR-1 Wartburg 23.25 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020 +0.0
46 Collison, Omavi SO-2 St. John's (Minn.) 23.26 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020 +0.0
47 Fitch, Kellen JR-3 Simpson (Iowa) 23.27 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
48 Arthur, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 23.29 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020 +0.0
49 Keller, Chase JR-3 Nebraska Wesleyan 23.30 Darren Young Classic Feb 15, 2020 +0.0
50 Pearson, Devante SR-4 Wartburg 23.31 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020 +0.0

200 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 24.47 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
2 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 24.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020 +0.0
3 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 25.24 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
4 Berninghaus, Briana SR-4 Hamline 25.42 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
5 Ailes-Primes, Ya'Mia SO-2 Dubuque 25.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
6 Muhammad, Alanna SO-2 Wartburg 25.85 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
7 Edwards , Marion SO-2 Loras 25.86 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
7 Black, Terrianna SR-4 Loras 25.86 Dubuque Championships Dec 7, 2019 +0.0
9 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 25.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
9 Labatt, Delia SR-4 Bethel (Minn.) 25.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
11 Chell, Claire SO-2 St. Thomas (Minn.) 26.07 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
12 Bahl, Elayna SO-2 Loras 26.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
13 Burmaster, Arianna FR-1 Gustavus Adolphus 26.12 Maverick Invitational Feb 21, 2020 +0.0
14 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 26.14 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
15 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 26.24 Warren Bowlus Jan 31, 2020 +0.0
16 Alt, Alexis SR-4 Loras 26.26 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020 +0.0
17 Cole, Carlyn SR-4 Coe 26.27 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
18 Pfadenhauer, Alyssa Loras 26.34 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020 +0.0
19 Lambe, Stevie SO-2 Loras 26.36 Dubuque Championships Dec 7, 2019 +0.0
19 Klausler, Sydney SO-2 Saint Mary's (Minn.) 26.36 Maverick Invitational Feb 21, 2020 +0.0
21 Daniel, Alexandra SR-4 Nebraska Wesleyan 26.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
21 Johnston, Kylie JR-3 Buena Vista 26.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
23 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 26.40 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020 +0.0
24 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 26.41 The Showcase Feb 14, 2020 +0.0
24 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 26.41 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
26 Skrove, Alyssa SR-4 Dubuque 26.45 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
27 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 26.61 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
28 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 26.66 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020 +0.0
29 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 26.74 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020 +0.0
30 Hays, Jade SO-2 Buena Vista 26.76 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020 +0.0
31 Babalola, Jireh FR-1 Bethel (Minn.) 26.83 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
32 Sidney, Mikala FR-1 Wartburg 26.84 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
32 Nordberg, Britta FR-1 Bethel (Minn.) 26.84 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020 +0.0
34 Funke, Morgan SO-2 Wartburg 26.91 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020 +0.0
35 Staebler, Jaderial JR-3 Wartburg 26.92 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
36 Anderson, Callie FR-1 Wartburg 26.94 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
37 Sankey, Hannah JR-3 Bethel (Minn.) 26.97 Hamster Invitational Feb 7, 2020 +0.0
38 Sieve, Rose FR-1 Luther 26.98 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
39 Kretlow, Steph SR-4 St. Thomas (Minn.) 27.05 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020 +0.0
40 McLoone, Delaney JR-3 St. Thomas (Minn.) 27.08 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
41 Lambert, Zaria SR-4 Cornell College 27.10 Spartan Invitational Feb 21, 2020 +0.0
42 Elstad, Katie JR-3 St. Olaf 27.12 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020 +0.0
43 Anderson, Lily SR-4 Gustavus Adolphus 27.15 Minnesota State Invitational Jan 19, 2020 +0.0
44 Johnson, Hailey FR-1 St. Benedict 27.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020 +0.0
44 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 27.18 Sol Butler Classic Jan 18, 2020 +0.0
46 Sealock, Kelsie FR-1 Bethel (Minn.) 27.21 Darren Young Classic Feb 15, 2020 +0.0
47 Woods, Allyson JR-3 Central College 27.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
47 Jacobs, Brenna SO-2 Wartburg 27.23 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020 +0.0
49 Jondle, Katara FR-1 Buena Vista 27.26 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020 +0.0
50 Smith, Abigail FR-1 Dubuque 27.27 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020 +0.0

400 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Mikel, Patrick SR-4 Loras 47.90 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 48.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 48.56 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Palmer, David SR-4 Macalester 48.89 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Dickinson, Kyle SO-2 Nebraska Wesleyan 49.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Wright, Cal SO-2 Concordia-Moorhead 49.79 Bison Open Feb 7, 2020
7 Morrison, Tyson SR-4 Loras 49.87 Dubuque Championships Dec 7, 2019
8 Jasa, Mike SO-2 Loras 49.94 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
9 Arps, Lucas FR-1 Nebraska Wesleyan 50.03 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
10 Smith, Joel SO-2 Bethel (Minn.) 50.05 Hamster Invitational Feb 7, 2020
11 Erickson, Isaac SR-4 Bethel (Minn.) 50.19 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Monroe, Shawn SR-4 Bethel (Minn.) 50.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
13 Prater, Joshua SR-4 St. Thomas (Minn.) 50.52 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
14 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 50.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Christenson, Ben SO-2 Nebraska Wesleyan 50.81 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Jackson, Garrett FR-1 Saint Mary's (Minn.) 50.88 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
17 Oberfoell, Carter FR-1 Loras 50.94 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
18 Scott, Shamari JR-3 Loras 51.00 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
19 Cook-Gallardo, Joey SR-4 Carleton 51.05 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
20 Tryon, Carter SO-2 Central College 51.16 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
21 Schwartz, Ben SR-4 Carleton 51.23 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
22 Dlamini, Siletselwe SO-2 Luther 51.28 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Kennicker, Nick SR-4 Wartburg 51.29 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
24 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 51.31 Darren Young Classic Feb 15, 2020
24 Merical, Michael SR-4 Nebraska Wesleyan 51.31 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
26 Thimm, Marcus JR-3 Nebraska Wesleyan 51.33 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
27 Hogan, Jacob FR-1 Saint Mary's (Minn.) 51.34 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
28 Thedens, Mason SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.38 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
29 Smith, Josh SO-2 Loras 51.46 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
30 Quiring, Wyatt SO-2 Gustavus Adolphus 51.50 Maverick Invitational Feb 21, 2020
31 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 51.60 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
32 Willis, Zach SO-2 Grinnell 51.68 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
33 Hitt, Cooper SO-2 Bethel (Minn.) 51.73 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
34 Metz, Nolan SO-2 Bethel (Minn.) 51.74 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
35 Micke, Jadon FR-1 Buena Vista 51.78 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
36 Braun, Jared FR-1 Wartburg 51.81 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 Olson, Grant FR-1 Wartburg 51.82 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
38 Suedmeier, Cory SR-4 Central College 51.83 Wartburg College Select Jan 31, 2020
39 Anderson, Gabe FR-1 Nebraska Wesleyan 51.85 # Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
40 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 51.90 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
41 Joseph, Vinnie FR-1 Luther 51.92 Luther Invitational Feb 8, 2020
42 Rigdon, Caleb JR-3 Coe 51.93 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
43 Howell, Kobe FR-1 Dubuque 51.94 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
44 Gustafson, Brennan JR-3 Gustavus Adolphus 52.03 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
45 Renner, Ben FR-1 St. Scholastica 52.05 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
46 Nuanez, Mac SO-2 Wartburg 52.16 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
46 Schuller, Colin SO-2 Concordia-Moorhead 52.16 Bison Open Feb 7, 2020
48 Richter, Bryan SR-4 Carleton 52.18 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
49 Schoenfelder, Jonah SR-4 St. Thomas (Minn.) 52.19 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
50 Weston, Jake JR-3 Wis.-Superior 52.24 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020

400 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 56.35 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Labatt, Delia SR-4 Bethel (Minn.) 57.29 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 57.30 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 57.59 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
5 Glaaser, Johanna SR-4 St. Olaf 57.91 Minnesota Open Jan 11, 2020
6 Sankey, Hannah JR-3 Bethel (Minn.) 58.58 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
7 Lambe, Stevie SO-2 Loras 59.08 Spartan Invitational Feb 21, 2020
8 Staebler, Jaderial JR-3 Wartburg 59.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 59.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Pfadenhauer, Alyssa FR-1 Loras 59.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Alt, Alexis SR-4 Loras 59.54 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 59.56 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 McSorley, Carson SO-2 Wartburg 59.57 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
14 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 59.96 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Nordberg, Britta FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 1:00.08 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 1:00.09 Cobber Open Jan 25, 2020
18 McKinstrey, Corin SR-4 Bethel (Minn.) 1:00.12 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
19 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:00.17 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
20 Anderson, Lily SR-4 Gustavus Adolphus 1:00.21 Maverick Invitational Feb 21, 2020
21 Cole, Carlyn SR-4 Coe 1:00.28 # Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
22 Turek, Mikayla FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.39 Hamster Invitational Feb 7, 2020
23 McGuire, Grace SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:00.57 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 1:00.60 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
25 Mitch, Laura SO-2 St. Benedict 1:00.71 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
26 Edwards , Marion SO-2 Loras 1:00.79 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
27 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 1:00.80 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
28 Olson, Taylan SO-2 Wartburg 1:00.85 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
29 Johnson, Hailey FR-1 St. Benedict 1:00.95 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
29 Sholing, Ellie FR-1 St. Scholastica 1:00.95 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
31 Janzen, Reagan SO-2 Nebraska Wesleyan 1:01.11 # 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
32 Moen, Sara JR-3 Gustavus Adolphus 1:01.14 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
33 Klingelhutz, Kelly JR-3 St. Benedict 1:01.16 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
34 Gines, Devine SR-4 Nebraska Wesleyan 1:01.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
35 Muntz, Heather SR-4 Dubuque 1:01.26 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
36 Carley, Megan Nebraska Wesleyan 1:01.35 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
37 Dalton, Ellen Nebraska Wesleyan 1:01.44 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
38 Deitchler, Ciera FR-1 Loras 1:01.72 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
39 Nelson, Birgen FR-1 Gustavus Adolphus 1:01.74 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
40 Smith, Abigail FR-1 Dubuque 1:01.75 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
41 Krasowski, Casey SO-2 St. Benedict 1:01.76 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
42 Dellamuth, Bri SR-4 Wartburg 1:02.00 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
43 Elstad, Katie JR-3 St. Olaf 1:02.11 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
44 Martin, Juliette JR-3 St. Catherine (Minn.) 1:02.14 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
45 Riss, Caroline SO-2 Cornell College 1:02.32 Darren Young Classic Feb 15, 2020
46 Arett, Ashlyn SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:02.58 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
47 Donnelly, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 1:02.64 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
48 Klump, Wren SO-2 Buena Vista 1:02.70 Darren Young Classic Feb 15, 2020
48 Pingel, Kiki JR-3 Central College 1:02.70 # 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
48 Dammann, Morgan SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:02.70 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020

800 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Jasa, Mike SO-2 Loras 1:52.34 Dubuque Championships Dec 7, 2019
2 Schmidt, Wyatt SO-2 Wartburg 1:53.35 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
3 Oberfoell, Carter FR-1 Loras 1:53.41 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Middendorf, Jesse SO-2 Concordia-Moorhead 1:53.65 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 1:53.84 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Cook-Gallardo, Joey SR-4 Carleton 1:54.66 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 DeHaan, Will SO-2 Central College 1:54.99 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Kizer, Preston JR-3 Central College 1:55.27 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Gifford, Maxwell FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:55.80 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Lelinga, Ezekiel JR-3 Bethel (Minn.) 1:55.91 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Millan, Andrew SR-4 Luther 1:56.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Conklin-Little, Cole SR-4 Loras 1:56.36 Spartan Invitational Feb 21, 2020
12 Stresemann, Sam JR-3 St. Olaf 1:56.36 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
14 Kelly, Ian FR-1 Luther 1:56.48 Spartan Invitational Feb 21, 2020
15 Lorimer, Frosty JR-3 Wartburg 1:56.70 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
16 Palmer, David SR-4 Macalester 1:56.95 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
17 Madson, Sam JR-3 Wartburg 1:57.00 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
17 Kelly, Wyatt SO-2 Loras 1:57.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Sylvia, Adam FR-1 Central College 1:57.60 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
20 Johnson, Noah SO-2 Gustavus Adolphus 1:57.62 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
21 Heitter, Jacob SR-4 Dubuque 1:57.71 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Otting, Conor JR-3 Loras 1:57.72 Dubuque Championships Dec 7, 2019
22 Lenners, Garrett FR-1 Nebraska Wesleyan 1:57.72 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
24 Eichhorn, Joe SO-2 Loras 1:57.73 Dubuque Championships Dec 7, 2019
25 Carl, Brian JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:57.74 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
26 Wilson, Dan SO-2 Concordia-Moorhead 1:58.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Roen, Ben JR-3 Hamline 1:58.05 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
28 Rumple, Tavian SR-4 Dubuque 1:58.31 Dubuque Championships Dec 7, 2019
29 Mikel, Patrick SR-4 Loras 1:58.43 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
30 Willis, Zach SO-2 Grinnell 1:58.66 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
31 Reyes Herrera, Edwin SR-4 Macalester 1:58.67 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
32 Isahak, Munir JR-3 Concordia-Moorhead 1:58.71 Bison Open Feb 7, 2020
33 O'Reilly, Declan JR-3 Grinnell 1:58.72 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
34 Webb, Noah JR-3 St. John's (Minn.) 1:58.86 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
35 Gustafson, Frank SR-4 Hamline 1:58.94 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
36 Linnan, Quentin FR-1 Simpson (Iowa) 1:59.33 Darren Young Classic Feb 15, 2020
37 Stoll, Matt SR-4 Cornell College 1:59.34 NCC Invite Feb 8, 2020
38 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 1:59.56 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
39 Hitt, Cooper SO-2 Bethel (Minn.) 1:59.62 Darren Young Classic Feb 15, 2020
40 Gilles, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:59.70 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
41 Olson, Tanner FR-1 Concordia-Moorhead 1:59.85 # UND Tune-Up Feb 22, 2020
42 Olson, Grant FR-1 Wartburg 1:59.90 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
43 Kozlowski, Carl JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.17 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
45 Paulson, Josh SR-4 Simpson (Iowa) 2:00.29 Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Rives, Bridger SO-2 Carleton 2:00.44 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
47 Combs, Tyler JR-3 Simpson (Iowa) 2:00.54 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
48 Hensel, Alexei FR-1 St. John's (Minn.) 2:00.72 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
49 Willard, Josh JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.77 The Showcase Feb 14, 2020
50 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 2:00.83 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020

800 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Rittgers, Erica SR-4 Wartburg 2:13.90 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
2 Scheuerman, Carly JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:13.99 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Dammann, Morgan SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.72 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Maddux, Alexandra SO-2 Hamline 2:14.78 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 2:15.55 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
6 Dolan, Helen JR-3 Hamline 2:16.98 Hamster Invitational Feb 7, 2020
7 Stein, Mari SO-2 Central College 2:17.42 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 McSorley, Carson SO-2 Wartburg 2:18.34 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
9 Moen, Sara JR-3 Gustavus Adolphus 2:19.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 2:19.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 2:20.10 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 2:20.56 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
13 Tyynismaa, Belle SR-4 Wartburg 2:20.90 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Forbes, Jadyn FR-1 Buena Vista 2:20.90 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
15 Osterberger, Kaylee SO-2 Loras 2:21.31 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
16 Brockberg, Emily FR-1 Bethel (Minn.) 2:21.48 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Larsen, Camryn JR-3 Nebraska Wesleyan 2:21.48 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 2:22.23 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
19 Herbst, Valerie JR-3 Loras 2:22.79 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Albrecht, Christine FR-1 St. Olaf 2:23.02 The Showcase Feb 14, 2020
21 Lewis, Stephanie SO-2 Luther 2:23.19 Spartan Invitational Feb 21, 2020
22 Fober, Natalie SR-4 Wartburg 2:23.21 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
23 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 2:23.25 # UND Tune-Up Feb 22, 2020
24 Simon, Jaycie FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:23.29 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Donnelly, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 2:23.43 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
26 Osterberger, Ellie SO-2 Loras 2:23.48 Spartan Invitational Feb 21, 2020
27 Bottum, Rachel FR-1 Grinnell 2:23.50 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Deitchler, Ciera FR-1 Loras 2:23.63 Spartan Invitational Feb 21, 2020
29 Bahe, Rylee SR-4 Nebraska Wesleyan 2:23.75 # 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
30 Muntz, Heather SR-4 Dubuque 2:24.13 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
31 Pingel, Kiki JR-3 Central College 2:24.59 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
32 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 2:24.70 # 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
33 Villa, Rebecca JR-3 Grinnell 2:24.74 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
34 Sholing, Ellie FR-1 St. Scholastica 2:24.83 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
35 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 2:24.92 Spartan Invitational Feb 21, 2020
36 Klump, Wren SO-2 Buena Vista 2:24.95 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
37 Kroll, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.21 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
38 Riss, Caroline SO-2 Cornell College 2:25.31 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
39 Glaaser, Johanna SR-4 St. Olaf 2:25.67 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
40 Presler, Sarah JR-3 Bethany Lutheran 2:25.75 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
41 Cater, Paige JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.76 The Showcase Feb 14, 2020
42 Meilander, Janey FR-1 St. Benedict 2:25.93 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
43 Mast, Annie FR-1 Wartburg 2:25.97 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
44 O'Connor, Quinn JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.98 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
45 Gerber, Grace FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:25.99 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 McLuen, Allie JR-3 Nebraska Wesleyan 2:26.31 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
47 Janzen, Reagan SO-2 Nebraska Wesleyan 2:27.01 # Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
48 Hornseth, Amelia JR-3 Luther 2:27.12 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
49 Gray, Mary JR-3 Central College 2:27.17 2019 Happy Holidays Combined Events Dec 5, 2019
50 Fredrickson, Isabel SO-2 Concordia-Moorhead 2:27.25 # UND Tune-Up Feb 22, 2020

Mile (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 4:08.55 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
2 Wachter, Karl SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:12.78 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
3 Lonergan, Sean SR-4 St. Olaf 4:12.95 # 2020 Frank Sevigne Husker Invitational Feb 7, 2020
4 Gustafson, Frank SR-4 Hamline 4:14.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Benitez, Fernando SR-4 Hamline 4:14.79 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
6 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 4:16.76 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
6 Vasquez, Andy SR-4 Nebraska Wesleyan 4:16.76 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
8 Kelly, Ian FR-1 Luther 4:16.93 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
9 Lelinga, Ezekiel JR-3 Bethel (Minn.) 4:18.05 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
10 Dalton, Ryan JR-3 Wartburg 4:18.43 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
11 Ali, Ali JR-3 Wartburg 4:18.75 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
12 Pinkowski, Sam JR-3 Wartburg 4:18.93 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
13 Conklin-Little, Cole SR-4 Loras 4:19.43 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Moon, Spencer FR-1 Simpson (Iowa) 4:19.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Isahak, Munir JR-3 Concordia-Moorhead 4:19.59 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
16 Grand, Mitchell FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.66 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Ille, Alec SO-2 Wartburg 4:20.50 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
18 Heinzman, Matt JR-3 Wartburg 4:20.86 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
19 Biechler, Mark SO-2 Dubuque 4:21.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 4:23.45 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
21 DeHaan, Will SO-2 Central College 4:23.49 Darren Young Classic Feb 15, 2020
22 Pavelka, Bridger SR-4 Gustavus Adolphus 4:23.72 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
23 Santos, Ben SO-2 Carleton 4:24.40 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Weijenberg, Norbert FR-1 Nebraska Wesleyan 4:24.64 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
25 Kern, Collin SR-4 Luther 4:24.76 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
26 Young, Lloyd FR-1 St. John's (Minn.) 4:24.87 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
27 Stresemann, Sam JR-3 St. Olaf 4:25.03 Minnesota Open Jan 11, 2020
28 Webb, Noah JR-3 St. John's (Minn.) 4:25.91 Hamster Invitational Feb 7, 2020
29 Guttormson, Luke SO-2 Loras 4:26.07 Spartan Invitational Feb 21, 2020
30 Anderson, Ryan SR-4 Minnesota-Morris 4:26.20 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
31 Lyford, Derk FR-1 St. Olaf 4:26.32 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
32 Carlson, Edward SR-4 Wis.-Superior 4:26.60 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
33 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 4:26.73 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
34 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 4:26.84 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
35 Kizer, Preston JR-3 Central College 4:26.89 Darren Young Classic Feb 15, 2020
36 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 4:26.92 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
37 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 4:26.99 Minnesota Open Jan 11, 2020
38 Altier, Tom SO-2 Luther 4:27.23 Spartan Invitational Feb 21, 2020
39 Sanders, Nate JR-3 Central College 4:27.55 Dutch Athletic Classic 2020 Jan 18, 2020
40 Lorimer, Frosty JR-3 Wartburg 4:27.73 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
41 Worthington, Noah JR-3 Wartburg 4:28.05 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
42 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 4:28.07 Lake Superior Challenge Feb 8, 2020
43 Brodie, Aric SO-2 Hamline 4:28.11 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
44 Iselin, Dan JR-3 Luther 4:28.15 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
45 Mendel, Ike SO-2 Bethel (Minn.) 4:28.20 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
46 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 4:28.26 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
47 Keller, Blake SR-4 Loras 4:28.34 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
48 Gifford, Maxwell FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:28.39 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
49 Wallin, Tucker FR-1 Gustavus Adolphus 4:29.23 Maverick Invitational Feb 21, 2020
50 Madson, Sam JR-3 Wartburg 4:29.24 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020

Mile (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Rosenbum, Kassie JR-3 Loras 4:58.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020
2 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 5:00.83 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Dolan, Helen JR-3 Hamline 5:01.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
4 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 5:03.84 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Hubbell, Martha SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:04.61 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
6 Mickelson, Ellen SO-2 St. Olaf 5:05.55 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
7 Mayfield, Clara FR-1 Carleton 5:08.32 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
8 Stein, Mari SO-2 Central College 5:08.41 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Schuda, Helen SR-4 Carleton 5:09.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Geist, Marietta SO-2 Carleton 5:10.86 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Scheuerman, Carly JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:11.22 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
12 Beiermann, Ellie SR-4 Nebraska Wesleyan 5:11.80 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Rittgers, Erica SR-4 Wartburg 5:11.85 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
14 McMahon, Riley JR-3 St. Catherine (Minn.) 5:12.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
15 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 5:12.71 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Collet, Carina JR-3 Wartburg 5:13.28 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
17 Christopher, Cassidy JR-3 Wartburg 5:14.40 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Kulseth, Kourtney JR-3 Gustavus Adolphus 5:15.87 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
19 Hornseth, Amelia JR-3 Luther 5:16.40 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
20 Lewis, Stephanie SO-2 Luther 5:16.41 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
20 Maddux, Alexandra SO-2 Hamline 5:16.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
22 Osterberger, Kaylee SO-2 Loras 5:16.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020
23 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 5:16.62 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
24 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 5:16.85 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Lindhorst, Vera SR-4 Luther 5:17.22 Spartan Invitational Feb 21, 2020
26 Horne, Lillian FR-1 Carleton 5:17.89 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Paulson, Natalie FR-1 Wartburg 5:18.09 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
28 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 5:18.15 # UND Indoor Open Jan 30, 2020
29 Hudson Rasmussen, Berit SR-4 Carleton 5:18.25 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
30 Tilley, Rainey FR-1 Carleton 5:18.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
31 Albrecht, Christine FR-1 St. Olaf 5:19.18 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
32 Stai, Katalina SR-4 Coe 5:23.21 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
33 Reeg, Camryn SO-2 Loras 5:23.44 Spartan Invitational Feb 21, 2020
34 Dunaway, Maeve SR-4 Loras 5:23.80 Spartan Invitational Feb 21, 2020
35 Gilman, Nicole FR-1 St. Scholastica 5:23.86 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
36 Langerud, McKenna FR-1 Minnesota-Morris 5:23.97 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
37 Herbst, Valerie JR-3 Loras 5:24.00 NCC Invite Feb 8, 2020
38 Anderson, Haley SR-4 Gustavus Adolphus 5:24.50 Maverick Invitational Feb 21, 2020
39 Boyd, Ruthie SR-4 Carleton 5:24.54 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
40 Maxtutis, Emma SR-4 Macalester 5:24.95 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Simpson, Lydia SR-4 Macalester 5:24.99 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
42 Hostager, Heather SO-2 Luther 5:25.07 Spartan Invitational Feb 21, 2020
43 Moll, Lauren Central College 5:26.31 Darren Young Classic Feb 15, 2020
44 Forbes, Jadyn FR-1 Buena Vista 5:27.03 Darren Young Classic Feb 15, 2020
45 Laughlin, Mackenzie SO-2 Simpson (Iowa) 5:27.34 Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Hoesing, Emily SR-4 Buena Vista 5:27.40 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
47 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 5:27.44 # UND Indoor Open Jan 30, 2020
48 Schaefer, Emma SO-2 Grinnell 5:27.51 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
49 Mayer, Riley SO-2 Wartburg 5:27.81 Wartburg College Select Jan 31, 2020
50 Dunne, Clare SO-2 Wartburg 5:28.47 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020

3000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 8:11.52 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
2 Benitez, Fernando SR-4 Hamline 8:31.14 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Freiburger, Joe JR-3 Wartburg 8:31.43 Wartburg College Select Jan 31, 2020
4 Ille, Alec SO-2 Wartburg 8:32.45 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
5 Lonergan, Sean SR-4 St. Olaf 8:32.54 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
6 Wachter, Karl SR-4 St. Thomas (Minn.) 8:33.93 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
7 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 8:37.70 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
8 Altier, Tom SO-2 Luther 8:38.73 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
9 Mueller, Lucas JR-3 Carleton 8:40.08 Stout Open Jan 25, 2020
11 Haire, Zach FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:40.53 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 8:40.74 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
13 Havens, Tyler SR-4 Loras 8:41.60 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Meikle, Cameron SR-4 Carleton 8:42.46 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
15 Schultz, Joey JR-3 Loras 8:43.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Lavey, Stephen SO-2 Carleton 8:43.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Mixdorf, Jay SO-2 Wartburg 8:45.36 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
18 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 8:45.37 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
19 Dalton, Ryan JR-3 Wartburg 8:45.52 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
20 Santos, Ben SO-2 Carleton 8:46.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
21 Collet, Christopher FR-1 Wartburg 8:46.20 # GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
22 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 8:47.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
23 Davidson, Aaron SO-2 Cornell College 8:49.38 Wartburg College Select Jan 31, 2020
24 Young, Lloyd FR-1 St. John's (Minn.) 8:49.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Facio, Jonathan SR-4 Simpson (Iowa) 8:50.12 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
26 Brenk, Christopher SR-4 St. Olaf 8:50.31 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
27 Wolak, Patrick SR-4 Loras 8:50.51 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
28 Barnhart, Andy SR-4 Bethel (Minn.) 8:50.55 Darren Young Classic Feb 15, 2020
29 Stumbo, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 8:51.09 Minnesota State Invitational Jan 19, 2020
30 Wicklund, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 8:51.63 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
31 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 8:51.75 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
32 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 8:52.25 Warren Bowlus Jan 31, 2020
33 Shirley-Fairbairn, Morgan SO-2 Wartburg 8:52.30 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
34 Harvey, Ben SO-2 Grinnell 8:53.00 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Decker, Preston JR-3 Nebraska Wesleyan 8:53.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Biechler, Mark SO-2 Dubuque 8:53.31 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
37 Mendel, Ike SO-2 Bethel (Minn.) 8:53.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
38 McGivern, George SR-4 St. Thomas (Minn.) 8:54.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
39 Lindgren, Lukas JR-3 St. Olaf 8:54.63 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
40 Collins, Tremayne SR-4 St. John's (Minn.) 8:54.79 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Sunvold, Daniel SR-4 Central College 8:55.07 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
42 Ellefson-Carnes, Arne FR-1 St. Olaf 8:55.25 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
43 Sagedahl, Penn FR-1 St. Olaf 8:55.43 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
44 Wicklund, Eric SR-4 Concordia-Moorhead 8:55.48 Bison Open Feb 7, 2020
45 Sanders, Nate JR-3 Central College 8:55.50 # Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
46 Ali, Ali JR-3 Wartburg 8:55.70 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
47 Conroy, Liam JR-3 Wartburg 8:55.88 Wartburg College Select Jan 31, 2020
48 Burjes, Caleb SO-2 Luther 8:56.03 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
49 McDermott, Sean FR-1 Wartburg 8:56.63 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
50 Hinchcliffe, Henry FR-1 Gustavus Adolphus 8:56.71 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020

3000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Mayfield, Clara FR-1 Carleton 9:55.92 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
2 Rosenbum, Kassie JR-3 Loras 10:02.89 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
3 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 10:05.54 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
4 Collet, Carina JR-3 Wartburg 10:10.17 Wartburg College Select Jan 31, 2020
5 Hubbell, Martha SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:19.18 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
6 Ness, Sara SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:19.21 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
7 Lindhorst, Vera SR-4 Luther 10:21.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 McMahon, Riley JR-3 St. Catherine (Minn.) 10:21.43 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
9 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 10:21.47 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
10 Borland, Trinity SO-2 Wartburg 10:22.83 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Geist, Marietta SO-2 Carleton 10:22.93 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Kulseth, Kourtney JR-3 Gustavus Adolphus 10:23.99 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
13 Horne, Lillian FR-1 Carleton 10:25.47 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
14 Beiermann, Ellie SR-4 Nebraska Wesleyan 10:25.70 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Schuda, Helen SR-4 Carleton 10:26.80 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
16 Miller, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:27.16 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Hawgood, Bryony SR-4 St. Olaf 10:28.94 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
18 Stai, Katalina SR-4 Coe 10:29.40 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Hudson Rasmussen, Berit SR-4 Carleton 10:29.59 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
20 Paulson, Natalie FR-1 Wartburg 10:32.14 Wartburg College Select Jan 31, 2020
21 Christopher, Cassidy JR-3 Wartburg 10:32.27 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
22 Hoesing, Emily SR-4 Buena Vista 10:33.06 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 10:35.00 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Fujiwara, Mikayla SR-4 Grinnell 10:35.55 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Baeskens, Janelle SO-2 Wartburg 10:37.12 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
26 Ramon, Iliana SO-2 Gustavus Adolphus 10:39.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Moll, Olivia SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:39.39 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
28 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 10:39.75 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
29 Clarke, Molly SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:40.52 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
30 Simpson, Lydia SR-4 Macalester 10:41.98 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
31 Mayer, Riley SO-2 Wartburg 10:42.72 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
32 Breuckman, Katie SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:43.25 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
33 Breunig, Madeleine SR-4 Grinnell 10:44.87 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
34 Schaefer, Emma SO-2 Grinnell 10:45.01 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Tilley, Rainey FR-1 Carleton 10:45.43 Stout Open Jan 25, 2020
36 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 10:46.21 # 2020 Frank Sevigne Husker Invitational Feb 7, 2020
37 Maxtutis, Emma SR-4 Macalester 10:46.91 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
38 Boyd, Ruthie SR-4 Carleton 10:47.56 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
39 Dunaway, Maeve SR-4 Loras 10:47.58 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
40 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 10:48.18 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
41 Fetting, Katie SO-2 Luther 10:48.45 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
42 Berg, Lauren SO-2 Luther 10:50.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
43 Hage, Anna JR-3 Bethel (Minn.) 10:50.26 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
44 Mickelson, Ellen SO-2 St. Olaf 10:50.50 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
45 Morrow, Amelia SO-2 Luther 10:50.67 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
46 Luebke, Rebecca SO-2 Cornell College 10:51.36 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
47 Reeg, Camryn SO-2 Loras 10:51.59 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
48 Passmore, Gabriela SR-4 Gustavus Adolphus 10:51.94 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
49 Treffer, Leah JR-3 Nebraska Wesleyan 10:52.94 # Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
50 Dunne, Clare SO-2 Wartburg 10:53.02 Wartburg College Select Jan 31, 2020

5000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 14:22.34 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
2 Freiburger, Joe JR-3 Wartburg 14:40.19 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
3 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 14:44.77 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Meikle, Cameron SR-4 Carleton 14:48.43 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 14:49.66 # GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
6 Shirley-Fairbairn, Morgan SO-2 Wartburg 14:57.58 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 Mueller, Lucas JR-3 Carleton 15:00.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Haire, Zach FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:08.09 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
9 Mixdorf, Jay SO-2 Wartburg 15:13.13 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 15:13.14 # GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
11 Davidson, Aaron SO-2 Cornell College 15:15.29 NCC Invite Feb 8, 2020
12 Sunvold, Daniel SR-4 Central College 15:15.80 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
13 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 15:18.31 YellowJacket Open Feb 15, 2020
14 Schultz, Joey JR-3 Loras 15:19.37 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 15:20.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Decker, Preston JR-3 Nebraska Wesleyan 15:21.56 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Wicklund, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 15:21.60 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
18 Collins, Tremayne SR-4 St. John's (Minn.) 15:22.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
19 Wolak, Patrick SR-4 Loras 15:22.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Brenk, Christopher SR-4 St. Olaf 15:25.53 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
21 Lavey, Stephen SO-2 Carleton 15:25.55 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
22 Santos, Ben SO-2 Carleton 15:26.17 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
23 Conroy, Liam JR-3 Wartburg 15:26.62 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
25 Wicklund, Eric SR-4 Concordia-Moorhead 15:28.84 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
26 Bowman, Henry FR-1 Carleton 15:29.36 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
27 Sanders, Nate JR-3 Central College 15:31.93 Darren Young Classic Feb 15, 2020
28 Ellefson-Carnes, Arne FR-1 St. Olaf 15:32.10 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
29 McGivern, George SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:36.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
30 Guttormson, Luke SO-2 Loras 15:41.41 NCC Invite Feb 8, 2020
31 Ellison, Andrew SO-2 Wartburg 15:42.12 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
32 Eckman, Treycen FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:42.18 The Showcase Feb 14, 2020
33 Zemba, Paul SR-4 Cornell College 15:43.02 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
34 Silver, Caleb FR-1 Central College 15:43.41 Darren Young Classic Feb 15, 2020
35 Weijenberg, Norbert FR-1 Nebraska Wesleyan 15:44.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Weber, Colin SR-4 Luther 15:45.48 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 Schneider, Matt JR-3 Wartburg 15:46.03 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
38 Diekmann, Dillon SO-2 St. John's (Minn.) 15:47.17 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
39 Worthington, Noah JR-3 Wartburg 15:47.33 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
40 Lindgren, Lukas JR-3 St. Olaf 15:50.31 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 15:50.36 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
42 Sabala, Easton SO-2 Central College 15:50.59 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
43 Warehime, Spencer JR-3 Wartburg 15:51.07 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
44 McDermott, Sean FR-1 Wartburg 15:52.49 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
45 Tystahl, Greg SO-2 Buena Vista 15:53.50 Darren Young Classic Feb 15, 2020
46 Pennell, Pierce SO-2 Nebraska Wesleyan 15:53.93 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
47 Day, Collin SO-2 Wartburg 15:54.45 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
48 Kneeskern, Noah JR-3 Concordia-Moorhead 15:55.47 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
49 Yessak, Jordan JR-3 Wartburg 15:56.35 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
50 Goldsmith, Andy SO-2 St. John's (Minn.) 15:57.47 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020