DIII Central Region Performance List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

60 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Smith, Josh SO-2 Loras 6.87 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
2 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 6.89 Maverick Invitational Feb 21, 2020
3 Miller, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 6.90 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
4 Eben Ebai, Samuel FR-1 St. Scholastica 6.95 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
5 Mikel, Patrick SR-4 Loras 6.98(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Lumsden, Malcom SO-2 St. Scholastica 7.00 Minnesota Open Jan 11, 2020
7 Richter, Bryan SR-4 Carleton 7.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Douville, Eric SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.02 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 7.02(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 7.02 Darren Young Classic Feb 15, 2020
11 Harrington, Denison SR-4 Wartburg 7.03 Wartburg College Select Jan 31, 2020
11 Conneh, Varney FR-1 Augsburg 7.03 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
13 Lossow, Malachi JR-3 Bethel (Minn.) 7.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
13 Steed, Jeremiah JR-3 Dubuque 7.05 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
13 Fricke, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 7.05 Darren Young Classic Feb 15, 2020
16 Keller, Chase JR-3 Nebraska Wesleyan 7.07(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Koehler, Trent SR-4 Nebraska Wesleyan 7.09 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 7.10(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
18 Winter, Matt JR-3 Nebraska Wesleyan 7.10 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
20 Cushion-Lewis, Maurice SR-4 Dubuque 7.12(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
20 Asante-Apeatu, Nana Anim SR-4 Luther 7.12(55) Luther Invitational Feb 8, 2020
22 Keener, Kaleb SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.13 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
22 Nolan, Riley SO-2 Wartburg 7.13 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
24 Petron, Michael SO-2 St. Scholastica 7.14 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
24 Bell, Jaylen FR-1 Dubuque 7.14(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
26 Moore, Jaison FR-1 Augsburg 7.15 The Showcase Feb 14, 2020
26 Arthur, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 7.15 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
26 Bossou, Jonathan FR-1 Central College 7.15 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
29 Young, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 7.16 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
30 Morrison, Tyson SR-4 Loras 7.17(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
30 Porter, Antonio SO-2 Nebraska Wesleyan 7.17 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
32 Clintsman, Randall SR-4 St. John's (Minn.) 7.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Varney, Jackson SO-2 Coe 7.18 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
32 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 7.18 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
32 Klein, De'Andre SO-2 Loras 7.18(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Rogers , Ryan JR-3 Loras 7.19 Frigid Bee Invitational Dec 6, 2019
36 Whiting, Tom SR-4 Concordia-Moorhead 7.19 UND Tune-Up Feb 22, 2020
38 Elder, Tian SO-2 North Central (Minn.) 7.20 Hamster Invitational Feb 7, 2020
38 Grandgenett, Harrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.20 The Showcase Feb 14, 2020
38 Peters, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 7.20 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
38 Lewis, Kianee FR-1 Central College 7.20 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
42 Myles, Darrell JR-3 Northwestern (Minn.) 7.21 Hamster Invitational Feb 7, 2020
42 Boone, Matthew JR-3 Saint Mary's (Minn.) 7.21 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
42 Roberts, Xavier SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.21 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
45 Berkey, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 7.22(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Peal, David SO-2 Gustavus Adolphus 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 Busby, Taron SO-2 Augsburg 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 Gannon, Nick JR-3 St. John's (Minn.) 7.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
49 Julkes, Willie SR-4 Concordia-Moorhead 7.25 UND Indoor Open Jan 30, 2020
49 Sylvester, Jackson FR-1 Buena Vista 7.25 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
49 Atikpohou, Kodjo FR-1 Nebraska Wesleyan 7.25 Darren Young Classic Feb 15, 2020
49 Hunt, Spencer FR-1 Buena Vista 7.25(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
53 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 7.26 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
53 Knaack, Michael FR-1 Wis.-Superior 7.26 Twin Ports Invite Jan 18, 2020
55 Kren, Joshuah JR-3 Martin Luther 7.27 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
56 Johnson, Jordan SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.28 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
56 Kasper, Jonny SO-2 Wis.-Superior 7.28 The Opener Dec 7, 2019
58 Kilburg, Peter JR-3 Loras 7.29 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
58 Davis, Mason JR-3 Cornell College 7.29 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
58 Lambert, Quon SR-4 Luther 7.29(55) The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
58 Suedmeier, Cory SR-4 Central College 7.29 Wartburg College Select Jan 31, 2020
62 Hiser, Alexander FR-1 Grinnell 7.30 Darren Young Classic Feb 15, 2020
62 Street, DaMon FR-1 Dubuque 7.30(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
62 Baker, Jordan SR-4 Luther 7.30(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
65 Kobienia, Isaac FR-1 St. Scholastica 7.31 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
65 Peterson, Josh FR-1 Hamline 7.31 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
67 Runge, Bryson SR-4 Wartburg 7.32 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
67 Sielaff, Nate SO-2 Loras 7.32(55) Sol Butler Classic Jan 18, 2020
67 Gish, Matt SO-2 St. John's (Minn.) 7.32 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
67 Micke, Jadon FR-1 Buena Vista 7.32 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
71 Pearson, Steven FR-1 Wis.-Superior 7.33 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
71 Engelken, Jacob SO-2 Cornell College 7.33 Wartburg College Select Jan 31, 2020
71 Teynor, Evan JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.33 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
71 Kreidermacher, Matt SO-2 Luther 7.33(55) The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
75 Rich, Keegan SO-2 Bethany Lutheran 7.34 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
75 Tryon, Carter SO-2 Central College 7.34 Darren Young Classic Feb 15, 2020
77 Koko, Mamoon JR-3 Wartburg 7.35 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
77 Burke, Jordan SO-2 Cornell College 7.35 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
77 Maroushek, Mack SO-2 St. John's (Minn.) 7.35 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
77 Dick, Jacob SO-2 Central College 7.35 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
81 Rigdon, Caleb JR-3 Coe 7.37 Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
81 Adler, Tyler JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.37 Minnesota Open Jan 11, 2020
81 Emilus , Dwayne SO-2 Loras 7.37 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
81 Smith, Tanner JR-3 Northwestern (Minn.) 7.37 The Opener Dec 7, 2019
85 Shimon, Lennon SO-2 Wis.-Superior 7.38 Twin Ports Invite Jan 18, 2020
85 Cavin, Julian FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
87 Cattoor, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 7.39 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
87 Vrtiska, Rudy SO-2 Nebraska Wesleyan 7.39 2020 Graduate Classic Jan 17, 2020
89 Almquest, Jordan FR-1 Northwestern (Minn.) 7.40 YellowJacket Open Feb 15, 2020
89 Howell, Kobe FR-1 Dubuque 7.40(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
91 Spires, Rei'Shaun FR-1 Dubuque 7.41 Jack Jennett Open Jan 23, 2020
92 Brisbois, Remington JR-3 Hamline 7.42 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
92 Weber, Jayden SO-2 Coe 7.42 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
94 Griffin, Adrian FR-1 Buena Vista 7.43 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
94 DuMoulin, Alexander SO-2 Gustavus Adolphus 7.43 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
94 Maras, Alexander JR-3 Dubuque 7.43 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
94 Burchfield, Dante SR-4 Dubuque 7.43 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
94 Miller, Michael FR-1 St. John's (Minn.) 7.43 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
94 Tetrault, Cole FR-1 St. John's (Minn.) 7.43 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
100 Devenuto, Danny SO-2 Central College 7.44 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019

60 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 7.55(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Black, Terrianna SR-4 Loras 7.58(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
3 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 7.65(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
4 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 7.67 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
5 Ailes-Primes, Ya'Mia SO-2 Dubuque 7.74(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Olson, Taylan SO-2 Wartburg 7.79 Wartburg College Select Jan 31, 2020
7 Muhammad, Alanna SO-2 Wartburg 7.82 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
8 Moran, Maddie SO-2 Nebraska Wesleyan 7.83 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
9 Edwards , Marion SO-2 Loras 7.85 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
10 Berninghaus, Briana SR-4 Hamline 7.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Saner, Katie FR-1 Luther 7.94(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 7.96 Minnesota Open Jan 11, 2020
12 Funke, Morgan SO-2 Wartburg 7.96 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
15 Lambe, Stevie SO-2 Loras 7.97 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
16 Lambert, Zaria SR-4 Cornell College 7.98 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 7.99 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Johnston, Kylie JR-3 Buena Vista 8.00 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
18 Sidney, Mikala FR-1 Wartburg 8.00 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
20 Daniel, Alexandra SR-4 Nebraska Wesleyan 8.01 Fred Beile Classic Feb 7, 2020
20 Jordan, Alexis SO-2 Saint Mary's (Minn.) 8.01 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
22 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 8.04 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
23 Babalola, Jireh FR-1 Bethel (Minn.) 8.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Heinecke, Carlie FR-1 Concordia-Moorhead 8.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Pfadenhauer, Alyssa Loras 8.06 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
24 Bahl, Elayna SO-2 Loras 8.06 NCC Invite Feb 8, 2020
27 Olowu, Paige SO-2 Grinnell 8.07 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Alt, Alexis SR-4 Loras 8.08(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
29 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 8.09 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
30 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 8.10 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
31 Klausler, Sydney SO-2 Saint Mary's (Minn.) 8.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 McLoone, Delaney JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.12 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Bjustrom, Maggi SR-4 Wartburg 8.12 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
34 Skrove, Alyssa SR-4 Dubuque 8.14 Jack Jennett Open Jan 23, 2020
34 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 8.14 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
36 Woods, Allyson JR-3 Central College 8.15 Darren Young Classic Feb 15, 2020
36 Sellers, Larissa FR-1 Nebraska Wesleyan 8.15(55) 2020 NWU Open Feb 21, 2020
38 Dolby, Maddy FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.16 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
38 Forrester, Holly JR-3 Central College 8.16 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
38 Boe, Essence FR-1 Hamline 8.16 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
41 Brown, Madison JR-3 St. Benedict 8.17 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
42 Chell, Claire SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.20 Minnesota Open Jan 11, 2020
42 Dalla Betta, Francesca SO-2 Grinnell 8.20 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
44 Ward, Cherisse SO-2 Wartburg 8.22 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
45 Menakaya, Chinasa SO-2 Coe 8.24 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
45 Anderson, Callie FR-1 Wartburg 8.24 Wartburg College Select Jan 31, 2020
45 Koranda, Shantel FR-1 Nebraska Wesleyan 8.24 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
48 Wille, Mary Kate FR-1 Dubuque 8.25(55) Sol Butler Classic Jan 18, 2020
49 Hays, Jade SO-2 Buena Vista 8.27 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
50 Zurbay, Megan JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.28 The Showcase Feb 14, 2020
50 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 8.28 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
50 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 8.28 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
50 Vance, Bailey JR-3 Loras 8.28(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
50 Kretlow, Steph SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.28 The Showcase Feb 14, 2020
55 Jackson, Christina SO-2 Buena Vista 8.29 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
55 DeQuevedo, Alexxa FR-1 Wis.-Superior 8.29 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
57 Burmaster, Arianna FR-1 Gustavus Adolphus 8.30 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
57 Jacobs, Brenna SO-2 Wartburg 8.30 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
57 Van Goethem, Abigail SR-4 Hamline 8.30 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
60 Thomas, Brittini JR-3 Buena Vista 8.32 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
60 Richards, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 8.32 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
62 Hinegardner, Sailor SO-2 Wartburg 8.33 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
62 Light, Isabella SO-2 Macalester 8.33 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
64 Nolting, Sarah SO-2 Simpson (Iowa) 8.34(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
64 Airoldi, Eva SO-2 Carleton 8.34 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
64 Johnson, Demetria JR-3 Dubuque 8.34 Jack Jennett Open Jan 23, 2020
67 Carson, Maya FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.35 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
68 McCabe, Madeline SO-2 Grinnell 8.36 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
69 Dellamuth, Bri SR-4 Wartburg 8.37 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
69 Coltvet, Marikka SO-2 Luther 8.37(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
69 Zdechlik, Grace SO-2 St. Benedict 8.37 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
72 Davidson, Daya SO-2 St. Scholastica 8.39 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
72 Williams, Syri JR-3 Bethel (Minn.) 8.39 Hamster Invitational Feb 7, 2020
72 Dusanek, Emma FR-1 Dubuque 8.39(55) Dubuque Championships Dec 7, 2019
72 Blomgren, Meagan FR-1 Simpson (Iowa) 8.39(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
72 Patterson, Annika SO-2 St. Olaf 8.39 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
72 Anderson, Lily SR-4 Gustavus Adolphus 8.39 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
78 Jondle, Katara FR-1 Buena Vista 8.41 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
78 Luers, Kate SO-2 Wartburg 8.41 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
80 Blomgren, Kenzie FR-1 Simpson (Iowa) 8.42(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
80 Beard, Rebekah SO-2 Central College 8.42 Wartburg College Select Jan 31, 2020
80 Cooper, Joy FR-1 Augsburg 8.42 The Showcase Feb 14, 2020
80 Shaver, Jessica FR-1 St. Benedict 8.42 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
84 Mellin, Samantha SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.43 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
84 Terry, Jasmine SO-2 Minnesota-Morris 8.43 UND Tune-Up Feb 22, 2020
86 Hill, Mya SO-2 Crown 8.44 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
87 Christopher, Sarah SO-2 Central College 8.45 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
88 Nichols, Claire FR-1 St. Catherine (Minn.) 8.47 The Opener Dec 7, 2019
89 Kauffman, Mia FR-1 Grinnell 8.48 Darren Young Classic Feb 15, 2020
90 Hogan, Brooke SR-4 Minnesota-Morris 8.49 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
90 Teichroew, Erin JR-3 Gustavus Adolphus 8.49 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
90 Johnson, Alexys FR-1 Dubuque 8.49 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
90 Voss, Marissa JR-3 Bethany Lutheran 8.49 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
94 Elstad, Katie JR-3 St. Olaf 8.50 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
95 Johnson, Hailey FR-1 St. Benedict 8.51 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
95 Kromah, Musu SO-2 Concordia-Moorhead 8.51 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
95 Schoustra, Mackenzie SR-4 St. Olaf 8.51 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
98 Schepper, Reilee SO-2 St. Catherine (Minn.) 8.52 The Opener Dec 7, 2019
98 Marzinske, Hannah FR-1 Buena Vista 8.52 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
98 Druecker, Kenna Nebraska Wesleyan 8.52 Scott Nisely Memorial Jan 18, 2020

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mikel, Patrick SR-4 Loras 21.74 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Smith, Josh SO-2 Loras 22.01 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
3 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 22.05 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
4 Douville, Eric SO-2 St. Thomas (Minn.) 22.06 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 22.09 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
6 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 22.28 Spartan Invitational Feb 21, 2020
7 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 22.42 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 Rooney, Taylor JR-3 Gustavus Adolphus 22.42 Maverick Invitational Feb 21, 2020
9 Wright, Cal SO-2 Concordia-Moorhead 22.48 Cobber Open Jan 25, 2020
10 Sampson, Josh FR-1 Bethel (Minn.) 22.50 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Steed, Jeremiah JR-3 Dubuque 22.58 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
11 Miller, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 22.58 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
11 Young, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 22.58 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
14 Lossow, Malachi JR-3 Bethel (Minn.) 22.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
15 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 22.61 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Harrington, Denison SR-4 Wartburg 22.67 Wartburg College Select Jan 31, 2020
17 Richter, Bryan SR-4 Carleton 22.70 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
18 Merical, Michael SR-4 Nebraska Wesleyan 22.74 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Schwartz, Ben SR-4 Carleton 22.80 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
20 Morrison, Tyson SR-4 Loras 22.82 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Kreidermacher, Matt SO-2 Luther 22.82 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Roberts, Xavier SO-2 St. Thomas (Minn.) 22.82 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
23 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 22.85 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
24 Christenson, Ben SO-2 Nebraska Wesleyan 22.90 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
25 Smith, Joel SO-2 Bethel (Minn.) 22.91 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
26 Palmer, David SR-4 Macalester 22.94 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
27 Eben Ebai, Samuel FR-1 St. Scholastica 22.95 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
28 Erickson, Isaac SR-4 Bethel (Minn.) 22.97 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
29 Fricke, Carter SO-2 Simpson (Iowa) 22.98 Darren Young Classic Feb 15, 2020
30 Arps, Lucas FR-1 Nebraska Wesleyan 23.01 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
31 Tryon, Carter SO-2 Central College 23.02 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
32 Nolan, Riley SO-2 Wartburg 23.05 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
32 Sealock, Tyler SO-2 Bethel (Minn.) 23.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
34 Schuller, Colin SO-2 Concordia-Moorhead 23.16 Bison Open Feb 7, 2020
35 Street, DaMon FR-1 Dubuque 23.17 Spartan Invitational Feb 21, 2020
35 Lumsden, Malcom SO-2 St. Scholastica 23.17 Twin Ports Invite Jan 18, 2020
37 Boone, Matthew JR-3 Saint Mary's (Minn.) 23.19 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
37 Micke, Jadon FR-1 Buena Vista 23.19 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
37 Lewis, Kianee FR-1 Central College 23.19 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
40 Loverude, Brandon JR-3 Bethel (Minn.) 23.20 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
41 Prater, Joshua SR-4 St. Thomas (Minn.) 23.22 Minnesota Open Jan 11, 2020
42 Shimon, Lennon SO-2 Wis.-Superior 23.23 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
42 Dickinson, Kyle SO-2 Nebraska Wesleyan 23.23# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
44 Rigdon, Caleb JR-3 Coe 23.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
44 Braun, Jared FR-1 Wartburg 23.25 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
46 Collison, Omavi SO-2 St. John's (Minn.) 23.26 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
47 Fitch, Kellen JR-3 Simpson (Iowa) 23.27 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
48 Arthur, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 23.29 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
49 Keller, Chase JR-3 Nebraska Wesleyan 23.30 Darren Young Classic Feb 15, 2020
50 Pearson, Devante SR-4 Wartburg 23.31 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
51 Peper, Stephen SO-2 St. Olaf 23.37 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
52 Runge, Bryson SR-4 Wartburg 23.39 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
53 Maroushek, Mack SO-2 St. John's (Minn.) 23.40 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
54 Howell, Kobe FR-1 Dubuque 23.41 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
54 Conneh, Varney FR-1 Augsburg 23.41 The Showcase Feb 14, 2020
56 Kulstad, Zach JR-3 Carleton 23.42 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
56 Joseph, Vinnie FR-1 Luther 23.42 Spartan Invitational Feb 21, 2020
58 Peters, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 23.43 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
58 Grandgenett, Harrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 23.43 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
60 Renner, Ben FR-1 St. Scholastica 23.44 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
60 Suedmeier, Cory SR-4 Central College 23.44 Darren Young Classic Feb 15, 2020
62 Sylvester, Jackson FR-1 Buena Vista 23.45 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
63 Petron, Michael SO-2 St. Scholastica 23.47 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
64 Devereaux, Jackson JR-3 St. John's (Minn.) 23.48 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
65 Pearson, Steven FR-1 Wis.-Superior 23.49 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
66 Whiting, Tom SR-4 Concordia-Moorhead 23.50 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
67 Knaack, Michael FR-1 Wis.-Superior 23.51 The Opener Dec 7, 2019
68 Asante-Apeatu, Nana Anim SR-4 Luther 23.52 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
69 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 23.57 Minnesota Open Jan 11, 2020
69 Devenuto, Danny SO-2 Central College 23.57 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
71 Cattoor, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 23.58 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
72 Engelken, Jacob SO-2 Cornell College 23.59 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
73 Hogan, Jacob FR-1 Saint Mary's (Minn.) 23.60 Maverick Invitational Feb 21, 2020
73 Haik, Charles JR-3 St. John's (Minn.) 23.60 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
75 DuMoulin, Alexander SO-2 Gustavus Adolphus 23.65 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
75 Bossou, Jonathan FR-1 Central College 23.65# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
77 Smith, Noah SR-4 Loras 23.66 Spartan Invitational Feb 21, 2020
77 Martinez, Maximus FR-1 Dubuque 23.66 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
77 Kinnucan, Ryan SO-2 Macalester 23.66 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
80 Cushion-Lewis, Maurice SR-4 Dubuque 23.68 Dubuque Championships Dec 7, 2019
81 Spahn, Clayton FR-1 Dubuque 23.69 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
82 Rich, Keegan SO-2 Bethany Lutheran 23.70 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
82 Gannon, Nick JR-3 St. John's (Minn.) 23.70 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
84 Burchfield, Dante SR-4 Dubuque 23.73 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
84 Johnson, Tyler JR-3 St. John's (Minn.) 23.73 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
86 Quiring, Wyatt SO-2 Gustavus Adolphus 23.75 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
87 Dick, Jacob SO-2 Central College 23.76 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
88 Weston, Jake JR-3 Wis.-Superior 23.78 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
88 Wemhoff, Luke SO-2 Nebraska Wesleyan 23.78 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
90 Gish, Matt SO-2 St. John's (Minn.) 23.79 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
91 Huffington, Finigan SO-2 St. Scholastica 23.80 Lake Superior Challenge Feb 8, 2020
91 Moore, Jaison FR-1 Augsburg 23.80 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
91 Reno, James FR-1 Coe 23.80 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
91 Krapfl, Will FR-1 Wartburg 23.80 Wartburg College Select Jan 31, 2020
95 Anderson, Keaton FR-1 Dubuque 23.81 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
96 Jacobs, Tommy SO-2 Grinnell 23.82 2019 Pioneer Indoor Preview Meet Dec 6, 2019
96 Edwards-Gaherty, Liam SR-4 Macalester 23.82 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
98 Yokley, Yaphet FR-1 Buena Vista 23.84 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
99 Hiser, Alexander FR-1 Grinnell 23.87 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
100 Karngar, Trokon SO-2 Bethel (Minn.) 23.88 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 24.47 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 24.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020
3 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 25.24 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Berninghaus, Briana SR-4 Hamline 25.42 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Ailes-Primes, Ya'Mia SO-2 Dubuque 25.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Muhammad, Alanna SO-2 Wartburg 25.85 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 Edwards , Marion SO-2 Loras 25.86 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 Black, Terrianna SR-4 Loras 25.86 Dubuque Championships Dec 7, 2019
9 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 25.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
9 Labatt, Delia SR-4 Bethel (Minn.) 25.96 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Chell, Claire SO-2 St. Thomas (Minn.) 26.07 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Bahl, Elayna SO-2 Loras 26.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Burmaster, Arianna FR-1 Gustavus Adolphus 26.12 Maverick Invitational Feb 21, 2020
14 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 26.14 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 26.24 Warren Bowlus Jan 31, 2020
16 Alt, Alexis SR-4 Loras 26.26 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
17 Cole, Carlyn SR-4 Coe 26.27 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
18 Pfadenhauer, Alyssa Loras 26.34 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
19 Lambe, Stevie SO-2 Loras 26.36 Dubuque Championships Dec 7, 2019
19 Klausler, Sydney SO-2 Saint Mary's (Minn.) 26.36 Maverick Invitational Feb 21, 2020
21 Daniel, Alexandra SR-4 Nebraska Wesleyan 26.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
21 Johnston, Kylie JR-3 Buena Vista 26.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 26.40 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
24 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 26.41 The Showcase Feb 14, 2020
24 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 26.41 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
26 Skrove, Alyssa SR-4 Dubuque 26.45 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
27 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 26.61 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
28 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 26.66 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
29 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 26.74 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
30 Hays, Jade SO-2 Buena Vista 26.76 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
31 Babalola, Jireh FR-1 Bethel (Minn.) 26.83 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Sidney, Mikala FR-1 Wartburg 26.84 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
32 Nordberg, Britta FR-1 Bethel (Minn.) 26.84 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
34 Funke, Morgan SO-2 Wartburg 26.91 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
35 Staebler, Jaderial JR-3 Wartburg 26.92 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
36 Anderson, Callie FR-1 Wartburg 26.94 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
37 Sankey, Hannah JR-3 Bethel (Minn.) 26.97 Hamster Invitational Feb 7, 2020
38 Sieve, Rose FR-1 Luther 26.98 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
39 Kretlow, Steph SR-4 St. Thomas (Minn.) 27.05 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
40 McLoone, Delaney JR-3 St. Thomas (Minn.) 27.08 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Lambert, Zaria SR-4 Cornell College 27.10 Spartan Invitational Feb 21, 2020
42 Elstad, Katie JR-3 St. Olaf 27.12 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
43 Anderson, Lily SR-4 Gustavus Adolphus 27.15 Minnesota State Invitational Jan 19, 2020
44 Johnson, Hailey FR-1 St. Benedict 27.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
44 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 27.18 Sol Butler Classic Jan 18, 2020
46 Sealock, Kelsie FR-1 Bethel (Minn.) 27.21 Darren Young Classic Feb 15, 2020
47 Woods, Allyson JR-3 Central College 27.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
47 Jacobs, Brenna SO-2 Wartburg 27.23 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
49 Jondle, Katara FR-1 Buena Vista 27.26 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
50 Smith, Abigail FR-1 Dubuque 27.27 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
51 McKinstrey, Corin SR-4 Bethel (Minn.) 27.33 Hamster Invitational Feb 7, 2020
52 Nelson, Birgen FR-1 Gustavus Adolphus 27.36# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
52 Wille, Mary Kate FR-1 Dubuque 27.36 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
54 Olowu, Paige SO-2 Grinnell 27.39 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
55 Studer, Rachel JR-3 Gustavus Adolphus 27.40 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
55 Jackson, Christina SO-2 Buena Vista 27.40 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
57 Brown, Madison JR-3 St. Benedict 27.44 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
58 Carley, Megan FR-1 Nebraska Wesleyan 27.45# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
59 McGuire, Grace SO-2 St. Thomas (Minn.) 27.47 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
60 Bjustrom, Maggi SR-4 Wartburg 27.51 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
61 Dolby, Maddy FR-1 St. Thomas (Minn.) 27.56 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
62 Thomas, Brittini JR-3 Buena Vista 27.57 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
63 Luers, Kate SO-2 Wartburg 27.62 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
64 Vance, Bailey JR-3 Loras 27.63 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
65 Carson, Maya FR-1 St. Thomas (Minn.) 27.66 The Showcase Feb 14, 2020
66 Heinecke, Carlie FR-1 Concordia-Moorhead 27.70# UND Tune-Up Feb 22, 2020
67 Richards, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 27.71 Darren Young Classic Feb 15, 2020
67 Salfer, Rebekah FR-1 St. Olaf 27.71 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
69 Airoldi, Eva SO-2 Carleton 27.82 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
70 Green, Merryl FR-1 Loras 27.85 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
71 Beard, Rebekah SO-2 Central College 27.86 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
71 Forrester, Holly JR-3 Central College 27.86 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
73 Gines, Devine SR-4 Nebraska Wesleyan 27.87 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
74 Mitch, Laura SO-2 St. Benedict 27.93 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
75 Dalton, Ellen Nebraska Wesleyan 27.94 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
76 Teichroew, Erin JR-3 Gustavus Adolphus 27.95 Maverick Invitational Feb 21, 2020
77 Jordan, Alexis SO-2 Saint Mary's (Minn.) 28.00 The Saint Mary's Early Birdinal Invite Jan 18, 2020
78 Dalla Betta, Francesca SO-2 Grinnell 28.02 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
79 Schoustra, Mackenzie SR-4 St. Olaf 28.06 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
80 Davidson, Daya SO-2 St. Scholastica 28.11 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
81 Kammer, Laura SR-4 St. Olaf 28.16 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
82 Mellin, Samantha SR-4 St. Thomas (Minn.) 28.17 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
82 DeQuevedo, Alexxa FR-1 Wis.-Superior 28.17 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
84 Terry, Jasmine SO-2 Minnesota-Morris 28.18 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
85 Conradi, Lauren SO-2 Bethel (Minn.) 28.19 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
86 Krasowski, Casey SO-2 St. Benedict 28.23 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
86 Bohlig, Emily SR-4 St. Olaf 28.23 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
88 Menakaya, Chinasa SO-2 Coe 28.27# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
88 Tyynismaa, Belle SR-4 Wartburg 28.27 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
90 Gregor, Sara FR-1 Macalester 28.35 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
90 Van Goethem, Abigail SR-4 Hamline 28.35 Hamster Invitational Feb 7, 2020
92 Strohmyer, Erin SO-2 Buena Vista 28.36 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
93 Blomgren, Meagan FR-1 Simpson (Iowa) 28.37 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
94 Boe, Essence FR-1 Hamline 28.38 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
95 Cater, Paige JR-3 St. Thomas (Minn.) 28.39 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
96 Luebbe, Rachael FR-1 Luther 28.42 Spartan Invitational Feb 21, 2020
97 Kosloski, Ashley JR-3 St. Scholastica 28.43 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
98 Patterson, Annika SO-2 St. Olaf 28.44 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
99 Keller, Kasandra FR-1 Luther 28.46 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
99 Beckert, Haley JR-3 Wartburg 28.46 Wartburg College Select Jan 31, 2020

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mikel, Patrick SR-4 Loras 47.90 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Pointer, Colfay SR-4 Dubuque 48.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 48.56 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Palmer, David SR-4 Macalester 48.89 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Dickinson, Kyle SO-2 Nebraska Wesleyan 49.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Wright, Cal SO-2 Concordia-Moorhead 49.79 Bison Open Feb 7, 2020
7 Morrison, Tyson SR-4 Loras 49.87 Dubuque Championships Dec 7, 2019
8 Jasa, Mike SO-2 Loras 49.94 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
9 Arps, Lucas FR-1 Nebraska Wesleyan 50.03 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
10 Smith, Joel SO-2 Bethel (Minn.) 50.05 Hamster Invitational Feb 7, 2020
11 Erickson, Isaac SR-4 Bethel (Minn.) 50.19 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Monroe, Shawn SR-4 Bethel (Minn.) 50.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
13 Prater, Joshua SR-4 St. Thomas (Minn.) 50.52 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
14 Garrison, Craig SO-2 Simpson (Iowa) 50.53 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Christenson, Ben SO-2 Nebraska Wesleyan 50.81 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Jackson, Garrett FR-1 Saint Mary's (Minn.) 50.88 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
17 Oberfoell, Carter FR-1 Loras 50.94 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
18 Scott, Shamari JR-3 Loras 51.00 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
19 Cook-Gallardo, Joey SR-4 Carleton 51.05 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
20 Tryon, Carter SO-2 Central College 51.16 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
21 Schwartz, Ben SR-4 Carleton 51.23 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
22 Dlamini, Siletselwe SO-2 Luther 51.28 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Kennicker, Nick SR-4 Wartburg 51.29 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
24 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 51.31 Darren Young Classic Feb 15, 2020
24 Merical, Michael SR-4 Nebraska Wesleyan 51.31 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
26 Thimm, Marcus JR-3 Nebraska Wesleyan 51.33 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
27 Hogan, Jacob FR-1 Saint Mary's (Minn.) 51.34 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
28 Thedens, Mason SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.38 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
29 Smith, Josh SO-2 Loras 51.46 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
30 Quiring, Wyatt SO-2 Gustavus Adolphus 51.50 Maverick Invitational Feb 21, 2020
31 Peterson, Jericho FR-1 St. Scholastica 51.60 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
32 Willis, Zach SO-2 Grinnell 51.68 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
33 Hitt, Cooper SO-2 Bethel (Minn.) 51.73 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
34 Metz, Nolan SO-2 Bethel (Minn.) 51.74 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
35 Micke, Jadon FR-1 Buena Vista 51.78 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
36 Braun, Jared FR-1 Wartburg 51.81 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 Olson, Grant FR-1 Wartburg 51.82 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
38 Suedmeier, Cory SR-4 Central College 51.83 Wartburg College Select Jan 31, 2020
39 Anderson, Gabe FR-1 Nebraska Wesleyan 51.85# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
40 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 51.90 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
41 Joseph, Vinnie FR-1 Luther 51.92 Luther Invitational Feb 8, 2020
42 Rigdon, Caleb JR-3 Coe 51.93 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
43 Howell, Kobe FR-1 Dubuque 51.94 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
44 Gustafson, Brennan JR-3 Gustavus Adolphus 52.03 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
45 Renner, Ben FR-1 St. Scholastica 52.05 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
46 Nuanez, Mac SO-2 Wartburg 52.16 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
46 Schuller, Colin SO-2 Concordia-Moorhead 52.16 Bison Open Feb 7, 2020
48 Richter, Bryan SR-4 Carleton 52.18 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
49 Schoenfelder, Jonah SR-4 St. Thomas (Minn.) 52.19 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
50 Weston, Jake JR-3 Wis.-Superior 52.24 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
51 Kulstad, Zach JR-3 Carleton 52.28 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
52 Johnson, Tyler JR-3 St. John's (Minn.) 52.31 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
52 Zeitchick, Seth FR-1 Gustavus Adolphus 52.31 Maverick Invitational Feb 21, 2020
54 Boyse, Grant FR-1 Central College 52.33 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
55 Collison, Omavi SO-2 St. John's (Minn.) 52.36 Hamster Invitational Feb 7, 2020
56 Marlin, Bryan FR-1 Central College 52.38 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
57 Olfert, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 52.43 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
58 Loverude, Brandon JR-3 Bethel (Minn.) 52.44 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
58 Reding, Jacob SO-2 St. John's (Minn.) 52.44 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
60 Kinnucan, Ryan SO-2 Macalester 52.47 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
61 Kennedy, Dylan FR-1 Bethany Lutheran 52.49 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
62 Sylvester, Jackson FR-1 Buena Vista 52.56 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
63 O'Reilly, Declan JR-3 Grinnell 52.57 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
64 Reynolds, Nolan FR-1 Central College 52.59 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
64 Boone, Matthew JR-3 Saint Mary's (Minn.) 52.59 Warren Bowlus Jan 31, 2020
66 Drilling, Nick FR-1 Luther 52.64 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
67 Kreidermacher, Matt SO-2 Luther 53.02 Luther Invitational Feb 8, 2020
68 Shimon, Lennon SO-2 Wis.-Superior 53.04 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
68 Lenners, Garrett FR-1 Nebraska Wesleyan 53.04# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
70 Otting, Conor JR-3 Loras 53.06 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
71 Anderson, Keaton FR-1 Dubuque 53.12 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
72 Vrtiska, Rudy SO-2 Nebraska Wesleyan 53.22 Fred Beile Classic Feb 7, 2020
73 Krapfl, Will FR-1 Wartburg 53.32 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
74 Huffington, Finigan SO-2 St. Scholastica 53.39 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
75 Walsh, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 53.41 Hamster Invitational Feb 7, 2020
76 Wemhoff, Luke SO-2 Nebraska Wesleyan 53.44 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
77 Coates, Austin SR-4 St. Thomas (Minn.) 53.55 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
78 Deutschlander, Pierre FR-1 St. John's (Minn.) 53.65 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
78 Couture, Andre SR-4 Wis.-Superior 53.65 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
80 Heitter, Jacob SR-4 Dubuque 53.67 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
81 Edwards-Gaherty, Liam SR-4 Macalester 53.69 Hamster Invitational Feb 7, 2020
82 Meeker, Jackson FR-1 Cornell College 53.76 Spartan Invitational Feb 21, 2020
83 Burchfield, Dante SR-4 Dubuque 53.86 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
84 McNall, Spencer SO-2 Macalester 53.90 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
85 Spahn, Clayton FR-1 Dubuque 53.91 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
86 Mabuza, Siyabonga SO-2 Luther 54.03 Luther Invitational Feb 8, 2020
86 Sommers, Quinten FR-1 Wartburg 54.03 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
86 Marble, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 54.03 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
89 McCue, Ryan JR-3 Bethany Lutheran 54.05 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
90 Olajonlu, Gabriel SO-2 Augsburg 54.08 Hamster Invitational Feb 7, 2020
91 Carlson, Matt SR-4 Wis.-Superior 54.10 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
91 Westervelt, Galen FR-1 Cornell College 54.10 NCC Invite Feb 8, 2020
93 Scott, Benjamin SR-4 St. Olaf 54.12 Minnesota Open Jan 11, 2020
93 Stahl, Alec SO-2 Central College 54.12 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
95 Bosley, Mason FR-1 Macalester 54.17 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
96 Blake, Parker SO-2 Augsburg 54.22 Hamster Invitational Feb 7, 2020
97 Dolan, Henry FR-1 Hamline 54.30 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
98 Witt, Lachlan FR-1 Macalester 54.48 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
99 Hunt, Spencer FR-1 Buena Vista 54.58 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
100 Stanek, Andrew JR-3 Minnesota-Morris 54.60 Bison Open Feb 7, 2020

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Noland, Gabrielle SR-4 Loras 56.35 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Labatt, Delia SR-4 Bethel (Minn.) 57.29 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 57.30 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Beeman, Alison SR-4 Dubuque 57.59 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
5 Glaaser, Johanna SR-4 St. Olaf 57.91 Minnesota Open Jan 11, 2020
6 Sankey, Hannah JR-3 Bethel (Minn.) 58.58 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
7 Lambe, Stevie SO-2 Loras 59.08 Spartan Invitational Feb 21, 2020
8 Staebler, Jaderial JR-3 Wartburg 59.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Ganshirt, Jackie JR-3 Wartburg 59.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Pfadenhauer, Alyssa FR-1 Loras 59.38 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Alt, Alexis SR-4 Loras 59.54 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Rolfes, Aspen JR-3 Nebraska Wesleyan 59.56 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 McSorley, Carson SO-2 Wartburg 59.57 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
14 Guyett, Tabitha SO-2 Buena Vista 59.96 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Nordberg, Britta FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Schlieman, Lily SR-4 Macalester 1:00.08 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Kling, Anika SR-4 St. Scholastica 1:00.09 Cobber Open Jan 25, 2020
18 McKinstrey, Corin SR-4 Bethel (Minn.) 1:00.12 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
19 Smith, Anna SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:00.17 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
20 Anderson, Lily SR-4 Gustavus Adolphus 1:00.21 Maverick Invitational Feb 21, 2020
21 Cole, Carlyn SR-4 Coe 1:00.28# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
22 Turek, Mikayla FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.39 Hamster Invitational Feb 7, 2020
23 McGuire, Grace SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:00.57 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Peebles, Annalise SR-4 Carleton 1:00.60 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
25 Mitch, Laura SO-2 St. Benedict 1:00.71 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
26 Edwards , Marion SO-2 Loras 1:00.79 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
27 Torgerson, Leann SR-4 Wis.-Superior 1:00.80 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
28 Olson, Taylan SO-2 Wartburg 1:00.85 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
29 Johnson, Hailey FR-1 St. Benedict 1:00.95 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
29 Sholing, Ellie FR-1 St. Scholastica 1:00.95 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
31 Janzen, Reagan SO-2 Nebraska Wesleyan 1:01.11# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
32 Moen, Sara JR-3 Gustavus Adolphus 1:01.14 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
33 Klingelhutz, Kelly JR-3 St. Benedict 1:01.16 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
34 Gines, Devine SR-4 Nebraska Wesleyan 1:01.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
35 Muntz, Heather SR-4 Dubuque 1:01.26 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
36 Carley, Megan Nebraska Wesleyan 1:01.35 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
37 Dalton, Ellen Nebraska Wesleyan 1:01.44 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
38 Deitchler, Ciera FR-1 Loras 1:01.72 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
39 Nelson, Birgen FR-1 Gustavus Adolphus 1:01.74 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
40 Smith, Abigail FR-1 Dubuque 1:01.75 UW-Platteville Select Feb 1, 2020
41 Krasowski, Casey SO-2 St. Benedict 1:01.76 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
42 Dellamuth, Bri SR-4 Wartburg 1:02.00 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
43 Elstad, Katie JR-3 St. Olaf 1:02.11 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
44 Martin, Juliette JR-3 St. Catherine (Minn.) 1:02.14 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
45 Riss, Caroline SO-2 Cornell College 1:02.32 Darren Young Classic Feb 15, 2020
46 Arett, Ashlyn SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:02.58 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
47 Donnelly, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 1:02.64 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
48 Klump, Wren SO-2 Buena Vista 1:02.70 Darren Young Classic Feb 15, 2020
48 Pingel, Kiki JR-3 Central College 1:02.70# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
48 Dammann, Morgan SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:02.70 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
51 Jacobs, Brenna SO-2 Wartburg 1:02.78 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
52 Williams, Shelby JR-3 Cornell College 1:02.86 Spartan Invitational Feb 21, 2020
52 Jansen, Ann SO-2 St. Olaf 1:02.86 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
54 Pettitt-Kenney, Teresa FR-1 St. Olaf 1:02.94 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
55 Cater, Paige JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:03.13 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
55 Salfer, Rebekah FR-1 St. Olaf 1:03.13 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
57 Conradi, Lauren SO-2 Bethel (Minn.) 1:03.15 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
58 Muhammad, Alanna SO-2 Wartburg 1:03.37 Wartburg College Select Jan 31, 2020
59 Burmaster, Arianna FR-1 Gustavus Adolphus 1:03.43 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
60 Klausler, Sydney SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1:03.58 Luther Invitational Feb 8, 2020
61 Studer, Rachel JR-3 Gustavus Adolphus 1:03.65# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
62 Swanson, Anna FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:03.76 Luther Invitational Feb 8, 2020
63 Sheedlo, Annie JR-3 Northwestern (Minn.) 1:03.87 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
64 Hoppe, Cianna FR-1 Bethany Lutheran 1:03.94 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
65 Follestad, Rachael JR-3 Gustavus Adolphus 1:03.99# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
66 Finnes, Taylor SO-2 Bethel (Minn.) 1:04.02 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
67 Lyrek, Amaya FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:04.03 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
68 Green, Merryl FR-1 Loras 1:04.04 NCC Invite Feb 8, 2020
69 Jondle, Katara FR-1 Buena Vista 1:04.10 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
70 Heavlin, Samantha SO-2 Loras 1:04.11 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
71 Presler, Sarah JR-3 Bethany Lutheran 1:04.22 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
72 Kauffman, Mia FR-1 Grinnell 1:04.35 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
73 Mast, Annie FR-1 Wartburg 1:04.42 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
74 Voss, Annika FR-1 St. Scholastica 1:04.43 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
75 Kuhn, Cathryn SO-2 St. Benedict 1:04.55 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
76 Mangold, Katelyn JR-3 Simpson (Iowa) 1:04.69 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
77 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 1:04.78 Cobber Open Jan 25, 2020
78 Rodel, Addison FR-1 Gustavus Adolphus 1:04.84 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
79 Asp, Lynnea JR-3 Crown 1:05.14 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
80 Keller, Kasandra FR-1 Luther 1:05.20 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
81 Gabb, Margaret FR-1 Martin Luther 1:05.42 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
82 Berninghaus, Briana SR-4 Hamline 1:05.43 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
83 Mauzer, Riley FR-1 St. Olaf 1:05.91 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
84 Mani, Anjali SR-4 Macalester 1:05.94 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
85 Erickson, Lexi JR-3 St. Scholastica 1:06.12 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
86 McDonald, Devyn SO-2 Nebraska Wesleyan 1:06.15 Fred Beile Classic Feb 7, 2020
87 Smith, Sadie Ray FR-1 Carleton 1:06.22 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
88 Janssen, Tianna FR-1 Buena Vista 1:06.39 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
89 DeBaillie, Abby SR-4 Wartburg 1:06.42 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
90 Smith, Haley SR-4 St. Benedict 1:06.60 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
91 Telleen, Ashley FR-1 Buena Vista 1:06.63 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
92 Eden, Kati JR-3 Dubuque 1:06.66 Spartan Invitational Feb 21, 2020
93 Weis , Madison FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:06.68 Maverick Invitational Feb 21, 2020
94 Lansiquot, Yajaira SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:06.69 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
95 Prince, Via SO-2 Wis.-Superior 1:06.74 Warren Bowlus Jan 31, 2020
96 Mertens, Amanda JR-3 Luther 1:06.77 Spartan Invitational Feb 21, 2020
97 Jesuit, Martha JR-3 Coe 1:06.83 Dick Hendricks Invitational Feb 15, 2020
98 LaFave, Jenna SO-2 Concordia-Moorhead 1:06.86# UND Tune-Up Feb 22, 2020
99 Merten, Johanna JR-3 St. Benedict 1:06.93 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
100 Gitch, Maya JR-3 St. Olaf 1:06.99 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020

800 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Jasa, Mike SO-2 Loras 1:52.34 Dubuque Championships Dec 7, 2019
2 Schmidt, Wyatt SO-2 Wartburg 1:53.35 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
3 Oberfoell, Carter FR-1 Loras 1:53.41 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Middendorf, Jesse SO-2 Concordia-Moorhead 1:53.65 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 1:53.84 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Cook-Gallardo, Joey SR-4 Carleton 1:54.66 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 DeHaan, Will SO-2 Central College 1:54.99 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Kizer, Preston JR-3 Central College 1:55.27 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Gifford, Maxwell FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:55.80 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Lelinga, Ezekiel JR-3 Bethel (Minn.) 1:55.91 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Millan, Andrew SR-4 Luther 1:56.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Conklin-Little, Cole SR-4 Loras 1:56.36 Spartan Invitational Feb 21, 2020
12 Stresemann, Sam JR-3 St. Olaf 1:56.36 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
14 Kelly, Ian FR-1 Luther 1:56.48 Spartan Invitational Feb 21, 2020
15 Lorimer, Frosty JR-3 Wartburg 1:56.70 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
16 Palmer, David SR-4 Macalester 1:56.95 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
17 Madson, Sam JR-3 Wartburg 1:57.00 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
17 Kelly, Wyatt SO-2 Loras 1:57.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Sylvia, Adam FR-1 Central College 1:57.60 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
20 Johnson, Noah SO-2 Gustavus Adolphus 1:57.62 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
21 Heitter, Jacob SR-4 Dubuque 1:57.71 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Otting, Conor JR-3 Loras 1:57.72 Dubuque Championships Dec 7, 2019
22 Lenners, Garrett FR-1 Nebraska Wesleyan 1:57.72 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
24 Eichhorn, Joe SO-2 Loras 1:57.73 Dubuque Championships Dec 7, 2019
25 Carl, Brian JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:57.74 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
26 Wilson, Dan SO-2 Concordia-Moorhead 1:58.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Roen, Ben JR-3 Hamline 1:58.05 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
28 Rumple, Tavian SR-4 Dubuque 1:58.31 Dubuque Championships Dec 7, 2019
29 Mikel, Patrick SR-4 Loras 1:58.43 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
30 Willis, Zach SO-2 Grinnell 1:58.66 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
31 Reyes Herrera, Edwin SR-4 Macalester 1:58.67 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
32 Isahak, Munir JR-3 Concordia-Moorhead 1:58.71 Bison Open Feb 7, 2020
33 O'Reilly, Declan JR-3 Grinnell 1:58.72 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
34 Webb, Noah JR-3 St. John's (Minn.) 1:58.86 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
35 Gustafson, Frank SR-4 Hamline 1:58.94 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
36 Linnan, Quentin FR-1 Simpson (Iowa) 1:59.33 Darren Young Classic Feb 15, 2020
37 Stoll, Matt SR-4 Cornell College 1:59.34 NCC Invite Feb 8, 2020
38 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 1:59.56 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
39 Hitt, Cooper SO-2 Bethel (Minn.) 1:59.62 Darren Young Classic Feb 15, 2020
40 Gilles, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:59.70 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
41 Olson, Tanner FR-1 Concordia-Moorhead 1:59.85# UND Tune-Up Feb 22, 2020
42 Olson, Grant FR-1 Wartburg 1:59.90 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
43 Kozlowski, Carl JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.17 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
44 Gustafson, Brennan JR-3 Gustavus Adolphus 2:00.22# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
45 Paulson, Josh SR-4 Simpson (Iowa) 2:00.29 Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Rives, Bridger SO-2 Carleton 2:00.44 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
47 Combs, Tyler JR-3 Simpson (Iowa) 2:00.54 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
48 Hensel, Alexei FR-1 St. John's (Minn.) 2:00.72 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
49 Willard, Josh JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.77 The Showcase Feb 14, 2020
50 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 2:00.83 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
51 Rasmussen, Raymond FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.85 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
52 Sagan, Jack SO-2 Central College 2:00.86 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
53 Olfert, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 2:00.98 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
54 Schmitz, Michael FR-1 Wartburg 2:01.00 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
55 Carlson, Edward SR-4 Wis.-Superior 2:01.02 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
56 Mattock, Will FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
56 Williams, Bryson JR-3 Nebraska Wesleyan 2:01.05 Darren Young Classic Feb 15, 2020
58 Rengo, Samuel FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
58 Fuentes, Jon SR-4 Wartburg 2:01.18 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
60 Haugrud, Connor JR-3 Concordia-Moorhead 2:01.33# UND Tune-Up Feb 22, 2020
61 Clausing, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.47 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
62 Fast, Justus SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.48 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
63 Haisch, Daniel FR-1 Simpson (Iowa) 2:01.52 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
64 Osborne, Jack SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:01.64 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
65 Billheimer, Clay FR-1 Simpson (Iowa) 2:01.70 Spartan Invitational Feb 21, 2020
66 Nickeson, Andrew FR-1 Grinnell 2:01.78 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
66 Pfiffner, Austin SR-4 Central College 2:01.78 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
68 Kern, Collin SR-4 Luther 2:02.10 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
69 Meaden, Jonathan JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:02.22 Stout Open Jan 25, 2020
70 Hunsanger, Brett SO-2 Macalester 2:02.26 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
71 Unruh, Ethan FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.28 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
72 Sanderfoot, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.35 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
73 Schwarz, Lane FR-1 Luther 2:02.36 Spartan Invitational Feb 21, 2020
74 Nemanich, Thomas FR-1 St. John's (Minn.) 2:02.37 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
75 Sevenich, Regan FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.42 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
76 Henschel, Jack SR-4 St. Olaf 2:02.51 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
77 Sapp, Conor SR-4 Wartburg 2:02.65 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
78 Sworski, Erik JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:02.68 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
79 Fong, Jeremy FR-1 Carleton 2:02.72 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
80 Anderson, Gabe FR-1 Nebraska Wesleyan 2:02.76 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
81 Orcutt, Michael JR-3 Dubuque 2:02.80 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
82 Gregor, Justin SR-4 Grinnell 2:02.87 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
83 Kemp, Anthony JR-3 Loras 2:03.07 Spartan Invitational Feb 21, 2020
84 Hussien, Sakariya FR-1 Augsburg 2:03.08 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
85 Bonthius, Ryan SO-2 Wartburg 2:03.14 Wartburg College Select Jan 31, 2020
86 Lott, Magwire JR-3 Nebraska Wesleyan 2:03.22 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
87 Gallagher, Tyler SO-2 Hamline 2:03.27 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
88 Mills, Evan JR-3 Cornell College 2:03.31 NCC Invite Feb 8, 2020
89 Marble, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 2:03.35 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
90 Sanders, Jacob FR-1 Central College 2:03.41 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
91 Ali, Ali JR-3 Wartburg 2:03.49 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
92 Finger, Tyler JR-3 Wis.-Superior 2:03.52 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
93 Booker, Coe SO-2 Coe 2:03.54 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
94 Lefebure, Levi SR-4 Simpson (Iowa) 2:03.59 Darren Young Classic Feb 15, 2020
95 VanderWilt, Jacob FR-1 Wartburg 2:03.64 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
96 Arntson, Isaiah SO-2 Wis.-Superior 2:03.71 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
97 Patten, Blake JR-3 Buena Vista 2:03.73 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
98 McCue, Ryan JR-3 Bethany Lutheran 2:03.77 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
99 Loerts, Alex SR-4 Buena Vista 2:03.78 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
100 Yual, Waleed SO-2 Luther 2:03.90 Spartan Invitational Feb 21, 2020

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rittgers, Erica SR-4 Wartburg 2:13.90 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
2 Scheuerman, Carly JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:13.99 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Dammann, Morgan SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.72 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Maddux, Alexandra SO-2 Hamline 2:14.78 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 2:15.55 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
6 Dolan, Helen JR-3 Hamline 2:16.98 Hamster Invitational Feb 7, 2020
7 Stein, Mari SO-2 Central College 2:17.42 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 McSorley, Carson SO-2 Wartburg 2:18.34 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
9 Moen, Sara JR-3 Gustavus Adolphus 2:19.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 2:19.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 2:20.10 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 2:20.56 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
13 Tyynismaa, Belle SR-4 Wartburg 2:20.90 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Forbes, Jadyn FR-1 Buena Vista 2:20.90 NJCAA Region XI Indoor Championships Feb 21, 2020
15 Osterberger, Kaylee SO-2 Loras 2:21.31 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
16 Brockberg, Emily FR-1 Bethel (Minn.) 2:21.48 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Larsen, Camryn JR-3 Nebraska Wesleyan 2:21.48 Darren Young Classic Feb 15, 2020
18 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 2:22.23 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
19 Herbst, Valerie JR-3 Loras 2:22.79 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Albrecht, Christine FR-1 St. Olaf 2:23.02 The Showcase Feb 14, 2020
21 Lewis, Stephanie SO-2 Luther 2:23.19 Spartan Invitational Feb 21, 2020
22 Fober, Natalie SR-4 Wartburg 2:23.21 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
23 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 2:23.25# UND Tune-Up Feb 22, 2020
24 Simon, Jaycie FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:23.29 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Donnelly, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 2:23.43 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
26 Osterberger, Ellie SO-2 Loras 2:23.48 Spartan Invitational Feb 21, 2020
27 Bottum, Rachel FR-1 Grinnell 2:23.50 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Deitchler, Ciera FR-1 Loras 2:23.63 Spartan Invitational Feb 21, 2020
29 Bahe, Rylee SR-4 Nebraska Wesleyan 2:23.75# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
30 Muntz, Heather SR-4 Dubuque 2:24.13 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
31 Pingel, Kiki JR-3 Central College 2:24.59 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
32 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 2:24.70# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
33 Villa, Rebecca JR-3 Grinnell 2:24.74 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
34 Sholing, Ellie FR-1 St. Scholastica 2:24.83 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
35 Costley, Olivia SO-2 Dubuque 2:24.92 Spartan Invitational Feb 21, 2020
36 Klump, Wren SO-2 Buena Vista 2:24.95 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
37 Kroll, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.21 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
38 Riss, Caroline SO-2 Cornell College 2:25.31 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
39 Glaaser, Johanna SR-4 St. Olaf 2:25.67 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
40 Presler, Sarah JR-3 Bethany Lutheran 2:25.75 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
41 Cater, Paige JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.76 The Showcase Feb 14, 2020
42 Meilander, Janey FR-1 St. Benedict 2:25.93 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
43 Mast, Annie FR-1 Wartburg 2:25.97 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
44 O'Connor, Quinn JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.98 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
45 Gerber, Grace FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:25.99 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
46 McLuen, Allie JR-3 Nebraska Wesleyan 2:26.31 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
47 Janzen, Reagan SO-2 Nebraska Wesleyan 2:27.01# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
48 Hornseth, Amelia JR-3 Luther 2:27.12 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
49 Gray, Mary JR-3 Central College 2:27.17 2019 Happy Holidays Combined Events Dec 5, 2019
50 Fredrickson, Isabel SO-2 Concordia-Moorhead 2:27.25# UND Tune-Up Feb 22, 2020
51 Coon, Lauren SO-2 Central College 2:27.32 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
52 Kropp, Amy SO-2 Carleton 2:27.42 Hamster Invitational Feb 7, 2020
53 Hoppe, Cianna FR-1 Bethany Lutheran 2:27.66 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
54 Ellis, Angela FR-1 Carleton 2:27.72 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
55 Koester, Dana SR-4 Coe 2:28.47 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
56 Loecke, Abby SO-2 Simpson (Iowa) 2:28.61 Spartan Invitational Feb 21, 2020
57 Sifferle, Jordan SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:28.62 Jack Johnson Classic Jan 31, 2020
58 Knauss, Anneke SO-2 Luther 2:28.97 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
59 Bloomquist, Ashley FR-1 Wartburg 2:29.03 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
60 Schoustra, Mackenzie SR-4 St. Olaf 2:29.09 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
61 Erickson, Lexi JR-3 St. Scholastica 2:29.10 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
62 Nolan, Marissa SR-4 Wartburg 2:29.16 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
63 Mickelson, Ellen SO-2 St. Olaf 2:29.32 The Showcase Feb 14, 2020
64 Heavlin, Samantha SO-2 Loras 2:29.44 Dubuque Championships Dec 7, 2019
65 Alpers, Lauren JR-3 Bethel (Minn.) 2:29.52 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
66 Marsh, Natalie JR-3 Carleton 2:29.55 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
67 Swanson, Anna FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:29.88 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
68 Anderson, Haley SR-4 Gustavus Adolphus 2:29.92 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
69 Insko, Hannah JR-3 Loras 2:30.24 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
70 Voss, Annika FR-1 St. Scholastica 2:30.35 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
71 Barkosky, Victoria FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:30.44 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
72 Stern, Lena SO-2 Macalester 2:30.56 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
73 Dellamuth, Bri SR-4 Wartburg 2:30.57 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
74 Drake, Brennan SO-2 Macalester 2:30.63 Hamster Invitational Feb 7, 2020
75 Cargill, Ellie FR-1 Bethel (Minn.) 2:30.71 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
76 Fulton, Emilee SR-4 Carleton 2:30.72 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
77 Kittinger, Kandice FR-1 Coe 2:30.75 Dick Hendricks Invitational Feb 15, 2020
78 Miller, Lauren SO-2 Central College 2:30.78 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
79 Cole, Grace SO-2 Bethel (Minn.) 2:30.84 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
80 Smith, Sadie Ray FR-1 Carleton 2:30.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
81 Rodriguez, Madeline FR-1 Macalester 2:30.94 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
82 Hunke, Madelyn JR-3 Nebraska Wesleyan 2:31.02 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
83 Laughlin, Mackenzie SO-2 Simpson (Iowa) 2:31.25 Wartburg College Select Jan 31, 2020
84 DeBaillie, Abby SR-4 Wartburg 2:31.32 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
85 Hao, Emily JR-3 Concordia-Moorhead 2:31.33# UND Tune-Up Feb 22, 2020
86 McDonald, Devyn FR-1 Nebraska Wesleyan 2:31.39 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
87 Mani, Anjali SR-4 Macalester 2:31.43 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
88 Fogarty, Billie SO-2 Cornell College 2:31.58 Hilltop Invitational Jan 25, 2020
89 Dunne, Clare SO-2 Wartburg 2:31.66 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
90 Hagen, Abby FR-1 Crown 2:31.68 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
91 Herber, Grace SO-2 Luther 2:31.83 Spartan Invitational Feb 21, 2020
92 Santangelo, Taylor SO-2 St. Benedict 2:31.89 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
93 LaVerdiere, Tori SR-4 Grinnell 2:31.92 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
94 Moll, Lauren Central College 2:31.94 Wartburg College Select Jan 31, 2020
95 Holloway, Malakai SO-2 Bethel (Minn.) 2:32.09 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
96 Christopher, Cassidy JR-3 Wartburg 2:32.36 Wartburg College Select Jan 31, 2020
97 Soupir, Madelyn SO-2 Central College 2:32.48 Darren Young Classic Feb 15, 2020
98 Fleddermann, Kathryn SR-4 Macalester 2:32.50 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
99 Fetting, Katie SO-2 Luther 2:32.65 Spartan Invitational Feb 21, 2020
100 Horne, Lillian FR-1 Carleton 2:32.77 Stout Open Jan 25, 2020

Mile (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 4:08.55 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
2 Wachter, Karl SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:12.78 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
3 Lonergan, Sean SR-4 St. Olaf 4:12.95# 2020 Frank Sevigne Husker Invitational Feb 7, 2020
4 Gustafson, Frank SR-4 Hamline 4:14.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Benitez, Fernando SR-4 Hamline 4:14.79 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
6 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 4:16.76 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
6 Vasquez, Andy SR-4 Nebraska Wesleyan 4:16.76 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
8 Kelly, Ian FR-1 Luther 4:16.93 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
9 Lelinga, Ezekiel JR-3 Bethel (Minn.) 4:18.05 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
10 Dalton, Ryan JR-3 Wartburg 4:18.43 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
11 Ali, Ali JR-3 Wartburg 4:18.75 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
12 Pinkowski, Sam JR-3 Wartburg 4:18.93 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
13 Conklin-Little, Cole SR-4 Loras 4:19.43 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Moon, Spencer FR-1 Simpson (Iowa) 4:19.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Isahak, Munir JR-3 Concordia-Moorhead 4:19.59 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
16 Grand, Mitchell FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.66 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Ille, Alec SO-2 Wartburg 4:20.50 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
18 Heinzman, Matt JR-3 Wartburg 4:20.86 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
19 Biechler, Mark SO-2 Dubuque 4:21.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 4:23.45 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
21 DeHaan, Will SO-2 Central College 4:23.49 Darren Young Classic Feb 15, 2020
22 Pavelka, Bridger SR-4 Gustavus Adolphus 4:23.72 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
23 Santos, Ben SO-2 Carleton 4:24.40 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Weijenberg, Norbert FR-1 Nebraska Wesleyan 4:24.64 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
25 Kern, Collin SR-4 Luther 4:24.76 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
26 Young, Lloyd FR-1 St. John's (Minn.) 4:24.87 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
27 Stresemann, Sam JR-3 St. Olaf 4:25.03 Minnesota Open Jan 11, 2020
28 Webb, Noah JR-3 St. John's (Minn.) 4:25.91 Hamster Invitational Feb 7, 2020
29 Guttormson, Luke SO-2 Loras 4:26.07 Spartan Invitational Feb 21, 2020
30 Anderson, Ryan SR-4 Minnesota-Morris 4:26.20 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
31 Lyford, Derk FR-1 St. Olaf 4:26.32 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
32 Carlson, Edward SR-4 Wis.-Superior 4:26.60 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
33 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 4:26.73 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
34 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 4:26.84 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
35 Kizer, Preston JR-3 Central College 4:26.89 Darren Young Classic Feb 15, 2020
36 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 4:26.92 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
37 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 4:26.99 Minnesota Open Jan 11, 2020
38 Altier, Tom SO-2 Luther 4:27.23 Spartan Invitational Feb 21, 2020
39 Sanders, Nate JR-3 Central College 4:27.55 Dutch Athletic Classic 2020 Jan 18, 2020
40 Lorimer, Frosty JR-3 Wartburg 4:27.73 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
41 Worthington, Noah JR-3 Wartburg 4:28.05 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
42 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 4:28.07 Lake Superior Challenge Feb 8, 2020
43 Brodie, Aric SO-2 Hamline 4:28.11 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
44 Iselin, Dan JR-3 Luther 4:28.15 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
45 Mendel, Ike SO-2 Bethel (Minn.) 4:28.20 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
46 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 4:28.26 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
47 Keller, Blake SR-4 Loras 4:28.34 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
48 Gifford, Maxwell FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:28.39 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
49 Wallin, Tucker FR-1 Gustavus Adolphus 4:29.23 Maverick Invitational Feb 21, 2020
50 Madson, Sam JR-3 Wartburg 4:29.24 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
51 Schmidt, Wyatt SO-2 Wartburg 4:29.28 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
52 Barnhart, Andy SR-4 Bethel (Minn.) 4:29.31 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
53 Harvey, Ben SO-2 Grinnell 4:29.43 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
54 Cernohous, Tyler SO-2 Dubuque 4:29.64 Keck DIII Select 2020 Feb 8, 2020
55 Brenk, Christopher SR-4 St. Olaf 4:29.84 Minnesota Open Jan 11, 2020
56 Wicklund, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 4:29.92 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
57 Burjes, Caleb SO-2 Luther 4:29.96 Spartan Invitational Feb 21, 2020
58 Lepak, Jake SR-4 Macalester 4:30.08 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
59 Phillips, Justin JR-3 Coe 4:30.10 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
60 Middendorf, Jesse SO-2 Concordia-Moorhead 4:30.12# UND Indoor Open Jan 30, 2020
61 Sagedahl, Penn FR-1 St. Olaf 4:30.25 The Showcase Feb 14, 2020
62 Meikle, Cameron SR-4 Carleton 4:30.38 Hamster Invitational Feb 7, 2020
63 Finger, Tyler JR-3 Wis.-Superior 4:30.56 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
64 Sather, Zak FR-1 Carleton 4:30.66 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
65 Schultz, Joey JR-3 Loras 4:30.73 Spartan Invitational Feb 21, 2020
66 Wicklund, Eric SR-4 Concordia-Moorhead 4:30.81# UND Tune-Up Feb 22, 2020
67 Davidson, Aaron SO-2 Cornell College 4:30.88 Darren Young Classic Feb 15, 2020
68 Fong, Jeremy FR-1 Carleton 4:30.93 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
69 David, Evan JR-3 Carleton 4:31.04 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
70 Kelly, Wyatt SO-2 Loras 4:31.30 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
71 Wright, Owen SR-4 St. Olaf 4:31.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
72 Day, Collin SO-2 Wartburg 4:31.40 Wartburg College Select Jan 31, 2020
73 Hussien, Sakariya FR-1 Augsburg 4:31.42 The Showcase Feb 14, 2020
74 Degonda, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 4:31.72# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
75 Farrand, Fred SO-2 Luther 4:31.73 Luther Invitational Feb 8, 2020
76 Sylvia, Adam FR-1 Central College 4:31.79 Darren Young Classic Feb 15, 2020
77 Moe, Derrick JR-3 Wis.-Superior 4:31.99 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
78 Havens, Tyler SR-4 Loras 4:32.08 Spartan Invitational Feb 21, 2020
79 Decker, Preston JR-3 Nebraska Wesleyan 4:32.18 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
80 Beck, Colin SO-2 Luther 4:32.29 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
81 Ebent, Adam SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:32.52 The Showcase Feb 14, 2020
81 Reyes Herrera, Edwin SR-4 Macalester 4:32.52 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
83 Lavey, Stephen SO-2 Carleton 4:32.60 Stout Open Jan 25, 2020
84 Stumbo, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 4:32.64 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
85 Courtney, Ryan JR-3 Simpson (Iowa) 4:32.65 Wartburg College Select Jan 31, 2020
86 Matthias, Curren JR-3 Wartburg 4:32.73 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
87 Meaden, Jonathan JR-3 Saint Mary's (Minn.) 4:32.74 Maverick Invitational Feb 21, 2020
88 Bowman, Henry FR-1 Carleton 4:32.79 Stout Open Jan 25, 2020
89 Gilles, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:32.82 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
90 Tydings, Clay JR-3 Carleton 4:33.20 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
91 Houseman, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 4:33.34 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
92 St George, Aidan FR-1 Bethel (Minn.) 4:33.55 Darren Young Classic Feb 15, 2020
93 Paal, Matthew SR-4 St. Olaf 4:33.66 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
94 Paulson, Josh SR-4 Simpson (Iowa) 4:33.68 Wartburg College Select Jan 31, 2020
95 McDermott, Sean FR-1 Wartburg 4:33.73 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
96 LaVigne, Trevor FR-1 Gustavus Adolphus 4:33.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
97 Hinchcliffe, Henry FR-1 Gustavus Adolphus 4:33.90 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
98 Hammerand, Ethan JR-3 Loras 4:34.00 Spartan Invitational Feb 21, 2020
99 Eckman, Treycen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:34.03 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
100 Tobin, Joseph SR-4 Dubuque 4:34.16 Spartan Invitational Feb 21, 2020

Mile (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rosenbum, Kassie JR-3 Loras 4:58.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020
2 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 5:00.83 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Dolan, Helen JR-3 Hamline 5:01.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
4 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 5:03.84 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
5 Hubbell, Martha SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:04.61 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
6 Mickelson, Ellen SO-2 St. Olaf 5:05.55 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
7 Mayfield, Clara FR-1 Carleton 5:08.32 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
8 Stein, Mari SO-2 Central College 5:08.41 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Schuda, Helen SR-4 Carleton 5:09.24 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Geist, Marietta SO-2 Carleton 5:10.86 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Scheuerman, Carly JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:11.22 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
12 Beiermann, Ellie SR-4 Nebraska Wesleyan 5:11.80 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Rittgers, Erica SR-4 Wartburg 5:11.85 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
14 McMahon, Riley JR-3 St. Catherine (Minn.) 5:12.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
15 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 5:12.71 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Collet, Carina JR-3 Wartburg 5:13.28 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
17 Christopher, Cassidy JR-3 Wartburg 5:14.40 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Kulseth, Kourtney JR-3 Gustavus Adolphus 5:15.87 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
19 Hornseth, Amelia JR-3 Luther 5:16.40 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
20 Lewis, Stephanie SO-2 Luther 5:16.41 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
20 Maddux, Alexandra SO-2 Hamline 5:16.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
22 Osterberger, Kaylee SO-2 Loras 5:16.50 Spartan Invitational Feb 21, 2020
23 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 5:16.62 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
24 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 5:16.85 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Lindhorst, Vera SR-4 Luther 5:17.22 Spartan Invitational Feb 21, 2020
26 Horne, Lillian FR-1 Carleton 5:17.89 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Paulson, Natalie FR-1 Wartburg 5:18.09 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
28 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 5:18.15# UND Indoor Open Jan 30, 2020
29 Hudson Rasmussen, Berit SR-4 Carleton 5:18.25 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
30 Tilley, Rainey FR-1 Carleton 5:18.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
31 Albrecht, Christine FR-1 St. Olaf 5:19.18 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
32 Stai, Katalina SR-4 Coe 5:23.21 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
33 Reeg, Camryn SO-2 Loras 5:23.44 Spartan Invitational Feb 21, 2020
34 Dunaway, Maeve SR-4 Loras 5:23.80 Spartan Invitational Feb 21, 2020
35 Gilman, Nicole FR-1 St. Scholastica 5:23.86 Pointer Final Qualifier Mar 7, 2020
36 Langerud, McKenna FR-1 Minnesota-Morris 5:23.97 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
37 Herbst, Valerie JR-3 Loras 5:24.00 NCC Invite Feb 8, 2020
38 Anderson, Haley SR-4 Gustavus Adolphus 5:24.50 Maverick Invitational Feb 21, 2020
39 Boyd, Ruthie SR-4 Carleton 5:24.54 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
40 Maxtutis, Emma SR-4 Macalester 5:24.95 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Simpson, Lydia SR-4 Macalester 5:24.99 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
42 Hostager, Heather SO-2 Luther 5:25.07 Spartan Invitational Feb 21, 2020
43 Moll, Lauren Central College 5:26.31 Darren Young Classic Feb 15, 2020
44 Forbes, Jadyn FR-1 Buena Vista 5:27.03 Darren Young Classic Feb 15, 2020
45 Laughlin, Mackenzie SO-2 Simpson (Iowa) 5:27.34 Spartan Invitational Feb 21, 2020
46 Hoesing, Emily SR-4 Buena Vista 5:27.40 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
47 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 5:27.44# UND Indoor Open Jan 30, 2020
48 Schaefer, Emma SO-2 Grinnell 5:27.51 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
49 Mayer, Riley SO-2 Wartburg 5:27.81 Wartburg College Select Jan 31, 2020
50 Dunne, Clare SO-2 Wartburg 5:28.47 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
51 Roderick, Qiana FR-1 Buena Vista 5:28.73 Dennis Young Classic Jan 31, 2020
52 Moore, Meredith SR-4 St. Olaf 5:29.00 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
53 Swanson, Anya SO-2 St. Catherine (Minn.) 5:29.25 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
54 Fober, Natalie SR-4 Wartburg 5:29.30 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
55 Drake, Brennan SO-2 Macalester 5:29.42 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
56 Lundgren, Claudia SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:29.69 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
57 Presler, Sarah JR-3 Bethany Lutheran 5:30.01 Maverick Invitational Feb 21, 2020
58 Mader, Emma SO-2 Hamline 5:30.32 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
59 Severson, Julia FR-1 Gustavus Adolphus 5:30.94 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
60 Santangelo, Taylor SO-2 St. Benedict 5:31.09 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
61 Hoffman, Kat SR-4 Luther 5:31.28 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
62 Bloomquist, Ashley FR-1 Wartburg 5:31.49 Wartburg College Select Jan 31, 2020
63 Sheely, Ann Augsburg 5:32.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
64 Bolcer, Gabbie SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:33.02 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
65 Riesberg, Alexis FR-1 Loras 5:33.06 Spartan Invitational Feb 21, 2020
66 Hage, Anna JR-3 Bethel (Minn.) 5:33.24 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
67 Pujol, Allie JR-3 Luther 5:33.36 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
68 Stern, Lena SO-2 Macalester 5:33.37 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
69 Berg, Lauren SO-2 Luther 5:33.44 Luther Invitational Feb 8, 2020
70 Osterberger, Ellie SO-2 Loras 5:33.58 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
71 Treffer, Leah JR-3 Nebraska Wesleyan 5:33.67 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
72 Hodges, Latrice SO-2 Buena Vista 5:34.03 Darren Young Classic Feb 15, 2020
73 Landsverk, Amelia FR-1 Concordia-Moorhead 5:34.05 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
74 Brandt, Morgan FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:34.33 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
75 Morrow, Amelia SO-2 Luther 5:34.37 Luther Invitational Feb 8, 2020
76 Michalak, Katie JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:34.99 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
77 Cole, Grace SO-2 Bethel (Minn.) 5:35.00 Hamster Invitational Feb 7, 2020
78 Fetting, Katie SO-2 Luther 5:35.09 Luther Invitational Feb 8, 2020
79 Miest, Mackinzee SO-2 Gustavus Adolphus 5:35.13 Maverick Invitational Feb 21, 2020
80 Kittinger, Kandice FR-1 Coe 5:35.22 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
81 Leslie, Grace JR-3 Carleton 5:35.25 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
82 Barany, Zoe FR-1 Augsburg 5:35.43 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
83 Passmore, Gabriela SR-4 Gustavus Adolphus 5:35.84 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
84 Prichard, Sophia FR-1 Carleton 5:35.86 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
85 Clark, Julia JR-3 St. Catherine (Minn.) 5:35.90 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
86 Moen, Sara JR-3 Gustavus Adolphus 5:35.93 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
87 Insko, Hannah JR-3 Loras 5:36.00 NCC Invite Feb 8, 2020
88 Swanson, Erika FR-1 Bethel (Minn.) 5:36.09 Hamster Invitational Feb 7, 2020
89 Burns, Hannah FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:36.54 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
90 Bahe, Rylee SR-4 Nebraska Wesleyan 5:36.56 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
91 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 5:36.57 Cobber Open Jan 25, 2020
92 Thorison, Meg SR-4 Bethel (Minn.) 5:36.69 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
93 Greenlee, Emma JR-3 Carleton 5:36.70 Hamster Invitational Feb 7, 2020
94 Hostetler, Kayla SR-4 Macalester 5:37.08 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
95 Wolterman, Anya SR-4 Macalester 5:37.59 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
96 Timar-Wilcox, Estelle SO-2 Macalester 5:38.40 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
97 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 5:38.55 Cobber Open Jan 25, 2020
98 Hagen, Abby FR-1 Crown 5:38.71 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
99 Shapiro, Sarah FR-1 Carleton 5:38.74 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
100 Lucht, Cat SO-2 Simpson (Iowa) 5:38.75 Spartan Invitational Feb 21, 2020

3000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 8:11.52 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
2 Benitez, Fernando SR-4 Hamline 8:31.14 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Freiburger, Joe JR-3 Wartburg 8:31.43 Wartburg College Select Jan 31, 2020
4 Ille, Alec SO-2 Wartburg 8:32.45 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
5 Lonergan, Sean SR-4 St. Olaf 8:32.54 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
6 Wachter, Karl SR-4 St. Thomas (Minn.) 8:33.93 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
7 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 8:37.70 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
8 Altier, Tom SO-2 Luther 8:38.73 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
9 Mueller, Lucas JR-3 Carleton 8:40.08 Stout Open Jan 25, 2020
10 Moon, Spencer FR-1 Simpson (Iowa) 8:40.42# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
11 Haire, Zach FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:40.53 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 8:40.74 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
13 Havens, Tyler SR-4 Loras 8:41.60 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Meikle, Cameron SR-4 Carleton 8:42.46 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
15 Schultz, Joey JR-3 Loras 8:43.55 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Lavey, Stephen SO-2 Carleton 8:43.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Mixdorf, Jay SO-2 Wartburg 8:45.36 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
18 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 8:45.37 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
19 Dalton, Ryan JR-3 Wartburg 8:45.52 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
20 Santos, Ben SO-2 Carleton 8:46.06 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
21 Collet, Christopher FR-1 Wartburg 8:46.20# GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
22 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 8:47.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
23 Davidson, Aaron SO-2 Cornell College 8:49.38 Wartburg College Select Jan 31, 2020
24 Young, Lloyd FR-1 St. John's (Minn.) 8:49.87 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
25 Facio, Jonathan SR-4 Simpson (Iowa) 8:50.12 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
26 Brenk, Christopher SR-4 St. Olaf 8:50.31 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
27 Wolak, Patrick SR-4 Loras 8:50.51 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
28 Barnhart, Andy SR-4 Bethel (Minn.) 8:50.55 Darren Young Classic Feb 15, 2020
29 Stumbo, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 8:51.09 Minnesota State Invitational Jan 19, 2020
30 Wicklund, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 8:51.63 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
31 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 8:51.75 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
32 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 8:52.25 Warren Bowlus Jan 31, 2020
33 Shirley-Fairbairn, Morgan SO-2 Wartburg 8:52.30 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
34 Harvey, Ben SO-2 Grinnell 8:53.00 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Decker, Preston JR-3 Nebraska Wesleyan 8:53.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Biechler, Mark SO-2 Dubuque 8:53.31 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
37 Mendel, Ike SO-2 Bethel (Minn.) 8:53.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
38 McGivern, George SR-4 St. Thomas (Minn.) 8:54.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
39 Lindgren, Lukas JR-3 St. Olaf 8:54.63 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
40 Collins, Tremayne SR-4 St. John's (Minn.) 8:54.79 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Sunvold, Daniel SR-4 Central College 8:55.07 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
42 Ellefson-Carnes, Arne FR-1 St. Olaf 8:55.25 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
43 Sagedahl, Penn FR-1 St. Olaf 8:55.43 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
44 Wicklund, Eric SR-4 Concordia-Moorhead 8:55.48 Bison Open Feb 7, 2020
45 Sanders, Nate JR-3 Central College 8:55.50# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
46 Ali, Ali JR-3 Wartburg 8:55.70 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
47 Conroy, Liam JR-3 Wartburg 8:55.88 Wartburg College Select Jan 31, 2020
48 Burjes, Caleb SO-2 Luther 8:56.03 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
49 McDermott, Sean FR-1 Wartburg 8:56.63 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
50 Hinchcliffe, Henry FR-1 Gustavus Adolphus 8:56.71 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
51 Farrand, Fred SO-2 Luther 8:56.99 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
52 Weijenberg, Norbert FR-1 Nebraska Wesleyan 8:57.46# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
53 Lotz, Jerry SR-4 Central College 8:57.62 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
54 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 8:58.02 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
55 Cernohous, Tyler SO-2 Dubuque 8:58.14 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
56 St George, Aidan FR-1 Bethel (Minn.) 8:59.01 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
57 Halverson, Josh JR-3 Bethel (Minn.) 8:59.07 Darren Young Classic Feb 15, 2020
58 Lyford, Derk FR-1 St. Olaf 8:59.17 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
59 Bowman, Henry FR-1 Carleton 8:59.87 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
60 Weber, Colin SR-4 Luther 8:59.94 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
61 Schneider, Matt JR-3 Wartburg 9:00.12 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
62 Guttormson, Luke SO-2 Loras 9:00.25 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
63 Grand, Mitchell FR-1 St. John's (Minn.) 9:01.04 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
64 Degonda, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 9:02.16 Minnesota State Invitational Jan 19, 2020
65 Diekmann, Dillon SO-2 St. John's (Minn.) 9:02.61 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
66 Bocovich, Logan FR-1 St. Olaf 9:03.32 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
67 Henry, Nick FR-1 Wartburg 9:03.34 Wartburg College Select Jan 31, 2020
68 Hoffman, Drew JR-3 Wartburg 9:04.61 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
69 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 9:04.86 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
70 Breheny, Shane JR-3 Simpson (Iowa) 9:04.88# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
71 Sather, Zak FR-1 Carleton 9:05.24 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
72 Zemba, Paul SR-4 Cornell College 9:05.74 Spartan Invitational Feb 21, 2020
73 Eckman, Treycen FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:05.85 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
74 Anderson, Ryan SR-4 Minnesota-Morris 9:06.26 Bison Open Feb 7, 2020
75 Baldus, Eric FR-1 Simpson (Iowa) 9:06.35 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
76 Schnirring, Lucas SO-2 Gustavus Adolphus 9:06.53 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
77 Ellison, Andrew SO-2 Wartburg 9:06.69 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
78 Sabala, Easton SO-2 Central College 9:07.08 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
79 Ebent, Adam SO-2 St. Thomas (Minn.) 9:08.00 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
80 Matthias, Curren JR-3 Wartburg 9:08.69 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
81 Owens, Cutler SO-2 Central College 9:09.30 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
82 Hensel, Alexei FR-1 St. John's (Minn.) 9:09.49 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
83 Silver, Caleb FR-1 Central College 9:10.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
84 Lawrence, Alexander FR-1 Wartburg 9:10.18 Wartburg College Select Jan 31, 2020
85 LaVigne, Trevor FR-1 Gustavus Adolphus 9:11.06 Maverick Invitational Feb 21, 2020
86 Heinzman, Matt JR-3 Wartburg 9:11.26 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
87 Pennell, Pierce SO-2 Nebraska Wesleyan 9:11.39# 2020 Nebraska Tune-Up Feb 21, 2020
88 Kivela, Erik JR-3 Bethel (Minn.) 9:11.40 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
89 Nelsen, Noah FR-1 Simpson (Iowa) 9:11.53 Darren Young Classic Feb 15, 2020
90 Hayes, Logan SR-4 Loras 9:11.66 Spartan Invitational Feb 21, 2020
91 David, Evan JR-3 Carleton 9:12.13 Stout Open Jan 25, 2020
92 Lepak, Jake SR-4 Macalester 9:12.30 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
93 Worthington, Noah JR-3 Wartburg 9:12.62 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
94 Sweeney, Jonathan JR-3 Bethel (Minn.) 9:13.38 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
95 Courtney, Ryan JR-3 Simpson (Iowa) 9:13.42# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
96 Day, Collin SO-2 Wartburg 9:13.52 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
97 Mills, Evan JR-3 Cornell College 9:13.56 Hilltop Invitational Jan 25, 2020
98 Olson, Casey JR-3 Gustavus Adolphus 9:13.66 Maverick Invitational Feb 21, 2020
99 Goldsmith, Andy SO-2 St. John's (Minn.) 9:13.96 Hamster Invitational Feb 7, 2020
100 Wright, Owen SR-4 St. Olaf 9:14.03 St. Olaf Tri Jan 17, 2020

3000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mayfield, Clara FR-1 Carleton 9:55.92 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
2 Rosenbum, Kassie JR-3 Loras 10:02.89 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
3 Fisher, Aubrie FR-1 Wartburg 10:05.54 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
4 Collet, Carina JR-3 Wartburg 10:10.17 Wartburg College Select Jan 31, 2020
5 Hubbell, Martha SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:19.18 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
6 Ness, Sara SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:19.21 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
7 Lindhorst, Vera SR-4 Luther 10:21.08 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 McMahon, Riley JR-3 St. Catherine (Minn.) 10:21.43 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
9 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 10:21.47 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
10 Borland, Trinity SO-2 Wartburg 10:22.83 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Geist, Marietta SO-2 Carleton 10:22.93 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Kulseth, Kourtney JR-3 Gustavus Adolphus 10:23.99 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
13 Horne, Lillian FR-1 Carleton 10:25.47 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
14 Beiermann, Ellie SR-4 Nebraska Wesleyan 10:25.70 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Schuda, Helen SR-4 Carleton 10:26.80 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
16 Miller, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:27.16 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Hawgood, Bryony SR-4 St. Olaf 10:28.94 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
18 Stai, Katalina SR-4 Coe 10:29.40 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Hudson Rasmussen, Berit SR-4 Carleton 10:29.59 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
20 Paulson, Natalie FR-1 Wartburg 10:32.14 Wartburg College Select Jan 31, 2020
21 Christopher, Cassidy JR-3 Wartburg 10:32.27 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
22 Hoesing, Emily SR-4 Buena Vista 10:33.06 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 10:35.00 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
24 Fujiwara, Mikayla SR-4 Grinnell 10:35.55 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Baeskens, Janelle SO-2 Wartburg 10:37.12 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
26 Ramon, Iliana SO-2 Gustavus Adolphus 10:39.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
27 Moll, Olivia SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:39.39 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
28 Morter, Moriah SO-2 Wartburg 10:39.75 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
29 Clarke, Molly SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:40.52 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
30 Simpson, Lydia SR-4 Macalester 10:41.98 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
31 Mayer, Riley SO-2 Wartburg 10:42.72 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
32 Breuckman, Katie SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:43.25 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
33 Breunig, Madeleine SR-4 Grinnell 10:44.87 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
34 Schaefer, Emma SO-2 Grinnell 10:45.01 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Tilley, Rainey FR-1 Carleton 10:45.43 Stout Open Jan 25, 2020
36 Bahe, Madi SO-2 Nebraska Wesleyan 10:46.21# 2020 Frank Sevigne Husker Invitational Feb 7, 2020
37 Maxtutis, Emma SR-4 Macalester 10:46.91 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
38 Boyd, Ruthie SR-4 Carleton 10:47.56 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
39 Dunaway, Maeve SR-4 Loras 10:47.58 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
40 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 10:48.18 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
41 Fetting, Katie SO-2 Luther 10:48.45 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
42 Berg, Lauren SO-2 Luther 10:50.07 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
43 Hage, Anna JR-3 Bethel (Minn.) 10:50.26 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
44 Mickelson, Ellen SO-2 St. Olaf 10:50.50 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
45 Morrow, Amelia SO-2 Luther 10:50.67 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
46 Luebke, Rebecca SO-2 Cornell College 10:51.36 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
47 Reeg, Camryn SO-2 Loras 10:51.59 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
48 Passmore, Gabriela SR-4 Gustavus Adolphus 10:51.94 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
49 Treffer, Leah JR-3 Nebraska Wesleyan 10:52.94# Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
50 Dunne, Clare SO-2 Wartburg 10:53.02 Wartburg College Select Jan 31, 2020
51 Swanson, Anya SO-2 St. Catherine (Minn.) 10:53.47 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
52 Moore, Meredith SR-4 St. Olaf 10:54.69 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
53 Miest, Mackinzee SO-2 Gustavus Adolphus 10:54.82 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
54 Roderick, Qiana FR-1 Buena Vista 10:55.92 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
55 Rugloski, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 10:56.30 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
56 Renner, Brianna SO-2 Loras 10:57.71 Titan Open 2020 Feb 1, 2020
57 Hostetler, Kayla SR-4 Macalester 10:57.90 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
58 Engebretson, Lily SO-2 Gustavus Adolphus 10:58.75 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
59 Hertz, Anna SO-2 Wartburg 10:58.89 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
60 Gilman, Nicole FR-1 St. Scholastica 10:59.10 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
61 Markowski, Lauren JR-3 St. Olaf 10:59.53 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
62 Langerud, McKenna FR-1 Minnesota-Morris 11:00.51 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
63 Hostager, Heather SO-2 Luther 11:01.58 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
64 Kilde, Ingrid SR-4 Macalester 11:04.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
65 Wolterman, Anya SR-4 Macalester 11:05.03 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
66 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 11:06.21 Bison Open Feb 7, 2020
67 Hodges, Latrice SO-2 Buena Vista 11:06.73 Dakota Realty Alumni Meet Feb 7, 2020
68 Pihlaja, Allegra JR-3 Carleton 11:06.79 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
69 Hamilton, Carlene FR-1 Wartburg 11:07.60 Wartburg College Select Jan 31, 2020
70 Severson, Julia FR-1 Gustavus Adolphus 11:07.79 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
71 Greenlee, Emma JR-3 Carleton 11:08.16 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
72 Mader, Emma SO-2 Hamline 11:09.04 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
73 Circo, Erin SR-4 Nebraska Wesleyan 11:09.99 Darren Young Classic Feb 15, 2020
74 Rude, Kennedy JR-3 St. Benedict 11:10.32 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
75 Anderson, Sarah SR-4 Gustavus Adolphus 11:10.41 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
76 Landsverk, Amelia FR-1 Concordia-Moorhead 11:11.30# UND Tune-Up Feb 22, 2020
77 Franke, Danielle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 11:11.69 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
78 Bolcer, Gabbie SO-2 St. Thomas (Minn.) 11:12.07 Ted Nelson Classic Feb 8, 2020
79 Fogarty, Billie SO-2 Cornell College 11:13.30 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
80 Hill, Hailey SO-2 Central College 11:13.73 Darren Young Classic Feb 15, 2020
81 Moll, Lauren Central College 11:14.07 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
82 Clark, Julia JR-3 St. Catherine (Minn.) 11:15.75 Hamster Invitational Feb 7, 2020
83 Freshwaters, Danielle SO-2 Macalester 11:16.84 Hamster Invitational Feb 7, 2020
84 Prichard, Sophia FR-1 Carleton 11:17.03 Hamster Invitational Feb 7, 2020
85 Renier, Tracy SO-2 St. Benedict 11:19.18 St. Olaf Ole Women's Invitational Feb 21, 2020
86 Kelchen, Kylie SR-4 Wartburg 11:19.27 Wartburg College Select Jan 31, 2020
87 Duffield, Laura JR-3 Luther 11:21.62 The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
88 Carlson, Addy FR-1 Wartburg 11:21.98 Wartburg College Select Jan 31, 2020
89 Shapiro, Sarah FR-1 Carleton 11:22.31 Stout Open Jan 25, 2020
90 Leslie, Grace JR-3 Carleton 11:22.43 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
91 Yeager, Alexa JR-3 Minnesota-Morris 11:22.72 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
92 Neubauer, Allissa SO-2 Wartburg 11:24.45 Wartburg College Select Jan 31, 2020
93 Helgeson, Gwen FR-1 St. Thomas (Minn.) 11:24.89 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
94 Ptacek, Anya SR-4 Macalester 11:25.30 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
95 Ferenzi, Lexi SR-4 Cornell College 11:27.49 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
96 Sheely, Ann Augsburg 11:28.19 Hamster Invitational Feb 7, 2020
97 Nelson, Ellie JR-3 Bethel (Minn.) 11:28.51 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
98 Ladwig, Kaitlyn JR-3 Minnesota-Morris 11:28.73 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
99 Borgmann, Marte FR-1 Carleton 11:28.81 Hamster Invitational Feb 7, 2020
100 Dufault, Abbe FR-1 Crown 11:28.92 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020

5000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilkinson, Matthew JR-3 Carleton 14:22.34 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
2 Freiburger, Joe JR-3 Wartburg 14:40.19 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
3 Kadrofske, Elliot SR-4 St. Olaf 14:44.77 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
4 Meikle, Cameron SR-4 Carleton 14:48.43 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
5 Martin, Dalton SO-2 Wartburg 14:49.66# GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
6 Shirley-Fairbairn, Morgan SO-2 Wartburg 14:57.58 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
7 Mueller, Lucas JR-3 Carleton 15:00.11 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Haire, Zach FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:08.09 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
9 Mixdorf, Jay SO-2 Wartburg 15:13.13 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Appleton, Caleb SR-4 Wartburg 15:13.14# GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
11 Davidson, Aaron SO-2 Cornell College 15:15.29 NCC Invite Feb 8, 2020
12 Sunvold, Daniel SR-4 Central College 15:15.80 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
13 Boedigheimer, Isaac JR-3 St. Scholastica 15:18.31 YellowJacket Open Feb 15, 2020
14 Schultz, Joey JR-3 Loras 15:19.37 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Grant, Garet SO-2 Gustavus Adolphus 15:20.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
16 Decker, Preston JR-3 Nebraska Wesleyan 15:21.56 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Wicklund, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 15:21.60 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
18 Collins, Tremayne SR-4 St. John's (Minn.) 15:22.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
19 Wolak, Patrick SR-4 Loras 15:22.23 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Brenk, Christopher SR-4 St. Olaf 15:25.53 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
21 Lavey, Stephen SO-2 Carleton 15:25.55 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
22 Santos, Ben SO-2 Carleton 15:26.17 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
23 Conroy, Liam JR-3 Wartburg 15:26.62 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
24 Stumbo, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 15:28.74# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
25 Wicklund, Eric SR-4 Concordia-Moorhead 15:28.84 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
26 Bowman, Henry FR-1 Carleton 15:29.36 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
27 Sanders, Nate JR-3 Central College 15:31.93 Darren Young Classic Feb 15, 2020
28 Ellefson-Carnes, Arne FR-1 St. Olaf 15:32.10 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
29 McGivern, George SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:36.22 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
30 Guttormson, Luke SO-2 Loras 15:41.41 NCC Invite Feb 8, 2020
31 Ellison, Andrew SO-2 Wartburg 15:42.12 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
32 Eckman, Treycen FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:42.18 The Showcase Feb 14, 2020
33 Zemba, Paul SR-4 Cornell College 15:43.02 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
34 Silver, Caleb FR-1 Central College 15:43.41 Darren Young Classic Feb 15, 2020
35 Weijenberg, Norbert FR-1 Nebraska Wesleyan 15:44.00 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
36 Weber, Colin SR-4 Luther 15:45.48 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 Schneider, Matt JR-3 Wartburg 15:46.03 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
38 Diekmann, Dillon SO-2 St. John's (Minn.) 15:47.17 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
39 Worthington, Noah JR-3 Wartburg 15:47.33 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
40 Lindgren, Lukas JR-3 St. Olaf 15:50.31 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
41 Lieberman, Matthew JR-3 Grinnell 15:50.36 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
42 Sabala, Easton SO-2 Central College 15:50.59 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
43 Warehime, Spencer JR-3 Wartburg 15:51.07 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
44 McDermott, Sean FR-1 Wartburg 15:52.49 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
45 Tystahl, Greg SO-2 Buena Vista 15:53.50 Darren Young Classic Feb 15, 2020
46 Pennell, Pierce SO-2 Nebraska Wesleyan 15:53.93 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
47 Day, Collin SO-2 Wartburg 15:54.45 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
48 Kneeskern, Noah JR-3 Concordia-Moorhead 15:55.47 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
49 Yessak, Jordan JR-3 Wartburg 15:56.35 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
50 Goldsmith, Andy SO-2 St. John's (Minn.) 15:57.47 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
51 Schnirring, Lucas SO-2 Gustavus Adolphus 15:59.21 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
52 Lawrence, Alexander FR-1 Wartburg 15:59.87 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
53 Nelsen, Noah FR-1 Simpson (Iowa) 16:00.37 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
54 Lyford, Derk FR-1 St. Olaf 16:01.75 The Showcase Feb 14, 2020
55 Breheny, Shane JR-3 Simpson (Iowa) 16:02.42 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
56 Krob, Thatcher FR-1 Central College 16:02.77 Darren Young Classic Feb 15, 2020
57 Falkinburg, Hayden SR-4 Nebraska Wesleyan 16:03.22# 2020 Graduate Classic Jan 17, 2020
58 Henry, Nick FR-1 Wartburg 16:03.54 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
59 Cernohous, Tyler SO-2 Dubuque 16:04.09 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
60 Sather, Zak FR-1 Carleton 16:06.90 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
61 Altier, Tom SO-2 Luther 16:06.98 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
62 Cruz, Samuel JR-3 St. John's (Minn.) 16:06.99 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
63 Billheimer, Cale JR-3 Simpson (Iowa) 16:10.50 Darren Young Classic Feb 15, 2020
64 Phipps, Matthew SR-4 Grinnell 16:10.68 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
65 Hayes, Logan SR-4 Loras 16:14.73 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
66 Nostrala, Seth JR-3 Simpson (Iowa) 16:14.78 Darren Young Classic Feb 15, 2020
67 Osler, John SR-4 Grinnell 16:16.58 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
68 Meshach, McCoy SR-4 Coe 16:17.78 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
69 Olson, Casey JR-3 Gustavus Adolphus 16:18.76# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
70 Moe, Derrick JR-3 Wis.-Superior 16:19.66 YellowJacket Open Feb 15, 2020
71 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 16:24.40 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
72 Theisen, Sam FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:25.32 The Showcase Feb 14, 2020
73 Narum, Anders SO-2 St. Olaf 16:26.10 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
74 Aoki-Sherwood, Ben FR-1 Carleton 16:26.86 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
75 Shufro-Zletz, Jesse SO-2 Carleton 16:27.90 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
76 Forrey, Noah SR-4 Dubuque 16:28.65 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
77 Karr, Colby FR-1 Nebraska Wesleyan 16:31.78# 2020 Graduate Classic Jan 17, 2020
78 Skidmore, Spencer FR-1 Grinnell 16:33.24 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
79 Montresor, Kevin FR-1 St. Olaf 16:35.74 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
80 Lotz, Jerry SR-4 Central College 16:36.15# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
81 Evans, Luke SR-4 Simpson (Iowa) 16:36.63 Darren Young Classic Feb 15, 2020
82 Phelan, Conrad SR-4 Carleton 16:36.99 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
83 Kaltschnee, Cameron JR-3 Buena Vista 16:38.02 Darren Young Classic Feb 15, 2020
84 Laughlin, Jonathan SO-2 St. Scholastica 16:41.77 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
85 Pedersen, Luke SO-2 Bethel (Minn.) 16:43.73 Darren Young Classic Feb 15, 2020
86 Barnack, Benjamin SR-4 Minnesota-Morris 16:46.46 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
87 Sansone, Keegan SO-2 St. Thomas (Minn.) 16:50.14 The Showcase Feb 14, 2020
88 Orengo, Jack FR-1 Central College 16:51.38# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
89 Tobin, Joseph SR-4 Dubuque 16:54.16 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
90 Miller, Eli JR-3 Central College 16:54.30# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
91 Corrigan, Seth SO-2 Loras 16:54.93 NCC Invite Feb 8, 2020
92 Egts, Matt JR-3 Wartburg 16:59.63 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
93 Carter, Ethan JR-3 Martin Luther 16:59.65 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
94 Carlson, Edward SR-4 Wis.-Superior 17:01.48 The Opener Dec 7, 2019
95 Murray, Luke SO-2 Cornell College 17:01.76 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
96 Anderson, Jakin SO-2 Bethany Lutheran 17:02.39 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
97 Owens, Cutler SO-2 Central College 17:07.05# 2020 Bearcat Open Feb 7, 2020
98 Welbes, Nolan SO-2 Loras 17:12.39 NCC Invite Feb 8, 2020
99 Raabe-Pavlov, Chris SO-2 St. Olaf 17:13.55 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
100 Miller, Greg JR-3 Augsburg 17:20.27 The Showcase Feb 14, 2020

5000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rosenbum, Kassie JR-3 Loras 17:06.22 NCC Invite Feb 8, 2020
2 Mayfield, Clara FR-1 Carleton 17:16.38 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
3 Collet, Carina JR-3 Wartburg 17:31.78# GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
4 Lindhorst, Vera SR-4 Luther 17:50.96 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Borland, Trinity SO-2 Wartburg 17:53.51 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
6 Ness, Sara SR-4 St. Thomas (Minn.) 17:58.92 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
7 Miller, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:01.21 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
8 Kulseth, Kourtney JR-3 Gustavus Adolphus 18:11.18 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
9 Stai, Katalina SR-4 Coe 18:12.58 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
10 Ramon, Iliana SO-2 Gustavus Adolphus 18:17.26 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Fujiwara, Mikayla SR-4 Grinnell 18:21.83 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 18:22.34 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
13 Hoesing, Emily SR-4 Buena Vista 18:22.72 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Baeskens, Janelle SO-2 Wartburg 18:28.03 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
15 Mayer, Riley SO-2 Wartburg 18:32.92 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Clarke, Molly SR-4 St. Thomas (Minn.) 18:33.36 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
17 Schaefer, Emma SO-2 Grinnell 18:33.69 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Breunig, Madeleine SR-4 Grinnell 18:33.72 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Hudson Rasmussen, Berit SR-4 Carleton 18:37.36 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
20 Reeg, Camryn SO-2 Loras 18:39.47 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
21 Dunaway, Maeve SR-4 Loras 18:40.24 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Paulson, Natalie FR-1 Wartburg 18:40.86 Midwest ELITE Invitational Feb 15, 2020
23 Luebke, Rebecca SO-2 Cornell College 18:49.11 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Miest, Mackinzee SO-2 Gustavus Adolphus 18:56.25# SDSU Indoor Classic Feb 14, 2020
25 Treffer, Leah JR-3 Nebraska Wesleyan 18:57.78 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
26 Hamilton, Carlene FR-1 Wartburg 18:58.18 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
27 Wolterman, Anya SR-4 Macalester 18:58.72 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
28 Berg, Lauren SO-2 Luther 19:00.13 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
29 Roderick, Qiana FR-1 Buena Vista 19:02.39 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
30 Hertz, Anna SO-2 Wartburg 19:03.75 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
31 Passmore, Gabriela SR-4 Gustavus Adolphus 19:04.81 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
32 Bolcer, Gabbie SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:07.16 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
33 Breuckman, Katie SR-4 St. Thomas (Minn.) 19:10.26 The Showcase Feb 14, 2020
34 Franke, Danielle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 19:14.60 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
35 Swanson, Erika FR-1 Bethel (Minn.) 19:14.63 Darren Young Classic Feb 15, 2020
36 Hill, Hailey SO-2 Central College 19:18.71 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 Nelson, Ellie JR-3 Bethel (Minn.) 19:20.16 Darren Young Classic Feb 15, 2020
38 Moore, Meredith SR-4 St. Olaf 19:21.88 The Showcase Feb 14, 2020
39 Clark, Julia JR-3 St. Catherine (Minn.) 19:26.74 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
40 Barnard, Morgan SR-4 Cornell College 19:38.13 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
41 Kelchen, Kylie SR-4 Wartburg 19:43.61 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
42 Morrow, Amelia SO-2 Luther 19:43.99 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
43 Rude, Kennedy JR-3 St. Benedict 19:48.10 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
44 Brink, Mathea SR-4 Wis.-Superior 19:49.67 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
45 Shapiro, Sarah FR-1 Carleton 19:52.42 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
46 Kelly, Shania JR-3 Loras 19:52.53 NCC Invite Feb 8, 2020
47 Anderson, Sarah SR-4 Gustavus Adolphus 19:55.84 St. Olaf Quad Jan 24, 2020
48 Presler, Sarah JR-3 Bethany Lutheran 19:55.91 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
49 Carlson, Addy FR-1 Wartburg 19:59.79 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
50 Neubauer, Allissa SO-2 Wartburg 20:03.11 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
51 Davison, Clare JR-3 Wartburg 20:04.44 Wartburg Friday Night Lights Meet Feb 7, 2020
52 Helgeson, Gwen FR-1 St. Thomas (Minn.) 20:17.50 The Showcase Feb 14, 2020
53 Poskie, Elizabeth SR-4 St. Scholastica 20:20.04 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
54 Murano, Katie SO-2 Simpson (Iowa) 20:20.28 Darren Young Classic Feb 15, 2020
55 Lorentz, Brooke FR-1 Minnesota-Morris 20:24.61 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
56 Renier, Tracy SO-2 St. Benedict 20:26.41 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
57 Weberg, Molly FR-1 Gustavus Adolphus 20:28.10 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
58 Wachowiak, Jena JR-3 St. Benedict 20:34.73 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
59 Gordon, Holly JR-3 St. Olaf 20:35.13 The Showcase Feb 14, 2020
60 Arndt, Jaylen FR-1 Nebraska Wesleyan 20:35.98 American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
61 Riesberg, Alexis FR-1 Loras 20:37.71 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
62 Koski, Nicole SO-2 Wis.-Superior 20:41.31 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
63 Pfieffer, Melissa FR-1 St. Scholastica 20:42.58 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
64 MacDuff, Molly FR-1 Loras 20:43.26 NCC Invite Feb 8, 2020
65 Hara, Nanako SO-2 Wis.-Superior 20:43.32 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
66 Renner, Brianna SO-2 Loras 20:49.49 NCC Invite Feb 8, 2020
67 Woelfel, Emma JR-3 Loras 20:52.70 NCC Invite Feb 8, 2020
68 Diekman, Noelle JR-3 Bethel (Minn.) 21:06.23 Darren Young Classic Feb 15, 2020
69 Cawley, Abigail SO-2 Nebraska Wesleyan 21:25.38 Darren Young Classic Feb 15, 2020
70 Salas, Sarah SR-4 Central College 21:27.02 Darren Young Classic Feb 15, 2020
71 Miller, Danielle FR-1 St. Scholastica 21:31.75 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
72 Nalamalapu, Vishva SR-4 Grinnell 21:57.34 2020 Grinnell Indoor Invitational Feb 1, 2020
73 Robelia, Kennedy FR-1 Wis.-Superior 22:05.05 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
74 Lawrence, Montana SO-2 Minnesota-Morris 22:23.40 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
75 Wunderlich, Grace FR-1 Northwestern (Minn.) 22:24.40 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
76 Kvebak, Elizabeth SR-4 Gustavus Adolphus 22:27.44 St. Olaf Quad Jan 24, 2020

60 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rooney, Taylor JR-3 Gustavus Adolphus 8.00 Maverick Invitational Feb 21, 2020
2 Murphy, Max FR-1 Buena Vista 8.17 Wartburg Qualifier Mar 6, 2020
3 Rogers , Ryan JR-3 Loras 8.22(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Sampson, Josh FR-1 Bethel (Minn.) 8.23 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
5 Wright, Dallas JR-3 Wartburg 8.24 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
6 Hennerberg, Reese JR-3 Nebraska Wesleyan 8.26 2020 Concordia Classic Jan 30, 2020
7 Chasek, Marshall FR-1 Nebraska Wesleyan 8.32 Darren Young Classic Feb 15, 2020
8 Teynor, Evan JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.36 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
9 Maack, Carter FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.45 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
10 Julkes, Willie SR-4 Concordia-Moorhead 8.48 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
11 Adeniyi, Sam SR-4 Simpson (Iowa) 8.49 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
12 Kramarczuk, Lucas FR-1 St. Olaf 8.51 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
12 Schoenfelder, Jonah SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.51 The Showcase Feb 14, 2020
14 Meyer, Elliott JR-3 Simpson (Iowa) 8.54(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
15 Smith, Joel SO-2 Bethel (Minn.) 8.56 Bethel Gene Glader Invitational Feb 1, 2020
16 Rich, Keegan SO-2 Bethany Lutheran 8.58 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
17 Bye, Matt SR-4 Concordia-Moorhead 8.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
18 Coates, Austin SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.60 The Showcase Feb 14, 2020
19 Bossou, Jonathan FR-1 Central College 8.64 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
20 Stanke, Jared FR-1 St. John's (Minn.) 8.65 CSB / SJU Invitational Feb 15, 2020
21 Braaten, Evan FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.66 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
22 Greenwalt, Austin SR-4 Simpson (Iowa) 8.70(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Barrett, Riley JR-3 Wartburg 8.70 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
24 Anderson, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.71 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
25 Devenuto, Danny SO-2 Central College 8.72 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
26 Vrtiska, Rudy SO-2 Nebraska Wesleyan 8.73 2020 Graduate Classic Jan 17, 2020
27 Heitz, Lucas FR-1 Central College 8.75 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
28 Black, Andrew JR-3 Wartburg 8.76 Chelsey M Henkenius Indoor Open Jan 18, 2020
28 Lewis, Drake SO-2 Central College 8.76 Wartburg College Select Jan 31, 2020
28 Banks, Michael SO-2 Coe 8.76 Dick Hendricks Invitational Feb 15, 2020
28 Fowler, Tyler SR-4 Dubuque 8.76(55) Spartan Invitational Feb 21, 2020
32 Cleveland, Max FR-1 Simpson (Iowa) 8.77 Dutch Athletic Classic 2020 Jan 18, 2020
33 Walton, Lukas SO-2 Bethel (Minn.) 8.78 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
34 Angstman, Zach SO-2 Hamline 8.79 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
35 Ellingson, Tanner JR-3 Nebraska Wesleyan 8.80(55) 2020 NWU Open Feb 21, 2020
36 Johnson, Jordan SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.83 Jack Johnson Classic Jan 31, 2020
37 Flint, Riley FR-1 Buena Vista 8.84 BVU Early Bird meet Dec 6, 2019
38 Sommers, Quinten FR-1 Wartburg 8.85 Liz Wuertz Indoor Invitational Feb 22, 2020
39 Welshons, Danny SO-2 St. John's (Minn.) 8.86 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
40 Kennicker, Nick SR-4 Wartburg 8.92 Wartburg College Select Jan 31, 2020
40 Juszczak, Wesley FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.92 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
40 Adler, Tyler JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.92 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
43 Probst, Drew SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.93 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
44 Goplen, Brett JR-3 Wis.-Superior 8.94 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
45 Wemhoff, Luke SO-2 Nebraska Wesleyan 8.95 Prairie Wolf Indoor Invitational Jan 24, 2020
46 Day, Logan FR-1 St. Olaf 8.99 St. Olaf Tri Jan 17, 2020
47 Scott, Benjamin SR-4 St. Olaf 9.02 Dutch Holiday Preview 2019 Dec 14, 2019
48 Maiden, Maurice FR-1 Dubuque 9.04 UW-Platteville Invitational Feb 15, 2020
49 Harris, Jakob SO-2 Nebraska Wesleyan 9.05(55) 2020 NWU Open Feb 21, 2020
50 Engelken, Jacob SO-2 Cornell College 9.06 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
51 Hutton-Lau, Jett SO-2 Bethel (Minn.) 9.08 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
51 Marzinske, Jake FR-1 Bethany Lutheran 9.08 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
53 Tryon, Carter SO-2 Central College 9.15 Wartburg College Select Jan 31, 2020
54 Kleese, Lincoln FR-1 Wartburg 9.21 Saint Ambrose Invitational Jan 24, 2020
55 Thompson, Brady SO-2 Macalester 9.23 UW-River Falls Winter Classic Feb 1, 2020
56 Deng, Patrick SR-4 Augsburg 9.26(55) The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
57 Eckols, Trevor JR-3 Coe 9.28(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
58 Thompson, Ryan JR-3 St. John's (Minn.) 9.33 CSB/SJU Alumni Indoor Meet Jan 25, 2020
59 Taylor, Ethan FR-1 Central College 9.36(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
60 Drews, Aaron FR-1 Nebraska Wesleyan 9.38 Fred Beile Classic Feb 7, 2020
61 Rhonemus, Wade FR-1 Concordia-Moorhead 9.42 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
62 Hertzog, McKail JR-3 Hamline 9.44 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
62 Huelskamp, Ethan SR-4 Grinnell 9.44 Midwest Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
64 Cullen, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 9.48 Minnesota Cold Classic Feb 21, 2020
65 Paustian, Zach JR-3 Concordia-Moorhead 9.50 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
66 Mattson, Kyle FR-1 Dubuque 9.53 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 6, 2020
67 DeGross, Mason FR-1 St. John's (Minn.) 9.59 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
68 Sullivan, Liam SR-4 Carleton 9.63 Hamster Invitational Feb 7, 2020
69 Smith, Micah SO-2 Bethel (Minn.) 9.64 Darren Young Classic Feb 15, 2020
70 Edwards, Nick JR-3 St. Olaf 9.65 The Showcase Feb 14, 2020
71 Closson, Dalton SO-2 Wartburg 9.66(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
72 Peterson, Joel SO-2 Hamline 9.71 MIAC Indoor Track & Field Championsihps Feb 27, 2020
73 Otto, Micah SO-2 Martin Luther 9.72 Mark Schuck Open Jan 31, 2020
74 Askegaard, Lars FR-1 St. Olaf 9.83 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
75 Retza, Billy SR-4 Macalester 9.89 St. Olaf Men's Tostrud Classic Feb 22, 2020
76 Gagnon, Hayden SO-2 Concordia-Moorhead 9.91 UND Indoor Open Jan 30, 2020
77 Thompson, Nick SO-2 Central College 9.93(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
78 Watson, Robert FR-1 Crown 10.02 Chuck Petersen Open Dec 7, 2019
79 Sand, Cameron FR-1 Simpson (Iowa) 10.08 Darren Young Classic Feb 15, 2020
80 McCue, Ryan JR-3 Bethany Lutheran 10.11(55) The Kelly Family Meet of the Hearts Feb 15, 2020
81 Guimond, Joe JR-3 St. Scholastica 10.15 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
82 Sielaff, Nate SO-2 Loras 10.57(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
83 Smedsrud, Robert SR-4 Luther 11.03(55) American Rivers Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
84 Huonder, Dalton SR-4 Bethany Lutheran 11.15 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
85 Gee, Travis JR-3 Wis.-Superior 11.45 UMAC Indoor Track and Field Championship Feb 27, 2020
86