MIAC Outdoor Performance List

DISPLAYING

100 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Arthur, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 10.41 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 1.4
2 Eben Ebai, Samuel SR-4 St. Scholastica 10.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.3
3 Liu, Landen FR-1 Bethel (Minn.) 10.59 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
4 McConnell, Cameron SO-2 Bethel (Minn.) 10.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
5 Morical, Nolan SO-2 Concordia-Moorhead 10.86 USD Early Bird Apr 7, 2023 5.5
6 Conneh, Varney SR-4 Augsburg 10.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
7 Bulwa, Chris SO-2 Saint Mary's (Minn.) 10.94 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.1
7 Skelly, Matthew SO-2 Gustavus Adolphus 10.94 Maverick Open #1 May 3, 2023 1.3
9 Simon, Godsword SO-2 Bethel (Minn.) 10.95 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.1
10 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 10.97 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.1
11 Asplin, Collin FR-1 Bethel (Minn.) 11.02 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.2
12 Pettis, Andrei FR-1 Hamline 11.03 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.2
13 Popoca, Emanuel SO-2 St. John's (Minn.) 11.11 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 3.4
14 Adamson, Oliver SO-2 Saint Mary's (Minn.) 11.16 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.1
15 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 11.17 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.1
16 Quiring, Wyatt JR-3 Gustavus Adolphus 11.19 Maverick Open #1 May 3, 2023 0.2
17 Schaffer, Dawson JR-3 Concordia-Moorhead 11.23 NDSU Tune Up May 5, 2023 1.4
18 Kritsberg, Ben FR-1 Saint Mary's (Minn.) 11.25 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.1
19 Bies, Danny SO-2 Gustavus Adolphus 11.26 Maverick Open #1 May 3, 2023 2.4
20 Alfaro Diedrich, Sean SO-2 St. Scholastica 11.27 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 3.4
21 Thomas, Reece SO-2 Hamline 11.28 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023 0.8
21 Haack, Tony FR-1 Bethel (Minn.) 11.28 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023 1.5
23 Korum, Levi SO-2 Bethel (Minn.) 11.29 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.8
24 McNearny, Devin SO-2 St. Olaf 11.33 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 2.1
25 Smith, Albert JR-3 Bethel (Minn.) 11.39 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.1
26 Robinson, Ozzie FR-1 Hamline 11.40 Holst Invitational Apr 22, 2023 1.6
26 Subah, Isaiah SO-2 Gustavus Adolphus 11.40 Gustie Twilight Apr 26, 2023 0.2
26 Morey, Aidan FR-1 St. John's (Minn.) 11.40 St. Olaf Open May 6, 2023 1.9
29 Peterson, Jericho SR-4 St. Scholastica 11.44 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 2.9
30 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 11.45 USD Early Bird Apr 7, 2023 3.9

100 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Nelson, Birgen SO-2 Gustavus Adolphus 11.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.6
2 Babalola, Jireh JR-3 Bethel (Minn.) 11.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.6
3 Stellmach, Sarah SO-2 Bethel (Minn.) 11.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.6
4 Carlson, Kate SO-2 Gustavus Adolphus 12.04 UWL Final Qualifier May 18, 2023 1.5
5 Gallagher, Kate JR-3 St. Benedict 12.45 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.6
6 Stinson, Makayla FR-1 St. Catherine (Minn.) 12.47 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023 3.7
7 Rengo, Emily FR-1 Concordia-Moorhead 12.50 USD Early Bird Apr 7, 2023 4.6
8 Fink, Ava FR-1 St. Scholastica 12.64 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.6
9 Kroschel, Karla JR-3 St. Olaf 12.76 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3
10 Bernardy, Lindsey SR-4 Hamline 12.77 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.5
11 Nelson, Myah FR-1 St. Benedict 12.82 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.3
12 Twichell, Hadley FR-1 Carleton 12.83 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3
13 Hookom, Allison FR-1 Augsburg 12.93 Holst Invitational Apr 22, 2023 2.0
14 Hunter, Penny JR-3 Macalester 12.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.3
15 Roberts, Riley SO-2 Carleton 12.95 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023 3.7
15 Rakow, Ally SO-2 Gustavus Adolphus 12.95 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.5
17 Amundson, Journey SR-4 Macalester 12.97 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023 -0.5
18 Logelin, Ellie JR-3 Hamline 13.01 UWL Final Qualifier May 18, 2023 2.5
19 Nichols, Claire SR-4 St. Catherine (Minn.) 13.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.6
20 Lindner, Sarrah FR-1 Gustavus Adolphus 13.06 UWL Final Qualifier May 18, 2023 1.5
20 Lott, Bianca FR-1 Carleton 13.06 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023 3.2
22 King, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 13.07 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 NWI
23 Johnson, Tiana JR-3 St. Benedict 13.11 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 2.6
23 Johnson, Hailey SR-4 St. Benedict 13.11 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 4.0
25 Miller, Danielle SO-2 Gustavus Adolphus 13.12 Gustie Twilight Apr 26, 2023 2.0
26 Holman, Ququ JR-3 St. Olaf 13.13 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3
27 Matre, Zoe SO-2 St. Olaf 13.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.6
28 Carver, Zoe FR-1 Macalester 13.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.6
29 Nelsen, Rachel JR-3 St. Olaf 13.23 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.3
30 Hughes, Daneyah FR-1 Gustavus Adolphus 13.27 Bethel Invitational Apr 15, 2023 -0.5

200 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Arthur, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 21.15 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 3.6
2 Wright, Cal SR-4 Concordia-Moorhead 21.20 UWL Final Qualifier May 18, 2023 3.3
3 Eben Ebai, Samuel SR-4 St. Scholastica 21.33 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.5
4 Parent , Jacob SO-2 Bethel (Minn.) 21.35 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 +0.0
5 McConnell, Cameron SO-2 Bethel (Minn.) 21.51 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.8
6 Heitler, Arlo SO-2 Macalester 21.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 0.5
7 Bulwa, Chris SO-2 Saint Mary's (Minn.) 21.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.5
8 Quiring, Wyatt JR-3 Gustavus Adolphus 22.04 Gustie Twilight Apr 26, 2023 1.7
9 Pettis, Andrei FR-1 Hamline 22.08 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.3
10 Morical, Nolan SO-2 Concordia-Moorhead 22.16 USD Early Bird Apr 7, 2023 3.5
11 Gagnon, Hayden SR-4 Concordia-Moorhead 22.25 USD Early Bird Apr 7, 2023 6.0
12 Nelson, Grant FR-1 Bethel (Minn.) 22.38 Holst Invitational Apr 22, 2023 -0.7
12 Adamson, Oliver SO-2 Saint Mary's (Minn.) 22.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.5
14 Asplin, Collin FR-1 Bethel (Minn.) 22.45 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.5
15 Conneh, Varney SR-4 Augsburg 22.47 UWL Final Qualifier May 18, 2023 5.2
15 Haack, Tony FR-1 Bethel (Minn.) 22.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.8
17 Zeitchick, Seth SO-2 Gustavus Adolphus 22.48 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.5
18 Schaffer, Dawson JR-3 Concordia-Moorhead 22.52 USD Early Bird Apr 7, 2023 4.9
19 Popoca, Emanuel SO-2 St. John's (Minn.) 22.59 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.3
20 McNearny, Devin SO-2 St. Olaf 22.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.3
21 Thomas, Reece SO-2 Hamline 22.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.8
22 Wheeler, Caden FR-1 St. John's (Minn.) 22.73 Norse Invite Apr 15, 2023 -1.0
23 Jackson, Garrett SR-4 Saint Mary's (Minn.) 22.75 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023 -1.3
24 Fisher, Henry JR-3 St. Olaf 22.78 Bethel Invitational Apr 15, 2023 +0.0
25 Johnson, Brady SO-2 Saint Mary's (Minn.) 22.83 Wash U Invite Mar 31, 2023 4.2
26 Petron, Jordan SO-2 Concordia-Moorhead 22.85 NDSU Tune Up May 5, 2023 0.1
27 Peterson, Jericho SR-4 St. Scholastica 22.93 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023 +0.0
28 Tiongson, Trevor SO-2 Concordia-Moorhead 23.05 USD Early Bird Apr 7, 2023 4.9
29 Skelly, Matthew SO-2 Gustavus Adolphus 23.13 Maverick Open #1 May 3, 2023 +0.0
30 Braun, Alec SO-2 Bethel (Minn.) 23.14 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 0.4

200 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Nelson, Birgen SO-2 Gustavus Adolphus 23.85 UWL Final Qualifier May 18, 2023 5.0
2 Geraets, Megan SO-2 Gustavus Adolphus 24.59 UWL Final Qualifier May 18, 2023 5.0
3 Stellmach, Sarah SO-2 Bethel (Minn.) 24.60 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
4 Carlson, Kate SO-2 Gustavus Adolphus 24.75 UWL Final Qualifier May 18, 2023 5.0
5 Babalola, Jireh JR-3 Bethel (Minn.) 25.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
6 Rengo, Emily FR-1 Concordia-Moorhead 25.65 UWL Final Qualifier May 18, 2023 5.0
7 Kroschel, Karla JR-3 St. Olaf 25.83 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3
8 Bernardy, Lindsey SR-4 Hamline 25.95 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
9 Guler, Maddie JR-3 Concordia-Moorhead 26.09 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
10 Gallagher, Kate JR-3 St. Benedict 26.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
11 Stinson, Makayla FR-1 St. Catherine (Minn.) 26.23 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023 -0.6
12 Johnson, Tiana JR-3 St. Benedict 26.47 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023 -0.6
13 Hookom, Allison FR-1 Augsburg 26.49 Ross and Sharon Irwin meet Mar 18, 2023 1.0
14 Rakow, Ally SO-2 Gustavus Adolphus 26.52 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
15 Storbakken, Emma SO-2 St. Olaf 26.53 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3
16 Gearin, Caroline JR-3 Saint Mary's (Minn.) 26.54 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.0
17 Shercliffe, Meg JR-3 Concordia-Moorhead 26.56 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
18 Twichell, Hadley FR-1 Carleton 26.59 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 2.2
19 Salfer, Rebekah SR-4 St. Olaf 26.60 MIAC Combined Events May 4, 2023 -0.2
20 Fink, Ava FR-1 St. Scholastica 26.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.1
21 Gregg, Hailey SO-2 Bethel (Minn.) 26.81 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 0.8
21 Selle, Peyton JR-3 Concordia-Moorhead 26.81 Mount Union Last Chance Tune-up May 17, 2023 NWI
23 Lindner, Sarrah FR-1 Gustavus Adolphus 26.82 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
24 Brown, Makenna SO-2 Bethel (Minn.) 26.85 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.0
25 Matre, Zoe SO-2 St. Olaf 26.89 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
26 Nelson, Myah FR-1 St. Benedict 26.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
27 Nygaard, Kyla FR-1 Concordia-Moorhead 26.94 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.9
28 Hunter, Penny JR-3 Macalester 26.97 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 +0.0
29 Logelin, Ellie JR-3 Hamline 26.98 UWL Final Qualifier May 18, 2023 4.0
30 Holman, Ququ JR-3 St. Olaf 26.99 St. Olaf Open May 6, 2023 2.3

400 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Parent , Jacob SO-2 Bethel (Minn.) 46.76 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
2 Wright, Cal SR-4 Concordia-Moorhead 46.95 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Heitler, Arlo SO-2 Macalester 47.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 Gagnon, Hayden SR-4 Concordia-Moorhead 48.12 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Nelson, Grant FR-1 Bethel (Minn.) 48.23 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
6 Quiring, Wyatt JR-3 Gustavus Adolphus 48.48 UWL Final Qualifier May 18, 2023
7 Smith, Joel JR-3 Bethel (Minn.) 48.69 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
8 Kubicek, Noah FR-1 St. Scholastica 49.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Wheeler, Caden FR-1 St. John's (Minn.) 49.40 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
10 Loder, Sebastian FR-1 St. Olaf 49.42 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
11 Zeitchick, Seth SO-2 Gustavus Adolphus 49.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Anderson, Reese FR-1 Carleton 49.87 MIAC Combined Events May 4, 2023
13 Bulwa, Chris SO-2 Saint Mary's (Minn.) 50.08 Good Friday Open Apr 7, 2023
14 Tiongson, Trevor SO-2 Concordia-Moorhead 50.18 UWL Final Qualifier May 18, 2023
15 Kennedy, Liam SO-2 Carleton 50.39 St. Olaf Open May 6, 2023
16 Douglas, Derek SO-2 St. Scholastica 50.41 St. Olaf Open May 6, 2023
17 Conzemius, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 50.45 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Haack, Tony FR-1 Bethel (Minn.) 50.50 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 50.88 Mount Union Last Chance Tune-up May 17, 2023
20 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 51.07 MIAC Combined Events May 4, 2023
21 Schwinghamer, John SR-4 St. Scholastica 51.10 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
22 Oviguian, Peter SO-2 Gustavus Adolphus 51.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
22 Ash, Ethan SO-2 Carleton 51.19 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
24 Montreuil, Owen FR-1 St. John's (Minn.) 51.21 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
25 Peterson, Jericho SR-4 St. Scholastica 51.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
25 Stageberg, Noah SO-2 Gustavus Adolphus 51.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
27 Asplin, Collin FR-1 Bethel (Minn.) 51.24 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
28 Bittner, Alex FR-1 St. Olaf 51.29 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
29 Gushwa, Agro SO-2 Gustavus Adolphus 51.37 Maverick Open #2 May 6, 2023
30 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 51.38 MIAC Combined Events May 4, 2023

400 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Stellmach, Sarah SO-2 Bethel (Minn.) 56.11 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
2 Geraets, Megan SO-2 Gustavus Adolphus 56.93 Maverick Open #1 May 3, 2023
3 Hookom, Allison FR-1 Augsburg 58.48 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 Kroschel, Karla JR-3 St. Olaf 58.56 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Bernardy, Lindsey SR-4 Hamline 59.01 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Ferguson, Jocelyn SO-2 Carleton 59.14 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Gregg, Hailey SO-2 Bethel (Minn.) 59.22 Bethel Invitational Apr 15, 2023
8 Brown, Makenna SO-2 Bethel (Minn.) 59.45 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Twichell, Hadley FR-1 Carleton 59.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Sholing, Ellie SR-4 St. Scholastica 59.83 St. Olaf Open May 6, 2023
11 Dean, Morgan FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.17 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
12 Guler, Maddie JR-3 Concordia-Moorhead 1:00.41 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Pfeiffer, Ruth FR-1 St. Olaf 1:00.48 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
14 Nyuga, Sidela SO-2 St. Benedict 1:00.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Young, Ella JR-3 St. Benedict 1:00.69 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
16 Shercliffe, Meg JR-3 Concordia-Moorhead 1:00.80 Al Bortke Open & Multi Apr 22, 2023
17 Storbakken, Emma SO-2 St. Olaf 1:00.85 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
18 Holman, Ququ JR-3 St. Olaf 1:00.92 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
19 Wilkins, Hadley FR-1 Macalester 1:01.04 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
19 Turek, Mikayla SO-2 Bethel (Minn.) 1:01.04 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
21 Erickson, Lara SO-2 Carleton 1:01.25 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
22 Hauger, Sydney SO-2 Gustavus Adolphus 1:01.33 Maverick Open #1 May 3, 2023
23 Wilson, Rachael FR-1 St. Olaf 1:01.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
24 Doyle, Erin JR-3 St. Catherine (Minn.) 1:01.48 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
25 Nygaard, Kyla FR-1 Concordia-Moorhead 1:01.51 NDSU Tune Up May 5, 2023
26 Gearin, Caroline JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:01.57 Good Friday Open Apr 7, 2023
27 Knapp, Emerson SO-2 St. Benedict 1:01.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
27 Swenson, Abbie SO-2 Bethel (Minn.) 1:01.71 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
29 Edstrom, Olivia JR-3 St. Olaf 1:01.93 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
30 Kiminiski, Anna JR-3 St. Scholastica 1:01.99 St. Olaf Open May 6, 2023

800 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Clausing, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 1:53.38 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
2 Diekmann, Dillon JR-3 St. John's (Minn.) 1:53.40 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
3 Asfaw, Getinat JR-3 Augsburg 1:54.45 UWL Final Qualifier May 18, 2023
4 Mattock, Will SO-2 St. John's (Minn.) 1:54.76 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
5 Meier, Josh SO-2 Carleton 1:54.84 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Ash, Ethan SO-2 Carleton 1:54.99 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Grove, Carter SO-2 St. John's (Minn.) 1:55.63 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
8 Douglas, Derek SO-2 St. Scholastica 1:55.92 UWL Final Qualifier May 18, 2023
9 Rupnow, Markus SO-2 Gustavus Adolphus 1:56.00 Maverick Open #1 May 3, 2023
10 Berg, Riley SO-2 St. John's (Minn.) 1:56.14 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
11 Bittner, Alex FR-1 St. Olaf 1:56.27 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
12 Coffey, Olaf SO-2 St. Olaf 1:56.33 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
13 St. Peter, Nick FR-1 St. John's (Minn.) 1:56.37 Norse Invite Apr 15, 2023
14 Kelly, Will JR-3 St. Olaf 1:57.02 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
15 Estrada, Gabe JR-3 St. Olaf 1:57.14 UWL Final Qualifier May 18, 2023
16 Rengo, Samuel SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.21 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
16 Sagedahl, Penn JR-3 St. Olaf 1:57.21 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
18 Smith, Tyler SO-2 Gustavus Adolphus 1:57.25 Maverick Open #1 May 3, 2023
19 Hartney, Sean SO-2 St. Olaf 1:57.29 St. Olaf Open May 6, 2023
20 Hussien, Sakariya SR-4 Augsburg 1:57.35 UWL Final Qualifier May 18, 2023
21 Rud, Mark FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.45 Maverick Open #2 May 6, 2023
22 Schwinghamer, John SR-4 St. Scholastica 1:57.64 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
23 Olsson, Tor SO-2 Macalester 1:57.65 Norse Invite Apr 15, 2023
23 Nichols, Gabe FR-1 Carleton 1:57.65 Redlands Invitational (Collegiate) Mar 17, 2023
25 Moore, Cullen FR-1 St. Olaf 1:57.66 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
26 Montreuil, Owen FR-1 St. John's (Minn.) 1:57.85 St. Olaf Open May 6, 2023
27 Roehl, Carson SO-2 Gustavus Adolphus 1:57.94 Gustie Twilight Apr 26, 2023
28 Munoz, Julian JR-3 St. Olaf 1:58.00 St. Olaf Open May 6, 2023
29 Kubicek, Noah FR-1 St. Scholastica 1:58.22 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
30 Fong, Jeremy JR-3 Carleton 1:58.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023

800 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Blanchard, Mary SO-2 Carleton 2:11.31 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Maddux, Alexandra SR-4 Hamline 2:11.89 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Ihde, Annessa SO-2 Bethel (Minn.) 2:13.72 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
4 Albrecht, Christine JR-3 St. Olaf 2:14.65 St. Olaf Open May 6, 2023
5 Frolek, Drew SO-2 Concordia-Moorhead 2:15.70 UWL Final Qualifier May 18, 2023
6 Young, Ella JR-3 St. Benedict 2:16.60 UWL Final Qualifier May 18, 2023
7 Erickson, Lara SO-2 Carleton 2:17.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Silverstein, Celia FR-1 Carleton 2:18.59 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
9 Fromm, Jules SO-2 St. Olaf 2:18.80 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
10 Smith, Fiona JR-3 St. Benedict 2:19.14 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
11 Sholing, Ellie SR-4 St. Scholastica 2:19.45 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
12 Wyatt, Isabel FR-1 St. Olaf 2:19.46 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Gernandt, Ruby SO-2 Bethel (Minn.) 2:21.99 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
14 Call, Sophie JR-3 St. Olaf 2:22.41 St. Olaf Open May 6, 2023
15 Abernethy, Sophie SO-2 St. Olaf 2:22.53 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
16 Smith, Kalli SO-2 St. Benedict 2:22.92 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
17 Smith, Sadie Ray JR-3 Carleton 2:23.37 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
18 Landis, Ella FR-1 St. Olaf 2:23.43 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
19 Edstrom, Olivia JR-3 St. Olaf 2:24.58 St. Olaf Open May 6, 2023
20 Gonsalez, Nicole FR-1 St. Olaf 2:25.02 St. Olaf Open May 6, 2023
21 Hage, Evie SO-2 Bethel (Minn.) 2:25.50 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
22 Wilkins, Hadley FR-1 Macalester 2:25.59 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
23 Walukas, Kailyn SO-2 Gustavus Adolphus 2:25.63 Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
24 Moeller, Grace FR-1 St. Olaf 2:25.78 Bethel Invitational Apr 15, 2023
25 Salfer, Rebekah SR-4 St. Olaf 2:26.15 MIAC Combined Events May 4, 2023
26 Dieschbourg, Morgan SO-2 Carleton 2:26.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
27 Hoelscher, Lucy SR-4 Hamline 2:26.40 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
28 Smith, Eden SO-2 Concordia-Moorhead 2:26.52 NDSU Tune Up May 5, 2023
29 Theodosopolous, Sky FR-1 Macalester 2:26.56 Carleton Relays Apr 22, 2023
30 Wyland, Lucia JR-3 St. Olaf 2:26.72 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023

1500 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Nichols, Gabe FR-1 Carleton 3:50.53 UWL Final Qualifier May 18, 2023
2 Olsson, Tor SO-2 Macalester 3:54.00 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Grand, Mitchell SO-2 St. John's (Minn.) 3:54.28 UWL Final Qualifier May 18, 2023
4 DeWall, Lars JR-3 St. Scholastica 3:54.54 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Young, Lloyd SO-2 St. John's (Minn.) 3:54.98 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
6 Llewellyn, Roy FR-1 Carleton 3:56.28 UWL Final Qualifier May 18, 2023
7 Hartney, Sean SO-2 St. Olaf 3:57.21 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
8 St. Peter, Nick FR-1 St. John's (Minn.) 3:57.46 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
9 Grove, Carter SO-2 St. John's (Minn.) 3:57.49 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
10 Turlington, Kevin FR-1 St. Olaf 3:57.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Clausing, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 3:58.02 St. Olaf Open May 6, 2023
12 McKee, Reece SO-2 Macalester 3:58.17 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Asfaw, Getinat JR-3 Augsburg 3:58.25 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Munoz, Julian JR-3 St. Olaf 3:58.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Bati, Mohammed FR-1 Augsburg 3:58.75 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
16 Diekmann, Dillon JR-3 St. John's (Minn.) 3:59.26 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
17 Jones, Elijah JR-3 Carleton 3:59.32 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
18 Coffey, Olaf SO-2 St. Olaf 3:59.43 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Crotteau, Ben SO-2 Macalester 3:59.91 UWL Final Qualifier May 18, 2023
20 Cavanaugh, Eamon SO-2 St. John's (Minn.) 4:00.62 UWL Final Qualifier May 18, 2023
21 Marsh, Jackson SO-2 St. Olaf 4:01.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
22 Doran, Eli FR-1 St. Olaf 4:01.79 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
23 Lyness, Indy FR-1 Carleton 4:01.93 Carleton Relays Apr 22, 2023
24 Chalmers, Aiden FR-1 St. John's (Minn.) 4:02.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
25 Hussien, Sakariya SR-4 Augsburg 4:02.26 Ross and Sharon Irwin meet Mar 18, 2023
26 Peske, Cole SR-4 Macalester 4:02.69 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
27 Allen, Tommy SO-2 St. John's (Minn.) 4:02.88 Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
28 Wallin, Tucker SO-2 Gustavus Adolphus 4:02.94 Maverick Open #1 May 3, 2023
29 Roehl, Carson SO-2 Gustavus Adolphus 4:03.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
30 Peterson, Luke SO-2 Bethel (Minn.) 4:03.65 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023

1500 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Smith, Fiona JR-3 St. Benedict 4:25.51 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
2 Mayfield, Clara JR-3 Carleton 4:27.44 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
3 Albrecht, Christine JR-3 St. Olaf 4:31.85 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
4 Blanchard, Mary SO-2 Carleton 4:39.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Ihde, Annessa SO-2 Bethel (Minn.) 4:41.93 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
6 Maddux, Alexandra SR-4 Hamline 4:42.23 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
7 Preisser, Hannah SO-2 Carleton 4:42.31 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Call, Sophie JR-3 St. Olaf 4:46.32 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
9 Landis, Ella FR-1 St. Olaf 4:46.76 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
10 Carlson, Sofia SO-2 St. Olaf 4:47.75 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
11 Bode, Alison SO-2 St. Olaf 4:47.81 St. Olaf Open May 6, 2023
12 Call, Bella JR-3 St. Olaf 4:48.16 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Abernethy, Sophie SO-2 St. Olaf 4:48.17 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
14 Moeller, Grace FR-1 St. Olaf 4:48.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 McManus, Sophie SO-2 Carleton 4:49.52 Carleton Relays Apr 22, 2023
16 Theodosopolous, Sky FR-1 Macalester 4:49.74 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
17 Rowland, Libby SO-2 Carleton 4:50.28 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Maahs, Keiley JR-3 St. Benedict 4:51.50 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Walda, Lauren FR-1 St. Olaf 4:52.20 St. Olaf Open May 6, 2023
20 Tilley, Rainey JR-3 Carleton 4:53.34 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
21 Schafer, Nell JR-3 Carleton 4:53.94 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
22 McCloskey, Molly Kate FR-1 St. Olaf 4:55.78 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
23 Helmer, Maj-Lis JR-3 St. Scholastica 4:56.25 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
24 Smith, Kalli SO-2 St. Benedict 4:56.77 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
25 Gebert, Katie JR-3 St. Olaf 4:56.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
26 Harms, Josie SO-2 Bethel (Minn.) 4:57.50 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
27 Ward, Phoebe SO-2 Carleton 4:57.87 Bethel Invitational Apr 15, 2023
28 Gonsalez, Nicole FR-1 St. Olaf 4:58.33 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
29 Larsen, Aliya SO-2 Carleton 4:58.90 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
30 Walukas, Kailyn SO-2 Gustavus Adolphus 4:59.33 Bethel Invitational Apr 15, 2023

5000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Bocovich, Logan JR-3 St. Olaf 14:01.17 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
2 Kelly, Will JR-3 St. Olaf 14:15.81 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
3 Bati, Mohammed FR-1 Augsburg 14:32.98 Ross and Sharon Irwin meet Mar 18, 2023
4 Young, Lloyd SO-2 St. John's (Minn.) 14:38.64 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
5 Nichols, Gabe FR-1 Carleton 14:44.53 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Bowman, Henry JR-3 Carleton 14:49.69 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Llewellyn, Roy FR-1 Carleton 14:52.29 Bethel Invitational Apr 15, 2023
8 Crotteau, Ben SO-2 Macalester 14:52.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Grove, Carter SO-2 St. John's (Minn.) 14:53.66 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
10 Turlington, Kevin FR-1 St. Olaf 14:53.84 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
11 St George, Aidan SO-2 Bethel (Minn.) 14:53.88 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
12 Cote, Anders JR-3 St. Olaf 14:54.16 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
13 DeWall, Lars JR-3 St. Scholastica 14:56.13 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
14 Lynn, David JR-3 St. Olaf 14:57.11 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Skemp, Andrew SO-2 St. Olaf 14:57.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 McKee, Reece SO-2 Macalester 15:03.06 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
17 Coffey, Olaf SO-2 St. Olaf 15:09.67 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
18 Cavanaugh, Eamon SO-2 St. John's (Minn.) 15:11.00 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
19 Ihrke, Nick SO-2 Macalester 15:20.24 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
20 Munoz, Julian JR-3 St. Olaf 15:20.39 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
21 Montresor, Kevin JR-3 St. Olaf 15:20.88 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
22 Edwards, Tyler FR-1 Macalester 15:21.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
23 McCullough, Logan SO-2 Gustavus Adolphus 15:25.87 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
24 Thompson, Reese SO-2 Bethel (Minn.) 15:26.34 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
25 Jones, Elijah JR-3 Carleton 15:28.57 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
26 Max, Parker FR-1 St. Olaf 15:29.35 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
27 Manzur Strandlund, Gael FR-1 St. Olaf 15:30.54 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
28 Peske, Cole SR-4 Macalester 15:32.06 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
29 Lyford, Derk JR-3 St. Olaf 15:35.62 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
30 Hinchcliffe, Henry SO-2 Gustavus Adolphus 15:39.02 Bethel Invitational Apr 15, 2023

5000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Smith, Fiona JR-3 St. Benedict 16:05.43 Drake Relays Apr 26, 2023
2 Mayfield, Clara JR-3 Carleton 16:28.16 Drake Relays Apr 26, 2023
3 Carlson, Sofia SO-2 St. Olaf 17:04.03 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
4 Bode, Alison SO-2 St. Olaf 17:07.99 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Preisser, Hannah SO-2 Carleton 17:17.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 McManus, Sophie SO-2 Carleton 17:22.90 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
7 Call, Bella JR-3 St. Olaf 17:41.18 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
8 Walda, Lauren FR-1 St. Olaf 17:45.27 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
9 Ward, Phoebe SO-2 Carleton 17:50.01 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
10 Tilley, Rainey JR-3 Carleton 17:54.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Villalobos, Evelyn SO-2 Gustavus Adolphus 18:04.10 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
12 Kiolbasa, Annie JR-3 St. Benedict 18:05.06 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
13 Helmer, Maj-Lis JR-3 St. Scholastica 18:05.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Harms, Josie SO-2 Bethel (Minn.) 18:17.46 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
15 Tetmeyer, Bridget JR-3 St. Benedict 18:32.54 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
16 Larsen, Aliya SO-2 Carleton 18:35.24 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
17 Everest, Julia JR-3 St. Olaf 18:40.01 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
18 Johnson, Gracie FR-1 Augsburg 18:43.31 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
19 Larsen-Schmidt, Gracia SO-2 St. Olaf 18:46.91 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
20 Decker, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 18:55.86 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
21 Schafer, Nell JR-3 Carleton 18:57.00 Carleton Relays Apr 22, 2023
22 Borgmann, Marte JR-3 Carleton 18:59.03 Bethel Invitational Apr 15, 2023
23 Kenney, Mary FR-1 St. Benedict 19:03.83 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
24 Rugloski, Emily SR-4 Concordia-Moorhead 19:04.07 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
25 Yeager, Elise JR-3 St. Benedict 19:08.36 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
26 Hagen, Sydney SO-2 Gustavus Adolphus 19:18.70 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
27 Norvell, Seneca JR-3 St. Olaf 19:21.33 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
28 Roberdeau, Libby JR-3 Hamline 19:23.74 Dutch Invitational 2023 Apr 7, 2023
29 Stackhouse, Madison FR-1 Bethel (Minn.) 19:26.32 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
30 Votruba, Maggie SO-2 Carleton 19:29.29 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023

10,000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Bocovich, Logan JR-3 St. Olaf 29:15.93 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Bowman, Henry JR-3 Carleton 30:40.45 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
3 Skemp, Andrew SO-2 St. Olaf 30:45.97 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
4 Young, Lloyd SO-2 St. John's (Minn.) 31:13.44 Drake Relays Apr 26, 2023
5 Montresor, Kevin JR-3 St. Olaf 31:45.20 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
6 Bati, Mohammed FR-1 Augsburg 31:45.52 Holst Invitational Apr 22, 2023
7 Lynn, David JR-3 St. Olaf 31:50.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 St George, Aidan SO-2 Bethel (Minn.) 31:52.95 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
9 McCullough, Logan SO-2 Gustavus Adolphus 32:12.37 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
10 Aoki-Sherwood, Ben JR-3 Carleton 32:22.47 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
11 Manzur Strandlund, Gael FR-1 St. Olaf 32:22.86 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
12 Cavanaugh, Eamon SO-2 St. John's (Minn.) 32:42.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Fiataruolo, Angelo FR-1 St. Olaf 33:20.73 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Galloway, Jordan FR-1 Macalester 33:35.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Lawhead, Brock JR-3 St. Olaf 33:37.74 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 Vite, Mauricio JR-3 St. Olaf 33:44.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
17 Ihrke, Nick SO-2 Macalester 33:47.70 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Jamison, Andrew FR-1 Carleton 34:04.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Ferber, Carter FR-1 Concordia-Moorhead 34:20.76 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
20 Gathje, Jacob SO-2 St. John's (Minn.) 34:49.01 Holst Invitational Apr 22, 2023
21 Sackreiter, Soren FR-1 Gustavus Adolphus 34:57.73 Holst Invitational Apr 22, 2023
22 Bickerstaff, Gabriel SR-4 Saint Mary's (Minn.) 35:58.24 Grand View Viking Classic Apr 28, 2023

10,000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Smith, Fiona JR-3 St. Benedict 33:05.17 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Mayfield, Clara JR-3 Carleton 33:47.45 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
3 Bode, Alison SO-2 St. Olaf 35:03.83 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
4 Preisser, Hannah SO-2 Carleton 35:52.02 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
5 Carlson, Sofia SO-2 St. Olaf 36:47.10 Drake Relays Apr 26, 2023
6 Walda, Lauren FR-1 St. Olaf 37:14.86 Drake Relays Apr 26, 2023
7 Villalobos, Evelyn SO-2 Gustavus Adolphus 37:44.51 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
8 Kiolbasa, Annie JR-3 St. Benedict 37:51.68 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
9 Tetmeyer, Bridget JR-3 St. Benedict 38:23.15 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
10 Ward, Phoebe SO-2 Carleton 38:55.96 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Larsen-Schmidt, Gracia SO-2 St. Olaf 39:37.93 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
12 Borgmann, Marte JR-3 Carleton 39:39.78 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
13 Votruba, Maggie SO-2 Carleton 40:11.46 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
14 Norvell, Seneca JR-3 St. Olaf 40:20.29 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
15 Roberdeau, Libby JR-3 Hamline 40:28.01 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
16 Landsverk, Amelia SR-4 Concordia-Moorhead 41:11.88 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
17 Hardwick, Laura SO-2 Bethel (Minn.) 41:56.49 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
18 Bitner, Lauren JR-3 St. Olaf 42:06.62 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
19 Gleason, Cate SO-2 St. Olaf 42:36.05 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
20 Rowekamp, Abby SO-2 St. Olaf 42:43.60 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
21 Adams, Charlotte SR-4 Hamline 42:48.33 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
22 Moorjani, Raina SO-2 Bethel (Minn.) 43:02.79 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023
23 Klobe, Kendra SO-2 Saint Mary's (Minn.) 44:06.78 Phil Esten Challenge Apr 21, 2023

100 Hurdles (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Nelson, Birgen SO-2 Gustavus Adolphus 13.32 Maverick Open #1 May 3, 2023 3.1
2 Sealock, Kelsie SO-2 Bethel (Minn.) 13.54 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
3 Salfer, Rebekah SR-4 St. Olaf 14.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.3
4 Miller, Danielle SO-2 Gustavus Adolphus 15.03 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.3
5 Dimler, Lauren FR-1 Gustavus Adolphus 15.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
5 Nelson, AnnaGrace SO-2 Bethel (Minn.) 15.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
7 Blanchette, Grace JR-3 Carleton 15.25 MIAC Combined Events May 4, 2023 2.6
8 Williams, McKenzie JR-3 St. Scholastica 15.28 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 2.4
9 Bodin, Gabby JR-3 St. Catherine (Minn.) 15.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
10 Hughes, Daneyah FR-1 Gustavus Adolphus 15.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
11 Hernes, Ellie FR-1 Bethel (Minn.) 15.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
12 Huetten, Makenna SO-2 Gustavus Adolphus 15.49 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
13 Selle, Peyton JR-3 Concordia-Moorhead 15.51 Mount Union Last Chance Tune-up May 17, 2023 NWI
14 Berg, Lauren FR-1 St. Benedict 15.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
15 Barlue, Burnices JR-3 St. Catherine (Minn.) 15.66 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
16 Lilleberg, Nicole SR-4 Concordia-Moorhead 15.79 2023 Kip Janvrin Open Apr 27, 2023 0.4
17 Floren, Justus SO-2 St. Benedict 15.96 Norse Invite Apr 15, 2023 1.6
18 Stackhouse , Ally SO-2 Bethel (Minn.) 16.03 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
19 Kalevik, Jenna SO-2 Concordia-Moorhead 16.30 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
20 King, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 16.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
21 Scholten, Hailey FR-1 Bethel (Minn.) 16.40 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
22 Hobby, Sarah Beth JR-3 Macalester 16.72 MIAC Combined Events May 4, 2023 2.4
23 Rocheford, Lauren FR-1 Gustavus Adolphus 16.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
24 Josephson, Madi FR-1 St. Benedict 16.86 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.5
25 Johnson, Lily SO-2 St. Olaf 16.95 MIAC Combined Events May 4, 2023 2.4
26 Darling, Kiernan SO-2 Concordia-Moorhead 17.14 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
27 Joerger, Alli SO-2 Gustavus Adolphus 17.16 Gustie Twilight Apr 26, 2023 1.7
28 Selisker, Ellie JR-3 St. Benedict 17.44 MIAC Combined Events May 4, 2023 2.4
29 Keech, Claire FR-1 St. Olaf 17.52 MIAC Combined Events May 4, 2023 3.4
30 Hannah, Gabrielle SO-2 Hamline 17.55 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 2.3

110 Hurdles (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Ekiyor, Jayson SO-2 Bethel (Minn.) 14.37 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.5
2 Sampson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 14.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
3 Kramarczuk, Lucas JR-3 St. Olaf 14.40 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.5
4 Myres, David SO-2 Bethel (Minn.) 14.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
5 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 15.27 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.0
6 Ferrin, Pryce FR-1 Bethel (Minn.) 15.52 Meet of the UnSaintly May 5, 2023 1.6
7 Clark, Logan FR-1 Concordia-Moorhead 15.66 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.8
8 Smith, Micah JR-3 Bethel (Minn.) 15.68 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
9 Lelwica, Max SO-2 St. John's (Minn.) 15.74 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.0
10 Mahamud, Hamza FR-1 Macalester 15.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
11 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 15.92 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 2.2
12 Lee, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 16.12 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.8
13 Schulze, Sam SO-2 Gustavus Adolphus 16.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.8
14 McCormick, Connor FR-1 Gustavus Adolphus 16.23 MIAC Combined Events May 4, 2023 0.9
15 Nissen, Matthew JR-3 St. Olaf 16.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 0.8
16 Stefanowicz, Sebastian FR-1 Macalester 16.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.6
17 Thurk, Anthony SO-2 St. John's (Minn.) 16.46 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.2
18 Skemp, Will FR-1 St. Olaf 16.51 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.8
19 Clayton, Trajen FR-1 Augsburg 16.55 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.5
20 Buxell, Riley FR-1 St. John's (Minn.) 16.56 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 0.8
21 Blaeser, Aiden FR-1 St. John's (Minn.) 16.99 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 2.9
22 Borst, Layton SO-2 St. Olaf 17.14 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.3
23 Bassett, Jackson SO-2 St. Olaf 17.44 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 0.8
24 Cogley, Andrew SO-2 St. Olaf 17.78 MIAC Combined Events May 4, 2023 0.6
25 Anderson, Reese FR-1 Carleton 17.80 MIAC Combined Events May 4, 2023 0.6
26 Elseth, Aaron FR-1 Bethel (Minn.) 17.81 MIAC Combined Events May 4, 2023 -0.6
27 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 17.97 MIAC Combined Events May 4, 2023 1.2
28 Wada, Aki FR-1 Macalester 18.11 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.6
29 Wellman , Trevor SO-2 Bethel (Minn.) 18.55 Holst Invitational Apr 22, 2023 0.4
30 Kienholz, Carter SO-2 Hamline 18.66 MIAC Combined Events May 4, 2023 0.6

400 Hurdles (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Smith, Joel JR-3 Bethel (Minn.) 50.88 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Ekiyor, Jayson SO-2 Bethel (Minn.) 53.09 Bethel Invitational Apr 15, 2023
3 Labine, Brady SR-4 St. John's (Minn.) 54.06 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 Thomsen, Josh SO-2 Hamline 54.45 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Myres, David SO-2 Bethel (Minn.) 54.70 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
6 Wang, Jeff SO-2 Macalester 55.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Karngar, Trokon JR-3 Bethel (Minn.) 55.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Schulze, Sam SO-2 Gustavus Adolphus 56.52 UWL Final Qualifier May 18, 2023
9 Anderson, Reese FR-1 Carleton 57.05 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Blaeser, Aiden FR-1 St. John's (Minn.) 58.28 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Meeker, Caleb SO-2 Bethel (Minn.) 58.43 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
12 Buxell, Riley FR-1 St. John's (Minn.) 58.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Karg, Caleb FR-1 Concordia-Moorhead 58.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Gunderson, Tyler SO-2 St. Olaf 58.88 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Bosley, Mason SR-4 Macalester 59.37 Norse Invite Apr 15, 2023
16 Schonebaum, Henry FR-1 Macalester 59.38 Norse Invite Apr 15, 2023
17 Ellis, Charles SO-2 St. John's (Minn.) 59.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Smith, Micah JR-3 Bethel (Minn.) 59.66 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Skemp, Will FR-1 St. Olaf 59.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
20 Baker, Grant SO-2 Gustavus Adolphus 1:00.01 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
21 Wada, Aki FR-1 Macalester 1:00.77 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
22 Clayton, Trajen FR-1 Augsburg 1:01.07 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
23 Moeller, Calvin SO-2 Gustavus Adolphus 1:01.22 Maverick Open #2 May 6, 2023
24 Deutschlander, Pierre SO-2 St. John's (Minn.) 1:01.76 St. Olaf Open May 6, 2023
25 Malecha, Thomas FR-1 Macalester 1:01.85 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
26 Bassett, Jackson SO-2 St. Olaf 1:02.18 St. Olaf Open May 6, 2023
27 Pettis, Andrei FR-1 Hamline 1:02.54 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
28 Cogley, Andrew SO-2 St. Olaf 1:02.67 Holst Invitational Apr 22, 2023
29 Ortiz, Raul SO-2 Hamline 1:02.77 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
30 Werner, Tison FR-1 Gustavus Adolphus 1:02.90 Maverick Open #2 May 6, 2023

400 Hurdles (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Nelson, Birgen SO-2 Gustavus Adolphus 59.17 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Berg, Lauren FR-1 St. Benedict 1:03.28 UWL Final Qualifier May 18, 2023
3 Salfer, Rebekah SR-4 St. Olaf 1:04.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 Williams, McKenzie JR-3 St. Scholastica 1:04.45 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Huetten, Makenna SO-2 Gustavus Adolphus 1:05.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Rocheford, Lauren FR-1 Gustavus Adolphus 1:05.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Dimler, Lauren FR-1 Gustavus Adolphus 1:06.28 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Smith , Jessie SO-2 Bethel (Minn.) 1:07.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Paulson, Annie FR-1 Bethel (Minn.) 1:08.04 Bethel Invitational Apr 15, 2023
10 Danielzuk, Katie SR-4 Hamline 1:08.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Revoir, Sophia FR-1 Concordia-Moorhead 1:09.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
12 Lorenz, Kelly SR-4 Concordia-Moorhead 1:10.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Selisker, Ellie JR-3 St. Benedict 1:10.36 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Scholten, Hailey FR-1 Bethel (Minn.) 1:10.61 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Sahly, Emma SO-2 St. Olaf 1:10.89 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 Rodriguez, Madeline SR-4 Macalester 1:11.26 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
17 Lilleberg, Nicole SR-4 Concordia-Moorhead 1:12.27 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Askegaard, Linnea FR-1 St. Olaf 1:12.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Zaske, Mikayla SO-2 Gustavus Adolphus 1:12.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
20 Manhard, Abbie FR-1 St. Olaf 1:13.68 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
21 Aurelius, Andreiana JR-3 Hamline 1:14.27 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
22 Sims, Jaeden FR-1 Macalester 1:15.22 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
23 Shirley, Ava FR-1 St. Olaf 1:15.24 St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
24 Schuele, Emma FR-1 St. Benedict 1:17.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
25 Chevalier, Ava FR-1 Concordia-Moorhead 1:17.68 SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023

3000 Steeplechase (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Kelly, Will JR-3 St. Olaf 8:53.30 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Grove, Carter SO-2 St. John's (Minn.) 8:59.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Cote, Anders JR-3 St. Olaf 9:07.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 McKee, Reece SO-2 Macalester 9:18.91 UWL Final Qualifier May 18, 2023
5 Bowman, Henry JR-3 Carleton 9:30.20 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
6 Deaver, Jack FR-1 St. Olaf 9:31.05 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Thompson, Reese SO-2 Bethel (Minn.) 9:31.44 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Estrada, Gabe JR-3 St. Olaf 9:34.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Brodie, Aric SR-4 Hamline 9:36.61 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Hanley, Brett SO-2 Carleton 9:37.92 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Olson, Tanner SR-4 Concordia-Moorhead 9:41.04 2023 Kip Janvrin Open Apr 27, 2023
12 Lyford, Derk JR-3 St. Olaf 9:42.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Lee, Joe SO-2 Concordia-Moorhead 9:51.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Groshelle, Gavin FR-1 Concordia-Moorhead 9:53.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 LiaBraaten, Lucas FR-1 Hamline 9:54.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 LaVigne, Trevor SO-2 Gustavus Adolphus 9:55.34 Maverick Open #1 May 3, 2023
17 Lyness, Indy FR-1 Carleton 9:59.27 Bethel Invitational Apr 15, 2023
18 Gathje, Joseph SO-2 St. John's (Minn.) 10:00.78 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
19 Nowacki, Cole JR-3 Concordia-Moorhead 10:08.95 NDSU Tune Up May 5, 2023
20 Kalsnes, Jonah SO-2 Gustavus Adolphus 10:10.46 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
21 Peske, Cole SR-4 Macalester 10:14.46 Norse Invite Apr 15, 2023
22 Lange, Emerson FR-1 Carleton 10:15.77 Bethel Invitational Apr 15, 2023
23 Fendig, Alex JR-3 Macalester 10:16.22 Norse Invite Apr 15, 2023
24 Nemanich, Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 10:22.73 Norse Invite Apr 15, 2023
25 Leonard, Ethan SO-2 St. John's (Minn.) 10:26.44 Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
26 Trzynka, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 10:31.05 36th Annual Ron Masanz Track & Field Classic Apr 29, 2023
27 Chalmers, Aiden FR-1 St. John's (Minn.) 10:35.15 St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
28 Janzen, Will FR-1 Gustavus Adolphus 10:40.21 Maverick Open #2 May 6, 2023
29 Puent, Aaron SR-4 Augsburg 11:11.80 Meet of the UnSaintly May 5, 2023
30 Rux, Trygve FR-1 St. Scholastica 11:35.68 St. Olaf Open May 6, 2023

3000 Steeplechase (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Albrecht, Christine JR-3 St. Olaf 10:37.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
2 McManus, Sophie SO-2 Carleton 11:07.85 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Harms, Josie SO-2 Bethel (Minn.) 11:16.80 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
4 Moeller, Grace FR-1 St. Olaf 11:20.98 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Maahs, Keiley JR-3 St. Benedict 11:29.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Rugloski, Emily SR-4 Concordia-Moorhead 11:32.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Kenney, Mary FR-1 St. Benedict 11:46.65 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Hagen, Sydney SO-2 Gustavus Adolphus 11:48.61 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
9 Tetmeyer, Bridget JR-3 St. Benedict 11:50.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Johnson, Airial SO-2 Concordia-Moorhead 12:23.32 36th Annual Ron Masanz Track & Field Classic Apr 29, 2023
11 Craven, Ava SO-2 St. Olaf 12:24.60 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
12 Weberg, Molly SO-2 Gustavus Adolphus 12:28.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Thurston, Karley JR-3 Macalester 12:40.14 Norse Invite Apr 15, 2023
14 Plechaty, Zoe JR-3 St. Olaf 12:43.85 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Conrad, Brooklyn FR-1 Augsburg 12:45.98 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 Hay, Anna FR-1 Bethel (Minn.) 12:46.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
17 Tillman, Lauren SO-2 Gustavus Adolphus 12:51.62 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
18 Severson, Julia SO-2 Gustavus Adolphus 12:57.73 Bethel Invitational Apr 15, 2023
19 Breed, Brittany FR-1 St. Catherine (Minn.) 13:03.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
20 Tess, Emily SO-2 St. Benedict 13:28.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
21 Revoir, Sophia FR-1 Concordia-Moorhead 13:32.56 36th Annual Ron Masanz Track & Field Classic Apr 29, 2023
22 Brandt, Morgan SR-4 St. Catherine (Minn.) 13:45.56 Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023

High Jump (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Bies, Danny SO-2 Gustavus Adolphus 1.95m 6' 4.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
2 Braun, Michael SO-2 Hamline 1.92m 6' 3.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Seiler, Alex SO-2 St. John's (Minn.) 1.91m 6' 3.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Braun, Alec SO-2 Bethel (Minn.) 1.91m 6' 3.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Gagnon, Hayden SR-4 Concordia-Moorhead 1.91m 6' 3.25" NDSU Tune Up May 5, 2023
3 Ungar, Alec SO-2 St. John's (Minn.) 1.91m 6' 3.25" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
7 Marsh, Anthony SO-2 Concordia-Moorhead 1.89m 6' 2.25" 36th Annual Ron Masanz Track & Field Classic Apr 29, 2023
8 Thurk, Anthony SO-2 St. John's (Minn.) 1.85m 6' 0.75" Wartburg Outdoor Select Apr 1, 2023
8 Swenson, Simon FR-1 Bethel (Minn.) 1.85m 6' 0.75" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
8 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 1.85m 6' 0.75" Mount Union Last Chance Tune-up May 17, 2023
11 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 1.83m 6' 0" MIAC Combined Events May 4, 2023
11 Lelwica, Max SO-2 St. John's (Minn.) 1.83m 6' 0" MIAC Combined Events May 4, 2023
13 Subramanian, Aravindh JR-3 Carleton 1.81m 5' 11.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
14 Cogley, Andrew SO-2 St. Olaf 1.80m 5' 10.75" MIAC Combined Events May 4, 2023
14 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 1.80m 5' 10.75" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
16 Cline-Cole, Ethan SO-2 Carleton 1.75m 5' 8.75" Carleton Relays Apr 22, 2023
17 Lee, Iain FR-1 Hamline 1.71m 5' 7.25" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
17 Schulze, Sam SO-2 Gustavus Adolphus 1.71m 5' 7.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
19 Sullivan, Logan SO-2 Gustavus Adolphus 1.70m 5' 7" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
20 Wieker, Evan SO-2 Gustavus Adolphus 1.65m 5' 5" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
20 Wellman, Trevor SO-2 Bethel (Minn.) 1.65m 5' 5" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
20 Smith, Micah JR-3 Bethel (Minn.) 1.65m 5' 5" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
23 Demetriades, Theo FR-1 Carleton 1.63m 5' 4.25" St. Olaf Open May 6, 2023
24 McCormick, Connor FR-1 Gustavus Adolphus 1.59m 5' 2.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
24 Carlson, Kirk FR-1 Gustavus Adolphus 1.59m 5' 2.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
24 Anderson, Reese FR-1 Carleton 1.59m 5' 2.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
27 Ramirez, Gael SO-2 Bethel (Minn.) 1.56m 5' 1.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
28 Elseth, Aaron FR-1 Bethel (Minn.) 1.53m 5' 0.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
28 Kienholz, Carter SO-2 Hamline 1.53m 5' 0.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
30 Schmidt, Joe SO-2 Gustavus Adolphus 1.41m 4' 7.5" MIAC Combined Events May 4, 2023

High Jump (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Hovey, Glasha FR-1 Bethel (Minn.) 1.65m 5' 5" Bethel Invitational Apr 15, 2023
2 Floren, Justus SO-2 St. Benedict 1.60m 5' 3" Wartburg Outdoor Select Apr 1, 2023
2 Rakow, Ally SO-2 Gustavus Adolphus 1.60m 5' 3" Gustie Twilight Apr 26, 2023
4 Selisker, Ellie JR-3 St. Benedict 1.56m 5' 1.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Selle, Peyton JR-3 Concordia-Moorhead 1.55m 5' 1" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
5 Beer, Erin SO-2 Gustavus Adolphus 1.55m 5' 1" Gustie Twilight Apr 26, 2023
5 Bangs, Lindsay SO-2 Gustavus Adolphus 1.55m 5' 1" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
5 Nelson, AnnaGrace SO-2 Bethel (Minn.) 1.55m 5' 1" Meet of the UnSaintly May 5, 2023
9 Blanchette, Grace JR-3 Carleton 1.54m 5' 0.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
10 Nichols, Claire SR-4 St. Catherine (Minn.) 1.51m 4' 11.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Hobby, Sarah Beth JR-3 Macalester 1.51m 4' 11.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
12 Kalevik, Jenna SO-2 Concordia-Moorhead 1.50m 4' 11" SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
12 Bodin, Gabby JR-3 St. Catherine (Minn.) 1.50m 4' 11" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
12 Joerger, Alli SO-2 Gustavus Adolphus 1.50m 4' 11" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
15 Luehrs, Jensen SO-2 Gustavus Adolphus 1.46m 4' 9.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Moe, Hannah FR-1 Bethel (Minn.) 1.46m 4' 9.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
17 Strampe, Toria SO-2 St. Scholastica 1.45m 4' 9" SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
17 Fischer, Sofia FR-1 St. Scholastica 1.45m 4' 9" SMU Cardinal Invitational Apr 15, 2023
19 Salfer, Rebekah SR-4 St. Olaf 1.43m 4' 8.25" 2023 Bryan Clay Invitational Apr 13, 2023
20 Johnson, Lily SO-2 St. Olaf 1.39m 4' 6.75" MIAC Combined Events May 4, 2023
21 Scholten, Hailey FR-1 Bethel (Minn.) 1.36m 4' 5.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
21 Kaeppe, Summer FR-1 Gustavus Adolphus 1.36m 4' 5.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
23 Lee, Maddox FR-1 Gustavus Adolphus 1.35m 4' 5" Bethel Invitational Apr 15, 2023
23 Hannah, Gabrielle SO-2 Hamline 1.35m 4' 5" Meet of the UnSaintly May 5, 2023
25 Wgeishofski, Sydnie FR-1 St. Scholastica 1.34m 4' 4.75" Running on Hope Invitational Apr 26, 2023
26 Greeder, Caylee SO-2 Gustavus Adolphus 1.33m 4' 4.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
27 Keech, Claire FR-1 St. Olaf 1.30m 4' 3.25" MIAC Combined Events May 4, 2023
27 Burmeister, Malori FR-1 Hamline 1.30m 4' 3.25" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
27 Cappelmann, Lauren FR-1 Macalester 1.30m 4' 3.25" Norse Invite Apr 15, 2023

Pole Vault (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Charbonneau, Joseph SO-2 St. John's (Minn.) 4.72m 15' 5.75" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
2 Arnold, Dylan SO-2 St. Olaf 4.67m 15' 3.75" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
3 Guth, Kole FR-1 St. John's (Minn.) 4.60m 15' 1" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
4 Gatz, Aidan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4.56m 14' 11.5" Maverick Open #1 May 3, 2023
5 Gardeen, Samuel SO-2 Bethel (Minn.) 4.50m 14' 9" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
6 Eickhoff, Daniel SO-2 St. John's (Minn.) 4.40m 14' 5.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
7 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 4.37m 14' 4" Mount Union Last Chance Tune-up May 17, 2023
8 DeGross, Mason SO-2 St. John's (Minn.) 4.22m 13' 10" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
9 Doom, Max SO-2 St. John's (Minn.) 4.17m 13' 8.25" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
10 Engstrom, Oliver FR-1 Hamline 4.10m 13' 5.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
10 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 4.10m 13' 5.25" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
12 Askegaard, Lars SR-4 St. Olaf 3.95m 12' 11.5" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
12 Ream, Joe FR-1 Gustavus Adolphus 3.95m 12' 11.5" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
12 Johnston, Josh FR-1 St. John's (Minn.) 3.95m 12' 11.5" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
12 Borst, Layton SO-2 St. Olaf 3.95m 12' 11.5" Holst Invitational Apr 22, 2023
16 Adams, Andrew SO-2 St. John's (Minn.) 3.92m 12' 10.25" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023
17 Cella, Jack FR-1 Concordia-Moorhead 3.86m 12' 8" USD Early Bird Apr 7, 2023
18 Walker, Erik SO-2 Gustavus Adolphus 3.82m 12' 6.25" Maverick Open #2 May 6, 2023
18 Adams, Tim SO-2 Carleton 3.82m 12' 6.25" St. Olaf Open May 6, 2023
20 Marzinske, Logan SO-2 Gustavus Adolphus 3.80m 12' 5.5" Lee Krough Invitational Apr 23, 2023
20 Lelwica, Max SO-2 St. John's (Minn.) 3.80m 12' 5.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
22 Thurk, Anthony SO-2 St. John's (Minn.) 3.70m 12' 1.5" MIAC Combined Events May 4, 2023
23 Menter, Forest FR-1 St. Olaf 3.65m 11' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
23 McCormick, Connor FR-1 Gustavus Adolphus 3.65m 11' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
25 Elahi, Rayan JR-3 St. Olaf 3.50m 11' 5.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
26 Schulze, Sam SO-2 Gustavus Adolphus 3.42m 11' 2.5" Gustie Twilight Apr 26, 2023
27 Mikla, Aiden SO-2 Gustavus Adolphus 3.35m 10' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
27 Daenzer, Luke FR-1 Bethel (Minn.) 3.35m 10' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
27 Smith, Micah JR-3 Bethel (Minn.) 3.35m 10' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
30 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 3.30m 10' 10" MIAC Combined Events May 4, 2023

Pole Vault (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Lilland, Jessica SO-2 Bethel (Minn.) 3.60m 11' 9.75" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
1 Gearin, Caroline JR-3 Saint Mary's (Minn.) 3.60m 11' 9.75" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
3 Cordes, Julia SR-4 St. Olaf 3.20m 10' 6" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
3 Salfer, Caitlin SR-4 St. Benedict 3.20m 10' 6" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Litton, Emily JR-3 Carleton 3.00m 9' 10" Janis Rider / Doug Bolstorff Invitational Apr 27, 2023
5 Roberts, Melanie JR-3 St. Olaf 3.00m 9' 10" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
5 Bunker, Jenna SO-2 Gustavus Adolphus 3.00m 9' 10" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
8 Pierson, Grace SR-4 Hamline 2.96m 9' 8.5" Meet of the UnSaintly May 5, 2023
9 Green, Lizzie FR-1 Hamline 2.95m 9' 8" Holst Invitational Apr 22, 2023
10 Nelson, Molly FR-1 Bethel (Minn.) 2.85m 9' 4.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
11 Buffetta, Sabrina SO-2 St. Benedict 2.81m 9' 2.5" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023
12 Selberg, LIllian SO-2 Gustavus Adolphus 2.74m 8' 11.75" Bethel Invitational Apr 15, 2023
13 Ramsdell, Lily SO-2 Hamline 2.70m 8' 10.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
13 Lee, Maddox FR-1 Gustavus Adolphus 2.70m 8' 10.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
15 Harris, Signe SO-2 Concordia-Moorhead 2.65m 8' 8.25" Al Cassell Classic Apr 28, 2023
16 Boyd, Roen FR-1 Macalester 2.55m 8' 4.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
16 Luepke, Bria FR-1 Hamline 2.55m 8' 4.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023
18 Abernethy, Sophie SO-2 St. Olaf 2.54m 8' 4" St. Olaf Open May 6, 2023
19 Evans, Mia FR-1 Bethel (Minn.) 2.36m 7' 8.75" Meet of the UnSaintly May 5, 2023

Long Jump (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Schaffer, Zach FR-1 St. John's (Minn.) 6.98m 22' 11" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.8
2 Kramarczuk, Lucas JR-3 St. Olaf 6.76m 22' 2.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.0
3 Nelson, Grant FR-1 Bethel (Minn.) 6.69m 21' 11.5" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 0.4
4 Thurk, Anthony SO-2 St. John's (Minn.) 6.68m 21' 11" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.3
5 Moo, Eh Ler SO-2 St. Olaf 6.65m 21' 10" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.1
6 Swenson, Simon FR-1 Bethel (Minn.) 6.64m 21' 9.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 0.7
7 Williams, Caleb JR-3 Macalester 6.63m 21' 9" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 2.8
8 Cisewski, Antonio SO-2 Saint Mary's (Minn.) 6.56m 21' 6.25" Maverick Open #1 May 3, 2023 NWI
9 Rhonemus, Wade JR-3 Concordia-Moorhead 6.51m 21' 4.25" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023 -0.6
10 Lord, Demetri JR-3 St. Olaf 6.40m 21' 0" 2023 Bryan Clay Invitational Apr 13, 2023 0.2
11 Charlton, Josh SO-2 St. Olaf 6.37m 20' 10.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 1.7
12 Hodin, Riley SO-2 Macalester 6.32m 20' 9" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 3.4
12 Ungar, Alec SO-2 St. John's (Minn.) 6.32m 20' 9" Running on Hope Invitational Apr 26, 2023 NWI
12 Subah, Isaiah SO-2 Gustavus Adolphus 6.32m 20' 9" Gustie Twilight Apr 26, 2023 0.4
15 Stroschein, Weston SO-2 St. Scholastica 6.25m 20' 6.25" St Thomas Tomcat Invitational Apr 7, 2023 1.1
16 Braun, Michael SO-2 Hamline 6.24m 20' 5.75" St Thomas Joe Sweeney Invitational May 3, 2023 +0.0
17 Schegel, Abe JR-3 Bethel (Minn.) 6.19m 20' 3.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.6
18 Hermes, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 6.16m 20' 2.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 12, 2023 4.3
18