2017 NCAA Div. III Outdoor Qualifying (FINAL)  

  • ICON KEY:
Hide Search
All Teams Adrian Albion Albright Alfred Alfred State Allegheny Alma Alvernia Amherst Anderson (Ind.) Augsburg Augustana (Ill.) Aurora Austin College Babson Baldwin Wallace Bard Bates Belhaven Beloit Benedictine (Ill.) Berea Berry Bethany (W.V.) Bethany Lutheran Bethel (Minn.) Birmingham-Southern Bluffton Bowdoin Brandeis Bridgewater (Va.) Bridgewater St. Brockport St. Bryn Mawr Buena Vista Buffalo State CCNY Cal Lutheran Caltech Calvin Capital Carleton Carnegie Mellon Carroll Carthage Case Western Castleton University Catholic Central College Centre Chapman Chatham Christopher Newport Claremont-Mudd-Scripps Coast Guard Cobleskill Coe Colby Colby-Sawyer Colorado College Concordia (Tex.) Concordia (Wis.) Concordia Univ. Chicago Concordia-Moorhead Connecticut College Cornell College Cortland St. Covenant Crown Dallas DePauw DeSales Defiance Delaware Valley Denison Dickinson Dubuque Earlham East Texas Baptist Eastern Eastern Conn. St. Eastern Mennonite Eastern Nazarene Edgewood Elizabethtown Elmhurst Elms Emmanuel (Mass.) Emory Eureka Farmingdale St. Fitchburg St. Fontbonne Franciscan (Ohio) Franklin Franklin & Marshall Fredonia Frostburg State Gallaudet Geneva George Fox Gettysburg Gordon Goucher Green Mountain Greenville Grinnell Grove City Guilford Gustavus Adolphus Gwynedd-Mercy Hamilton Hamline Hanover Hardin-Simmons Haverford Heidelberg Hendrix Hood Hope Houghton Hunter Husson Illinois College Illinois Tech Illinois Wesleyan Immaculata Ithaca John Carroll Johns Hopkins Johnson St. Juniata Keene State Kenyon Keystone King's (Pa.) Knox La Verne Lakeland University Lasell Lawrence Lebanon Valley Lehman Lesley Lewis & Clark Linfield Loras Louisiana College Luther Lynchburg Lyndon State MIT MSOE Macalester Maine-Farmington Manchester Manhattanville Marian (Wis.) Marietta Martin Luther Mary Baldwin Mary Washington Marywood McDaniel Medgar Evers Messiah Methodist Middlebury Millikin Millsaps Minnesota-Morris Misericordia Monmouth (Ill.) Montclair State Moravian Mount Holyoke Mount Saint Mary Mount St. Joseph Mount Union Muhlenberg Muskingum NYU Nazareth Nebraska Wesleyan Neumann Newbury Nichols North Central (Ill.) North Central (Minn.) North Park Northwestern (Minn.) Oberlin Occidental Oglethorpe Ohio Northern Ohio Wesleyan Olivet Oneonta Oswego State Otterbein Ozarks (Ark.) PSU-Behrend PSU-Harrisburg Pacific (Ore.) Pacific Lutheran Piedmont Plattsburgh St. Plymouth State Pomona-Pitzer Principia Puget Sound RIC RIT RPI Ramapo Randolph Redlands Regis (Mass.) Rhodes Ripon Roanoke Rochester Rockford Roger Williams Rose-Hulman Rowan Rust Rutgers-Camden Rutgers-Newark SUNY Geneseo Saint Mary's (Minn.) Salisbury Salve Regina Shenandoah Simpson (Iowa) Smith College Southern Maine Southern Virginia Southwestern (Tex.) Spalding Springfield St. Benedict St. Catherine St. John Fisher St. John's (Minn.) St. Joseph's (L.I.) St. Joseph's (Me.) St. Lawrence St. Norbert St. Olaf St. Scholastica St. Thomas (Minn.) St. Vincent (Pa.) Stevens Institute Stevenson Stockton Sul Ross St. Susquehanna Swarthmore TCNJ Texas Lutheran Thiel Thomas More Transylvania Trine Trinity Trinity (Tex.) Tufts U. of Chicago U. of the South UC Santa Cruz UMass Boston UMass Dartmouth USMMA UT-Tyler Union (N.Y.) Ursinus Utica Vassar Virginia Wesleyan WPI Wabash Wartburg Washington U. Washington and Jefferson Washington and Lee Waynesburg Webster Wellesley Wesley Wesleyan Westfield State Westminster (Mo.) Westminster (Pa.) Wheaton (Ill.) Wheaton (Mass.) Whittier Whitworth Widener Willamette Williams Wilmington (Ohio) Wis.-Eau Claire Wis.-La Crosse Wis.-Oshkosh Wis.-Platteville Wis.-River Falls Wis.-Stevens Point Wis.-Stout Wis.-Superior Wis.-Whitewater Wisconsin Lutheran Wittenberg Wooster Worcester State York (N.Y.) York (Pa.)
Use the filters to customize the list. To select 2 or more teams to view, hold the "Ctrl" key down while clicking your mouse.

100m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Witt, Parker JR-3 Wis.-Whitewater 10.42 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17 4.0
  2 Williams, Devonte SR-4 Stevenson 10.43 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 3.1
  3 Winters, Ernest JR-3 Wis.-La Crosse 10.46 Ashton May Invitational 04/08/17 3.1
  4 Watkins, Jamal JR-3 Birmingham-Southern 10.47 SAA Outdoor Championships 04/21/17 1.0
  5 Paynotta, David SR-4 Wis.-River Falls 10.52 Ashton May Invitational 04/08/17 3.1
  6 Gambill, Nicodemus JR-3 Utica 10.55 2017 Coach P Invitational 04/07/17 2.7
  7 Petties - Jackson, Juwan JR-3 Misericordia 10.57 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 3.1
  8 Burnett, Brian SR-4 Ohio Wesleyan 10.59 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 2.7
  9 Foster, Rasheed SR-4 Colby-Sawyer 10.60 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 3.5
  9 Hardy, Jaevon JR-3 Westminster (Pa.) 10.60 SRU Open 04/20/17 1.8
  11 Davis, Jeremiah FR-1 Greenville 10.61 2017 NCCAA National Championships 05/11/17 3.8
  12 Fleming, Matt FR-1 Benedictine (Ill.) 10.62 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 1.5
  12 Berry, Louis SO-2 Mount Union 10.62 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17 1.5
  14 Rothering, Zach SR-4 Wis.-La Crosse 10.63 UW La Crosse Eagle Open 05/12/17 3.4
  14 Green, Cole SR-4 Transylvania 10.63 HCAC Outdoor Championships 04/28/17 +0.0
  16 Williams, Jerry SR-4 Wis.-Stevens Point 10.64 Ashton May Invitational 04/08/17 3.1
  16 James, Rhoman SO-2 Centre 10.64 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 2.7
  16 Johnson, Bryce JR-3 Texas Lutheran 10.64 SCAC Track & Field Championships 04/28/17 1.7
  16 Bohlinger, Luke SO-2 Redlands 10.64 Redlands Final Qualifier 05/17/17 3.0
  20 Egbujor, Emmanuel SO-2 Augsburg 10.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17 2.7
  20 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 10.67 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 2.3
  22 Shrewsbury, Andrew SR-4 Mount Union 10.68 BW Harrison Dillard Twilight 05/12/17 2.3
  22 Brown, Marquis JR-3 Texas Lutheran 10.68 UIW Invitational 04/07/17 2.6
  24 Nda, Dominic JR-3 UMass Boston 10.69 New England Alliance Outdoor T&F Championship 04/29/17 1.8
  25 Williams, Stanley FR-1 Bluffton 10.70 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 2.3
  26 Unrath, Cameron SR-4 Geneva 10.71 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 2.7
  26 Pegan, Hugh JR-3 Occidental 10.71 Redlands Final Qualifier 05/17/17 3.0
  26 Coolidge, Blake SR-4 Tufts 10.71 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 2.0
  26 Morton, Eric JR-3 Moravian 10.71 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.0
  30 Griffin, Jalen SR-4 Benedictine (Ill.) 10.72 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17 3.5
  30 Speegle, Myles SR-4 Redlands 10.72 Redlands Final Qualifier 05/17/17 3.0
  32 Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 10.73 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.4
  33 Riggins, Matt SO-2 Stevenson 10.74 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.0
  33 Truman, Evan SR-4 Lynchburg 10.74 Dr. Jack Toms Alumni Invitational 03/25/17 1.7
  33 Hightower, Dior SR-4 Rowan 10.74 Oscar Moore Track and Field Invitational 04/08/17 2.3
  36 Jones, Darren FR-1 Texas Lutheran 10.75 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17 1.9
  36 Smith-Brewer, Undre SR-4 Augsburg 10.75 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.4
  36 Saucier, Eli JR-3 Hamilton 10.75 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.0
  36 May, Evion SO-2 Benedictine (Ill.) 10.75 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 1.7
  36 Sekyere, Yaw FR-1 Bowdoin 10.75 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  36 Hall, Ricky FR-1 UT-Tyler 10.75 Skechers Performance Carl Kight Invitational 04/06/17 3.7
  42 Clemons, Caleb SO-2 Webster 10.76 2017 Rhodes Invitational 03/17/17 1.7
  42 Jones, Steven SO-2 Rowan 10.76 Oscar Moore Track and Field Invitational 04/08/17 2.3
  44 Dobbins, Cameron SO-2 Rutgers-Camden 10.77 Oscar Moore Track and Field Invitational 04/08/17 2.3
  44 Sparks-Moffett, Brandon JR-3 Hardin-Simmons 10.77 2017 American Southwest Conference Championships 04/21/17 0.9
  44 Kardonsky, Anthony SO-2 Tufts 10.77 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  44 Niemiec, Alexander JR-3 Springfield 10.77 NEWMAC Track & Field Championships 04/29/17 2.9
  44 Mumford, Shai SO-2 Rowan 10.77 Oscar Moore Track and Field Invitational 04/08/17 2.3
  44 George, Chad FR-1 Farmingdale St. 10.77 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.0
  44 Eberhardt, Kurt FR-1 PSU-Behrend 10.77 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.0

100m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Jonathas, Wadeline FR-1 UMass Boston 11.59 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  2 Celen, Amber JR-3 Bridgewater (Va.) 11.66 2017 Aggie Last Chance 05/14/17 2.6
  3 Bland, Dani SO-2 Emory 11.70 Emory Classic 03/24/17 4.0
  4 Brooks, Ajai SO-2 Denison 11.74 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 2.7
  5 Rodriguez, Lisa SR-4 Aurora 11.78 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 2.4
  6 Abraham, Tyra JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 11.81 Redlands Final Qualifier 05/17/17 2.5
  7 Moore, Chante SO-2 Gwynedd-Mercy 11.84 The Blue Jay Tune-Up 04/29/17 3.4
  8 Clarke, Oniesha SO-2 Misericordia 11.87 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 0.5
  9 Ogede, Daisy SR-4 Washington U. 11.89 2017 UAA Championships 04/22/17 0.3
  10 Gardner, Briana SR-4 Monmouth (Ill.) 11.93 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17 0.4
  11 Goedecke, Katie JR-3 Mount Union 11.94 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 2.4
  12 Hyde, Andrea FR-1 Illinois College 11.95 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17 0.4
  13 Johnson, Chelsea SO-2 Methodist 11.98 2017 Aggie Last Chance 05/14/17 2.6
  13 Simpkins, Deterrica JR-3 Aurora 11.98 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 3.5
  15 Culver, Jovani FR-1 Methodist 11.99 Emory Classic 03/24/17 4.0
  16 Allen, Paige SR-4 PSU-Behrend 12.00 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 1.4
  17 Madda, Celeste SO-2 Wis.-Whitewater 12.01 Rex Foster Open 04/07/17 2.9
  17 Hocker, Cassie SR-4 Coe 12.01 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.2
  19 Grammas, Eleni SO-2 RIC 12.02 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 2.7
  19 Luscier, Courtney JR-3 Springfield 12.02 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 1.4
  21 Wilson, Chelsee JR-3 Concordia Univ. Chicago 12.03 2017 Benedictine University NCAA Challenge 04/08/17 3.3
  22 Nweke, Nkolika JR-3 Trinity (Tex.) 12.04 SCAC Track & Field Championships 04/28/17 2.3
  23 Johnson, Daijana FR-1 Mount Union 12.05 Mount Union John Homon Open 04/07/17 3.6
  24 Worachek, Kelsey JR-3 Wis.-Eau Claire 12.07 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.0
  24 Willhite, Hannah FR-1 Augustana (Ill.) 12.07 Lee Calhoun Memorial 04/15/17 3.4
  26 Moore, Amanda SR-4 Cortland St. 12.08 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 3.4
  27 Adams, Rachael FR-1 Mount Union 12.10 Mount Union John Homon Open 04/07/17 3.6
  28 Feeney, Alexa JR-3 Carleton 12.11 Ashton May Invitational 04/08/17 3.4
  29 Gunnarsson, Elina JR-3 North Park 12.12 CCIW Conference Championships 05/05/17 +0.0
  29 Potts, Jhanel FR-1 Southern Maine 12.12 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 2.8
  29 Menkiti, Michelle FR-1 MIT 12.12 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  32 Lawrence, Nia SR-4 Rowan 12.13 Oscar Moore Track and Field Invitational 04/08/17 3.7
  33 Greene, Asia SR-4 George Fox 12.14 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17 2.6
  33 Truesdel, Kayla JR-3 Frostburg State 12.14 Hopkins Invitational 04/14/17 1.6
  33 Uhunmwangho, Success FR-1 Rutgers-Newark 12.14 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 1.4
  36 Trice, Kayla FR-1 Oglethorpe 12.16 SAA Outdoor Championships 04/21/17 1.8
  36 Harris, Alisha FR-1 U. of Chicago 12.16 2017 UAA Championships 04/22/17 3.4
  38 Fugate, Alice JR-3 Rhodes 12.17 SAA Outdoor Championships 04/21/17 3.0
  38 Smith, Alison SR-4 Redlands 12.17 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17 3.3
  38 Woyak, Kaitlin SO-2 Wis.-Stout 12.17 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.0
  38 Thompson, Naji SO-2 Dickinson 12.17 Centennial Conference Championships 05/05/17 2.6
  42 Myers, Ashley SO-2 Texas Lutheran 12.18 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17 1.8
  43 Green, Kennedy SO-2 Williams 12.20 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  43 Miller, Tajah SO-2 Eastern Mennonite 12.20 High Point VertKlasse Meeting 03/31/17 3.6
  45 Labatt, Delia FR-1 Bethel (Minn.) 12.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17 2.3
  46 Krick, Katie SR-4 Nebraska Wesleyan 12.22 Doane - Nebraska Wesleyan Dual 2017 04/14/17 2.0
  47 Wutz, Camille JR-3 SUNY Geneseo 12.23 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 3.4
  47 Dias, Neka SR-4 Southern Maine 12.23 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  47 Wandy, Alexa SR-4 SUNY Geneseo 12.23 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17 2.0
  50 Fischer, Claire SO-2 Wis.-Eau Claire 12.24 Phil Esten Challenge 04/20/17 1.2

200m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Witt, Parker JR-3 Wis.-Whitewater 20.99 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 -0.1
  2 Denman, Ross SR-4 Wis.-La Crosse 21.16 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.8
  3 Wojt, Calden FR-1 Wis.-Stevens Point 21.23 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.8
  3 Parkinson, Jovanni SR-4 Farmingdale St. 21.23 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.4
  5 Fleming, Matt FR-1 Benedictine (Ill.) 21.26 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 0.5
  6 Ellis, Isaiah SO-2 Dubuque 21.29 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.6
  7 Brown, Marquis JR-3 Texas Lutheran 21.31 SCAC Track & Field Championships 04/28/17 3.2
  8 Mumford, Shai SO-2 Rowan 21.32 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 0.1
  8 Petties - Jackson, Juwan JR-3 Misericordia 21.32 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 1.4
  10 Williams, Devonte SR-4 Stevenson 21.33 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 1.4
  11 Davis, Jeremiah FR-1 Greenville 21.34 2017 NCCAA National Championships 05/11/17 3.8
  12 Watkins, Jamal JR-3 Birmingham-Southern 21.35 2017 Kentucky Relays 05/06/17 1.7
  12 Pegan, Hugh JR-3 Occidental 21.35 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17 1.5
  14 Mikel, Patrick FR-1 Loras 21.37 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.6
  15 Gambill, Nicodemus JR-3 Utica 21.38 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 0.1
  15 Timmons, Craig SR-4 Nebraska Wesleyan 21.38 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.6
  17 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 21.43 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.1
  18 Paynotta, David SR-4 Wis.-River Falls 21.46 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.8
  19 Scott, Ryan JR-3 Christopher Newport 21.47 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.1
  19 Mihelich, Jake SR-4 Linfield 21.47 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17 +0.0
  21 Green, Cole SR-4 Transylvania 21.49 HCAC Outdoor Championships 04/28/17 -1.1
  21 Kaiser, Daniel SO-2 Spalding 21.49 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.1
  23 Snyder, Richard SR-4 Sul Ross St. 21.50 2017 American Southwest Conference Championships 04/21/17 1.8
  24 Jones, Byron SO-2 Sul Ross St. 21.52 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17 2.1
  25 Olsen, Karl SO-2 Bethel (Minn.) 21.56 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.8
  26 Johnson, Jeh SR-4 Occidental 21.57 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17 1.5
  26 Jordan, Calvin SO-2 Benedictine (Ill.) 21.57 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 0.5
  28 Thompson, Darren FR-1 Buffalo State 21.58 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 0.1
  28 Saucier, Eli JR-3 Hamilton 21.58 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.4
  30 Richardville, Patrick JR-3 Trine 21.59 MIAA Field Day 05/04/17 1.9
  31 Albritten, Tre JR-3 MIT 21.61 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 3.5
  32 Williams, Jerry SR-4 Wis.-Stevens Point 21.62 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 -1.3
  33 Hardy, Jaevon JR-3 Westminster (Pa.) 21.63 Presidents AC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17 2.0
  33 Ekholm, Anthony SO-2 St. Thomas (Minn.) 21.63 USF Invitational 04/21/17 1.2
  33 Francis, Joshua JR-3 La Verne 21.63 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17 1.5
  36 Unrath, Cameron SR-4 Geneva 21.64 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 2.0
  36 Wimbish, Justin JR-3 Central College 21.64 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.6
  36 Jordan, Ben SR-4 Wis.-La Crosse 21.64 Ashton May Invitational 04/08/17 4.0
  39 Griffin, Jalen SR-4 Benedictine (Ill.) 21.65 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17 2.7
  39 Jones, Steven SO-2 Rowan 21.65 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 2.5
  41 Liebel, Robert JR-3 Buffalo State 21.66 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 0.1
  42 Gourde, Irie SR-4 Brandeis 21.67 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.4
  42 Leverette, Jordan SO-2 Baldwin Wallace 21.67 BW Harrison Dillard Twilight 05/12/17 0.3
  42 Franklin, Erik SR-4 Coe 21.67 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.6
  42 Crenshaw, Johnny JR-3 Wesley 21.67 CAC Outdoor Championships 04/21/17 +0.0
  46 Newman, Danny SR-4 MIT 21.68 NEWMAC Track & Field Championships 04/29/17 2.2
  47 Zenon, Christian SO-2 Millikin 21.70 CCIW Conference Championships 05/05/17 1.9
  48 Kardonsky, Anthony SO-2 Tufts 21.71 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 0.4
  48 Dobbins, Cameron SO-2 Rutgers-Camden 21.71 Golden Ram Invitational 03/25/17 0.8
  48 Zmolek, Aaron FR-1 Wis.-Eau Claire 21.71 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.8

200m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Jonathas, Wadeline FR-1 UMass Boston 23.67 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 1.6
  2 Rodriguez, Lisa SR-4 Aurora 23.96 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 2.1
  3 Ogede, Daisy SR-4 Washington U. 23.99 2017 UAA Championships 04/22/17 +0.0
  4 Moore, Chante SO-2 Gwynedd-Mercy 24.03 The Blue Jay Tune-Up 04/29/17 2.8
  5 Bland, Dani SO-2 Emory 24.26 2017 UAA Championships 04/22/17 +0.0
  6 Abraham, Tyra JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 24.36 2017 Pomona-Pitzer T&F Invite 04/08/17 1.4
  7 Allen, Paige SR-4 PSU-Behrend 24.39 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.6
  8 Reineck, Jessie SR-4 Wis.-Eau Claire 24.49 Phil Esten Challenge 04/20/17 1.2
  9 Celen, Amber JR-3 Bridgewater (Va.) 24.51 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17 -1.8
  9 Gustavson, Emily SR-4 Wheaton (Mass.) 24.51 NEWMAC Track & Field Championships 04/29/17 2.4
  11 Uhunmwangho, Success FR-1 Rutgers-Newark 24.53 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.6
  11 Jones, Teylor SO-2 Wartburg 24.53 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.0
  13 Krick, Katie SR-4 Nebraska Wesleyan 24.55 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.0
  14 Bechu, Noemie SR-4 Union (N.Y.) 24.61 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.6
  15 Simpkins, Deterrica JR-3 Aurora 24.62 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 2.1
  16 Berry, Catherine SO-2 Hamilton 24.66 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.6
  17 Madda, Celeste SO-2 Wis.-Whitewater 24.67 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 0.2
  17 Truesdel, Kayla JR-3 Frostburg State 24.67 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 2.6
  19 Adams, Rachael FR-1 Mount Union 24.68 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17 0.5
  20 Gunnarsson, Elina JR-3 North Park 24.69 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 1.8
  21 Gardner, Briana SR-4 Monmouth (Ill.) 24.70 Monmouth Fighting Scots Outdoor 05/06/17 -1.1
  22 Hill, Allison SR-4 Bates 24.76 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 1.6
  22 Myers, Ashley SO-2 Texas Lutheran 24.76 SCAC Track & Field Championships 04/28/17 1.0
  24 Zimmer, Maddison SR-4 Illinois Wesleyan 24.77 CCIW Conference Championships 05/05/17 1.5
  25 Greene, Asia SR-4 George Fox 24.78 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17 1.5
  26 Stets, Abby JR-3 St. Olaf 24.80 Lee Krough Invitational 04/15/17 2.8
  26 Nweke, Nkolika JR-3 Trinity (Tex.) 24.80 SCAC Track & Field Championships 04/28/17 1.0
  28 Menkiti, Michelle FR-1 MIT 24.81 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 1.6
  29 Noland, Gabrielle FR-1 Loras 24.82 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.0
  30 Heitman, Hope SO-2 Central College 24.84 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.0
  31 Newhouse, Ari SO-2 Emory 24.86 2017 UAA Championships 04/22/17 3.7
  31 Fischer, Claire SO-2 Wis.-Eau Claire 24.86 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 0.2
  33 Yudelevitch, Emma SO-2 Occidental 24.90 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17 -1.6
  33 Gilles, Chelsea SR-4 Greenville 24.90 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 1.8
  35 Dias, Neka SR-4 Southern Maine 24.91 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 1.4
  36 Sonsalla, Hannah JR-3 Macalester 24.93 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 4.0
  37 Spear, Mallory SR-4 Buena Vista 24.94 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17 1.0
  38 Wilson, Chelsee JR-3 Concordia Univ. Chicago 24.96 2017 Benedictine University NCAA Challenge 04/08/17 2.5
  39 Rheaume, Alexandria FR-1 Ithaca 24.99 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 1.1
  40 Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 25.01 2017 UAA Championships 04/22/17 2.3
  40 Streeter, Elizsha SR-4 Wesley 25.01 2017 Mideast Invitational 05/18/17 -0.7
  42 Labatt, Delia FR-1 Bethel (Minn.) 25.02 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17 -1.6
  43 Willhite, Hannah FR-1 Augustana (Ill.) 25.03 CCIW Conference Championships 05/05/17 2.5
  44 Green, Kennedy SO-2 Williams 25.06 MIT vs. Williams Dual 04/15/17 -0.6
  45 Beeman, Alison FR-1 Dubuque 25.08 UW-Platteville Invitational 04/13/17 0.4
  46 Johnson, Chelsea SO-2 Methodist 25.09 Emory Classic 03/24/17 0.3
  46 Helmle, Tessa SR-4 Wartburg 25.09 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 2.0
  48 Martin, Mary FR-1 U. of Chicago 25.10 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17 3.5
  49 Kang, Eleanor SR-4 U. of Chicago 25.11 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17 3.5
  50 Williams, Denver SO-2 Williams 25.12 MIT vs. Williams Dual 04/15/17 -0.6

400m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Brown, Marquis JR-3 Texas Lutheran 47.01 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17
  2 Denman, Ross SR-4 Wis.-La Crosse 47.19 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  3 Girardi, Peter JR-3 St. John Fisher 47.35 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships 04/22/17
  4 Valentine, Ethan JR-3 Calvin 47.46 MIAA Field Day 05/04/17
  5 Klamm, Carl SO-2 Bethel (Minn.) 47.50 Meet of the UnSaintly 05/05/17
  6 Mihelich, Jake SR-4 Linfield 47.64 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker 03/03/17
  6 Wahner, Nathan SR-4 Case Western 47.64 2017 UAA Championships 04/22/17
  8 Wetterling, Chase SO-2 Simpson (Iowa) 47.72 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17
  9 Mikel, Patrick FR-1 Loras 47.73 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  10 Boamah, Edward FR-1 Worcester State 47.78 New England Alliance Outdoor T&F Championship 04/29/17
  11 Reschke, Ethan SR-4 Monmouth (Ill.) 47.82 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  11 Gourde, Irie SR-4 Brandeis 47.82 2017 UAA Championships 04/22/17
  13 Greene, Erran SO-2 Methodist 47.90 2017 Liberty Twilight 05/03/17
  14 Powers, Ryan SO-2 Wis.-Oshkosh 47.92 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  15 Halton, Eric JR-3 Salisbury 47.93 2017 Lions Invitational 04/28/17
  16 Polk, Chris SO-2 George Fox 47.94 Oregon Twilight 05/05/17
  17 Tupper, Josh JR-3 Widener 47.96 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  18 Barrett-Jackson, Gabriel JR-3 Occidental 47.97 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  19 Paske, Jimmy SR-4 Wis.-Eau Claire 48.00 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  20 Digby, A.J. FR-1 Mount Union 48.05 BW Harrison Dillard Twilight 05/12/17
  20 Smith, Isaac SR-4 Augustana (Ill.) 48.05 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17
  22 Klamm, Patrick SR-4 Bethel (Minn.) 48.10 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  23 Johnson, Jeh SR-4 Occidental 48.13 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  24 Freeland, Honorio SR-4 Widener 48.19 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17
  25 Velasquez, Zach JR-3 Texas Lutheran 48.20 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17
  26 Neff, Tyler JR-3 Mount Union 48.23 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17
  27 Francis, Joshua JR-3 La Verne 48.26 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  28 Messana, Paul SR-4 Pomona-Pitzer 48.30 SCIAC Multi-Dual #3 04/15/17
  29 Haynes, Lamont FR-1 Bridgewater St. 48.32 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  29 Staver, Warren JR-3 WPI 48.32 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  31 Muellers, Tobias JR-3 Williams 48.33 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  32 Erickson, Isaac FR-1 Bethel (Minn.) 48.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  33 Pointer, Colfay FR-1 Dubuque 48.35 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17
  33 Sikora, Cody FR-1 Buffalo State 48.35 Towson Invitational 2017 04/15/17
  33 Swanson, Jeffrey JR-3 Augustana (Ill.) 48.35 CCIW Conference Championships 05/05/17
  36 Grandlic, Ryan SR-4 St. Norbert 48.36 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  37 Parkinson, Jovanni SR-4 Farmingdale St. 48.42 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  38 Nichols, Alex SR-4 Middlebury 48.43 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  39 White, Trey SR-4 Virginia Wesleyan 48.44 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  40 Crouse, Brant SR-4 Rochester 48.45 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  41 Schmelz, Zach JR-3 Salisbury 48.46 New Captains Classic & Combined Events 04/14/17
  42 Booker, Jordan FR-1 DePauw 48.48 Indiana DIII Track and Field Championships 04/15/17
  43 Poore, Jesse SR-4 Johns Hopkins 48.51 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  43 Paynotta, David SR-4 Wis.-River Falls 48.51 Lee Krough Invitational 04/15/17
  45 Harden-Marshall, Dan FR-1 Ithaca 48.52 NYSCTC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17
  46 Prater, Joshua FR-1 St. Thomas (Minn.) 48.53 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  46 Mueller, Chris JR-3 St. Thomas (Minn.) 48.53 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  48 Martinez, Jimmy SO-2 Middlebury 48.54 PLNU Invitational Meet 03/25/17
  48 Waller, Kurt FR-1 Christopher Newport 48.54 New Captains Classic & Combined Events 04/14/17
  48 DiMaiti, Andrew JR-3 Tufts 48.54 Tufts Snowflake Classic 04/02/17

400m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Jonathas, Wadeline FR-1 UMass Boston 54.01 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  2 Gilles, Chelsea SR-4 Greenville 54.68 2017 NCCAA National Championships 05/11/17
  3 Jones, Elizabeth SO-2 Nebraska Wesleyan 54.74 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  4 Richards, Emily JR-3 Ohio Northern 55.02 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  5 Moore, Chante SO-2 Gwynedd-Mercy 55.09 Ursinus College Invitational 03/25/17
  6 Jones, Kaylee SO-2 Nebraska Wesleyan 55.25 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  7 Bechu, Noemie SR-4 Union (N.Y.) 55.39 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  8 Krick, Katie SR-4 Nebraska Wesleyan 55.49 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17
  9 Zimmer, Maddison SR-4 Illinois Wesleyan 55.50 CCIW Conference Championships 05/05/17
  10 Decker, Lauren SR-4 Lebanon Valley 55.58 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  11 Reineck, Jessie SR-4 Wis.-Eau Claire 55.63 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  12 Feldman, Brittany JR-3 Fredonia 55.67 12th Annual Gator Invitational 05/12/17
  13 Martinez, Sarah JR-3 Whitworth 55.83 Sasquatch Carnival 05/10/17
  14 Labatt, Delia FR-1 Bethel (Minn.) 55.86 Meet of the UnSaintly 05/05/17
  14 Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 55.86 2017 UAA Championships 04/22/17
  16 Heitman, Hope SO-2 Central College 55.92 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  17 Rupnow, Jess SR-4 Wis.-Eau Claire 55.93 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  18 King, Sarah SO-2 George Fox 56.14 Oregon State University High Performance 04/28/17
  19 Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 56.23 Emory Classic 03/24/17
  20 Gustavson, Emily SR-4 Wheaton (Mass.) 56.32 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  21 Stets, Abby JR-3 St. Olaf 56.39 Bear Cat Twilight 05/03/17
  21 Dello Russo, Gina FR-1 Stevens Institute 56.39 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  23 Gorman, Samantha FR-1 TCNJ 56.54 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  24 DePalo, Taylor SO-2 Colby 56.55 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  24 Conti, Mary SO-2 NYU 56.55 2017 UAA Championships 04/22/17
  26 Cook, Christina JR-3 Thomas More 56.58 Indiana State University Twilight 05/06/17
  27 Newhouse, Ari SO-2 Emory 56.63 2017 UAA Championships 04/22/17
  28 Powell, Megan FR-1 Williams 56.64 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  29 Felton, Abbie SO-2 Wis.-Whitewater 56.66 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  30 Porter, Meredith SR-4 Wis.-Whitewater 56.72 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  31 Folkedahl, Dailen JR-3 Wartburg 56.80 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  32 Narvaez, Isabella SR-4 Wellesley 56.88 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  33 Aguiar, Jenny SO-2 Wesleyan 56.93 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  34 LeBrun, Maddie FR-1 St. Norbert 57.01 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  35 Fairchild, Mary SR-4 Misericordia 57.05 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  36 Hunter, Sarah JR-3 Heidelberg 57.09 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17
  37 Markonic, Claire SR-4 Bates 57.10 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  38 Spencer, Raissa JR-3 Carroll 57.11 CCIW Conference Championships 05/05/17
  38 Buergi, Ashleigh JR-3 Wis.-Eau Claire 57.11 UW La Crosse Eagle Open 05/12/17
  40 Simpkins, Deterrica JR-3 Aurora 57.12 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17
  41 Banobi, Catherine SR-4 Pomona-Pitzer 57.13 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  42 Ogede, Daisy SR-4 Washington U. 57.15 Wash U Mini Meet 03/24/17
  43 Cook, Sarah JR-3 Carnegie Mellon 57.19 2017 UAA Championships 04/22/17
  44 Wilson, Chelsee JR-3 Concordia Univ. Chicago 57.21 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17
  44 Officer, Taylor SR-4 Wartburg 57.21 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17
  46 Lukens, Erin SO-2 Millikin 57.22 CCIW Conference Championships 05/05/17
  46 Barnes, Tyra FR-1 Wittenberg 57.22 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17
  48 Gibbons, Cassie SO-2 CCNY 57.23 CUNYAC Outdoor Track & Field Championships 05/14/17
  49 Mejia, Carmen SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 57.32 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  50 Rinaldi, Marisa SR-4 Mount Union 57.39 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17

800m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 1:48.92 Beach Invitational 04/14/17
  2 Marton, Grant SO-2 Carroll 1:49.26 CCIW Conference Championships 05/05/17
  3 Ricketts, Deko SR-4 Washington U. 1:49.37 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  4 Cook-Gallardo, Donson JR-3 Carleton 1:49.51 Meet of the UnSaintly 05/05/17
  5 Sealand, Joshua SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 1:49.90 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  6 Sogaard, Kristian SO-2 Amherst 1:50.30 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  7 Serrao, Kevin JR-3 Middlebury 1:50.50 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  8 Salomon, Nicholas SR-4 Hope 1:50.51 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  9 Lally, Kylian JR-3 Loras 1:50.55 Dr. Tucker Open 05/05/17
  10 Decker, John JR-3 Babson 1:50.98 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  11 Hernandez, Jeremy JR-3 Ramapo 1:51.08 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  12 Messana, Paul SR-4 Pomona-Pitzer 1:51.13 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  13 Griffin, Patrick SR-4 Bates 1:51.22 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  14 Griffin, Ben SR-4 Oswego State 1:51.23 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  15 Hatton, Evan SO-2 Bethel (Minn.) 1:51.30 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  16 Hinz, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 1:51.53 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  17 Withbroe, Ben SR-4 Carleton 1:51.56 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  18 Sharp, Andrew JR-3 Greenville 1:51.57 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  19 Campbell, Zachary SR-4 Christopher Newport 1:51.63 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  20 Jaross, Laurence JR-3 St. Vincent (Pa.) 1:51.77 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  21 Cameron, Will SR-4 John Carroll 1:51.86 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  22 Zack, Joe JR-3 Wis.-Oshkosh 1:51.94 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  23 Lueck, Kyler FR-1 Wis.-Eau Claire 1:51.95 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  23 Ebner, Nolan JR-3 Macalester 1:51.95 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  25 Papoulis, George FR-1 UMass Dartmouth 1:51.99 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  26 Bauserman, Connor JR-3 Olivet 1:52.00 GVSU Al Owens Open 04/21/17
  26 Scullin, Nicholas JR-3 Lebanon Valley 1:52.00 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  28 Yannacone, Steven SR-4 Williams 1:52.11 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  29 Hinz, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 1:52.13 UW La Crosse Eagle Open 05/12/17
  30 Twist, Michael SR-4 Elizabethtown 1:52.15 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  31 Lee, Zach SO-2 Wis.-Platteville 1:52.16 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  32 Habiyaremye, Terrence JR-3 Lebanon Valley 1:52.22 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  33 Wojick, Nathan SR-4 Gettysburg 1:52.24 13th Annual Paul Kaiser Classic 04/29/17
  34 Kahovec, Timmy JR-3 Cal Lutheran 1:52.25 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  35 Hill, Nathan FR-1 Middlebury 1:52.34 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  36 Hepner, Mason SR-4 Dickinson 1:52.39 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  37 Polk, Chris SO-2 George Fox 1:52.46 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17
  38 Pinho, Jack JR-3 Springfield 1:52.48 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  39 Bjork, Sean SR-4 St. Olaf 1:52.59 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17
  40 Skinkis, Justin JR-3 Wis.-Oshkosh 1:52.61 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  41 Espinoza, Vernon SO-2 Amherst 1:52.66 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  42 Mills, Isaac SO-2 Carnegie Mellon 1:52.67 12th Annual Gator Invitational 05/12/17
  43 Denlinger, Tyler SR-4 Eastern Mennonite 1:52.75 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  44 Allen, Michael SR-4 Ripon 1:52.78 Wisconsin Alumni Classic 05/05/17
  45 Flynn, Robert JR-3 Bates 1:52.82 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  45 Cooper, Matt SR-4 Wis.-Eau Claire 1:52.82 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  47 Graham, Ryan SR-4 Wis.-Eau Claire 1:52.83 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  48 Calantoni, Anthony JR-3 Muhlenberg 1:52.85 Widener Invitational 04/21/17
  49 Mulliken, James JR-3 Middlebury 1:52.88 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  50 Norley, Owen SR-4 Carnegie Mellon 1:52.94 2017 W&L Carnival 03/17/17

800m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Richards, Emily JR-3 Ohio Northern 2:02.34 Mt. SAC Relays 04/13/17
  2 Mejia, Carmen SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 2:08.60 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  3 Ross, Mackenzie SR-4 SUNY Geneseo 2:10.10 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  4 Wagner, Annalise JR-3 Washington U. 2:10.13 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  5 Dauer, Beth SR-4 DeSales 2:10.36 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  6 Boucher, Stephanie JR-3 Plattsburgh St. 2:10.37 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  7 Knudson, Ashley SR-4 Washington U. 2:10.61 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  8 Packard, Sydney FR-1 WPI 2:10.82 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  9 LaCapria, Katie FR-1 TCNJ 2:10.99 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  10 Officer, Taylor SR-4 Wartburg 2:11.17 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  10 Eickhoff, Ayden SO-2 Bates 2:11.17 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  12 Kozlowski, Brittany SR-4 St. Norbert 2:11.18 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  13 Leland, Kayla JR-3 Whitworth 2:11.38 Cougar Invitational 04/29/17
  14 Ogundiran, Doyin SO-2 Brandeis 2:11.48 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  15 Strangio, Lea JR-3 WPI 2:11.57 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  16 Kosobud, Allison SR-4 St. Benedict 2:11.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  17 Deacon, Natalie FR-1 Lynchburg 2:11.66 2017 Liberty Collegiate Invite 04/07/17
  18 Terry, Katelyn SR-4 Keene State 2:11.67 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  19 Linzmeier, Kristen SR-4 Wis.-Oshkosh 2:11.70 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  20 Bungei, Yvonne SR-4 Williams 2:11.81 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  21 Passannante, Anna FR-1 Williams 2:11.82 California Collegiate Invitational 04/01/17
  22 Bradlina, Emery SO-2 Puget Sound 2:11.88 2017 Ken Shannon Invitational 05/05/17
  23 Teaford, Laney SR-4 Williams 2:11.92 California Collegiate Invitational 04/01/17
  23 Weigel, Maya SR-4 Pomona-Pitzer 2:11.92 PLNU Invitational Meet 03/25/17
  25 Brennan, Kelly FR-1 Baldwin Wallace 2:12.02 BW Harrison Dillard Twilight 05/12/17
  26 Franz, Isabella SR-4 Connecticut College 2:12.26 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  27 Nichols, Hannah FR-1 Eastern Mennonite 2:12.34 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  28 Hauver, Maryellen JR-3 Bridgewater (Va.) 2:12.52 2017 Liberty Twilight 05/03/17
  29 Willig, Anna FR-1 Middlebury 2:12.76 California Collegiate Invitational 04/01/17
  30 Jauregui, Clarissa SR-4 St. Norbert 2:12.90 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  31 Cook, Sarah JR-3 Carnegie Mellon 2:13.03 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  32 Dobbs, Michelle SR-4 U. of Chicago 2:13.07 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  33 Gibson, Taylor SR-4 St. Scholastica 2:13.09 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  34 Wilson, Meg FR-1 Middlebury 2:13.14 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  35 Harrington, Logan SR-4 Christopher Newport 2:13.20 2017 Liberty Twilight 05/03/17
  36 Casarrubias, Victoria FR-1 Macalester 2:13.41 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  37 Rynard, Ashley FR-1 Texas Lutheran 2:13.45 Tom Tellez Invitational 05/05/17
  38 Montgomery, Devan SO-2 Wis.-Platteville 2:13.47 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  39 Wegner, Sara FR-1 Bethel (Minn.) 2:13.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  40 Podosek, Joanna JR-3 Monmouth (Ill.) 2:13.76 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  41 Weaver, Leanne FR-1 Messiah 2:14.05 13th Annual Paul Kaiser Classic 04/29/17
  42 Derks, Kathy SR-4 Wis.-Stevens Point 2:14.07 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  43 Sprotte, Cassandra JR-3 Concordia (Wis.) 2:14.19 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  44 Stravach, Gabrielle JR-3 Emory 2:14.32 Berry Field Day Invitational 04/07/17
  45 Fairchild, Kelty SR-4 Misericordia 2:14.42 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  46 Barton, Carly SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  47 Bryson, Emily SO-2 Brandeis 2:14.70 Brown Springtime Invitational 04/30/17
  48 Schwan, Rebecca SO-2 RIT 2:14.83 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  48 Domro, Taylor JR-3 St. Norbert 2:14.83 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  50 McPhillips, Marissa FR-1 MIT 2:14.92 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17

1500m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Garcia-Cassani, Isaac JR-3 SUNY Geneseo 3:42.66 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  2 Hernandez, Jeremy JR-3 Ramapo 3:45.05 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  3 Coffey, Joe SR-4 St. Olaf 3:45.38 St. Olaf Meet of the Saints 05/06/17
  4 Pitone, Ernie SR-4 Widener 3:47.20 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  5 Fazio, Benjamin SR-4 RPI 3:47.53 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  6 Matteucci, Nick FR-1 Washington U. 3:48.25 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  7 Hepner, Mason SR-4 Dickinson 3:48.49 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  8 Cook-Gallardo, Donson JR-3 Carleton 3:48.82 Carleton Rolex Classic 05/03/17
  9 Norley, Owen SR-4 Carnegie Mellon 3:48.83 12th Annual Gator Invitational 05/12/17
  10 Swenson, Christian SO-2 Tufts 3:49.25 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  11 Sealand, Joshua SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 3:49.94 Sacramento State Hornet Invitational 03/17/17
  12 Zack, Joe JR-3 Wis.-Oshkosh 3:50.27 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  13 Hale, Peter SR-4 Williams 3:50.34 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  14 Bjork, Sean SR-4 St. Olaf 3:50.54 St. Olaf Meet of the Saints 05/06/17
  15 Matthiesen, Zach JR-3 Principia 3:50.57 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  16 Campbell, Zachary SR-4 Christopher Newport 3:50.58 2017 Liberty Twilight 05/03/17
  17 Lueck, Kyler FR-1 Wis.-Eau Claire 3:50.67 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  18 Folsom, David SR-4 Williams 3:50.69 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  19 Eggers, Jacob SR-4 St. Olaf 3:50.79 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  20 Dover, Jeffrey SO-2 Christopher Newport 3:50.83 2017 Colonial Relays 03/30/17
  20 Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 3:50.83 Raleigh Relays 03/24/17
  22 Morgan, Greg SO-2 Haverford 3:51.00 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  23 Smith, Carter JR-3 Allegheny 3:51.31 12th Annual Gator Invitational 05/12/17
  24 Cooper, Matt SR-4 Wis.-Eau Claire 3:51.34 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  25 Kiely, Jack JR-3 Bates 3:51.43 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  26 Bosworth, Ben SR-4 Connecticut College 3:51.45 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  27 Godwin, Colin JR-3 MIT 3:51.60 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  28 Lara, Roberto JR-3 Wis.-Oshkosh 3:51.63 Phil Esten Challenge 04/20/17
  29 Osing, Tanner SR-4 Augustana (Ill.) 3:51.94 CCIW Conference Championships 05/05/17
  30 Hodkinson, Brad SO-2 Pacific Lutheran 3:52.23 Oregon Twilight 05/05/17
  31 Lee, Zach SO-2 Wis.-Platteville 3:52.52 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  32 Hird, Zach JR-3 North Central (Ill.) 3:52.57 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  33 Hinz, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 3:52.83 Phil Esten Challenge 04/20/17
  34 Serrao, Kevin JR-3 Middlebury 3:52.89 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  35 Brodeur, Ethan SR-4 Washington U. 3:53.30 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  36 Rabil, William SR-4 Christopher Newport 3:53.42 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  37 Rosenberg, Michael SR-4 Wis.-La Crosse 3:53.60 Phil Esten Challenge 04/20/17
  38 Combellick, Chalmer SR-4 Minnesota-Morris 3:53.61 UW La Crosse Eagle Open 05/12/17
  39 Baird, Cooper SO-2 Washington and Lee 3:53.62 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  40 Karam, Nick SR-4 NYU 3:53.95 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  41 Herrmann, Eric SO-2 Dickinson 3:53.96 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  42 McKinney, Mason SR-4 Wabash 3:54.07 '17 Rose-Hulman Twilight Invitational 04/21/17
  43 Bugler, Ryan SR-4 St. John's (Minn.) 3:54.11 Tomcat Twilight 04/13/17
  44 Chelimo, David JR-3 Colby 3:54.26 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  45 Nelson, Jonah JR-3 Wis.-Whitewater 3:54.31 Augustana Meet of Champions 04/21/17
  46 Ewers, Ian SR-4 Wis.-La Crosse 3:54.38 Phil Esten Challenge 04/20/17
  47 Bartlett, Warren SO-2 Plymouth State 3:54.52 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  48 Woods, Henry JR-3 Haverford 3:54.57 Chester Quarry Classic 04/15/17
  49 Denlinger, Tyler SR-4 Eastern Mennonite 3:54.59 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  50 Pourshalchi, Scott SO-2 Johns Hopkins 3:54.62 Hopkins Invitational 04/14/17

1500m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Richards, Emily JR-3 Ohio Northern 4:21.19 Beach Invitational 04/14/17
  2 Weigel, Maya SR-4 Pomona-Pitzer 4:22.83 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  3 Leland, Kayla JR-3 Whitworth 4:27.25 Portland Twilight 05/12/17
  4 McKillop, Bryn JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 4:27.33 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  5 Koerner, Felicia SO-2 Johns Hopkins 4:28.81 George Mason Spring Invitational 04/08/17
  6 Deacon, Natalie FR-1 Lynchburg 4:29.88 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  7 Stravach, Gabrielle JR-3 Emory 4:30.65 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  8 Harleen, Anna JR-3 Williams 4:31.09 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  9 Bryson, Emily SO-2 Brandeis 4:31.28 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  10 Wilson, Jessica SR-4 Bates 4:31.47 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  11 Kellogg, Megan JR-3 St. Lawrence 4:31.56 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  12 Sullivan, Katie JR-3 Haverford 4:31.63 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  13 Wargo, Shannon FR-1 Oberlin 4:32.86 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  14 Kitchen, Samantha SR-4 Rochester 4:32.91 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  15 Coombs, Marissa JR-3 Virginia Wesleyan 4:33.15 New Captains Classic & Combined Events 04/14/17
  16 Lindsay , Alison JR-3 Washington U. 4:33.18 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  17 Whittle, Sasha SR-4 Middlebury 4:33.34 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  18 Domro, Taylor JR-3 St. Norbert 4:33.39 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  19 Verner-Crist, Megan JR-3 U. of Chicago 4:33.93 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  20 Hrusko, Cassandra SR-4 Stockton 4:34.01 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  20 Franz, Isabella SR-4 Connecticut College 4:34.01 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  22 Diekema, Katherine SO-2 Calvin 4:34.25 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  23 Bacher, Katie FR-1 MIT 4:34.50 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  24 Gong, Maryann SR-4 MIT 4:34.61 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  25 Harrington, Logan SR-4 Christopher Newport 4:34.63 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  26 Lamb, Claire SO-2 Otterbein 4:34.75 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17
  27 Tobias, Julissa JR-3 Whittier 4:34.78 2017 SCIAC T&F Championships 04/28/17
  28 Cossaro, Marissa SR-4 SUNY Geneseo 4:34.83 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  29 Sprotte, Cassandra JR-3 Concordia (Wis.) 4:35.32 Augustana Womens Invite 04/21/17
  30 Brady, Kelsey JR-3 Elizabethtown 4:35.54 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  31 Kozlowski, Brittany SR-4 St. Norbert 4:35.62 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17
  32 McPhillips, Marissa FR-1 MIT 4:35.69 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  33 Barnes, Anna SO-2 Trinity 4:35.76 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  34 Nadler, Abigail SO-2 Middlebury 4:35.96 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  35 Lawlor, Caitlin JR-3 Colby 4:36.09 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  36 Herrmann, Erin SR-4 Hope 4:36.16 GVSU Al Owens Open 04/21/17
  37 Ortiz, Fabiola SR-4 Dubuque 4:36.42 2017 Kip Janvrin Open 04/27/17
  38 Shine, Rachael SR-4 Oneonta 4:36.48 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  39 Halverson, Annika JR-3 Bethel (Minn.) 4:36.52 Meet of the UnSaintly 05/05/17
  40 Podosek, Joanna JR-3 Monmouth (Ill.) 4:36.63 Augustana Womens Invite 04/21/17
  41 Rodenfels, Annie SO-2 Centre 4:36.64 Centre Twilight 04/14/17
  42 Cordani, Taryn JR-3 Ithaca 4:36.91 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  43 Linzmeier, Kristen SR-4 Wis.-Oshkosh 4:37.04 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  44 Cwik, Sonja SR-4 Wellesley 4:37.15 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  45 Swanson, Hannah JR-3 Willamette 4:37.33 Oregon State University High Performance 04/28/17
  46 Arnold, Kaitlyn SR-4 Alma 4:37.36 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  47 Regan, Amy SR-4 Stevens Institute 4:37.75 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships 04/22/17
  48 Jones, Emma SR-4 RIT 4:38.36 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  49 Freed, Tasha SO-2 Johns Hopkins 4:38.54 Hopkins Invitational 04/14/17
  50 Bango, Carmen FR-1 Williams 4:38.64 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17

5000m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 LaMere, Ian SR-4 Wis.-Platteville 13:56.76 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  2 Fazio, Benjamin SR-4 RPI 14:07.76 Penn Relays 04/27/17
  3 Pitone, Ernie SR-4 Widener 14:08.18 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  4 Nichols, Tim SR-4 Tufts 14:12.63 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  5 Lau, Darin JR-3 Wis.-Eau Claire 14:13.21 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  6 Patel, Dhruvil SO-2 North Central (Ill.) 14:15.65 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  7 Reischling, Andy SO-2 Pomona-Pitzer 14:15.70 Mt. SAC Relays 04/13/17
  8 Hale, Peter SR-4 Williams 14:16.22 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  9 Osing, Tanner SR-4 Augustana (Ill.) 14:16.76 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  10 Garcia-Cassani, Isaac JR-3 SUNY Geneseo 14:16.80 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  11 Philipose, Andrew JR-3 Calvin 14:20.18 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  12 Deyo, Matthew SR-4 MIT 14:21.28 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  13 Saddler, Neil JR-3 NYU 14:21.95 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  14 McKenna, Nolan SO-2 North Central (Ill.) 14:22.89 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  15 Sullivan, Shane JR-3 Emory 14:24.23 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  16 Petersson, Nick SR-4 Wis.-Eau Claire 14:24.43 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  17 Zajkowski, Austin SR-4 Wis.-La Crosse 14:25.00 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  18 Collins, Kyle SR-4 Fredonia 14:25.03 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  19 Plank, Zach SR-4 North Central (Ill.) 14:25.62 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  20 Woods, Henry JR-3 Haverford 14:26.36 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  21 Sealand, Joshua SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 14:26.37 Bryan Clay Invite 04/13/17
  22 Kramer, Alex SR-4 SUNY Geneseo 14:27.65 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  23 Merriman, Sam JR-3 Case Western 14:29.93 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  24 Anderson, Austin JR-3 Williams 14:30.05 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  25 Joseph, Jesse SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 14:33.08 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  26 Moser, Bennet SR-4 Wartburg 14:33.27 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  27 Gearinger, Dylan SO-2 Haverford 14:33.66 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  28 Kramer, Jordan SR-4 Calvin 14:33.97 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  29 Coffey, Joe SR-4 St. Olaf 14:34.39 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  30 Wilson, Alex SR-4 Mount Union 14:36.83 Charlotte 49er Classic 03/16/17
  31 Veltre, Kevin JR-3 Rowan 14:37.07 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  32 Maloney, Dennis SO-2 MIT 14:37.95 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  33 Sandoval, Julian SO-2 Whittier 14:38.19 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  34 Aschale, Danny FR-1 Connecticut College 14:38.54 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  35 Hodkinson, Brad SO-2 Pacific Lutheran 14:40.58 Portland Twilight 05/12/17
  36 D'Anieri, Thomas FR-1 Claremont-Mudd-Scripps 14:40.63 2017 Occidental Distance Carnival Spring Break Classic 03/10/17
  37 Brossy, Cosmo SO-2 Amherst 14:41.14 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  38 Cook-Gallardo, Donson JR-3 Carleton 14:42.10 Tomcat Twilight 04/13/17
  39 Reid, Grayson SO-2 Christopher Newport 14:42.96 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  40 Kaczinski, Eli JR-3 Wartburg 14:42.97 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17
  41 McKinney, Mason SR-4 Wabash 14:43.47 Wash U Invitational 03/31/17
  42 Schultz, Thomas SO-2 Wis.-La Crosse 14:43.93 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  43 Fitch, Alexander SO-2 Misericordia 14:44.23 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  44 Andrews, Matt JR-3 John Carroll 14:45.42 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  45 Gibson, Jeff FR-1 Mary Washington 14:45.77 George Mason Spring Invitational 04/08/17
  46 Dell, Grant JR-3 York (Pa.) 14:46.02 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  47 Hird, Zach JR-3 North Central (Ill.) 14:46.33 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  48 Hiegel, Robert SO-2 Bridgewater (Va.) 14:46.44 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  49 Horowicz, Michael SR-4 Bates 14:46.56 Silfen Track & Field Invitational 04/15/17
  50 Patacsil, Domnic SO-2 Wabash 14:47.15 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17

5000m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Weigel, Maya SR-4 Pomona-Pitzer 16:28.94 Bryan Clay Invite 04/13/17
  2 Regan, Amy SR-4 Stevens Institute 16:33.62 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  3 Cordani, Taryn JR-3 Ithaca 16:35.71 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  4 Koerner, Felicia SO-2 Johns Hopkins 16:44.67 Penn Relays 04/27/17
  5 Kellogg, Megan JR-3 St. Lawrence 16:45.58 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  6 Gong, Maryann SR-4 MIT 16:52.36 2017 Larry Ellis Invitational 04/21/17
  7 Leland, Kayla JR-3 Whitworth 16:54.40 Portland Twilight 05/12/17
  8 Bagge, Ashlyn SR-4 Wartburg 16:55.44 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  9 Cossaro, Marissa SR-4 SUNY Geneseo 16:55.66 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  10 McKillop, Bryn JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 16:56.33 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  11 Zehner, Emma SR-4 Williams 16:56.42 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  12 Grohn, Lisa SR-4 St. Lawrence 16:56.67 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  13 Masterson, Abrah JR-3 Cornell College 16:57.06 Dr. Tucker Open 05/05/17
  14 Wilson, Jessica SR-4 Bates 16:57.09 Silfen Track & Field Invitational 04/15/17
  15 Lamb, Claire SO-2 Otterbein 16:57.77 Charlotte 49er Classic 03/16/17
  16 Miller, Audrey SO-2 Loras 17:00.52 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  17 Kitchen, Samantha SR-4 Rochester 17:01.03 2017 Colonial Relays 03/30/17
  18 Bowman, Brittany JR-3 Tufts 17:01.27 Silfen Track & Field Invitational 04/15/17
  19 Herrmann, Erin SR-4 Hope 17:03.05 Emory Classic 03/24/17
  20 Ramirez, Elise SO-2 SUNY Geneseo 17:04.42 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  21 Rosenzweig, Sara SR-4 SUNY Geneseo 17:06.57 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  22 Kurtenbach, Khia JR-3 U. of Chicago 17:06.78 Wheaton Invitational 04/08/17
  23 Wheeler, Veronica JR-3 DeSales 17:06.90 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  24 Tobias, Julissa JR-3 Whittier 17:09.03 2017 Oxy Invitational 05/06/17
  25 Knox, Catherine SR-4 Rochester 17:09.12 2017 Colonial Relays 03/30/17
  26 House, Sarah FR-1 Dickinson 17:10.58 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  27 Arnold, Kaitlyn SR-4 Alma 17:14.57 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  28 Ruxin, Talia FR-1 Middlebury 17:14.89 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  29 Guillaume, Sarah Jane SR-4 Allegheny 17:15.54 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  30 Meyer, Kimber SR-4 Macalester 17:15.96 Janis Rider Meet 04/29/17
  31 Clawson, Ellie SO-2 Johns Hopkins 17:16.41 Centennial Conference Championships 05/05/17
  32 Ortiz, Fabiola SR-4 Dubuque 17:17.71 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  33 Artz, Erin SR-4 St. Norbert 17:18.45 Mt. SAC Relays 04/13/17
  34 Shaw, Jessica SR-4 Albion 17:19.87 Wash U Invitational 03/31/17
  35 Marggraff, Annie SR-4 Washington U. 17:20.45 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  36 Herrmann, Sabrina SO-2 NYU 17:20.84 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  37 Wessler, Leah SR-4 Colorado College 17:21.34 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  38 Asaro, Amanda SR-4 Gettysburg 17:21.98 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  39 Belko, Alicia SR-4 Stockton 17:22.12 Osprey Open and Multi Meet 04/14/17
  40 Rodenfels, Annie SO-2 Centre 17:22.83 2017 Rhodes Invitational 03/17/17
  41 Naas, Mary SO-2 St. Olaf 17:23.59 Hamline Invitational 04/01/17
  42 Diekema, Katherine SO-2 Calvin 17:24.76 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  43 Gale-Butto, Serena SR-4 Centre 17:25.53 2017 Rhodes Invitational 03/17/17
  44 Hrusko, Cassandra SR-4 Stockton 17:25.87 Penn Relays 04/27/17
  45 Fossum, Alex SR-4 St. Thomas (Minn.) 17:26.23 Mt. SAC Relays 04/13/17
  46 Tell, Dakota SR-4 Wartburg 17:26.58 UW-Platteville Invitational 04/13/17
  47 Brennan, Kelly FR-1 Baldwin Wallace 17:26.83 Rose-Hulman Early Bird Invitational 03/18/17
  48 Treanor, Katherine FR-1 Amherst 17:28.14 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  49 Lawlor, Caitlin JR-3 Colby 17:30.05 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  50 Atnip , Piper SO-2 Edgewood 17:30.20 Wash U Invitational 03/31/17

10,000m (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 LaMere, Ian SR-4 Wis.-Platteville 29:18.92 Phil Esten Challenge 04/20/17
  2 Lau, Darin JR-3 Wis.-Eau Claire 29:23.42 Phil Esten Challenge 04/20/17
  3 Nichols, Tim SR-4 Tufts 29:37.09 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17
  4 Kingstedt, Otto SO-2 RIT 29:38.43 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  5 O'Connor, Grant SO-2 RPI 29:51.15 Penn Relays 04/27/17
  6 Cheung, Dan SR-4 Allegheny 29:53.78 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  7 Wilson, Alex SR-4 Mount Union 29:59.51 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  8 Hale, Peter SR-4 Williams 30:00.66 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17
  9 Plank, Zach SR-4 North Central (Ill.) 30:03.42 Phil Esten Challenge 04/20/17
  10 Maloney, Dennis SO-2 MIT 30:07.93 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17
  11 Petersson, Nick SR-4 Wis.-Eau Claire 30:10.35 Phil Esten Challenge 04/20/17
  12 Philipose, Andrew JR-3 Calvin 30:11.05 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  13 Norvell, Matthew SO-2 North Central (Ill.) 30:13.00 Phil Esten Challenge 04/20/17
  14 Reid, Grayson SO-2 Christopher Newport 30:18.97 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  15 Strehler, Mac SR-4 Washington and Lee 30:19.60 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  16 Hodkinson, Brad SO-2 Pacific Lutheran 30:23.02 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker 03/03/17
  17 Wheeler, Jordan JR-3 Nebraska Wesleyan 30:23.91 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  18 O'gara, David JR-3 Washington U. 30:23.94 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  19 Maldonado, Jorge SR-4 NYU 30:30.10 IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  20 Kaczinski, Eli JR-3 Wartburg 30:30.83 Phil Esten Challenge 04/20/17
  21 Vodacek, John SR-4 Wis.-Eau Claire 30:36.22 Phil Esten Challenge 04/20/17
  22 Joseph, Jesse SR-4 Claremont-Mudd-Scripps 30:41.45 Mt. SAC Relays 04/13/17
  23 Tope, Mason JR-3 Loras 30:41.75 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  24 Schultz, Thomas SO-2 Wis.-La Crosse 30:43.28 Phil Esten Challenge 04/20/17
  25 Fields, Spencer SO-2 Rhodes 30:46.01 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  26 Moser, Bennet SR-4 Wartburg 30:46.59 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  27 Kramer, Jordan SR-4 Calvin 30:46.81 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  28 Deyo, Matthew SR-4 MIT 30:51.63 Bridgewater State University 03/24/17
  29 Archer, Ryan SR-4 Carnegie Mellon 30:51.93 2017 W&L Carnival 03/17/17
  30 Rynes, Walker JR-3 Wis.-Platteville 30:55.49 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  31 Collins, Kyle SR-4 Fredonia 30:56.28 Geneseo Early Season Invitational 04/02/17
  32 Myers, Preston FR-1 Mount Union 30:56.38 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  33 Rangel, Carlitos SR-4 North Central (Ill.) 30:57.10 Wash U Invitational 03/31/17
  34 Murch, Samuel JR-3 Christopher Newport 30:57.84 2017 Colonial Relays 03/30/17
  35 Janusiak, Josh SO-2 Lawrence 30:58.96 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  36 Williams, Noah SR-4 Williams 31:00.85 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  37 Bass, Alec SO-2 Dubuque 31:02.45 Augustana Meet of Champions 04/21/17
  38 Ricciardelli, Clark SO-2 Amherst 31:02.95 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  39 LaPointe, John SR-4 Christopher Newport 31:04.26 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  40 Pierce, Jack SR-4 Hamilton 31:06.24 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  41 Burks, Alex SO-2 SUNY Geneseo 31:06.40 Penn Relays 04/27/17
  42 Decker, Ben JR-3 Williams 31:08.12 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  43 Kokare, Kailas SR-4 Wartburg 31:08.44 51st Annual Hillsdale "GINA" Relays 04/27/17
  44 Lehn, Calvin SR-4 St. Olaf 31:10.18 Phil Esten Challenge 04/20/17
  45 Horowicz, Michael SR-4 Bates 31:10.38 Maine, New Hampshire, Bates Meet 04/01/17
  46 Aschale, Danny FR-1 Connecticut College 31:10.72 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17
  47 Brossy, Cosmo SO-2 Amherst 31:11.83 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  48 Harris, Blake SR-4 Manchester 31:11.95 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  49 Nault, Tyler FR-1 Wis.-La Crosse 31:13.40 Phil Esten Challenge 04/20/17
  50 Cyra, Matt SR-4 Wis.-Eau Claire 31:13.62 Phil Esten Challenge 04/20/17

10,000m (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Cordani, Taryn JR-3 Ithaca 34:27.37 Penn Relays 04/27/17
  2 Koerner, Felicia SO-2 Johns Hopkins 34:27.60 2017 Colonial Relays 03/30/17
  3 Regan, Amy SR-4 Stevens Institute 34:42.02 Stanford Invitational 03/31/17
  4 Miller, Audrey SO-2 Loras 34:53.98 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  5 Masterson, Abrah JR-3 Cornell College 34:59.25 2017 Drake Relays presented by Hy-Vee 04/26/17
  6 Bagge, Ashlyn SR-4 Wartburg 35:23.23 Phil Esten Challenge 04/20/17
  7 Sandfort, Katie SR-4 Colorado College 35:25.40 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  8 Bowman, Brittany JR-3 Tufts 35:37.17 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17
  9 Gong, Maryann SR-4 MIT 35:47.93 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17
  10 Canning, Sofia JR-3 Dickinson 35:48.26 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  11 Zehner, Emma SR-4 Williams 35:49.90 2017 Sam Howell Invitational 04/08/17
  12 Slattery, Sam FR-1 Wis.-Eau Claire 35:53.16 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  13 Treanor, Katherine FR-1 Amherst 35:57.37 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  14 Frick, Elizabeth JR-3 Wis.-La Crosse 35:57.55 Phil Esten Challenge 04/20/17
  15 LaSpada, Natalia SO-2 Johns Hopkins 36:03.81 2017 Colonial Relays 03/30/17
  16 Hevener, Sarah SO-2 Allegheny 36:06.70 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  17 Jordan, Mariah SR-4 Manchester 36:07.08 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  18 Herrmann, Emma FR-1 Williams 36:07.30 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  19 Eccles, Mary JR-3 MIT 36:07.96 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  20 Shaw, Jessica SR-4 Albion 36:09.91 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  21 Strohbehn, Lauren SR-4 Calvin 36:10.99 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  22 Knox, Catherine SR-4 Rochester 36:11.60 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  23 Kiley, Erin JR-3 John Carroll 36:14.33 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  24 Fischer, Callie JR-3 Wis.-Eau Claire 36:15.56 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  25 Marggraff, Annie SR-4 Washington U. 36:17.20 Wash U Invitational 03/31/17
  26 Baughman, Mary SR-4 Cortland St. 36:23.59 Penn Relays 04/27/17
  27 Curran, Ashley SR-4 Connecticut College 36:34.34 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  28 Patrick, Monica SR-4 Allegheny 36:37.77 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  29 Wheeler, Veronica JR-3 DeSales 36:43.24 Penn Relays 04/27/17
  30 Grohn, Lisa SR-4 St. Lawrence 36:44.85 Penn Relays 04/27/17
  31 Moore, Cheyenne JR-3 Wis.-Oshkosh 36:47.40 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  32 Flanagan, Kelly SR-4 SUNY Geneseo 36:49.02 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  33 James, Sadie SR-4 Bates 36:49.14 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  34 Costelloe, Claire JR-3 U. of Chicago 36:49.35 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  35 Bargabos, Rachel SO-2 Rochester 36:53.59 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  36 Artz, Erin SR-4 St. Norbert 36:57.15 Carroll Pioneer Invitational 04/01/17
  37 Cavanagh, Hanna SR-4 Oneonta 36:57.50 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  38 McCarthy, Audrey SR-4 Rochester 36:59.73 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  39 Modrzynski, Paschasia SR-4 John Carroll 37:01.84 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  40 Clawson, Ellie SO-2 Johns Hopkins 37:03.25 Penn Relays 04/27/17
  41 Heiden, Chelsey SR-4 Wis.-Platteville 37:09.44 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  42 Zanoya, Natasha SR-4 Edgewood 37:09.60 Wash U Invitational 03/31/17
  43 Dalton, Kerri SR-4 Roanoke 37:12.17 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  44 McMichael, Kirsten SO-2 Washington and Lee 37:13.22 2017 Colonial Relays 03/30/17
  45 Tolkkinen, Linsey SO-2 Wis.-River Falls 37:15.13 Phil Esten Challenge 04/20/17
  46 Corban, Caroline SR-4 Bowdoin 37:16.45 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  47 Spencer, Stephenie JR-3 Pacific (Ore.) 37:21.55 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17
  48 Hamilton, Emily SO-2 Hope 37:22.06 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  49 Earnshaw, Brianna SR-4 Elizabethtown 37:25.94 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  50 Knudson, Emma JR-3 Linfield 37:26.40 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17

100H (Women)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Smith, Alison SR-4 Redlands 13.86 Redlands Final Qualifier 05/17/17 2.8
  2 Hill, Allison SR-4 Bates 14.04 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.1
  3 Dias, Neka SR-4 Southern Maine 14.20 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 1.9
  4 Ogede, Daisy SR-4 Washington U. 14.31 2017 UAA Championships 04/22/17 1.3
  5 Woolley, Annie JR-3 Fitchburg St. 14.32 New England Alliance Outdoor T&F Championship 04/29/17 0.9
  6 Bartoletta, Nicole JR-3 Geneva 14.33 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.3
  7 Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 14.37 2017 UAA Championships 04/22/17 1.3
  8 Linkert, Sherahlynn SR-4 Wis.-River Falls 14.41 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.4
  9 Fender, Jordin SR-4 Transylvania 14.44 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.3
  9 Williams, Amber SR-4 Wis.-Platteville 14.44 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 0.3
  9 Dyksen, Jenna JR-3 Calvin 14.44 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 1.7
  12 Chen, Hannah JR-3 MIT 14.46 NEWMAC Track & Field Championships 04/29/17 3.2
  13 Fontaine, Raevyn JR-3 Wheaton (Mass.) 14.47 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 1.9
  14 McMillan, Aspen SO-2 Rowan 14.49 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 +0.0
  15 Wagner, Reilly SO-2 Misericordia 14.50 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 2.3
  16 Sowle, Courtney SR-4 Wartburg 14.51 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 3.1
  17 Franzwa, Jenna JR-3 Wis.-La Crosse 14.52 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 0.3
  18 Edwards, Amber JR-3 Ithaca 14.53 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 +0.0
  19 Lee Kim, Catalina JR-3 La Verne 14.54 Redlands Final Qualifier 05/17/17 2.8
  20 Jefford, Taylor SR-4 Aurora 14.55 2017 NACC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 0.4
  20 Fields, Jessica FR-1 Redlands 14.55 Redlands Final Qualifier 05/17/17 2.8
  22 Bartlett, Kylee SO-2 Rochester 14.56 NYSCTC Outdoor Championships (Multis) 04/30/17 -2.1
  23 Pray, Sabrina JR-3 Westfield State 14.58 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 0.9
  24 Athanasopoulos, Jenna SR-4 Colby 14.61 Holy Cross Multi-Event Meet 2017 04/19/17 2.1
  25 Wajner, Sofia FR-1 Augustana (Ill.) 14.62 CCIW Conference Championships 05/05/17 -1.2
  25 Spear, Madison SR-4 Buena Vista 14.62 Iowa Conference Outdoor Championships 05/11/17 3.1
  27 Edge, Dallas SR-4 Linfield 14.64 Oregon State University High Performance 04/28/17 +0.0
  28 Leach, Nikki SR-4 Cornell College 14.65 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17 2.7
  29 Hooks, Audrey SR-4 Loras 14.68 University of Dubuque Invitational 04/21/17 3.9
  29 Brown, Amanda SR-4 Rowan 14.68 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 -2.1
  31 Jendrzejewski, Olivia SR-4 Lebanon Valley 14.69 2017 Middle Atlantic Conference Outdoor Championships 05/04/17 2.3
  32 DeBari, Annalisa JR-3 Tufts 14.75 Bates College Invite 04/07/17 4.0
  33 Gedeon, Debie SO-2 Rose-Hulman 14.77 HCAC Outdoor Championships 04/28/17 -0.2
  34 Volz, Cara FR-1 Wis.-Oshkosh 14.80 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 2.6
  35 Quenzer, Ericka SO-2 York (Pa.) 14.82 13th Annual Paul Kaiser Classic 04/29/17 1.4
  36 Pronovost, Maddie SR-4 Middlebury 14.83 NESCAC Track & Field Championships 04/29/17 1.1
  36 Edwards, Amber JR-3 Ramapo 14.83 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 -1.8
  36 Bierman, Brielle JR-3 St. Thomas (Minn.) 14.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17 -0.8
  39 Peter, Robin FR-1 U. of Chicago 14.85 2017 UAA Championships 04/22/17 1.3
  40 Bowden, Hannah SO-2 Christopher Newport 14.86 2017 Aggie Last Chance 05/14/17 2.0
  40 Rossow, Sydney FR-1 Wis.-Whitewater 14.86 UW-Whitewater Drake Alternative Meet 04/29/17 2.6
  40 Morris, Ashley JR-3 Wesley 14.86 CAC Outdoor Championships 04/21/17 +0.0
  43 Dermen, Kaitlyn JR-3 Stockton 14.87 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 -2.1
  44 McCabe, Molly SO-2 Christopher Newport 14.89 CAC Outdoor Championships 04/21/17 0.7
  44 Cross, Darielle FR-1 Rowan 14.89 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 -1.8
  44 Smith, Takiyah SR-4 Adrian 14.89 MIAA Field Day 05/04/17 3.7
  47 Brown, Gabrielle SO-2 Hamline 14.94 Phil Esten Challenge 04/20/17 2.2
  47 Malos, rebecca SR-4 Rowan 14.94 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 1.5
  47 Butler, Jacklyn SR-4 Wis.-Stevens Point 14.94 Augustana Womens Invite 04/21/17 0.1
  50 MacDougall, Erin SO-2 SUNY Geneseo 14.96 SUNYAC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 1.3

110H (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
  1 Cooks, Bobby JR-3 Aurora 14.09 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 0.1
  2 Rohloff, Luke SR-4 Wis.-La Crosse 14.11 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.1
  3 Benjamin, David JR-3 Rowan 14.22 Emory Invitational 03/17/17 2.7
  4 Malone, Storm SO-2 Cortland St. 14.24 SUNYAC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17 3.8
  5 Kalinay, Dylan JR-3 Simpson (Iowa) 14.30 Musco Twilight 04/22/17 2.3
  6 Toliver, Chase SR-4 Rowan 14.34 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 2.1
  7 Hall, Cody JR-3 Trinity (Tex.) 14.40 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 0.1
  8 Troyer, Connor SO-2 Mount Union 14.43 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17 1.0
  9 Etkind, Josh SO-2 Tufts 14.46 Bates College Invite 04/07/17 3.0
  9 Girardi, Peter JR-3 St. John Fisher 14.46 Cardinal Classic 04/29/17 -1.0
  9 Plant, Mason FR-1 Mount Union 14.46 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17 1.0
  9 Abduljelil, Ifa SR-4 Ohio Wesleyan 14.46 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.6
  13 Davis, Jordan SO-2 Adrian 14.48 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 0.1
  14 Bates, Austin JR-3 Wis.-La Crosse 14.49 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.1
  15 Attoh-Okine, Roland JR-3 Wesley 14.50 2017 Mideast Invitational 05/18/17 0.1
  15 Scott, Ryan JR-3 Christopher Newport 14.50 2017 Aggie Last Chance 05/14/17 2.8
  17 Roach, Jordan JR-3 Christopher Newport 14.51 2017 Aggie Last Chance 05/14/17 2.8
  18 Quinn, Anthony SR-4 Randolph 14.53 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17 1.5
  19 Shade, Brandon SO-2 Otterbein 14.54 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 3.9
  20 Marshall, Jared SO-2 Southern Maine 14.56 MIT Division III Final Qualifying Meet 05/18/17 0.9
  21 Jackson, Christian FR-1 Wis.-Whitewater 14.57 UW La Crosse Eagle Open 05/12/17 1.1
  22 Lindacher, Jake SR-4 TCNJ 14.59 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 1.9
  23 Staudt, Joseph SO-2 Bowdoin 14.62 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17 2.6
  24 Woods, Darrell FR-1 Benedictine (Ill.) 14.64 Benedictine Eagle Relays 2017 04/14/17 3.2
  25 Jones, RaShawn FR-1 Wabash 14.65 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 0.1
  26 Holmes, Payton SR-4 Monmouth (Ill.) 14.67 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17 0.1
  27 Neikirk, Cal SO-2 Pomona-Pitzer 14.70 SCIAC Multi-Dual #3 04/15/17 0.5
  28 Flood, Jack SR-4 Cortland St. 14.71 2017 TCNJ Invitational 04/08/17 1.7
  29 Christopherson, Connor SR-4 Cortland St. 14.72 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 1.2
  29 Summers, Landon SR-4 Colby 14.72 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17 0.6
  31 Burnam, Miles SO-2 Otterbein 14.75 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 3.8
  32 Gittins, Tyler JR-3 Wittenberg 14.76 North Coast Athletic Conference Championships 05/05/17 3.1
  33 Spirk, John SO-2 Moravian 14.77 GCU Last Chance Meet 05/12/17 2.1
  34 Clayton, Jalil SO-2 PSU-Harrisburg 14.79 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17 -1.6
  35 Paxson, Dalton SR-4 Geneva 14.83 Great Lakes NCAA Final Qualifying Meet 05/18/17 3.6
  36 Rogin, Benjamin JR-3 Emory 14.84 Berry Field Day Invitational 04/07/17 1.1
  37 Moody, Gerrand JR-3 Loras 14.85 Dr. Tucker Open 05/05/17 +0.0
  38 Mahana, Eddie FR-1 St. John Fisher 14.86 Empire 8 Outdoor Track & Field Championships 04/22/17 0.5
  38 Garner, Myles SR-4 RIT 14.86 Oneonta Final Qualifier 05/17/17 2.1
  40 Frazier, Isaac SR-4 Simpson (Iowa) 14.87 Dr. Tucker Open 05/05/17 +0.0
  41 Stefanski, Jason FR-1 Rowan 14.88 NJAC Outdoor Track & Field Championships 05/06/17 1.9
  42 Broomfield, Quinton SO-2 Ohio Wesleyan 14.91 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17 3.9
  43 Hawkins, Chris JR-3 Coe 14.93 Dr. Tucker Open 05/05/17 +0.0
  44 Wells, Matt FR-1 Puget Sound 14.95 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17 -1.9
  45 Martin, Robert JR-3 Wis.-Whitewater 14.98 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17 3.1
  45 Grafton, Matthew SR-4 PSU-Behrend 14.98 Cal U Early Bird 03/25/17 1.7
  47 Gutierrez, Jose SO-2 Beloit 15.01 Midwest Conference Outdoor Championship 05/12/17 2.1
  47 Folli, Lewis JR-3 Christopher Newport 15.01 CAC Outdoor Championships 04/21/17 0.3
  49 Griest, Garrison JR-3 Wis.-Oshkosh 15.02 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17 0.5
  49 Garner, Jalen FR-1 Benedictine (Ill.) 15.02 2017 Benedictine University NCAA Challenge 04/08/17 2.8

400H (Men)

Rank Athlete Year Team Time Meet Meet Date
  1 Salemo, Anthony JR-3 Rowan 51.33 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  2 Girardi, Peter JR-3 St. John Fisher 51.34 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  3 Piron, Peyton SO-2 North Central (Ill.) 51.78 CCIW Conference Championships 05/05/17
  4 Yamamoto, Josh JR-3 Augustana (Ill.) 52.19 CCIW Conference Championships 05/05/17
  5 Faint, Connor JR-3 Eastern Mennonite 52.33 High Point VertKlasse Meeting 03/31/17
  6 DiMaiti, Andrew JR-3 Tufts 52.47 Tufts Sunshine Classic 04/15/17
  7 Trimner, Danny SR-4 Wis.-Oshkosh 52.74 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  8 Mesiano, Chris SO-2 Rowan 52.89 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  9 Wallenfang, Zak SR-4 Wis.-La Crosse 52.90 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  9 Crawford, Nicholas SR-4 St. Lawrence 52.90 Swarthmore Final Qualifier 05/15/17
  11 Grafton, Matthew SR-4 PSU-Behrend 52.95 12th Annual Gator Invitational 05/12/17
  12 Wagnac, Jephte FR-1 RIC 53.06 New England Alliance Outdoor T&F Championship 04/29/17
  12 Chanriang, Hasanai JR-3 Hardin-Simmons 53.06 @ West Texas A&M "Last Chance" 05/14/17
  14 Gittins, Tyler JR-3 Wittenberg 53.07 BW Harrison Dillard Twilight 05/12/17
  15 Beucler, Kenny SO-2 Heidelberg 53.18 NCC Gregory Final Qualifier - 2017 05/17/17
  16 Burchett, Nick SO-2 Redlands 53.30 All on the Line with Harry Marra Combined Events 05/12/17
  17 Coughenour, Jordan SO-2 Simpson (Iowa) 53.36 Augustana Midwest Twilight Final Qualifier 05/18/17
  18 Cole, Tommy SR-4 Wheaton (Ill.) 53.37 CCIW Conference Championships 05/05/17
  19 Gutierrez, Jose SO-2 Beloit 53.41 Dr. Tucker Open 05/05/17
  20 Troyer, Connor SO-2 Mount Union 53.50 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17
  21 Burnam, Pierce JR-3 Wilmington (Ohio) 53.62 DIII All-Ohio Outdoor Track & Field Championships 04/15/17
  21 Usoff, Nicholas SR-4 Tufts 53.62 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  21 Mosser, Grant SO-2 Johns Hopkins 53.62 2017 Mideast Invitational 05/18/17
  24 Peck, Mitch JR-3 St. John's (Minn.) 53.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  25 Nick, Damon SR-4 Concordia (Wis.) 53.74 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  26 Burnam, Miles SO-2 Otterbein 53.75 OAC Outdoor Track & Field Championships 04/28/17
  27 Mahana, Eddie FR-1 St. John Fisher 53.76 Oneonta Final Qualifier 05/17/17
  28 Bamisile, Idowu JR-3 Farmingdale St. 53.78 ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships 05/17/17
  29 Fenstermacher, Ty FR-1 Keystone 53.87 2017 CSAC Track & Field Championships 05/05/17
  30 Sommers, Clayton SO-2 Augustana (Ill.) 53.94 Augustana Meet of Champions 04/21/17
  30 Wamuo, Obi JR-3 U. of Chicago 53.94 2017 UAA Championships 04/22/17
  30 Sweeney, Chris JR-3 MIT 53.94 DIII New England Outdoor Track & Field Championships 05/04/17
  33 Woolley, John-Robert JR-3 Whitworth 53.96 Sasquatch Carnival 05/10/17
  34 Boyer, Donald SR-4 Carnegie Mellon 54.01 Bison Outdoor Classic 04/14/17
  35 Neikirk, Cal SO-2 Pomona-Pitzer 54.02 2017 Pomona-Pitzer T&F Invite 04/08/17
  35 Crouse, Brant SR-4 Rochester 54.02 St. John Fisher College Last Chance Meet 05/13/17
  37 Woods, Darrell FR-1 Benedictine (Ill.) 54.09 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  38 Guild, David JR-3 George Fox 54.10 2017 Northwest Conference Championships 04/21/17
  39 Griest, Garrison JR-3 Wis.-Oshkosh 54.12 WIAC Outoor Track & Field Championships 05/05/17
  40 Hall, Cody JR-3 Trinity (Tex.) 54.14 SCAC Track & Field Championships 04/28/17
  41 Kennicker, Nick FR-1 Wartburg 54.25 UW La Crosse Final Qualifier 05/18/17
  42 Serrette, Noah FR-1 Cortland St. 54.26 SUNYAC Outdoor Track & Field Championships 05/05/17
  43 Seward, Cole SR-4 Wabash 54.27 NCC Dr. Keeler Track Field Invitational - 2017 05/11/17
  44 Henry, Matthew JR-3 Augustana (Ill.) 54.28 CCIW Conference Championships 05/05/17
  45 Barreira, Daniel SR-4 Montclair State 54.35 12th Annual All-American Invitational/Open Meet 04/22/17
  45 ReMine, Ed SR-4 Gustavus Adolphus 54.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships 05/12/17
  45 Mlack, Grant JR-3 Case Western 54.35